IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Credeti ca tragerea loto poate fi manipulata?, D23DAB
george03
mesaj Jan 18 2009, 04:00 PM
Mesaj #61

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (qwerty @ Jan 4 2009, 05:11 PM) *
nu stiu ce statistici/probabilitati faci tu, insa le faci gresite.
orice combinatie este posibila, chiar si secventa 1,2,3,4,5,6
de ce nu le-ai imparit in pare sau impare? sau in grupe de 3? sau orice alta combinatie de grupe?
oricum, nu conteaza.
pentru ca bilele nu stiu ca sunt numerotate, si care e ordinea de numerotare.
probabilitatea iti spune care sunt sansele sa se ajunga sau nu la un rezultat, dar nu da nimic sigur.

Eu m-am referit la variantele PROBABILE. Tu vorbesti despre cele POSIBILE. Posibile sunt toate, dar oricat de mare ar fi manipularea, nu voi iesi NICIODATA 6 numere la rand ... nici macar 4 (3 au iesit, o singura data ... prin 2004 sau 2005).
Tu ai juca vreodata un bilet cu 6 numere consecutive? Sincer!!! ... Eu nu!! Pentru ca probabilitatea sa iasa asa ceva e atat de mica incat intra la valori extreme ... valori care sunt eliminate din orice fel de calcul statistic. Ca, teoretic, poate sa iasa ... e corect ... practic insa ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Jan 18 2009, 05:00 PM
Mesaj #62

Membru veteran

Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Citeaza (george03 @ Jan 18 2009, 04:00 PM) *
Eu m-am referit la variantele PROBABILE. Tu vorbesti despre cele POSIBILE. Posibile sunt toate, dar oricat de mare ar fi manipularea, nu voi iesi NICIODATA 6 numere la rand ... nici macar 4 (3 au iesit, o singura data ... prin 2004 sau 2005).
Tu ai juca vreodata un bilet cu 6 numere consecutive? Sincer!!! ... Eu nu!! Pentru ca probabilitatea sa iasa asa ceva e atat de mica incat intra la valori extreme ... valori care sunt eliminate din orice fel de calcul statistic. Ca, teoretic, poate sa iasa ... e corect ... practic insa ...

Lucru naibii matematica asta...

1,2,3,4,5,6 este EXACT la fel de probabila ca 37, 23, 14, 7, 41, 5. Teoretic si practic (daca n-or fi bilele manarite)

+Quote Post
Vizitator_Stefan P.
mesaj Jan 18 2009, 05:18 PM
Mesaj #63

Guests

Eu nu stiu daca sunt sau nu manipulate extragerile, dar stiu o metoda care poate elimina orice teama de manipulare: loteria sa nu stie ce numere au fost jucate. Sunt mai multe variante in criptografie care ofera solutia: blind signatures si commitments sunt doua din variante.

Am sa explic putin o varianta de semnaturi oarbe, folosind un analog fizic. Acelasi model poate fi implementat si matematic, cu numere prime si puteri.

Materiale necesare: un cufar si un lacat

1. Fiecare bilet de loterie este completat de cel care joaca si pus intr-un cufar
2. Jucatorul pune un lacat personal pe cufar si tine bine ascunsa cheia de la lacat. Nimeni in afara de jucator nu are cheia de la acest lacat.
3. Jucatorul spune functionarului ce tip de varianta a jucat si plateste (e.g. Jucatorul:"in acest cufar e un bilet cu 6 numere" Loteria:"va costa 3 lei")
4. Functionarul ia un lacat corespunzator variantei jucate (e.g. un lacat rosu pentru 6 numere jucate, un lacat albastru pentru 7 numere jucate etc.), si il inchide cufarul cu el, langa lacatul jucatorului. In caest moment cufarul este inchis cu doua lacate, unul al jucatorului si unul al loteriei.
5. Jucatoul ia cufarul acasa si scoate lacatul pe care el la pus la pasul 2. In acest moment jucarul are un cufar pe care nu il poate deschide, fiind inchis cu lacatul loteriei, in care e un bilet cu numerele jucate
6. Loteria extrage numerele.
7. Daca jucatorul crede ca a gastigat, merge la sediul loteriei cu cufarul. Functionarii loteriei verifica lacatul, il deschid si extrag biletul din cufar in presenta jucatorului.

In acest fel, loteria nu stie numerele jucate si jucatorul nu are cum sa modifice numerele dupa ce le-a jucat (cufarul fiind inchis cu lacatul loteriei)

Varianta fizica tocmai descrisa are cateva neajunsuri, dar varianta matematica, criptografica (cititi va rog despre blind signatures), merge perfect.

O a doua varianta e folosirea de "commitments". De exemplu jucatorul publica un HASH sarat al variantei jucate. HASH-ul e semnat de loterie. Pre-image-ul si sarea sunt dezvaluite de jucatorul castigator.

+Quote Post
george03
mesaj Jan 18 2009, 05:29 PM
Mesaj #64

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Ma scuzati... @ Jan 18 2009, 07:00 PM) *
Lucru naibii matematica asta...

1,2,3,4,5,6 este EXACT la fel de probabila ca 37, 23, 14, 7, 41, 5. Teoretic si practic (daca n-or fi bilele manarite)

OK, mult succes cu o varianta cu 6 numere consecutive. Teoretic si practic.

PS n-are nici o legatura cu matematica (de fapt cu statistica ... ca aia "lucreaza" aici) ce se intampla (practic) la Loteria Romana !!

+Quote Post
Vizitator_Raluca.
mesaj Jan 18 2009, 05:34 PM
Mesaj #65

Guests

Eu nu cred ca tragerea loto este manipulata...Sunt convinsa ca e !!!
Pe de alta parte ar trebui sa avem in vedere atunci cand jucam o varianta simpla la 6/49, ca varianta aleasa de noi are exact aceiasi sansa de a iesi castigatoare ca varianta 1, 2, 3, 4, 5, 6...

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 18 2009, 05:57 PM
Mesaj #66

Guests

Orice se poate manipula!
Parerea mea e ca tragerea Lotio nu se manipuleaza. - e prea la vedere.
Mihai

Citeaza (ivan @ Dec 28 2008, 09:20 PM) *
De mult ma macina aceastaintrebare: Poate fi manipulata tragerea loto la noi? Voi ce ziceti?

+Quote Post
Vizitator_laica.
mesaj Jan 18 2009, 08:03 PM
Mesaj #67

Guests

solutie obiectiva> legati la ochi un copil de 6 ani< acesta sa extraga bilele.Frauda va fi, astfel, exclusa. Altfel, suspiciunea va ramane cat va trai Loteria Romana. Daca sunteti crestini, cred ca stiti ca jocurile de noroc sunt anatema

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Jan 18 2009, 08:33 PM
Mesaj #68

Membru veteran

Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Citeaza (george03 @ Jan 18 2009, 05:29 PM) *
OK, mult succes cu o varianta cu 6 numere consecutive. Teoretic si practic.

Mult succes cu ORICE varianta cu 6 numere. Teoretic si practic.

Citeaza
PS n-are nici o legatura cu matematica (de fapt cu statistica ... ca aia "lucreaza" aici) ce se intampla (practic) la Loteria Romana !!

Asta-i alta treaba, si n-am o opinie formata asupra subiectului.

+Quote Post
Vizitator_ioba.
mesaj Jan 19 2009, 05:46 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (eu @ Dec 30 2008, 09:31 AM) *
tu esti cretin

Bine ca esti tu mai breaz! Omul si-a spus parerea. Deci cine nu este de acord cu tine mey caisa este automat kretin?

Tare ma tem ca tu cind ai inceput sa scrii erai bou si la sfirsit erai vaca.

Bineinteles ca puteai primi si un raspuns elegant dar experienta m-a facut sa inteleg ca astia dealde tine nu inteleg de vorba buna.

+Quote Post
Vizitator_qwerty.
mesaj Jan 19 2009, 07:16 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Stefan P @ Jan 18 2009, 05:18 PM) *
Eu nu stiu daca sunt sau nu manipulate extragerile, dar stiu o metoda care poate elimina orice teama de manipulare: loteria sa nu stie ce numere au fost jucate. Sunt mai multe variante in criptografie care ofera solutia: blind signatures si commitments sunt doua din variante.

Am sa explic putin o varianta de semnaturi oarbe, folosind un analog fizic. Acelasi model poate fi implementat si matematic, cu numere prime si puteri.

Materiale necesare: un cufar si un lacat

1. Fiecare bilet de loterie este completat de cel care joaca si pus intr-un cufar
2. Jucatorul pune un lacat personal pe cufar si tine bine ascunsa cheia de la lacat. Nimeni in afara de jucator nu are cheia de la acest lacat.
3. Jucatorul spune functionarului ce tip de varianta a jucat si plateste (e.g. Jucatorul:"in acest cufar e un bilet cu 6 numere" Loteria:"va costa 3 lei")
4. Functionarul ia un lacat corespunzator variantei jucate (e.g. un lacat rosu pentru 6 numere jucate, un lacat albastru pentru 7 numere jucate etc.), si il inchide cufarul cu el, langa lacatul jucatorului. In caest moment cufarul este inchis cu doua lacate, unul al jucatorului si unul al loteriei.
5. Jucatoul ia cufarul acasa si scoate lacatul pe care el la pus la pasul 2. In acest moment jucarul are un cufar pe care nu il poate deschide, fiind inchis cu lacatul loteriei, in care e un bilet cu numerele jucate
6. Loteria extrage numerele.
7. Daca jucatorul crede ca a gastigat, merge la sediul loteriei cu cufarul. Functionarii loteriei verifica lacatul, il deschid si extrag biletul din cufar in presenta jucatorului.

In acest fel, loteria nu stie numerele jucate si jucatorul nu are cum sa modifice numerele dupa ce le-a jucat (cufarul fiind inchis cu lacatul loteriei)

Varianta fizica tocmai descrisa are cateva neajunsuri, dar varianta matematica, criptografica (cititi va rog despre blind signatures), merge perfect.

O a doua varianta e folosirea de "commitments". De exemplu jucatorul publica un HASH sarat al variantei jucate. HASH-ul e semnat de loterie. Pre-image-ul si sarea sunt dezvaluite de jucatorul castigator.

Interesanta metoda, dar majoritatea nu au inteles analogia.
Si atunci cum vrei sa se implementeze aceasta metoda?
Idea e sa ai un sistem simplu, nu chestii complicate, ca "aia multi e prosti" si daca le dai chestii complicate de facut, nu mai vin sa cumpere bilete.

Poti zice ca se face ceva sistem elecronic care sa cripteze si sa semneze digital, dar atunci avem aceeasi problema, electronica, care poate colecta datele.

Un sistem mai simplu: se pun bilete autocopiante, tu bifezi numerele, il dai la tanti de la ghiseu, iti pune o stampila de ordine, pe ambele bilete, cu numar de secventa, si un bilet il pune in cufar, altul ti-l da tie. Nimic electonic. Vine tragerea, ai biletul cistigator, foarte bine, mergi la ghiseul unde ai completat biletul, si se verifica cu copia lasata acolo. Este copia, are acelasi numar de secventa, e bine, primesti banii.

Cei de la loterie, cind se face extragerea nu stiu unde este biletul cistigator. Cistigul nereclamat in termen de 2-4 saptamini se pierde. Atit trebuie tinute si copiile biletelor.

Ce se poate frauda aici? E ca cineva sa completeze niste numere, si sa ii iasa acele numere. Adica vom avea cistiguri cu dedicatie. Insa pot aparea mai multe bilete cu aceleasi numere. Dar nu vor mai aparea atitea reporturi.

Si vine rindul extragerii. Care se poate face si ea manual, de copii. Aici au aparut sugestii, cu bile mai calde, cu bile mai reci. Se poate face de exemplu un sistem cu bile cu numerele scrise in interior (au exteriorul neutru), si care trebuie pescuite dintr-un vas cu o lingura (nu polonic) de plastic transparent (sa nu aibe insertii de metal, sau magneti), de catre un copil, dupa ce in prealabil au fost putin amestecate. Se pescuieste bila, se desface, se gaseste numarul. Normal, trebuie verificate greutate, marime, etc, dar toate acestea nu vor fi foarte stricte.

In orice caz, orice sistem, care contine o parte mecanica si/sau electronica va fi usor de fraudat, de cel care il detine. Mai ales la ce tehnologii sunt acuma cunoscute, sau chiar necunoscute publicului larg.

+Quote Post
Vizitator_Ghinon.
mesaj Jan 19 2009, 08:16 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (sadwank @ Dec 30 2008, 02:15 AM) *
george03 mai sus zice ceva de modificarea suprafetei bilei.
Eu zic altceva.
La noi sint niste bile intr-o cutie transparenta. Un jet de aer sufla de jos in sus iar in partea de sus exista o mica alveola cu capac in care la un moment dat intra bila.

Putina fizica si speculatie: exista, de ceva vreme, electromagneti biggrin.gif. Cit de greu ar fi ca in bilele "necistigatoare" sa se puna fier, in timp ce in cele 6, norocoase, un metal neferos astfel incit sa ajunga la greutate? Un electromagnet, situat in afara cutiei, atrage bilele necistigatoare intr-o parte sau alta, urmind ca cea neafectata sa-si croiasca drum spre alveola.

Putina legislatie si speculatie: prin Ordonanta de Urgenta 159 din 21 octombrie 1999 se stabileste ca cei care vor sa organizeze jocuri de noroc sa obtina o licenta de la Biroul Roman de Metrologie Legala. In art. 7 insa... “Loteria Romana beneficiaza de licenta pentru jocurile de noroc prin efectul prezentei ordonante de urgenta”. Adica Loteria Romana are aceasta licenta fara sa mai fie controlata de cei de la BRML. Sau, cu alte cuvinte, Loteria Romana isi verifica singura bilele. Din pacate pe site-ul http://www.cdep.ro/pls/legis se gasesc o gramada de documente care modifica si/sau completeaza/aproba acest act, mai putin textul acestei ordonante.

In fine, putina speculatie si atit: a existat, la un moment dat, un text care circula pe net si in care se spunea ca Loteria Romana foloseste 2 seturi de bile. Si ca, desi firma producatoare (Editec) ofera un dispozitiv complex care verifica bilele (1/ sa fie din acelasi set; 2/ sa aiba aceeasi dimensiune si 3/ sa aiba aceeasi greutate) totusi, Loteria Romana se margineste sa faca o verificare cu un cintar de bijutier.

Ultima chestie si gata: eu joc la loto Germania, pe net. Ultima data am bagat 12 variante simple pentru 12 extrageri, m-a costat toata treaba aprox. 70 de euro si am cistigat 8 euro fiindca la ei se cistiga si cu 3 numere din 6.

+Quote Post
Vizitator_Ghinon.
mesaj Jan 19 2009, 08:19 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (sadwank @ Dec 30 2008, 02:15 AM) *
george03 mai sus zice ceva de modificarea suprafetei bilei.
Eu zic altceva.
La noi sint niste bile intr-o cutie transparenta. Un jet de aer sufla de jos in sus iar in partea de sus exista o mica alveola cu capac in care la un moment dat intra bila.

Putina fizica si speculatie: exista, de ceva vreme, electromagneti biggrin.gif. Cit de greu ar fi ca in bilele "necistigatoare" sa se puna fier, in timp ce in cele 6, norocoase, un metal neferos astfel incit sa ajunga la greutate? Un electromagnet, situat in afara cutiei, atrage bilele necistigatoare intr-o parte sau alta, urmind ca cea neafectata sa-si croiasca drum spre alveola.

Putina legislatie si speculatie: prin Ordonanta de Urgenta 159 din 21 octombrie 1999 se stabileste ca cei care vor sa organizeze jocuri de noroc sa obtina o licenta de la Biroul Roman de Metrologie Legala. In art. 7 insa... “Loteria Romana beneficiaza de licenta pentru jocurile de noroc prin efectul prezentei ordonante de urgenta”. Adica Loteria Romana are aceasta licenta fara sa mai fie controlata de cei de la BRML. Sau, cu alte cuvinte, Loteria Romana isi verifica singura bilele. Din pacate pe site-ul http://www.cdep.ro/pls/legis se gasesc o gramada de documente care modifica si/sau completeaza/aproba acest act, mai putin textul acestei ordonante.

In fine, putina speculatie si atit: a existat, la un moment dat, un text care circula pe net si in care se spunea ca Loteria Romana foloseste 2 seturi de bile. Si ca, desi firma producatoare (Editec) ofera un dispozitiv complex care verifica bilele (1/ sa fie din acelasi set; 2/ sa aiba aceeasi dimensiune si 3/ sa aiba aceeasi greutate) totusi, Loteria Romana se margineste sa faca o verificare cu un cintar de bijutier.

Ultima chestie si gata: eu joc la loto Germania, pe net. Ultima data am bagat 12 variante simple pentru 12 extrageri, m-a costat toata treaba aprox. 70 de euro si am cistigat 8 euro fiindca la ei se cistiga si cu 3 numere din 6.

+Quote Post
Vizitator_gogol.
mesaj Jan 19 2009, 08:25 AM
Mesaj #73

Guests

CA SA FIE TOTUL CORECT TREBUIE UN SINGUR LUCRU:

MEMORIA CITITOARELOR DE LA AGENTII CU TOATE NUMERELE JUCATE SA NU FIE DESCARCATA IN SISTEM INAINTE DE EXTRAGERE.

ADICA LOTERIA SA AIBA PE MEMORII TOATE VARIANTELE JUCATE DAR INCA SA NU LE FI ACCESAT. POT SA LE ACCESEZE IMEDIAT DUPA EXTRAGERE SI VOR VEDEA CINE SI CE A CASTIGAT.

+Quote Post
Vizitator_Urmatorul.
mesaj Jan 19 2009, 10:11 AM
Mesaj #74

Guests

Tehnic, intr-adevar, loteria poate fi manipulata, prin multe metode, unele prezentate aici.

Pe de alta parte, eu nu pot sa nu pun in balanta si urmatoarele: sistemul e o sursa de castiguri sigure, indiferent de cui se distrbuie castigurile si de cat de des s-ar castiga premiul cel mare. Nu mai stiu datele exacte, dar sunt publice si am calculat odata. Loteria ramane oricum cu partea cea mai mare din incasari, catre fondul de castiguri se duc (mult) mai putin de jumatate de incasari. Deci partea cea mai importanta a castigurilor celor care organizeaza loteria depinde de volumul de incasari, interesul lor ar fi sa aiba cat mai multi jucatori, deci ca lumea sa aiba incredere in joc. De ce sa pui in pericol un venit f. mare, sigur si usor de obtinut, doar ca sa il mai maresti un pic ? Pentru ca sunt lacomi, egoisti, etc.. Se poate... Totusi... pt. mine asta ar ramane un mare semn de intrebare.

Apoi, ar mai fi faptul ca oricare ar fi metoda de manipulare, numarul persoanelor implicate (inclusiv “castigatorii”) ajunge in cativa ani la cateva zeci. Numai din ’89 incoace, ar trebui sa fie sute de oameni care sa stie “cate ceva”. Un secret tinut cu strasnicie de sute de oameni, asta mi-e si mai greu sa accept. Nici o fisura, nici o scapare, nicaieri ?... Nici un nemultumit care sa faca macar niste aluzii ?... Se poate si asta, e adevarat... dar mult mai usor imi este sa cred ca organizatorii se multumesc doar cu castigurile sigure si “manipularile” lor se manifesta doar in modul de organizare, la vedere de altfel (pretul variantei, in primul rand).

+Quote Post
Vizitator_Masacru.
mesaj Jan 19 2009, 10:28 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Daniela @ Jan 7 2009, 03:24 PM) *
Da eu zic ca este...dar statul nu este interesat sa se afle adevarul....parerea mea ca daca ar fi corecta ar juca mai multi si nu este corect sa se traga dupa ce vad ei liniile jucate...si incasarile la stat ar fi cu mult mai mari daca nu s-ar mai hotii acest joc. Important este ca cineva sa ia decizii corecte si or sa vada si incasarile dupa descoperirea hotiei. Celor abilitati va doresc succes sa aflati adevarul si veti avea numai de castigat. Va intrebati de ce nu se face in urmatoarea secunda de la inchiderea jocului deoarece ei trebuie sa vada liniile jucate...oricum sunt dezamagita ca se vorbeste ca sistemul ceausist era mai corect, deci comunismul mai bun? oare de ce ne lasam mintiti...ne varsa gogosi ca nu ne obliga nimeni sa jucam, dar cand vedeti ca se repeta 3 cifre din extragerea precedenta nu va vine sa spargeti televizoarele? Propun sa se sztranga semnaturi pentru extragerea la inchiderea jocului 13 sau 14 si astfel sa se elimine dubiile si hotia ! Va doresc succes celor abilitati ! Si un An BUN fara evenimente neplacute.

Iata un nume care spune multe biggrin.gif

http://www.adevarul.ro/articole/sefa-loter...voiculescu.html
cool.gif

+Quote Post
Vizitator_probabil ca da.
mesaj Jan 19 2009, 12:20 PM
Mesaj #76

Guests

..extragerile sunt trucate.

1. nu cred ca sunt in direct (ora 16.00, duminica). Eu cred ca sunt facute cu zile in urma; mai rau: cred ca au 10-20 extrageri diferite, aleg varianta care convine loteriei, ghici care! O sa cred ca sunt in direct atunci cand o sa vad in spatele comisiei 3-4 ecrane cu emisiuni TV in direct, de pe diverse televiziuni
2. bilele pot fi manarite fara a putea nimeni sa se prinda: 2 bile au aceeasi masa, aceasi forma, aceeasi suprafata, facute din acelasi material si totusi... se misca diferit; daca e vreun castigator de olimpiada de fizica poate sa-si dea seama de ce... vreau sa vad cine sis da seama!
3. banii sunt bani, si tenteaza pe oricine; atat timp cat extragerile sunt lipsite de transparenta, vor exista banuieli de fraudare.

+Quote Post
Vizitator_einstein.
mesaj Jan 19 2009, 12:24 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (george03 @ Dec 29 2008, 10:04 PM) *
M-a "pasionat" si pe mine domeniul acum vreo 4-5 ani si jucam (impreuna cu niste prieteni) sume de ordinul 2-300.000 fiecare ... saptamanal in perioadele cu premii mari si la 2 saptamani in rest. Nu ne-am acoperit toata "investitia" din castiguri, am recuperat cam 3/4 sad.gif

Ce pot sa-ti spun ... in primul rand, pleci de la premisa gresita ca toate cele 14 mil. de variante posibile sunt si variante probabile. Daca elimini anumite variante, dupa anumite reguli (mai mult de 3 consecutive, mai mult de un grup de 2 consecutive, mai mult de 5 in prima/a doua jumatate ... si inca cateva, nu le mai stiu) vor ramane cu mult mai putine variante dintre care sa iasa cea castigatoare. Pana la sfarsitul lui 2004, la o singura extragere au iesit numere din variantele eliminate, deci "reteta" era buna.

Ce m-a facut sa incep sa banuiesc ca faimoasa loterie e furt pe fata ... un reportaj pe National Geographic in care aratau cum se poate modifica traiectoria unei mingii de golf prin modificari nedetectabile cu ochiul liber ale suprafetei acesteia (reportajul era despre altceva, parca distrugerea de baraje in WW2, iar exemplul cu mingiile de golf era pentru a intari teoria directionarii bombelor). Daca se poate face asta cu mingiile de golf, de ce nu ar aplica tovarasii de la loterie aceasta teorie si nu s-ar "dota" cu seturi de bile cu varianta "predefinita". Alegerea setului se face dupa ce se gaseste o varianta nejucata (calculatorul cu toate varintele jucate intr-o saptamana ... e la ei). Cand chiar se dau banii, ori e omul lor ori mai apar si "greseli".

Inca o observatie: pe vremea cand varianta costa f putin si sumele oferite erau "minuscule" se castiga aproape saptamanal. Crede cineva ca atunci se jucau de 20-30 ori mai multe variante ? Eu nu sad.gif

PS. Pentru cei care inca mai cotizeaza ... multa bafta!!!

Reteta ta e gresita. Cu ce e mai putin probabil varianta castigatoare 1,2,3,4,5,6 decat oricare alta varianta? Au perfect aceeasi probabilitate, nu vreau sa ti-o si calculez ca sa nu spuna lumea ca o fac pe desteptul, dar folosind niste notiuni primare de statistica si logica cele 6 bile extrase sunt evenimente independente, si daca la prima bila a iesit 1, de ce la a doua bila 2 ar avea mai putin sanse decat 33?

+Quote Post
Vizitator_zweistein.
mesaj Jan 19 2009, 12:42 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (einstein @ Jan 19 2009, 12:24 PM) *
Reteta ta e gresita. Cu ce e mai putin probabil varianta castigatoare 1,2,3,4,5,6 decat oricare alta varianta? Au perfect aceeasi probabilitate, nu vreau sa ti-o si calculez ca sa nu spuna lumea ca o fac pe desteptul, dar folosind niste notiuni primare de statistica si logica cele 6 bile extrase sunt evenimente independente, si daca la prima bila a iesit 1, de ce la a doua bila 2 ar avea mai putin sanse decat 33?

petru simplul motiv ca nu este sfintita de un sobor de preoti!

+Quote Post
Vizitator_Anonim.
mesaj Jan 19 2009, 12:58 PM
Mesaj #79

Guests

Hai sa va povestesc ceva...cu multi ani in urma am plecat intro tara unde jocurile de noroc nu prea le gasesti asa pe toate strazile si ma refer la rulete,pochere..etc..eu fiind un mare impatimit dupa ele...dar in schimb aveau loto,ca la noi...plus alte cateva jocuri pe care nu prea le intelegeam.Am jucat la inceput ptr ca simteam nevoia sa joc la ceva dar dupa un timp m-am lasat.Aici in tara asta unde ma stabilisem am cunoscut o romanca,fata nu era usa de biserica dar trebuia si eu ca barbat sa-mi satisfac nevoile din cand in cand asa ca m-am combinat cu ea...mai exact era prostituata,dar o facea cu clienti mai alesi,adica mai cu bani...Eee,unde vreau sa ajung...In locul acela unde lucra ea,ca sa zic asa,treceau oameni importanti...intro noapte a cunoscut un tip cu care a baut pana pe la 4 dimineata apoi au plecat la un hotel.Tipu i-a spus ca este un fel de directoras la agentia ce se ocupa cu extragerile loto din aceasta tara...fie,au mers la hotel,si-au facut ei treburile si din vorba in vorba,mai in gluma mai in serios fata mea l-a intrebat cum sa castige si ea la loto,sa-i zica si ei niste numere...tipul a ras dar fiind putin beat i-a spus sa nu joace ca are sanse minime de castig...dar totusi sa incerce pentru extragerea urmatoare 4 numere pe care i lea spus el in momentul ala plus alte doua care vrea ea.A venit fata acasa pe la 9 dimineata si mi-a povestit tot,spunandu-mi si cele 4 numere.In ziua aceea pe la 9 seara era extragerea.Eu fiind innebunit dupa jocuri m-am pus la o masa si am completat 50 de bilete,cu variante simple,cu scheme de cate 9,10,11,12 numere,toate pornind cu cele 4 numere pe care i le spuse-se tipul si am dat fuga la o agentie si le-am pus.Cand s-a trezit ea pe la 5 seara i-am aratat biletele si am asteptat extragerea.Am castigat potul cel mare.Da mi-au iesit cele 6 numere castigatoare din 49.Ea este acum prin alta tara cu jumatate din bani si eu binenteles ca am plecat in alta tara.Ce vroiam sa va spun...daca tipul acela care i-a spus numerele ei stia ca are sanse minime de castig,inseamna ca stia ca jocurile sunt masluite...dar mai exista si varianta ca tipul acela sa-i fi spus 4 numere la intamplare si ele chiar au iesit.Si daca stia ce numere vor iesi de ce nu lea pus el,sau poate lea pus ptr ca au iesit 2 castigatori la cat1...Oricum cert este ca pe mine m-a facut sa cred ca jocurile sunt masluite.Prea mare coincidenta ca un tip ce se vedea pe el ca are bani sa spuna ca mai este si un fel de directoras la agentia loto din tara aia si pe deasupra sa mai spuna si 4 din cele 6 numere norocoase si ca sansele de castig sunt minime daca joci asa la intamplare....De atunci joc in fiecare saptamana si va spun sincer ca nu am mai castigat nimic,nu ca nu-mi ajung banii,dar din viciu...Parerea mea este ca sunt masluite,asta va spun asa ca pe un sfat.Nu am sa mai postez pe blog-ul asta dar am citit tot si am zis sa va ajut intrun fel

+Quote Post
Vizitator_Valentin Ionescu.
mesaj Jan 19 2009, 03:20 PM
Mesaj #80

Guests

Consider ca urmatorele activitati sint cele mai mari inselatorii ale lumii "moderne". "civilizate". etc:

Loteria; Asigurarile; Advertising.

Sume uriase, magnetul pentru marii manipulatori de fraieri. Nu joc si nu voi juca niciodata la loterie, fiind (inca) ceva optional. Cu asigurarile nu am ce face, te forteaza preturile sa intri in sistem si sa fii muls;
cit despre industria paraziatara de advertising, nu ma las inselat de nici un mesaj: cum imi apare o reclama (desigur ne-solicitata), se aprinde un fel de anti-virus mental care imi reaminteste ca sint sub atac de conditionare. Si sintem bombardati in fiecare clipa de tot mai multe, programul tv e de fapt un sir continuu de reclame intrerupte de scurte intervale de "content" pe post de captator.
Si taxele sint tot o mare hotie, dar de astea (ca de moarte) nu putem scapa...

+Quote Post
Vizitator_Stefan P.
mesaj Jan 19 2009, 04:04 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (qwerty @ Jan 19 2009, 07:16 AM) *
Interesanta metoda, dar majoritatea nu au inteles analogia.
Si atunci cum vrei sa se implementeze aceasta metoda?
Idea e sa ai un sistem simplu, nu chestii complicate, ca "aia multi e prosti" si daca le dai chestii complicate de facut, nu mai vin sa cumpere bilete.

Poti zice ca se face ceva sistem elecronic care sa cripteze si sa semneze digital, dar atunci avem aceeasi problema, electronica, care poate colecta datele.

Un sistem mai simplu: se pun bilete autocopiante, tu bifezi numerele, il dai la tanti de la ghiseu, iti pune o stampila de ordine, pe ambele bilete, cu numar de secventa, si un bilet il pune in cufar, altul ti-l da tie. Nimic electonic. Vine tragerea, ai biletul cistigator, foarte bine, mergi la ghiseul unde ai completat biletul, si se verifica cu copia lasata acolo. Este copia, are acelasi numar de secventa, e bine, primesti banii.

Cei de la loterie, cind se face extragerea nu stiu unde este biletul cistigator. Cistigul nereclamat in termen de 2-4 saptamini se pierde. Atit trebuie tinute si copiile biletelor.

Ce se poate frauda aici? E ca cineva sa completeze niste numere, si sa ii iasa acele numere. Adica vom avea cistiguri cu dedicatie. Insa pot aparea mai multe bilete cu aceleasi numere. Dar nu vor mai aparea atitea reporturi.

Si vine rindul extragerii. Care se poate face si ea manual, de copii. Aici au aparut sugestii, cu bile mai calde, cu bile mai reci. Se poate face de exemplu un sistem cu bile cu numerele scrise in interior (au exteriorul neutru), si care trebuie pescuite dintr-un vas cu o lingura (nu polonic) de plastic transparent (sa nu aibe insertii de metal, sau magneti), de catre un copil, dupa ce in prealabil au fost putin amestecate. Se pescuieste bila, se desface, se gaseste numarul. Normal, trebuie verificate greutate, marime, etc, dar toate acestea nu vor fi foarte stricte.

In orice caz, orice sistem, care contine o parte mecanica si/sau electronica va fi usor de fraudat, de cel care il detine. Mai ales la ce tehnologii sunt acuma cunoscute, sau chiar necunoscute publicului larg.

Uite o varianta mai simpla, ne-electronic:
1. Jucatorul completeaza biletul
2. Loteria ofera jucatorului un plic care e produs de loterie si e considerat "sigur"
3. Jucatorul pune biletul in plic
4. Fara a se uita in plic, functionarul loteriei sigileaza plicul si il returneaza jucatorului
5. Jucatorul spune ce tip de varianta a jucat (simpla, 7 numere, 8 numere, etc), plateste, ia plicul sigilar si pleaca acasa.
6. Daca crede ca a castigat, jucatorul se prezinta la sediul loteriei cu plicul sigilat, care plic de deschid cand si functionarii loteriei si jucatorul e de fata (si oricine altcineva poate sa asiste).

Un plic este considerat sigur, daca nu mai poate fi descis fara a fi distrus in mod evident si daca este autentitc (numai loteria are astfel de plicuri). E.g. o stampila sau un cod printat pe plic.

In felul asta loteria nu stie numerele jucate si jucatorul nu poate sa modifice varianta jucata dupa ce afla numerele castigatoare.

Biletul de loterie poate fi autocopiant, in asa fel incat jucatorul sa poata pastra o copie a biletului jucat in afara plicului, in caz ca ai uitat numerele jucate. Este foarte important ca jucatorul sa pastreze plicul, si nu loteria, pentru ca loteria ar putea sa descida plicul, sa vada numerele si apoi sa il puna in alt plic.

Intradevar electronic, cu ceva criptografie e simplu de facut.

+Quote Post
Vizitator_radu ion.
mesaj Jan 19 2009, 04:25 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Supraveghetorul @ Dec 29 2008, 10:17 AM) *
1. la ce bun sa money-pulam tragerea?
2. luam cite puztin de la multzi, si dam mult la puztini.
3. oficial, imi merge bine.
4. keep going!

+Quote Post
Vizitator_Toma necredinciosul.
mesaj Jan 19 2009, 07:20 PM
Mesaj #83

Guests

Stiti cat ia loteria romana din incasari? Va zic eu, 50%. Ce firma din lumea asta are asemenea profit? Niciuna.Nu joc si n-am jucat niciodata la Loto . Am fost agent de pariuri sportive, nu sunt microbist de nici un fel. Pariez online fara sa ma documentez absolut deloc si castig doar cat sa nu fiu in pierdere. Nu pot zice ca loteria romana manipuleaza castigurile caci n-am probe dar nu ei sunt de vina ci aceia care joaca!!! Sunt loterii zilnice online care sunt mult mai sigure decat manaria lui voiculescu.

+Quote Post
Vizitator_SporTIFF.
mesaj Jan 20 2009, 04:57 AM
Mesaj #84

Guests

De muuuulti ani s-a dovedit in muuuulte tari ca au fost maaaari escrocherii.
Dar nuuuuu, in Romania totul este curat.....nimic manipulat......
Manipularea are de/a face cu Mainile....? sau cu altceva...?

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jan 20 2009, 10:52 AM
Mesaj #85

Guests

daca tot e pe naspa, cine-mi face si mie rost de numerele de duminica?

+Quote Post
Vizitator_fantoma de lalasvegas.
mesaj Jan 20 2009, 11:05 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (ivan @ Dec 28 2008, 09:20 PM) *
De mult ma macina aceastaintrebare: Poate fi manipulata tragerea loto la noi? Voi ce ziceti?

+Quote Post
Vizitator_fantoma delalasvegas.
mesaj Jan 20 2009, 11:06 AM
Mesaj #87

Guests

oho, si incacum !

+Quote Post
Vizitator_foame de bani.
mesaj Jan 22 2009, 12:41 AM
Mesaj #88

Guests

alo, sefa vreau eu jackpotul!!!!

+Quote Post
Vizitator_Sefa.
mesaj Jan 22 2009, 04:14 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (foame de bani @ Jan 22 2009, 12:41 AM) *
alo, sefa vreau eu jackpotul!!!!

Lasa ca iti trece.

+Quote Post
Vizitator_foame de bani.
mesaj Jan 22 2009, 04:40 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Sefa @ Jan 22 2009, 04:14 PM) *
Lasa ca iti trece.

OK biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 04:18 AM