IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Un nou titlu universitar: Plagiadoctor
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 19 2012, 02:12 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 01:59 PM) *
In rezumat, indiferent ca aceasta analogie este sau nu acceptabila, problema nu e cetateanul care voteaza, pentru ca nu stabileste el cine candideaza.
Problema e complicata dar totusi cetateanul e cel ce decide. Politicianul occidental se teme de alegator mai mult decat de orice. Se teme vreun ministru USL de ce zice cetateanul? Se teme Ponta ca nu va mai fi ales la toamna? Sau Antonescu ca nu va fi presedinte? Nici vorba. Indiferent cat de penibili vor fi, alegatorii lor nu au nici un repros sa le faca.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 02:12 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 02:05 PM) *
Boc (la fel ca Basescu) e o canalie si un scelerat, a furat mancarea de la gura copiilor nostri atunci cand a taiat indemnizatiile pentru mame.

Ei, nu, serios? Dar asa iti cresti tu copiii, din indemnizatia primita de nevasta-ta? Din ce bani crezi ca era platita indemnizatia aia?

O sa-ti spun eu de ce a taiat Boc indemnizatiile alea: pentru ca eu si alte mii de oameni asemenea mie, care creau locuri de munca in RO., am plecat din tara si acum cream locuri de munca in alta parte. Iar tu ca bugetar, angajat la stat sau orice alt soi de asistat social, n-ai decat sa-i platesti personal indemnizatie nevestei, sa vedem daca esti in stare! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 19 2012, 02:16 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 02:05 PM) *
Il compari pe Boc cu Ratiu? Boc (la fel ca Basescu) e o canalie si un scelerat, a furat mancarea de la gura copiilor nostri atunci cand a taiat indemnizatiile pentru mame.
Ia spune, daca iti da Ponta indemnizatia inapoi nu-i asa ca nu te mai intereseaza daca plagiaza, e catastrofa sau imparte economia intre membrii de partid?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 02:20 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 02:12 PM) *
O sa-ti spun eu de ce a taiat Boc indemnizatiile alea: pentru ca eu [...] bugetar, angajat la stat! angry.gif

Putea sa taie in schimb bugetele serviciilor secrete, dar el nu, a preferat sa le mareasca in plina criza. O canalie si un scelerat, asa cum am spus. La fel si cei care-i mai sustin politicile.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 02:23 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 19 2012, 02:12 PM) *
Problema e complicata dar totusi cetateanul e cel ce decide.

Cetateanul roman are optiuni extrem de limitate, atunci cand decide. Asa se explica absenteismul masiv (din care o parte oricum e mascat de voturi false). In Franta se inregistreaza prezente la vot de ordinul a 90%, pentru ca oamenii chiar simt ca votul lor conteaza.

Una dintre dezamagirile guvernarii Boc / Basescu este tocmai nereformarea sistemului electoral. Evidenta alegatorilor ar trebui tinuta in sistem electronic, exact ca a abonatilor de la orice companie de telefonie: daca ti-ai platit factura la Baia-Mare, operatoarea de la Cluj vede si ea ca e platita, instantaneu. In felul asta nu s-ar mai frauda alegerile prin vot multiplu. Dar Boc si PD-L au mers pe ideea ca le convine si lor sa poata fura, asa ca au pastrat sistemul nealterat.

Ce poate face in acest caz cetateanul este doar sa se duca la vot ca sa anuleze el buletinul, sa nu poata completa altcineva un buletin valabil in locul lui. Dar n-ai sa convingi prea multi sa iasa din casa pentru asta si au dreptate.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 02:25 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 19 2012, 02:16 PM) *
Ia spune, daca iti da Ponta indemnizatia inapoi nu-i asa ca nu te mai intereseaza daca plagiaza, e catastrofa sau imparte economia intre membrii de partid?

Voi chiar credeti ca toti cei ramasi in tara suntem niste otrepe? Priviti-va mai intai in oglinda, domnilor! Apoi aruncati cu pietre in nenorocitii de noi. Daca Ponta a incalcat legea, trebuie sa-si dea demisia urgent!!!

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 02:26 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 02:20 PM) *
Putea sa taie in schimb bugetele serviciilor secrete,

Corect, se ducea Geoana la Moscova de 3-4 ori pe an si nu mai era nevoie de servicii secrete laugh.gif laugh.gif

Cel putin in servicile secrete sunt oameni care se duc la serviciu, tu vrei indemnizatia pentru nevasta-ta ca sa stea acasa! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_megalo.
mesaj Jun 19 2012, 02:38 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 19 2012, 02:16 PM) *

Macar Antonescu e bun, nu e plagiator, ca-i repetent. Sau o fi doctor in repetentologie?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 02:41 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 02:26 PM) *
Cel putin in servicile secrete sunt oameni care se duc la serviciu, tu vrei indemnizatia pentru nevasta-ta ca sa stea acasa! rolleyes.gif

Nu ca sa stea, ci ca sa schimbe scutecele copiilor, trollule. Si sa-i hraneasca. Copiii care peste 30 de ani vor plati pensiile amaratilor care acum muncesc pe rupte, pentru un salariu de 500 de lei. Ai macar o vaga idee despre ce jeg de Romanie vorbesc? Iti dai cu parerea fix dampwlea, fara sa cunosti suferintele profunde ale tarii pe care ai parasit-o. N-avem nevoie de lectiile tale de morala, esti ca fricosul care fuge de la locul unui accident rutier, lasand victimele ce puteau fi salvate sa moara si venind apoi sa prezinte condoleante rudelor acestora.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 02:58 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 02:41 PM) *
Ai macar o vaga idee despre ce jeg de Romanie vorbesc? Iti dai cu parerea fix dampwlea, fara sa cunosti suferintele profunde ale tarii pe care ai parasit-o.

Am o idee destul de completa, nu vaga, despre ce jeg de Romanie vorbesti! E cumva tara aia unde eu faceam plangeri penale impotriva functionarilor publici corupti si lor nu se intampla nimic, ba mai si primeam la firma scrisori de amenintare chiar de la directorul institutiei unde lucrau acei functionari?

E cumva tara aia unde politistii de la Economic veneau dupa spaga, chipurile "in control", dar fara ordin de serviciu si ajungeam sa ma cert la telefon cu seful lor, pentru ca ei nu voiau sa se legitimeze si sa-si treaca numele in Registrul Unic de Control, iar eu nu voiam sa discut cu ei decat in prezenta angajatilor de la firma?

N-avem nevoie de lectiile tale de morala, esti ca fricosul care fuge de la locul unui accident rutier, lasand victimele ce puteau fi salvate sa moara si venind apoi sa prezinte condoleante rudelor acestora.

Asteapta tu pana o sa-ti prezint eu condoleante! tongue.gif
Nu ti-am spus ca de-aia ti-a taiat Boc indemnizatiile, fiindca el lua bani de la mine ca sa le plateasca, iar eu am plecat definitiv din tara si l-am lasat cu ochii in soare! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Informatul.
mesaj Jun 19 2012, 03:01 PM
Mesaj #41

Guests

Sfârşit dramatic de carieră pentru protejatul Angelei Merkel

Până în 2011, Karl-Theodor zu Guttenberg, ministrul Apărării din Germania, era tânăra stea a lumii politice din această ţară. La numai 39 de ani, era cel mai popular politician german al momentului, se bucura de susţinerea Angelei Merkel, pe care se credea că avea să o înlocuiască în câţiva ani în funcţia de cancelar.

În februarie 2011, a început sfârşitul carierei lui Guttenberg, după ce presa a publicat dovezi care arătau că teza lui de doctorat, obţinută în 2007, conţinea multe pagini care nu îi aparţineau. Era vorba mai ales despre fragmente din ziare, discursuri şi rapoarte interne ale Parlamentului german, care nu aveau indicate nicio sursă.

La fel ca şi Victor Ponta, Karl-Theodor zu Guttenberg era doctor în drept, titlu pe care l-a obţinut cu lucrarea pe tema dezvoltării dreptului constituţional în Europa şi Statele Unite. Întocmai ca în cazul premierului român, scandalul de plagiat a fost comentat în revista Nature.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 03:02 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (megalo @ Jun 19 2012, 02:38 PM) *
Macar Antonescu e bun, nu e plagiator, ca-i repetent. Sau o fi doctor in repetentologie?

Mira-m-as ca afacerea asta de plagiat sa nu fie o lucratura perfida a lui Geoana in combinatie cu Basescu. Geoana vrea sa redevina seful PSD in perspectiva alegerilor prezidentiale, Basescu vrea sa-si asigure o retragere fara surprize neplacute iar PDL-ul vrea sa urce din nou in sondaje. Ponta n-a avut nici o sansa de la bun-inceput, a fost numit prim-ministru special ca sa se poata demara scandalul de fatza si sa se discrediteze USL-ul. Dupa guvernul de 78 de zile al lui Ungureanu vom avea cu siguranta un nou record istoric: guvernul de 60 de zile al lui Ponta.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 03:05 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 03:02 PM) *
Dupa guvernul de 78 de zile al lui Ungureanu vom avea cu siguranta un nou record istoric: guvernul de 60 de zile al lui Ponta.

Nu cred, Ponta e un om cu principii ferme si nu va demisiona pentru astfel de motive puerile, exact cum nu demisioneaza nici Adrian Severin din Parlamentul European! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jun 19 2012, 03:07 PM
Mesaj #44

Guests

Nu ca sa stea, ci ca sa schimbe scutecele copiilor, trollule. Si sa-i hraneasca. Copiii care peste 30 de ani vor plati pensiile amaratilor care acum muncesc pe rupte, pentru un salariu de 500 de lei. Ai macar o vaga idee despre ce jeg de Romanie vorbesc? Iti dai cu parerea fix dampwlea, fara sa cunosti suferintele profunde ale tarii pe care ai parasit-o. N-avem nevoie de lectiile tale de morala, esti ca fricosul care fuge de la locul unui accident rutier, lasand victimele ce puteau fi salvate sa moara si venind apoi sa prezinte condoleante rudelor acestora.

Da,mai omule,dar daca nu e de unde..cum sa dai?
Daca ai 3 covrigi si 6 copii nu ii rupi in jumate?

Asta pe d'oparte.Poate nu e de unde,e criza peste tot..
Daca e sa o iei si pe varianta ca e,atunci trebuie sa te uiti in alta parte.Ca are si PDLu bubele lui dar tu zici de USL??? Pai ai 6 ani ani sau ai memoria scurta?Fara suparare..Daca tu nu stii ce casa si-a facut Nastase la Cornu,daca nu stii ce tablouri are in casa,daca nu stii ca Antonescu are un apartament de 400.000 Euro,daca tu nu stii ca copylotu isi face vacanta prin America si isi permite sa rupe in doua cate masini vrea...sa nu mai zic de Mazare sau altii...atunci inseamna ca tu nu stii cu cine votezi.
Ok,sa zicem ca PDL a furat...dar ce-mi dai tu? Alti hoti?Mai mari?

+Quote Post
Vizitator_new age brand building.
mesaj Jun 19 2012, 03:07 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 03:02 PM) *
. Dupa guvernul de 78 de zile al lui Ungureanu vom avea cu siguranta un nou record istoric: guvernul de 60 de zile al lui Ponta.

asa mai vii de-acasa...sau... din vacanta dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Informatul.
mesaj Jun 19 2012, 03:09 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jun 18 2012, 07:12 PM) *
Să discutăm puțin despre ”plagiatul lui Ponta”.

1. Revista Nature- se ocupă cu totul altceva decât de astfel de subiecte. Sau i-a fost hackerită pagina sau a luat-o pe parte politică. Domeniul revistei n-are nimic comun cu dreptul- în care și-a dat dl. Ponta doctoratul. Este ca și cum ”Metalurgia” ar da date despre plagiatul unei lucrări de doctorat despre Eminescu.
2. Nici o revistă serioasă- de la Pif și până la Nature- nu vorbește despre ”surse anonime”.
3. Dacă e adevărat- e rușinos pentru noi toți. Pentru că dl.Ponta și-a susținut Doctoratul nu la Vășcăuții din Vale ci la faimoasa UNiversitate din București.

Ce spui tu, straine?

SCANDALUL DE PLAGIAT AL LUI PONTA şi politicienii "summa cum fraude". Cum au plagiat, au fost prinşi şi au demisionat preşedintele Ungariei şi ministrul Apărării din Germania

http://blogs.nature.com/news/2011/02/germa...utraged_in.html

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 03:10 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 02:58 PM) *
Asteapta tu pana o sa-ti prezint eu condoleante! tongue.gif
Nu ti-am spus ca de-aia ti-a taiat Boc indemnizatiile, fiindca el lua bani de la mine ca sa le plateasca, iar eu am plecat definitiv din tara si l-am lasat cu ochii in soare! tongue.gif

N-avem nevoie de condoleante si nici de lectii de morala de la cineva care si-a tradat tara si a lasat-o de izbeliste. Trebuia sa ramai aici si sa lupti. Ai fugit, asa ca nu mai poti emite pretentii sa te bagam in seama vreodata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 03:15 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Nae @ Jun 19 2012, 03:07 PM) *
Ok,sa zicem ca PDL a furat...dar ce-mi dai tu? Alti hoti?Mai mari?

Nimeni nu iti poate lua discernamantul, fa bine si voteaza oameni de calitate la viitoarele alegeri. Ai tot internetul la dispozitie ca sa te informezi amanuntit cu privire la viitorii lideri sau candidati.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 03:27 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (iobaguluibase @ Jun 19 2012, 03:16 PM) *
Oare a fi reprezentantul Romaniei si a romanilor un mincinosnesimrit si un betiv e mai putin grav decat a copia niste lucrari ?

O sa-ti spun un secret: in lipsa de altceva mai bun, 6 milioane de oameni au votat pentru acel "mincinos, nesimtit si betiv". Ponta nu a fost votat de nimeni. Cand or sa voteze 6 milioane de romani si pentru Victor Ponta, n-o sa-i ceara nimeni demisia, o sa fie lasat sa-si termine mandatul.

In 2003, cand te-a chemat Nastase sa votezi doua zile la rand referendumul pentru Constitutie, de ce n-ai iesit in strada, sa spui ca nu vrei mandat prezidential de 5 ani? Sa nu te fi scos atunci Antena 3 in strada pentru ca Nastase era artizanul acelei modificari? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 03:28 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 03:05 PM) *
Nu cred, Ponta e un om cu principii ferme si nu va demisiona pentru astfel de motive puerile, exact cum nu demisioneaza nici Adrian Severin din Parlamentul European! tongue.gif

Ponta e terminat ca om politic, acuzatia de plagiat a fost trecuta si pe pagina lui de Wikipedia:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Victor_Ponta

Ce ziceam, "guvernul de 60 de zile"? laugh.gif Mai degraba 50. Azi suntem in a 43-a.

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Jun 19 2012, 03:35 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 03:28 PM) *
Ponta e terminat ca om politic, acuzatia de plagiat a fost trecuta si pe pagina lui de Wikipedia:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Victor_Ponta

Ce ziceam, "guvernul de 60 de zile"? laugh.gif Mai degraba 50. Azi suntem in a 43-a.

( laugh.gif super info)
....................
hmmm : nu mai rade haiduce...
pastreaza si tu un moment de reculegere politica...oameni suntem sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jun 19 2012, 06:17 PM
Mesaj #52

Guests

http://www.sueddeutsche.de/politik/plagiat...haben-1.1060774

As vrea sa observati ca neamtul (Guttenberg) a fost declarat ca plagiator pentru doar 10 pagini din 475 , o mare parte din ele continand doar cate un paragraf plagiat .

Deja mi-e rusine de mine , pentru atata lucru l-as fi lasat in pace ...la fel cum am procedat in cazul Kovesi care macar s-a straduit sa reformuleze .

De-aia nu o sa avem noi niciodata salarii ca in Germania , sa fie clar .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 06:58 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Gamma @ Jun 19 2012, 06:17 PM) *
http://www.sueddeutsche.de/politik/plagiat...haben-1.1060774

As vrea sa observati ca neamtul (Guttenberg) a fost declarat ca plagiator pentru doar 10 pagini din 475 , o mare parte din ele continand doar cate un paragraf plagiat .

Deja mi-e rusine de mine , pentru atata lucru l-as fi lasat in pace ...la fel cum am procedat in cazul Kovesi care macar s-a straduit sa reformuleze .

De-aia nu o sa avem noi niciodata salarii ca in Germania , sa fie clar .

Consiliul European al plagiatorilor actualizat astazi:

http://www.zeit.de/schlagworte/themen/plagiat/index

Doar 19 pagini.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jun 19 2012, 07:16 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 06:58 PM) *
Consiliul European al plagiatorilor actualizat astazi:

http://www.zeit.de/schlagworte/themen/plagiat/index

Doar 19 pagini.

Doar atat ?!

http://www.gandul.info/scoala/doctoratul-n...anzitiei-966517

Astăzi, România are câteva zeci de mii de doctori, în marea lor majoritate aceştia fiind cadre didactice universitare, dar şi preuniversitare. Ceea ce particularizează însă doctoratul românesc de astăzi este demonetizarea ilustrului titlu academic. În 2007, aproape cine nu vrea nu primeşte titlul de doctor, şi asta nu pentru că ar exista vreo derogare oficială de la condiţiile straşnice de acordare a titlului, ci pentru că, în bună manieră dâmboviţeană, criteriile de calitate sunt interpretate în funcţie de interesele fiecăruia.

Info plus:

13.000 de doctori, numai în ultimii 6 ani

QED

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jun 19 2012, 07:30 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 19 2012, 02:12 PM) *
Se teme Ponta ca nu va mai fi ales la toamna? Sau Antonescu ca nu va fi presedinte? Nici vorba. Indiferent cat de penibili vor fi, alegatorii lor nu au nici un repros sa le faca.

Pai, nici n-are de ce sa se teama. Se duce la el in Gorj, la Baia de Fier si le spune suporterilor ca Basescu i-a retras titlul de doctor, "bampiru' ", "dictachioru' ". Asa ca aia ai lui o sa-l voteze cu doua maini, numai sa scape tarisoara de dictatura tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 19 2012, 07:46 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Gamma @ Jun 19 2012, 06:17 PM) *

Apropo, cum naiba sa citezi (sa spunem ca nu a plagiat ci doar a citat) 200 de pagini? Cum naiba sa aiba o lucrare de doctorat doua sute de pagini de citate? Pai lucrarea unde mai este? Contribuitia lui unde este?

+Quote Post
Vizitator_un moftangiu.
mesaj Jun 19 2012, 07:53 PM
Mesaj #57

Guests

mofturi...
acum 100 de ani era obligatoriu sa ai baston si palarie sau joben...altfel nu ieseai la promenada...
daca nu puteai sa-l comanzi la Londra sau Berlin, cu cateva zeci sau sute de lei, cu manusi fine asortate, mergeai in colt la Nea Matache Palarierul si-ti incropea dupa sablon o palarie la fel de tare ca a lu Conu Jan - Avocat Diplomat de pe Magheru...
mofturi...
azi la fel...ai master, apoi unu sau doua doctorate ? ai partid ? esti in regula...
mofturi...
mai conteaza cum il iei, cine ti l-a facut, la ce editura l-ai tras in sireturi ? nu, nu, doar diploma, apoi rama, si gata...ai staif...

ca e rusinos sa te-ntalnesti la masa cu un doctor adevarat, om de stiinta, cercetator...si mai bine nu zici ca ai si tu doctorat(e)...e adevarat, da asta e caz rar...

Ponta a fost prins cu ratza-n gura...si asta conteaza pentru opozitie, dar de fapt...stim cu totii cine suntem...dupa vorba, dupa port, dupa partid...chestia cu plagiatul e doar o problema tehnica pentru comisiile de ancheta...
doar nu si-a inchipuit cineva vreodata ca Ponta are stofa de om de stiinta, cercetator, doctor in drept, cand el ca procuror a facut exact...nimic...iar la partidul pe care-l pastoreste fara doctrina...misuna infractorii dovediti...
electoratul sa traiasca, si sa-l voteze ca si pana acum, ca e om bun maica, si tine cu omu necajit...e doar de-al lui nenea Iliescu...ce om cumsecade... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jun 19 2012, 09:31 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Warrington @ Jun 19 2012, 03:29 AM) *
N-ar fi normal. Daca Ponta a cumparat practic lucrarea de doctorat, cel care a scris-o in locul lui nu-l poate acuza de plagiat si nici n-o s-o faca. Omul si-a reutilizat propriile texte, iar persoana necinstita e Ponta, care semnat o lucrare pe care n-a scris-o el.

Sunt convins ca astepti cu incredere, la instructaj vi s-a explicat ca nu Ponta a scris de fapt lucrarea.

Cine a stabilit ca a fost plagiat in cazul lui Kovesi, tu si cu Mugur Ciuvica?
Ia vezi ce spuneai la punctul 2. , nea Caisa specialist in chimie! tongue.gif

Amice Warrington, vorbești degeaba, iar insulți dar m-am cam plictisit să-i atrag atenția lui Gâdea iar el să-ți atragă atenția ție și tu să te faci că plouă.
Hai s-o luăm sistematic, da ?
1. Nu mi s-a făcut nici un instructaj pentru că n-am cine să-mi facă și de ce . Întâmplător, mi-am dat doctoratul în 1996, cu academicianul Cajal- Dumnezeu să-l ierte- ca președinte de Comisie onorific, academicianul COnstantin Bălăceanu Stolnici și profesorul Adrian Restian în comisie. Mi-am făcut lucrarea singur- a fost o plăcere- și cam știu despre ce e vorba. Deci, spre deosebire de matale, vorbesc în cunoștință de cauză.
2. Un text cam lung- dar luat cu copy-paste de la Școala Doctorală- Universitatea București- drept- link http://drept.unibuc.ro/dyn_doc/oferta-educ...ii-tezei-v2.pdf
”SCOALA DOCTORALA DE DREPT
ETAPE
premergătoare depunerii şi susţinerii tezei de doctorat
În atenţia doctoranzilor care sunt în stadiul de elaborare a tezei de
doctorat:
Tema Proiectului de cercetare ştiinţifică, susţinut după promovarea
anului I (programul de pregătire universitară avansată) devine tema tezei
de doctorat, conform H.G. nr. 567/2005 Art.13, pct. (4), Ordinului M.E.C
4491/6.07.2005, Regulamentului Universităţii şi Regulamentului Facultăţii de
Drept.
Orice modificare a temei/titlului tezei de doctorat se face conform
Regulamentului Şcolii doctorale a Facultăţii de Drept, Art.38. şi înainte
de depunerea cererii de analiză preliminară a tezei în catedră.
Notă: Pe site-ul facultăţii sunt afişate temele Proiectelor de cercetare ştiinţifică aprobate
să devină teme pentru tezele de doctorat.
1. Teza de doctorat finalizată se supune unei analize preliminare în colectivul
catedrei de specialitate, la cerere şi după îndeplinirea de către doctorand a
tuturor obligaţiilor prevăzute în programul de pregătire universitară
avansată şi în programul de cercetare ştiinţifică şi după achitarea
integrală a taxei de studiu (dacă este cazul).
Cererea de analiză a tezei în catedră, completată de doctorand şi avizată de
conducătorul de doctorat şi de şeful de catedră, se depune la secretariatul
Şcolii doctorale.”

Textul e copiat astăzi și dacă matale găsești vreo indicație etică referitoare la plagiat- meriți să-i iei locul lui Ponta. Eu personal n-am văzutd ecât că sunt 3 referenți care controlează teza. Nu se dau indicații de redactare, cum se fac citatele, unde se trec autorii citați, nimic.
3. AMi există- vezi http://www.drept.unibuc.ro/Regulamente-s73-ro.htm niște regulamente generale. Iarăși nimic despre etică, cum se realizează teza, reguli de citare, etc.
QED. Dacă în 2012 și după scandaluri Universitatea București nu-și consacră un ghid de etică pentru redactarea tezei de doctorat și un gid de redactare propriu-zis, ce-ai fi vrut în 2003 ?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 19 2012, 10:02 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jun 19 2012, 09:31 PM) *
QED. Dacă în 2012 și după scandaluri Universitatea București nu-și consacră un ghid de etică pentru redactarea tezei de doctorat și un gid de redactare propriu-zis, ce-ai fi vrut în 2003 ?

Esti penibil. Ponta a plagiat, nu e vorba de detalii tehnice aici despre redactarea lucrarii. Te faci ca nu intelegi, nu e vb ca a pus sau nu la subsol referintele, e vorba de faptul ca e sunt 140 de pagini IDENTICE. Acu nu tre sa ma crezi pe mine insa cei de la Nature au controlat lucrarile si au spus ca sunt 100% siguri ca e un plagiat. Acu ramane sa mai spui precum Ponta: "cine sunt cei de la Nature?". Sunteti penibili, uslamisti, vreti sa instaurati dictatura mediocratitatii. Sa-ti fie rusine ca ai TUPEUL sa mai comentezi pe tema asta.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 19 2012, 10:25 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jun 19 2012, 09:31 PM) *
Amice Warrington, vorbești degeaba, iar insulți dar m-am cam plictisit să-i atrag atenția lui Gâdea iar el să-ți atragă atenția ție și tu să te faci că plouă.
Hai s-o luăm sistematic, da ?
1. Nu mi s-a făcut nici un instructaj pentru că n-am cine să-mi facă și de ce . Întâmplător, mi-am dat doctoratul în 1996, cu academicianul Cajal- Dumnezeu să-l ierte- ca președinte de Comisie onorific, academicianul COnstantin Bălăceanu Stolnici și profesorul Adrian Restian în comisie. Mi-am făcut lucrarea singur- a fost o plăcere- și cam știu despre ce e vorba. Deci, spre deosebire de matale, vorbesc în cunoștință de cauză.
2. Un text cam lung- dar luat cu copy-paste de la Școala Doctorală- Universitatea București- drept- link http://drept.unibuc.ro/dyn_doc/oferta-educ...ii-tezei-v2.pdf
”SCOALA DOCTORALA DE DREPT
ETAPE
premergătoare depunerii şi susţinerii tezei de doctorat
În atenţia doctoranzilor care sunt în stadiul de elaborare a tezei de
doctorat:
Tema Proiectului de cercetare ştiinţifică, susţinut după promovarea
anului I (programul de pregătire universitară avansată) devine tema tezei
de doctorat, conform H.G. nr. 567/2005 Art.13, pct. (4), Ordinului M.E.C
4491/6.07.2005, Regulamentului Universităţii şi Regulamentului Facultăţii de
Drept.
Orice modificare a temei/titlului tezei de doctorat se face conform
Regulamentului Şcolii doctorale a Facultăţii de Drept, Art.38. şi înainte
de depunerea cererii de analiză preliminară a tezei în catedră.
Notă: Pe site-ul facultăţii sunt afişate temele Proiectelor de cercetare ştiinţifică aprobate
să devină teme pentru tezele de doctorat.
1. Teza de doctorat finalizată se supune unei analize preliminare în colectivul
catedrei de specialitate, la cerere şi după îndeplinirea de către doctorand a
tuturor obligaţiilor prevăzute în programul de pregătire universitară
avansată şi în programul de cercetare ştiinţifică şi după achitarea
integrală a taxei de studiu (dacă este cazul).
Cererea de analiză a tezei în catedră, completată de doctorand şi avizată de
conducătorul de doctorat şi de şeful de catedră, se depune la secretariatul
Şcolii doctorale.”

Textul e copiat astăzi și dacă matale găsești vreo indicație etică referitoare la plagiat- meriți să-i iei locul lui Ponta. Eu personal n-am văzutd ecât că sunt 3 referenți care controlează teza. Nu se dau indicații de redactare, cum se fac citatele, unde se trec autorii citați, nimic.
3. AMi există- vezi http://www.drept.unibuc.ro/Regulamente-s73-ro.htm niște regulamente generale. Iarăși nimic despre etică, cum se realizează teza, reguli de citare, etc.

deci asa, portofele, o teza de doctorat se poate scrie asa cum a facut-o domnul Ponta, aproape numai din "citate", chiar si fara ghilimele de rigoare, cata vreme, la sfarsit, in bibliografie, apare numele autorilor,

trebuie sa fie mandrie mare la tine in familie ca esti dotor. te rog, in numele multor forumisti care nu au indraznit sa o faca ei, direct, te rugam deci, portofele fin, fa-ne lumina, da-ne si noua sa citim teza ta!

+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 26th January 2020 - 04:14 PM