IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

207 Pagini V  « < 191 192 193 194 195 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Teoria darwinista
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 4 2011, 04:31 PM
Mesaj #5761

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Nov 4 2011, 04:06 PM) *
Bine pusa intrebarea....Animalele nu au fost create cu posibilitatea de a nu imbatrani.Animalele au fost create sa traiasca un timp limitat.Doar omul are posibilitatea sa nu moara.

Deci primii oameni erau nemuritori si aveau ca animale de companie fiinte muritoare. Gradina Edenului brusc nu mai e perfecta. Sau in perfectiunea sa omul nu simtea tristete la moartea unui animal de companie?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 4 2011, 04:41 PM
Mesaj #5762

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Nov 4 2011, 04:00 PM) *
Stimate domn.Puneti problema gresit .Probabil vreti sa spuneti :
"Ceapa, Allium cepa, este o plantă diploidă (2n=16) cu un genom de 17 picograme, cam de 5 ori mai mare decât al nostru. Motivul pentru care acest lucru este relevant este acela că, dacă mai întregul ADN uman este necesar pentru reglaj genetic, structură cromozomială, protecție împotriva mutațiilor, sau orice alte funcții, ajungem la problema răspunsului la întrebarea „din ce cauză o ceapă are nevoie de 5 ori mai mult ADN regulator, structural, protectiv, sau util în orice alt fel?” cool.gif

Personal ,nu am cercetat ceapa asa mult.Am folosit-o doar in alimentatie.Are bune proprietati in ceea ce priveste crestera imunitatii, merge bine cu slanina afumata si in mancaruri si evident sunt mai multe tipuri de ceapa.Cred ca este o deosebire intre om si ceapa,primul e fiinta a doua e o planta (cred)...Nu as spune ca Dumnezeu a fost preocupat de ceapa....Ma gandesc ca sunteti de acord ca noi oamenii suntem superiori cepei.Saraca creste in pamant si mancata ....Pe cand noi...mancam ceapa. smile.gif

Argumentum ad ignorantiam

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 4 2011, 04:50 PM
Mesaj #5763

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (popeu @ Nov 4 2011, 04:31 PM) *
Deci primii oameni erau nemuritori si aveau ca animale de companie fiinte muritoare. Gradina Edenului brusc nu mai e perfecta. Sau in perfectiunea sa omul nu simtea tristete la moartea unui animal de companie?

Nu erau nemuritori.Puteau trai nelimitat sau limitat ...Puneti bine problema cu tristetea.Insa animalul respectiv putea fi inlocuit cu altul.Si sincer, cred ca aceasta tristete este minora in comparatie cu tristetea pe care o are cineva cand moare un membru al familiei .

+Quote Post
gamma
mesaj Nov 4 2011, 07:02 PM
Mesaj #5764

Membru
**

Postari: 83
Inscris: 13-October 09
Utilizatorul numarul: 13 937

Citeaza (necunoscutu @ Nov 4 2011, 04:00 PM) *
Personal ,nu am cercetat ceapa asa mult.Am folosit-o doar in alimentatie.Are bune proprietati in ceea ce priveste crestera imunitatii, merge bine cu slanina afumata si in mancaruri si evident sunt mai multe tipuri de ceapa.Cred ca este o deosebire intre om si ceapa,primul e fiinta a doua e o planta (cred)...Nu as spune ca Dumnezeu a fost preocupat de ceapa....Ma gandesc ca sunteti de acord ca noi oamenii suntem superiori cepei.Saraca creste in pamant si mancata ....Pe cand noi...mancam ceapa. smile.gif

Singura diferenta intre om si ceapa e genomul .Care e mai mare la ceapa . In plus cu ce e ceapa superioara cartofului , care e de 15 ori mai sarac in ADN decat ea ? Probabil ceapa a fost creata pt ca G vorbea in somn si de-aia sunt atatea secvente ce se repeta , repeta, repeta , repeta de 21600 ori prima secventa importanta si de 225 de ori a-2-a . Nr 3 e originala , dar e doar 6% din total .

Aceasta postare a fost editata de gamma: Nov 4 2011, 07:11 PM

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 4 2011, 07:18 PM
Mesaj #5765

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Nov 4 2011, 04:50 PM) *
Nu erau nemuritori.Puteau trai nelimitat sau limitat ...Puneti bine problema cu tristetea.Insa animalul respectiv putea fi inlocuit cu altul.Si sincer, cred ca aceasta tristete este minora in comparatie cu tristetea pe care o are cineva cand moare un membru al familiei .

A trai nelimitat = nemuritor. A trai limitat = muritor. Ideea pe care o sustii e atat de prost construita incat te contrazici singur. Deci oamenii erau muritori sau nemuritori? Pentru definitiile celor doua cuvinte vezi randul de mai sus.

Zici ca tristetea era minora. De acord. Dar ce paradis este acela in care tristetea exista?

Zici ca animalul repsctiv putea fi inlocuit cu altul. Animalele se puteau inmultii de erau asa de interschimbabile? Sau creatorul inteligent fusese inteligent si crease un numar infinit de animale? Sau crease un numar finit de animale care, muritoare fiind, urmau sa dispara pana la urma?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Nov 4 2011, 10:20 PM
Mesaj #5766

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (hakol meshugatim @ Nov 2 2011, 09:13 PM) *
Superproductia de hormoni steroizi sexuali; Superproductia de hormoni de crestere; Catabolism anormal => corpul uman nu e un sistem perfect. In prezenta exercitiului fizic moderat corpul uman are efecte adverse, in cazul catabolismului anormal chiar foarte adverse.
Proteine bune =>corpul uman nu e un sistem perfect. Are reactii adverse la absolut toti corpii straini inghititi, inclusiv "proteinele bune". Vezi alergia la gluten.
Aer curat => corpul uman nu e perfect. Aer curat adica bogat in oxigen? Oxigenul in abundenta faciliteaza infectiile tractului respirator superior, febre grave, emfizemuri cu retentie de dioxid de carbon, metastazarea cancerului.
Lipsa stresului => smile.gif. Insasi existenta termenului de strez dovedeste ca corpul uman e departe de perfect.

Apendicele nu e un "rezervor", el decat contine acelasi set de bacterii ca si flora intestinala. Ghici de ce. Pentru ca face parte din tractul intestinal. Daca "in urma atacului unor virusi sau substante chimice toxice" flora intestinala e distrusa, bacteriile din apendice sunt distruse si ele. In plus, aceleasi bacterii sunt vinovate de apendicita acuta. Apendicele este ramasita vestigiala a cecului, care ii ajuta pe stamosii nostrii sa digere celuloza.
Acum si-a pierdut aceasta functie si indeplineste aceeasi functie ca erector pilii ( iata ai aflat la ce e bun apendicele ).

Nu se reface deloc, daca nu sunt introduse din exterior. Intestinul, ca si orice alta parte din corp, nu stie sa genereze bacterii.
Prietene ! Esti complet pe langa. Pai si leii rodeau celuloza? Ca doar si ei au apendice
A vrut sa spuna ca stramosii leilor erau vegetarieni, dar ca astazi leii fiind carnivori cu mici exceptii ( unele feline cauta anumite ierburi pe care le consuma din anumite motive ) nu mai au trebuinta de aceasta cavitate numita apendice, si de aceea s-a micsorat si e fara folosinta.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 7 2011, 07:19 AM
Mesaj #5767

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Nov 4 2011, 07:18 PM) *
A trai nelimitat = nemuritor. A trai limitat = muritor. Ideea pe care o sustii e atat de prost construita incat te contrazici singur. Deci oamenii erau muritori sau nemuritori? Pentru definitiile celor doua cuvinte vezi randul de mai sus.

Zici ca tristetea era minora. De acord. Dar ce paradis este acela in care tristetea exista?

Zici ca animalul repsctiv putea fi inlocuit cu altul. Animalele se puteau inmultii de erau asa de interschimbabile? Sau creatorul inteligent fusese inteligent si crease un numar infinit de animale? Sau crease un numar finit de animale care, muritoare fiind, urmau sa dispara pana la urma?

Primii oameni nu erau nemuritori (DEX=Ființă care nu moare niciodată) .A trai fara sa moara era conditonat de ascultare(vezi Geneza 2:17).Neascultarea aducea moartea,asa cum au fost avertizati.Cu alte cuvinte ,oamenii aveau posibilitatea sa traiasca doar daca respectau legile stabilite de Creator.Consecinta incalcarii acestor legi a fost moartea.

Animalele ,evident ,se puteau inmulti conform speciei lor.Rezultatul il vedeti azi.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 7 2011, 09:31 AM
Mesaj #5768

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Nov 7 2011, 07:19 AM) *
Neascultarea aducea moartea,asa cum au fost avertizati.

Asta am vrut sa scot de la tine. A iesit chiar mai bine decat ma asteptam.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 8 2011, 02:00 PM
Mesaj #5769

Guests

Citeaza (popeu @ Nov 7 2011, 09:31 AM) *
Asta am vrut sa scot de la tine. A iesit chiar mai bine decat ma asteptam.

Da. Neascultarea aducea moartea. Care e problema? Poti sa explici? Pe mine ma depaseste.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 8 2011, 04:04 PM
Mesaj #5770

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 8 2011, 02:00 PM) *
Da. Neascultarea aducea moartea. Care e problema? Poti sa explici? Pe mine ma depaseste.

Nu e nici o problema. Moartea este o consecinta logica a neascultarii. Continuati discutia.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 9 2011, 06:54 AM
Mesaj #5771

Guests

Da, moartea este consecinta fireasca a neascultarii lui DUMNEZEU. Foarte importanta completare. Hai sa fac o paralela poate intelegi. Imagineaza-ti ca Dumnezeu este cel mai tare programator din univers si el a creat/construit un program gen SIMS. Noi suntem intr-un fel de Secon Life. Acum Marele programator sau marele arhitect a pus in cod o procedura care spune ceva de genul: Oricine se imbraca complet in rosu si isi pune o palarie alba pe cap este sters complet din joc. De ce ? Pentru ca poate si asa vrea muschii mei. Toata lumea cunoaste acesta regula si totusi unii se apuca sa o incalce de destepti iar codul programului face automat DELETE.

Acum comparatia se opreste aici. Dumnezeu nu este absurd si regula lui avea un motiv. Moartea are si ea o explicatie simpla si clara dar toate astea nu ma mai obosesc sa ti le explic. Pentru nivelul tau este suficiet sa intelegi ca Marele programator a pus niste if else in program si cine le incalca o face pe pielea lui. De ce a facut asa si nu atfel? Ai sa il intrebi personal peste cateva decenii.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 9 2011, 09:12 AM
Mesaj #5772

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 9 2011, 06:54 AM) *
Da, moartea este consecinta fireasca a neascultarii lui DUMNEZEU. Foarte importanta completare. Hai sa fac o paralela poate intelegi. Imagineaza-ti ca Dumnezeu este cel mai tare programator din univers si el a creat/construit un program gen SIMS. Noi suntem intr-un fel de Secon Life. Acum Marele programator sau marele arhitect a pus in cod o procedura care spune ceva de genul: Oricine se imbraca complet in rosu si isi pune o palarie alba pe cap este sters complet din joc. De ce ? Pentru ca poate si asa vrea muschii mei. Toata lumea cunoaste acesta regula si totusi unii se apuca sa o incalce de destepti iar codul programului face automat DELETE.

Acum comparatia se opreste aici. Dumnezeu nu este absurd si regula lui avea un motiv. Moartea are si ea o explicatie simpla si clara dar toate astea nu ma mai obosesc sa ti le explic. Pentru nivelul tau este suficiet sa intelegi ca Marele programator a pus niste if else in program si cine le incalca o face pe pielea lui. De ce a facut asa si nu atfel? Ai sa il intrebi personal peste cateva decenii.

Clar ai dreptate. Pentru ca dumnezeul vostru este aspatial, atemporal, cu inteligenta si mila infinita in teorie, dar cand il analizezi dupa fapte, incepand cu pagina 1 a bibliei (chiar versetul 1 al Genezei) si terminand cu ultima pagina capata brusc caracteristici specifice psihicului uman. Ar trebui sa existe cate un creationist alocat fiecarei facultati de psihologie, sunteti exemple perfecte pentru capacitatea creierului de a rezolva disonante cognitive in moduri din ce in ce mai amuzante.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Nov 9 2011, 10:17 AM
Mesaj #5773

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 9 2011, 06:54 AM) *

io nu pricep, credeam ca, cel putin pentru unii, moartea este chemarea lui DUMNEZEU in rai. stii tu, daca faci ce trebuie, te tine langa el, si te face sa fii tot timpul fericit, daca nu, te pune deoparte, tot pentru enternitate insa te tine tot timpul nefericit. nu?

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 9 2011, 04:41 PM
Mesaj #5774

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Nov 9 2011, 09:12 AM) *

Nu ma astept sa intelegeti acest lucru .Insa, intreg universul de la atom la planete se bazeaza pe legi bine fundamentate.Aerul pe care il respiri d-ta in acest moment este rezultatul unor legi bine stabilite.
In mod asemanator, viata este guiernata de legi.Lipsa acestor legi inseamna anarhie,dezordine.Esti d-ta inteligent ,insa nu poti sa iti prelungesti viata cu macar o secunda....Vrei,nu vrei depinzi de aceste legi...Respectarea acestor legi morale stabilite de Creator iti poate prelungi viata .In caz contrar ,cand vi se termina ''bateria '' -finis,deveniti fosila...Mingea este la dv... cool.gif

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Nov 9 2011, 04:42 PM

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 9 2011, 04:47 PM
Mesaj #5775

Membru veteran

Citeaza (olandezu @ Nov 9 2011, 10:17 AM) *
io nu pricep, credeam ca, cel putin pentru unii, moartea este chemarea lui DUMNEZEU in rai. stii tu, daca faci ce trebuie, te tine langa el, si te face sa fii tot timpul fericit, daca nu, te pune deoparte, tot pentru enternitate insa te tine tot timpul nefericit. nu?

E, e o legenda probabil auzita din batrani sau cand erati mai mic.Nu va imaginati Biblia fiind Legendele Olimpului si pe Dumnezeu ca fiind un zeu din mitologia greaca...Cititi Biblia si vedeti ce speranta de viitor va ofera Dumnezeu cool.gif

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Nov 9 2011, 04:52 PM

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 9 2011, 07:24 PM
Mesaj #5776

Guests

Citeaza (olandezu @ Nov 9 2011, 10:17 AM) *

Daca vorbim despre Dumnezeul crestin cel din Biblie comentariul tau e pe langa, ignoranta cu premeditare . Despre alti Dumnezei nu ma prea pronunt. Vorbeste cu discipolii lor.

Citeaza
Pentru ca dumnezeul vostru este aspatial, atemporal, cu inteligenta si mila infinita in teorie, dar cand il analizezi dupa fapte, incepand cu pagina 1 a bibliei (chiar versetul 1 al Genezei) si terminand cu ultima pagina capata brusc caracteristici specifice psihicului uman.

Te inteleg ca nu pricepi o iota.
1. pe langa iubire si mila infinita mai exista si alte chestii cum ar fi dreptate si corectitudine infinita. Asta ai luat in calcul.
2. Dumnezeu are caracteristici specifice psihicului uman??? HaHAHA.
a. De fapt noi avem caracteristici specifice psihicului divin pentru ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Divinului.
b. Dumnezeu sa intrupat si a fost 100% uman in persoana lui Isus Hristos si deci are si 100% caracteristici specifice psihicului uman.
Ar mai fii si alte chestii dar sunt deja mai adanci si mai complicate. Poate altadata.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 9 2011, 11:05 PM
Mesaj #5777

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Nov 9 2011, 04:41 PM) *
Insa, intreg universul de la atom la planete se bazeaza pe legi bine fundamentate.

Nu se bazeaza pe nici o lege. Legile sunt incercari de modelare matematica a realitatii pentru a o intelege si a putea face previziuni precise.

Aerul pe care il respiri d-ta in acest moment este rezultatul unor legi bine stabilite.

Aerul pe care il respir e rezultatul unor procese fizice si chimice, fara nici o legatura cu nici o lege. Daca nu intelegi de ce am zis "fizice si chimice", citeste ce-am scris mai sus.

In mod asemanator, viata este guiernata de legi.Lipsa acestor legi inseamna anarhie,dezordine.

Singura legatura intre legile la care te referi in prima parte si legile la care te referi aici este numele. Primele sunt facute pentru a intelege procese, cele din urma sunt facute sa ghideze.

Esti d-ta inteligent ,insa nu poti sa iti prelungesti viata cu macar o secunda....Vrei,nu vrei depinzi de aceste legi...

Medicamente, transplant de organe, defibrilator, si multe altele. Toate sunt dispozitive care pot prelungi viata.

Respectarea acestor legi morale stabilite de Creator iti poate prelungi viata .In caz contrar ,cand vi se termina ''bateria '' -finis,deveniti fosila...Mingea este la dv... cool.gif

Aici nu esti nici macar amuzant.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 9 2011, 11:22 PM
Mesaj #5778

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 9 2011, 07:24 PM) *
1. pe langa iubire si mila infinita mai exista si alte chestii cum ar fi dreptate si corectitudine infinita. Asta ai luat in calcul.

Si moartea pentru neascultare unde intra, la dreptate sau la corectitudine infinita?

Citeaza (toteu @ Nov 9 2011, 07:24 PM) *
2. Dumnezeu are caracteristici specifice psihicului uman??? HaHAHA.
a. De fapt noi avem caracteristici specifice psihicului divin pentru ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Divinului.
b. Dumnezeu sa intrupat si a fost 100% uman in persoana lui Isus Hristos si deci are si 100% caracteristici specifice psihicului uman.
Ar mai fii si alte chestii dar sunt deja mai adanci si mai complicate. Poate altadata.

a. S-a pierdut insa pe drum iubirea, mila, dreptatea si corectitudinea infinita? Poate ma ajuti cu o lista cu ce am mostenit si ce n-am mostenit de la taticul din cer.
b. Se pare ca stapanesc mai bine materia decat creationistii. Iisus e considerat a fi fiinta divina, din acelasi trup cu dumnezeu tatal(325, Niceea). Orice alta versiune a personalitatii lui iisus este considerata erezie. Chiar si considerand un iisus 100% uman psihicul n-are legatura cu carnea si nu explica umanitatea dumnezeului biblic.

http://www.youtube.com/watch?v=xIBKfJTw1do -vezi ca are 4 episoade.

Astept chestiile mai adanci si mai complicate.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 10 2011, 08:21 AM
Mesaj #5779

Guests

Citeaza
Si moartea pentru neascultare unde intra, la dreptate sau la corectitudine infinita?

Moartea intra lejer la dreptate.

Citeaza
S-a pierdut insa pe drum iubirea, mila, dreptatea si corectitudinea infinita?

Nu sau pierdut nici iubirea ,nic mila nici dreptatea. Ce s-a pierdut ? S-a pierdut partea cu "infinita". Suntem fiinte slabe, limitatesi muritoare. Unde vrei tu dreptate infinita la un om? Dreptate da, dreptate infinita nu.

Citeaza
Se pare ca stapanesc mai bine materia decat creationistii. Iisus e considerat a fi fiinta divina, din acelasi trup cu dumnezeu tatal(325, Niceea). Orice alta versiune a personalitatii lui iisus este considerata erezie.

Stapanesti pe .... Asta e una din marele taine ale lui Dumnezeu care nu poate fi inteleasa de mintile noastre limitate. Isus Hristot a fost si este 100% Dumnezeu si 100% om in acelasi timp. Orice alta versiune este considerata erezie. Isus Hristos a dat si testul suprem de umanitate - a murit.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 08:46 AM
Mesaj #5780

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 08:21 AM) *

Genial smile.gif

Nu sau pierdut nici iubirea ,nic mila nici dreptatea. Ce s-a pierdut ? S-a pierdut partea cu "infinita". Suntem fiinte slabe, limitatesi muritoare. Unde vrei tu dreptate infinita la un om? Dreptate da, dreptate infinita nu.

Comparand dumnezeul din biblie cu omul de rand, omul de rand modern castiga la toate aspectele. Vezi mai sus ce inseamna "dreptate infinita".

Stapanesti pe .... Asta e una din marele taine ale lui Dumnezeu care nu poate fi inteleasa de mintile noastre limitate. Isus Hristot a fost si este 100% Dumnezeu si 100% om in acelasi timp. Orice alta versiune este considerata erezie. Isus Hristos a dat si testul suprem de umanitate - a murit.

Niceea, 325. Mai citeste. Ceea ce sustii tu e arianism si e considerat erezie.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 10 2011, 09:26 AM
Mesaj #5781

Guests

Citeaza
Genial

Ca toti ateii care nu credeti in Dumnezeu si in viata de dupa moarte aveti o mare problema cu moartea. De aceea moartea ca pedeapsa pentru neascultare vi se pare exagerata. Doar ca nu e vorba de Gheorghe care nu vrea sa il asculte pe Vasile si moartea e doar o nastere intr-o lume mai buna.

Citeaza
Niceea, 325. Mai citeste. Ceea ce sustii tu e arianism si e considerat erezie.

Hai sa vedem ce este arianismul. Citat din wikipedia:
"Arianismul este o erezie creștină din secolul al IV-lea formulată de Arius, prezbiter în Alexandria, care susținea că Isus Cristos nu are caracter divin, fiind o ființă creată.
Afirmând aceasta, Arius se baza pe unicitatea lui Dumnezeu, singurul care există în sine. Fiul, care nu există în sine, nu poate fi Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu e unul, Fiul nu poate fi Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu este neschimbător, Fiul, care devenind om a devenit și schimbător, nu poate fi Dumnezeu. "

Daca te uiti putin scrie foarte clar ca arianismul sustine ca Isus Cristos nu are caracter divin. Iar eu am spus ca Isus Cristos este 100% Dumnezeu. Vezi. De aia mi se face lehamite sa discut cu cei ca tine. Dar cateodata nu ma pot abtine sa nu va dau cate un bobarnac peste nasurile voastre infumurate de atei super-evoluati.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 10 2011, 10:05 AM
Mesaj #5782

Guests

Acum cateva pagini in urma am propus un targ. Am recunoscut ca nu ma pricep la genetica si am propus ca marii atei super evoluati si super meseriasi in genetica sa intre pe unul din site-urile adeptilor teoriei Inteligent Design (ID) si sa ii faca de cacao. Pentru ca evident super-duper- ateii TE au dreptate iar fraierii si involuatii din ID nu au. Eu as fi recunoscut apoi ca gresesc in toate.
Raspunsul a fost pe masura. Cica site-urile nu mai functioneaza de vreo 15 miliarde ani.
Evident ca functioneaza la zi. Dar daca nu te tin muschii spui ca strugurii sunt acri.

http://crev.info/ - articole noi practic zilnic, va recomand cu caldura sa citit cateva articole, autorul are si simtul umorului si puncteaza foarte bine gaurile din TE
Un site ID de-a dreptul delicios. Atentie ID nu sunt crestini, sunt in general atei doar ca nu vad TE ca o teorie valida.

Foaaaaaarte grav. Nici macar ateii nu mai cred in TE.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 11:03 AM
Mesaj #5783

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 10:05 AM) *
Acum cateva pagini in urma am propus un targ. Am recunoscut ca nu ma pricep la genetica si am propus ca marii atei super evoluati si super meseriasi in genetica sa intre pe unul din site-urile adeptilor teoriei Inteligent Design (ID) si sa ii faca de cacao.

ID nu e teorie, e o ipoteza care nu are nici un argument demonstrat.

Pentru ca evident super-duper- ateii TE au dreptate iar fraierii si involuatii din ID nu au.

Aici ai dreptate.

Raspunsul a fost pe masura. Cica site-urile nu mai functioneaza de vreo 15 miliarde ani.
Evident ca functioneaza la zi. Dar daca nu te tin muschii spui ca strugurii sunt acri.

Adevarul nu este stabilit de cine tipa mai tare sau cine e mai bun la retorica. Adevarul e stabilit de probe, pe care daca nu te intereseaza subiectul nu le cunosti si singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa-ti dai cu parerea. Daca ti-ai schimba parerea numai dupa ce cineva "i-o trage" verbal sau in scris altcuiva, e momentul sa nu te mai gandesti la subiect, nu te intereseaza adevarul ci numai sa fii de partea celui care, aparent, castiga.

http://crev.info/ - articole noi practic zilnic, va recomand cu caldura sa citit cateva articole, autorul are si simtul umorului si puncteaza foarte bine gaurile din TE
Un site ID de-a dreptul delicios.

Si in acelasi timp hilar. Am citit primele 3 articole si mi-am facut norma de ras pe saptamana asta.
http://crev.info/content/111108-your_copper_pipes -> complexitate prin urmare dumnezeu, si greseala pe care o fac toti cei cu cunostinte in biologie si geologie zero, transpunerea formelor moderne in mediul din trecut.

http://crev.info/content/111107-man_mammals_ice_ages -> "Evolutionists believe there were many ice ages, covering billions of years." Cine a scris articolul n-are nici o treaba cu subiectul. Apoi pe puncte:
1. Nu cunoastem toate formele de viata care au existat pe Pamant. Corect. Deci TE e gresita?
2. Diferite specii dispar din motive diferite, unele chair din cauza omului. Corect. Deci TE e gresita?
3. Un articol despre ursi in care nu se discuta despre TE. Deci TE e gresita?
4. Omul modern a coexistat cu Neanderthalensis in anumite zone. Corect. Deci TE e gresita?
5. Coexistand, omul modern s-a "cunoscut" cu Neanderthalensis si as adauga un "si nu numai". Corect. Deci TE e gresita?
6. Humanoizii s-au adaptat mediului in etape diferite si o serie de ustensile au descoperite, uitate si redescoperite. Corect. Deci TE e gresita?
7. Anumite conditii psihice considerate acum a fi deranjamente erau intalnite des in trecut. Corect. Deci TE e gresita?
8. Stim putine lucruri despre anumite populatii. Corect. Deci TE e gresita?

http://crev.info/content/111106-engineers_tip_hat_to_nature -> "As usual, not a single one of these fascinating science projects mentioned evolution in the Darwinian sense." O serie de articole nu amintesc de TE. Inseamna ca e gresita. O sa urmaresc un meci de fotbal, am o banuiala ca comentatorul nu va aminti de TE.

Atentie ID nu sunt crestini, sunt in general atei doar ca nu vad TE ca o teorie valida.
Foaaaaaarte grav. Nici macar ateii nu mai cred in TE.

Ateu = a-teu, fara credinta in vreun zeu.
ID= intelligent design, necesita intelligent designer = zeu. Adeptii ID nu sunt neaparat crestini, pot fi si musulmani, evrei, etc. Dar in niciun caz atei.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 10 2011, 12:20 PM
Mesaj #5784

Guests

Citeaza
Ateu = a-teu, fara credinta in vreun zeu.
ID= intelligent design, necesita intelligent designer = zeu. Adeptii ID nu sunt neaparat crestini, pot fi si musulmani, evrei, etc. Dar in niciun caz atei.

Exact ca in cazul arianismului esti pe langa. Apropo ce mai face arianismul?
ID implica un creator , ADEVARAT, dar la fel de adevarat e ca pentru majoritatea adeptilor ID creatorii sunt EXTRATERESTRII si nu o divinitate. Din nou ai ratat sa taci inteligent.

Citeaza
ID nu e teorie, e o ipoteza care nu are nici un argument demonstrat.

Exact, aici ai ceva dreptate. Incredibil ce mult seamana ID si TE. Deoarece ID este doar o clona a TE . Ca doar ID s-a rupt din TE deoarece si-au dat seama ca TE e falimentar asa ca au abandonat si sacrificat rapid corabia TE in speranta ca vor salva ateismul.

Citeaza
Adevarul nu este stabilit de cine tipa mai tare sau cine e mai bun la retorica. Adevarul e stabilit de probe, pe care daca nu te intereseaza subiectul nu le cunosti si singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa-ti dai cu parerea. Daca ti-ai schimba parerea numai dupa ce cineva "i-o trage" verbal sau in scris altcuiva, e momentul sa nu te mai gandesti la subiect, nu te intereseaza adevarul ci numai sa fii de partea celui care, aparent, castiga.

Foarte corect si frumos ce spui tu aici doar ca nu inteleg ce legatura are cu mine si cu ce discutam. Eu sunt si ma declar crestin deci nu sunt de partea celui care castiga. Crestinismul e marele pierzator in clipa de fata. Si nu mi-am schimbat deloc parerea raman crestin doar doream sa iti atrag atentia ca exista si oameni de stiinta care considera TE depasit. Te faci ca uiti faptul ca ai afirmat ca site-urile ID sunt abandonate - fals asa ca ti-am aratat unul care posteaza articole zilnic.

Eu ii sfatuiesc pe ceilalti participanti la acest forum sa citeasca ei insisi articolele. Ii mai sfatuiesc sa persevereze deoarece lucrurile nu sunt chiar la nivel de gradinita, trebuie oleaca de efort ca sa aprofundezi si sa intelegi problemele.
Hai sa explic si sa demontez rapid cateva din carcotelile lui popeu.

Citeaza
3. Un articol despre ursi in care nu se discuta despre TE. Deci TE e gresita?

Da, este un articol despre dar concluzia trasa de tine e gresita. De fapt autorul articolului vroia sa combata una din numeroasele prejudecati gresita inradacinate despre TE respectiv faptul ca TE este obligatoriu si absolut necesar pentru ca oamenii de stiinta sa faca cercetare si dezvoltare.
Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution _ Theodosius Grygorovych Dobzhansky articolul de capatai, un fel de Tatal Nostru al ateilor TE care spune ca orice fosila am gasi sau orice date ar oferi genetica etc. ele trebuie reinterpretate si remixate folosind OBLIGATORIU ochelarii de cal ai TE.
Autorul demonstreaza aici si in alte articole ca se poate face cercetare stiintifica de varf ignorand complet TE.
TE a facut mari deservicii stiintei incepand cu epocala gafa numita junk DNA si continuand cu omul de Neanderthal si lista poate continua.

Citeaza
1. Nu cunoastem toate formele de viata care au existat pe Pamant. Corect. Deci TE e gresita?
2. Diferite specii dispar din motive diferite, unele chair din cauza omului. Corect. Deci TE e gresita?

Gresit din nou. Autorul ia la bascalie adeptii TE deoarece desi este evident chiar si pentru nespecialisti ca datele, fosilele et. sunt disparate, putine, incomplete ateii isi pun ochelarii de cal ai TE si se lanseaza in fabulatii si in emiterea de concluzii transante si definitive. In loc sa recunoasca cinstit ca mai trebuie cautat si studiat. Concluziile se dovedesc rapid gresite la urmatoarea fosila incompleta gasita. Se pun din nou ochelarii de cal ai TE si se emit alte concluzii definitive si transante si tot asa din 5 in 5 ani isi tot schimba concluziile definitive si transante avand tot timpul informatii insuficiente.
Vezi cazul Omul de Neanderthal cum in cateva decenii tot ce stiam despre el s-a modificat cu 180%. Dar desi toate parerile emise de ateii de-a lungul timpului privind Omul de Neanderthal transante si definitive puse una langa alta se bat cap in cap toate au o concluzie mareata : toate demonstreaza ca TE e valida.
Adeptii TE ar trebui sa renunte la avalansa de concluzii final-epocale rezultate din (preactic) zero date initiale.

Citeaza
http://crev.info/content/111107-man_mammals_ice_ages -> "Evolutionists believe there were many ice ages, covering billions of years." Cine a scris articolul n-are nici o treaba cu subiectul.

Care e problema aici. Geologii si evolutionistii afirma ca Terra trece periodic prin ere glacialale si ere "tropicale". Cica chiar acum ne indreptam urmatoarea.

Apropo. Ai gasit cam putine greseli gramaticale in textele mele. Eu sunt constiente ca am facut mult mai multe.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 12:26 PM
Mesaj #5785

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 09:26 AM) *
Ca toti ateii care nu credeti in Dumnezeu si in viata de dupa moarte aveti o mare problema cu moartea. De aceea moartea ca pedeapsa pentru neascultare vi se pare exagerata. Doar ca nu e vorba de Gheorghe care nu vrea sa il asculte pe Vasile si moartea e doar o nastere intr-o lume mai buna.

Gandire ciclica. Viata de apoi se bazeaza pe existenta lui dumnezeu care pana una alta n-a fost demonstrata.

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 09:26 AM) *
Daca te uiti putin scrie foarte clar ca arianismul sustine ca Isus Cristos nu are caracter divin. Iar eu am spus ca Isus Cristos este 100% Dumnezeu. Vezi. De aia mi se face lehamite sa discut cu cei ca tine. Dar cateodata nu ma pot abtine sa nu va dau cate un bobarnac peste nasurile voastre infumurate de atei super-evoluati.

Doua posturi mai sus:

Isus Hristot a fost si este 100% Dumnezeu si 100% om in acelasi timp. [...] Isus Hristos a dat si testul suprem de umanitate - a murit.

Faptul ca te contrazici singur inseamna ca ai dreptate.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 10 2011, 12:46 PM
Mesaj #5786

Guests

Citeaza
Gandire ciclica. Viata de apoi se bazeaza pe existenta lui dumnezeu care pana una alta n-a fost demonstrata.

Nu e gandire ciclica ci un sistem de idei, valori, adevaruri etc. compact scris in biblie. Dumnezeu si viata de apoi sunt doctrine biblice nu se demonstreza una pe alta si deci nu sunt ciclice. Crezi in ele sau nu, treaba ta.
Apropo unii cred in divinitate dar nu cred in viata de apoi si invers. Eu sunt crestin si biblia ma indreptateste sa cred in ambele fara ca ele sa se valideze reciproc.

Dumnezeu nu este in obiectul de studiu al stiintei si nici nu va fii vreodata. Nu am afirmat niciodata ca se poate dovedi stiintific ca exista Dumnezeu. Tot asa cum nu se poate dovedi stiintific ca nu exista Dumnezeu. Multi au incercat si au esuat lamentabil. Exista observatii stiintifice care par sa infirme existanta lui Dumnezeu tot asa cum exista alte observatii stiintifice care par sa dovedeasca existanta divintatii.

Citeaza
Faptul ca te contrazici singur inseamna ca ai dreptate.

Am afirmat ca Isus este 100% om si 100% divinitate. La un moment dat ti-am amintit doar de partea cu 100% divinitate deoarece deoarece ai afirmat ca sustin arianismul si bucatica cu 100% divin demonstraclar ca gresesti (fara a uita sau a nega si de cealalta jumatate 100% om).
Repet. Am folositca argument o jumatate de propozitie (100 % divin) pentru ca era relevanta in discutie ca sa iti amintesc de ea si ca sa iti arat ca gresesti dar asta nu inseamna ca am uitat sau ma dezic de cealata jumatate (100% om).
Exact unde ma contrazic. poti fi mai clar?

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 01:01 PM
Mesaj #5787

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 12:20 PM) *
Exact ca in cazul arianismului esti pe langa. Apropo ce mai face arianismul?

Tot erezie, mersi de intrebare. Vezi postul precedent.

ID implica un creator , ADEVARAT, dar la fel de adevarat e ca pentru majoritatea adeptilor ID creatorii sunt EXTRATERESTRII si nu o divinitate. Din nou ai ratat sa taci inteligent.

Extraterestri creati de cine? Faptul ca nu vreun zeu e creator ci alta fiinta nu face decat sa mute putin inceputul creatiei, dar problema ramane. In legatura cu faptul ca majoritatea adeptilor ID spun ca creatorul e o fiinta extraterestra si nu vreun zeu, [citation needed]. O statistica pe un site credibil e de-ajuns.

Exact, aici ai ceva dreptate. Incredibil ce mult seamana ID si TE. Deoarece ID este doar o clona a TE . Ca doar ID s-a rupt din TE deoarece si-au dat seama ca TE e falimentar asa ca au abandonat si sacrificat rapid corabia TE in speranta ca vor salva ateismul.

ID nu are nici o legatura cu TE. TE explica procesele diversificarii in biosfera. ID nu. TE nu implica ateism. Ateism nu implica TE. ID e total opus ateismului.

Foarte corect si frumos ce spui tu aici doar ca nu inteleg ce legatura are cu mine si cu ce discutam.

Era referitor la propunerea ta de a merge pe site-uri ID si a face paguba-n ciuperci.

Eu sunt si ma declar crestin deci nu sunt de partea celui care castiga. Crestinismul e marele pierzator in clipa de fata.

Ca si pantheonul grecesc, nordic etc in trecut. Basmele sunt actualizate continuu si inlocuite de povestiri si mai fantastice.

Si nu mi-am schimbat deloc parerea raman crestin doar doream sa iti atrag atentia ca exista si oameni de stiinta care considera TE depasit.

Nu e exclus ca la un moment dat anumite descoperiri sa duca la regandirea TE. Pana atunci TE reprezinta consensul in lumea stiintifica. Existenta oamenilor de stiinta care considera TE depasit nu inseamna ca TE e gresita.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 01:01 PM
Mesaj #5788

Guests

Te faci ca uiti faptul ca ai afirmat ca site-urile ID sunt abandonate - fals asa ca ti-am aratat unul care posteaza articole zilnic.

Da-mi te rog numarul postului in care am zis acest lucru.

Da, este un articol despre dar concluzia trasa de tine e gresita. De fapt autorul articolului vroia sa combata una din numeroasele prejudecati gresita inradacinate despre TE respectiv faptul ca TE este obligatoriu si absolut necesar pentru ca oamenii de stiinta sa faca cercetare si dezvoltare.

Nu cred ca a zis nimeni ca ingineria aeronautica se bazeaza pe TE.

Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution _ Theodosius Grygorovych Dobzhansky articolul de capatai, un fel de Tatal Nostru al ateilor TE care spune ca orice fosila am gasi sau orice date ar oferi genetica etc. ele trebuie reinterpretate si remixate folosind OBLIGATORIU ochelarii de cal ai TE.

Nu-mi amintesc sa-mi fi spus vreun profesor asa ceva. Orice descoperire este interpretata prin prisma faptelor, nu pentru a o incadra in TE. O descoperire care infirma TE inseamna aproape sigur premiul Nobel plus o tona de fonduri suplimentare pentru cercetare.

Autorul demonstreaza aici si in alte articole ca se poate face cercetare stiintifica de varf ignorand complet TE.
TE a facut mari deservicii stiintei incepand cu epocala gafa numita junk DNA si continuand cu omul de Neanderthal si lista poate continua.

Faptul ca scrierea stiintifica nu aminteste de TE nu inseamna ca nu s-a folosit TE. Cand zic de scriere stiintifica ma refer la articolul citat, nu la ce-a scris nenea ala in blog. Junk DNA gafa? Neanderthal gafa? Nu stii despre ce vorbesti.

Gresit din nou. Autorul ia la bascalie adeptii TE deoarece desi este evident chiar si pentru nespecialisti ca datele, fosilele et. sunt disparate, putine, incomplete ateii isi pun ochelarii de cal ai TE si se lanseaza in fabulatii si in emiterea de concluzii transante si definitive. In loc sa recunoasca cinstit ca mai trebuie cautat si studiat. Concluziile se dovedesc rapid gresite la urmatoarea fosila incompleta gasita. Se pun din nou ochelarii de cal ai TE si se emit alte concluzii definitive si transante si tot asa din 5 in 5 ani isi tot schimba concluziile definitive si transante avand tot timpul informatii insuficiente.
Vezi cazul Omul de Neanderthal cum in cateva decenii tot ce stiam despre el s-a modificat cu 180%. Dar desi toate parerile emise de ateii de-a lungul timpului privind Omul de Neanderthal transante si definitive puse una langa alta se bat cap in cap toate au o concluzie mareata : toate demonstreaza ca TE e valida.
Adeptii TE ar trebui sa renunte la avalansa de concluzii final-epocale rezultate din (preactic) zero date initiale.

Adeptii TE: totalitate lumii stiintifice. Nici o concluzie in stiinta nu e definitiva. Sunt supuse continuu criticii si noilor dovezi. Concluziile sunt bazate pe dovezile pana la un anumit moment. Repet: nimeni nu alearga sa demonstreze TE, pentru ca nu se castiga nimic din asta: dovada nu aduce nimic nou, fiind facuta deja de mult timp.

Care e problema aici. Geologii si evolutionistii afirma ca Terra trece periodic prin ere glacialale si ere "tropicale". Cica chiar acum ne indreptam urmatoarea.

Biologii nu au nici un rol in stabilirea istoricului fenomenelor si starilor atmosferice. Asta e problema.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 10 2011, 01:14 PM
Mesaj #5789

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 10 2011, 12:46 PM) *
Nu e gandire ciclica ci un sistem de idei, valori, adevaruri etc. compact scris in biblie. Dumnezeu si viata de apoi sunt doctrine biblice nu se demonstreza una pe alta si deci nu sunt ciclice.

Dumnezeu implica viata de apoi implica dumnezeu.

Apropo unii cred in divinitate dar nu cred in viata de apoi si invers. Eu sunt crestin si biblia ma indreptateste sa cred in ambele fara ca ele sa se valideze reciproc.

Dumnezeu fara viata de apoi? Cine?
Viata de apoi fara dumnezeu? Anumite religii asiatice. Cuvantul cheie aici e religie.

Dumnezeu nu este in obiectul de studiu al stiintei si nici nu va fii vreodata. Nu am afirmat niciodata ca se poate dovedi stiintific ca exista Dumnezeu. Tot asa cum nu se poate dovedi stiintific ca nu exista Dumnezeu.

Eu trebuie sa dovedesc ca joc tenis, nu e problema ta sa dovedesti ca eu nu joc tenis. Dovada trebuie facuta de partea care afirma ceva

Exista observatii stiintifice care par sa infirme existanta lui Dumnezeu tot asa cum exista alte observatii stiintifice care par sa dovedeasca existanta divintatii.

O lista te rog.

Am afirmat ca Isus este 100% om si 100% divinitate. La un moment dat ti-am amintit doar de partea cu 100% divinitate deoarece deoarece ai afirmat ca sustin arianismul si bucatica cu 100% divin demonstraclar ca gresesti (fara a uita sau a nega si de cealalta jumatate 100% om).
Repet. Am folositca argument o jumatate de propozitie (100 % divin) pentru ca era relevanta in discutie ca sa iti amintesc de ea si ca sa iti arat ca gresesti dar asta nu inseamna ca am uitat sau ma dezic de cealata jumatate (100% om).
Exact unde ma contrazic. poti fi mai clar?

100% om si 100% divinitate e imposibil. Suma procentelor trebuie sa fie 1. La tine e 2. Orice alt procent diferit de 100% divinitate si 0% om e arianism, infirmand natura divina. Folosesti de mai multe ori cuvantul jumatate. Procentual, jumatatea e 0.5 sau 50%. Am fost destul de clar?

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Nov 10 2011, 01:34 PM
Mesaj #5790

Guests

Eu am zis in #5690.
"
Pt toteu .
Forum-urile alea sunt pustiiii , un singur thread activ cu ultimul post in 2005. Asta ar trebui sa-ti spuna ceva .
"

http://www.arn.org/ubbthreads/postlist.php...=0&Board=24

Era o invitatie sa comunic cu indivizii aia care au cate 8 moderatori pe thread biggrin.gif . De-aia probabil nu exista nici urma de discutie in jurul retrovirusilor din ADN - care reprezinta IMO singura proba irefutabila pentru evolutie .
Celelalte sunt circumstantiale , la stilul ca daca vad niste urme de tractor pe camp nu pot fi SIGUR ca un tractor le-a lasat , ca putea fi si un OZN cu condus de extraterestri excentrici .

Ia vezi , fa-ti cont si incearca sa deschizi un thread cu titlul " DNA RETROVIRAL INSERTIONS ARE A PROOF FOR TE ? "

+Quote Post

207 Pagini V  « < 191 192 193 194 195 > » 
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 02:06 AM