IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> fast food sanatos
Vizitator_borcanel.
mesaj Apr 25 2009, 01:42 PM
Mesaj #1

Guests

mie mi-ar placea sa vad retete cat mai simple si care sa fie facute intr-un timp cat mai scurt. chiar daca e meniu de weekend, cine isi doreste sa petreaca cateva ore arestat in bucatarie? mai ales ca vine caldura si toti vrem sa stam cat mai mult in afara cutiilor de chibrituri din blocuri...

aveti astfel de retete?

sau niste retete de facut la un gratar in afara casei, ne puteti exemplifica?
Go to the top of the page

+Quote Post
Serban Slavescu
mesaj Apr 28 2009, 07:06 AM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 20-January 09
Utilizatorul numarul: 5 910

Citeaza (borcanel @ Apr 25 2009, 01:42 PM) *
mie mi-ar placea sa vad retete cat mai simple si care sa fie facute intr-un timp cat mai scurt. chiar daca e meniu de weekend, cine isi doreste sa petreaca cateva ore arestat in bucatarie? mai ales ca vine caldura si toti vrem sa stam cat mai mult in afara cutiilor de chibrituri din blocuri...

aveti astfel de retete?

sau niste retete de facut la un gratar in afara casei, ne puteti exemplifica?

Am sa tin cont de dorinta dumneavoastra referitor la mancaruri usor de preparat; incercati sa folositi bucataria ca pe un loc placut nu ca pe o inchisoare, iar pentru "libertatea" dumneavoastra voi incerca sa fac cateva retete pentru gratar.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 28 2009, 09:25 AM
Mesaj #3

Guests

eu mi-as dori niste retete de prajituri pufoase. sarate, dulci, nu conteaza, prajituri sa fie.

si eu simt ca sunt inchisa in bucatarie cand trebuie sa fac ceva complicat. probabil sentimentul asta vine de la bucatariile mici cu care sunt dotate apartamentele. cand o sa avem bani sa ne facem case cu bucatarii ca in filme, poate o sa functioneze sfatul dumneavoastra cu bucuria in bucatarie.

+Quote Post
Vizitator_dory.
mesaj Apr 28 2009, 09:27 AM
Mesaj #4

Guests

domnule slavescu, care e targetul dumneavoastra cu retetele pe care le prezentati? tineri, mai putin tineri, femei, barbati, urbanul mare, urbanul mic, venituri mari, venituri medii, studii superioare, studii medii?

+Quote Post
Serban Slavescu
mesaj Apr 30 2009, 07:18 AM
Mesaj #5

Membru
**

Citeaza (Musafir @ Apr 28 2009, 09:25 AM) *
eu mi-as dori niste retete de prajituri pufoase. sarate, dulci, nu conteaza, prajituri sa fie.

si eu simt ca sunt inchisa in bucatarie cand trebuie sa fac ceva complicat. probabil sentimentul asta vine de la bucatariile mici cu care sunt dotate apartamentele. cand o sa avem bani sa ne facem case cu bucatarii ca in filme, poate o sa functioneze sfatul dumneavoastra cu bucuria in bucatarie.

Bucuria nu se refera la locul unde gatiti, puteti gati si pe un resou.

+Quote Post
Serban Slavescu
mesaj Apr 30 2009, 07:19 AM
Mesaj #6

Membru
**

Citeaza (dory @ Apr 28 2009, 09:27 AM) *
domnule slavescu, care e targetul dumneavoastra cu retetele pe care le prezentati? tineri, mai putin tineri, femei, barbati, urbanul mare, urbanul mic, venituri mari, venituri medii, studii superioare, studii medii?

Targhetul este pentru toata lumea care locuieste in oras.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 2 2009, 09:38 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Serban Slavescu @ Apr 30 2009, 07:19 AM) *
Targhetul este pentru toata lumea care locuieste in oras.

dar se pare ca limba romana nu este pentru toata lumea. domnule slavescu, sunteti roman? am probleme in a intelege ce vreti sa spuneti in unele raspunsuri, de asta intreb. nu e o intrebare peiorativa, ci pura curiozitate.

+Quote Post
taxi.ninja125897...
mesaj Nov 23 2009, 10:29 AM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 23-November 09
Utilizatorul numarul: 16 639

Hey, pentru cei care lucreaza toata ziua si nu prea au timp sa manance pot sa va recomand o patiserie si brutarie frantuzeasca, in zona Universitate, unde puteti manca o salata, un sandwich bun. Au chiar si niste prajituri extraordinar de bune, cel putin pain au chocolat, pe care nu o gasesti peste tot in bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 23 2009, 10:38 AM
Mesaj #9

Guests

Salate de cruditati luate in cutie la birou, fara sosuri eventual cu iaurt (simplu, nu cu fructe), nuci migdale alune de padure - toate crude; fructe de orice fel; branzeturi dar nu procesate (gen cascaval); de evitat salamurile si orice carne tocata; paine integrala sau neagra cu seminte. Cam asta puteti pregati pentru birou.

+Quote Post
Vizitator_mihaela.
mesaj Nov 27 2012, 02:02 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 28 2009, 09:25 AM) *

daca vrei sa faci niste prajituri bune si care se fac rapid, vezi ca sunt niste cutii de la dr oetker care se prepara rapid. zilele trecute mi-am luat crema tiramisu de la dr oetker si niste piscoturi. crema se face foarte usor, max 5 min, faci o cafea in care sa inmoi piscoturile, le pui in tava, peste pui crema si iar un rand de piscoturi si iar un rand de crema. in 10 min ti-ai facut un tiramisu de te lingi pe degete!

+Quote Post
Vizitator_gordon ramsay.
mesaj Nov 27 2012, 08:42 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (mihaela @ Nov 27 2012, 02:02 PM) *
daca vrei sa faci niste prajituri bune si care se fac rapid, vezi ca sunt niste cutii de la dr oetker care se prepara rapid. zilele trecute mi-am luat crema tiramisu de la dr oetker si niste piscoturi. crema se face foarte usor, max 5 min, faci o cafea in care sa inmoi piscoturile, le pui in tava, peste pui crema si iar un rand de piscoturi si iar un rand de crema. in 10 min ti-ai facut un tiramisu de te lingi pe degete!

ca se face rapidos un astfel de tiramisu, te cred ! desi nici daca bati 3 oua cu zahar, adaugi mascarpone si un pic de frisca, nu-ti ia mai mult de 8-10'. rolleyes.gif
uita-te de curiozitate pe ambalaj sa vezi ce emulgatori si stabilizatori contine crema aia de la dr. oetker, si apoi iti spun si cat e de sanatoasa. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_no name.
mesaj Nov 29 2012, 04:35 PM
Mesaj #12

Guests

hai sa va spun ce maglavais pun eu intre piscoturi , ca eram datoare cu reteta pe alt topic biggrin.gif

in loc de mascarpone pun cca 500 gr de branza dulce si frisca obtinuta dintr-un litru de smantana si 3-4 pliculete de intaritor pentru frisca .

si nici sa ma bata cineva nu pun ciocolata , doar praf laugh.gif cernut din 2-3 pliculete de cappuccino tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_bebe.
mesaj Nov 29 2012, 08:48 PM
Mesaj #13

Guests

fast food sanatos, aceasta este intrebarea laugh.gif
pai ceva la indemana: o shaorma cu de toate, dar fara cartofi, maioneza, chifla si alte de toate...
adica o carne de calitate si salata, preferabil facuta acasa si nu cumparata la coltul strazii cool.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Nov 29 2012, 09:47 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (no name @ Nov 29 2012, 04:35 PM) *
hai sa va spun ce maglavais pun eu intre piscoturi , ca eram datoare cu reteta pe alt topic
in loc de mascarpone pun cca 500 gr de branza dulce si frisca obtinuta dintr-un litru de smantana si 3-4 pliculete de intaritor pentru frisca .

si nici sa ma bata cineva nu pun ciocolata , doar praf laugh.gif cernut din 2-3 pliculete de cappuccino

1 l de smantana la cate piscoturi si cate familii ? ohmy.gif

pe langa 250 g mascarpone, eu pun doar 200 ml de smantana subtire, pe care o dau pe mana batausului meu Ken, si ala in 2 timpi si 3 miscari o face frisca, fara sa cheme si intariri biggrin.gif

serios acum, daca las mai mult de 2' smantana la batut, se face unt tongue.gif

si pe milka daca o scapi din avion, poti s-o faci praf laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Nov 29 2012, 10:05 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (bebe @ Nov 29 2012, 08:48 PM) *
fast food sanatos, aceasta este intrebarea laugh.gif
pai ceva la indemana: o shaorma cu de toate, dar fara cartofi, maioneza, chifla si alte de toate...
adica o carne de calitate si salata, preferabil facuta acasa si nu cumparata la coltul strazii cool.gif

bebe, cum prepari shawarma acasa ? rolleyes.gif

de carnea din coltul strazii stiu, colcaie de bacterii dupa numai cateva ore de stat la invartit la gratar. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_bebe.
mesaj Nov 29 2012, 10:26 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (cleo @ Nov 29 2012, 10:05 PM) *
bebe, cum prepari shawarma acasa ?

de carnea din coltul strazii stiu, colcaie de bacterii dupa numai cateva ore de stat la invartit la gratar. dry.gif

cum?
Pai exista in supermarket niste pungulite cu condimente, pe care scrie saorma ca acasa, un fel de pui la punga laugh.gif
Altfel nu pot sa-mi imaginez, poate niste carne de berbecut, o frigaruie, turnul babel construit in liniste si bagat intr-un chiup sigilat apoi si uitat intr-un cuptor de paine incins? Nu, ca nu suntem indieni biggrin.gif
Deci chiar nu stiu, poate intorc grillul de la incorporabilul din bucatarie cu susul in jos, trag in teapa cateva pulpe de pui dezgolite senzual si ma apuc sa dansez din buric in jurul lui cool.gif

+Quote Post
Vizitator_no name.
mesaj Nov 29 2012, 10:35 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (cleo @ Nov 29 2012, 09:47 PM) *
1 l de smantana la cate piscoturi si cate familii ? ohmy.gif

pe langa 250 g mascarpone, eu pun doar 200 ml de smantana subtire, pe care o dau pe mana batausului meu Ken, si ala in 2 timpi si 3 miscari o face frisca, fara sa cheme si intariri biggrin.gif

serios acum, daca las mai mult de 2' smantana la batut, se face unt tongue.gif

si pe milka daca o scapi din avion, poti s-o faci praf laugh.gif

pentru toate vietuitoarele , cand se organizeza party in padure ...

mistocarule ! mad.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Nov 29 2012, 10:47 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (bebe @ Nov 29 2012, 10:26 PM) *
cum?
Pai exista in supermarket niste pungulite cu condimente, pe care scrie saorma ca acasa, un fel de pui la punga laugh.gif
Altfel nu pot sa-mi imaginez, poate niste carne de berbecut, o frigaruie, turnul babel construit in liniste si bagat intr-un chiup sigilat apoi si uitat intr-un cuptor de paine incins? Nu, ca nu suntem indieni
Deci chiar nu stiu, poate intorc grillul de la incorporabilul din bucatarie cu susul in jos, trag in teapa cateva pulpe de pui dezgolite senzual si ma apuc sa dansez din buric in jurul lui cool.gif

auleo, bebe, da' e ceva de munca, si deja nu mai e fast ... decat la infulecat !!! laugh.gif

mai rapidescu faci niste frigarui din carne de pui, peste, creveti si legume tongue.gif

faza cu buricu' musai s-o vedem pe youtube ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Nov 29 2012, 11:13 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (no name @ Nov 29 2012, 10:35 PM) *
pentru toate vietuitoarele , cand se organizeza party in padure ...

mistocarule ! mad.gif

va rog sa ma scuzati, da' n-aveam de unde sa stiu, ca n-am trait in codru blush.gif

din cantitatile mai sus numite am servit tiramisu portionat pe farfurii si la pahare, e drept, ca numai la 8 persoane ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_melissa.
mesaj Nov 30 2012, 06:05 PM
Mesaj #20

Guests

Stiu deja sa gatesc cartofi pai si spaghette cu sos de la borcan si cascaval razuit la punga. Vreau sa trec la un alt nivel, puteti sa ma ajutati cu niste retete de sandviciuri, ca am un prieten tare exigent si daca nici cu asta nu ma marit, intru in depresie!
Please, please, please smile.gif
Altfel am calitati, sunt topmodel, studenta la drept, afaceri internationale si comunicare, dar asta parca-i blocat in negurile istoriei, vrea sa-i fac un sandvici dimineata, desi i-am spus ca unghiile tehnice nu-mi permit si nu livreaza casele de catering decat dupa ora 10. Dupa ce-l duc la starea civila se schimba situatia, sa vina maica-sa sa-i faca, desi creatura nu cred ca se preteaza la asa ceva si oricum nu vreau s-o vad in ochi, ca pun mana pe arma! angry.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 30 2012, 09:47 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Domnisoara Melissa,
Va sugerez sa luati din piata o bucata de paine traditionala, aia mai scumpa si cu gaurele in ea. Asaa, puteti ruga vanzatorul sa va taie o felie, ba nu, doua, ca vreti sa-l cuceriti pe obscurantist. Dimineata pe la opt, sa stiti ca exista ora respectiva, am verificat, nu-i minciuna...asa deci, va puneti smartphone-ul sa sune, dar alegeti un ton mai linistit, nu ceva glossy, sa zicem hells bells cu electricienii de la acedeceu.
Luati feliile de paine si le ungeti cu niste untura de purcel dreasa cu boia si usturoi, eventual si putin rozmarin. Folositi in acest scop o spatula de argint incrustata cu cristale swarowski, desi nu cred ca va apare o reactie de respingere din partea organismului iubitelului. Apoi cautati minim o ceapa rosie, sa fie de apa, de regula trebuie curatate, dar poate gasiti un furnizor de delicatese bio ce v-o livreaza gata pregatita, insa uleiurile volatile esentiale risca sa se piarda atunci si subiectul face urat! Deci feliati neglijent ceapa cu un cutit ceramic sa nu prinda miros, aveti grija sa va protejati ochii cu niste ochelari de soare in tendinte si neaparat de cea mai mare firma!
Apoi serviti-l pe pacient la pat, dar inchideti repede usa, s-ar putea sa va ceara chiar atunci de nevasta si poza de pe feisbuc n-o sa fie perfecta, va avea gura unsuroasa si un aparat premium va imortaliza inclusiv haloul de ceapa din jur, nu-i bine! Dar altfel va fi ok, garantez succesul. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Dec 2 2012, 02:23 PM
Mesaj #22

Guests

don'soara melissa,

sfatul doctorului matzu e bun pana la un punct ... ma rog, fo' 3 ! rolleyes.gif

1) pe painea cu gaurele e greu sa intinzi untura - tranteste-i mai bine o felie de clisa ! dry.gif

2) ceapa rosie ghilotinata de cutitul ceramic e riscanta - poti sa scapi satarul pe alaturi si adio, degete cu unghii tehnice ! prin urmare recomand ca ceapa sa fie sparta cu o lovitura delicata de karate (vezi figurile lui Jaden Smith), iar pt. mai multa siguranta ca nu-ti sare oja de pe unghii, poarta niste manusi de piele Armani cool.gif

3) boiaua, usturoiul si rozmarinul sunt prea putine mirodenii pt. un sandviciul asta - mai pune-i si nitica sare amestecata cu piper, ca asa e in dragoste, tre' sa o condimentezi cu de toate ! biggrin.gif

daca vei tine cont de cele 3 puncte, ai sa vezi ca exigentul o sa nimereasca singur usa frigiderului in fiecare dimineata dupa nunta smile.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 2 2012, 05:59 PM
Mesaj #23

Guests

Melissa, nu lua in seama rautatile, uite ce as gati eu, sunt cunoscator al psihologiei masculine si maritat cu oama, deci am autoritate in domeniu!
Le place simplitatea, dar sa fie gustoasa si nu conteaza in ce conditii a fost pregatita, uita-te la unghiile lor. cool.gif
Deci, sa ai bere la indemana, multa! Langa, pui un sandvis din pita care o gasesti mai ieftina, unsa cu mustar din ala la cutie din plastic, de nu se inchide bine... Mancarea este un pretext, berea este temelie si catalizatorul unor discutii intelectuale de genul: ma, ce buna era, dar si eu sunt dotat, nu poate oricine! Desigur ca ma refer la un test comparativ intre masini, benzina vs diesel si avantajele cutiei automate rolleyes.gif
Daca nu-i dati sa guste numai dupa ce a semnat actele este al vostru, dar as recomanda mai degraba un leasing flexibil, oricum initial veti fi doar utilizator, tot maica-sa ramane proprietar al bunului. Daca nu va convine il izbiti de un stalp, intrati in faliment personal si platiti ratele la sfantul-asteapta, desi o sa primiti epava si procesul verbal de dauna totala...

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Dec 2 2012, 07:18 PM
Mesaj #24

Guests

s-a cerut simplitate inainte de ora 10 a.m ? tongue.gif

poftim un topmodel - un ou bio si un carnat de purcelus crescut liber cugetator ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_no name.
mesaj Dec 2 2012, 07:40 PM
Mesaj #25

Guests

mie-mi place cum monologheaza Mellisa laugh.gif

so , care din voi ? blink.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 2 2012, 07:52 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (cleo @ Dec 2 2012, 07:18 PM) *
s-a cerut simplitate inainte de ora 10 a.m ? tongue.gif
poftim un topmodel - un ou bio si un carnat de purcelus crescut liber cugetator ! biggrin.gif

Ce frumos arata! smile.gif
Oul bio este mai portocaliu, iar purcelul ar fi mandru de un carnacior lung si fara mdm biggrin.gif
Dar este super ok, stii ce se spune despre beneficiari, intai mancam si dupa aia gustam, donsoara melissa se marita sigur daca-i da asta, dupa o partida de sah salbatic laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_cleo.
mesaj Dec 2 2012, 08:23 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (omul @ Dec 2 2012, 07:52 PM) *
Ce frumos arata !
Oul bio este mai portocaliu, iar purcelul ar fi mandru de un carnacior lung si fara mdm biggrin.gif
Dar este super ok, stii ce se spune despre beneficiari, intai mancam si dupa aia gustam, donsoara melissa se marita sigur daca-i da asta, dupa o partida de sah salbatic laugh.gif

omule, galbenusul ca sa fie mai portocaliu trebuia sa-l photoshopez, insa am preferat sa pastrez lumina naturala tongue.gif

cat despre don'soara si maritis, pot sa-i spun ca si fara proba de sandvici se poate ajunge la starea civila, daca joaca sah neprotejat rolleyes.gif

doar acolo se inregistreaza si actele de nastere biggrin.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th April 2018 - 10:16 PM