IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Şcoala - cu uniformă, fără uniformă?
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 7 2011, 07:38 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 05:24 AM) *
Esti varza prietene. Nu ai nici talent de scriitor, nici simt al contextului (din ce-ai scris mai sus mai nimic nu a avut vreo legatura cu uniforma scolara.

Opusul tau, cel care semneaza ironic un NU hotarit uniformei, este si talentos si inteligent. Tind sa cred si eu, precum dumnealui, că majoritatea celor care se opun vehement uniformei scolare si in general decentei mediului de invatare publica sunt fiţoşi.

Iar dl Luk cred ca are noroc de 2 conditii care se intampla simultan: 1) are un copil foarte-foarte bun si 2) daca nu lucrează in invăţămînt, are un talent didactic nativ, din moment ce spune "voi incerca sa-l educ pe fiul meu in acest spirit, dar fara sa-i interzic. "

hehehe laugh.gif

of.of of las-o ashiea vecine! la cat zarzavat talentos gaseshti prin panerele gospodinelor shi pe tarabele iarmarocului, mai merge shi-o varza creatza, sau de brussel.
vecinicule, shi zici ca n-aisesizat conexiunea, las´ca nu-i bai, sau tzi-o fi trecut glontzul pe langa ureche, nu shtiu, zic hi io .
chestia cu talentu´ de scriitor, oooooo, acilea-i alta poveste vecinicule, deshi densitatea pe kmp a scriitorilor din romania este apreciabila, din pacate cei talentatzi sunt rarissimi sau lipsesc cu desavarshire, n-o spun eu, o spun statisticile, arunca-tzi privirea pe diferitele liste cu premiantzi internatzionali pentru literatura, de la cea a premiului nobel shi pana la care doreshte sufletzlul lu´ matale boier dumneavoastra, constata catzi talentatzi scriitori romani gaseshti pe acolo de-a lungul timpului shi apoi mai vedem cum jonglam cu talentu´de scriitor, sh-apoi vecinicule, crezi matale ca pe un forum s-ar obosi sa scrie vreun scriitor talentat, crezi matale ca acel scriitor shi-ar lepada el opera, creatzia literar artistica, capodopera, pe un forum public !? phai, ce-ai vrea sa-l loveasca tanaboatza pe hotadmin atunci cand i-o cere scriitorul talentat sa-i plateasca drepturi de autor sau vreo taxa de timbru virtual pentru capodopera pe care a postat-o el candva pe hotforul? ái sa fim serioshi vecinicule, acilea scriu ashtia de-ai noshtrii, cu uniforma sau fara, conexiune beep, cu beeeep, cu boop, shi-alte specimene mai mult sau mai putzin daca ma-ntzelegi.
nu, nu cred sa ma-ntzelegi vecine , logica subtzire pragmatism desuet in textele voastre coafte gramatical sintactic shi morfologic,sa fim serioshi vecine, atunci cand o institutzie hotarashte in urma unor consultari democratice avute cu parintzii, elevii shi profesorii, aceshtia exprimandu-shi un vot majoritar in favoarea IMPUNERII unui anumit tip shi nuantza a uniformei sshcolare, reprezentativa pentru acea shcoala, sau pentru o anumita clasa din cadrul acelei shcoli, sa vii dumneata shi sa-.tzi exprim punctul de vedere pe un forum public, este una, iar ceea ce incercatzi voi aici este cu totul altceva.
ma shi mir cum daracu de nu sesizatzi friabilitatea termenului DECENTZA, ceea ce consider eu decent, pentru tine vecinicule s-ar putea sa fie inecent, pricipeshti, conexezi?
asha cum acel "de gustibus non est disputandum", trecand penste alte nuantze ale schimbului de...pffff...ce te faci daca-tzi inscri plodul intr-o shcoala particulara, sau intr-una cu regim de predare special, sau etc. mmmm?
phai sa va spun eu cum se poate rezolva problema uniformei shcolare fara atat de multa tevatura, in scoli cu regim institutzie a statului finantzata de la bugetul de stat.

vretzi pragmatism, iata !...construitzi voi cateva incinte anexate shcolilor romaneshti - neaparat spatzioase aerisite , dotate corespunzator-in care elevii sa-shi schimbe tzinuta de strada cu uniforma impusa de dir. sau diriginte. nishte vestiare bre, M-F intzlegi vecine ?pote le dotatzi shi cu ceva utilitazi, nu de alta, dar caratul ghiozdanului zi de zi, posibil sa- itzi cocosheaze plodul, bre vecine. tongue.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Lenin.
mesaj Oct 7 2011, 07:44 AM
Mesaj #32

Guests

Fii atent la doua chestiuni: prima, intelepciunea populara zice sa faci ce zice popa si nu ce face popa, iar a doua, daca renunti prea devreme la prerogativa infailibilitatii (impreuna cu autoritatea), copilul s-ar putea sa nu apeleze la tine in cazul unei (unor) probleme ci la grup (gasca) pentru ca, la fel ca in cazul religiei, individul cauta certitudini nu indoieli.
Apropo de generatiile de soimi si pionieri, pierderea cea mai grea din '89 incoace nu este de natura direct economica adica fabrici si uzine ci pierderea disciplinei profesionale. Sunt firme occidentale unde (ca angajat) tinuta este obligatorie. Sunt restaurante unde (ca si client) tinuta este obligatorie; au dreptul sa-si selecteze clientela. Sunt institutii de cultura si religioase unde nu numai tinuta dar si comportamentul trebuie sa fie adecvate. Incearca, in Roma fiind, sa te asezi pe scari la Altarul Patriei si vezi ce or sa-ti spuna gardienii.
Cum? In occident, patria democratiei, drepturilor si libertatilor fundamentale? Iaca, da.

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 7 2011, 08:06 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (Lenin @ Oct 7 2011, 08:44 AM) *
Fii atent la doua chestiuni: prima, intelepciunea populara zice sa faci ce zice popa si nu ce face popa, iar a doua, daca renunti prea devreme la prerogativa infailibilitatii (impreuna cu autoritatea), copilul s-ar putea sa nu apeleze la tine in cazul unei (unor) probleme ci la grup (gasca) pentru ca, la fel ca in cazul religiei, individul cauta certitudini nu indoieli.
Apropo de generatiile de soimi si pionieri, pierderea cea mai grea din '89 incoace nu este de natura direct economica adica fabrici si uzine ci pierderea disciplinei profesionale. Sunt firme occidentale unde (ca angajat) tinuta este obligatorie. Sunt restaurante unde (ca si client) tinuta este obligatorie; au dreptul sa-si selecteze clientela. Sunt institutii de cultura si religioase unde nu numai tinuta dar si comportamentul trebuie sa fie adecvate. Incearca, in Roma fiind, sa te asezi pe scari la Altarul Patriei si vezi ce or sa-ti spuna gardienii.
Cum? In occident, patria democratiei, drepturilor si libertatilor fundamentale? Iaca, da.

Individul cauta intr-adevar certitudini... doar ca trebuie sa traiasca fara ele.

Ce spuneti in continuare nu face decat sa-mi intareasca pozitia: uniforma ca semn al apartenentei la grup (firma, scoala, client de vaza, ideologie) nu ca forma de acoperire a lipsei de decenta.

Decenta este o forma de respect fata de ceilalti si nu se poate acoperi cu o uniforma.
Nu bagati de seama ca nu putem inlocui bunul simt si decenta cu reguli?

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 7 2011, 08:17 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Lenin @ Oct 7 2011, 07:44 AM) *

phai ashiea lenine, cam ashiea stau tenebroasele apucaturi comportamenthale shi luk´ucrshoarele pe alte orizonturi cultural traditzionale, numa ca acishica, pe batatura autohtona a cetatzeanelui care este, s-a folosit la spalatu´ pe cap de vreo douazeci de ani numai cu lichide democratice originale shi-a folosit din belshug shampoane et balsamuri libertine,....in consecintza?
au chelit, au ajuns asa cumerai matale-n tineretzile-tzi glorioase,gaspadin lenin. hahahaha!

pe chelioshii trimishi pe la
....bruselles, totzi o varza shi-un pamant, nici ca-i mai socotoiesc !

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 7 2011, 08:21 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (retro new @ Oct 7 2011, 07:38 AM) *
of.of of las-o ashiea vecine! la cat zarzavat talentos gaseshti prin panerele gospodinelor shi pe tarabele iarmarocului, mai merge shi-o varza creatza, sau de brussel.

Daca ai inteles ca m-am referit la inteligenta dumitale, ai gresit. Pe toti forumistii de aici ii consider mai destepti ca mine. Nu pe toti, insa, ii inteleg de ce vor sa iasa in evidenta prin scris (alea cu phai, shi, tzi, walltext, lipsa oricarei norme de ortografie, etc, in cele mai multe cazuri ma fac sa sar peste mesaj), prin atacuri la persoana in cazul divergentelor de pareri, samd, avand in vedere ca nu au de castigat nimic.

Citeaza (retro new @ Oct 7 2011, 07:38 AM) *
ma shi mir cum daracu de nu sesizatzi friabilitatea termenului DECENTZA, ceea ce consider eu decent, pentru tine vecinicule s-ar putea sa fie indecent, pricipeshti, conexezi?

Nu pricep cum un copil spalat, cu parul tuns, unghiile taiate, fara belciuge in nas, arcade, buze, avand pantaloni nefranjurati si gauriti prin genunchi + pantof sport, un tricou/camasa plus un eventual sacou cu insemnele distinctive ale scolii la care invata iti poate parea indecent tie, sau altuia de pe forumul asta ...

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 7 2011, 08:35 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 08:21 AM) *
Daca ai inteles ca m-am referit la inteligenta dumitale, ai gresit. Pe toti forumistii de aici ii consider mai destepti ca mine. Nu pe toti, insa, ii inteleg de ce vor sa iasa in evidenta prin scris (alea cu phai, shi, tzi, walltext, lipsa oricarei norme de ortografie, etc, in cele mai multe cazuri ma fac sa sar peste mesaj), prin atacuri la persoana in cazul divergentelor de pareri, samd, avand in vedere ca nu au de castigat nimic.

Nu pricep cum un copil spalat, cu parul tuns, unghiile taiate, fara belciuge in nas, arcade, buze, avand pantaloni nefranjurati si gauriti prin genunchi + pantof sport, un tricou/camasa plus un eventual sacou cu insemnele distinctive ale scolii la care invata iti poate parea indecent tie, sau altuia de pe forumul asta ...

Laur, treci peste, peste forma in care scriu,lasd-o! ia contzinutul, relax, rumega-l, vezi ce-tzi rezulta, momentan concluzionezi inerogativ exact pe dos, pentru ca nu percepi esentza.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 7 2011, 09:01 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (retro new @ Oct 7 2011, 08:35 AM) *
momentan concluzionezi inerogativ exact pe dos, pentru ca nu percepi esentza.

N-oi fi priceput eu esenţa, dar nu am facut decat sa generalizez afirmatia ta: "ceea ce consider eu decent, pt tine s-ar putea sa fie indecent" si am aratat ca decenta nu are "nuanţe". Raspunsul tau dovedeste ca am avut dreptate, fiindca nu ai negat vehement şi clar.

Aaa, indecenţa, da, admit ca s-ar putea sa fie perceputa diferit de fiecare dintre noi.

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 7 2011, 09:16 AM
Mesaj #38

Guests

decent-indeent, moral-imoral-amoral- etc. = friabilitatea termenilor, relativi daca vrei asha.
citeshte textul lui Lenin.iar eu...
am sa-tzi sugerez un alt exemplu,
ia harta etno folclorica a romaniei, sau a<mapamondului, prineshte-o !se observa ceva ?

aha cum scriu ei cu tz, sh shi ne ingrijit ortografic ortoepic ,gramatical sintactic, morfologic, etc..

nici nu nu scrii cu diacritice, asha cha : dry.gif

+Quote Post
Vizitator_kinn.
mesaj Oct 7 2011, 10:02 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 5 2011, 03:00 PM) *
Chiar de Ziua Educaţiei, zeci de elevi de la Grupul Şcolar Gheorghe Asachi din Galaţi au fost daţi afară de la cursuri din cauza vestimentaţiei.

Elevii au fost trimişi, miercuri dimineaţă, acasă, după ce directorul instituţiei a decis să nu mai tolereze actele de indisciplină, de orice natură ar fi ele.

Decizia a fost luată după ce, la o şedinţă cu părinţii, aceştia au cerut ca elevii să nu mai fie primiţi în incinta şcolii dacă nu sunt îmbrăcaţi decent.

Foarte bine.

Nu stiu cati au remarcat in text ca parintii au cerut la sedinta ca elevii să nu mai fie primiţi în incinta şcolii dacă nu sunt îmbrăcaţi decent. Este un semn de progres: scoala raspunde la solicitarile parintilor.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 7 2011, 10:50 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (kinn @ Oct 7 2011, 10:02 AM) *
Nu stiu cati au remarcat in text ca parintii au cerut la sedinta ca elevii să nu mai fie primiţi în incinta şcolii dacă nu sunt îmbrăcaţi decent. Este un semn de progres: scoala raspunde la solicitarile parintilor.

Pai tocmai asta se discuta aici:daca e bine, pt copil, sa-i impuna parintii si profesorii astfel de interdictii... Si unii ziceam ca nu, altii ca da... stii 'mneata, ca la restaurant cu prietenii, de la a 3-a bere in sus laugh.gif

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 7 2011, 01:07 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 11:50 AM) *
Pai tocmai asta se discuta aici:daca e bine, pt copil, sa-i impuna parintii si profesorii astfel de interdictii... Si unii ziceam ca nu, altii ca da... stii 'mneata, ca la restaurant cu prietenii, de la a 3-a bere in sus laugh.gif

biggrin.gif weekend placut!

+Quote Post
Vizitator_dumitru george.
mesaj Oct 9 2011, 08:03 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (un NU hotarit uniformei @ Oct 6 2011, 01:40 PM) *
draga Ana,eu as fi foarte curios,citi directori au avut curajul celui de care spui tu sa faca la fel?...si eu traiesc in lumea reala,vorbesc si eu cu oameni,cam toti parintii sint de acord ca ar trebui uniforme,aici considerentele economice sint foarte solide,ii iei o uniforma si cel putin 2 sau 3 ani ai pace cu plodu'....cind vine acasa se schimba si se rupe-n figuri cit vrea el...da' ce te faci cu Narcisa dintr-a uns'pea,care a mai cazut si amurezata de tipu'ala super cooooolll din a dois'pea,si moarta coapta tre'sa-l rupa de amor la primu traznet,pai,ce face,ia uniforma?pai,uniforma are si Florica,aia de e ma'sa vinzatoare in proba la pravalia din dos si ta'su somer de vreo cinci ani...pai ce facem,acceptam chiar asa,orice?...mama Narcisei e directoare la....si tati drag e patron laaa...da'ce draga,un copil cu perspective si de familie buna,il pui in rind cu...hai,ma,ce dracu'...da' cum?Narcisa e ca proasta aia de Florica?aia nici n-a fost vreodata la Bambu,nici nu stie cum se scrie dupa cum nu stiu nici eu...talimba aia vine mereu imbracata in aceleasi haine,culmea,nu numai ca n-au nimic de firma,dar n-au nici macar o eticheta falsa care macar sa te induca in eroare...proasta aia isi face geanta de scoala in fiecare seara si normal,ce probleme sa-si faca natinga din moment ce nu are de pus un telefon performant,un catalog de moda,macar sa aiba dilema "ce inel draga sa-mi pun azi,sau mai bine imi mai fac un pirsing intr-o zona mai vizibila(habar n-am cum se scrie,si ma si doare-n cur de limba englezeasca),sau daca n-ar fi cazul sa-mi schimb draga fondul asta de ten,ca uite,eu cred ca nu e prea vizibil si de-aia nu ma remarcat profu' ala bleg de mate' pina acum,sau,vai,tuuuuuu,acuma mi-a trecut prin cap,lu'ala poate nici nu-i plac femeile,sa stii,asta este...vaaaaiii,cum am uitat,simbata merg la ceai la Denisa,aia cu ta'su consilier,vai ce mai ceai o sa fie,cica vine si Robert ala care umbla cu Ramona,aia care e ma'sa deputata,cica are ala ooo...asa,bine ca mi-am amintit,sa-i zic lu' Ducu,asta e traznitu' clasei,sa-mi faca rost de citeva prezervative,mai stii?noi adolescentele sintem ca babele,ne bucuram cind se-ntimpla...parca o si vad pe nurlia si diafana Narcisa cum se trinteste intr-un fotoliu imens,cu telefonul ultra performant pe care miine il va avea negresit la scoala,bavardind cu cea mai buna amica(fata de familie la fel de buna,da',ce?credeati ca e o toapa?),in timp ce mai trage putina iarba(nu fin,ala e pentru tarani,tarani,ceva vag,difuz,a auzit ca exista asa ceva,dar n-a vazut inca),iarba adusa tot de zbanghiul de Ducu...

+Quote Post
Vizitator_Nautilus.
mesaj Oct 9 2011, 08:57 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 08:21 AM) *

S-ar putea să te surprindă, dar dacă directorii de licee (acele licee care nu au uniforme, fiindcă mulţi dintre ei au adoptat deja uniforme pentru fiecare liceu în parte, cu de la ei putere şi fără să consulte vreo autoritate de Stat sau măcar autoritate de sat) ar simplifica rapid problema uniformelor spunând: "nu-i spun uniformă că e cuvânt comunist, aşa că de mâine ţinută business, costum, servietă şi cravată", e foarte posibil să îşi ia bătaie de la aceiaşi părinţi furioşi.

Motivul l-a dat bunul tău prieten talentat şi inteligent cu NU hotărât uniformei: unele clase sociale cu clase puţine făcute în şcoală pe vremea lor urăsc cravata, e pentru burghejii ăia infecţi pă care nu i-a-mpuşcat Dej.

"Un copil cu perspective si de familie buna, pe care nu-l pui in rind cu...hai,ma,ce dracu'...da' cum?" ar putea să aplaude însă o astfel de decizie. Nu face decât să anticipeze viitorul lui cu câţiva ani smile.gif

~Nautilus

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 10 2011, 06:34 AM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 10:50 AM) *

Adică tu crezi că unui copil nu trebuie să-i impui nici o restricţie vestimentară?! Te întreb şi pe tine: crezi că o adolescentă nu poate sta la ore fără să i se vadă chiloţii?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 10 2011, 07:21 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 10 2011, 06:34 AM) *
Adică tu crezi că unui copil nu trebuie să-i impui nici o restricţie vestimentară?! Te întreb şi pe tine: crezi că o adolescentă nu poate sta la ore fără să i se vadă chiloţii?

Cred ca aveti o problema cu chilotii elevelor; e al 3-lea post in care apare ideea... smile.gif

Sincer, nu am mai fost demult pe la scoala smile.gif astfel incat nu pot sa afirm ca tipul de vestimentatie amintit de dvs este frecvent intalnit. Drept pt care cred ca ideea dvs este pur teoretica, iar discutia va conduce la concluzii general acceptate, de genul "extremismele nu sunt bune".

Asa ca tot teoretic intreb: daca parintii accepta astfel de exhibitionisme ale plodului - cum descurci nodul? Ca Alexandru cel mare? Exista legislatie referitoare la o astfel de chestiune? Nu vazusi pe-aici cum se pune problema? Unul zice ca il da in judecata pe profesorul care il alunga acasa pe copilul respectiv, altul zice ca bunul-simt si decenta sunt notiuni "friabile", relative, iar dl Luk spune chiar ca educatia nu trebuie sa se bazeze pe interdictii. (Daca ma intrebi pe mine eu cred ca educatia are succes, la marea majoritate a indivizilor, numai prin interdictii si frica, dat fiind nivelul moral, spiritual, al societatii umane. De ex, cred ca motivele pt care se respecta regulile de circulatie in occident au avut la baza frica de amenzi si puscarie si nu gradul de constiinta al cetatenilor.)

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 10 2011, 12:56 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 10 2011, 08:21 AM) *
Cred ca aveti o problema cu chilotii elevelor; e al 3-lea post in care apare ideea... smile.gif

Sincer, nu am mai fost demult pe la scoala smile.gif astfel incat nu pot sa afirm ca tipul de vestimentatie amintit de dvs este frecvent intalnit. Drept pt care cred ca ideea dvs este pur teoretica, iar discutia va conduce la concluzii general acceptate, de genul "extremismele nu sunt bune".

Asa ca tot teoretic intreb: daca parintii accepta astfel de exhibitionisme ale plodului - cum descurci nodul? Ca Alexandru cel mare? Exista legislatie referitoare la o astfel de chestiune? Nu vazusi pe-aici cum se pune problema? Unul zice ca il da in judecata pe profesorul care il alunga acasa pe copilul respectiv, altul zice ca bunul-simt si decenta sunt notiuni "friabile", relative, iar dl Luk spune chiar ca educatia nu trebuie sa se bazeze pe interdictii. (Daca ma intrebi pe mine eu cred ca educatia are succes, la marea majoritate a indivizilor, numai prin interdictii si frica, dat fiind nivelul moral, spiritual, al societatii umane. De ex, cred ca motivele pt care se respecta regulile de circulatie in occident au avut la baza frica de amenzi si puscarie si nu gradul de constiinta al cetatenilor.)

Parte dintre lucruri se pot rezova doar prin interdictii: sa nu omori, sa nu furi, sa nu incalci legea (nu putem recurge la "incercare si eroare"). Cand vorbim insa despre cutume, despre reguli generale de convietuire in societate (sa te speli pe tine si hainele pe care le porti, sa spui buna ziua si sa raspunzi politicos, sa nu iesi in chiloti (ca a devenit marota!) sau nu-ti stergi nasul fara batista, nu putem folosi LEGI... nu atunci cand vorbim despre copii!

Intrebarea dumneavoastra ramane in picioare: cum ne descurcam cu parintii? Nu cumva astia-s problema reala? Crede cineva pe aici ca o pedepsind copiii, "lamurim" parintii? In loc de ortodoxie (ca nu-i pot spune religie), am putea introduce o ora de decenta, bun simt sau bun gust (daca are cine s-o tina). De ce nu-i explici copiluluiin loc sa-l pedepsesti?!

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 10 2011, 01:38 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 10 2011, 12:56 PM) *
De ce nu-i explici copiluluiin loc sa-l pedepsesti?!

Pen'ca eu unul am vazut foarte multi copii de 5-16 ani (nu doar la tv, ci si in familie) care pana la urma tot pe-a lor o tineau indiferent ce/cum ii explicai. Cat erau mici se tranteau cu fundul de pamant in magazin pana ori ii cumparai ce dorea, ori il luai cu forta de-acolo, iar cand erau mai mari, pur si simplu iti intorceau spatele. Pe de alta parte, eu am luat destula bataie de la taica-meu si maica-mea, la fel si sotia mea a luat bateie de la ai ei. Niciunul dintre noi nu ne uram parintii pt ca ne-au batut cand erau mici, si nici nu consideram ca am fost prost-educati...

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 10 2011, 03:14 PM
Mesaj #48

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Oct 10 2011, 12:56 PM) *
1.Parte dintre lucruri se pot rezova doar prin interdictii: sa nu omori, sa nu furi, sa nu incalci legea (nu putem recurge la "incercare si eroare"). Cand vorbim insa despre cutume, despre reguli generale de convietuire in societate (sa te speli pe tine si hainele pe care le porti, sa spui buna ziua si sa raspunzi politicos,2. sa nu iesi in chiloti (ca a devenit marota!) sau nu-ti stergi nasul fara batista, nu putem folosi LEGI... nu atunci cand vorbim despre copii!

3.Intrebarea dumneavoastra ramane in picioare: cum ne descurcam cu parintii? Nu cumva astia-s problema reala? Crede cineva pe aici ca o pedepsind copiii, "lamurim" parintii? In loc de ortodoxie (ca nu-i pot spune religie), 4.am putea introduce o ora de decenta, bun simt sau bun gust (daca are cine s-o tina).5.De ce nu-i explici copiluluiin loc sa-l pedepsesti?!

1. Nu le spune legi, ci regulamente ale fiecărei şcoli. Şi dacă le spui cutume, de ce să nu fie foarte clare?
Unde va lucra viitorul elev, într-o firmă cumva? Sunt firme care au reguli foarte stricte în privinţa îmbrăcăminţii.
2. Văz că nu prea umbli pe lângă licee, dacă n-ai observat că de sub unele fuste chiar se văd chiloţii... Acuma sincer, nu ştiu dacă asta e mai grav ca faptul că vis-a-vis de şcoală stau elevi care beau bere şi fumează ţigară de la ţigară...
3. Aici ai dreptate. Şi părinţii sunt problema. Eu cred că "cei 7 ani de-acasă" trebuie să ţi-i însuşeşti acasă. Eu nu am pretenţia ca profesorul de română, sau de mate să-mi înveţe fata să se poarte civilizat. Ei au materiiile lor pe care să le predea şi, după părerea mea, de multe ori au clase cu prea mulţi elevi....
4. Şcoala trebuie să aibe un regulament clar în privinţa îmbrăcăminţii. Cu asta poţi rezolva cumva problema. Cu ora de bun gust, mă îndoiesc de rezultate. Fiecare persoană are filtrele ei afective, de aceea nu ne plac aceleaşi lucruri. De aceea, voi bărbaţii aveţi gusturi diferite în materie de femei, de exemplu.
5. Eşti părinte? Eu nu prea cred că părinţii nu şi-ar dori să poată obţine rezultate numai prin explicaţii, fără restricţii, fără nici o pedeapsă... Sfat primit de la o psihiatră: a greşit, îi explici pe scurt şi-i dai o pedeapsă. Vezi că regretă şi se schimbă, micşorezi şi/sau tai pedeapsa.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Oct 10 2011, 03:18 PM

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 10 2011, 04:21 PM
Mesaj #49

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 10 2011, 04:14 PM) *
1. Nu le spune legi, ci regulamente ale fiecărei şcoli. Şi dacă le spui cutume, de ce să nu fie foarte clare?
Unde va lucra viitorul elev, într-o firmă cumva? Sunt firme care au reguli foarte stricte în privinţa îmbrăcăminţii.
2. Văz că nu prea umbli pe lângă licee, dacă n-ai observat că de sub unele fuste chiar se văd chiloţii... Acuma sincer, nu ştiu dacă asta e mai grav ca faptul că vis-a-vis de şcoală stau elevi care beau bere şi fumează ţigară de la ţigară...
3. Aici ai dreptate. Şi părinţii sunt problema. Eu cred că "cei 7 ani de-acasă" trebuie să ţi-i însuşeşti acasă. Eu nu am pretenţia ca profesorul de română, sau de mate să-mi înveţe fata să se poarte civilizat. Ei au materiiile lor pe care să le predea şi, după părerea mea, de multe ori au clase cu prea mulţi elevi....
4. Şcoala trebuie să aibe un regulament clar în privinţa îmbrăcăminţii. Cu asta poţi rezolva cumva problema. Cu ora de bun gust, mă îndoiesc de rezultate. Fiecare persoană are filtrele ei afective, de aceea nu ne plac aceleaşi lucruri. De aceea, voi bărbaţii aveţi gusturi diferite în materie de femei, de exemplu.
5. Eşti părinte? Eu nu prea cred că părinţii nu şi-ar dori să poată obţine rezultate numai prin explicaţii, fără restricţii, fără nici o pedeapsă... Sfat primit de la o psihiatră: a greşit, îi explici pe scurt şi-i dai o pedeapsă. Vezi că regretă şi se schimbă, micşorezi şi/sau tai pedeapsa.

1. Cred ca nu ne raportam la acelasi tip de copii: tipul de copil suparat ca-i trimis acasa de la scoala nu este acelasi cu tipul de copil care vine in tinuta indecenta (sau baut, de exemplu) la scoala, sau poate gresesc? biggrin.gif Mi-e teama ca tovarasii care au decis asta au pierdut din vedere niste detalii...

2. Baiatul meu invata la un gimnaziu organizat intr-un liceu. Vad zilnic elevi fumand si vad si fetele despre care vorbiti... nu le inteleg si nu-i inteleg nici pe ei. Cu toate acestea, liceul este printre cele mai bune din tara (rezultate la bac, facultati urmate s.a.m.d.).

5. Sfatul psihiatrei este corect, dar se aplica (dupa cum vedeti) in trepte: stabilesti o regula, ii atragi atentia ca a gresit, il pedepsesti la urmatoarea abatere. Asta una la mana. A doua la mana: scoala, liceul sau facultatea nu tine locul parintilor! Nici noi nu putem tine locul altor parinti, nu?

Sunt parintele copilului meu, iar dumneavoastra nu sunteti. Daca vreti sa-i reprosati tinuta sau decenta, puteti s-o faceti, dar masuri pot lua doar eu si mama lui, ok?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 10 2011, 04:31 PM
Mesaj #50

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Oct 10 2011, 04:21 PM) *
Sunt parintele copilului meu, iar dumneavoastra nu sunteti. Daca vreti sa-i reprosati tinuta sau decenta, puteti s-o faceti, dar masuri pot lua doar eu si mama lui, ok?

De acord. Ce facem dacă avem copiii în aceeaşi clasă şi al dvs. vrea să umble topless şi dvs. sunteţi de acord cu asta? Sau un copil fumează ierburi şi asta ne poate influenţa copiii prin exemplul lor?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Oct 10 2011, 04:32 PM

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 10 2011, 06:50 PM
Mesaj #51

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 10 2011, 05:31 PM) *
De acord. Ce facem dacă avem copiii în aceeaşi clasă şi al dvs. vrea să umble topless şi dvs. sunteţi de acord cu asta? Sau un copil fumează ierburi şi asta ne poate influenţa copiii prin exemplul lor?

Topless (la scoala) se incadreaza la ultraj contra bunelor moravuri, consumul de ierburi este si el prohibit in Romania. In ambele situatii, parintii sunt vinovati, nu-i limpede? (In exemplul dumneavoastra, eu sunt vinovat!) E drept ca obiceiurile proaste se iau mai usor si e foarte adevarat ca parintii au obiceiul sa dea vina pe anturaj...

Nu uitati ca influenta noastra este mult mai mare decat a anturajului: nu putem da vina pe nimeni pentru ce pozne fac odraslele noastre. Anturajul si-l alege singur/singura (poate cu un "usor ajutor de la noi"), dar copilul nostru va face in grup ceea ce simte ca-i bine (cel putin ceea ce nu-i foarte periculos, asa cum a invatat ACASA).
Sa stiti ca si eu sunt ingrijorat pentru baiatul meu, sunt multe apucaturi periculoase (sau macar idioate) printre tineri. Doar interzicandu-i, doar pedepsindu-l (cum spunea cineva mai sus), nu rezolv nimic. Nu sunt tot timpul langa el, nu-i este tot timpul frica de mine. Ca si fetele, baietii trebuie sa se fereasca singuri, pentru ca doar singuri sunt expusi tentatiei... (N-o sa-i ofere nimeni "iarba" cata vreme e cu mine, nu?)

Un lucru interzis este o atractie irezistibla si, indiferent de uniforma de la scoala, exista si vecini, prieteni ai vecinilor si INTERNET biggrin.gif

Fatalmente conteaza si ce i-am invatat, conteaza si exemplul nostru.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 11 2011, 08:36 AM
Mesaj #52

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Oct 10 2011, 06:50 PM) *
Sa stiti ca si eu sunt ingrijorat pentru baiatul meu, sunt multe apucaturi periculoase (sau macar idioate) printre tineri. Doar interzicandu-i, doar pedepsindu-l (cum spunea cineva mai sus), nu rezolv nimic. Nu sunt tot timpul langa el, nu-i este tot timpul frica de mine. Ca si fetele, baietii trebuie sa se fereasca singuri, pentru ca doar singuri sunt expusi tentatiei... (N-o sa-i ofere nimeni "iarba" cata vreme e cu mine, nu?)

Un lucru interzis este o atractie irezistibla si, indiferent de uniforma de la scoala, exista si vecini, prieteni ai vecinilor si INTERNET biggrin.gif

Fatalmente conteaza si ce i-am invatat, conteaza si exemplul nostru.

Nu cred că există copil în România învăţat de părinţi să fumeze iarbă. Mă rog, sper asta.
Legat de acest lucru, dacă acceptaţi un sfat, pe care şi eu l-am primit de la mama (psihiatru): nu-i da copilului mulţi bani de buzunar. Să aibă acasă un mic magazin de dulciuri şi sucuri, de unde să aleagă, dar bani puţini. Ţinta dealer-ilor de droguri sunt potenţialii cumpărători, cei care au bani.
Iar când va începe să fumeze, să aibe o condiţie: da, dacă fumezi numai ţigări cumpărate de mine.

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 12 2011, 10:34 AM
Mesaj #53

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 11 2011, 09:36 AM) *
Nu cred că există copil în România învăţat de părinţi să fumeze iarbă. Mă rog, sper asta.
Legat de acest lucru, dacă acceptaţi un sfat, pe care şi eu l-am primit de la mama (psihiatru): nu-i da copilului mulţi bani de buzunar. Să aibă acasă un mic magazin de dulciuri şi sucuri, de unde să aleagă, dar bani puţini. Ţinta dealer-ilor de droguri sunt potenţialii cumpărători, cei care au bani.
Iar când va începe să fumeze, să aibe o condiţie: da, dacă fumezi numai ţigări cumpărate de mine.

Pai n-avem nici parinti care sa-si invete copiii sa le dea altor copii iarba, nu? Ce ne facem daca fica dumneavoastra ii ofera baiatului meu "ceva de fumat"?

+Quote Post
Vizitator_Stefan Heinemann.
mesaj Oct 12 2011, 12:09 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 5 2011, 07:23 PM) *
Asta-i necazul in Romania: regulile sunt corecte si verificate in tari democratice, necazul este ca sunt aplicate de dinozauri comunisti obisnuiti cu totalitarismul si cu "dictatura la locul de munca".

Nu exista, din pacate, o traditie democratica in Romania. Iar coruptia impiedica faptul ca statul sa poata urmarii
aplicarea CORECTA a legilor si inlaturarea celor ce nu le aplica corect.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 12 2011, 12:23 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Stefan Heinemann @ Oct 12 2011, 12:09 PM) *
Nu exista, din pacate, o traditie democratica in Romania. Iar coruptia impiedica faptul ca statul sa poata urmarii
aplicarea CORECTA a legilor si inlaturarea celor ce nu le aplica corect.

Coruptia nu impiedica nimic, statul nu aplica nimic. In schimb unii oameni pot impiedica pe altii sa execute anumite activitati.
Asadar solutia e simpla: eliminarea fizica acelor omuşteni care impiedica treburile sa functioneze corect. Daca nu se poate cu vorba buna (si e clar ca nu se poate!) atunci cu forta. Numa' ca... de unde atata forta??!?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 12 2011, 01:01 PM
Mesaj #56

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Oct 12 2011, 10:34 AM) *
Pai n-avem nici parinti care sa-si invete copiii sa le dea altor copii iarba, nu? Ce ne facem daca fica dumneavoastra ii ofera baiatului meu "ceva de fumat"?

Ce ne facem dacă situaţia va fi inversă?
Eu am învăţat lecţia de la mama, îi dau bani puţini de buzunar.

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 12 2011, 04:06 PM
Mesaj #57

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 12 2011, 02:01 PM) *
Ce ne facem dacă situaţia va fi inversă?
Eu am învăţat lecţia de la mama, îi dau bani puţini de buzunar.

Pai si eu ii dau foarte putini bani, dar primele doze se dau pe datorie, stiati asta?
Sa speram ca i-am invatat pe amandoi ca drogurile sunt o nebunie si-ti distrug viata in secunda in care intinzi mana dupa ele...

Va multumesc pentru discutie si va doresc o seara frumoasa.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 12 2011, 04:51 PM
Mesaj #58

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Luk @ Oct 7 2011, 08:06 AM) *
Individul cauta intr-adevar certitudini... doar ca trebuie sa traiasca fara ele.

Ce spuneti in continuare nu face decat sa-mi intareasca pozitia: uniforma ca semn al apartenentei la grup (firma, scoala, client de vaza, ideologie) nu ca forma de acoperire a lipsei de decenta.

Decenta este o forma de respect fata de ceilalti si nu se poate acoperi cu o uniforma.
Nu bagati de seama ca nu putem inlocui bunul simt si decenta cu reguli?

inițial, ”decența” și ”bunul simț” au fost niște ”reguli”, pe care, bag mâna în foc, contemporanii le urau din suflet.
singura problemă a fost că timp de 10-25-30-50 de ani, acele reguli au fost aplicate cu strictețe și fără fițe sau excepții, și au intrat în ”automatismul” vieții.

în al doilea rând, uniforma, indiferent care ar fi ea, a fost ”inventată” în societăți care numai comuniste nu erau (nu mai pomenesc că nici măcar nu a existat comunism veritabil pe pământ!), așa că argumentul ”huoooo comuniștilor”, spune TARE 3 lucruri despre urlac: prostie, incultură și suficiență.

+Quote Post
george.chiriac91...
mesaj Oct 12 2011, 08:27 PM
Mesaj #59

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 29-May 10
Utilizatorul numarul: 20 781

Consider ca fiecare scoala are libertatea de a impune sau nu o anumita vestimentatie elevilor. Ptr. mine si cu si fara e tot aia. Mai mult ar conta in schimb decenta.

+Quote Post
Vizitator_buzz.
mesaj Oct 12 2011, 08:34 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 12 2011, 04:51 PM) *
inițial, ”decența” și ”bunul simț” au fost niște ”reguli”, pe care, bag mâna în foc, contemporanii le urau din suflet.
singura problemă a fost că timp de 10-25-30-50 de ani, acele reguli au fost aplicate cu strictețe și fără fițe sau excepții, și au intrat în ”automatismul” vieții.

Bagi mina-n foc, bleah. E invers, amice. Si atunci (ca si acum) regulile sunt pentru 'aialalti' (care aialalti e prosti, nu dashteptzi ca noi).

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 08:52 AM