IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

25 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romani fara vize in Canada?, Vreau sa plec de la coada vacii la coada renului :-)
Vizitator_Robert.
mesaj Jul 9 2008, 07:12 AM
Mesaj #1

Guests

In curand se pare ca se vor elimina vizile pentru romani. Este o veste buna? Exista o oportunitate pentru romnii din tara? Exista locuri de munca disponibile pentru romani? In ultimul timp am citit ca nici Canada nu o duce prea grozav. As aprecia niste raspunsur de la romanii care traiesc in Canada. Mersi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jul 9 2008, 09:14 AM
Mesaj #2

Guests

Cred ca asta ar putea fi cea mai buna gluma.SUA are granita cu CANADA si nu o sa permita asa ceva.Nu uita de9/11.Crezi ca daca a obtine viza de sedere permanenta se platesc aprox 5000 dolari canadieni,ei o sa renunte la acesti bani.Oricum este de asteptat sa renunte la vize doar pentru anumite popoare "prietene" dar sigur nu pentru ROMANIA.
Bafta daca vrei sa pleci.

+Quote Post
Vizitator_Adi.
mesaj Jul 9 2008, 11:59 AM
Mesaj #3

Guests

Am intrat in UE si suntem piesa de baza in NATO, alaturi de SUA si Canada, nu vad de ce nu ar scoate si Canada si SUA vizele pentru romani. Poate nu acum, darin 5 ani, cand vom ajunge si noi la nivelul econonic de azi pt Cehia si cand UE se va maturiza mai mult, cred ca nu vom avea nevoie de vize. Asta nu inseamna ca vom avea drept de munca in Canada sau SUA, ci doar de vizita. Dar tot e ceva frumos.

Intreaga lume nu o duce bine acum, dar daca esti bun, vei gasi slujba oriunde.

Dar daca vrei Canada, vino ca student si se roaga ei de tine sa iti dea rezidenta permanenta. Sunt student acolo si iti spun din experienta. Personal, am decis sa mai vizitez lumea intai, asa ca nu am aplicat pentru emigrare. Totusi, daca stii ca vrei in Canada, e cel mai usor daca vii intai ca student. Spor mare!

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Jul 9 2008, 12:27 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Daniel @ Jul 9 2008, 09:14 AM) *
Cred ca asta ar putea fi cea mai buna gluma.SUA are granita cu CANADA si nu o sa permita asa ceva...

Am fost de curand la consulatul roman din Toronto pentru o procura si era acolo cineva fara viza care-si pierduse pasaportul... Venise in Canada prin Mexic si US. La un moment dat, dupa ce a plecat, functionara a mentionat ca nu era singurul in aceasta situatie.

Se gaseste destul de greu de lucru si cu viza... In Ontario in manufacuring e destul de rau. Se inchid multe fabrici datorita cursului ridicat al dolarului canadian. Nu stiu in ce domeniu te gandesti sa lucrezi, dar concurenta e destul de mare... sunt o gramada de emigranti legali cu viza (in Canada emigreaza cam 250000 persoane pe an legal) care fac munci mult sub calificarea lor... Fara drept de munca o sa trebuiasca sa lucrezi la negru cu plata mai mica, fara nici un fel de asistenta sociala, medicala, nu o sa poti sa-ti scoti un permis auto (desi nevasta care era cu tipul la consulat avea, acum ceva timp a fost un articol in ziar despre emigranti ilegali care nu aveau permis si erau nevoiti sa-si angajeze soferi ca lucrau in constructii), nu o sa-ti poti deschide un cont la banca, etc. Cel mai importan e insa cat ai putea castiga. Nu sunt expert in acest domeniu, dar salariul minim e 8 CAN, iar in constructii aud ca s-ar ajunge la 15-20 CAN (constructiile au incetinit bine in US si cam acelasi lucru incepe sa se intampla in Canada). Fara viza probabil ca ai obtine mai putin. Un alt lucru care ar trebui considerat e raportul CAN/Euro si acesta nu e deloc in favoare CAN.

In concluzie nu spun ca nu e posibil, dar nici usor nu cred ca o sa fie... Cel mai bine e sa intrebi persoane care sunt in aceasta situatie

numai bine
UnCapsunarCanadian (cu viza)

PS: De curand a fost prin ziar un articol despre niste portugezi care au venit inainte de 2000 si care au fost trimisi acasa. Daca ei s-au descurcat, desi comunitatea portugheza e mare si mafia portugheza in constructii inteleg ca e la fel, de ce nu si tu... Numai ca trebuie sa te documentezi foarte bine si sa nu te astepti ca vei putea sa obtii dreptul de residenta vreodata... Ar fi o minune

+Quote Post
Vizitator_Bulibasu.
mesaj Jul 10 2008, 08:08 AM
Mesaj #5

Guests

Hai sa fim seriosi. Nu este absolut nici un fel de pericol pentru canadieni sa ne dea liber la vize. Ce posibilitatea exista ca baietii veseli care "fac" Italia si Spania sa-si cumpere bilet de avion de 1000 de dolari pentru ajunge in Canada. Ei sun obisnuiti cu 50 de euro inghesuiti in fundul autocarului sau cite 12 intr-o Dacie, trecand granita cu buletinul.

Singura emigratie ilegala de care ar putea suferi Canada din partea Romaniei ar fi una de calitate. Oameni care ar pleca acolo hotarati sa munceasca, oameni cu experienta si calificare, care trebuie sa astepte acum si 4 ani pentru a parcurge procesul legal de emigrare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 10 2008, 02:35 PM
Mesaj #6

Guests

Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.

+Quote Post
Vizitator_PERISCOP.
mesaj Jul 10 2008, 02:44 PM
Mesaj #7

Guests

SUNT foarte putini acei care vreau s amunceasca,multi vin cu gandul sa traga statul in piept si sa castige bani nemunciti,nu uitati ca aici e diferit ca in Europa,poti sa cersesti cat vrei tu,nimeni nu iti da un cent. |Aici si directorul si patronul lucreaza cot la cot cu muncitorul,daca iti da un ban,atunci sa fii sigur ca ala e meritat,e muncit si in general iti scoate untul din tine.Repet,sunt foarte putini romani care vin cu gandul sa munceasca si chiar daca vor sa munceasca aici gasesti locuri d emunca sub nivelul cunostintelor tale sau a calificarilor tale,asa ca...trageti singuri concluziile de rigoare.
Alt aspect,parlamentarii romaniei si presedintele,nu a facut nimic,nici un demers ca studiile din tara sa fie recunoscute si c ao mica comparatie,scoala din Africa sau Ruanda sunt mai bine cotate decat studiile din Romania. Cam atat,si nu mai sperati ca si aici e deja plin,canadienii incep sa se revolte ca numai au spatiul si siguranta de cand emigrantii i-au invadat intimitatea si tara.

+Quote Post
Vizitator_RomanCanadian.
mesaj Jul 10 2008, 03:04 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Robert @ Jul 9 2008, 07:12 AM) *
In curand se pare ca se vor elimina vizile pentru romani. Este o veste buna? Exista o oportunitate pentru romnii din tara? Exista locuri de munca disponibile pentru romani? In ultimul timp am citit ca nici Canada nu o duce prea grozav. As aprecia niste raspunsur de la romanii care traiesc in Canada. Mersi.

Traiesc in Canada de peste 13 ani. Iti spun foarte cinstit ca este extrem de greu de gasit de munca si de realizat ceva in Canada. In proportie de 90 % imigrantii legali in Canada au studii superioare. Muncile de jos sunt facute de canadieni (landscapind, constructii etc) care si-au creat o mica mafie sindicala unde isi baga numai de-ai lor. Imigrantii se chinuie sa isi gaseasca tot felul de munci si nu este neobisnuit sa vezi doctori sau ingineri lucrind la supermarketuri sau livrind pizza. Munca la negru este aproape inexistenta. Pentru mai multe informatii uita-te la www.nocanada.com.
Conform unui studiu al imigratiei, unui imigrant ii ia cel putin 14 ani sa ajunga la nivelul la care a plecat din tara lui. (daca va ajunge acolo). Nu uita ca romanii sunt doar un alt procent al imigrantilor de acolo. Coasta de Vest este vinduta chinezilor si indienilor deci nu ai loc de intors.

Numai bine - America este solutia!!

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Jul 10 2008, 07:53 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jul 9 2008, 12:27 PM) *
Am fost de curand la consulatul roman din Toronto pentru o procura si era acolo cineva fara viza care-si pierduse pasaportul... Venise in Canada prin Mexic si US. La un moment dat, dupa ce a plecat, functionara a mentionat ca nu era singurul in aceasta situatie.

Se gaseste destul de greu de lucru si cu viza... In Ontario in manufacuring e destul de rau. Se inchid multe fabrici datorita cursului ridicat al dolarului canadian. Nu stiu in ce domeniu te gandesti sa lucrezi, dar concurenta e destul de mare... sunt o gramada de emigranti legali cu viza (in Canada emigreaza cam 250000 persoane pe an legal) care fac munci mult sub calificarea lor... Fara drept de munca o sa trebuiasca sa lucrezi la negru cu plata mai mica, fara nici un fel de asistenta sociala, medicala, nu o sa poti sa-ti scoti un permis auto (desi nevasta care era cu tipul la consulat avea, acum ceva timp a fost un articol in ziar despre emigranti ilegali care nu aveau permis si erau nevoiti sa-si angajeze soferi ca lucrau in constructii), nu o sa-ti poti deschide un cont la banca, etc. Cel mai importan e insa cat ai putea castiga. Nu sunt expert in acest domeniu, dar salariul minim e 8 CAN, iar in constructii aud ca s-ar ajunge la 15-20 CAN (constructiile au incetinit bine in US si cam acelasi lucru incepe sa se intampla in Canada). Fara viza probabil ca ai obtine mai putin. Un alt lucru care ar trebui considerat e raportul CAN/Euro si acesta nu e deloc in favoare CAN.

In concluzie nu spun ca nu e posibil, dar nici usor nu cred ca o sa fie... Cel mai bine e sa intrebi persoane care sunt in aceasta situatie

numai bine
UnCapsunarCanadian (cu viza)

PS: De curand a fost prin ziar un articol despre niste portugezi care au venit inainte de 2000 si care au fost trimisi acasa. Daca ei s-au descurcat, desi comunitatea portugheza e mare si mafia portugheza in constructii inteleg ca e la fel, de ce nu si tu... Numai ca trebuie sa te documentezi foarte bine si sa nu te astepti ca vei putea sa obtii dreptul de residenta vreodata... Ar fi o minune

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Jul 10 2008, 08:01 PM
Mesaj #10

Guests

Cred ca unii sufera de multa infatuaree in Canada si nu au fost de mult in Romania. Sa stiti ca a murit Ceausescu si nu mai e coada la carne, eventual de Craciun la caseria din Mall. Din ceea ce a spus cineva, minimul e 8 CAD/ora, adica 5 EUR, adica 850EUR pe luna. Nu stiu cum e cu impozitul dar banuiesc ca salariul net e mai mic. La ora actuala la capsuni in Spania se castiga 700EUR si poti veni acasa cu low costul cu 100EUR. Nu cred ca merita pentru inca cativa sa bati jumatate pamantul si sa vii acasa doar cand mor parintii. Bineinteles ca poti lucra la cercul polar si acolo castigi mai mult, dar daca nu-ti pasa decat de bani si nu de sanatate, mai bine iti vinzi organele.

+Quote Post
Vizitator_dan.
mesaj Jul 11 2008, 03:53 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (marius @ Jul 10 2008, 08:01 PM) *
Cred ca unii sufera de multa infatuaree in Canada si nu au fost de mult in Romania. Sa stiti ca a murit Ceausescu si nu mai e coada la carne, eventual de Craciun la caseria din Mall. Din ceea ce a spus cineva, minimul e 8 CAD/ora, adica 5 EUR, adica 850EUR pe luna. Nu stiu cum e cu impozitul dar banuiesc ca salariul net e mai mic. La ora actuala la capsuni in Spania se castiga 700EUR si poti veni acasa cu low costul cu 100EUR. Nu cred ca merita pentru inca cativa sa bati jumatate pamantul si sa vii acasa doar cand mor parintii. Bineinteles ca poti lucra la cercul polar si acolo castigi mai mult, dar daca nu-ti pasa decat de bani si nu de sanatate, mai bine iti vinzi organele.

Asa e . Sint de 12 ani in Canada . 8 cad$ pe ora este salarul minimim , 38.000 $cad este salarul mediu pe an . Acum e tirziu sa mai veniti in Canada . Lucrurile o iau incetisor in jos . Canada este in continuare deasupra Romaniei dar sacrificiile facute te fac sa iti pui intrebari , a meritat ? Mai ales daca vii cu gindul ca aici totul e frumos atunci dezamagirea e crunta . Daca speri la nota 10 si primesti numai 7-8 sigur ca esti dezamagit dar tot e mai bine decit 5-ul romaniei. Dar diferenta uriasa pentru care ti-ai luat inima in dinti si ai plecat numai e acolo si in ultimii ani aceasta diferenta se reduce si mai mult . Salariile in euro in romania au crescut ( a adevarat nu au ajuns la nivelul canadei inca ) in timp ce salariile in euro in canada au scazut . De la 1,35 $cad/euro s-a ajuns la 1,60 $cad/euro . Din pacate preturile in romania au luat-o in sus rau de tot . Sint in romania lucruri mai scumpe decit in canada , gen benzina , electricitate iar alte preturi sint la acelasi nivel . Nu cred ca e mai ieftin sa traiesti in romania in acest moment .
Sintem intr-un plin proces de globalizare = uniformizare si in citiva ani chiar ca nu va mai merita sa te muti din Romania in Canada iar daca iei in considerare anii pe care ii vei pierde ca sa te integrezi cit de cit atunci chiar ca nu merita .
Cit despre vize , ar fi fain dar nu cred . Cind au intrat ungaria si apoi slovacia in europa , au cerut canadei sa le ridice vizele . Asta a fost acum citiva ani bineinteles . Raspunsul canadei a fost foarte direct . Nu , pentru ca le este frica de o invazie a populatiei rome . Daca au refuzat tiganii din ungaria si slovacia , nu cred ca vor zice da tiganilor din romania . Dar asta a fost acum citiva ani , cine stie , poate s-o fi schimbat ceva .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 11 2008, 07:47 AM
Mesaj #12

Guests

Ar fi interesanta eliminarea vizelor pentru ca astfel am putea sa mai vizitam si noi ceva.Canada este o tara superba si mi-ar face placere sa o cunosc.Am prieteni emigrati legal acolo ( informaticieni) de 10-12 ani si stiu ca nu e usor nici acolo.Dar cand citesc afirmatiile venite de la cate unul cu 2 clase mai mult ca trenul,scrise cu greseli de ortografie,imi vine sa zic:Bai fraiere,ai facut bine ca ai emigrat,ca in RO nu aveai nici o sansa cu inteligenta ta.Si cand il mai aud ca zice si "Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii.... " ma apuca greata.Om avea noi,romanii,defectele noastre....dar nu suntem cei mai rai.Si orice cetatenie as avea,tot ROMAN raman,si sunt mandru de asta.
Asa ca,nu va fie frica,nu venim sa va luam locurile munca,ci doar in scopuri turistice.

+Quote Post
Vizitator_M76.
mesaj Jul 11 2008, 08:48 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:35 PM) *
Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.

Mai scuteste-ne cu "noi canadienii"!

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Jul 11 2008, 09:07 AM
Mesaj #14

Guests

Mai canadianule
mesajul tau e cat se poate de romanesc. cred ca printre acei "romani" care spargeau bancomate erai si tu. am umblat si eu pe la voi prin canada destul de mult (vacante numai) si sa stii ca absoult cu oricine vorbeam pe acolo (canadieni adevarati) chiar numai vorbe de bine ziceau.
btw romanii plecati in canada mi se par nijte lasi. absolut toti (dovada sta minunata armonie din comunitatiile de romani de acolo). au plecat toti la butoiul cu miere de peste ocean. si mai fac acum si pe arii canadieni. partea buna e ca lasii astia impreuna cu tigai, cersetori, hoti etc au plecat si astfel s-a mai curatat un pic societatea romaneasca. ce fain ar fi daca pentru toti astia statul roman ar introduce vize de intrare in romania, vize de 10 ori mai greu de obtinut decat cele pt can, usa etc

+Quote Post
mesaj Jul 11 2008, 10:30 AM
Mesaj #15

Guests

... noi canadienii...

Personal nu cred ca cel care a folosit acest termen a vrut sa ofenseze pe cineva. Ideea e ca dupa trei ani de residenta legala in Canada, oricine poate aplica pentru cetatenia canadiana si daca nu ai avut probleme o vei capata. Avand cetatenia canadiana poti trece granita in US fara pasaport avand numai un act care sa dovedeasca cetatenia canadiana. Acest lucru e pe cale sa se schimbe si in curand o sa trebuiasca ca si cetatenii canadieni sa aiba pasaport...

UnCapsunarCanadian cu cetatenie (si) canadiana

PS: Asa cum spunea cineva e destul de greu de ajuns in Romania... nu pentru ca nu as avea bani, dar cu banii de pe un bilet de avion in sezon in Romania, ma duc ca sotia in Caraibe o saptamana la 4 stele, nu am timp (concediu e de 2-3 saptamani pe an), preturile in Romania sunt piperate, timpul zboara/a zburat prea repede, etc

+Quote Post
mesaj Jul 11 2008, 11:13 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (cosmin @ Jul 11 2008, 09:07 AM) *
btw romanii plecati in canada mi se par nijte lasi. absolut toti (dovada sta minunata armonie din comunitatiile de romani de acolo). au plecat toti la butoiul cu miere de peste ocean...

Nu stiu de ce crezi ca toti suntem niste lasi. Ca sa faci pasul pe care noi l-am facut trebuie sa ai curaj, mult curaj sau sa fi inconstient... Cand am luat primul job in Canada (btw era mai mult decat salariul mediu al unei familii canadiene dupa statisticile oficiale) crezi ca m-au angajat si m-au tinut pentru minunata engleza pe care o vorbeam sau pentru ca eram roman? Am stat noua ani in Romania si cand am plecat castigam 150 US pe luna. La primul job in Canada(cateva luni au fost pe contract) castigam intr-o zi mai mult decat castigam in Romania intr-o luna. Cum crezi ca m-am simtit? Timpul a trecut, salariul meu a mai crescut, a mai scazut, a mai crescut din nou, dar impreuna cu sotia castigam de 2.5 ori mai mult decat o familie canadiana. Crezi ca am fi putut realiza lucrul acesta in Romania? Nu! Am stat 9 ani in Romania si stau de 9 ani in Canada... Ce am realizat in Canada in 9 ani nu asi fi putut realiza in 9 vieti in Romania de pana in 2000 sau 2007.

Asa cum iti spunea la inceput, mi-a trebuit mult curaj si mi-a fost frica, frica ca o sa ajung in Romania un pensionar amarat cu 70 US pensie (pe vremea aia), ca nu o sa am sa dau spaga la doctori cand o sa fie nevoie, ca o sa ma uit la vitrine si nu o sa am bani sa-mi cumpar cele necesare de zi cu zi... mi-a fost si frica ca nu o sa reusesc in Canada, dar am analizat toate pros si cons si am decis ca merita efortul sa incerc si acum zic ca a meritat...

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: Inainte sa vin in Canada aveam banii de Canada la Banca Internationala a Religiilor... In anul urmator cand eram in Canada, banca a dat faliment

+Quote Post
Vizitator_Noname.
mesaj Jul 11 2008, 12:10 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (cosmin @ Jul 11 2008, 09:07 AM) *
Mai canadianule
mesajul tau e cat se poate de romanesc. cred ca printre acei "romani" care spargeau bancomate erai si tu. am umblat si eu pe la voi prin canada destul de mult (vacante numai) si sa stii ca absoult cu oricine vorbeam pe acolo (canadieni adevarati) chiar numai vorbe de bine ziceau.
btw romanii plecati in canada mi se par nijte lasi. absolut toti (dovada sta minunata armonie din comunitatiile de romani de acolo). au plecat toti la butoiul cu miere de peste ocean. si mai fac acum si pe arii canadieni. partea buna e ca lasii astia impreuna cu tigai, cersetori, hoti etc au plecat si astfel s-a mai curatat un pic societatea romaneasca. ce fain ar fi daca pentru toti astia statul roman ar introduce vize de intrare in romania, vize de 10 ori mai greu de obtinut decat cele pt can, usa etc

Crezi ca raspunsul tau este mai putin "romanesc"? Cat despre lasitate....ce sa spun? Cred mai degraba ca este vorba de ambitie, dorinta si curaj....Dar cei ca tine nu cunosc termeni de genul acesta....Iti doresc o viata minunata in Romania.....Cu siguranta nu conteaza unde traiesti, daca ai bun simt il ai cu tine...Si nu uita inca un lucru: banii "lasilor" ajuta economia "voastra" sa nu moara....de tot. Din pacate de acest lucru beneficiaza si cei ca tine...

+Quote Post
Vizitator_Noname.
mesaj Jul 11 2008, 12:25 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 11 2008, 07:47 AM) *
Ar fi interesanta eliminarea vizelor pentru ca astfel am putea sa mai vizitam si noi ceva.Canada este o tara superba si mi-ar face placere sa o cunosc.Am prieteni emigrati legal acolo ( informaticieni) de 10-12 ani si stiu ca nu e usor nici acolo.Dar cand citesc afirmatiile venite de la cate unul cu 2 clase mai mult ca trenul,scrise cu greseli de ortografie,imi vine sa zic:Bai fraiere,ai facut bine ca ai emigrat,ca in RO nu aveai nici o sansa cu inteligenta ta.Si cand il mai aud ca zice si "Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii.... " ma apuca greata.Om avea noi,romanii,defectele noastre....dar nu suntem cei mai rai.Si orice cetatenie as avea,tot ROMAN raman,si sunt mandru de asta.
Asa ca,nu va fie frica,nu venim sa va luam locurile munca,ci doar in scopuri turistice.

Sa stii ca dupa sapte ani de Canada, cand citesc mesaje ca cel pe care l-ai postat tu, nu imi pare rau nicio clipa ca am avut curajul si inspiratia sa plec. Romania este acolo unde este "multumita" celor ca tine, cu mentalitate similara. Si nu, multumim, "turisti" de teapa ta nu ne trebuie aici...Poti sa stai linistit acolo, sa duci Romania pe cele mai inalte culmi ale progresului si civilizatiei. Ce sa-ti mai spun? Eu nu sunt deloc mandru ca tu esti roman....

+Quote Post
Vizitator_RomanCanadian.
mesaj Jul 11 2008, 02:55 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jul 11 2008, 10:30 AM) *
... noi canadienii...

Personal nu cred ca cel care a folosit acest termen a vrut sa ofenseze pe cineva. Ideea e ca dupa trei ani de residenta legala in Canada, oricine poate aplica pentru cetatenia canadiana si daca nu ai avut probleme o vei capata. Avand cetatenia canadiana poti trece granita in US fara pasaport avand numai un act care sa dovedeasca cetatenia canadiana. Acest lucru e pe cale sa se schimbe si in curand o sa trebuiasca ca si cetatenii canadieni sa aiba pasaport...

UnCapsunarCanadian cu cetatenie (si) canadiana

PS: Asa cum spunea cineva e destul de greu de ajuns in Romania... nu pentru ca nu as avea bani, dar cu banii de pe un bilet de avion in sezon in Romania, ma duc ca sotia in Caraibe o saptamana la 4 stele, nu am timp (concediu e de 2-3 saptamani pe an), preturile in Romania sunt piperate, timpul zboara/a zburat prea repede, etc

Poate ar trebui sa lamuresti cititorii si munca care o faci, pregatirea pe care o ai si faptul ca esti o exceptie ca ti-ai gasit asa de repede (si buna) munca.
Din toti romanii pe care i-am cunoscut de cind stau aici doar o mica proportie (intre 5-10%) au reusit ce zici tu ca ai reusit, si aceea proportie erau ingineri in calculatoare, restul care au alte pregatiri (doctori, ingineri mecanici, fara facultati) toti au dat in bara si ori stateau pe ajutor social ori livrau pizza ori mergeau inapoi la facultate....

+Quote Post
Vizitator_juju.
mesaj Jul 11 2008, 03:30 PM
Mesaj #20

Guests

Salut.
In ultimii 4 ani am stat 50% in canada, vancouver - 50% in Ro, Bucuresti.
Vestea cu viza e buna pt mamele romanilor din Canada care nu vor trebui sa stea pe la cozi.

Este posibil sa se intimple asta pt ca Eu cere si nu romania si e vorba de ceva turism care canadezii/americanii o sa il piarda in cazul in care eu institie vize pt canada/usa.

La intrarea in Canada completezi o hirtoaga cu scopul vizitei si unde stai apoi esti intimpinat de un vames care te intreaba asta. El are drept sa te trimita instant inapoi si se prinde repede ce e cu tine. Cred ca mai bine ti-ai cauta de lucru in Buc unde somajul e sub 2% si deja sint salarii decente.

Viata mi se pare ceva mai ieftina in Ro, nu mult doar cam 60% din cit costa in Vancouver (care e de departe cel mai scump oras din Ca) cu ceva diferente depinzind de pretentii. Lumea are mai multi bani in ro in maj datorita faptului ca majoritatea au casele platite integral (80%) fata de sub 5% in Ca.
Singurule lucruri pt care as sta (si o sa ramin) in Vancouver sint civilizatia (aici mi se pare ca lumea s-a taranit si manelizat) viata outdoor de care m-am indragostit (ocean, pescuit, skii) si lipsa poluarii. Daca ar fi vorba de bani as sta in Ro.

+Quote Post
mesaj Jul 11 2008, 06:40 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (RomanCanadian @ Jul 11 2008, 02:55 PM) *
Poate ar trebui sa lamuresti cititorii si munca care o faci, pregatirea pe care o ai si faptul ca esti o exceptie ca ti-ai gasit asa de repede (si buna) munca.
Din toti romanii pe care i-am cunoscut de cind stau aici doar o mica proportie (intre 5-10%) au reusit ce zici tu ca ai reusit, si aceea proportie erau ingineri in calculatoare, restul care au alte pregatiri (doctori, ingineri mecanici, fara facultati) toti au dat in bara si ori stateau pe ajutor social ori livrau pizza ori mergeau inapoi la facultate....

Lucram in IT, dar am terminat ASE-ul, nu suntem genii, in Romania am lucrat la stat, dar nu am stat degeaba. Dupa cum am scris intr-un post mai sus am evaluat sansele si riscurile si am decis ca merita. Poate ca am avut si noroc, mi-am gasit de lucru dupa 4 luni, dar norocul ca si buclucul le mai si cauti... nu degeaba se spune ca o cauti cu lumanarea. Sotia si-a gasit mai greu de lucru, dupa un an jumate... Ideea ca trebuie sa incerci. Gresesti o data, de doua ori, de trei ori... de x ori, dar pana la urma nu se poate sa nu reusesti. Sigur, ne-a fost mai usor
ca eu aveam salariu la inceput, dar incepuse criza in IT si mi-a fost frica de ce sa nu recunosc, dar am continuat. Sotia fusese in Romania si contabil autorizat, a vrut sa incerce pe contabilitate... eu nu am lasat-o. In contabilitate trebuia sa intre la baza, ca bookkeeper, in IT putea pe un nivel de intermediate (se desurca mai greu cu engleza). E adevarat ca cei din IT au reusit mai usor, sunt multi care s-au reprofilat pe IT(acuma-i mai greu), dar cunosc si destui ingineri care s-au realizat, chiar si o asistenta medicala. Inginerii au inceput ca tehnicieni, au muncit si au ajuns ingineri (seniori). Poti sa te faci si profesor (cunosc pe cineva), sau sa te apuci de contabilitate, etc. Nu o sa ai de la inceput salariul de senior, poate nu o sa ajungi manager sau CEO, dar pe o pozitie de senior se poate ajunge. Salarile sunt cam la fel pentru toate meseriile, numai ca in unele meserii se intra mai usor si in altele mai greu sau foarte greu (doctori, avocati). E foarte important si nivelul la care intri... daca intri la un nivel de supravieturire e foarte greu sa reusesti.

Idea e ca o familie de absolventi de facultate sau de trade skill (meseriasi) poate sa ajunga unde am ajuns noi, dar nimic nu cade din cer.

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: Am constat ca toate greselile pe care le-am facut, absolut toate, m-au urmarit si mai devreme sau mai tarziu am platit pentru ele...

+Quote Post
Vizitator_juju.
mesaj Jul 12 2008, 07:42 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jul 11 2008, 06:40 PM) *
Lucram in IT, dar am terminat ASE-ul, nu suntem genii, in Romania am lucrat la stat, dar nu am stat degeaba. Dupa cum am scris intr-un post mai sus am evaluat sansele si riscurile si am decis ca merita. Poate ca am avut si noroc, mi-am gasit de lucru dupa 4 luni, dar norocul ca si buclucul le mai si cauti... nu degeaba se spune ca o cauti cu lumanarea. Sotia si-a gasit mai greu de lucru, dupa un an jumate... Ideea ca trebuie sa incerci. Gresesti o data, de doua ori, de trei ori... de x ori, dar pana la urma nu se poate sa nu reusesti. Sigur, ne-a fost mai usor
ca eu aveam salariu la inceput, dar incepuse criza in IT si mi-a fost frica de ce sa nu recunosc, dar am continuat. Sotia fusese in Romania si contabil autorizat, a vrut sa incerce pe contabilitate... eu nu am lasat-o. In contabilitate trebuia sa intre la baza, ca bookkeeper, in IT putea pe un nivel de intermediate (se desurca mai greu cu engleza). E adevarat ca cei din IT au reusit mai usor, sunt multi care s-au reprofilat pe IT(acuma-i mai greu), dar cunosc si destui ingineri care s-au realizat, chiar si o asistenta medicala. Inginerii au inceput ca tehnicieni, au muncit si au ajuns ingineri (seniori). Poti sa te faci si profesor (cunosc pe cineva), sau sa te apuci de contabilitate, etc. Nu o sa ai de la inceput salariul de senior, poate nu o sa ajungi manager sau CEO, dar pe o pozitie de senior se poate ajunge. Salarile sunt cam la fel pentru toate meseriile, numai ca in unele meserii se intra mai usor si in altele mai greu sau foarte greu (doctori, avocati). E foarte important si nivelul la care intri... daca intri la un nivel de supravieturire e foarte greu sa reusesti.

Idea e ca o familie de absolventi de facultate sau de trade skill (meseriasi) poate sa ajunga unde am ajuns noi, dar nimic nu cade din cer.

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: Am constat ca toate greselile pe care le-am facut, absolut toate, m-au urmarit si mai devreme sau mai tarziu am platit pentru ele...

Nu cred ca trebuie sa dai prea multe explicatii. Socotelile de acum 8 ani nu se mai potrivesc deloc cu cele de acum. Fiecare ia deciziile care i se par cele mai bune la momentul respectiv si numai timpul poate spune cit de corecte au fost.

Situatia din Ro este cu totul alta acum, salarii de peste 1000 euro in mina se obtin relativ usor (pt cei cu pregatire si experienta). Este o lipsa majora in midle managment deci se pot optine posturi de conducere. In canada este extrem de greu sa obtii astfel de posturi.

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Jul 12 2008, 09:27 AM
Mesaj #23

Guests

Eu nu pot sa inteleg cum puteti trai acolo in Canada in frigul ala. Eu stau de 20 de ani in Suedia unde este mult mai cald ca in Canada si tot n-a reusit sa ma obisnuiesc. Am fost in USA de trei ori ca turist dar nu m-as muta acolo pentru nimic in lume. Tot mai frumos si mai civilizat este in Europa.
Se pare ca cei care au ales Canada sau USA, este doar pentru faptul ca nu au avut nici o sansa in vestul Europei. Ultima alternativa de a scapa de Romania.

+Quote Post
Vizitator_juju.
mesaj Jul 12 2008, 12:08 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Vasile @ Jul 12 2008, 09:27 AM) *
Eu nu pot sa inteleg cum puteti trai acolo in Canada in frigul ala. Eu stau de 20 de ani in Suedia unde este mult mai cald ca in Canada si tot n-a reusit sa ma obisnuiesc. Am fost in USA de trei ori ca turist dar nu m-as muta acolo pentru nimic in lume. Tot mai frumos si mai civilizat este in Europa.
Se pare ca cei care au ales Canada sau USA, este doar pentru faptul ca nu au avut nici o sansa in vestul Europei. Ultima alternativa de a scapa de Romania.

Fiecare a ales din varii motive. Dar Canada e o tara mare, la fel ca si SUA spre deosebire de Suedia. Clima difera spectaculos de la est la vest si de la nord la sud. De ex in Vancouver abia daca ninge, sint max 35 grade vara si minim -5 iarna. Abia daca ninge o saptamina, iar vara este foarte uscat si placut. Pe de alta parte Toronto are alta clima, cu zapada cca 6 luni si cald cam 4-5. Cea mai placuta clima este cea din california. La mijlocul Canadei de prin Kelona pina in Regina clima e asemanatoare cu cea din Ro.
De asemeni Canada este mult mai toleranta cu emigrantii spre deosebire de europa unde nationalismul si discriminarea sint mult mai puternice.
Cit priveste civilizatia, depinde cum o definesti. De ex in europa mi se pare penibil sa platesti un WC (si miroase de trazneste pe sub podurile din Amsterdam si Paris) spre deosebire de America unde e unul gratis si curat chiar si in mijlocul unui parc national. La stil si toale europenii stau net mai bine, americanii nu au gust. La curatenie pe strazi si in parcuri as zice ca depinde de la tara la tara si oras la oras. De ex Paris era plin de rahati de ciini neluati de posesorii javrelor.
Una peste alta as zice ca trebuie ca tie sa iti placa unde stai si nu trebuie sa generalizezi.

+Quote Post
mesaj Jul 12 2008, 01:52 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (juju @ Jul 12 2008, 07:42 AM) *
Nu cred ca trebuie sa dai prea multe explicatii. Socotelile de acum 8 ani nu se mai potrivesc deloc cu cele de acum. Fiecare ia deciziile care i se par cele mai bune la momentul respectiv si numai timpul poate spune cit de corecte au fost.

Situatia din Ro este cu totul alta acum, salarii de peste 1000 euro in mina se obtin relativ usor (pt cei cu pregatire si experienta). Este o lipsa majora in midle managment deci se pot optine posturi de conducere. In canada este extrem de greu sa obtii astfel de posturi.

Nu spun ca nu ai dreptate si nu vreau sa ridic in slavi Canada, dar daca eu si sotia as fi in Romania acum cu 1000 euro in mana si stiind ca in Canada:
-am putea avea fiecare 2500 Euro in mana;
-medicamente platite 90-100% si dentist pana la 2000 CAN pe an (nu plateste 100%, dar in general de la 50% la 100%), asigurare la care eu sa nu platesc nimic sau jumatate din prima de asigurare;
-asigurare de viata la care daca se intampla ceva, beneficiarul primeste un salariu sau un salariul si jumate anual ca compensatie (pana acum am avut doi colegi tineri care au murit)
-pensie privata de companie, care e cam pe cale de disparitie, sau angajatorul contribuie cu ceva bani la pensia mea daca pun si eu bani (similar cu viitorul pilon 3 din Romania);
-in general preturi mai mici sau ca cele din Romania;
-diferite alte avantaje, de ex la compania la care lucrez pot cheltui pana la 2000 CAD pe an pe echipament sportiv, sali de fitness, abonamente la metro, etc si-mi ramburseaza 50%, dar sunt impozabili;
-grija deosebita fata de batrani. Am citit odata un comentariu in care cineva spunea ca in Canada poti sa fi sarac sau batran, dar niciodata amandoua. Sigur nu e nici o garantie ca noi o prindem asa ceva...
-economia canadiana depinde foarte mult de cea americana si dolarul canadian nu e lasat prea liber, dar cand dolarul american o sa mai creasca in comparatie cu euro o sa mai creasca si canadianul in comparatie cu euro.

cred ca tot as incerca...

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: iarna in Toronto nu mi se pare mai grea ca cea din Bucuresti

+Quote Post
Vizitator_paulica.
mesaj Jul 12 2008, 03:52 PM
Mesaj #26

Guests

Ca sa raspund la obiect celui care a deschis discutia: daca vrei sa traiesti intr-o societate in care nu esti discriminat, unde drepturile tale ca si individ sunt respectate si mai ales intr-un sistem in care daca esti cinstit, serios, ai o tinta si urmezi un drum ca sa ajungi la acea tinta pe care nu-l abandonezi dupa 3 luni atunci da, merita sa traiesti in Canada.

Daca vrei doar sa te "descurci", nu e tara potrivita. In Canada te poti realiza dar nu te poti "descurca". Faptul ca la un moment dat romanii vor putea vizita Canada fara viza nu-i suficient. Ca sa ai toate drepturile si sa te poti bucura de beneficiile canadiene trebuie sa parcurgi agenda oficiala: aplici pentru viza definitiva, platesti taxele, astepti la rand. Nu merge ca dai o spaga si mai sari peste etape.

+Quote Post
Vizitator_Musafir din Canada.
mesaj Jul 12 2008, 06:29 PM
Mesaj #27

Guests

Sint un roman stabilit in Canada, dar nu fac parte dintre cei care cred ca "ubi bene ibi patria" sau cel putin asa am vrut sa cred pina cind am avut de a face din nou cu autoritatile romane , respectiv consulate si alte organe( as spune altceva dar constat pe acest forum un limbaj decent). Asa ca dupa ultima experienta traita in "confruntarea" cu autoritatile romane am decis brusc si neasteaptat sa aplic pentru a obtine cetatenia canadiana si nu pentru ca nu ma mai simt ROMAN ci pentru ca dupa cum spuneau si altii care traiesc in Ca ne-au crescut pretentiile cind avem de a face cu functionarii publici platiti din banii vostri ( din pacate ) . Asa ca doresc din tot sufletul sa se ridice vizele pentru romani, iar cei care vor veni aici si vor trai experienta unei intilniri cu autoritatile canadiene, intorcindu-se in "patria-muma" sa aiba aceleasi pretentii de la autoritatile romane. Poate asa se vor schimba lucrurile si acolo si in continuare voi considera aceasta perioada doar o etapa in viata mea si o sa revin in tara de care ma leaga nespus de multe lucruri ( din pacate in majoritate necuvintatoare)
Cu respect, Radu din Canada

+Quote Post
Vizitator_cornel.
mesaj Jul 12 2008, 08:04 PM
Mesaj #28

Guests

Observ o mare patima in comentariul tau si o logica oarecum liniara...Dar daca te-ai fi luat dupa surse si nu dupa ce crezi tu sau ce credem noi in legatura cu potentialii "turisti" care ne-ar putea face de ras, poate ai fi fost mai circumspect. UE nu are cum sa permita tratarea unor membri noi ca pe tari de mana a doua (chiar daca ele sunt asa),fiindca s-ar discredita ca uniune. Si in USA exista unele state mai sarace decat altele si oameni mai neciopliti care le locuiesc, dar nu sunt discriminati pentru aceasta. Eu cred ca in maximum doi ani nu vom mai avea nevoie de vize pentru Canada sau SI cetatenii canadieni vor avea nevoie de vize pentru UE. Facem ramasag?

+Quote Post
Vizitator_cornel.
mesaj Jul 12 2008, 09:09 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Noname @ Jul 11 2008, 12:25 PM) *
Sa stii ca dupa sapte ani de Canada, cand citesc mesaje ca cel pe care l-ai postat tu, nu imi pare rau nicio clipa ca am avut curajul si inspiratia sa plec. Romania este acolo unde este "multumita" celor ca tine, cu mentalitate similara. Si nu, multumim, "turisti" de teapa ta nu ne trebuie aici...Poti sa stai linistit acolo, sa duci Romania pe cele mai inalte culmi ale progresului si civilizatiei. Ce sa-ti mai spun? Eu nu sunt deloc mandru ca tu esti roman....

Stimate canadian, nu inteleg ce te-a deranjat la romanul caruia i-ai raspuns atat de agresiv...Care mentalitate? Aceea de a nu-i fi greata de locul in care s-a nascut (si pe care nu a putut sa si-l aleaga...) din cauza unor semeni care se fac de ras rau de tot cam peste tot pe unde ajung? Te-a deranjat cumva referirea la cele doua clase cu care nu ar mai avea un emigrant in Canada sanse sa obtina o slujba buna in Romania? Sau esti putin deceptionat de tara in care ai ajuns si in care ai constatat ca nu toate raurile sunt de miere si nici toate slujbele bune pentru desteptii din Europa de est? ...Si ca asa-zisii "elitisti" romani contin si baieti descurcareti care si-au cumparat diplome in tara crescandu-si punctajul la emigrare si acum se lafaiesc pe toate forumurile "canadiene" cu aceleasi expresii de smecheri semianalfabeti de care clamezi a te fi saturat si aici, traind din ajutor social - fiindca pizza sunt prea mandri sa livreze si atacandu-si - cum altfel? - in principal conationalii mai putin inteligenti sau mai putin norocosi? Remarca legata de turistii romani de care voi (chiar,care "voi",canadiene? Esti deja reprezentantul intregii natiuni acolo sau presedintele patronatului din turism??) nu aveti nevoie iti tradeaza spuza de inteligenta - fiind de un ridicol monumental, iar tupeul de a-i cenzura unei fiinte umane dreptul de a fi sau nu mandra cu ceea ce este mi se pare de o josnicie compatibila doar cu mediul de care pari a incerca cu dezgust si agresivitate sa ne convingi ca ai fugit...Fii convins ca nici tu - chiar daca o sa vrei - nu vei putea sa duci Canada pe culmi si mai inalte de civilizatie si nici nu cred ca ai de ce sa te simti mandru de nivelul la care a ajuns deja...Tu nu ai contribuit cu nimic la asta, ci doar ai dat navala acolo la mai bine. Nu cred ca e un gest pentru care indeobste i se face cuiva statuie,dar e alegerea ta, ti-o respect si iti doresc sa te bucuri de ea. Lasa doar scarba si aroganta deoparte, ca nu o sa iti indulceasca si mai mult viata.
Una peste alta,poate ne spui tu cum trebuie sa arate mesajele postate de noi,romanii, ca sa fii multumit cand le citesti... Si asta e amprenta unui om cu mentalitate sanatoasa, nu-i asa, canadiene? Adica a ta,canadiene...

+Quote Post
Vizitator_Generalul Store.
mesaj Jul 13 2008, 02:53 AM
Mesaj #30

Guests

Cu sau fara viza de Canada, romani, ascultati un sfat: STATI ACASA!!! Sau, daca gasiti ceva prin Europa, fie si temporar, mergeti acolo. Evitati America de Nord. E un mare JEG, indiferent ca e vorba de US ori Canada. Muncesti o viata sa platesti rate si ipoteci ca sa te alegi cu o casa de carton (ma rog, din panouri de lemn) si cu o masina sau doua care, dupa ce ai terminat ratele, ajung rable pe care le vinzi la sfert de pret (aici masina e absolut necesara, fara ea esti legat de maini si de picioare, mergi zilnic zeci sau chiar sute de kilometri). Mancarea e infecta, plina de hormoni de crestere, antibiotice , OMG-uri si alte porcarii, plus ca are gust de carton presat, de cauciuc, de orice in afara de gustul normal. Cine vrea alimente cu gust bun merge la magazinele est-europene, italiene ori libaneze si plateste mai mult. Ritmul de viata e infernal, stressul e enorm, alergi de dimineata pana noaptea, la munca esti tratat ca un robot (mai exact lucrezi asa cum vrea boss-ul la ritmul indicat de el, altfel zbori urgent), ti se pune in carca mereu mai mult decat poti duce, concediile sunt ridicol de mici, 9-14 zile calendaristice (nota bene, calendaristice, nu lucratoare!), putand beneficia de o saptamana in plus de abia dupa 5 ani de serviciu neintrerupt pt aceeasi companie si aceeasi filiala (in general nu se sta mai mult de 5 an la o companie, iar cand iti schimbi serviciul o iei de la capat cu 9-14 zile de concediu!). Drepturile muncitorilor sunt mult mai reduse decat in Europa. Unele companii interzic cu desavarsire sindicalizarea. Daca ai posibilitatea sa lucrezi in mediu sindicalizat e mai bine, daca nu - esti supus abuzurilor si presiunilor psihice (se discuta mereu in presa canadiana despre aceste abuzuri, exista si legi impotriva lor, dar in general un muncitor care a suferit un astfel de tratament are sanse aproape nule in justitie). In Canada (mai ales in Quebec) viata de familie e un dezastru, traiesc intr-o promiscuitate cvasitotala, numarul casniciilor scade mereu, preferandu-se concubinajul (majoritatea cuplurilor care traiesc in concubinaj si au copii nu se casatoresc niciodata). Invatamantul e la pamant, elevii ies din licee fara sa stie sa scrie corect, cu o cultura generala mai redusa decat a unui elev de gimnaziu din Romania, iar profesorii sunt groaznic de slabi (ca sa va dau un mic exemplu, va puteti inchipui un profesor de matematica facut dintr-un mecanic care a ramas de mai multe ori corijent la obiectul cu pricina???), acest fiind si unul din motivele pentru care multi dintre ei nu beneficiaza de nici un respect din partea elevilor. In general, tineretul n-are respect pentru nimic: scoala, familie, religie... Ca tot veni vorba de religie: in Canada, bisericile (in primul rand catolice si anglicane) se inchid una dupa alta, sunt transformate in restaurante, magazine, camine de batrani, hoteluri, sali de sport s.a.m.d., ba unele au fost chiar demolate (ce, credeati ca numai comunistii demoleaza biserici???). Sistemul de sanatate canadian e un dezastru, e o criza crescanda de medici si de stabilimente de sanatate (asta in tmp ce medicii straini sunt supusi discriminarilor si injosirilor de tot felul!).Petru a ajunge la un medic specialist ai nevoie de minimum 5 luni, iar daca ai ghinionul sa ai nevoie de o interventie chirurgicala, poti astepta ani de zile. Lipsa de medici (fie ei generalisti ori specialisti) face ca urgentele sa fie arhipline, iar pacientii sa astepte si 12 ore in urgenta!Sistemul canadian de sanatate e monopol de stat (mai putin unele domenii precum fizioterapia, optomeria, chirurgia estetica,stomatologia si unele chirurgii), motiv pentru care nuexista concurenta din partea sistemului privat.
Exista totusi si unele lucruri bune.Exista multe parcuri, terenuri de sport, terenuri de joaca, piste ciclabile, patinoare, poti face sport fara sa fii deranjat de derbedei. Circulatia rutiera e mult mai civilizata decat in Romania, iar lumea - mai amabila (desi e vorba de o amabilitate de fatada, care tine ma mult de un sistem de relatii sociale decat de educatie). Spaga, coruptia si scandalurile politice exista si aici, dar la un nivel sensibil mai redus decat in Romania. Insa, credeti-ma, nu se merita atatea sacrificii pentru atat de putin... Dragi romani, acum Romania are mai mute perspective decat in urma cu 10-15 ani. Intrarea in UE inseama un imens pas inainte si totodata siguranta ca nu ne putem intoarce la mineriade, pesedizare, cripto-comunism si toate mizeriile care ne-au distrus dramul de sperata de dupa '89... Da, acum SE POATE REALIZA CEVA IN ROMANIA!!! Acum SE POATE lupta cu birocratia si coruptia, spre deosebire de anii 1990-2000, cand nu exista nici o speranta de mai bine . Noi avem un cheag aici, avem copii nascuti aici, copiii traiesc de cand se stiu in aceasta lume si e greu sa ne rupem de ea, s-o luam a treia oara de la inceput. Voi, insa, aveti o sansa imensa de a recladi Romania si de a trai bine ACASA. SUCCES MAXIM!!!

+Quote Post

25 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2017 - 11:33 PM