IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Dispare EURO! -> Ce se intampla cu economiile in EURO?
Vizitator_zuzula.
mesaj Dec 9 2011, 07:36 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Nov 28 2011, 10:13 AM) *
Mai bine mizati pe RON

frate, eu zic ca euro nu mai rezista mult, problema este ca in momentul in care isi va da obstescul sfarsit, bancile si respectiv statul roman va propune un curs de schimb pentru a transforma totul in moneda locala. Acest curs va fi estrem de dezavantajos pentru posesorii de euro, ca doar nu o sa dea statul roman gramezi de bani pentru oarece cetateni amarati.... cele mai inteligente lucruri de facut ar fi
- cumparat aur si pus la saltea
- cumparat franc elvetian si pus la saltea
-sa fugiti de banci ca dracu de tamaie
De ce vorbesc despre francul elvetian? Ia ganditi-va daca el a scazut vreodata, daca a fost pus vreodata la indoiala, daca cineva a facut ceva impotriva lui.....raspuns - este cea mai sigura moneda la ora actuala pt cel care nu cred in aur. este moneda in care EV REII isi tin banii in bancile elvetiene....stati linistiti, ev reii nu pierd niciodata. vor proteja elvetia asa cum au facut si pana acum , in timp ce au jucat dupa bunul plac pe toate celelalte piete
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ilie.
mesaj Jun 12 2012, 11:17 AM
Mesaj #32

Guests

Castigatorul Premiului Nobel, Milton Friedman, un profesor de la Universitatea din Chicago, este de parere ca euro va disparea. De asemenea, el considera ca moneda europeana comuna va deveni istorie in 5-15 ani. Tari mari precum Germania, Franta si Italia, vor constata ca realizarea zonei euro a fost o greseala, crede Friedman. Exista discrepante politice in interiorul acestei zone, care vor duce la colapsul sistemului. Actuala criza economica a slabit moneda europeana fata de rivalul sau principal, dolarul.

+Quote Post
Vizitator_Silviu.
mesaj Oct 10 2012, 01:27 PM
Mesaj #33

Guests

Un scenariu destul de credibil.

Cu toate ca Franta si mai ales Germania fac eforturi peste masura pentru a trece cu bine peste aceasta perioada, este greu de crezut ca "ranile" crizei se vor vindeca prea curand (daca se va intampla acest lucru). Italia si Spania deja sunt cu un picior in groapa si cine stie cine va lua drumul Greciei.
Cert este ca situatia nu este prea roz, iar solutiile care sunt propuse, necesita mult timp pentru dezbatere, aprobare si implementare, iar cu cat se va prelungi aceasta stare, cu atat mai rau va fi afectata si zona euro.

Toate aceste semne ma duc cu gandul la cei care tranzactioneaza pe piata forex si la oportunitatile pe care le ofera in aceste momente (in conditii de risc ce-i drept dar, cine nu risca nu castiga).

+Quote Post
george.chiriac91...
mesaj Nov 18 2012, 04:23 PM
Mesaj #34

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 29-May 10
Utilizatorul numarul: 20 781

Este adevarat ca moneda europeana se clatina rau tare, dar imi vine greu sa cred ca in viitorul apropiat va disparea EURO. Poate ca peste 10 ani este posibil, daca situatia economica va ramana la fel ca in prezent. Totusi vorbim de Germania in primul rand, care e cea mai puternica economie a Europei, iar Deutscheland-ul e singura tara din zona Euro care sta bine cu economia. Ar trebui sa tremuram atunci cand auzim ca nemtii intra pe minus, dar e greu de crezut asa ceva.

Oricum, eu personal tin cu RON-ul. Daca mi-as face un depozit bancar mi l-as face in lei; nu m-as risca in Euro. E mai rau de cei care au facut imprumuturi in Euro pe cand cursul valutar era de 3,5 RON/EUR iar acum a ajuns la 4,5.

Si apropo, uitati-va la statele care sunt din UE dar care nu au moneda Euro si m-as referi in special la tarile nordice (Norvegia, Suedia, Danemarca). Aceste state, au iesit de mult din recesiune si mai mult, au cresteri economice semnificative; baieti destepti care si-au pastrat "coroanele" (suedeza, daneza, etc.). Daca am face si noi la fel poate ca nu am ajunge in situatia Greciei.

+Quote Post
Vizitator_mihaela.
mesaj Nov 29 2012, 11:58 AM
Mesaj #35

Guests

nu cred ca o sa dispara euro! mi se pare o prostie, va faceti griji degeaba

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 12:53 AM