IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> merita investitia intr-un fast food?
Vizitator_maria.
mesaj Oct 20 2008, 10:24 AM
Mesaj #1

Guests

Salut, ma intrebam dk are cineva cunostinte sau experinta intr-un domeniu de tip fast food. Am in vizor un spatiu cca 50 mp langa o statie de autobuz dar mai trebuie facute niste amenajari destul de central, aparate si ce mai trebuie pot sa le iau second de la o cunostina aproape noi....la autorizatii & co poate ma ajuta cineva. Ce ma sfatuiti? Merita? Tks
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_96B345.
mesaj Oct 20 2008, 11:55 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (maria @ Oct 20 2008, 10:24 AM) *
Salut, ma intrebam dk are cineva cunostinte sau experinta intr-un domeniu de tip fast food. Am in vizor un spatiu cca 50 mp langa o statie de autobuz dar mai trebuie facute niste amenajari destul de central, aparate si ce mai trebuie pot sa le iau second de la o cunostina aproape noi....la autorizatii & co poate ma ajuta cineva. Ce ma sfatuiti? Merita? Tks

Daca zona are vad bun. Da, bineinteles ca merita!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 20 2008, 12:02 PM
Mesaj #3

Guests

nu merita, arunci banii. oricum, zi-mi si mie mai exact unde e locul ala dry.gif

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Oct 20 2008, 12:45 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 20 2008, 12:02 PM) *
nu merita, arunci banii. oricum, zi-mi si mie mai exact unde e locul ala dry.gif

Gigel vorbesti din experienta? dk da care au fost cauzele esecului? Pt a raspunde totusi la dilema.... ii intr-un oras mic 63 000 locuitori dar ii central spatiul si nu prea ar avea concurenta
intrebarea mea era cam cat costa autorizatiile si ce iti mai trebuie?

a incercat cineva? poate sa-mi dea un sfat? in general cunoasteti o firma ce furnizeaza echipamente de fast food cat de cat decante ca pret/transport? are cineva idee care sunt costurile ascunse? ce ti-ar place sa gasesti intr-un local de genul asta? iti comanzi la birou?

help me if u can smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Oscar.
mesaj Oct 20 2008, 01:01 PM
Mesaj #5

Guests

LA mine, in orasul natal, e un chiosc care vinde hamburgheri de vreo 10 ani. Intre timp, chiar langa el s-a deschis un kfc. Si totusi chioscul rezista foarte bine, ba chiar arata mult mai bine ca inainte. Secretul lui cred ca e faptul ca e nonstop si ca face hamburgheri buni, desi nu e o franciza.

Altfel, ti-as recomanda o franciza. Nu americana, ci spaniola sau italiana.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Oct 20 2008, 01:34 PM
Mesaj #6

Guests

Nu exista manual de facut afaceri. dar un minimum bunsimt spune ca atunci cand economia merge bine, sansele unei mici afaceri sunt sporite. In ani negri, ca acum, sansele de a reusi nu prea arata bine decat doar daca ai identificat o nisha buna de piatza. M-as abtine sa incep acum o mica afacere daca nu am banii mei si trebuie sa imprumut. La fel daca nu as avea rabdare si suflu sa rezist vreun an-doi cu casiguri mititele. Sau daca nu sunt gata de munca grea dar cu cap nu de heirup prostesc. Ai ceva spirit comercial ? Ai familie sa te sprijine altfel decat cu sfaturi si indicatii pretioase ?

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Oct 20 2008, 02:05 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Mihai @ Oct 20 2008, 01:34 PM) *
Nu exista manual de facut afaceri. dar un minimum bunsimt spune ca atunci cand economia merge bine, sansele unei mici afaceri sunt sporite. In ani negri, ca acum, sansele de a reusi nu prea arata bine decat doar daca ai identificat o nisha buna de piatza. M-as abtine sa incep acum o mica afacere daca nu am banii mei si trebuie sa imprumut. La fel daca nu as avea rabdare si suflu sa rezist vreun an-doi cu casiguri mititele. Sau daca nu sunt gata de munca grea dar cu cap nu de heirup prostesc. Ai ceva spirit comercial ? Ai familie sa te sprijine altfel decat cu sfaturi si indicatii pretioase ?

no....aci m-ai prins...eu cred k ii o investitie buna(doar ii ideea mea:) )...mai ales k nu prea exista concurenta... desi trebuie sa imprumut banii... am estimat ca in jur de un an jumate pot rambursa toata suma imprumutata in transe mici ca nu vand masini scumpe vand produse la care nu pui adaos mare ci te bazezi pe cantitatea vanduta smile.gif, deci pe perioada asta ar fi un minim de profit. stie cineva cam care este profitul la un fast food micutz. Chiar nu pot sa estimez asa ceva...
Am un minim de experienta intr-un asemenea loc...desi in strainatate... o franciza nu cred k ar fi mai intresanta in pozitia respectiva plus k din ce am vazut eu p net ies mult mai ieftin p cont propriu
Din nou as vrea sa-mi povesteasca cineva din experinta proprie sau k acuma dk imi pun capul pot si eu sa fac o analiza SWAT da'....vreau ceva mai personal wink.gif
Multumesc

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 20 2008, 03:15 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (maria @ Oct 20 2008, 12:45 PM) *
Gigel vorbesti din experienta? dk da care au fost cauzele esecului? Pt a raspunde totusi la dilema.... ii intr-un oras mic 63 000 locuitori dar ii central spatiul si nu prea ar avea concurenta
intrebarea mea era cam cat costa autorizatiile si ce iti mai trebuie?

a incercat cineva? poate sa-mi dea un sfat? in general cunoasteti o firma ce furnizeaza echipamente de fast food cat de cat decante ca pret/transport? are cineva idee care sunt costurile ascunse? ce ti-ar place sa gasesti intr-un local de genul asta? iti comanzi la birou?

help me if u can smile.gif

a fost o gluma. nu am avut in viata mea un fastfood, nu iti pot da un sfat din experienta dar stiu ca, orice afacere ai face, daca depui efort si nu e o prostie din start ceea ce faci, iti va reusi.

+Quote Post
Vizitator_D4FE23.
mesaj Oct 20 2008, 04:26 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (maria @ Oct 20 2008, 02:05 PM) *
no....aci m-ai prins...eu cred k ii o investitie buna(doar ii ideea mea:) )...mai ales k nu prea exista concurenta... desi trebuie sa imprumut banii... am estimat ca in jur de un an jumate pot rambursa toata suma imprumutata in transe mici ca nu vand masini scumpe vand produse la care nu pui adaos mare ci te bazezi pe cantitatea vanduta smile.gif, deci pe perioada asta ar fi un minim de profit. stie cineva cam care este profitul la un fast food micutz. Chiar nu pot sa estimez asa ceva...
Am un minim de experienta intr-un asemenea loc...desi in strainatate... o franciza nu cred k ar fi mai intresanta in pozitia respectiva plus k din ce am vazut eu p net ies mult mai ieftin p cont propriu
Din nou as vrea sa-mi povesteasca cineva din experinta proprie sau k acuma dk imi pun capul pot si eu sa fac o analiza SWAT da'....vreau ceva mai personal wink.gif
Multumesc

adica vrei sa zici analiza SWOT... nu SWAT:)) (stii macar ce inseamna?smile.gif), in primul rand trebuie sa ai produse ieftine si bune ca sa ai cerere, apoi poti sa ridici stacheta. Cel mai important este sa studiezi piata, daca sunt oamenii flamanzi cat asteapta in statie, cat de des vin autobuzele (intervalul de succedare), cam ce numar de persoane 'varsa' respectiv 'aduna' un autobuz, daca ai concurenta in zona...

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Oct 20 2008, 05:11 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (D4FE23 @ Oct 20 2008, 04:26 PM) *
adica vrei sa zici analiza SWOT... nu SWAT:)) (stii macar ce inseamna?smile.gif), in primul rand trebuie sa ai produse ieftine si bune ca sa ai cerere, apoi poti sa ridici stacheta. Cel mai important este sa studiezi piata, daca sunt oamenii flamanzi cat asteapta in statie, cat de des vin autobuzele (intervalul de succedare), cam ce numar de persoane 'varsa' respectiv 'aduna' un autobuz, daca ai concurenta in zona...

Ai perfecta drptate smile.gif) sunt dislexica dupa ora 16 00 smile.gif. M-am convins multumesc wink.gif Si da am terminat si eu o scolala, care, se pare, nu a reusit sa ma faca sa disting intre A de O. Dar totusi ai o asemena afacere? poti sa-mi dai detalii?

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Nov 13 2008, 12:54 PM
Mesaj #11

Guests

Ai bani ? - imprumutul bancar nu e o solutie pentru ca sare la cer peste noapte iar imprumuturile de la prieteni strica relatia

Ai echipa? - cine face munca ,cine aduce materialele ,cine promoveaza ,cine plateste shpaga (dsv,grd fin;mediu)

Ai furnizori de servicii? - contabilitate ,protectia muncii,psi,sanatate (toate costa)

pune mana si fa niste calcule sa vezi cit te pot costa cele strict necesare minim 6 luni ca sa fi sigur ca le duci lejer in spinare si ai grija ca dupa 6 luni incep sa vina si controalele de la bugetari pentru "cotizatia obligatorie"

Daca le acoperi pe toate poti sa te apuci linistit ,merita . Daca esti naiv si nu iei in considerare acste "mici" aspecte s-ar putea sa-ti pierzi toti banii si sa ramai cu un gust amar. Vezi daca nu gasesti o franciza care sa te atraga pentru ca acolo vei avea "reteta" afacerii mai bine definita.
Multa BAFTA!

+Quote Post
Vizitator_gabi.
mesaj Nov 26 2008, 08:37 PM
Mesaj #12

Guests

DACA AI MINIM 15 000 EURO SEMNEAZA CONTRACT PE 5 ANI

Ai bani ? - imprumutul bancar nu e o solutie pentru ca sare la cer peste noapte iar imprumuturile de la prieteni strica relatia

Ai echipa? - cine face munca ,cine aduce materialele ,cine promoveaza ,cine plateste shpaga (dsv,grd fin;mediu)

Ai furnizori de servicii? - contabilitate ,protectia muncii,psi,sanatate (toate costa)

pune mana si fa niste calcule sa vezi cit te pot costa cele strict necesare minim 6 luni ca sa fi sigur ca le duci lejer in spinare si ai grija ca dupa 6 luni incep sa vina si controalele de la bugetari pentru "cotizatia obligatorie"

Daca le acoperi pe toate poti sa te apuci linistit ,merita . Daca esti naiv si nu iei in considerare acste "mici" aspecte s-ar putea sa-ti pierzi toti banii si sa ramai cu un gust amar. Vezi daca nu gasesti o franciza care sa te atraga pentru ca acolo vei avea "reteta" afacerii mai bine definita.
Multa BAFTA!
[/quote]

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Dec 17 2008, 08:38 AM
Mesaj #13

Guests

Eu, intreband un finantist renumit, ce domenii nu sunt afectate sau sunt mai putin afectate de criza financiara, am primit urmatorul raspuns: fast food-urile si producatorii de alimente ieftine. Plecand de aici, as spune ca deschizand un fast food intr-o zona cu vad, este o afacere buna. Acum mai ramane sa vezi cum negociezi cu banca imprumutul, ca sa nu-ti impuna conditii dezavantajoase si dobanzi variabile, care sa creasca cand ti-e lumea mai draga. Fa-ti un calcul dupa ce primesti oferta bancii. Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Joe Long Dick.
mesaj Feb 13 2009, 06:49 PM
Mesaj #14

Guests

Ok, ruga ti-a fost ascultata si m-am gandit un pic si la tine, maria. In statiile de transport in comun merg gogosi simple sau "cu imbunatatiri" - cu crema de ciocolata, de vanilie, cu filet, fara filet ( smile.gif ) etc. Daca stau sa ma gandesc bine, in toata societatea romaneasca se "dau" bine gogosi, nu numai in statii de mijloace de transport in comun wink.gif. Bafta! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 26 2009, 06:38 PM
Mesaj #15

Guests

Nu Italia, ci Romania este in deriva. Se vede din modul in care este tratata situatia creata, din reactiile politicienilor romani, ale mass-mediei, din postarile de pe forumuri. Romania este tara care nu poate sa-si hraneasca cei 20 de milioane de cetateni ai ei si este fericita ca vreo 2-3 milioane dintre ei si-au luat lumea in cap si bantuie prin Europa. Ca este vorba, printe cei plecati, si de cei mai rai si cei mai depravati, de pegra societatii romanesti este doar o circumstanta agravanta. Ce cauta in Italia asemenea scursori? Ce viitor isi cladesc clanurile de tigani, adapostite in cutii de carton, pe sub poduri si in marginea padurii? Vor sa fie lasati in pace sa fure? sa omoare? Sa violeze? Iar italienii sa se uite la ei cu intelegere europeana, ca deh, suntem frati de ginta latina? Ce libertate de miscare pentru bandele de proxeneti, de prostituate, de suti, de cersetori care au invadat Peninsula? Ce democratie europeana este aia care accepta ca infractori veniti din alta parte sa se aciueze in tabere insalubre la marginea oraselor si civilizatiei si sa se apuce de ce bou sunt? Aici nu e vorba de patriotismul ranit al romanilor. Sa nu inteleaga cei care il pun pe tapet ca sunt complici morali cu bandele de raufacatori, ca nu sunt cu nimic mai buni decat fiarele care zac acum prin pulile mele, ca sunt din aceeasi samanta de raufacatori? Se tot bat apropouri despre criza din Italia, despre fascism, despre Mussolini. Cine ne pune sa dam buzna peste ei si sa-i nu-i lasam in durerea lor? Avem noi caderea morala, economica, intelectuala sa le dam altora lectii? Exista 27 de natiuni In Uniunea Europeana. Ati auzit vreodata de vreo revolta impotriva cehilor, ungurilor, tameronilor, grecilor, portughezilor? De ce romanii? Ce are Europa cu ei? Sau, poate ar trebui sa ne intrebam, ce avem noi cu restul Europei? Oare, dincolo de granite si geografie, nici acum n-am ajuns sa intram in Europa? Adica, in lumea civilizata?

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Feb 26 2009, 07:24 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 26 2009, 06:38 PM) *
Nu Italia, ci Romania este in deriva. Se vede din modul in care este tratata situatia creata, din reactiile politicienilor romani, ale mass-mediei, din postarile de pe forumuri. Romania este tara care nu poate sa-si hraneasca cei 20 de milioane de cetateni ai ei si este fericita ca vreo 2-3 milioane dintre ei si-au luat lumea in cap si bantuie prin Europa. Ca este vorba, printe cei plecati, si de cei mai rai si cei mai depravati, de pegra societatii romanesti este doar o circumstanta agravanta. Ce cauta in Italia asemenea scursori? Ce viitor isi cladesc clanurile de tigani, adapostite in cutii de carton, pe sub poduri si in marginea padurii? Vor sa fie lasati in pace sa fure? sa omoare? Sa violeze? Iar italienii sa se uite la ei cu intelegere europeana, ca deh, suntem frati de ginta latina? Ce libertate de miscare pentru bandele de proxeneti, de prostituate, de suti, de cersetori care au invadat Peninsula? Ce democratie europeana este aia care accepta ca infractori veniti din alta parte sa se aciueze in tabere insalubre la marginea oraselor si civilizatiei si sa se apuce de ce bou sunt? Aici nu e vorba de patriotismul ranit al romanilor. Sa nu inteleaga cei care il pun pe tapet ca sunt complici morali cu bandele de raufacatori, ca nu sunt cu nimic mai buni decat fiarele care zac acum prin pulile mele, ca sunt din aceeasi samanta de raufacatori? Se tot bat apropouri despre criza din Italia, despre fascism, despre Mussolini. Cine ne pune sa dam buzna peste ei si sa-i nu-i lasam in durerea lor? Avem noi caderea morala, economica, intelectuala sa le dam altora lectii? Exista 27 de natiuni In Uniunea Europeana. Ati auzit vreodata de vreo revolta impotriva cehilor, ungurilor, tameronilor, grecilor, portughezilor? De ce romanii? Ce are Europa cu ei? Sau, poate ar trebui sa ne intrebam, ce avem noi cu restul Europei? Oare, dincolo de granite si geografie, nici acum n-am ajuns sa intram in Europa? Adica, in lumea civilizata?

Domnu' Musafir mai tineti minte probabil, ca mult timp "democratiile" adevarate ne tineau lectii ce sa facem cu tiganii, cu bagabontii, cu copii strazii etc, bun acum mingea e in careul lor ce fac cu ea? De lectii e lumea satula.

+Quote Post
Vizitator_Mos.
mesaj Nov 10 2009, 12:53 PM
Mesaj #17

Guests

Ai dreptate cu franciza.
ia uite aici:
http://www.chipstix.ro/
si ieftin, si bun, si ... tot ce vrei.

+Quote Post
Vizitator_gabriel bratu.
mesaj Sep 28 2011, 01:53 PM
Mesaj #18

Guests

Da bineinteles, eu am cele mai ieftine echipamente pentru fast food.
Ofer flux tehnologic,retete, etc.
Tel.0731347077.
bratu.gabriel@fortexcom.ro.

+Quote Post
Vizitator_OPREA DANIELA.
mesaj Feb 17 2014, 06:34 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (gabriel bratu @ Sep 28 2011, 01:53 PM) *
Da bineinteles, eu am cele mai ieftine echipamente pentru fast food.
Ofer flux tehnologic,retete, etc.
Tel.0731347077.
bratu.gabriel@fortexcom.ro.

+Quote Post
MariusTitulescu
mesaj Nov 27 2015, 02:19 PM
Mesaj #20

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 27-November 15
Utilizatorul numarul: 34 210

Citeaza (Mos @ Nov 10 2009, 12:53 PM) *
Ai dreptate cu franciza.
ia uite aici:
http://www.chipstix.ro/
si ieftin, si bun, si ... tot ce vrei.

Absolut de acord. Dar sunt multe alte afaceri francizate mai profitabile decat industria fast food.

+Quote Post
Vizitator_Dumitru Ivanov.
mesaj Sep 23 2016, 07:36 AM
Mesaj #21

Guests

Nu stiu daca in fast food se mai merita, dar in alimentatie sigur. Ceva gen Salad-Box, Noddle shop.. un fast food mai sanatos.

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th April 2017 - 03:39 PM