IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce va lipseste cel mai mult?
Vizitator_hmmm!.
mesaj Mar 28 2014, 11:04 PM
Mesaj #61

Guests

ce le lipseste unora cand zburda de bine ? unsure.gif

cred ca lui, o doaga biggrin.gif , iar ei, un doge ! laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Coca Lari.
mesaj Jun 22 2014, 11:25 AM
Mesaj #62

Guests

Mai exista politete pe strada, la semafor, in tramvai sau online ?
Nu-mi place sa fiu carcotas, dar cel mai foarte mega extra mult imi lipseste firescul bunului simt si politetea intre romani, avand amintirea altor timpuri cand puteai merge linistit noaptea pe strada fara grija, sau deschide orice conversatie banala intre vecini, fara suspiciunea ca exista un interes de orice fel la mijloc...
Singurul loc din Europa unde mai exista asa ceva, e Spania. In 3 minute iti faci noi prieteni in orice pub.
Astazi daca zambesti cuiva-n tramvai in timp ce oferi locul, aproape sigur crede ca esti fustangiu sau gay, dupa caz...nici macar online nu poti face o apreciere de bun simt, sigur e luata drept avans mellow.gif

Daca esti agresiv si usor mitocan, e ok, poti avansa si in politica. Daca persiflezi din prima, esti chiar cool...Umileste o doamna in public si vei fi socotit erou si macho desavarsit de catre toti colegii cool.gif
Bunul simt e deja istorie in Romania.

+Quote Post
Vizitator_politetea intruchipata.
mesaj Jun 22 2014, 03:04 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Coca Lari @ Jun 22 2014, 11:25 AM) *
Mai exista politete pe strada, la semafor, in tramvai sau online ?
Nu-mi place sa fiu carcotas, dar cel mai foarte mega extra mult imi lipseste firescul bunului simt si politetea intre romani, avand amintirea altor timpuri cand puteai merge linistit noaptea pe strada fara grija, sau deschide orice conversatie banala intre vecini, fara suspiciunea ca exista un interes de orice fel la mijloc...
Singurul loc din Europa unde mai exista asa ceva, e Spania. In 3 minute iti faci noi prieteni in orice pub.
Astazi daca zambesti cuiva-n tramvai in timp ce oferi locul, aproape sigur crede ca esti fustangiu sau gay, dupa caz...nici macar online nu poti face o apreciere de bun simt, sigur e luata drept avans mellow.gif

Daca esti agresiv si usor mitocan, e ok, poti avansa si in politica. Daca persiflezi din prima, esti chiar cool...Umileste o doamna in public si vei fi socotit erou si macho desavarsit de catre toti colegii cool.gif
Bunul simt e deja istorie in Romania.

Minunata expunere !

Cunoastem. In Spania, ca si in Portugalia de altfel, te salta politicos de pe strada chelnerii oricarei taberne, numai sa intri si sa le faci consumatie la mese. Ba, iti fac si cinste cu un aperitiv, sa fie siguri ca ai sa te intorci la ei pe tot timpul sejurului ! Iar pentru anul urmator, iti sugereaza, tot politicos, sa mai aduci si citiva prieteni cu tine. Ce inseamana turismul adevarat ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Spania.
mesaj Jun 22 2014, 03:53 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (politetea intruchipata @ Jun 22 2014, 03:04 PM) *
Minunata expunere !

Cunoastem. In Spania, ca si in Portugalia de altfel, te salta politicos de pe strada chelnerii oricarei taberne, numai sa intri si sa le faci consumatie la mese. Ba, iti fac si cinste cu un aperitiv, sa fie siguri ca ai sa te intorci la ei pe tot timpul sejurului ! Iar pentru anul urmator, iti sugereaza, tot politicos, sa mai aduci si citiva prieteni cu tine. Ce inseamana turismul adevarat ! biggrin.gif

Da, Spania, o tara de suflet smile.gif
Si chiar mai mult de-atat : la utima vizita in Spania, intr-un orasel de munte, vorbeam cu barmanul despre una alta, si-i spuneam ca imi pare rau ca trebuie sa plec si probabil n-am sa mai am ocazia prea curand sa revin in zona. Am luat o masa frugala, restaurantul era gol la 11.00, si ma trezesc ca la felul doi imi aduce o Corona rece, fara sa o comand, din partea casei...Pur si simplu. (nu a incarcat la pret nimic, totul era in meniu, plus placerea lui de ramas bun, desi eram prima oara in barul acela si plecam definitiv).

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th October 2019 - 01:15 PM