IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viata si moartea pentru atei
Vizitator_beni.
mesaj Feb 26 2010, 03:25 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 25 2010, 10:37 PM) *
har inseamna putere sacramentala, e ceea ce primeste preotu cand e hirotonisit (teoretic, ca practic putini preoti au har).
budismul este insa mai aproape ca invatatura de ceea ce cred eu ca vrea dumnezeu de la noi. eu cred in karma, in reincarnare etc. nu pot sa cred ca sexul este ceva naspa pt ca este un dar de la dumnezeu. tot ceea ce suntem suntem de la dumnezeu asa ca nu-mi place ideea crestina 'daca-ti place, e pacat'.

inca o data imi dau seama ca nu stii ce critici. citeste biblia lasa teoriile. biblia nu condaman sexul, si nici nu-l opreste. zice pavel- doar atunci cand se invoiesc amandoi pentru post si rugaciune. nu va speriati, biblia nu vorbeste de postul pastelui, nici al craciunuluii nici al miercurei sau vinerii. ci despre post negru care dureaza de obicei o zi. deci cititi biblia. si ideea despre care zici tu la final, nu e crestina, poate fi traditional romaneasca, sau chiar pagana, omeneasca. gigel, vezi ca nu stii despre crestinism, sau mai bine zis despre biblie, mai nimic. te multumesti cu ce ai auzit pe la altii. numai bine.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 26 2010, 03:29 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (cangur 1 @ Feb 26 2010, 07:41 AM) *
Pai exact asta spune si budismul (ma rog una din scolile acestuia ): iluminarea este instantanee, o primesti si daca nu meritzi, iar chinuirea trupului nu prea exista, cel mult unele percepte despre moderatzie, care sunt OK.
Daca tot vorbim de budism, merita luat in considerare doar si numai pentru un aspect fenomenal al acestuia:
Nu are dogme imuabile, de fapt o "dogma" importanta a budismului spuna ca daca azi ceva a fost "bine rostit" inseamna ca sigur a fost rostit si de Budha (se permite astfel includerea oricaror noi idei, fara nici o cenzura).
Explicatia data de budisti acestei laxitatzi este iarasi de remarcat: Budha trebuia sa rosteasca acum mai bine de 2500 de ani doar ceea ce puteau intelege oamenii de atunci, ar fi trebuit sa-si adapteze limbajul si explicatiile la acel nivel de intelegere, altfel el cunoastea cu sigurantza teoria relativitatii si stie si ce va fi descoperit peste mii de ani . Superb ...
Nu fac promotion pentru acest curent filosofic, in final o ia putin pe aratura cu karma si reincarnarile succesive, insa fata de alte religii a gasit mijloace mai pasnice si mai subtile de exprimare, in asa fel incat evita excesele gen cruciade, jihad, inchizitie, Galilei, Bruno si oricand se poate aseza proaspat peste orice stadiu al unei civilizatii.

deci fiecare crede ce vrea. pai atunci noi suntem dumnezeu. deci am gasit raspunsul. atat de neputinciosi in fata vietii a universului... si cu toate astea suntem dumnezei... ce simplu... si noi incercam sa cautam existenta lui dumnezeu prin mari si oceane si el era chiar langa noi. e putreda ideea asta. nu o sa gasesti har in nici o alta religie, nu spun eu asta, ci au spus-o altii mai destepti, eu doar v-am transmis.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 26 2010, 03:30 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (beni @ Feb 26 2010, 03:29 PM) *
deci fiecare crede ce vrea. pai atunci noi suntem dumnezeu. deci am gasit raspunsul. atat de neputinciosi in fata vietii a universului... si cu toate astea suntem dumnezei... ce simplu... si noi incercam sa cautam existenta lui dumnezeu prin mari si oceane si el era chiar langa noi. e putreda ideea asta. nu o sa gasesti har in nici o alta religie, nu spun eu asta, ci au spus-o altii mai destepti, eu doar v-am transmis.

si inca ceva. am vazut pe la televizor, cum arata ei la sarbatorile dedicate zeilor lor, impunsi cu fel si fel de obiecte ascutite, merg pe carbuni, pe cioburi, pentru imbuna zeii. care sunt foarte multi in budism.

+Quote Post
Vizitator_cangur 1.
mesaj Feb 26 2010, 05:59 PM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (beni @ Feb 26 2010, 03:29 PM) *

Normal ca fiecare crede ce vrea, iar daca argumentele tale se reduc la ce au zis altii, fara a-ti asuma nici o responsabilitate, ne-am cam lamurit ... Indemnul perpetuu de a citi biblia nu are nici un sens: e vorba despre o carte scrisa intr-un mediu pastoresc acum 2000 de ani, la nivelul acelei civilizatii. Chiar crezi ca poti gasi ceva interesant in povestile crescatorilor de oi, capre si camile si a culegatorilor de masline ? E asa greu de inteles ca acea scriere a fost scrisa despre si mai ales pentru acei oameni care au trait in marginea imperiului roman ?

Nu stiu ce crezi ca inseamna har, dar daca prin cautarea lui te simti fericit, iti urez un sincer succes, noi ashtilalti cred ca o sa ne petrecem viata intr-un alt mod, cautand sa ne explicam cu umilele mijloace proprii cam unde e locul nostru in univers si ce sanse avem sa supravietuim.

Iar despre ce vezi la televizor despre budisti, cred ca ii confunzi: probabil era vorba despre filipinezii catolici care se autoflageleaza cu biciuri si se crucifica in diferite sarbatori religioase.

Interesanta ar fi, daca accepti, si o discutie crestinism/budism dpdv pacat originar/tantra yoga.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 28 2010, 11:03 AM
Mesaj #125

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (cangur 1 @ Feb 27 2010, 11:33 AM) *
Q.E.D. ...

Era de asteptat o astfel de replica. Aici duce cititul neintrerupt al acelorasi povestiri pastoresti vechi de 2000 de ani. Atunci, ca si acum, pastorii petrec luni integi departe de familii, numai cu turmele de oi, capre, camile, iar in lungile seri de vara, cea mai buna prietena a pastorului este ... maciuca !.
Cea cu care se apara de ursi, lupi, hiene, nu va ganditzi la altceva ...

totusi nu cred ca beni a zis asa ceva, e un 'vizitator'

+Quote Post
Vizitator_cangur 1.
mesaj Feb 28 2010, 12:02 PM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 28 2010, 11:03 AM) *
totusi nu cred ca beni a zis asa ceva, e un 'vizitator'

Probabil ca ai dreptate, mesajele anterioare ale lui Beni il indicau in jur de 20 de ani, ceva neoprotestant, pe cand replica respectiva parea mai apropiata unui monahism local. Oricum, a avut timp destul sa intervina, daca asa stateau lucrurile.

Ciudata si stergerea celor doua replici, oare cine poata sa faca asta, admin-ul, oricare membru inregistrat sau cine a postat ? S-a mai intamplat pe forumu' asta, nu-mi aduc aminte ?
Admin, ne dai si noua o explicatie, sa nu fabulam cu cine stie ce conspiratii ? Multumim anticipat.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 28 2010, 04:21 PM
Mesaj #127

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (cangur 1 @ Feb 28 2010, 12:02 PM) *
Probabil ca ai dreptate, mesajele anterioare ale lui Beni il indicau in jur de 20 de ani, ceva neoprotestant, pe cand replica respectiva parea mai apropiata unui monahism local. Oricum, a avut timp destul sa intervina, daca asa stateau lucrurile.

Ciudata si stergerea celor doua replici, oare cine poata sa faca asta, admin-ul, oricare membru inregistrat sau cine a postat ? S-a mai intamplat pe forumu' asta, nu-mi aduc aminte ?
Admin, ne dai si noua o explicatie, sa nu fabulam cu cine stie ce conspiratii ? Multumim anticipat.

numai admin poate sterge replici cu vizitator_

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 28 2010, 08:41 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Feb 28 2010, 05:16 PM) *
da , era alt Beni .

si ce, numai pe beni il poate chema beni?
cartea de telefon e plina de Ionesti (de exemplu), si pe nici unul nu-l sterge vreun admin !

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 2 2010, 01:05 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (cangur 1 @ Feb 26 2010, 05:59 PM) *
Normal ca fiecare crede ce vrea, iar daca argumentele tale se reduc la ce au zis altii, fara a-ti asuma nici o responsabilitate, ne-am cam lamurit ... Indemnul perpetuu de a citi biblia nu are nici un sens: e vorba despre o carte scrisa intr-un mediu pastoresc acum 2000 de ani, la nivelul acelei civilizatii. Chiar crezi ca poti gasi ceva interesant in povestile crescatorilor de oi, capre si camile si a culegatorilor de masline ? E asa greu de inteles ca acea scriere a fost scrisa despre si mai ales pentru acei oameni care au trait in marginea imperiului roman ?

Nu stiu ce crezi ca inseamna har, dar daca prin cautarea lui te simti fericit, iti urez un sincer succes, noi ashtilalti cred ca o sa ne petrecem viata intr-un alt mod, cautand sa ne explicam cu umilele mijloace proprii cam unde e locul nostru in univers si ce sanse avem sa supravietuim.

Iar despre ce vezi la televizor despre budisti, cred ca ii confunzi: probabil era vorba despre filipinezii catolici care se autoflageleaza cu biciuri si se crucifica in diferite sarbatori religioase.

Interesanta ar fi, daca accepti, si o discutie crestinism/budism dpdv pacat originar/tantra yoga.

nu va indemn sa cititi biblia din alte motive, decat simplul motiv de a sti critici, asta am si spus in toate replicile mele. asa am facut eu. biblia este o scriere filosofica istorica morala si religioasa. ea ofera o ideologie cu privire la viata. sa spui ca ideologia ei este gresita fara macar sa stii despre ce ideologie vorbeste, este o mare greseala. de ce v-am zis sa o studiati, pt ca din toti cei care comentati doar unul a spus ca a citit-o, restul nu doar ca nu au dat nici un raspuns, dar au vorbit despre unele aspecte ale word view-ului crestinist, care nu se gasesc in biblie. cel putin pentru credibilitate ar fi bine sa va informati despre ce este vorba. nu ma amestec in treburile voastre, in constiinta voastra, dar ca un critic, se presupune ca te-ai informat inainte de scrie despre un subiect.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 2 2010, 01:14 PM
Mesaj #130

Guests

nu stiu despre ce replici vorbiti. de vineri dupa amiaza am fost plecat, abia azi am mai intrat. din cate imi amintesc ultimele replici au fost cele care sunt acum pe site. dintr-o replica cu oi capre si maciuca, cam inteleg ce contineau cele doua replici. daca a fost vorba de injurii sau cuvinte lipsite de politete la adresa voastra, a celor care impartasiti alte convingeri, va asigur ca nu au fost cuvintele mele. multa pace tuturor...

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 2 2010, 01:35 PM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (cangur 1 @ Feb 26 2010, 05:59 PM) *

argumentele mele nu se rezuma la ce au zis altii. am spus doar ca nu doar eu vad lucrurile asa, ci mai sunt si altii oameni care au observat aceasta diferenta intre crestinism si celelalte religii. adik crestinismul propune ca mod de viata, iertarea si nu razbunarea, de asemnea nu este nevoie sa-l imbunesti pe dumnezeu.
nu era vorba despre catolici, sigur nu erau crestini, poate erau hindusi, este ceva diferenta intre ei.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 2 2010, 05:21 PM
Mesaj #132

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Beni...cum crezi ca se ghidau oamenii inainte de a fi scrisa biblia de catre niste batrani pastori in desert?Cum crezi ca au trait civilizatiile mesopotamiene,egiptene,cea greceasca si romana?
De ce vrei sa reduci totul la niste precepte si dogme religioase fara nici o baza reala?

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?"

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 2 2010, 07:26 PM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (Cocolina @ Mar 2 2010, 05:21 PM) *
Beni...cum crezi ca se ghidau oamenii inainte de a fi scrisa biblia de catre niste batrani pastori in desert?Cum crezi ca au trait civilizatiile mesopotamiene,egiptene,cea greceasca si romana?
De ce vrei sa reduci totul la niste precepte si dogme religioase fara nici o baza reala?

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?"

si aceste civilizatii aveau o religie, credeau intr-o divinitate, in supranatural, ca de-asta discutam mai devreme, care stabileau morala, pentru ca este greu de inteles cum omul ar fi masura moralei. cezarul spre exemplu era zeu. deci ceea ce spunea acest muritor, era considerat bine si rau. cred ca avem nevoie in privinta aceasta de ceva mult mai stabil, mai neschmbator. oamenii si-au dat seama ca ideea ca muritorul de cezar taia si spanzura, era o aberatie si au primit crestinismul ca pe un eliberator, si asa a fost, o vreme insa, pentru ca apoi biserica a devenit presecutoare, ea care fusese pana atunci persecutata. dar intre cum au aplicat unii morala bibliei, si ceea ce spune biblia despre morala, iubirea dusmanilor, iertarea vrajmasilor, este mare mare diferenta.

daca dumnezeul de care tu ai auzit te subjuga, te manipuleaza, cauta altul, sau fii dezamagit si poti deveni sceptic in ciuda unor dovezi din ce in ce mai convingatoare, odata cu inaintarea in cunoastere. este dreptul tau, un drept pe care dumnezeul in care eu cred, ti l-a dat, sa-l renegi sau sa-l iubesti.
cat despre mine, iti pot spune cu toata sinceritatea ca religia, credinta in dumnezeu, dumnezeul pe care eu l-am descoperit in biblie, ma facut liber... mi-a deschis ochii, m-a invtat sa iubesc, si ma straduiesc sa fac asta din ce in ce mai bine, mi-a ofeit speranta. stiu ca o sa ziceti ca-s prins de flama, ca sunt deja manipulat si am ochii inchisi, dar crede-ma stiu ce vorbesc, sunt treaz, poate ca niciodata nu am fost beat de romantism religios, de emotii gratuite. am invartit si inca invartesc problema asta pe toate partile, ca de-asta sunt cu voi aici, dar majoritatea semnalelor primite din lumea inconjuratoare m-a facut sa cred asa, unele dintre ele le-am amintit putin mai sus in discutia noastra. poate pe voi nu. oricum, fie eu, sau voi nu am cercetat tot ce puteam cerceta, despre una sau despre alta, si ne-am multumit cu a zgaraia coaja copacului.
fie unii avem motive personale care ne fac sa acceptam mai usor pe una sau pe alta. pe unii teisti- experientele mistice, ascultarea unei rugaciuni, puse de ateisti pe seama emotiilor, iar pe unii atei, probabil ca i-a condus aici anumite experiente negative din viata lor, care i-a facut sa creada ca totul merge la intamplare in aceasta lume.

+Quote Post
Vizitator_superbeni.
mesaj Mar 3 2010, 05:41 PM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (beni @ Mar 2 2010, 07:26 PM) *
si aceste civilizatii aveau o religie, credeau intr-o divinitate, in supranatural, ca de-asta discutam mai devreme, care stabileau morala, pentru ca este greu de inteles cum omul ar fi masura moralei.

beni draga, tot nu mi-ai spus ce-i cu comportamentele aparent etice care apar la maimute, soareci, bacterii. oare cred si ele in supranatural care le da "masura moralei"?
gandeste, nu regurgita dintr-o singura carte... http://scienceblogs.com/startswithabang/20...an_of_truth.php

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Mar 3 2010, 06:01 PM
Mesaj #135

Guests

si aceste civilizatii aveau o religie, credeau intr-o divinitate, in supranatural, ca de-asta discutam mai devreme, care stabileau morala, pentru ca este greu de inteles cum omul ar fi masura moralei.
...

beni, fraza asta spune totul.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Mar 4 2010, 09:26 AM
Mesaj #136

Guests

religia, credinta in dumnezeu, dumnezeul pe care eu l-am descoperit in biblie, ma facut liber... mi-a deschis ochii, m-a invtat sa iubesc, si ma straduiesc sa fac asta din ce in ce mai bine, mi-a ofeit speranta.

credinta in dumnezeu si nu religia, beni. crestinismul este una dintre religii, este una din caile prin care poti ajunge la dumnezeu, inceteaza insa sa mai afirmi ca este si singura. sunt o multime de crestini care n-au nicio legatura cu dumnezeu, care se duc la biserici si dau acatiste sa le moara vecinul, de ex. trebuie sa ai o conduita morala, un cod etic interior si social pe care sa-l respecti si vei ajunge la dumnezeu, indiferent daca esti crestin, musulman, hindust, budist etc.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 4 2010, 03:44 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Mar 4 2010, 09:26 AM) *
credinta in dumnezeu si nu religia, beni. crestinismul este una dintre religii, este una din caile prin care poti ajunge la dumnezeu, inceteaza insa sa mai afirmi ca este si singura. sunt o multime de crestini care n-au nicio legatura cu dumnezeu, care se duc la biserici si dau acatiste sa le moara vecinul, de ex. trebuie sa ai o conduita morala, un cod etic interior si social pe care sa-l respecti si vei ajunge la dumnezeu, indiferent daca esti crestin, musulman, hindust, budist etc.

aia nu sunt crestini, doar se numesc. nu-i greu de facut diferenta.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 4 2010, 03:49 PM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (olandezu @ Mar 3 2010, 06:01 PM) *

asa este. demonstreaza-mi cum omul hotarasate morala in cazul lui hitler, sau al altor atrocitati. imi vei spune ceea ce spun sociologii, morala este stabilita de catre majoritate. deci majoritatea germanilor au hotarat asa...
spaga- majoritatea nu sunt de acord cu ea, nu este etic, dar se folosesc de ea. nici nu se legalizeaza. eu cred ca problema apartine unui alt for, in nici un caz unul omenesc. demonstreaza-mi viceversa.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 4 2010, 03:51 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (superbeni @ Mar 3 2010, 05:41 PM) *
beni draga, tot nu mi-ai spus ce-i cu comportamentele aparent etice care apar la maimute, soareci, bacterii. oare cred si ele in supranatural care le da "masura moralei"?
gandeste, nu regurgita dintr-o singura carte... http://scienceblogs.com/startswithabang/20...an_of_truth.php

bine ai spus aparent... pana una alta fiecare regurciteaza

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 4 2010, 05:09 PM
Mesaj #140

Membru veteran

Beni,eu te-am dibuit ca esti martor d-a lui Yehova...si incerci sa faci prozelitism.
eh...? wink.gif
ne-am mai intalnit si pe alte forumuri. cool.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 4 2010, 05:13 PM
Mesaj #141

Membru veteran

Citeaza (olandezu @ Mar 3 2010, 06:01 PM)

Citeaza (beni @ Mar 4 2010, 03:49 PM) *
asa este. eu cred ca problema apartine unui alt for, in nici un caz unul omenesc. demonstreaza-mi viceversa.

Si fraza asta spune totul.Despre care for vb beni?Cel adunat pe un nor undeva langa steaua nordului? blink.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Da vinci.
mesaj Mar 6 2010, 09:11 AM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Moise @ May 26 2009, 06:25 PM) *
Un ateu considera ca viata este finita in timp si nu exista viata dupa moarte. Aceste lucruri sunt ilogice si va invit sa urmariti urmatorul rationament-Daca un ateu considera ca viata e finita atunci nu conteaza ca va muri maine sau peste 30 de ani deoarece moartea e implacabila si inevitabila.Atunci ce rost mai are sa traiesti inca 30 de ani, logic ar fi pentru un ateu sa se sinucida imediat deoarece viata nu are nici un sens.Un om religios are un sens in viata-Divinitatea are un scop pentru el-dar ateul nu are nici un scop asa ca de ce sa mai traiasca.Singurii atei adevararti sunt sinucigasii, cei care se declara atei si nu se sinucid nu sunt adevarati atei.

Ce porcărie,ce logică bolnavă!!!! Ce învățături deviate !!
Eu ca ateu dacă consider că după viață nu mai există reîncarnare sau o altă viață de apoi, nu are rost să mor înainte de vreme. eu am un motiv în plus ca să trăiesc o viață frumoasă atât cât se poate de mult în prezent. Tu credincios poți să mori oricând pentru că tu oricum vei fi înviat. Văd că nu cunoști sensul cuvântului ATEU. Ateu înseamnă să nu crezi în Dumnezeu și atât. Sinucigașii sunt cei mai mulți din rândurile credincioșilor și acesta ce înseamnă că ești ateu? Du-te și cere banii înapoi de la cel ce te-a învățat teoriile prostimii.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 9 2010, 01:27 PM
Mesaj #143

Guests

Citeaza (Cocolina @ Mar 4 2010, 05:09 PM) *
Beni,eu te-am dibuit ca esti martor d-a lui Yehova...si incerci sa faci prozelitism.
eh...? wink.gif
ne-am mai intalnit si pe alte forumuri. cool.gif

te inseli... tare de tot

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 9 2010, 01:30 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Cocolina @ Mar 4 2010, 05:13 PM) *
Citeaza (olandezu @ Mar 3 2010, 06:01 PM)

Si fraza asta spune totul.Despre care for vb beni?Cel adunat pe un nor undeva langa steaua nordului? blink.gif

forul pe care tu nu poti demonstra nici logic nici stiintific ca nu exista, dar care se vadeste a exista. vezi discutia de mai sus cu privire la existenta supranaturalului, a unei lumi care exista printre noi, dar nu-i putem explica existenta.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 9 2010, 01:32 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (beni @ Mar 9 2010, 01:30 PM) *
forul pe care tu nu poti demonstra nici logic nici stiintific ca nu exista, dar care se vadeste a exista. vezi discutia de mai sus cu privire la existenta supranaturalului, a unei lumi care exista printre noi, dar nu-i putem explica existenta.

stiu ca pare haios ceea ce am zis, dar sa spui contrariul e chiar absurd, nu doar haios.

+Quote Post
Vizitator_bine.
mesaj Mar 9 2010, 01:41 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (beni @ Mar 9 2010, 01:30 PM) *

adevarul e ca ma intalnesc cu o stafie in fiecare zi. si nu doar eu, si vecinul de la 2

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Mar 9 2010, 09:02 PM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (bine @ Mar 9 2010, 01:41 PM) *
adevarul e ca ma intalnesc cu o stafie in fiecare zi. si nu doar eu, si vecinul de la 2

si ce //. discutati cu dansa, daca nu sunt indiscret?

+Quote Post
olandezu
mesaj Mar 9 2010, 09:52 PM
Mesaj #148

Membru veteran

Postari: 108
Inscris: 26-November 08
Utilizatorul numarul: 4 917

Citeaza (mutu @ Sep 19 2009, 03:16 PM) *
''gura pacatosului adevar graieste ''

eu sunt pacatos sad.gif
si eu zic ca nu stii ce vorbesti.
dar "gura pacatosului adevar graieste"

deci cu adevarat nu stii ce vorbesti, uite, chiar biblia iti zice asta, prin mine rolleyes.gif iar mesajul din biblie vine de sus ...

sunt EU, mutule!

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Mar 11 2010, 08:26 PM
Mesaj #149

Guests

Vreau doar sa va rog ceva, am mai vazut replici din acestea si pe alte domenii de discutie. " A... stiu eu, esti neoprotestant. esti martor de al lui Iehova..." sau " pocait" sau " evreu", etc. Probabil cand nu mai stii ce sa zici zici asta. Nu stiu, ataci cu asta in final daca te enerveaza ce zice. Nu credeti ca e o mare porcarie si ceva in nebeneficiul discutiei? Cand cineva are pur si simplu argumente religioase, se ignora, ba mai e si stigmatizat ca nu stiu ce religie are. V-ar placea ca voua, oricaruia dintre voi, intr-o anumita discutie fiind implicati sa vi se zica " A, pai tu esti evreu.., lasa ca ne-am scarbit de voi". Nu ati intalnit in viata oastra persoana care sa fie de o anumita religie, poate nici crestina si sa apreciati persoana pentru caracterul ei, felul ei de afi si sa invatat de la ea, in ciudafaptului a nu ii suportat religia? Luptati cu ceea ce spune persoana, judecatile ei, nu cu ceea ce e. (religia ei).

Dar ca sa sititi, eu sunt protestanta, si ma bucur ca sunt asa!

Sa aveti o seara frumoasa!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 12 2010, 04:26 PM
Mesaj #150

Membru veteran

Ferciti cei saraci cu duhul...continua sa te bucuri... blink.gif

--------------------

+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 6th December 2019 - 09:26 AM