IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
rammstein
mesaj Nov 20 2010, 12:37 PM
Mesaj #61

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Am promis, ma tin de cuvant tongue.gif Deci, astazi o sa gatesc niste feluri de mancare ce mi-au infrumusetat copilaria biggrin.gif Se ia o bucata de salam popular, important este sa aiba doar mdm. Se da prin masina de tocat impreuna cu o ceapa. Ca sa cream o atmosfera cat mai veridica, adaugam si niste fulgi de soia, pe care i-am tinut in prealabil in apa vreo jumatate de ora. Nu avem incotro, trebuie sa sacrificam si doua oua ( nu alea...) si ceva catei de usturoi pisati. Din maglavais facem chiftele. Deoarece este sfarsit de saptamana si am luat salariul, ne rasfatam si cu niste snitele. Folosim pentru asta niste parizer cu minim 4 % curcan, vita, porc sau alte zburatoare. Principalul este sa fie sub 10 lei kilogramul. Si il cumparam feliat. Ca sa nu fie cu suparare jumatate il facem vienez, cealalta parizian. Adica folosim si pesmet sau nu... Fierbem cativa cartofi in coaja. Ar fi indicat sa-i curatam apoi si sa-i taiem felii. Calim niste ceapa in ulei si paprica si apoi adaugam cartofii. Desfacem si butoiul cu varza murata, ca tot trebuie sa o facem mai devreme sau mai tarziu. De fapt am uitat, l-am inceput zilele trecute. Am avut nevoie de niste moare, caz de forta majora laugh.gif Corespunde omule?

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 20 2010, 12:55 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (rammstein @ Nov 20 2010, 12:37 PM) *
... Corespunde omule?

Buey matzule, iti bati joc de mine? ohmy.gif Adica stiu ca asta mananci zilnic, dar macar aici poti sa-ti permiti si tu altceva tongue.gif Uite cu ce o delectez eu pe oama astazi smile.gif Am fost la pescuit la mall. Am reusit sa prind o parte dintr-o pastruga. O portionez in bucati rezonabile, o dau prin faina si o prajesc prin unt amestecat cu ulei de masline. Separat calesc niste ciuperci adevarate, pe care le-am feliat in prealabil. Mai pregatesc si un sos alb. Ti-am explicat intr-un post anterior cum se face... Doar ca folosesc smantana dulce ca sa-i dau consistenta. Asa, ce urmeaza? Iau o tava de dimensiuni apreciabile, o ung cu unt, apoi ma joc de-a constructorul. Straturi... Peste, ciuperci, parmezan, sos si tot asa. Le bagam la cuptor sa se gratineze.
Si apropo, te-ai luat cu vorba si ai uitat de beutura laugh.gif Nu pot sa cred. Trebuie sa-mi pun o dorinta. Eu merg pe un alb sec si mult...

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 20 2010, 03:04 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (rammstein @ Nov 20 2010, 12:37 PM) *
Am promis, ma tin de cuvant tongue.gif

Si deseara bagam populare sa inteleg? Ca sa ma pregatesc psihic rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 20 2010, 03:13 PM
Mesaj #64

Membru veteran

Citeaza (omul @ Nov 20 2010, 03:04 PM) *
Si deseara bagam populare sa inteleg? Ca sa ma pregatesc psihic rolleyes.gif

Am zis si asta? Deocamdata nu am dispozitia necesara. Dar cine stie ce va fi mai incolo? biggrin.gif Oricum petrecem. Nu sunt matza exhibitionista, dar astazi am incheiat un deal... rolleyes.gif Adica stii tu, am urcat o panta. Cosinus de alfa cool.gif Pe mai incolo...

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 20 2010, 05:29 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (rammstein @ Nov 20 2010, 03:13 PM) *
Am zis si asta? Deocamdata nu am dispozitia necesara. Dar cine stie ce va fi mai incolo? biggrin.gif Oricum petrecem. Nu sunt matza exhibitionista, dar astazi am incheiat un deal... rolleyes.gif Adica stii tu, am urcat o panta. Cosinus de alfa cool.gif Pe mai incolo...

un New Deal?

în contextul ăsta, ce-o fi aia ”mâtză exhibiționistă”? it beats me ohmy.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 20 2010, 05:36 PM
Mesaj #66

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

una care îşi arată toate secretele!!! tongue.gif

în altă ordine de idei:

- orez cu lapte. peste care trântit nişte miere (asta mănânc acum, la pc)
- gogoşi (le face nevastă-mea... miam!!! biggrin.gif)

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 20 2010, 05:42 PM
Mesaj #67

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 20 2010, 05:36 PM) *
una care îşi arată toate secretele!!! tongue.gif

în altă ordine de idei:

- orez cu lapte. peste care trântit nişte miere (asta mănânc acum, la pc)
- gogoşi (le face nevastă-mea... miam!!! biggrin.gif)

fără supărare, tu nu prea arăți a ”mâtză” tongue.gif
mai era și contextul, referențialul adică

gogoși? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_stelica.
mesaj Nov 20 2010, 06:32 PM
Mesaj #68

Guests

un fel de budinca, paste cu branza, stafide si smantana la cuptor.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 20 2010, 06:45 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (stelica @ Nov 20 2010, 06:32 PM) *
un fel de budinca, paste cu branza, stafide si smantana la cuptor.

Vargabeles ii spun unii... rolleyes.gif Da sa vezi daca pui in loc de paste cartofi si vinete, carne fiarta si tocata cu ceva ceapa calita, bulion si oua in loc de stafide, smantana ramane, branza la fel, dar nu dulce. Numai ca dupa aia ti se face sete...

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 20 2010, 07:39 PM
Mesaj #70

Membru veteran

cu modificările astea, din "varga beleş" iese "musca sa"!!! biggrin.gif

@Sieglind: prefer să rămân asgard albastru decât mâţă, fie ea negră, tărcată sau... urâtă!!!
(nu credeam să existe pe lumea asta o pisică care să mi se pară urâtă, dar cineva de pe facebook mi-a demonstrat că mă înşelam: are o pisică URÂTĂ cu spume!!! brrr!!!)

later: uitam: acum trec prin fălci gogoşile.
păcat că nu mai am brânză, şi nici chef de cumpărături, mai ales la ora asta...

Aceasta postare a fost editata de mifty: Nov 20 2010, 07:40 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 20 2010, 08:04 PM
Mesaj #71

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 20 2010, 07:39 PM) *
cu modificările astea, din "varga beleş" iese "musca sa"!!! biggrin.gif

@Sieglind: prefer să rămân asgard albastru decât mâţă, fie ea negră, tărcată sau... urâtă!!!
(nu credeam să existe pe lumea asta o pisică care să mi se pară urâtă, dar cineva de pe facebook mi-a demonstrat că mă înşelam: are o pisică URÂTĂ cu spume!!! brrr!!!)

later: uitam: acum trec prin fălci gogoşile.
păcat că nu mai am brânză, şi nici chef de cumpărături, mai ales la ora asta...

Pofta buna! smile.gif

Si sa stii ca nu-i rau sa fii matza. Toate domnitele vor sa te ia in brate, sa te mangaie. Plus ca daca-i zgarii spun: asta e, nu-i de vina, sigur eu am gresit. Ca si asgard se intampla la fel? huh.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 20 2010, 08:26 PM
Mesaj #72

Membru veteran

îhî.

şi e destul de tentantă metamorfoza în mâţa rolleyes.gif ...

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 20 2010, 08:34 PM
Mesaj #73

Guests

Voi va distrati si eu tocmai ce aflai ca usturoiul este drog, la fel si menta huh.gif O sa-mi trebuiasca reteta si scrisoare medicala ca sa-mi fac un mujdei angry.gif Nu se mai poate asa. Chiar ca se lasa cu revolutie!

+Quote Post
Vizitator_stelica.
mesaj Nov 21 2010, 01:47 AM
Mesaj #74

Guests

asta cu usturoiul drog este la misto, nu?

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 21 2010, 08:37 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (stelica @ Nov 21 2010, 01:47 AM) *
asta cu usturoiul drog este la misto, nu?

Sper sa fie otevisme. Da si tu un search despre codex alimentarius si vezi... Sper sa fie o gluma, pentru ca daca-i altfel ma retrag in munti si imi fac o plantatie ilegala de usturoi cool.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 3 2010, 11:07 AM
Mesaj #76

Membru veteran

Omule, mi-e cam foame, ce-mi poti oferi? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 3 2010, 11:45 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (rammstein @ Dec 3 2010, 11:07 AM) *
Omule, mi-e cam foame, ce-mi poti oferi? smile.gif

Ce ora matinala pentru noi tongue.gif Dragul meu, sa nu uitam de credinta si traditiile poporului nostru. Deci, care-i meniul? Faci rost de niste vinete adevarate, nu din alea olandeze umflate cu aer. Te descurci tu, daca nu, iti recomand eu un sef de depozit mai atipic... Le pui pe plita, stii povestea. Pana se scurg, bronzezi si niste ardei gras verde, nu din ala dopat. Adaugi si o ceapa, suntem adeptii diversitatii. Apoi bati vinetele cu ceva neutru si le freci cu ulei. De masline extravirgin, iata ca poti face in sfarsit ceva util cu el, nu sa prajesti cartofi congelati... Maruntesti ceapa si ardeii, impreuna cu vreo cativa catei de usturoi. Bagi mare in continuare, ca la icre, dar manual, ca stiu ca ai antebratu lucrat. cool.gif Deasupra feliezi niste rosii veritabile, nu conteaza forma sau dimensiunile, dar sa aiba gust. Dupa salata de vinete, iti recomand o ciorba de hribi. Se taie felii generoase si se calesc. Separat fierbem ceva zarzavat de supa, adaugam apoi ciupercile, o lingura de orez, praz calit, un rantas din ceapa, faina si boia. La final bors si frunze multe: patrunjel si marar neaparat. Felul principal: fierbi niste fasole boabe, alba de data asta. Dupa, o treci printr-o sita si o bati. O amesteci pe plita cu putin ulei si paprica, eu as adauga si vreo doi catei de usturoi pisati si putin cimbrisor sau maghiran, apoi o servesti cu o varza murata facuta franjuri si frecata cu putin ulei. Ca desert? Potrivesti niste foi de placinta la dimensiuni de pizza medie. Stiu ca le poti face tu, dar cum esti deja ostenit, merg si de cumparat. Le usuci un pic in cuptor, deci nu le arzi. Cat sa devina casante. Separat reduci niste zahar tos intr-o cantitate similara de apa. Eu adaug si cateva seminte dintr-un baton de vanilie, dar se poate si scortisoara. Macini mare cat de multe nuci si le amesteci cu zahar pudra. Apoi te joci de-a mesterul Manole. Foaie de placinta unsa cu sos de zahar, pudrata cu nuca si tot asa. Vezi ca astea cu cat stau mai mult, cu atat merg mai bine. Deci cu desertul incepi. Pofta buna!

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 3 2010, 12:09 PM
Mesaj #78

Membru veteran

Omule, multumesc dry.gif O matza se satura cu astea, nu gluma... Uiti ca am dezlegare permanenta de la CEO? Uite, la vinete ma bag, desi noi suntem o specie care nu prea se intelege cu usturoiul. Dar m-am adaptat. Ciorba merge, daca ma lasi sa o amestec in proportii egale cu una de burta. La fasole as adauga si putina costita si ceva carnati traditionali... Desert nu-mi trebuie, nu sunt eu destul de dulce? rolleyes.gif In compensatie as dori niste Feteasca Neagra. Sau o Babeasca... blush.gif Pe mai incolo!

+Quote Post
echo
mesaj Dec 3 2010, 12:14 PM
Mesaj #79

Membru veteran

Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

Citeaza (doi fomisti @ Nov 7 2010, 12:25 PM) *
Tot noi suntem. Dar ne-am hotarat sa ne luam un nick personalizat. Ramm scrie, omul dicteaza. Cainele politist mai lipseste, desi daca ma gandesc bine, avem la dispozitie un ciobanesc belgian... Asa deci, oare ce facem astazi? Omul zice ca vine iarna si sa mesterim o varza a la Cluj. Vrea sa se puna bine cu mine. Dar mie nu imi place frigul, decat daca-i in Alpi, asezonat cu un vin fiert si o pereche de schiuri supradimensionate. Zice omul ca si in Tatra este frumos si ca matza pe schiuri nu a gasit nici pe youtube. Este adevarat, sunt doar felinoide pasionate de surf. Daca ma gandesc bine, este o varianta de luat in seama... Eu dau o horinca din aia cu margele ca si curcanul, omul a adus un vin bun. Pofta buna!

..sunt în desfăşurare studii aprofundate şi pe you tube

...ramm, omule, ce faceţi voi aici măi ? voi 2 şi-un adevarat all inclusiv á la radu anton roman . smile.gif

Aceasta postare a fost editata de echo: Dec 3 2010, 12:24 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 3 2010, 12:25 PM
Mesaj #80

Membru veteran

Citeaza (echo @ Dec 3 2010, 12:14 PM) *

Wow! No comment smile.gif Plusez cu o palinca de cand m-am nascut eu dry.gif Omul nu stiu ce da, dar o sa-mi ceara ca de obicei un vin bun. Astea sunt mai tinere, daca vrei sa-ti cada bine... Propun recolta 2006, sau daca nu suntem fitzosi, chiar un 2008. Depinde de loc, chiar si un kilometru conteaza...

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 11:06 AM
Mesaj #81

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Dec 3 2010, 12:25 PM) *
Wow! No comment smile.gif Plusez cu o palinca de cand m-am nascut eu dry.gif Omul nu stiu ce da, dar o sa-mi ceara ca de obicei un vin bun. Astea sunt mai tinere, daca vrei sa-ti cada bine... Propun recolta 2006, sau daca nu suntem fitzosi, chiar un 2008. Depinde de loc, chiar si un kilometru conteaza...

da, da

știam eu wink.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 12:29 PM
Mesaj #82

Membru veteran

Citeaza (echo @ Dec 3 2010, 12:14 PM) *

...ramm, omule, ce faceţi voi aici măi ? voi 2 şi-un adevarat all inclusiv á la radu anton roman . smile.gif

echoooooooooooo,

is that YOU? cool.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 12:33 PM
Mesaj #83

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Dec 4 2010, 11:06 AM) *
da, da

știam eu wink.gif

Sieglind, cu poza asta m-ai dat gata. smile.gif Pur si simplu nu am replica. rolleyes.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 12:36 PM
Mesaj #84

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 12:33 PM) *
Sieglind, cu poza asta m-ai dat gata. smile.gif Pur si simplu nu am replica. rolleyes.gif

smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 12:52 PM

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 4 2010, 12:38 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 12:33 PM) *

In sfarsit te-a lasat cineva mut... Multumesc Sieglind si buna ziua smile.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 12:47 PM
Mesaj #86

Membru veteran

Citeaza (omul @ Dec 4 2010, 12:38 PM) *

hush!

(a nu se citi !)

încearcă rețeta asta cu oama tongue.gif

bun venit! smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 12:49 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 12:50 PM
Mesaj #87

Membru veteran

Citeaza (omul @ Dec 4 2010, 12:38 PM) *

Finule, sa inteleg ca iar este plecata oama in misiune? biggrin.gif Apropo, nici nu te-am intrebat ieri, botezam ceva la anul? laugh.gif Ai sarcina de serviciu sa te gandesti la ce ar merge in cazul unei cine romantice. Pana deseara vii cu un draft.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 12:54 PM
Mesaj #88

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 12:50 PM) *
Finule, sa inteleg ca iar este plecata oama in misiune? biggrin.gif Apropo, nici nu te-am intrebat ieri, botezam ceva la anul? laugh.gif Ai sarcina de serviciu sa te gandesti la ce ar merge in cazul unei cine romantice. Pana deseara vii cu un draft.

ramm, eu sărisem direct la desert biggrin.gif

romantică, daaaaaaaaaaaaaaaa

dacă vine oama, nu recunosc nimic!!! ca să fie clar rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 01:07 PM

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 4 2010, 01:08 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 12:50 PM) *

Dar ce-i atat de greu sa fac un meniu de genul celui solicitat de mataluta? Pot sa-ti spun de pe acuma. Stai numai sa intreb daca am adus stridii astazi. Sau vrei ceva cu specific romanesc? unsure.gif Iar oama este consemnata in unitate. Nu stiu de ce.
Sieglind, am incercat solutia propusa de tine. Dar nu reactioneaza favorabil. La noi este un fel de lupta continua: care-i seful astazi? O sa fiu si eu intr-o zi, nu-i asa? rolleyes.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 01:21 PM
Mesaj #90

Membru veteran

Citeaza (omul @ Dec 4 2010, 01:08 PM) *
Dar ce-i atat de greu sa fac un meniu de genul celui solicitat de mataluta? Pot sa-ti spun de pe acuma. Stai numai sa intreb daca am adus stridii astazi. Sau vrei ceva cu specific romanesc? unsure.gif Iar oama este consemnata in unitate. Nu stiu de ce.
Sieglind, am incercat solutia propusa de tine. Dar nu reactioneaza favorabil. La noi este un fel de lupta continua: care-i seful astazi? O sa fiu si eu intr-o zi, nu-i asa? rolleyes.gif

1. am adus eu: baftă ! biggrin.gif

2. șef? sau chef /ʃɛf/ ? wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 01:34 PM

+Quote Post

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2018 - 10:09 PM