IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> In vama la unguri, faci cheta-treci, nu faci cheta - bagajul la control!
Vizitator_boszomega.
mesaj Feb 5 2010, 05:00 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (max11 @ Feb 5 2010, 01:35 PM) *
Io vreau doar sa va zic ca vamesii unguri NU NE SUPORTA .Am lucrat 10 ani alaturi de ei si -i cunosc bine.Pentru ei suntem si vom fi o natie inferioara ( nu ca n-ar fi ceva adevar) .Asta e crudul adevar .

nici noi nu suportam boanghine imputite si le suntem net superiori; isztenem!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_bulgar.
mesaj Feb 5 2010, 05:07 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (carmaw @ Oct 21 2009, 02:01 AM) *
sa vedeti ce fac si bulgarii.....
2 situatii
1.veneam cu masina cu n grecesc aveam in spate bicicleta care depasea........omu meu se apuca sa depaseasca in viraj.stop control am scapat cu o observatie spusa pe un ton prietenesc apropape....
2.alta dat ne am intors cu niste prieteni romanii deci masina cu n autohtone......ne au oprit mereu pe drumuri iasa la granita au fost . dea dreptul ....MIZERABILI !

probabil ai fata de cocalar...
am fost de zeci de ori si politia si vama se comporta impecabil!
e plin Bansko si Borovets si Pamporovo de zeci de mii de romani, evident nu cocalari...asa ca trage aer in tine inainte sa dai cu dintii in taste, probabil aduni masline pe la greci, vai de capu'tau

+Quote Post
Vizitator_ionel.
mesaj Nov 14 2010, 10:01 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Daniel Aachen @ Oct 19 2009, 09:01 PM) *
SOVINISM impotriva cui ma? Eu sant cetatean german de 25 de ani, persoana caruia i s-a confiscat branza este cetatean german prin nastere. Si daca eram turc sau polonez, vamesii unguri nu aveau NICI UN DREPT sa confiste branza sub un pretext oarecare. Cine are poza cu figura aia cu introdusul de produse alimentare in ungaria interzis sa se anunte aici ca am nevoie de ea ca sa le-o trimit la Bruxelles, pentru ca nesimtitii de unguri sa nu-si mai faca de cap cum vor. Pentru cei care au avut de a face cu vamesi unguri corupti, sesizati aici, daca se poate in engleza, franceza sau germana:
Ungarische Zoll- und Finanzwache (Vám és Pénzügyörség) Ungarn H-1095 Budapest, Mester Str. 7. Internetseite: http://www.vam.gov.hu/welcomeDe.do

De la autoritatile maghiare am primit raspuns, personal de la consulul de la Berlin, asa ca reclamatia mea va ajunge unde trebuie. Va rog pe cei cu alimente confiscate sau aruncate de mizeriile de vamesi unguri sa reclamati cele intamplate ca sa se termine cat de curand "discriminarile" la granita romano-maghiara.

Ungurii nu accepta ca si Romania este tara a UE, ceea ce aici in vest este normal, sa-ti cumperi mancarea la belgieni sau olandezi (nu vorbesc de produse ilegale pentru fumatori si consumatori de prafuri). Vamesul ungur nu are voie sa caute nici painea, nici carnatii si nici branza din Romania. Pentru asta nu exista lege in UE si panouri scrise cu prostii de astea tin doar la fraierii de unguri. Faceti-mi rost de poza cu interdictia de a aduce alimente si ma ocup eu de restul.

+Quote Post
Vizitator_badilas ionel.
mesaj Nov 14 2010, 10:22 PM
Mesaj #64

Guests

din pacate nu numai ungurii fac asa ceva. aum 2 zile a venit sora unui coleg de munca din romania iar la granita dintre franta si spania au fost opriti de catre politia franceza. au fost controlati la bagaje si li sa luat TOT! si cand spun tot ma refer la alimente, bautura . iar la unguri cand te opresc primul lucru de care te intreaba este daca ai rachiu!!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_badila ionel.
mesaj Nov 14 2010, 10:38 PM
Mesaj #65

Guests

apropo acum 3 saptamani a venit nepotul meu din romania( eu fiind in spania) cu atlasibul si in vama la unguri control la bagaje!!!!!!!!! i s-a luat tot si a primit si amenda 120 de euro. ??????? ce scrie in amenda? doar ei stiu! si pana la urma de ce se confisca alimentele si bautura? se considera contrabanda? sau ce ? ai sa fim seriosi! curios ca "autoritatile" romane nu fac nimic!

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Nov 15 2010, 01:09 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Daniel Aachen @ Oct 7 2009, 09:12 PM) *
Nu ma intereseaza ce probleme financiar-economice are Unagria si vamesii lor prost platiti, samd. Musafirii mei sant cetateni germani care au vizitat Romania si care nu au nimic de a face cu Ungaria, pe care doar au tranzitat-o. Au o masina inmatriculata in Germania, cu TÜV ul ok, buletin german, domiciliu in Germania.

De unde pana unde isi permite un nespalat de vames ungur corupt sa le caute in bagaje si sa intrebe dupa branza si alimente, ce-l f..e pe dobitoc grija de branza impachetata in vacuum si cumparata oficial in Romania?

Restrictii la transportul de alimente sant aplicabile doar la transportul dinafara celor 27 de tari EU. Ungurii isi fac de cap fara de lege, scotocind bagajele in cautare de bunuri nedeclarate si confiscand/ aruncand branza si alimente cumparate oficial din Romania. Plangerea mea la UE o voi trimite si la Berlin si la ambasada Ungariei si celor responsabili la UE pana se va clarifica problema cu vamesii nesimtiti si fara de lege.

Am avut si eu o experienta neplacuta in vama ungara, au cautat tot felul de motive pana m-au chemat intr-o dugheana si mi-au cerut pe fata 50 de euro. Le-am dat ca sa scap de scarbe. Unei cunostinte i-au taiat fetele de usi si canapele cu cutitul sub pretextul ca are droguri. Sunt niste scarbe ordinare cu ochii numai dupa spaga, cea mai imputita natie de pe pamant.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Nov 15 2010, 02:55 PM
Mesaj #67

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Io stau chiar la granita in Oradea si am avut ff multe drumuri in afara...ungurii se comporta asa cu noi pt ca ne dispretuiesc,exista si acum o ura reciproca intre ei si ardeal-romanii in general....Poarta in adn-ul lor frustrarea ca noi avem o tara deosebit de frumoasa iar pe ei i-am alungat in campia panonica.
Dar daca ii perii putin vorbin d in limba lor,sau le dai spaga stiind ca ai nevoie de carnatii si sunca din Ro se arata intelegatori.
Va invat smecheria sa incercati sa scapati de control....de obicei dupa iesirea din vama,incercati sa va tineti in spatele altor masini cam vreo 25,35 de km....posturile de control inopinate opresc prima masina din coloana iar celelalte scapa.... cool.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Fintescu.
mesaj Nov 16 2010, 01:07 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Cocolina @ Nov 15 2010, 02:55 PM) *
Io stau chiar la granita in Oradea si am avut ff multe drumuri in afara...ungurii se comporta asa cu noi pt ca ne dispretuiesc,exista si acum o ura reciproca intre ei si ardeal-romanii in general....Poarta in adn-ul lor frustrarea ca noi avem o tara deosebit de frumoasa iar pe ei i-am alungat in campia panonica.
Dar daca ii perii putin vorbin d in limba lor,sau le dai spaga stiind ca ai nevoie de carnatii si sunca din Ro se arata intelegatori.
Va invat smecheria sa incercati sa scapati de control....de obicei dupa iesirea din vama,incercati sa va tineti in spatele altor masini cam vreo 25,35 de km....posturile de control inopinate opresc prima masina din coloana iar celelalte scapa.... cool.gif

De regula noi intram in vama in grupuri, cel putin 3-4 masini. Asa nu mai au timp la dispozitie sa te controleze si sa-ti ceara spaga. Dupa ce ai trecut de unguri, incepe Europa civilizata si nu mai ai treaba.

+Quote Post
Vizitator_oradea.
mesaj Nov 16 2010, 05:49 PM
Mesaj #69

Guests

Din pacate pentru noi, Europa civilizata incepe de la granita cu Ungaria. Cred ca nu e cazul sa comparam infrastructura lor cu a noastra, de exemplu.
Locuiesc in apropiere de granita cu Ungaria si trec dincolo destul de des, fie ca merg numai pana in primul oras la cumparaturi, fie ca merg mai departe in Europa. Cand am mers cu masina mea, o singura data mi s-a intamplat sa imi ceara sa deschid portbagajul, dar atat - niciun control. In rest, cu masina, niciodata nu mi-au spus mai mult de "buna ziua, unde mergeti, la revedere, drum bun". In schimb am trecut o data cu un microbuz, eram 3 pasageri si soferul. Aveam toli bagaje, mergeam la aeroportul din Budapesta. Ne-au controlat bagajele, apoi ne-au urat drum bun. Puteau sa ne ceara spaga, eram constransi de timp sa le-o dam. Dar nu s-a intamplat asa ceva.
Concluzia este ca stiu ei cu cine sa se comporte "altfel".
La fel ca si vamesii romani, de altfel.
Si apropo de remarca aceea ca ne urasc sau le este ciuda, adevarul este ca nu au de ce sa le fie. Stau mai bine in multe privinte decat noi. Cine nu traieste in Ardeal sa nu comenteze. Noi, cei de aici, stim mai bine care sunt relatiile dintre romani si unguri si cum convietuim laolalta. Incapatanati si orgoliosi au toate neamurile, nu?

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Nov 16 2010, 08:13 PM
Mesaj #70

Guests

Aici e vorba de caractere nu de infrastructura.

+Quote Post
Vizitator_oradea.
mesaj Nov 17 2010, 09:14 PM
Mesaj #71

Guests

...caractere?! Sa fim seriosi. Mai uitati-va la TV sa vedeti spagari aici, in tara, iar apoi discutam de caractere.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Nov 18 2010, 08:20 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (oradea @ Nov 17 2010, 09:14 PM) *
...caractere?! Sa fim seriosi. Mai uitati-va la TV sa vedeti spagari aici, in tara, iar apoi discutam de caractere.

Spagari gasesti si la unguri, poate mai multi decat in Romania. In plus spagarii unguri mai un si pica pe romani.

+Quote Post
Vizitator_alexbogdan.
mesaj Nov 18 2010, 08:55 AM
Mesaj #73

Guests

Sunt din Bucuresti si in ultimii ani am trecut de mai multe ori prin vama Nadlac.Daca nu le vedeam insemnele de vamesi maghiari i-asi fi crezut romani,ne-au vorbit romaneste si dupa o scurta privire asupra CI ne-au urat drum bun.In rest nu am avut probleme, dar nu am circulat cu proiectoarele aprinse, fara centura iar intre Nadlac si Szeged prin localitati cu restrictie de 30km/h am respectat vit.impusa.

+Quote Post
Vizitator_rares.
mesaj Dec 3 2011, 02:59 PM
Mesaj #74

Guests

cum a fost cu attlasib si eu merg peste 2 saptamani dar am auzit ca sunt cam nebuni soferii eadevarat??????

+Quote Post
Vizitator_paul.
mesaj Jan 3 2014, 09:03 PM
Mesaj #75

Guests

da' ce fete au astia ? de autocar? auzi cica ''ce fete au astia care circula cu autocaru'' zaaaat mai arataniilor...daca treci cu masina particulara ce fel de fata ai? dar cu avionul , eeee, n-au astia de se iau de fetele oamenilor fata de avion. de obicei uratii is mai destepti si frumosii is mai prostanaci asa, statistica spune

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Feb 28 2014, 09:24 AM
Mesaj #76

Guests

Hello , as avea si eu o intrebare , vreau sa plec in olanda , am pe cineva care imi ofera motorina la un pret redus , as vrea sa imi fac provizii...

Ideea este !? Cu cata motorina am voie sa trec vama (Cenad,Nadlag)
Multumesc

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 09:06 AM