IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Munca in Germania?
Vizitator_Goe.
mesaj Aug 9 2010, 04:28 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Viorel @ Aug 8 2010, 11:37 PM) *
Luci draga, nu-mi vad lungu nasului ca nu e asa mare ca al tau, "uitete" la tine cum scrii si daca ma intorc in tigania imputita (AKA Rominia) inseamna ca am esuat jalnic in viata ca toti cei care s-au intors cu coada intre picioare, sper sa nu se intample asta Frau Werner si in schimb sa te intorci matale unde ai supt prima data
laptele.

Ce uiti tu este ca din tigania aia imputita ai venit si tu.Nimeni nu e exclus,nimeni nu e mai special decat celalalt.
Tot acolo ai supt si tu la laptele,ai mancat eugenia si covrigi.
Ca tu ai plecat nu te face cu nimic mai special,nu ti-a crescut nici o mana in plus si nici altceva.Tot Viorel esti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Frankfurt.
mesaj Aug 9 2010, 05:52 AM
Mesaj #62

Guests

Luci draga, nu-mi vad lungu nasului ca nu e asa mare ca al tau, "uitete" la tine cum scrii si daca ma intorc in tigania imputita (AKA Rominia) inseamna ca am esuat jalnic in viata ca toti cei care s-au intors cu coada intre picioare, sper sa nu se intample asta Frau Werner si in schimb sa te intorci matale unde ai supt prima data
laptele.

Ba Viorele ce ai patit? Ai uitat de unde esti?Unde iti este familia?A ce mergi acasa in vacante?La laptic wink.gif)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 9 2010, 06:46 AM
Mesaj #63

Guests

si daca ma intorc in tigania imputita (AKA Rominia) inseamna ca am esuat jalnic in viata ca toti cei care s-au intors cu coada intre picioare

Marea drama a " tiganiei imputite (AKA Romania) " este ca din cand in cand mai ......... giboni din astia sa tine, care oricum ne fac de ras pe unde se duc.

+Quote Post
Vizitator_stevee.
mesaj Aug 9 2010, 03:32 PM
Mesaj #64

Guests

@Musafir.Fraza cu "............." a fost tare.Sa-l lasam pe nefericitul Viorel,ca i-am cam umplut toti frigiderul si camara cu "carne".Sa aiba timp s-o mestece toata.

In doua saptamani plec la un prieten in Augsburg si o sa fac exact cum a facut ALEXANDRU LUCIAN.Limba o stiu.Am facut si cursuri la Goethe Zentrum si am diploma de nivelul C1.

Si Alexandru,daca vrei lasa un ID de messenger pe-aici,poate reusim sa vorbim.Multumesc de informatii.O zi buna la toti!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 9 2010, 03:41 PM
Mesaj #65

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (stevee @ Aug 9 2010, 04:32 PM) *
@Musafir.Fraza cu "............." a fost tare.Sa-l lasam pe nefericitul Viorel,ca i-am cam umplut toti frigiderul si camara cu "carne".Sa aiba timp s-o mestece toata.

In doua saptamani plec la un prieten in Augsburg si o sa fac exact cum a facut ALEXANDRU LUCIAN.Limba o stiu.Am facut si cursuri la Goethe Zentrum si am diploma de nivelul C1.

Si Alexandru,daca vrei lasa un ID de messenger pe-aici,poate reusim sa vorbim.Multumesc de informatii.O zi buna la toti!

OPiniile lui Viorel despere Romania sunt opiniile lui . Puteti fi de acord sau nu . Opiniile voastre despre Viorel sunt despre un user si nu sunt ok . Atacati-i opiniile , nu pe el .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 9 2010, 06:22 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 9 2010, 03:41 PM) *
OPiniile lui Viorel despere Romania sunt opiniile lui . Puteti fi de acord sau nu . Opiniile voastre despre Viorel sunt despre un user si nu sunt ok . Atacati-i opiniile , nu pe el .

Si cand e un caz patologic, ce ne facem?

+Quote Post
Vizitator_langa Frankfurt la Rin.
mesaj Aug 10 2010, 07:50 AM
Mesaj #67

Guests

Incepand cu 1 ianuarie 2011

Pt cei care vin la munca in agricultura,va anunt ca nu mai trebuie prin firma interimara sau inchiriere,cum era pana acuma ca asteptai 3 luni pana ce venea contractul(refuz sau accept).
Sa dat libera trecere la muncitori in agricultura.Stiu asta ca lucram 3 luni pe an la o familie si mau sunat ca pot direct sa merg acuma,ei angajeaza.
Cei care sunt la fel stiu ce zic. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_postedword.dgb.de.
mesaj Aug 11 2010, 09:01 AM
Mesaj #68

Guests

Consultatii gratuite pentru lucratori detasati pe durata determinata in Germania (Berlin)

Planificati o angajare sau sunteţi angajat pe durata determinata in Germania (Berlin sau regiunea Brandenburg)?

Aveţi intrebari privind prevederile legale care vi se aplica in relatia de
munca, ca de exemplu:
[list=1]

– Care este legislatia muncii care se aplica in cazul meu?
– In ce sistem de asigurari sociale sunt asigurat?
– Ce beneficii privind protectia sanatatii si sigurantei la locul de munca pot solicita de la angajatorul meu?
– Ce pot face daca angajatorul meu nu imi plateşte salariul convenit?
– Care este nivelul salarial la care am dreptul?

Contactati-ne!

Va ascultam si va oferim consultanta si suport gratuit!

Unde ne gasiti:

Beratungsbüro für entsandte Beschäftigte
Email: beratung-eu@dgb.de | www: postedwork.dgb.de

+Quote Post
Vizitator_LALA.
mesaj Aug 16 2010, 12:30 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Viorel @ May 27 2010, 05:36 PM) *
Mandra luptatoare cu sistemul fiscal german, sunt convins ca lucrand mai la negru, mai cu bani in mana, o sa reusesti sa-i fentezi pe "fraierii aia de nemtzalai" si nu o sa fie nevoie sa te mariti vreodata rolleyes.gif , pe de alta parte dupa cum scrii (vezi mai sus sublinierile) nici nu cred ca vei intra prea curand in in vreo clasa de impozitare semnificativa, asa ca "nemtalaii" nu vor fi foarte pagubiti laugh.gif.
In ceea ce priveste "ajutau' neamnului" eu nu sunt neam cu oameni ca tine decat prin considerentul ca ne-am nascut in aceeasi tara defecta, pe cei care merita sa-i ajut ii ajut, restul sa fie la ei acolo in Spania si Italia ca-s tari de ginta latina si se inteleg bine sau cel mai bine sa stea cu majoritatea celor ca ei pe plaiul de dor si jale.

Ciussli si aufniemalssehn,
Viorel

Domnul Viorel , Dumneavoastra va convine sa scrieti pe forum, vati ajuns mare si tare in Germania si conduceti pe acolo vreun BMWeu deala puternic, si va luati pe forumuri de cate un amarat care vrea sa mance si el o pita.
Ciusi si animalulessehn

+Quote Post
Vizitator_Mishu.
mesaj Aug 19 2010, 06:16 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Viorel @ May 27 2010, 05:36 PM) *
Mandra luptatoare cu sistemul fiscal german, sunt convins ca lucrand mai la negru, mai cu bani in mana, o sa reusesti sa-i fentezi pe "fraierii aia de nemtzalai" si nu o sa fie nevoie sa te mariti vreodata rolleyes.gif , pe de alta parte dupa cum scrii (vezi mai sus sublinierile) nici nu cred ca vei intra prea curand in in vreo clasa de impozitare semnificativa, asa ca "nemtalaii" nu vor fi foarte pagubiti laugh.gif.
In ceea ce priveste "ajutau' neamnului" eu nu sunt neam cu oameni ca tine decat prin considerentul ca ne-am nascut in aceeasi tara defecta, pe cei care merita sa-i ajut ii ajut, restul sa fie la ei acolo in Spania si Italia ca-s tari de ginta latina si se inteleg bine sau cel mai bine sa stea cu majoritatea celor ca ei pe plaiul de dor si jale.

Ciussli si aufniemalssehn,
Viorel

Bai Veorele,

Dupa cum scrii se vede ca esti un mare frustrat, semn ca nu ti-ai facut nici un rost mai acatari pe taramul lui Goethe, iar dupa cat de rar dai replicile, se vede ca nu ai net acasa, ceea ce corespunde profilului tau de mandru detinator al Hartz IV ului. Sa-l stapanesti sanatos pana la adanci batraneti. Cat despre ura pe care o raspnadesti cu fiecare postare si mishtourile alea de Ialomita, sa fie la tine acolo, cand te duci si mananci si te imbraci de la Evangelishe Gemeinde. Mai bine ii inveti si pe ceilalti romani care sunt tomberoanele mai valoroase.

Kein Ciussli

+Quote Post
Vizitator_JObs112.
mesaj Aug 19 2010, 09:22 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (tatiana @ Oct 19 2008, 04:51 PM) *
As avea o intrebare pentru cei care au trecut prin aceeasi situatie.
Cam care are fi cea mai corecta, legala metoda pentru a-l aduce pe fratele meu in Germania sa stea si lucreze legal aici? Momentan lucreaza ca painter in Anglia si ar dori sa vina in Germania, inca nu stie limba si nici cum va obtine drept de munca. A studiat Finantele in tara si a fost cativa ani contabil acolo, e pe undeva pe la 35 ani el.
Cam cum credeti ca se poate muta frumos, legal in Germania, respectiv Berlin?

am mai incercat sa scriu despre jobs112 si niciodata nu sa publicat..oare de ce ..pentru ca e cineva care ofera consultanta pentru locuri de munca gratuit si ..alcineva e dezinteresat de asta considerand neinteresant...ciudat domnilor moderatori...

jobs112 e un nou inceput in televiziunea online..si poate ..in fine oricum nu publicati

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Aug 19 2010, 11:27 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Alexandru Lucian @ Jul 28 2010, 10:21 PM) *
Salut
Vreau sa va povestesc pe scurt modalitatea prin care am ajuns in Germania, poate ii va fi cuiva de ajutor, si asta pentru ca eu consider normal, ca asa cum eu am fost indrumat de catre persoane cu care nu am avut nimic in comun si nu au pretins ceva in schimbul sfaturilor, este normal sa procedez la fel. Nu vreu sa intru in polemici cu persoane gen Viorel, pentru ca nu merita nici cat negru sub unghie. Ii doresc sa fie fericit cu cei 4700 de euro si daca se insoara trece pe nivel 4 de impozitare si daca mai face si un copil (sper ca nu, ca e suficient unul ca el pe lumea asta) are sansa sa treaca la nivel 3 si mai primeste si alocatie de 185 de euro wink.gif.
In concluzie: am plecat din tara in urma cu 6 luni si am ajuns in zona Karlsruhe, BW. Am locuit la un prieten si sunt si inregistrat la primarie de cand am ajuns aici. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma inscriu la cursuri de limba, eu fiind vorbitor de engleza si franceza, nu am vorbit o boaba germana pana cand am ajuns aici. De atunci merg la scoala 4 zile pe saptamana cate 2 ore pe zi si ca sa ma sustin financiar am lucrat la negru (diverse renovari de apartamente) la ce m-am priceput si eu mai bine. Dupa ce am facut 2 luni aici, si reusind sa ma descurc cat de cat in germana, m-am prezentat la un interviu de angajare la Mc Donald's, si am obtinut postul. Toata documentatia necesara obtinerii dreptului de munca i-a revenit angajatorului, care s-a conformat dupa ce am discutat si a vazut ca nu suntem toti capshunari. Am primit dreptul de munca pe un an, eu semnand in cunostinta de cauza un contract pe o perioada nedeterminata si un salariu de 7,5 pe ora (nu e mult, dar destul ca sa te poti sustine financiar aici o periada de timp), care se prelungeste automat pe perioada nedeterminata daca nu plec sau nu sunt dat afara timp de un an. Este adevarat ca nu este tocmai serviciul si salariul pe care il doresc, dar asta nu ma impiedica sa lucrez cel putin un an la Mc ca sa imi obtin dreptul definitiv de munca. In concluzie, se poate, nu e atat de greu, dar conditia de baza e sa vorbiti cat de cat germana. Chiar daca am absolvit o facultate si am avut un post caldutz in tara, nu m-am dat inapoi de la munci nu tocmai placute pentru a realiza ceea ce imi doresc. Sper ca pana de Craciun sa imi aduc si sotia si copilul aici, si sincer nu cred sa nu reusesc, doar ca mai am putin de aranjat prin casa.
Sper ca ii va folosi cuiva aceasta informatie chiar daca nu scrie corect gramatical sau nu filosofeaza ca "Linginerul filosof" de mai sus.
Va doresc ceea ce imi doresc si mie.

+Quote Post
Vizitator_dan_maricel.
mesaj Aug 22 2010, 12:15 PM
Mesaj #73

Guests

buna ,sunt Maricel!sunt din Galati si as vrea sa muncesc in Germania ,stiu sa vorbesc,sa citesc ,nu excelent dar ma descurc.Muncesc de 11 ani la coafor(tund si femei si barbati )insa nu mai merge .As dori sa imi spuna cineva ,ce as putea face in ca sa ma stabilesc acolo .Normal ca nu ma scald in bani ptr ca nu mai scriam nimic pe acest forum biggrin.gif Daca poate cineva sa ma indrume ,partea rea e ca sunt casatorit ,am doi copii (4 si 6 ani)si doresc sa le ofer ceva mai bun ...

+Quote Post
Vizitator_Robert.
mesaj Aug 22 2010, 07:11 PM
Mesaj #74

Guests

Salut. Am si eu nevoie de cineva care din greseala,auzite sau stie cumva un loc de munca in Germania....oriunde nu conteaza, ca Ajutor Bucatar,am 21 de ani,1 an experienta in bucataria romaneasca. Diploma bucatar, cunosc limba engleza,dar germana nu stiu mai nimik sad.gif( Nr tel : 0729 236397 /0723 647407sau id mess : y_cull@yahoo.com Multumesc !

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 23 2010, 07:25 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Goe @ Aug 9 2010, 04:28 AM) *
Ce uiti tu este ca din tigania aia imputita ai venit si tu.Nimeni nu e exclus,nimeni nu e mai special decat celalalt.
Tot acolo ai supt si tu la laptele,ai mancat eugenia si covrigi.
Ca tu ai plecat nu te face cu nimic mai special,nu ti-a crescut nici o mana in plus si nici altceva.Tot Viorel esti.

Asa Goe, fa-l pe darwin sa se rasuceasca'n mormânt.
adica pentru tine nu exista evolutie, evolutiune, dezvoltare, educare, nimica.

daca intri ca un bou incult la scoala, fara sa stii sa citesti, fara sa stii sa faci acoduri, si dupa aia iesi doctor inginer, cu lucrari publicate si tare pe bucata ta, înseamna ca nu s-a schimbat nimica la tine, nu ti-a crescut o mâna'n plus, si te cheama tot viorel.

Frumoasa logica, consistenta, tipica cuiva care se tine strâns de scaun ca nu cumva sa evolueze si sa se schimbe.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 23 2010, 07:29 AM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (stevee @ Aug 9 2010, 03:32 PM) *

Si Alexandru,daca vrei lasa un ID de messenger pe-aici,poate reusim sa vorbim.

ce-mi plac mie astia care stiu limba, se duc acolo, dar integrarea lor e constituita dintr-o lista de messenger plina de derbedei de la românik care stau toata ziua in fata la ecran.

Sa nu cumva sa iesi cu f'un neamt d-ala la bere, ca ti se apleaca, steviee.

+Quote Post
Vizitator_maricica.
mesaj Aug 23 2010, 08:58 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (dan_maricel @ Aug 22 2010, 12:15 PM) *
buna ,sunt Maricel!sunt din Galati si as vrea sa muncesc in Germania ,stiu sa vorbesc,sa citesc ,nu excelent dar ma descurc.Muncesc de 11 ani la coafor(tund si femei si barbati )insa nu mai merge .As dori sa imi spuna cineva ,ce as putea face in ca sa ma stabilesc acolo .Normal ca nu ma scald in bani ptr ca nu mai scriam nimic pe acest forum biggrin.gif Daca poate cineva sa ma indrume ,partea rea e ca sunt casatorit ,am doi copii (4 si 6 ani)si doresc sa le ofer ceva mai bun ...

Apoi daca esti luat, n-am facut nimica... Da esti casatorit tot timpu? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_dan_maricel.
mesaj Aug 23 2010, 10:41 AM
Mesaj #78

Guests

Maricica,cateodata nu sunt ,dar tre sa vb .....ptr asta:d

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Aug 24 2010, 12:36 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Till @ Aug 23 2010, 07:25 AM) *
Asa Goe, fa-l pe darwin sa se rasuceasca'n mormânt.
adica pentru tine nu exista evolutie, evolutiune, dezvoltare, educare, nimica.

daca intri ca un bou incult la scoala, fara sa stii sa citesti, fara sa stii sa faci acoduri, si dupa aia iesi doctor inginer, cu lucrari publicate si tare pe bucata ta, înseamna ca nu s-a schimbat nimica la tine, nu ti-a crescut o mâna'n plus, si te cheama tot viorel.

Frumoasa logica, consistenta, tipica cuiva care se tine strâns de scaun ca nu cumva sa evolueze si sa se schimbe.

Eu cred ca am inca common sense sa recunosc un om evoluat.
Cand foloseste cuvinte gen Romanika,naspa,manele,seminte,pitipoance,misto....tot Viorel e chiar daca lucreaza el la Nasa.
Ador afirmatiile de genul: 'bre,sa mor io ca astia din Romania sunt fraieri,civilizatie de k,mi se rupe mie de cioflingari,eu traiesc intr-o civilizatie evoluata'.
Tu chiar crezi ca omul asta a evoluat numai datorita faptului ca s-a mutat din tara?

+Quote Post
Vizitator_8V.
mesaj Aug 24 2010, 02:42 AM
Mesaj #80

Guests

Am fost in Germania in plimbare doar in '92, era inca cu vize, de ramas acolo nu doresc, deci nu pot contribui cu sfaturi in mod direct dar ce pot sa spun este ca in fiecare tara exista o legislatie, un cod al muncii si asa mai departe, in loc sa asteptati tot felul de sfaturi de la conationali (mai mult sau mai putin dornici), bagati tare pe legislatie, toate raspunsurile cautate sunt acolo.

Dupa ce v-ati facut temele si ati extras cateva variante prin care credeti ca puteti realiza ceea ce v-ati propus, mergeti cu variantele la un avocat acolo si intr-o ora va va lamuri cu privire la avantajele si dezavantajele fiecarei variante.

Pentru cei ce nu sunt in stare sa faca asa ceva (!?) probabil ar fi indicat sa se orienteze spre alte orizonturi.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 24 2010, 06:12 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Goe @ Aug 24 2010, 12:36 AM) *
Eu cred ca am inca common sense sa recunosc un om evoluat.
Cand foloseste cuvinte gen Romanika,naspa,manele,seminte,pitipoance,misto....tot Viorel e chiar daca lucreaza el la Nasa.
Ador afirmatiile de genul: 'bre,sa mor io ca astia din Romania sunt fraieri,civilizatie de k,mi se rupe mie de cioflingari,eu traiesc intr-o civilizatie evoluata'.
Tu chiar crezi ca omul asta a evoluat numai datorita faptului ca s-a mutat din tara?

Ideea nu era asta .
Ideea era ca da, oamenii si evolueaza si se schimba.
De multe ori e doar o problema de o sansa, care li se da sau nu.
De multe ori unele persoane ajung sa realizeze ceea ce nu au visat niciodata, doar pentru ca au avut o sansa.

Si ce daca daca continua sa vorbeasca ca la românik ? Mare brânza.

+Quote Post
Vizitator_dan_maricel.
mesaj Aug 24 2010, 12:54 PM
Mesaj #82

Guests

stie cineva ce tre sa faci (acte ,suma de bani ,chiria)ptr a fi privat (domeniul coafor )......Germania normal

+Quote Post
Vizitator_ancuta.
mesaj Aug 24 2010, 03:42 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (tatiana @ Oct 19 2008, 04:51 PM) *
As avea o intrebare pentru cei care au trecut prin aceeasi situatie.
Cam care are fi cea mai corecta, legala metoda pentru a-l aduce pe fratele meu in Germania sa stea si lucreze legal aici? Momentan lucreaza ca painter in Anglia si ar dori sa vina in Germania, inca nu stie limba si nici cum va obtine drept de munca. A studiat Finantele in tara si a fost cativa ani contabil acolo, e pe undeva pe la 35 ani el.
Cam cum credeti ca se poate muta frumos, legal in Germania, respectiv Berlin?

Vezi pe jobs112 gasesti sfaturi live..e un fel de tv jobs unde poti sa pui intrebari si primesti raspunsuri live despre probleme de genul asta sau altele

bafta

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Aug 26 2010, 01:40 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (Till @ Aug 24 2010, 06:12 AM) *
Ideea nu era asta .
Ideea era ca da, oamenii si evolueaza si se schimba.
De multe ori e doar o problema de o sansa, care li se da sau nu.
De multe ori unele persoane ajung sa realizeze ceea ce nu au visat niciodata, doar pentru ca au avut o sansa.

Si ce daca daca continua sa vorbeasca ca la românik ? Mare brânza.

Da si mie un exemplu ca sa inteleg mai bine.Da-mi si mie un exemplu de un prost care a ajuns destept in alta parte.
Eu am crezut ca multi au renuntat la Ro din cauza 'civilizatiei' si pe urma vad ca ei vorbesc tot ca la marginea santului chiar daca au 'evoluat'.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 28 2010, 02:21 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Goe @ Aug 26 2010, 01:40 AM) *
Da si mie un exemplu ca sa inteleg mai bine.Da-mi si mie un exemplu de un prost care a ajuns destept in alta parte.

vizitatorul laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 30 2010, 08:33 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (Goe @ Aug 26 2010, 01:40 AM) *
Eu am crezut ca multi au renuntat la Ro din cauza 'civilizatiei' si pe urma vad ca ei vorbesc tot ca la marginea santului chiar daca au 'evoluat'.

Ia vezi Goe, ce zici de toanta asta ?

http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime..._325767759.html

O româncă de 28 de ani a făcut studii şi carieră în străinătate după ce un fost profesor de la Universitatea Bucureşti i-a refuzat recomandarea care i-ar fi permis să încerce să se angajeze în diplomaţie.
„Când mă gândesc la România, îmi vin în minte cuvintele profesorului care mi-a refuzat o semnătură pentru a-mi depune dosarul la Externe. «Domnişoară, nici nu ţi s-a uscat bine cerneala pe diplomă şi ai pretenţia să lucrezi la MAE?», au fost cuvintele care au ambiţionat-o pe absolventă. „Pe principiul: ce nu te omoară te întăreşte, mi-am continuat drumul spre ţări unde am avut ocazia să-mi realizez aspiraţiile", spune Codruţa

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Aug 30 2010, 03:50 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (Till @ Aug 30 2010, 08:33 AM) *
Ia vezi Goe, ce zici de toanta asta ?

http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime..._325767759.html

O româncă de 28 de ani a făcut studii şi carieră în străinătate după ce un fost profesor de la Universitatea Bucureşti i-a refuzat recomandarea care i-ar fi permis să încerce să se angajeze în diplomaţie.
„Când mă gândesc la România, îmi vin în minte cuvintele profesorului care mi-a refuzat o semnătură pentru a-mi depune dosarul la Externe. «Domnişoară, nici nu ţi s-a uscat bine cerneala pe diplomă şi ai pretenţia să lucrezi la MAE?», au fost cuvintele care au ambiţionat-o pe absolventă. „Pe principiul: ce nu te omoară te întăreşte, mi-am continuat drumul spre ţări unde am avut ocazia să-mi realizez aspiraţiile", spune Codruţa

Tillica, f amuzant articolul tau dar are niste scapari mari la capitolul logica deci ai mare dreptate, e o toanta. Iata un ex:

Americanii plătesc bani grei să facă şcoală, dar atunci când se decid, îşi canalizează gândirea şi devin experţi pe acel domeniu, pentru că aria de studiu este precisă şi concretă. -- corect si de acord cu conditia sa se mai caute aria aceea ingusta cind termini ca altfel mai dai banul odata.

La noi, învăţământul este gratuit, dar sistemul este general, cu lacune, „acoperite" cu materii fictive şi informaţii nefolositoare. - din nou corect si de acord.. cu adaugarea ca nu te opreste nimeni sa studiezi aprofundat si sa dai o groaza de bani pe carti, cursuri private etc.. Cind am facut eu scoala dintr-o grupa de 30 doar vreo 10 aveau indee cu ce se maninca specialitatea respectiva, restul erau de gura lu mama.

În al doilea rând, voluntariatul este foarte apreciat aici şi constituie baza unei viitoare cariere, pe când la noi abia apare ideea de voluntariat. Aşa că termini studiile fără experienţă practică şi cu şanse minime de angajare. -- aici e o toanta pt ca in conditiile in care tu ca firma poti sa alegi numai intre cei care fac scoala proasta din Ro sansele tale sint la fel de bune sau de proaste, firma urmind sa te califice la locul de munca. La fel si in vest toti sint la fel de bine pregatiti ca atare sansele lor de angajare cind termina sint la fel (de bune sau proaste).
Soctelile ar fi altfel in care cei ce termina MIT ar concura cu cei ce termina politehnica dar cum asta nu prea se intimpla...

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 31 2010, 03:04 AM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Aug 30 2010, 03:50 PM) *
Tillica, f amuzant articolul tau dar are niste scapari mari la capitolul logica deci ai mare dreptate, e o toanta. Iata un ex:

Americanii plătesc bani grei să facă şcoală, dar atunci când se decid, îşi canalizează gândirea şi devin experţi pe acel domeniu, pentru că aria de studiu este precisă şi concretă. -- corect si de acord cu conditia sa se mai caute aria aceea ingusta cind termini ca altfel mai dai banul odata.

La noi, învăţământul este gratuit, dar sistemul este general, cu lacune, „acoperite" cu materii fictive şi informaţii nefolositoare. - din nou corect si de acord.. cu adaugarea ca nu te opreste nimeni sa studiezi aprofundat si sa dai o groaza de bani pe carti, cursuri private etc.. Cind am facut eu scoala dintr-o grupa de 30 doar vreo 10 aveau indee cu ce se maninca specialitatea respectiva, restul erau de gura lu mama.

În al doilea rând, voluntariatul este foarte apreciat aici şi constituie baza unei viitoare cariere, pe când la noi abia apare ideea de voluntariat. Aşa că termini studiile fără experienţă practică şi cu şanse minime de angajare. -- aici e o toanta pt ca in conditiile in care tu ca firma poti sa alegi numai intre cei care fac scoala proasta din Ro sansele tale sint la fel de bune sau de proaste, firma urmind sa te califice la locul de munca. La fel si in vest toti sint la fel de bine pregatiti ca atare sansele lor de angajare cind termina sint la fel (de bune sau proaste).
Soctelile ar fi altfel in care cei ce termina MIT ar concura cu cei ce termina politehnica dar cum asta nu prea se intimpla...

io las socotelile astea pe seama ta, pentru mine mesajul era semnificativ din alt context ...
Goe cerea de zor exemple, ei, iata unul.
Acuma daca aia e o toanta sau nu, treaba ei, sa fie sanatoasa laugh.gif
N-am stat sa-i citesc analizele fine despre ce buna e ea acuma si ce idiot e sistemul românesc, pen'ca : primo, stiu ca e idiot, secundo, spre deosebire de toanta care e ea, mai stiu ca nu se va schimba nimica.
Suficientul ala de prof care a tratat-o cu sictir va exista mereu în sistemul românesc, ca-i place lui capshunarul sau ca nu-i place

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Aug 31 2010, 05:29 AM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (Till @ Aug 31 2010, 03:04 AM) *
io las socotelile astea pe seama ta, pentru mine mesajul era semnificativ din alt context ...
Goe cerea de zor exemple, ei, iata unul.
Acuma daca aia e o toanta sau nu, treaba ei, sa fie sanatoasa laugh.gif
N-am stat sa-i citesc analizele fine despre ce buna e ea acuma si ce idiot e sistemul românesc, pen'ca : primo, stiu ca e idiot, secundo, spre deosebire de toanta care e ea, mai stiu ca nu se va schimba nimica.
Suficientul ala de prof care a tratat-o cu sictir va exista mereu în sistemul românesc, ca-i place lui capshunarul sau ca nu-i place

Ce am intrebat eu a fost mai mult simbolic,ceva de genul un prost e tot prost oriunde s-ar duce chiar daca acolo isi permite un Blackberry...si nimeni nu s-a emancipat asa din senin doar fiindca a schimbat locul,cunostiintele le avea deja,a gasit doar rampa de lansare.
Saraca fata s-a suparat ca a fost refuzata o data in viata...Pfff..nu am trecut noi astia mai trecuti prin viata printr-o gramada de chestii de genul asta?
Si acolo si 'acolo'.
Cand am terminat generala am avut un prof care era cu ochii pe mine si mereu imi baga bete in roate.Cand a auzit ca vreau sa dau la marina mi-a zis clar in fata ca nu ma trece numai sa nu dau acolo ca 'fac scoala de rusine'.
L-am fentat si am trecut si am intrat si la marina.Acu tu chiar crezi ca o chestie de genul asta m-ar traumatiza pe viata sau ca m-ar face sa plec din tara?Aiurea..
Si asa cum am spus exemple de genul asta gasesti si acolo si 'acolo'.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Aug 31 2010, 06:16 AM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Goe @ Aug 31 2010, 05:29 AM) *
Ce am intrebat eu a fost mai mult simbolic,ceva de genul un prost e tot prost oriunde s-ar duce chiar daca acolo isi permite un Blackberry...si nimeni nu s-a emancipat asa din senin doar fiindca a schimbat locul,cunostiintele le avea deja,a gasit doar rampa de lansare.
Saraca fata s-a suparat ca a fost refuzata o data in viata...Pfff..nu am trecut noi astia mai trecuti prin viata printr-o gramada de chestii de genul asta?
Si acolo si 'acolo'.
Cand am terminat generala am avut un prof care era cu ochii pe mine si mereu imi baga bete in roate.Cand a auzit ca vreau sa dau la marina mi-a zis clar in fata ca nu ma trece numai sa nu dau acolo ca 'fac scoala de rusine'.
L-am fentat si am trecut si am intrat si la marina.Acu tu chiar crezi ca o chestie de genul asta m-ar traumatiza pe viata sau ca m-ar face sa plec din tara?Aiurea..
Si asa cum am spus exemple de genul asta gasesti si acolo si 'acolo'.

Goe, ai cerut un exemplu, ti-am gasit (cât ai clipi din ochi) un exemplu.
Acuma ca ce am facut fiecare în viata asta e alta poveste, le amesteci de le ametesti.
si nu ma lua cu blackberryul, ca nu de asta e vorba

+Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:54 PM