IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> Aveti o reteta pentru pangasius?
Vizitator_musafirul.
mesaj May 16 2009, 01:12 PM
Mesaj #1

Guests

domnule slavescu, aveti vreo reteta speciala pentru acest tip de peste atat de deosebit? ceva cu mirodenii autohtone, adica usor de gasit pe piata romaneasca si ieftine, ca e pestele destul de scump? smile.gif apana cum am tot gasit pe net retete pentru pangasius, dar toate erau cu ingrediente exotice si eu n-am bani de asa ceva. puteti sa ma ajutati?
Go to the top of the page

+Quote Post
Serban Slavescu
mesaj May 18 2009, 02:29 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 20-January 09
Utilizatorul numarul: 5 910

Citeaza (musafirul @ May 16 2009, 01:12 PM) *
domnule slavescu, aveti vreo reteta speciala pentru acest tip de peste atat de deosebit? ceva cu mirodenii autohtone, adica usor de gasit pe piata romaneasca si ieftine, ca e pestele destul de scump? smile.gif apana cum am tot gasit pe net retete pentru pangasius, dar toate erau cu ingrediente exotice si eu n-am bani de asa ceva. puteti sa ma ajutati?

Cu mare placere !In meniul din 20 feb.2009 din HOOTFOOD este o reteta cu file de pangasius si varza acra,
puteti inlocui varza acra cu frunze de varza oparita,iar in loc de prosciutto puneti ofeliuta subtire de kaizer.
Incercati acesta reteta daca nu este pe gustul dumneavoastra ,incerc sa va scriu si altele.

+Quote Post
Vizitator_tudose elena.
mesaj May 18 2009, 07:21 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (musafirul @ May 16 2009, 01:12 PM) *

incearca prajit , crud nu este bun , am incercat si eu!!!

excl.gif laugh.gif excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj May 19 2009, 09:56 AM
Mesaj #4

Guests

reteta? uite aici reteta pangasius:

Mancati peste Pangasius? Dupa ce veti citi o sa va treaca pofta! Mie mi-a trecut!

Industrial cultivat în Vietnam , de-a lungul râului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe piaţa. Intr-o foarte scurtă perioadă de timp, acesta a crescut în popularitate în Franţa si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret (relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase şi are o aroma şi textura neutra (blanda); mulţi l-ar compara cu codul.
"But as tasty as some people may find it, there's, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de neplăcut.

Sper că informaţiile furnizate aici va vor servi ca informaţii importante pentru dumneavoastră şi viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs.
Iată de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius: Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri şi bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substanţe chimice şi deşeuri industriale direct în el.
        A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest peşte şi ne spune sa evitam consumarea lui, datorită riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele şi recomandările împotriva vânzarii, supermarketurile inca vând publicului larg, chiar daca stiu că sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc. Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, sunt crescuti în Vietnam si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mai repede mari si carnea lor devine mai "pufoasa".
      Studiati si voi toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai
consumati sau nu!

INTRATI PE ACEASTA PAGINA SI AFLATI SINGURI... http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/w...fish-gray-sole/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 19 2009, 08:01 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Ghita @ May 19 2009, 09:56 AM) *
reteta? uite aici reteta pangasius:

Mancati peste Pangasius? Dupa ce veti citi o sa va treaca pofta! Mie mi-a trecut!

Industrial cultivat în Vietnam , de-a lungul râului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe piaţa. Intr-o foarte scurtă perioadă de timp, acesta a crescut în popularitate în Franţa si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret (relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase şi are o aroma şi textura neutra (blanda); mulţi l-ar compara cu codul.
"But as tasty as some people may find it, there's, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de neplăcut.

Sper că informaţiile furnizate aici va vor servi ca informaţii importante pentru dumneavoastră şi viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs.
Iată de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius: Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri şi bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substanţe chimice şi deşeuri industriale direct în el.
A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest peşte şi ne spune sa evitam consumarea lui, datorită riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele şi recomandările împotriva vânzarii, supermarketurile inca vând publicului larg, chiar daca stiu că sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc. Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, sunt crescuti în Vietnam si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mai repede mari si carnea lor devine mai "pufoasa".
Studiati si voi toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai
consumati sau nu!

INTRATI PE ACEASTA PAGINA SI AFLATI SINGURI... http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/w...fish-gray-sole/

ghita, noi avem creier. tu nu. lasa-ne in pace cu scenariile astea. stai acasa, inchide gazele, grija mare la robineti, fii cu ochii pe vecini sa nu te iradieze priin pereti si vezi-ti de treaba ta.

+Quote Post
Vizitator_mandea.
mesaj May 20 2009, 10:50 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir @ May 19 2009, 08:01 PM) *
ghita, noi avem creier. tu nu. lasa-ne in pace cu scenariile astea. stai acasa, inchide gazele, grija mare la robineti, fii cu ochii pe vecini sa nu te iradieze priin pereti si vezi-ti de treaba ta.
Si nu uita, ghita, sa iei aminte la Zeitgeist. Acolo este adevarul absolut ...

In legatura cu pangasius:
http://www.vietnamembassy-usa.org/news/sto...=20011114174243

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 20 2009, 11:38 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Americanii ii injura pe vietnamezi, vietnamezii ii fac prosti pe americani. Sa mananc pangasius sau nu, aceasta e intrebarea... Imi bag eu picioarele in globalizarea asta in care americanii ii invata pe romani ca pestele vietnamez e naspa, si tai porcul meu din curte. Sigur nu mor de colesterol si stiu cu ce l-am hranit. Sa le fie produsele exotice de cap !

+Quote Post
Vizitator_mandea.
mesaj May 20 2009, 12:05 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (iul_autentic @ May 20 2009, 11:38 AM) *
... tai porcul meu din curte. Sigur nu mor de colesterol si stiu cu ce l-am hranit.

Corect. Dupa cum se stie, cea mai buna pasare e porcu'.

+Quote Post
Vizitator_Johnny Bravo.
mesaj May 20 2009, 02:01 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mandea @ May 20 2009, 12:05 PM) *
Corect. Dupa cum se stie, cea mai buna pasare e porcu'.

ba mai mult decat atat: cea mai buna leguma, tot porcul este.

+Quote Post
Vizitator_Ancutza.
mesaj Jun 24 2009, 02:42 PM
Mesaj #10

Guests

Sa stii "Ghitza" blink.gif 1.Cleopatra te asteapta la portita
2.Nu o sa ne treaca asa de usor pofta de pangasius!
3.Daca u ai fost "blegutz" si ai crezut asta si acum nu mai mananci pangasius asta nu inseamna ca si noi trb sa procedam la fel excl.gif tongue.gif cool.gif wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Pangasius Maximus.
mesaj Jun 24 2009, 04:31 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (mandea @ May 20 2009, 10:50 AM) *
Si nu uita, ghita, sa iei aminte la Zeitgeist. Acolo este adevarul absolut ...

In legatura cu pangasius:
http://www.vietnamembassy-usa.org/news/sto...=20011114174243

Hai ca sunteti simpatici! Il faceti pe Ghita prost, ca pune botul la teorii consiprationiste si citati Ambasada Vinetamului in USA. Ca aia n-or fi partinitori ... Vientamul castiga sume de oridnul miliardelor de euro din exportul de Pangasius, asta nu va pune intrebari apropo de obiectivtatea lor? Adevarul e probabil undeva la mijloc. Una din marile piete de desfacere ale Vienamului pentru Pangasius este Rusia, care si ea a aplicat un "ban" pe importuri de vreo 3 luni acu' vreo cativa ani si l-a ridicat numai dupa ce echipe de inspectori din Rusia au mers la fata locului in vizita. Or fi luat o spaga, or fi fost multumiti cu ce au vazut, nu stiu, dar a functionat. Dar nu fata de toate fermele inspectate, ci numai pentru unele. Si mie imi place peste asta tare mult si uneori imi bag picioarele in astfel e avertismente. Dar macar femeile gradive, oamenii bolnavi etc. poate ar trebuie sa fie mai precauti.

+Quote Post
Vizitator_Leila.
mesaj Jun 25 2009, 05:21 AM
Mesaj #12

Guests

Reteta pt. pangasiuus ar fi sa nu-l consumati, e toxic,verificat in laboratorul sanepidului din C-ta.Cum ati trait pana acum fara pangasius,sa speram ca veti trai si in continuare!Sanatate!

+Quote Post
Vizitator_TNT.
mesaj Jun 25 2009, 12:03 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Musafir @ May 19 2009, 08:01 PM) *

Looooolllllll , asta e cea mai tare . Renuntati la pangasius si mancati chipsuri cu gust de paprika ca aia sint facuti la Ilfov si sint fara E-uri si 100% naturali. Pretul e acelasi . Pofta buna !

+Quote Post
Vizitator_Vasile O'Mbilic.
mesaj Jul 7 2009, 04:06 AM
Mesaj #14

Guests

se poate pregati rapid un compot, reteta clasica - in doi timpi
1. se taie pangasius in bucati mici, toroidale.
2. se face compotul.
pohta buna si foarte buna!

+Quote Post
Vizitator_simona.
mesaj Jul 7 2009, 11:58 AM
Mesaj #15

Guests

[size="1"]Il tongue.gif prajesti cate un minut pe ambele parti-dupa ce l-ai sarat.In uleiul ramas adaugi chimen,un pahar vin alb,rozmarin si pasta de tomate.Dai un clocot si, intr-un vas termorezistent aranjezi fileurile de pangasius si acoperi cu amestecul tocmai terminat. Bagi in cuptor pentru 20 minute!!!Pofta buna!!!![/size ]

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2018 - 09:38 PM