IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Antisemitismul lui Eminescu
tsunami
mesaj Jan 19 2009, 01:17 AM
Mesaj #31

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 19 2009, 01:07 AM) *
statul israel a cerut statului roman sa adopte o lege care sa pedepseasca aspru profanarea cimitirelor evreiesti. nu inteleg cum de si-a permis statul israel asa ceva cand statul roman are deja o lege care pedepseste profanarea cimitirelor, de orice rit ar fi ele.

really?

uite ca si-a permis.

intrebarea mea este: care a fost pozitia guvernului si presedintelui?
asa ca eu intreb, cum de si-au permis oficialii nostrii sa taca? ei trebuie infierati nu evreii. ei pot cere ce vor.
pot plati si paznici la cimitire. dar cand un alt stat iti cere sa adopti o noua lege in tara ta ca sa protejeze un neam, trebuie sa iei pozitie, esti obligat.

dar, ne departam de subiect.

de ce sa fie denigrator faptul ca eminescu e considerat antisemit? eu nu ma simt denigrat cu nimic. nimeni nu e perfect. in cazul asta cred ca nu a gandit suficient si a fost luat de valul curentului, asa cum si multi din noi astazi suntem vinovati de rasism in ceea ce-i priveste pe tigani

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Viteazul
mesaj Jan 19 2009, 05:05 AM
Mesaj #32

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 9-December 08
Utilizatorul numarul: 5 180

Evreii fac tot posibilul ca lumea sa nu-i suporte. Ucid fara mila copii nevinovati, intervin in politica altor state (vezi recentul caz din SUA si votul la ONU), faptul ca din cauza asa-zisului holocaust nu ai dreptul la libera exprimare garantat de Constitutie. Toate astea se intamplau si pe vremea lui Eminescu, si omul a luat atitudine. De aceea a fost asasinat. Evreii nu-l iarta nici azi.

+Quote Post
Pintea Viteazul
mesaj Jan 19 2009, 05:09 AM
Mesaj #33

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 9-December 08
Utilizatorul numarul: 5 180

Citeaza (Mihai @ Jan 16 2009, 12:24 PM) *
Sa nu uitam ca evreii se afla pe pamanturile noastre de pe vremea colonizarii Daciei , adusi de catre legiunile romane. Sunt pomeniti si prin secolele XV-XVI pe la curtile domnesti si ca simpli locuitori, mestesugari, farmacisti, doctori, negustori, asa ca nu-s veniti de-a alaltaieri. Au aparticipat la revolutia din 1848 din Tarile Romane. In armata romana erau ofiteri si soldati inca de la razboiul de independenta in 1877. Asa ca sa pastram putin proportiile.

Ce tampenie sa spui asta! Asa-zisii evrei au aparut dupa destramarea imperiului kazhar, ei nu erau evrei din nascare, din Israel, ci au trecut la mozaism la presiunea conducatorilor lor. Citeste despre kazari si apoi vorbeste.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Jan 21 2009, 10:07 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 16 2009, 08:20 AM) *
daca eminescu folosea alt cuvant in locul "evreilor", era okay. de exemnlu imigranti. in felul asta se referea la cei veniti de afara. din pacate facea referiri doar la evrei, ceea ce e prin definitie antisemit.
nu e problema lui cu cine se casatoreste un imgrant.
din pacate am mai citit pozitii ale lui eminescu, tot antisemite.

daca am avea 1 million de arabi? nu trebuie sa te opui la acordarea cetateniei romane pentru arabi, ci pentru imigranti in general. legea ar trebui sa fie aceeasi si pentru chinezi, si pentru arabi, si pentru somalezi.

Foarte corect politic ceea ce spui tu. Dar, pe vremea lui Eminescu, noţiunea de "corectitudine politică" nu fusese încă născocită. În SUA abia se isprăvise un sîngeros război civil pentru abolirea sclaviei, şi mai aveau să treacă aproape 100 de ani pînă să se desfiinţeze localurile unde era interzis accesul negrilor.

În timpul acela, dacă problema reală a României era că a apărut o imigraţie puternică a evreilor, era ceva foarte firesc să se vorbească în ziare despre problema reală a evreilor, nu despre problemele teoretice ale imigranţilor chineji, arabi sau somaleji. Nu numai în România, ci pretutindeni în lume era aceeaşi mentalitate de a vorbi direct despre problemele existente, fără eufemisme.

"Legea trebuie să fie aceeaşi şi pentru chineji, şi pentru arabi, şi pentru somaleji" este un principiu nici azi acceptat universal. De pildă statul Israel, prin legislaţie, face discriminări între evrei şi alte persoane. Imigrantul evreu are imediat drept la cetăţenie israeliană, pe cînd imigrantul chinez, somalez sau român nu. Cum ţi se pare asta?

Pînă la urmă problema se pune: are sau nu dreptul un stat să selecteze cui dă cetăţenie? Nu mă refer la cei care obţin cetăţenia prin naştere.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 22 2009, 08:52 PM
Mesaj #35

Sir Tsunami

Citeaza (Marius @ Jan 21 2009, 11:07 PM) *
Foarte corect politic ceea ce spui tu. Dar, pe vremea lui Eminescu, noţiunea de "corectitudine politică" nu fusese încă născocită. În SUA abia se isprăvise un sîngeros război civil pentru abolirea sclaviei, şi mai aveau să treacă aproape 100 de ani pînă să se desfiinţeze localurile unde era interzis accesul negrilor.

În timpul acela, dacă problema reală a României era că a apărut o imigraţie puternică a evreilor, era ceva foarte firesc să se vorbească în ziare despre problema reală a evreilor, nu despre problemele teoretice ale imigranţilor chineji, arabi sau somaleji. Nu numai în România, ci pretutindeni în lume era aceeaşi mentalitate de a vorbi direct despre problemele existente, fără eufemisme.

"Legea trebuie să fie aceeaşi şi pentru chineji, şi pentru arabi, şi pentru somaleji" este un principiu nici azi acceptat universal. De pildă statul Israel, prin legislaţie, face discriminări între evrei şi alte persoane. Imigrantul evreu are imediat drept la cetăţenie israeliană, pe cînd imigrantul chinez, somalez sau român nu. Cum ţi se pare asta?

Pînă la urmă problema se pune: are sau nu dreptul un stat să selecteze cui dă cetăţenie? Nu mă refer la cei care obţin cetăţenia prin naştere.

ce-mi pasa mie de statul israel si pe ce criterii acorda el cetatenia.
aici in discutie e eminescu. cand o fi statul israel, ma leg si de ceea ce cred ca-i gresit.
pana una alta, cele mai ne-democratice state sunt arabii la care inca dicteaza legile izvorate si interpretate din religie

iar daca e sa luam la analizat, daca tu mergi in israel, probabil n-ai avea dreptul de munca, pe cand cu evreii din romania, era diferit. erau acceptati, munceau si dintr-o data se facea referire in ziar numai despre ei.
la fel ca in israel se face in ingtreaga lume. n-ai dreptul de munca in canada pana nu demonstrexi ca indeplinesti niste calitati, care le-ar putea avea oricine vrea.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_ALEX.
mesaj Jan 31 2009, 10:32 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 22 2009, 08:52 PM) *
ce-mi pasa mie de statul israel si pe ce criterii acorda el cetatenia.
aici in discutie e eminescu. cand o fi statul israel, ma leg si de ceea ce cred ca-i gresit.
pana una alta, cele mai ne-democratice state sunt arabii la care inca dicteaza legile izvorate si interpretate din religie

iar daca e sa luam la analizat, daca tu mergi in israel, probabil n-ai avea dreptul de munca, pe cand cu evreii din romania, era diferit. erau acceptati, munceau si dintr-o data se facea referire in ziar numai despre ei.
la fel ca in israel se face in ingtreaga lume. n-ai dreptul de munca in canada pana nu demonstrexi ca indeplinesti niste calitati, care le-ar putea avea oricine vrea.

Apel catre cetatenii Romaniei: 1. Protest împotriva Hotărârii de Guvern nr. 1566/15.12.2008 privind noile paşapoarte ce conţin cipuri cu date biometrice ! 2. Protest împotriva Legii nr. 298/2008 privind înregistrarea comunicaţiilor ! Primul miting va avea loc în ziua de duminică, 01.02.2009, între orele 12.30 si 14.30, în Bucureşti, la poalele Dealului Mitropoliei, dinspre Piaţa Unirii. Cel de-al doilea miting va avea loc în ziua de miercuri, 04.02.2009, între orele 12.30 si 14.30, în Bucureşti, Piaţa Victoriei - în faţa sediului Guvernului României. Asteptam sprijinul si participarea tuturor organizatiilor si persoanelor care doresc sa se implice in acest demers. Va rugam, dati mai departe mesajul.......Mai avem macar drepturi civile? TRIMITE MAI DEPARTE

+Quote Post
Vizitator_Mishu.
mesaj Feb 1 2009, 09:20 AM
Mesaj #37

Guests

Sa nu uitam ca evreii se afla pe pamanturile noastre de pe vremea colonizarii Daciei , adusi de catre legiunile romane. Sunt pomeniti si prin secolele XV-XVI pe la curtile domnesti si ca simpli locuitori, mestesugari, farmacisti, doctori, negustori, asa ca nu-s veniti de-a alaltaieri. Au aparticipat la revolutia din 1848 din Tarile Romane. In armata romana erau ofiteri si soldati inca de la razboiul de independenta in 1877. Asa ca sa pastram putin proportiile.

De unde le scoti, nene??

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 1 2009, 11:08 AM
Mesaj #38

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Mishu @ Feb 1 2009, 09:20 AM) *
De unde le scoti, nene??

din istorie, nene. asa este, evreii au trait in toata europa, inclusiv in tarile romane. ei erau cei care dadeau bani cu camata, de ex, pt ca acest lucru era interzis crestinilor insa era si nevoie de "banci". e drept, cei mai multi dintre ei erau khazari, la origine. statul khazar a fost un stat foarte puternic, candva, in sec VII-X, au adoptat religia mozaica si au fost cuceriti de rusi si, ulterior, de mongoli. s-au imprastiat in toata europa. ca trasaturi se deosebeau prin parul roscat si ochi albastri. au avut un imperiu mai mare decat imperiul bizantin, la acea data (sec IX-X).
Idish, limba vb de evreii europeni, aparuta in sec X, are multe influente slave. La ora actuala evreii dominanti in Israel sunt evreii Askenazi (adica cei care vb idish, adica cei care au venit in europa din est, adica khazarii).

+Quote Post
Vizitator_puturosu'.
mesaj Feb 1 2009, 06:09 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (tameron @ Feb 1 2009, 12:40 PM) *
Oricine stie ca Eminescu este un romantic, in cele ale poeziei, iar pentru Romania, stat tanar, relativ, un astfel de poet a fost o intamplare providentiala; sa nu uitam, il chema Mihail Eminovici, fiind de nationalitate rutean, deci si el facea parte din multimea pestrita a nationalitatilor convietuitoare in Bucovina Habsburgica, unde s-a format; Titu Maiorescu l-a rebotezat, gasindu-l ca pe un giuvaer. Maiorescu era din pleiada pasoptista, un mare mecenat, un gentilom, caruia iubitorii lui Eminescu ii raman prea indatorati!
Dar, oricine citeste articolele de ziar scrise de Eminescu intelege ca era un om preocupat de politica si anume de politica Partidului Conservator, al marilor latifundiari.
Eminescu, in calitatea sa de om politic a fost un conservator impatimit, desi, pe alte meleaguri europene, poetii romantici (cati mai ramasesera in romantism) erau hotarat liberali, asadar, Eminescu, foarte conditionat de istoria romaneasca, a facut exceptie si ca optiune si a impartasit cel mai strict conservatorism!
Despre Eminescu a scris cu multa intelegere I.L.Caragiale!

Deci?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 1 2009, 10:15 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (puturosu' @ Feb 1 2009, 06:09 PM) *
Deci?

asa ii place lui sa vorbeasca sforaitor fara a atinge subiectul, nu te ingrijora.

+Quote Post
emilper122561940...
mesaj Feb 2 2009, 09:59 AM
Mesaj #41

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 2-November 08
Utilizatorul numarul: 4 563

Problema lui Eminescu si a celorlalti nu erau evreii, ci incercarile de a coloniza Romania cu surplusul de populatie din vest: pe vremea aceea multe tari europene incurajau emigratia -- vezi articolul 3 din constitutia de la 1866. Ceva mai tarziu, prin 1900, in Regat erau 1.000.000 persoane de origine straina care nu aveau cetatenia, dintre care evreii erau doar pe locul 3. Pe primul loc erau italienii iar pe al doilea germanii (atat din Austria cat si din Germania), evreii fiind doar vre-o 200.000 de mii.

De germani si de italieni nu se putea lua nimeni pe fata, granitele nu le convenea sa le inchida pentru ca era nevoie f. mare de mana de lucru, asa ca toti discutau despre "evrei". Teama era ca daca li se acorda cetatenia, imigrantii nu vor fi loiali statului roman, ceea ce s-a dovedit a fi fals in 1916 si 1917: rezidentii fara cetatenie nu erau scutiti de serviciu militar, asa ca au luat parte la toate razboaiele Romaniei din 1877 pana in 1919, cand au primit mai toti cetatenia.

+Quote Post
remi
mesaj Feb 2 2009, 04:01 PM
Mesaj #42

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 19-October 08
Utilizatorul numarul: 4 338

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sincer mi se pare un post stupid. Romanii nu au nimic mai bun atunci cand vorbesc de Eminescu decat sa ii alature cuvinte ca : sifilis, antisemitism, alcoolic bla bla.
Nimeni nu e perfect, dar el, Titu Maiorescu, Kogalniceanu, etc sunt cei care au cladit cultura Romaniei, suntem ceea ce suntem azi si datorita lor, dar normal ca nu putem sa ii respectam, ca asa suntem noi romanii. Daca te gandesti ca pe la 1400 englezii il aveau pe Shakespeare si noi aveam Scrisoarea lui Neacsu Voda...... si totusi oamenii astia prin ce au facut au reusit sa mai reduca handicapul.
Sunt mult mai multi cei care stiu teoria cu sifilisul decat cei care ii cunosc opera si acum vad ca se incepe si cu antisemitismul. Minunat! Lui Gigi Becali i se aduc mai multe laude si i se accorda mai multa atentie, ca e patron la Steaua, are oi, deci e erou national.

PS:Poate gasim undeva ceva in care sa scrie ca Eminescu mai si radea si asa am putea sa il calificam ca poet vesel

+Quote Post
cartimca
mesaj Feb 14 2009, 01:29 PM
Mesaj #43

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 20-June 08
Utilizatorul numarul: 1 383

Citeaza (tameron @ Feb 2 2009, 01:37 AM) *
Caragiale era prin natura lucrurilor sensibil la discriminarile ( xenofobiile) din societatea romaneasca, manifestand umanitate fata de evrei si dovedind chiar in opera (O Faclie De Pasti), solidaritatea cu victimele antisemitismului gregar.
Este notoriu faptul ca in secolul trecut Eminescu a devenit pentru dreapta si extrema dreapta romaneasca un inconturnabil moment referential, extrema dreapta romaneasca gasind in politichia eminesciana de secol al nouasprezecelea ceva suficient de "patriotard" pentru a fi calificat de ei foarte meritoriu, integrandu-l perfect conceptului lor propriu, xenofob si sanguinar ...
Retrospectiv, astfel, s-ar putea spune ca Eminescu a fost consubstantial cu cei care l-au impus propagandistic, din considerentele antisemitismului lor, modern, ca "poetul national", invaluindu-l, cum ar veni, in armura Garzii de Fier, decretandu-l ca pe un inviolabil obiect de "interes national", transformandu-l in obiect si metoda de intimidare, eventual tortionara, conferindu-i sacralitate politieneasca, intr-un stat politienesc romanesc , dorit fara alogenii evrei, pe care ii indemnau, cu "fler" geopolitic, sa-si intemeieze un camin national in Sion...

In arealul geopolitic contemporan mai erau si alti scriitori sau poeti foarte apreciati de Eminescu, ca de pilda Vasile Alecsandri, vadit antisemiti; astfel ca Eminescu a fost "alesul" miscarii legionare, fiind recunoscut ca "self", ca propriu si "contemporan", de unde consubstantialitatea sa cu extrema dreapta romaneasca de secol al douazecilea!
Desigur, perenitatea, persistenta, in cadrul aceluiasi areal geopolitic si cultural, a resentimentului xenofob, cu precadere antisemit, fiind si in secolul al douazeci si unulea manifesta, daca e sa observam emigrarea in masa a evreilor din Basarabia, "umilitii si obiditii" din urma ai Moldovei profunde, dar si ai Ucrainei profunde, precum si ai Rusiei profunde, evident! Ca e adevarat o mai dovedeste recenta ascensiune a unui evreu basarabean, domnul Avigdor Lieberman, in fruntea unui partid de extrema dreapta, in ultimele, recente, alegeri pentru Parlamentul israelian, Knesset-ul, partid sugestiv intitulat "Israel, (al nostru)acasa(la noi)", "Israel Beiteinu", iar "problema" lor, in Israel, a emigrantilor rusofoni din fostele republici unionale ale URSS, fiind chestia duplicitatii lor, duplicitate, fireste, nemarturisita dar subinteleasa, cum multi, o majoritate chiar, nefiind etnic-confesional evrei, cum multi dintre ei pastreaza o dubla cetatenie, moldoveneasca, ruseasca, ucraineana, etc., si desigur, israeliana, aceste cetatenii fiind oarecum dificil de "impacat", sub aspectul loialitatilor (diverse), sustinatorii lui Avigdor Lieberman fiind majoritar laici si potential niste marginali/marginalizati/marginalizabili, cu accentul lor puternic rusesc in limba ebraica, un accent foarte antipatizat, oricum, criza economica sau nu, sunt oameni frustrati si care s-au "orientat", orientare instantanee si virulenta, cu o dusmanie viscerala, tocmai contra unor nevinovati, anume contra milionului si jumatate de arabi israelieni, cetateni de drept ai Statului evreu sionist, format in 1948, carora adeptii domnului Lieberman- basarabeanul, le propun cu brutalitate statutul de emigranti indezirabili in propria lor patrie (Israelul),[ amintindu-ne, astfel, cum era statutul lor de "tolerati"in arealul geopolitic european de est, mentionat mai sus !], asadar, contestandu-le cu cinism si cruzime arabilor israelieni, tocmai loialitatea fata de tara a unica carei cetatenie o au de drept, de cateva generatii incoace, din 1948, si in functie de aceasta, contestandu-le si dreptul la cetatenia israeliana, indemnandu-i cu aroganta la recluziunea in ghetto-uri, in proiectate bantustanuri palestiniene, "oferindu"-le cu viclenie fascista si apartheidista...Endlosung-ul, intitulat de data asta,"transfer" !...
Avigdor Lieberman si ai sai, evrei ashkenazi, vorbitori de yiddish ori chiar de limba germana, inafara de limba rusa, limba ce le-a ramas de "patrie comuna", toti provin din arealul in care au invatat, si in romaneste, evident, lectia "solutiei finale", anume din Europa rasariteana, ortodoxa...
Ajunsi in Israel si-au gasit cu o expresiva usurinta si repeziciune, un obiect al refularii si al vendetei satisfacatoare, gratifiante, napustindu-se "asadar" la arabii israelieni, subiectul absolut inocent, dar devenit predilect, al "transferului" abisal al persecutiilor si reprimarilor suportate candva de ei in Europa rasariteana a antisemitismului pentru eternitate, al carui exponent spiritual de exceptie este Eminescu, printre altii...

+Quote Post
Vizitator_nu sunt Pintea.
mesaj Feb 15 2009, 04:54 PM
Mesaj #44

Guests

eu nu-mi asum nimic, n-am ce. dar il rog pe celebrul Pintea Haiducul sa mai posteze si el.

+Quote Post
Vizitator_Ghita Bizonu'.
mesaj Feb 17 2009, 12:08 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (cartimca @ Feb 14 2009, 03:29 PM) *
Ca e adevarat o mai dovedeste recenta ascensiune a unui evreu basarabean, domnul Avigdor Lieberman, in fruntea unui partid de extrema dreapta, in ultimele, recente, alegeri pentru Parlamentul israelian, Knesset-ul, partid sugestiv intitulat "Israel, casa noastra (la noi acasa)", "Israel Beiteinu", iar "problema" lor, in Israel, a emigrantilor rusofoni din fostele republici unionale ale URSS, fiind chestia duplicitatii lor, duplicitate, fireste, nemarturisita dar subinteleasa, cum multi, o majoritate chiar, nefiind etnic-confesional evrei, cum multi dintre ei pastreaza o dubla cetatenie,

Ala Liebrman este usnac 178 % sau mai mult. Comporatmanetul sau este comportamentul tipic al rusnanului. Ceilalti sunt pe acelasi calpod. Calapodul Pamiat -daca stiti ce e aia. Iar "Israel Beiteinu", este alt imprt rusesc , Rusia casa noastra. Si e al naibii de normal sa fie cam atei caci doar sunt sovietici.
Si sa nu faceti confuzia dintre etnicitatea ( ca neam) si religie. Fiindca atunci ajungem din nou in evul mediu "crestini" contra "bogomili" smd.
Si injurati-ma-t ptr rusnac . Este. Ii cunosoc destul de bine.... Baieti daguti si simpatici atat timp cat nu te pui impotriva dorintelor lor ....

+Quote Post
Vizitator_Panzerkampfwagen.
mesaj Feb 17 2009, 02:10 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 16 2009, 09:47 PM) *
ii poti numi si jidani daca vrei, asa cum si pe romi ii poti numi tigani.
nu vad nici o insulta in asta.

Este o diferenta, si inca una foarte mare!
Jidan este un apelativ insultator la adresa unui evreu (sa nu intelegi, cumva ca as fi fan evrei, ba din contra!).
Tigan este un apelativ care desemneaza un membru al etniei respective. Echivalentul lui "jidan" pentru tigan este "cioara".
Acum este adevarat ca acest cuvant "tigan" are o nunata peiorativa, dar asta se datoreaza in totalitate etniei in sine, care si-a legat pentru totdeauna si global (adica peste tot in lumea asta!) numele de fardelegile comise, cei care tind sa-i apere spuanad ca nu este adevarat, le spun de pe acum, ca nici o societate occidentala nu a reustit, vreodata, sa-i integreze in vreun fel, cu exceptia celui de-al Treilea Reich. Dar ei au reusit pentru ca au utilizat violenta=singurul limbaj pe care tiganii il inteleg.
Si by the way, schimbarea denumirii de tigan in rrom are roul de rebranding (adica repozitionare a unui produs din strategia de marketing. Acum, personal as fi de acord cu aceasta denumire de "rrom", daca tiganii din germania s-ar numi "ddeutschy", cei din bulgaria "blgraski", cei din spania "espanolei" samd. Altfel nu!
Referitor la etimologie: numele de tigan provine de la germanul "zigeuner"=Tzigoinar, v(a)lahii le spuneau "tatarasi", pentru ca au fost adusi aici in urma invaziei mongole de la 1241.
Cuvantul jidan are o filiatie slava, original fiind cuvantul "jidov".

+Quote Post
Vizitator_puturosu'.
mesaj Feb 17 2009, 10:15 PM
Mesaj #47

Guests

Buna seara.
Citind cele postate pana in prezent imi vin in minte doua chestii: una, cunoasterea numarului PI de catre egiptenii antici (constructorii piramidelor) si alta legata de restaurarea monumentelor vechi.
Egiptenii antici nu aveau nici rulete nici telemetre nici teodolite deci singurul mod de a masura o distanta mai lunga in teren era acela de a rostogoli un cilindru (butoi) care avea un marcaj ce lasa o urma pe nisip la fiecare rostogolire. Daca diametrul butoiului e D atunci distanta dintre doua urme va fi D x PI. Deci, practic nu are nici o importanta faptul ca raportul dintre circumferinta di diametrul cercului este PI. Noi in schimb, am judecat prin prisma cunostintelor noastre de astazi!
In ceea ce priveste a doua chestie, auzisem de un preot care, in afara de facultatea de Teologie, studiase si Artele. Biserica parohiei era din sec. XVII si la un moment dat a hotarat sa o restaureze. Privind la un muncitor cum lucra s-a apropiat si i-a spus ca lucreaza gresit. Acesta, foarte mirat, l-a intebat pe preot ce l-a facut sa zica asta pentru ca peretele era perfect refacut iar preotul i-a reamintit ca biserica era construita in sec. XVII deci mesterul trebuia sa se puna in pielea unui zidar di respectivul secol lucrand cu micile imperfectiuni caracteristice acelei epoci.
Deci noi il judecam pe Eminescu prin prisma catastroficului secol XX. Daca Hitler dorea exterminarea fizica a evreilor Eminescu spera ca, citez din memorie: "vor deveni, poate, cetateni buni ai acestui stat"(Romania). Daca Hitler considera pe evrei radacina tuturor relelor poporului german, Eminescu ii invinuia pe ... romani! Tendinta spre "boierie"a romanilor a dus la abandonarea de catre acestia a indeletnicirilor productive ceea ce a dus la aparitia mestesugarilor si comerciantilor straini (majoritatea evrei). In Bucovina evreii au venit singuri? No Sir, au fost adusi de stapanirea austriaca. Eminescu era impotriva acordarii cetateniei. De ce? Pentru ca nu vorbeau romaneste. Apropo de limba, sunt destui romani care au obtinut cetatenia altor state (majoritatea "intelighentiei" in Canada). Oare in ce limba au vorbit cu functionarii canadieni? In romana sau... prin semne? Daca se studiaza opera lui Eminescu, in mod obiectiv, se va constata ca antisemitismul de care este invinuit ... nu exista. In sfarsit, fiecare a cules din opera sa ceea ce i-a convenit deci fiecare a luat si nimeni nu i-a adaugat (poate doar epitete)! Concluzia ar fi ca prin munca si onestitate sa cautam sa ne ridicam spre el nicidecum sa incercam sa-l aducem spre "baseta" noastra.

................................................................................
...............
Iar deasupra tuturora va vorbi vrun mititel,
Nu slavindu-te pe tine... lustruindu-se pe el
Sub al numelui tau umbra. Iata tot ce te asteapta.
Ba sa vezi posteritatea este inca si mai dreapta.
Neputand sa te ajunga, crezi c-or vrea sa te admire?
Ei vor aplauda desigur biografia subtire
Care s-o-ncerca s-arate ca n-ai fost vrun lucru mare...
................................................................................
................

Sa fiti iubiti.

+Quote Post
Vizitator_MirceaA.
mesaj Feb 18 2009, 12:45 AM
Mesaj #48

Guests

deja ma plictisesc astia cu apa in piua. Toata istoria e plina de antisemiti, de la Ramses, Nabocodonosor si asa mai departe. 4000 de ani. Chiar toti au fost nebuni, sau o fi si ceva adevar, ceva ce-i face pe evrei nesuferiti si la un moment dat periculosi ceea ce determina masuri radicale?

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 18 2009, 05:57 AM
Mesaj #49

Sir Tsunami

Citeaza (MirceaA @ Feb 18 2009, 01:45 AM) *
deja ma plictisesc astia cu apa in piua. Toata istoria e plina de antisemiti, de la Ramses, Nabocodonosor si asa mai departe. 4000 de ani. Chiar toti au fost nebuni, sau o fi si ceva adevar, ceva ce-i face pe evrei nesuferiti si la un moment dat periculosi ceea ce determina masuri radicale?

nu nebuni, prosti!

diferenta vine din educatie.

in timp ce unii se considera buricul pamantului, "poporul ales", "cei mai dintre cei mai", celorlalti li se administreaza cultura modestiei. sesizezi diferenta?

asta-i face sa fie considerati nesuferiti. si asta vine din prostia modestiei.
modestii sunt de fapt handicapatii societatii

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Lucian*
mesaj Feb 18 2009, 10:22 AM
Mesaj #50

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

In perioada revolutiei de la 1848 in Valahia si Moldova erau in jur de 50000 de evrei cu toti.
In perioada imediat urmatoare razboiului de independenta 1877-1878 numarul evreilor trecuse de 550000 de oameni. Marea lor majoritate provenind din Imperiul Habsburgic precum si din Imperiul Tarist unde pogromurile erau in perioada lor maxima.

Problema era ca au aparut "peste noapte" o populatie de imigranti care inca nu se integrase si nici nu vorbea inca romaneste care vroia sa aibe drepturi egale cu romanii si in plus vroiau sa cumpere pamant. La asta se mai adauga si ideea de atunci ca se dorea realizarea unui stat evreu in nordul Moldovei (din fericire, nu s-a intamplat).

Mi se pare oarecum normal sa apara sentimente xenofobe si nationaliste la o asemenea chestie!
Eminescu a fost la fel de inversunat si impotriva grecilor care erau aproape omniprezenti in administratia romaneasca de atunci.
Se poate spune ca era antisemit doar pt faptul ca ii vedea pe evrei ca pe niste imigranti in masa care doreau drepturi comune cu romanii dar fara sa incerce sa se integreze.

Corect cred ca ar fi fost sa se spuna ca Eminescu era nationalist poate chiar xenofob dar nu antisemit, pt ca nu cred ca avea ceva cu religia mozaica.

Primii evrei care apar mentionati in principatele romane sunt doar in sec XIV cand incepe persecutia lor in SPania si Italia. Este deja un fapt cunoscut ca mare parte din evreii din Moldova proveneau din Spania.

In sec XIX, abia dupa ce pica sustinerea ideii realizarii unui Israel in Nordul Moldovei, abia atunci incep evreii sa emigreze catre Palestina si sa infiinteze primele colonii evreesti (1882).

Oricum, antisemitismul a crescut si dupa moartea lui Eminescu. Iar in 1907 era cred ca la maxim.
Totusi rascoala din 1907 a inceput in "Fischerland" care era "administrata" de un evreu.

Facand paralela cu ce este acum in Italia, putem vedea ca si romanilor nostrii li se intampla la fel cu toate ca statistic sunt probabil minoritatea cu cele mai putine infractiuni. Mai putine chiar decat ale italienilor.

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Feb 19 2009, 09:37 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (tameron @ Feb 19 2009, 06:58 PM) *
Semnificativ ramane faptul aproprierii si adoptiei lui Eminescu de catre extrema dreapta romaneasca, in prima jumatate a secolului trecut, intr-un mod apasat emfatic, hiperisteric, consubstantialitatea dintre idol si adoratori impunandu-se ca loc comun oricarui observator obiectiv al fenomenului quasireligios care patroneaza aceasta apropriere!

Faptul apropierii lui Eminescu de extrema dreaptă românească în prima jumătate a secolului trecut nu există, fiindcă în prima jumătate a secolului trecut Eminescu era mort. Un om mort nu se poate apropia de nici o grupare politică.

Putem acuza un om de fapte săvîrşite de alţii după moartea sa?

Gruparea politică la care Eminescu a aderat conştient în timpul vieţii este Partidul Conservator a lui Titu Maiorescu. Dar n-a fost totdeauna pe linia partidului, nici măcar de acţiunile Partidului Conservator nu cred că poate fi făcut răspunzător Eminescu cîtă vreme nu a fost şeful acestui partid şi nici măcar în conducere. Similară situaţia cu cei 4 milioane de membri PCR care nu sînt răspunzători de politica PCR.

Pînă la urmă omul poate fi făcut răspunzător numai de faptele proprii.

+Quote Post
Vizitator_puturosu'.
mesaj Feb 20 2009, 12:30 AM
Mesaj #52

Guests

Buna seara
In sec XX nu Eminescu s-a apropiat de extrema dreapta (fiind mort) ci extrema dreapta l-a "apropiat" de ea.
Cu toate ca a avut contemporani "de calibru" cu orientari ideologice apropiate, Eminescu este o personalitate de exceptie. I. L. Caragiale ironiza memorabil moravurile si apucaturile noii clase liberale de la noi. In acelasi timp se facea simtita o alta clasa sociala, un "subprodus" liberal: proletariatul. Dar, daca cineva se gandeste la antagonismul conservatism - liberalism de sfarsit de secol XIX in Romania, automat vine in minte numele lui Eminescu. De ce oare? Dintre toti, el a fost singurul care a incercat sa studieze evolutia socialului, sa determine "lantul" cauza - efect si in sfarsit, sa argumenteze pozitia politica pe care o adoptase. Caragiale, in schimb, s-a multumit doar sa satirizeze si atat. Unii il considera pe Eminescu conservator "pur-sange" de extrema dreapta. Curioasa asociere! Dreapta - stanga (cu extreme!) intr-o tara care abia incepea sa se industrializeze reprezinta totusi o exagerare. Sa nu uitam ca rascoala din 1907 a fost o rascoala taraneasca. Prima greva muncitoreasca cu impact major a fost in 1933. Constituirea PCR in 1921 o putem considera mai mult un "moft" importat, decat rezultatul unei culturi proletare autohtone. Cum poate fi considerat conservator de extrema dreapta daca el insusi analiza avantajele si dezavantajele atat ale conservatismului : protejarea ,"crutarea", populatiei vs. tutela permanenta a statului ce duce la "osificarea" societatii; cat si ale liberalismului : initiativa privata cu dinamismul dezvoltarii vs. inegalitatea data doar de bani, indiferent in ce mod sunt obtinuti, lucru ce duce la destramarea tesutului national. In alte cuvinte defineste, conservatismul ca fiind guvernat de datorii iar liberalismul ca fiind guvernat de drepturi si este perfect constient de faptul ca echilibrul intre datorii si drepturi este adevarata arta a politicii (de la Cezarii antici pana la cei moderni).
Avantajul nostru ca popor, este ca l-am avut, cu extraordinara sa capacitate de analiza si sinteza, exact la momentul potrivit. Din acest motiv el este tinta predilecta a celor care ne vor "binele" si practica asupra noastra politica "modestiei" (nu-i asa tov. Tsunami?). Este adevarat ca parte din ideile sale sunt poate invechite dar ceea ce ne ramane este exemplul muncii asidue (labor omnia vincit) si a consecventei (si incoruptibilitatii) in idei. De murit, a murit sarac n-a fost nici senator, nici deputat, nici postas devenit "apropitar", ca deh "carmina non dant panem".
Apropo de modesti=handicapati. Ce ne facem coane Tsunami cu handicapatii? Aplicam metoda lui Hitler, eutanasia? Ca doar nu degeaba erau numiti guri de prisos. Vezi dumneata, este o mica problema aci, acesti handicapati sunt lucratorii patronilor liberali, de multe ori tratati ca mijloace fixe: dupa amortizare, casarea! Daca-i eutanasiem prima, e de rau. Unde dracu' s-au mai vazut intreprinderi fara mijloace fixe? Poate doar prin paradisurile fiscale dar si pe acolo au, banuiesc, macar o masa si un scaun. smile.gif
Ar mai fi o groaza de spus dar acesta este un forum deci trebuie sa-i mai lasam si pe altii sa spuna cate ceva, fiindca, dupa cum spunea nenea Iancu, din ciocnirea ideilor iese adevarul iar din ciocnirea oualor ies stigletii. smile.gif

Sa fiti iubiti.
PS. Nu o spun "la misto" deoarece la cati "prieteni"avem...

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 20 2009, 12:08 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 16 2009, 12:27 PM) *
ar fi interesante info de Birobistan, Madagascar - alte propuneri

alte propuneri pentru statul zionist au fost insulele falklands (argentina) si Uganda. Ambele colonii Britanice ca si palestina pe vremea respectiva

+Quote Post
Vizitator_tameron.
mesaj Feb 20 2009, 04:39 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (vizitator @ Feb 19 2009, 09:37 PM) *
Faptul apropierii lui Eminescu de extrema dreaptă românească în prima jumătate a secolului trecut nu există, fiindcă în prima jumătate a secolului trecut Eminescu era mort. Un om mort nu se poate apropia de nici o grupare politică.

Putem acuza un om de fapte săvîrşite de alţii după moartea sa?

Gruparea politică la care Eminescu a aderat conştient în timpul vieţii este Partidul Conservator a lui Titu Maiorescu. Dar n-a fost totdeauna pe linia partidului, nici măcar de acţiunile Partidului Conservator nu cred că poate fi făcut răspunzător Eminescu cîtă vreme nu a fost şeful acestui partid şi nici măcar în conducere. Similară situaţia cu cei 4 milioane de membri PCR care nu sînt răspunzători de politica PCR.

Pînă la urmă omul poate fi făcut răspunzător numai de faptele proprii.

va este necunoscuta limba romana, de vreme ce nu distingeti cuvantul scris de mine:apropriere, adica a face al sau, a apropria, a-si-l face propriu, a deveni proprietatea sa, eventual a adopta; facand o greseala ce denota multe, ati crezut ca nu am proprietatea termenului "a apropia", adica "a fi alaturi de"?

n-ati observat bine ca am recomandat altuia ceea ce se numeste "cap limpede", deci un text si o postare corecta ? este o pretentie pe care o respect eu, natural, mai inainte de a cere altora, ok?!

+Quote Post
Vizitator_puturosu'.
mesaj Feb 20 2009, 08:56 PM
Mesaj #55

Guests

Buna seara.
Cu nefericire trebuie sa constat ca dand mult credit unei persoane cu atat dezamagirea poate fi mai mare. Crezusem ca am reusit sa dau peste o persoana cu care poate se poate discuta un subiect sine ira et studio. Din pacate rezultatul este dezamagitor. Intr-adevar am fost un dobitoc. Crezand ca daca sunt NEUTRU din punct de vedere politic (adevarul este ca ma doare in cot de liberali, conservatori, comunisti, capitalisti, legionari, nazisti, pro (filo) si antisemiti, de crestini, mozaici, musulmani, budisti, hinduisti "si tot neamul lor"); am crezut, ziceam, ca pot purta o discutie in mod obiectiv. Sunt prea "batran" pentru a mai consuma energie psihica pentru pro si contra tuturor prostiilor lumesti. Mi-a placut sa observ "spectacolul lumii" exact sine ira et studio. Am o formatie tehnica ceea ce mi-a impus observatia obiectiva si judecata rece. Legile naturii nu pot fi schimbate de nici o legislatura umana laica sau nu, democratica sau nu. Daca ne apucam de comparat principiile teoretice ale democratiei si mitologiei (in opinia mea) a "drepturilor omului" si practica ajungem de-a dreptul la... comunism! Si ala era perfect in teorie dar dezasturos in practica. Daca in fraza anterioara adaugam si capitalismul rezultatul este neschimbat. Atunci? Cum evolueaza lumea? Daca vrem sa aflam trebuie sa studiem sine ira. Nu cred ca din ceea ce am afirmat pe forum s-ar trage concluzia ca am luat apararea antisemitismului lui Eminescu sau ca l-as idolatriza, eu fiind legionar, fascist, comunist sau mai stiu eu ce. Am afirmat sus si tare ca de la Eminescu se poate lua exemplul documentarii si argumentarii "porumbeilor" care ies pe gura. Caragiale a criticat (magistral!) dar nu a spus de ce, si daca lucrurile trebuiesc schimbate, cum?
Acu sa devin si eu "antisemit" (va lingeti pe bot, nu? laugh.gif ) : Marea persecutie a evreilor a inceput in ultra-catolica Spanie. Multi au inpanzit Europa ajungand si pe meleagurile noastre. Austria i-a folosit ca masa de manevra in nordul Moldovei, Rusia la fel. Komisarii cominternisti di Romania au fost in mare parte evrei. Au facut vreun rau? Da. Cine, austriecii? Nu, ca doar sunt oameni educati. Rusii? Nici ei, ca sunt cum sunt. Da' atunci cine? Ura! Evreii, ucigasii lui Christos (si el tot un evreu!), oameni fara patrie, slugile, lacheii.... laugh.gif Chestia cu cetatenia era o problema birocratica, de jure ca de facto... Multumiti? laugh.gif
Apoi, legat de latina, recunosc a doua oara ca am fost un dobitoc. Dupa prima fraza trebuia sa pun asta smile.gif pentru a se intelege ca era o gluma. Da' stiti bancul ala cu glumele spuse de iepuras si de urs. Oricum n-are nici o importanta.
Acum, revenind un pic seriosi, domnu' Tameron, se pare ca noi doi stim bine ca adevaratele lupte nu se dau in camp deschis, la lumina soarelui si respectand regulile cavaleresti, ci in tenebre, in intuneric, si unde toate loviturile sunt permise doar rezultatul contand. Unul dintre profesorii emeriti poate fi Machiavelli. Iar, daca imi amintesc bine, am citit acum cativa ani o carte care se numea "Mossad, Academia inselaciunii" unde conform autorului, Victor Ostrovsky, evreu canadian fost agent Mossad, deviza scolii Mossad-ului era: Prin viclenie se castiga lupta.
In mass-media se observa cum partizanatul de orice natura, lipsa de deontologie profesionala, senzationalul, barfa, echivocul, aluzia si jumatatile de adevar (sau de minciuna) sunt practici curente. Atunci, de ce sa ma inregimentez eu, un simplu om, de partea cuiva contra altcuiva, irosind pretioasa energie psihica? Prefer sa fiu un "puturos" si sa-mi folosesc energia psihica pentru a ... iubi.

Sa fiti iubiti, oricine ati fi si oriunde v-ati gasi.

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Feb 21 2009, 11:26 PM
Mesaj #56

Guests

si daca pe mine ma deranjeaza o etnie anume, pe motiv ca membrii ei, statistic, comit muuuult prea multe acte antisociale? de ce sa-i elimin de la cetatenie pe (eventualii) elvetieni doar ca sa nu se supere arabii, spre pilda? fac ce vreau in casa mea, primesc pe cine imi convine, nu la gramada! sau ai alta parere? spune-mi, ca sa vin sa imi fac nevoile la tine in sufragerie, iar tu sa nu faci nimic impotriva mea, din motive de corectitudine politica!
Citeaza (tsunami @ Jan 16 2009, 08:20 AM) *
eminescu a fost antisemit.

daca eminescu folosea alt cuvant in locul "evreilor", era okay. de exemnlu imigranti. in felul asta se referea la cei veniti de afara. din pacate facea referiri doar la evrei, ceea ce e prin definitie antisemit.
nu e problema lui cu cine se casatoreste un imgrant.
din pacate am mai citit pozitii ale lui eminescu, tot antisemite.

daca am avea 1 million de arabi? nu trebuie sa te opui la acordarea cetateniei romane pentru arabi, ci pentru imigranti in general. legea ar trebui sa fie aceeasi si pentru chinezi, si pentru arabi, si pentru somalezi.

+Quote Post
Vizitator_Mario.
mesaj Feb 22 2009, 07:56 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (tameron @ Feb 21 2009, 03:22 AM) *
In felul sau insusi poetul a fost un imigrant! Titu Maiorescu a actionat in calitate de mecenat, azi am zice "racolator", procedand la un mic "import" cultural din spatiul imperiului Habsburgic, fiindca asa si obisnuiesc mecenatii balcanici, iau de unde au chef si nu intreaba!... Doar Eminovici era supus austriac, ca toti bucovinenii, romantismul marelui poet german Lenau a fost si scanteia si, multa vreme, izvorul cel bun al propriului demers literar! Maiorescu a "descoperit" intr-o revista literara din Ardealul Habsburgic deosebit de frumoasele traduceri/transpuneri poetice dupa Lenau, semnate de Mihail Eminovici, hotarandu-se sa-l aduca in noul Regat romanesc, oferindu-i pe data ceea ce ofera mecenatii: glorie, bunastare, prosperitate artistului protejat de ei! Sunt mecenati si mecenati...Oricum, procesul de incetatenire al unui imigrant, fie si genial, fie si convertit sau rebotezat la initiativa unui Titu Maiorescu, pasoptist venerabil, nu pare sa conteneasca niciodata, poate dura intreaga viata a celui in cauza...ceea ce a dovedit experienta acelui supus austriac, bucovineanul Eminovici, devenit Eminescu in Regatul balcanic romanesc! Insa nimeni nu spune ca un imigrant va avea empatie/simpatie pentru soarta altor imigranti, cu atat mai mult cu cat empatia ii este conditionata de colaborarea, ca servitute, la ziarul "Timpul", al marilor si milostivilor lui stapani si patroni, marii latifundiari bizantini de la Dunarea de Jos, abia mai ieri-alaltaieri purtatori pe la Poarta Otomana a obiceiurilor fanariote, neincetatenite si dincolo de Carpati, prin Bucovina! Din grija vetustului partid conservator, fostul poet romantic, altedati de-a binelea si tanar si "ferice", in Bucovina austriaca natala, devine un nou romanizat, nou supus, dar talentat si zelos, vehement, aparator servil de "politichie" balcanica, "combativ" cu mult nerv, totul pentru "salar' ", conditie in care nici urma nu se mai vede, la articlierul Eminescu, dintr-acel "tanar si ferice" poposit candva la sedintele Junimii maiorescene, nimic!

Ai izbutit, dragă tameron, să-ţi dezvălui incultura şi habarnismul, ceea ce nu te împiedică să-ţi dai părerea cu aplomb în probleme la care nu te pricepi.
Eminescu s-a născut la Ipoteşti, lîngă Botoşani, în vechiul regat balcanic românesc. Mai există încă acolo casa unde s-a născut, care e acum muzeu, poate fi vizitată. Deci nu era nicidecum "imigrant", nu există în cazul său nici o "Bucovină austriacă natală".
Şi-a făcut studiile la Cernăuţi, în Bucovina austriacă, şi a publicat în reviste româneşti din Ardealul habsburgic, fiindcă pe vremea aceea graniţele nu au constituit o piedică pentru unitatea culturală a românilor. Dar asta nu înseamnă că a fost "supus austriac".

+Quote Post
Vizitator_Mitica, bucurestean.
mesaj Feb 22 2009, 08:54 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (clujean @ Feb 21 2009, 11:26 PM) *
si daca pe mine ma deranjeaza o etnie anume, pe motiv ca membrii ei, statistic, comit muuuult prea multe acte antisociale? de ce sa-i elimin de la cetatenie pe (eventualii) elvetieni doar ca sa nu se supere arabii, spre pilda? fac ce vreau in casa mea, primesc pe cine imi convine, nu la gramada! sau ai alta parere? spune-mi, ca sa vin sa imi fac nevoile la tine in sufragerie, iar tu sa nu faci nimic impotriva mea, din motive de corectitudine politica!

auzi tu, lasa-l pe tsunami, el este un roman cu totul si cu totul special. e din soiul ala de romani care nu mai sunt chiar asa de romani (ei si cu tine, au calcat in scuipat de occidental, si s-au rebranduit astfel). si ce fac astia rebranduitii? ei bine, dau si ei cu caca in ventilator si se minuneaza cata lume starneste impotriva. faptul ca se pateaza si pe ei conteaza prea putin.

+Quote Post
Vizitator_puturosu'.
mesaj Feb 22 2009, 11:27 PM
Mesaj #59

Guests

Buna seara,
N-as fi scris nimic (am incalcat principiul observatorului) dar mi-am dat seama tarziu, din pacate, de capcana titlului nevinovat, in aparenta, a acestui topic. In definitiv "inculpatul" n-a fost decat un om prins in vartejul transformarilor prea rapide, in opinia mea, suferite de societatea romaneasca in sec. XIX. Dupa canoanele de azi, da, a fost un antisemit virulent si daca ar fi trait mai tarziu "s-ar fi luat" si de tigani. N-a facut-o pentru simplul motiv ca acestia erau proaspat eliberati din robie si inca nu apucasera sa-si demonstreze "capacitatile" de oameni liberi. Directiile de aprofundare a subiectului (realitatea este ca adevaratul subiect este antisemitismul) sunt vaste si complexe totodata pentru a fi tratate in maniera "forum" (si jur cu mana pe inima ca n-o fac pe-a pretiosul!). Ar ramane de discutat pe marginea intrebarii de cum a fost posibila aparitia ideii, (de o imbecilitate fenomenala!) a unui Holocaust de asemenea inspaimantatoare amploare. De ce intr-o lume care este fondata pe migratie, imi vin in minte Eneida, navalirile barbare si mai tarziu America, de ce, ziceam, cea mai inversunata opozitie a fost si ramane impotriva evreilor si tiganilor. Evreii l-au rastignit pe Christos, poate, dar tiganii? Cine sau ce este *cu adevarat* responsabil de aceasta situatie? Suntem siguri ca problema este formulata corect? Sunt siguri cei care propun solutii (de multe ori generale) ca solutia / solutiile propusa (e) rezolva problema? Poate nu definitiv, (in tehnica nu exista "ideal"), dar pe o scara a timpului rezonabil de lunga? Sunt siguri ca solutia nu conduce la extrema opusa(!)?
Si daca cea mai usoara metoda de rezolvare pare cea a aproximatiilor succesive trebuie sa fie foarte atenti la valoarea de pornire si, daca se poate, sa-i studieze convergenta pentru a nu irosi in van timp si mijloace. Deci, tot greu!
Sa fiti iubiti.

+Quote Post
Vizitator_Nicolae.
mesaj Feb 23 2009, 05:51 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Mario @ Jan 15 2009, 08:44 PM) *
Eminescu a fost acuzat de antisemitism, fiindcă la vremea sa nu a fost de acord cu acordarea de cetăţenie română tuturor evreilor care locuiau în România.
Oare dacă în viitor vom avea 1 milion de arabi recent imigraţi în România, ar fi anormal să ne opunem la acordarea pentru toţi aceştia a cetăţeniei române?

http://mariusmioc.wordpress.com/2009/01/15...l-lui-eminescu/

Antisemitismul este o "Afacere" pentru evrei!!!

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th November 2019 - 11:35 AM