IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Romania - intre scandalul cu maghiarii si unirea cu Moldova
Romania+Moldova?
Sunteti de acord cu unirea Romaniei cu Republica Moldova?
Nu, in nici un caz! Ar fi un dezastru. [ 7 ] ** [18.92%]
Nu cred ca ar fi o idee prea buna, dar nu cred ca ma va afecta. [ 4 ] ** [10.81%]
De ce nu, ar putea fi interesant. [ 5 ] ** [13.51%]
Da! Ar fi extraordinar. Astept asta de multi ani. [ 21 ] ** [56.76%]
Sunteti de acord cu recunoasterea autonomiei Tinutului Secuiesc?
Categoric! Au tot dreptul sa devina autonomi. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu ma deranjeaza, daca tot isi doresc atat de mult. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu prea cred ca e corect si constitutional. [ 9 ] ** [23.68%]
Exclus! Nici un petic de pamant romanesc nu poate deveni autonom. [ 17 ] ** [44.74%]
Total voturi: 37
Musafirii nu pot vota 
Fjord
mesaj Mar 29 2010, 12:01 PM
Mesaj #151

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (rakkone @ Mar 29 2010, 11:48 AM) *
In traducere e un agarici idiot si bugetar care lucreaza in Victoriei undeva, probabil pe la Guvern. Un frecator de menta pe banii contribuabilului. Si nu e neamt, nu e nici ungur, e doar un sclav idiot care a uitat cum se spune "grebla". O cioara care se viseaza vultur, o ratza bleaga care se viseaza lebada, un limbric mancator de rahat care se viseaza sarpe de mare, etc laugh.gif

M-ai trimis tu repede la Guvern... Cu adresa nu esti departe, dar cu institutia m-ai supraevaluat. Serios ca as muri de rusine sa stiu ca sunt platit pe degeaba si nu m-ar lasa constiinta nici sa deschid geamul stiind ca respir aerul "contribuabilului". cool.gif
Sunt in sectorul privat, "cu mapa", datorita mie se inchide o banda din drum, iar tu te enervezi ca o sa intarzii acasa, in cutia aia de chibrituri pentru care ai luat credit pe 30 de ani si o sa tai fata unuia pe linia de tramvai, crezand ca o sa ajungi mai repede, dar de nervii ce ti i-a provocat discutia cu mine o sa iti tamponezi masina luata in leasing ca sa o platesti de 3 ori pana la final si o sa te certi apoi o luna cu compania de asigurari ca nu vrea sa dea acceptul de plata catre service. Odioase scenarii, ce se petrec exclusiv din vina ungurilor! biggrin.gif
PS: sarpe de mare? Adica de apa sarata? Poate in "Piratii apei negre".
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Moromete..
mesaj Mar 29 2010, 12:09 PM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 29 2010, 11:38 AM) *
Nu, nu am zis la revedere, am zis "Pa". Si am folosit singularul acordat corect. La fel si lipsa majusculei pentru nationalitatea ta, Ilie.

rumänisch= adjectiv = romanesc , romaneste
Rumäne,-n = substantiv= roman , in lb germana se scrie intotdeauna cu majuscula.

Dar las greseala asta a ta pe seama faptului ca esti stresat, petrecand atata timp pe forumuri in timpul orelor de serviciu...

Toate cele bune si mergi cu D-zeu inainte!

+Quote Post
Vizitator_kinn.
mesaj Mar 29 2010, 01:03 PM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 29 2010, 11:08 AM) *
CONCLUZIE:

~1/3 dintre cei ce au raspuns la sondaj sustin, incurajeaza sau nu sunt deranjati de autonomia maghiara.

Pe de alta parte, 75% isi doresc unirea cu Republica Moldova.

As fi preferat sa fie invers, dar macar stim crudul adevar: romanul neaos prefera sa fie frate cu rusul decat cu Germanul. Pacat, foarte pacat. Veti ajunge la un nivel dezastruos din punct de vedere economic si social.
Tschüss, dumm rumänisch!

Grotesc. E trist sa vezi ca exista un om care gandeste in felul asta.

Vezi tu, unii dintre noi nu ne alegem fratii dupa cati bani au in cont. Moldovenii sunt fratii nostri (btw, moldovenii nu sunt rusi, dar n-am cui sa-i explic...), fie ca ne place sau nu; secuii nu sunt fratii nostri, dar pot fi bunii nostri vecini; nemtii sunt fratii tai de bani. Fiecare cum ii place. Dupa umila mea parere, nimic nu este "mai dezastruos dpdv social" decat sa-ti renegi fratii pentru bani. E una din degradarile umane maxime. Dar, repet, fiecare cum ii place.

+Quote Post
Vizitator_Comisia Impartiala.
mesaj Mar 29 2010, 07:49 PM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (kinn @ Mar 29 2010, 01:03 PM) *
Grotesc. E trist sa vezi ca exista un om care gandeste in felul asta.

Tipul asta nu gandeste. Nu are cu ce.
El doar pedaleaza prin viata.

Totusi, Comisia Impartiala o sa-i decerneze in semn de aleasa lehamite
Ordinul Saculetul cu Pamant in Rang de Mare Papagal cu Esarfa.
Merita din plin.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 30 2010, 05:30 AM
Mesaj #155

Guests

Citeaza
Tipul asta nu gandeste. Nu are cu ce.
El doar pedaleaza prin viata.

Totusi, Comisia Impartiala o sa-i decerneze in semn de aleasa lehamite
Ordinul Saculetul cu Pamant in Rang de Mare Papagal cu Esarfa.
Merita din plin.

Tipul acesta chiar gandeste. Cred ca si-a auto decernat o lada de zestre plina cu medalii de astea.
Ai dreptate sangele (familia) se face apa si se tranzactioneaza pe valuta. Ne putem alege si schimba parintii si fratii in functie de interesele pecuniare de moment.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 30 2010, 08:01 AM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 29 2010, 11:08 AM) *
CONCLUZIE:

~1/3 dintre cei ce au raspuns la sondaj sustin, incurajeaza sau nu sunt deranjati de autonomia maghiara.

Pe de alta parte, 75% isi doresc unirea cu Republica Moldova.

As fi preferat sa fie invers, dar macar stim crudul adevar: romanul neaos prefera sa fie frate cu rusul decat cu Germanul. Pacat, foarte pacat. Veti ajunge la un nivel dezastruos din punct de vedere economic si social.
Tschüss, dumm rumänisch!

Baietele, esti cam dus cu capul daca trag concluzii d-astea ca baba de la colt. Cati ani ai, ca matur nu esti in niciun caz?

Eu insa nu inteleg de ce fitecine are voie sa deschida threaduri si apoi sa abereze pe forumul Hotnews.

BTW: Mai nou ungurii sunt nemti. laugh.gif Iti e rusine cu originea ta si iti doresti sa fii neamt?

Normal, dupa cele intamplate in anii trecuti prin Budapesta cand guvernul s-a batut cu proprii cetateni in strada cum faceam noi acum 15 ani, si mie mi-e rusine cu vecina mea Ungaria. Mai ales recent ca incepe sa simpatizeze iar cu neo-fascistii aia talambi de la Jobbik. Hehe, o sa v-o traga UE de n-o sa va vedeti!

+Quote Post
Vizitator_Uruqai.
mesaj Mar 30 2010, 08:54 AM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (Vizitator_Moromete. @ Mar 29 2010, 12:09 PM) *
rumänisch= adjectiv = romanesc , romaneste
Rumäne,-n = substantiv= roman , in lb germana se scrie intotdeauna cu majuscula.

Dar las greseala asta a ta pe seama faptului ca esti stresat, petrecand atata timp pe forumuri in timpul orelor de serviciu...

Toate cele bune si mergi cu D-zeu inainte!

E o vorba romaneasca pe care "nemtii" nu o stiu si anume ca "prostul nu e prost destul pana nu se da fudul". biggrin.gif

Citeaza (body @ Mar 30 2010, 09:49 AM) *
//. !

Cu atat ati ramas, cu hazul de necaz! Lol. Si nu ma lua cu "tata", stiu ca romanii se considera "frati", datorita unor obiceiuri mai putin ortodoxe practicate la scara larga, dar ma indoiesc ca tocmai tu ai fost ala cu spermatozoizii campioni.

mai fjord ,//..

Citeaza (body @ Mar 30 2010, 11:11 AM) *
mai fjord //. .

PS cu "ala" sa vorbesti cu tactu .

Citeaza (body @ Mar 30 2010, 11:12 AM) *
PS cu "ala" sa vorbesti cu tactu .

Hai ca ma amuzi teribil cand te ataci asa. laugh.gif Pai cum sa vorbesc mah cu tata cu "ala"? Sa-i vorbesc la persoana a 3-a cand e de fata? //.

"Multumesc" administratorului pentru vigilenta cu care urmareste postarile mele. Cand altii mi-au urat de bine si prin fata si prin spate nu te-ai mai sesizat asa de prompt.

Citeaza (Fjord @ Mar 30 2010, 12:03 PM) *
"Multumesc" administratorului pentru vigilenta cu care urmareste postarile mele. Cand altii mi-au urat de bine si prin fata si prin spate nu te-ai mai sesizat asa de prompt.

Pentru ca dupa ce ti se servea si prin fata si prin spate te intorceai de fiecare data dupa inca o portie. De unde probabil a tras concluzia ca iti place.

Citeaza (rakkone @ Mar 30 2010, 01:28 PM) *
Pentru ca dupa ce ti se servea si prin fata si prin spate te intorceai de fiecare data dupa inca o portie. De unde probabil a tras concluzia ca iti place.

Sa intorci tu obrazul, bai, sau ce te mai invata carticica aia de povesti. Unii sunt cu mult deasupra nivelului de sclav care tace si-nghite. Din fericire putini, si acestia "vor mosteni pamantul". wink.gif

Citeaza (Fjord @ Mar 30 2010, 01:48 PM) *
Sa intorci tu obrazul, bai, sau ce te mai invata carticica aia de povesti. Unii sunt cu mult deasupra nivelului de sclav care tace si-nghite. Din fericire putini, si acestia "vor mosteni pamantul". wink.gif

Un om atat de destept, atat de avansat, atat de ateu, vorbesti la perfectie (sau nu, dupa cum s-a demonstrat) 3 limbi straine, etc si mananci doar salam si conduci doar un Sandero. E clar, viata e nedreapta cu tine. Sau iti da Dzeu la gioale laugh.gif

Citeaza (rakkone @ Mar 30 2010, 02:13 PM) *
Un om atat de destept, atat de avansat, atat de ateu, vorbesti la perfectie (sau nu, dupa cum s-a demonstrat) 3 limbi straine, etc si mananci doar salam si conduci doar un Sandero. E clar, viata e nedreapta cu tine. Sau iti da Dzeu la gioale laugh.gif

Nu sunt ateu in nici un caz. Poate sunt mai sfant decat multi din popii carora le pupi tu sutana. Si...conduc "doar" un Sandero?.. Okay, ma dau la o parte cand treci tu cu bemveul din '90. N-as vrea sa ma umpli de fum. Cum am mai zis, nu stiu de ce imi chinui tastatura pentru voi...

Citeaza (Fjord @ Mar 30 2010, 02:19 PM) *
Cum am mai zis, nu stiu de ce imi chinui tastatura pentru voi...

Oh, aerele de superioritate ale unui geniu neinteles de restul muritorilor!

Nu ti-a ajuns ca te-ai facut de kko suficient in public? Sau poate iti place? Pe noi ne distrezi deci nu te opri! Keep the show on. Apropos, ai un cont unde putem sa facem cateva donatii umanitare? Oricum prestezi...

Citeaza (Fjord @ Mar 30 2010, 02:19 PM) *
Nu sunt ateu in nici un caz. Poate sunt mai sfant decat multi din popii carora le pupi tu sutana. Si...conduc "doar" un Sandero?.. Okay, ma dau la o parte cand treci tu cu bemveul din '90. N-as vrea sa ma umpli de fum. Cum am mai zis, nu stiu de ce imi chinui tastatura pentru voi...

Esti cumva un psiholog al gurilor de canal si al bitumului turnat pe ploaie? Ca vad ca m-ai ghicit, pup poala popii, merg cu bemveu din 90, sunt un sclav care citeste carticele de povesti si mai si crede in ele, etc laugh.gif
Vezi cum ma faci sa pacatuiesc in post, sa fac misto de cineva mai neajutorat decat mine???? Te rog, opreste-te!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Mar 30 2010, 03:00 PM
Mesaj #158

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Uruqai @ Mar 30 2010, 09:54 AM) *
E o vorba romaneasca pe care "nemtii" nu o stiu si anume ca "prostul nu e prost destul pana nu se da fudul". biggrin.gif

Cine zice ? Ce zice ? Care era subiectul ?

+Quote Post
Vizitator_Uruquai.
mesaj Mar 30 2010, 03:16 PM
Mesaj #159

Guests

Cine a pus vorbele altora in gura mea?

Admin, cum e posibil ca posturile altora sa fie cumulate intr-un post al meu? Ceva ciudat se intampla pe acest forum!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Mar 30 2010, 03:27 PM
Mesaj #160

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Uruquai @ Mar 30 2010, 04:16 PM) *
Cine a pus vorbele altora in gura mea?

Admin, cum e posibil ca posturile altora sa fie cumulate intr-un post al meu? Ceva ciudat se intampla pe acest forum!

Nimic ciudat . Eu amestec postarile cind va certati .

+Quote Post
Vizitator_alwn.
mesaj Mar 30 2010, 10:09 PM
Mesaj #161

Guests

Pt Fjord

Nu stiu ce natie esti, da presupun ca esti roman si nu maghiar. Observ ca problema Moldova o tratezi extrem de pragmatic iar cea cu Tinutul Secuiesc tocmai pe dos. Da, din punct de vedere istoric, secuii merita autonomie, dar la ce ne foloseste noua romanilor autonomia lor? Nu ne foloseste ba ne va cauza multe probleme. Ba la cum sunt aceste judete dezvoltate nici macar lor nu le foloseste. In caz de autonomie, s-au dus banii de la bucuresti, te descurci cu ce produci si la ce industrie si infrastructura au nu-i vad bine. Oricum autonomia pe criterii etnice nu-i o idee stralucita si istoria a demonstrat-o.

Despre Moldova, vezi tu, o tara, o natie nu este produsul (doar) a unor calcule economice, cat castigam, cat pierdem, cati raketi ne vin.. E ceva mai mult de atat. E vorba de oameni, de istorie, de sentimentul apartenentei, de datorii, de mandrie, de calcule economice binenteles. Sunt multe aspecte si tu ai luat doar unul singur in considerare cand ai dat verdictu'.

Ai facut niste paralele nefericite gen tara galilor. Wales e locuita de galezi care intamplator au si propria lor limba. Rep Moldova e locuita de romani care vorbesc romaneste. Atata timp cat nu s-a descoperit vreun dialect basarabean pe care sa nu-l intelegem, limba aia e romana si ei sunt romani.

Nu mai stau sa reiau istoria si drepturile noastre asupra acelui teritoriu, vreau sa-ti fac in ciuda un pic: multi dintre noi NU ne multumim doar cu unirea basarabiei, vrem si basarabia de sud cu cetatile lui Stefan (chilia, cetatea alba), vrem tinutul hertza, vrem Cernautii si codrii Bucovinei de nord. Sunt ale noastre de drept si nici un lipsit de identitate care vrea doar sa castige bine si sa emigreze nu ne poate face sa uitam ce-i al nostru.

Cum am zis, o natie inseamna mai mult decat profit si pierdere, inseamna si sa te intereseze ce se intampla cu ai tai compatrioti care traiesc peste granite si nu din vointa lor.

Cat despre transilvania, dreptul istoric asupra acestei provincii recunosc e de discutat, Primul razboi se putea termina altfel, harta putea arata altfel. Istoria e ca o morisca in miscare, nu stiu ce va fi maine, dar azi Transilvania apartine Romaniei.

Respect ungurilor si secuilor, in mare parte au facut cinste acestor meleaguri.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Apr 1 2010, 09:29 PM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (2010 @ Mar 24 2010, 08:02 AM) *
am zis eu asa ceva? nu. ti-am amintit doar niste migratii cunoscute. imi sari la gat cu "singura poveste adevarata" si nu vezi ca esti in extrema cealalta (presupunand, desi e putin probabil, ca tu esti celui caruia i-am adresat respectivul raspuns)

iarasi o iei pe aratura. am zis eu ca zona a fost depopulata?

"noi", "ei", conspiratie. am sustinut eu cumva ca ungurii sunt primii aici si ca ar exista vreun drept al primului venit? mai incet..

conspiratie, sunt urmasul cui vrei tu, imi doresc sa cred ce crezi tu ca imi doresc, trebuie sa imi dea lucrurile de gandit.. ma confunzi.

am sustinut cumva eu altceva? dimpotriva.

"ungur de-al nostru", iar vezi conspiratii peste tot. ai uitat sa spui ca la universitatea din szeged.

prinre alte lecturi citesc si blogul lui dienekes zilnic de ceva ani, si-mi permit sa te corectez spunandu-ti ca nu el face cercetarile ci doar prezinta ultimele articole in domeniu. sa-ti mai treaca aerele de superioritate.

concluzia: apreciem mesajul informativ si cu multe linkuri, dar cred ca ti-ai gresit tinta. ar trebui sa le explici romanilor tai adevarati de pe forum ce incerci sa-mi transmiti mie. si scapa de complexe si nu mai vedea unguri care vor sa-ti ia ardealul peste tot.

aceeasi scenariu pe care il ai si tu cu ungurii, cum ca majoritatea populatiei poate diferi de clasa conducatoare, poate fi transformat in mai multe filme.
daca esti asa de documentat si dornic de polemica, de multa vreme caut argumente solide cum ca Bogdan din Cuhe, intemeietorul casei musatinilor n-ar fi acelasi Bogdan caruia Robert de Anjou i-a inlesnit asezarea in maramures dupa venirea din Vranje. daca ma luminezi iti raman dator (nu o zic la misto).

1. presupunand ca nu ai o teorie pe numele tau despre subiect te-am incadrat in ca adept al teoriei migratiei si asta explica exprimarea mea cu adresa. Nu de alta dar momentan sunt mari teorii despre subiect si se presupune ca daca nu esti cu una esti cu alta. Daca nu esti cu nici una si clocesti altceva atunci am gresit.

2. nu sunt conspiratie si nici nu e treaba mea daca se ia sau se da ardealul...cand o sa am eu decizia o sa fie treaba mea.

3. faza cu ungur de-al vostru si alte etichetari cu adresa se bazeaza pe deductia facuta la punctul 1.

4. nu vad ce relevanta are de la ce universitate e?

5. mea culpa la exprimarea cu diekenes. Articolele de acolo au autori deja normal ca nu are el cum sa fie autor. ma rog idea still stands...omu aduna articole despre n lucruri adica nu are o 'agenda' pe care o urmareste asta era ce vroiam sa transmit...evident a iesit prost dar cu o mica reformulare de bun simt iese mesajul corect

6. si ce este asa de SF la posibilitatea ca masa populatie sa difere de clasa conducatoare?

7. despre bogdan ce stiu e varianta 'oficiala' si ca totusi exista o doza de incertitudine in ceea ce priveste identificarea (mai era un bogdan in zona si nu e 100% ca bogdan asta e veriga de legatura intre bogdan improprietaritu si bogdan intemeietorul moldovei). oricum ar fi bogdan e nume slav dar asta nu ajuta foarte mult in problema

8. daca ti se pare agresiva exprimarea iti garantez ca nu e....nu ma enervez pe forum nici in dezbatere de idei si nici cand apare civilizatii cu rromane si alte replici inteligente. Postul ar fi trebuit sa aiba o doza de ironie dar nu agresiva

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th November 2019 - 10:53 AM