IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
rammstein
mesaj Oct 13 2010, 04:29 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Coane, mai lasa bucatele mitocanesti. biggrin.gif Sarmale? Pai se poate? Eu am inceput-o pe la amiaza cu bucate rafinate. Adica o saramura de crap cu mamaliga si mujdei. laugh.gif Si pentru ca asa ceva iti creeaza o sete mai mare decat in ciulinii Baraganului, de ceva timp experimentez tot felul de sprituri: Muscat cu Feteasca, Sauvignon cu Francusa, cum ajung si eu la raftul de jos din pozitia patricienilor romani. Asa ca ma duc sa ascult oleaca de muzica pana ce mai pot... blush.gif

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 13 2010, 05:18 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (rammstein @ Oct 13 2010, 04:29 PM) *
Coane, mai lasa bucatele mitocanesti. biggrin.gif Sarmale? Pai se poate? Eu am inceput-o pe la amiaza cu bucate rafinate. Adica o saramura de crap cu mamaliga si mujdei. laugh.gif Si pentru ca asa ceva iti creeaza o sete mai mare decat in ciulinii Baraganului, de ceva timp experimentez tot felul de sprituri: Muscat cu Feteasca, Sauvignon cu Francusa, cum ajung si eu la raftul de jos din pozitia patricienilor romani. Asa ca ma duc sa ascult oleaca de muzica pana ce mai pot... blush.gif

Bine prietene. Ma duc la ora asta imposibila sa fac piata si maine o sa incerc sa-ti servesc o bouillbaisse cu specific romanesc. wink.gif Desi la ce mi-ai spus, o ciorba de potroace ar ajunge... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 15 2010, 06:55 PM
Mesaj #33

Guests

Hai sa facem ceva rapid si usor, ca-i seara si ne e foame. Orice fiinta umana, chiar si un barbat neajutorat, stie sa faca niste clatite. Cu ce le umplem? Ca sa nu ne complicam si sa ne descurcam cu ce gasim prin frigider, propun sa calim niste jambon, ciupercute, ceapa verde, marar. Adaugam si ceva cas razuit, desi o gorgonzola ar fi ideala. Odata umplute, clatitele se dau prin faina , ou si pesmet si se panelesc. Pofta buna! smile.gif Eu le-as uda cu un vin alb demisec, dar daca va tine stomacul, le puteti ineca si in bere... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 16 2010, 11:38 AM
Mesaj #34

Guests

Ce sa pun pe masa? Iar ceva rapid, ca vine oama flamanda de la demonstratie... Se iau cateva copane de pui si se rumenesc cateva minute pe toate partile. Scoatem carnea din cratita si o lasam sa-si revina din soc. In locul ei bagam la focurile iadului niste ceapa solzisori si ceva usturoi pisat. Dupa ce tragem o dusca, adaugam niste rosii decojite si taiate cubulete (o conserva sa zicem gospodinilor), un pahar de vin alb sec care a scapat nebaut, fo doua linguri de miere, doua crengute de cimbru si oleaca de tarhon proaspat, taiat marunt. Le mestecam bine, mai tragem o dusca de ceva si punem dupa aia carnea la loc, impreuna cu niste masline feliate, negre obligatoriu. Cate? Cate vreti, da macar un sfert de kil. Lasam toate ingredientele sa socializeze pana ce lingura incepe sa intampine o usoara rezistenta cand calatoreste prin maglavais. Intre timp, bucatarul poate sa puna niste orez la fiert ca sa se sature cum trebuie omul, poate presara petale de trandafiri prin casa ca sa se domoleasca aleasa ( sau ca sa-i dea motiv de dat cu aspiratorul). Totul asezonat cu niste galgaituri din sticloanta, cat sa ajunga pentru ochi mici si prietenosi. Deznodamantul: ori la bal, ori la spital... blush.gif

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Oct 16 2010, 02:49 PM
Mesaj #35

Guests

stimate doamne si domnisoare, domnilor - spaghete carbonara, manca-ti-as!

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Oct 16 2010, 02:51 PM
Mesaj #36

Guests

dupa reteta de pe cevabun.ro; deci, nu fac spam, va fac un bine.

+Quote Post
Vizitator_dorel.
mesaj Oct 16 2010, 03:25 PM
Mesaj #37

Guests

Cartofi pai cu mujdei si bere la pet. Ce-ti poti dori mai mult? A, daca pui si un carnat trandafir langa esti deja maistru. Ca ingineru ala fraier tot la pita cu mustar o ramas. Manageru baga ceafa de porc, imbuibatu tranzitiei mele angry.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 17 2010, 09:24 AM
Mesaj #38

Guests

Sunt cam racit. Domnu Streinu si Cercel, ati importat vaccinul sezonier? Ma rog, medicul mi-a prescris urmatoarele: se convinge cocosul din ograda sa se sacrifice pentru binele comun, ca oricum gainile au intrat in greva administrativa... Spatele, gatul si alte cazaturi se pun intr-o oala pipernicita la fiert indelung. Se mai scapa morcov, patrunjel si telina cat sa dea pe din afara. La final punem o mana de frunze si fidea cu zgarcenie. Sa ramana supa de vreo trei cani. Carnea si zarzavatul le dumicam in buna traditie romaneasca laolalta cu ceva castraveti murati, mazare verde, vreo doi cartofi fierti. Punem si maioneza cu smantana si aperitivul este gata. Meniu de nunta... Restul cocosului il impartim frateste si o parte o facem friptura, cealalta o inabusim cu ceapa. Dupa vreo trei ore bagam si un rantas cu paprica in exces si frunze de patrunjel din belsug. Ca sa fie pe toate gusturile. Ce ar mai trebui? Poate ca o mamaliguta pripita, ceva mujdei de usturoi, ca doar suntem raciti si mult vin. Fiert? Nici chiar asa. celelalte medicamente ar trebui sa fie de ajuns. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_un grup de cetateni.
mesaj Oct 17 2010, 09:38 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (omul @ Oct 17 2010, 09:24 AM) *
Sunt cam racit. Domnu Streinu si Cercel, ati importat vaccinul sezonier? Ma rog, medicul mi-a prescris urmatoarele: se convinge cocosul din ograda sa se sacrifice pentru binele comun, ca oricum gainile au intrat in greva administrativa... Spatele, gatul si alte cazaturi se pun intr-o oala pipernicita la fiert indelung. Se mai scapa morcov, patrunjel si telina cat sa dea pe din afara. La final punem o mana de frunze si fidea cu zgarcenie. Sa ramana supa de vreo trei cani. Carnea si zarzavatul le dumicam in buna traditie romaneasca laolalta cu ceva castraveti murati, mazare verde, vreo doi cartofi fierti. Punem si maioneza cu smantana si aperitivul este gata. Meniu de nunta... Restul cocosului il impartim frateste si o parte o facem friptura, cealalta o inabusim cu ceapa. Dupa vreo trei ore bagam si un rantas cu paprica in exces si frunze de patrunjel din belsug. Ca sa fie pe toate gusturile. Ce ar mai trebui? Poate ca o mamaliguta pripita, ceva mujdei de usturoi, ca doar suntem raciti si mult vin. Fiert? Nici chiar asa. celelalte medicamente ar trebui sa fie de ajuns. biggrin.gif

Si desertul? Vrem si ceva dulce!

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 17 2010, 09:45 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (un grup de cetateni @ Oct 17 2010, 09:38 AM) *
Si desertul? Vrem si ceva dulce!

Pai vinul nu ajunge? Ce intrebari pun, niciodata nu-i destul. Bine, o Lacrima lui Ovidiu va aranjeaza? tongue.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Oct 17 2010, 10:10 AM
Mesaj #41

Membru veteran

Mda, eu sunt mai putin pretentios. Ma multumesc cu o livra de muschi de vita din tara tangoului. Ii trag catiba pumni in cap, sa nu-i stric fibra si-l pun pe gratar. Mediu sa fie. Ca sa nu se plictiseasca pe grill, arunc niste ceapa, vinete, dovlecei, rosie, ciuperci. Intr-o ceva, pun niste unt la topit in ulei de masline, adaug gorgonzola si smantana dulce. Gata mancarea in cateva minute. Si da, merge cu un vin bun, dar mult...

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 19 2010, 12:09 PM
Mesaj #42

Guests

Mda, cand omul nu-i acasa... Din doua una: ori numai consumatori pe aici, sau doar yoghini ce leviteaza deasupra tentatiilor lumesti. Sau poate ca propun eu doar bombe calorice. huh.gif Asadar, ce o sa ciugulim astazi? Razuim niste telina si morcovi, adaugam niste cuburi de mar, boabe de struguri, cateva feliute de portocala, niste salata verde dumicata acceptabil. Mai punem niste bucatele de piept de pui fiert. Unii mai adauga si nuci, dar hai sa nu facem musli. Scapam si doua linguri de maioneza light, ca-i foarte sanatoasa si putina smantana degresata. Un deliciu. Merge cu o apa plata de calitate, recomand Evian, daca o consumi curent mai castiga si urologii un ban cinstit. wink.gif In ceea ce ma priveste, ma multumesc sa consum o supa. De ce am nevoie? Una bucata ciolan afumat de porc, ceva osso bucco de vitel, morcovi, albitura, ceapa, bulion, verdeata. Si ca sa fie de regim, minim doi litri de apa. biggrin.gif Sa nu uitam faolea boabe, musai rosie. Nu trebuie sa fii mare bucatar, totul este sa nu le uiti pe foc la nesfarsit, ca te trezesti cu pompierii la usa... Cand este gata se adauga smantana, poate si ceva ardei iute si o salata de ceapa rosie. Cred ca merge si o horinca, pita obligatoriu. Desigur ca o fiinta rationala si rafinata ar alege prima varianta. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 22 2010, 07:13 PM
Mesaj #43

Guests

Sa gatesc ceva? La ora si pe vremurile astea? Paine prajita cu ceai tongue.gif Si un digestiv dupa...

+Quote Post
Vizitator_Anemona.
mesaj Oct 22 2010, 07:34 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (omul @ Oct 22 2010, 07:13 PM) *
Sa gatesc ceva? La ora si pe vremurile astea? Paine prajita cu ceai tongue.gif Si un digestiv dupa...

Sper ca este ceai verde. Iar painea din faina integrala. Cand vorbesti de un digestiv, te referi la cateva pagini din Coelho?

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 24 2010, 12:25 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Anemona @ Oct 22 2010, 07:34 PM) *
Sper ca este ceai verde. Iar painea din faina integrala. Cand vorbesti de un digestiv, te referi la cateva pagini din Coelho?

Unii ar spune: indubitabil. wink.gif Eu nu, prefer irefutabil. Ca sa arat de ce, o sa incep prin a spune ca cei care vor sa slabeasca eficient, nu au decat sa se interneze o anumita perioada, pentru analize sa zicem, intr-unul din spitalele patriei. Si sa nu ciuguleasca decat ceea ce primesc acolo. biggrin.gif
Celorlalti le recomand urmatoarea reteta de criza: se ia tot ce mai zaboveste prin frigider, musai se prajeste in uleiul ramas de anul trecut si se intinde cu mana in mujdei. Asezonam cu un spirt medicinal de calitate, strecurat prin paine si gata-i ospatul. tongue.gif Se recomanda reducerea portiilor cu 25 % ca sa nu ne ridicam ingreunati de la masa. cool.gif Efectul? Ne alaturam celor dintai si trai neneaca...

+Quote Post
rammstein
mesaj Oct 24 2010, 12:49 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Hmm, esti bucatar sau revolutionar? unsure.gif Eu as incepe prin a face un sos. Punem putin unt si ulei de masline laolalta cu o ceapa si un morcov taiate marunt. Ca sa nu se plictiseasca adaugam o frunza de dafin si o crenguta de cimbru. Ca sa prinda puteri le invartosam cu o lingura de faina. Iti place stilul, ma ridic la inaltimea ceruta? cool.gif Bun, turnam si o cana de vin alb, demidulce daca se poate, putin bulion si zeama ramasa de la o supa de carne facuta cand eram raciti... Ce urmeaza? Reducem baby, stiu ca nu-ti place expresia, dar suntem in bucatarie, nu in dormitor. tongue.gif Strecuram ceea ce obtinem si turnam peste cateva felii de foie gras prajit discret, ciuperci sauvage calite fara mila si ceva bucati de paine prajita. Mancarea cosasului... Udatura? O feteasca neagra.

+Quote Post
Vizitator_Miruna.
mesaj Oct 24 2010, 02:02 PM
Mesaj #47

Guests

Baieti, vad ca va pricepeti. Sigur sunteti luati. sad.gif Uite ce va rog, nu de alta, dar sunt prinsa la colt. Vine in inspectie viitoarea mea soacra si trebuie sa o multumesc. Eu stiu sa gatesc: paste, cartofi pai, omleta, sandviciuri. Plus ca raionul de preparate congelate nu are secrete pentru mine. Inclusiv iubitul ei fiu poate fi incadrat aici, dar ma rog, nu toti sunt Tarzan... Totusi, scorpia este de moda veche, iar limbile straine sunt ceva care nu exista pentru ea. Asa ca expresii gen catering nu le cunoaste si i se par indecente. Va rog sa ma ajutati sa ies basma curata. Nu raman datoare. wink.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Oct 29 2010, 10:07 AM
Mesaj #48

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (omul @ Oct 17 2010, 09:24 AM) *
Sunt cam racit. Domnu Streinu si Cercel, ati importat vaccinul sezonier?

...

Ce ar mai trebui? Poate ca o mamaliguta pripita, ceva mujdei de usturoi, ca doar suntem raciti si mult vin. Fiert? Nici chiar asa. celelalte medicamente ar trebui sa fie de ajuns. biggrin.gif

acuma-s eu !!!

aşa că: vaccin am, dar n-am apucat să-l fac ohmy.gif

(şi nu folosesc Coelho, nici măcar ca digo)

p.s. oare ramm are de gând să răspundă fetei care a cerut ajutor, ori mâatsa noastră s-a cam misoginit de tot ?! rolleyes.gif sad.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Oct 29 2010, 10:08 AM

+Quote Post
rammstein
mesaj Oct 29 2010, 11:11 AM
Mesaj #49

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Oct 29 2010, 10:07 AM) *
acuma-s eu !!!

aşa că: vaccin am, dar n-am apucat să-l fac ohmy.gif

(şi nu folosesc Coelho, nici măcar ca digo)

p.s. oare ramm are de gând să răspundă fetei care a cerut ajutor, ori mâatsa noastră s-a cam misoginit de tot ?! rolleyes.gif sad.gif

Sanatate si batiste multe... Eu as recomanda o tuica fiarta cu piper, dar asta merge la omul tongue.gif Care n-a mai gatit de mult, o fi la cura... Totusi, mi-am adus aminte de o schema de tratament eficienta. Supa de gaina batrana, taieteii optionali si ceva dulce, pentru gat: un galbenus de ou frecat cu miere si scapat in lapte fierbinte. smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Oct 29 2010, 11:50 AM
Mesaj #50

Membru veteran

Citeaza (Miruna @ Oct 24 2010, 02:02 PM) *
Baieti, vad ca va pricepeti. Sigur sunteti luati. sad.gif Uite ce va rog, nu de alta, dar sunt prinsa la colt. Vine in inspectie viitoarea mea soacra si trebuie sa o multumesc. Eu stiu sa gatesc: paste, cartofi pai, omleta, sandviciuri. Plus ca raionul de preparate congelate nu are secrete pentru mine. Inclusiv iubitul ei fiu poate fi incadrat aici, dar ma rog, nu toti sunt Tarzan... Totusi, scorpia este de moda veche, iar limbile straine sunt ceva care nu exista pentru ea. Asa ca expresii gen catering nu le cunoaste si i se par indecente. Va rog sa ma ajutati sa ies basma curata. Nu raman datoare. wink.gif

Draga mea, datoare nu esti, din pacate... Eu am crezut ca vorbesti cu omul, ca el inca ii fecior, insurat ce-i drept. tongue.gif Sper ca tornada a trecut cu bine. Daca va mai fi o data viitoare, poti sa te scoti usor astfel. Mamele de baieti vor ca odorul sa aiba parte de mancare gatita, ca acasa. Nici ele nu-s maestri bucatari, deci nu trebuie sa o epatezi cu homar si rata cu portocale. Asadar, ceva cu care viitorul gestionar este obisnuit de mic. O ciorbita de pui bunaoara. Pui partea osoasa la fiert cu ce gasesti prin frigider. Ce gasesti? Legume congelate. Ntt, nu o fentezi. Deci iei de la o baba din piata ceea ce trebuie. Doar atat ii spui: vine soacra si iti da morcov, albitura, verdeata (vezi sa nu puna si matraguna),ceapa, ardei, rosii daca mai are (traiasca fratii turci). Vezi ca trebuie curatate si spalate in prealabil. dry.gif Daca pui rosii destule si niste bulion, nici nu mai trebuie bors, ca dupa aia se interpreteaza: adica ce, sunt o acritura? Din restul puiului bagi o tocanita. nu trebuie decat carne, ceapa, paprica multa, ulei putin, ca si cum n-ar fi, piper, sare (mai bine premix de legume, ca si ea foloseste). La final musai faci si un rantas. Ce-i ala? Cel mai simplu este sa pui un pic de ceapa taiata marunt sa se caleasca in putin ulei. Apoi adaugi o lingura de faina, amesteci continuu sa nu apara cocoloase si torni putin bulion si lapte caldut deasupra. Le lasi sa scada pana arata ca un sos si le pui peste pasare. Pana ce dau doua clocote, tai niste patrunjel verde si-l arunci deasupra. Cu ce merge? Cu mamaliga. Asta cred ca stii sa o faci. Foloseste totusi faina grisata ca sa nu ai surprize. Ceva dulce? Un vargabeles simplificat. Adica: fierbi niste tagliatelle de calitate, cam la un sfert de kil. Inainte pui o punga de stafide(min. 50 de grame), recomand aurii, la odihnit in putin brandy. Unii spun rom, dar un Armagnac ar merge cel mai bine... Daca nu, vezi si tu, poate a ramas ceva zeama de plosnite de la ultimul chef. Asa, unde eram? A, da. Trantesti o cutie de branza de vaci proaspata, dar nu din aia light cu care esti obisnuita, intr-un vas. Peste adaugi doua-trei galbenusuri de ou, vreo 50 de grame de unt topit, stafidele fara udatura, cateva pliculete de zahar vanilat, dar nu mai mult de cinci. Eu pun si putina scortisoara, dar este un fix al meu. Le amesteci impreuna cu pastele si le bagi la cuptor, foc mediu si nu mai mult de juma de ora. Recomand si un capac deasupra, ca altfel ii pica proteza scorpiei... Cam atat. Apropo, ai pagina pe feisbuc? cool.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Oct 29 2010, 12:17 PM
Mesaj #51

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Oct 29 2010, 11:11 AM) *
Sanatate si batiste multe... Eu as recomanda o tuica fiarta cu piper, dar asta merge la omul tongue.gif Care n-a mai gatit de mult, o fi la cura... Totusi, mi-am adus aminte de o schema de tratament eficienta. Supa de gaina batrana, taieteii optionali si ceva dulce, pentru gat: un galbenus de ou frecat cu miere si scapat in lapte fierbinte. smile.gif

ramm,

mulţumiri de urări! smile.gif

şi mai mulţumiri tongue.gif pentru ce scrii tu pe aici: dacă juna noastră o fi convins-o pe would-be soacră au ba, nu ştim - ce ştiu eu însă e că ai un talent grozav (să le povesteşti, să le şi prepari... asta numa' tu ştii)

p.s. n-am niciun chef de chef de ... foame, dar un lucru e clar: feteloooooooor, nu vă daţi aggiornate tocma' cu soacra!

p.p.s. ce-o fi cu omu' nostru? pe unde hoinăreşte? cool.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Oct 29 2010, 12:20 PM

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 29 2010, 01:37 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Sieglind @ Oct 29 2010, 12:17 PM) *
p.p.s. ce-o fi cu omu' nostru? pe unde hoinăreşte? cool.gif

Am pierdut ceva? smile.gif Puneam conserve pentru iarna... Muschiulet semicrud, jambon, pastrama, carnati. Chiar si o slaninuta, sunca ma rog dry.gif Nu dezvalui prea multe, doar ca o saramura sau o marinata mestesugite prealabil, fac minuni si totul se dumica manual, cu un satar imprumutat de la un producator de filme horror. cool.gif In rest conteaza mult urmatoarele: fara injectii, crescuta jivina cu e-uri de casa, usturoi, maghiran, cimbru, busuioc, rozmarin, dupa caz... Acuma va rog sa ma scuzati, dar ma duc la sala. Am ramas in urma, pana in 2012 voi fi singurul client. Dupa aia, cine stie? tongue.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Oct 29 2010, 03:03 PM
Mesaj #53

Membru veteran

Citeaza (omul @ Oct 29 2010, 01:37 PM) *
Am pierdut ceva? smile.gif Puneam conserve pentru iarna... Muschiulet semicrud, jambon, pastrama, carnati. Chiar si o slaninuta, sunca ma rog dry.gif Nu dezvalui prea multe, doar ca o saramura sau o marinata mestesugite prealabil, fac minuni si totul se dumica manual, cu un satar imprumutat de la un producator de filme horror.
Acuma va rog sa ma scuzati, dar ma duc la sala. Am ramas in urma, pana in 2012 voi fi singurul client. Dupa aia, cine stie? tongue.gif

Careful with That Axe, Eugene!!!

ooops! am greşit secţiunea? rolleyes.gif
da' ce contează! laugh.gif
bine măi, om/oame'

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Oct 29 2010, 04:28 PM
Mesaj #54

Guests

[quote name='omul' post='131907' date='Oct 29 2010, 01:37 PM']Am pierdut ceva? smile.gif Puneam conserve pentru iarna... Muschiulet semicrud, jambon, pastrama, carnati. Chiar si o slaninuta, sunca ma rog Nu dezvalui prea multe, doar ca o saramura sau o marinata mestesugite prealabil, fac minuni si totul se dumica manual, cu un satar imprumutat de la un producator de filme horror. In rest conteaza mult urmatoarele: fara injectii, crescuta jivina cu e-uri de casa, usturoi, maghiran, cimbru, busuioc, rozmarin, dupa caz... Acuma va rog sa ma scuzati, dar ma duc la sala. Am ramas in urma, pana in 2012 voi fi singurul client. Dupa aia, cine stie? tongue.gif [

/quote]

Asa deci! angry.gif Mi-ai zis ca te-ai dus la demonstratie, sa dai jos guvernul. Cu Maricica de la TESA... Si mie imi spui ca-i criza, sa strangem cureaua. Mi-ai comandat si Colonhelp si m-ai inscris la femeia activa, sau asa ceva. Numai in dormitor ii austeritate. Cu cine degusti mataluta carnatul ala? Sa nu-mi spui ca l-ai dat spaga la partid, ca Remes a picat si tu esti cu ajutor social. Sau nu-i asa? Ceee? Nu da la fata, ai? Gigolo de doi bani, bani de coafor si salon de infrumusetare nu sunt... Cum adica nu are rost? Poate vrei sa ajungi maine la stirile de la ora 5. Mars in dormitor si pregateste-te sa marturisesti tot. Io ma duc sa ma dau cu spray peste tot , sa ma fac apetisanta. Daca macar de data asta imi arati de ce te-am luat, ca doar nu de bogat, iti face mama un orez cu lapte cum iti place tie. smile.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Oct 29 2010, 05:11 PM
Mesaj #55

Membru veteran

psst! oameeeeee' (vezi să nu ne-audă Oama' cool.gif )

ia aici:

(exit/ exeunt + emoticon pentru "pâş-pâş")

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Oct 29 2010, 05:21 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Oct 29 2010, 05:23 PM
Mesaj #56

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Oct 29 2010, 05:11 PM) *
psst! oameeeeee' (vezi să nu ne-audă Oama' cool.gif )

ia aici:

(exit/ exeunt + emoticon pentru "pâş-pâş")

Centura de castitate pentru omul biggrin.gif Nu merge, ca oama are autogen laugh.gif Dar ideea merita retinuta. Ceva pentru pisici nu exista? unsure.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Oct 29 2010, 05:28 PM
Mesaj #57

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Oct 29 2010, 05:23 PM) *
Centura de castitate pentru omul biggrin.gif Nu merge, ca oama are autogen laugh.gif Dar ideea merita retinuta. Ceva pentru pisici nu exista? unsure.gif

între timp i-am oferit ceva non-gothic - dacă Oama' credea că vreau să i-l "fur" de Halloween? neaaaaah

pentru pisici ... am o altă idee: să-nfiinţez o Ligă Anti-Schroedinger, ceva tongue.gif

parcă aici era cu mâncare, l-am deturnat? dry.gif
mai bine chem în ajutor pe ...

vă place? (Brahms, of course)

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Oct 29 2010, 05:31 PM

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 30 2010, 01:32 PM
Mesaj #58

Guests

Mai bine fac mancare, ca aici nu am concurenta. Ma rog, mai vine motanul Danila, dar la ora asta sforaie si viseaza ca doarme tongue.gif In primul rand vreau sa precizez ca orezul cu lapte este o mancare hranitoare si sanatoasa. Si da, imi place. Am zis bine mami? Ce? A, da si grisul cu laptic il ador. Cu ce mi-am rasplatit aleasa vietii mele astazi? Ciorba de burta, ceafa la gratar cu cartofi prajiti si papanasi. Si un vin rosu, puterea ursului. Ce-ti poti dori mai mult? Da mami, vin. Ma scuzati. Heelp! ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_casa de productie omul & ram.
mesaj Oct 31 2010, 12:11 PM
Mesaj #59

Guests

Ce pot gati doi gospodini? Depinde... Daca-s doar ei se matolesc instant. Daca sunt supervizati de F.M.I ori au vreun interes electoral, iese altceva. Prima ipoteza nu cred ca intereseaza pe cineva. Ce ramane? Dupa ce se pun de acord, adica maine, se umple masa.
N.B. Putina udatura nu strica la negociere. Daca-i mai multa se iau de cap.
Deci... Romanu vrea aperitiv, felul 1,2 si 3.
Daca am fi mistocari am zice asa: votca, vin, bere si un gin tonic. tongue.gif Dar nu suntem. Prin urmare, ceva simplu dar de duminica. dry.gif Prune uscate cred ca are tot omu pe acasa. (nu-i nici o aluzie partenere) tongue.gif Daca nu, gasim in piata. Le invelim intr-un kaizer numit pancetta si le trezim la viata in tigaie. Cam un minut, ca suntem grabiti... Urmeaza o supa. Cineva spunea de una de visine, dar nu-i sezonul. Prin urmare ceva la care sa putem folosi tarhon. Miei nu prea gasim acum, merge si un pui ghinionist. Morcov, patrunjel, telina, o gulie facuta tandari, galbenus de ou si smantana, ceva frunze, de la patrunjel de exemplu. Era sa uit, o lingura de orez si ceva mazare verde. Ce urmeaza? Sper ca nu ati bagat tot puiul la fiert. Ceea ce a ramas se poate folosi astfel. Facem un maglavais din ou, lapte, faina si parmezan. Tavalim piesele de zburatoare prin el, le ajutam si cu putin pesmet si le bagam intr-o baie de ulei, sa devina frumoase, numai bune... Pentru ca suntem doi in bucatarie, celelalt curata niste cartofi, ii taie felii ciudate si ii arunca intr-o ceva cu putin ulei si vreo doua crengute de rozmarin. Pune si apa, dar nu multa, ca-i scumpa. La final, niste patrunjel verde maruntit peste aurul din cratita merge perfect. Ceva dulce? Un Porto sau un Chianti? Nu. Atunci un mar? rolleyes.gif Konec!

+Quote Post
Vizitator_doi fomisti.
mesaj Nov 7 2010, 12:25 PM
Mesaj #60

Guests

Tot noi suntem. Dar ne-am hotarat sa ne luam un nick personalizat. Ramm scrie, omul dicteaza. Cainele politist mai lipseste, desi daca ma gandesc bine, avem la dispozitie un ciobanesc belgian... Asa deci, oare ce facem astazi? Omul zice ca vine iarna si sa mesterim o varza a la Cluj. Vrea sa se puna bine cu mine. Dar mie nu imi place frigul, decat daca-i in Alpi, asezonat cu un vin fiert si o pereche de schiuri supradimensionate. Zice omul ca si in Tatra este frumos si ca matza pe schiuri nu a gasit nici pe youtube. Este adevarat, sunt doar felinoide pasionate de surf. Daca ma gandesc bine, este o varianta de luat in seama... Deci, ne-am hotarat sa profitam de ultimele zile frumoase de toamna si sa iesim la aer. Adica omul s-a autoinvitat la mine. biggrin.gif Pentru ca avem toata ziua la dispozitie, suntem supervizati de autoritati si tracasati de niste clone mai mititele, ne-am hotarat sa venim cu urmatoarea oferta de sezon:
Mai intai ceva pe gratar, ca sa nu tot auzim hitul: mi-e foame, cand mancam? Ce sa fie? Putina slaninuta si ceapa rosie trase impreuna in teapa, plus niste aripioare de pui. Omul zicea sa punem si mici, ceva thuringer si ceafa de porc. Noi suntem romani prietene, dar vin cu o alternativa. O pastrama de berbecut si cateva copane de iepure. Toate marinate in ceva care contine usturoi, cimbru, maghiran, vin rosu, ulei, mustar. Garnitura? Putem adauga pe gratar niste frigarui din ceapa, ardei, zucchini, vinete sau ciuperci adevarate. Putem strecura printre legume si cateva feliute de ficat. Ca sa nu fie reclamatii, punem si cativa cartofi intregi infoliati sa se perpeleasca pe jar. Cineva a insistat sa faca si o salata din cartofi fierti in prealabil, taiati impreuna cu praz, castraveti murati si care sa socializeze cu o maioneza subtiata cu smantana si marar verde. Apropo de marar, maruntim o legatura sau doua intr-un bol impreuna cu niste usturoi pisat si turnam deasupra un iaurt adevarat. Merge si asta cu carnea. Ce urmeaza? Facem si ceva la ceaun. Punem multa ceapa si ardei la calit impreuna cu paprica, cimbru, cativa catei de usturoi si cam atat. Adaugam niste morcov taiat marunt dimpreuna cu putina apa si o groaza de carne ciopartita la marimea unui dumicat. Sa fie si porc, dar si miel sau vitel, ca sa nu se supere nimeni. Le lasam sa fiarba indelung, la final unii adauga bulion si cartofi plus galuste de gris. Noi o sa ne multumim cu niste boabe de chimen si doua cani de vin alb sec. Se impune o mamaliga, dar merge si cu paste. Despre bautura ce sa zicem? Eu dau o horinca din aia cu margele ca si curcanul, omul a adus un vin bun. Pofta buna!

+Quote Post

22 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2018 - 09:40 PM