IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sex, viata de zi cu zi, religie si canoane
Vizitator_Unchiul San.
mesaj Aug 3 2011, 06:14 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 05:55 AM) *
Atata timp cat explicatia este stiintifica, pragmatica - e ok, chiar daca vine de la comunisti.
Pe de o parte um mistic care are o parere, un drept pe care nimeni nu il poate contesta nimanui si care isi sustine parerea cu argumentele lui bune sau proaste si pe de alta parte un sistem care transforma ideologia sa in lege si o impune tuturor prin forta. Si tu zici ca primul e cel nociv?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 06:22 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Unchiul San @ Aug 3 2011, 06:14 AM) *
Si tu zici ca primul e cel nociv?

Nu eu zic, colegu' din Canada... si in general ateii, care resping apriori to ce vine din partea Bisericii...

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Aug 3 2011, 06:25 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Aug 3 2011, 05:28 AM) *
Dar de opozitia intregului sistem ateist stiintific fata de contraceptie ce zici?

same shit
Citeaza
Ce contraceptie ca atunci nu te lasa nici sa faci avort. Biserica nu a facut asta. Ea doar isi exprima parerea(pro sau contra) dar nu impune nimic.

biserica nu face asta pentru ca nu mai poate, insa cu cateva sute de ani in urma, cand avea putere oleaca mai mare, am auzit ca cica unii ar fi fost arsi pe rug pentru ca sustineau ca pamantul se invarte in jurul soarelui si nu invers, cum sustinea biserica wink.gif
Citeaza
Toti au dreptul sa isi sustina opiniile, nu?

asa, si ?
Citeaza
La EI in Canada cum e, nu ai voie sa fii impotriva contraceptiei?

ba da, si ?
Citeaza
Sistemul de care vorbesc le-a impus cu militia.

cu riscul de a ma repeta, asa, si ?

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 06:27 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 06:22 AM) *
Nu eu zic, colegu' din Canada... si in general ateii, care resping apriori to ce vine din partea Bisericii...

asa zici tu ? ciudat, am auzit ca multi atei sunt de parere ca nu e bine sa furi, sa violezi, sa inseli etc.

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 06:28 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Unchiul San @ Aug 3 2011, 06:14 AM) *
Pe de o parte um mistic care are o parere, un drept pe care nimeni nu il poate contesta nimanui si care isi sustine parerea cu argumentele lui bune sau proaste si pe de alta parte un sistem care transforma ideologia sa in lege si o impune tuturor prin forta. Si tu zici ca primul e cel nociv?

deci pe lume nu pot exista mai multe grade de nocivitate, corect ?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 06:42 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 06:27 AM) *
am auzit ca multi atei sunt de parere ca nu e bine sa furi, sa violezi, sa inseli etc.

ce n-ai inteles, bre, din ce-am zis mai'nainte?
motivele pt care actioneaza un om intr-un anumit fel ii deranjeaza pe atei: un adept al unei credinte nu fura, nu minte, nu ucide din cauza ca Dumnezeul lui ar fi hotarat asta (nah, asa crede el, ce vrei?), pe cand un ateu, un comunist, (ma rog, un liber-cugetator, ca sa nu se supere to'arşu' Iliescu ) nu fura, nu minte, nu ucide din alte motive decat ideologice: de frica legii, din corectitudine, etc, poti continua tu. Nici acuma nu am fost clar?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 3 2011, 07:41 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 06:25 AM) *
insa cu cateva sute de ani in urma, cand avea putere oleaca mai mare, am auzit ca cica unii ar fi fost arsi pe rug pentru ca sustineau ca pamantul se invarte in jurul soarelui si nu invers, cum sustinea biserica wink.gif
Acum cateva sute de ani? Adica in evul mediu? Pai atunci asa se rezolvau lucrurile in toata lumea, se ardea pe rug, se tragea pe roata sau in teapa, se spanzura, se taia capul. Altii ii macelareau pe crestini. Astea erau vremurile. Tu limitezi acele nenorociri DOAR la crestini? Esti sigur ca vrei sa fii luat in seama sau zici si tu asa?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 3 2011, 08:14 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 2 2011, 01:47 PM) *
Aici e problema: exista si alte tipuri de realitati. Daca creierul uman nu poate intelege, explica, un fenomen, nu inseamna ca acel fenomen nu exista in realitate.

Intai iti atrag atentia asupra diferentei dintre realitatea observabila, despre care vorbeam, si capacitatea de a intelege si a explica un fenomen. Nu tot ce este observat poate fi inteles si explicat(inca) insa tot ce poate fi inteles si explicat a fost intai observat.

Mai departe, te anunt ca exista un singur tip de realitate, cea observabila. Daca un fenomen nu poate fi observat in mod direct sau indirect atunci acel fenomen este un produs al imaginatiei. Gandeste-te in felul urmator: daca acel fenomen era intradevar real, dar in afara capacitatii noastre de detectare, cum se face ca sunt oameni constienti de existenta lui? Faptul ca atat de multi oameni cred in diversi zei poate avea una din doua cauze: zeii au actionat in mod direct sau indirect si deci dovezile existentei lor trebuie sa fie in realitatea observabila sau zeii sunt un produs al imaginatiei. Concluzia logica este ca, pana la gasirea unor dovezi, varianta doi are sanse zdrobitor de mari sa fie corecta.

Citeaza
De fapt el spune exact ce spune stiinta moderna. El le zice pacate, stiinta le zice excese. El spune de legatura dintre trup si spirit, stiinta a dovedit ca omul tonic, increzator, optimist, pozitiv are mari sanse sa fie si sanatos fizic.
Stiinta a confirmat destule percepte religioase dar trebuie sa vrei sa vezi asta.

Corect. Majoritatea religiilor includ multe idei decente, mai ales cele care tin de psihologia umana. Aplicarea acestor idei are sau a avut in trecut un efect benefic pentru societate, ceea ce explica si succesul lor. Insa cand vorbim de lucruri care nu tin de psihologia umana, religia ofera numai aberatii.

Citeaza
Sa gresesti este omeneste. Daca insa omul insista in greseala sa, nu e decit un jalnic animal cu instincte. Si ciinii se reproduc pe unde apuca, in grup, etc. De asta ies pui de toate culorile dintr-o singura catea. Ia spune acum, ti-ar placea sa ai un frate african si unul chinez? Ai merge cu ei la o bere si sa sustii cu tarie : Astia sint fratii mei ! ? Mama ta cui ar trebui sa-si ceara iertare? Tie, fratilor sau tatalui tau? Nu am vrut sa te jignesc, dar sa te fac sa vezi eventuale urmari ale faptelor in care incetam sa mai fim oameni rationali si devenim animale instinctive. Nu statul trebuie sa fie dadaca noastra, ci familia in care crestem trebuie sa fie un exemplu pt noi. Sa fim mindri de parintii care ne-au crescut, si ei sa fie mindri de noi, ca sintem in primul rind OAMENI.

Presupun ca in exemplul tau te-ai referit la frati gemeni, asa ca te intreb: daca nu stii cum functioneaza reproducerea, de ce iti dai cu parerea? Sansele ca doi gemeni umani sa aibe doi tati diferiti sunt extrem de mici. In schimb, la caini, este ceva normal. Pune mana pe o carte de biologie si studiaza subiectul.
In cazul in care nu te-ai referit la gemeni, esti un rasist. Ca adult, n-as avea nici o problema daca mama s-ar fi despartit de tatal meu si ar fi gasit pe altcineva din alta rasa iar in urma relatiei ar fi rezultat un copil.

Citeaza

Inconfundabilul unchi san sau sam loveste din noi.. Spune-mi te rog, in care din societatile civilizate drepturile misticilor sunt ingradite? Si mai spune-mi ce ideologii sunt impuse prin forta?

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 08:39 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 3 2011, 07:41 AM) *
Acum cateva sute de ani? Adica in evul mediu? Pai atunci asa se rezolvau lucrurile in toata lumea, se ardea pe rug, se tragea pe roata sau in teapa, se spanzura, se taia capul. Altii ii macelareau pe crestini. Astea erau vremurile. Tu limitezi acele nenorociri DOAR la crestini? Esti sigur ca vrei sa fii luat in seama sau zici si tu asa?

ce treaba au metodele cu motivele, prietene ? si oricum nu despre asta discutam, ci despre posibilitatea ca biserica sa-si impuna vointa asupra supusilor, pe care n-o mai are. cel putin nu in tarile civilizate, am auzit ca in unele inca se mai practica sharia wink.gif
frate, ca multi saraci cu duhul care nu sunteti sa purtati logic o discutie mai sunteti pe forumul asta ...

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Aug 3 2011, 08:43 AM
Mesaj #70

Guests

Am si eu o curiozitate de ignorant ateu in legatura cu drept-credinciosii detinatori ai adevarului absolut.
Cati dintre voi, daca nu apelati la dogmele religioase, sunteti capabili sa faceti diferenta intre bine si rau (desi s-ar putea sa gresesc cel putin in exprimare deoarece din ce spuneti voi tot dumnezeul atotputernic este cel care v-a dat notiunile de bine si de rau)?
Si daca nu cer prea mult vreu sa dati raspunsuri cat se poate de sincere wink.gif

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 08:50 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 06:42 AM) *
ce n-ai inteles, bre, din ce-am zis mai'nainte?
motivele pt care actioneaza un om intr-un anumit fel ii deranjeaza pe atei: un adept al unei credinte nu fura, nu minte, nu ucide din cauza ca Dumnezeul lui ar fi hotarat asta (nah, asa crede el, ce vrei?), pe cand un ateu, un comunist, (ma rog, un liber-cugetator, ca sa nu se supere to'arşu' Iliescu ) nu fura, nu minte, nu ucide din alte motive decat ideologice: de frica legii, din corectitudine, etc, poti continua tu. Nici acuma nu am fost clar?

pe mine ca ateu ma doare fix in pix de ce cineva (crestin, musulman, hindus sau ateu) nu fura, nu minte, nu ucide, dar nu pot sa stau indiferent cand un om religios vine si propune pedeapsa cu inchisoarea pentru libertinaj sexual pentru ca asa i s-a parut lui ca a zis doamne doamne, deoarece dupa parerea mea ie o mica mare diferenta intre furt, inselaciune, omor etc. si zburatu din floare in floare ...
deci pana la urma care e problema ta ?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 08:51 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Un Observator @ Aug 3 2011, 08:14 AM) *
Faptul ca atat de multi oameni cred in diversi zei poate avea una din doua cauze: zeii au actionat in mod direct sau indirect si deci dovezile existentei lor trebuie sa fie in realitatea observabila sau zeii sunt un produs al imaginatiei. Concluzia logica este ca, pana la gasirea unor dovezi, varianta doi are sanse zdrobitor de mari sa fie corecta.

Intr-adevar ati intuit foarte corect ce-am vrut sa spun.
Daca prin natura umana avem limitari (geografice, intelectuale, psihice) de a observa acele dovezi, logica prin care le consideram inexistente nu e deloc corecta.

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 08:55 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 08:51 AM) *
Daca prin natura umana avem limitari (geografice, intelectuale, psihice) de a observa acele dovezi, logica prin care le consideram inexistente nu e deloc corecta.

hai baga si pariul lui Pascal si gata, ne-ai inchis gura laugh.gif

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 3 2011, 08:55 AM
Mesaj #74

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 08:50 AM) *
pe mine ca ateu ma doare fix in pix de ce cineva (crestin, musulman, hindus sau ateu) nu fura, nu minte, nu ucide, dar nu pot sa stau indiferent cand un om religios vine si propune pedeapsa cu inchisoarea pentru libertinaj sexual pentru ca asa i s-a parut lui ca a zis doamne doamne, deoarece dupa parerea mea ie o mica mare diferenta intre furt, inselaciune, omor etc. si zburatu din floare in floare ...
deci pana la urma care e problema ta ?

ca fapt divers, in statele unite, inchisoarea costa cam 600 de miliarde de dolari pe an. cam tot atat costa medicare/medicaid la un loc. asta asa ca fapt divers.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 09:58 AM
Mesaj #75

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 11:50 AM) *
dar nu pot sa stau indiferent cand un om religios vine si propune....
. Deci tu contesti dreptul unora de a PROPUNE lucruri care tie ti se par nu stiu cum. Dreptul de a propune. Dreptul de a propune. Ce inseamna ACASA ca nu imi e foarte clar, de unde scrii, din Iran?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 10:05 AM
Mesaj #76

Membru veteran

Citeaza (Alex @ Aug 3 2011, 11:43 AM) *
Am si eu o curiozitate de ignorant ateu in legatura cu drept-credinciosii detinatori ai adevarului absolut.
Cati dintre voi, daca nu apelati la dogmele religioase, sunteti capabili sa faceti diferenta intre bine si rau (desi s-ar putea sa gresesc cel putin in exprimare deoarece din ce spuneti voi tot dumnezeul atotputernic este cel care v-a dat notiunile de bine si de rau)?
Dar tu ca ateu(desi am impresia ca multi se umfla artificial cu titulatura de ateu ei fiind mai degraba doar anticrestini) poti deosebi intre bine si rau? Ca vad ca ignori niste rele oribile ale societatii actuale dar consideri raul absolut un mistic care vine si zice: acesta e adevarul, aceasta e calea. Mistic pe care desigur poti sa nu il iei in seama ca doar nu te obliga sa mergi pe calea lui.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 3 2011, 11:09 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 08:51 AM) *

Daca acele dovezi sunt imposibil de observat, cum incepe dezbaterea existentei lor? Daca tu gasesti o cutie din metal care nu poate fi perforata sau distrusa, dezbaterea existentei unui spiridus in cutie are sens? Dar dezbaterea existentei unei monede? Dar dezbaterea existentei unui zeu? Este adevarat ca exista o sansa extrem de mica sa existe ceva in cutie si sa ghicim exact ce. Dar daca aceasta va ramane inchisa tot timpul pentru natura umana face ca sa ne fie imposibil sa o deschidem, atunci continutul ei este irelevant iar discutia pe baza acestuia este un nonsens.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Aug 3 2011, 11:17 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 3 2011, 10:05 AM) *
Dar tu ca ateu(desi am impresia ca multi se umfla artificial cu titulatura de ateu ei fiind mai degraba doar anticrestini) poti deosebi intre bine si rau? Ca vad ca ignori niste rele oribile ale societatii actuale dar consideri raul absolut un mistic care vine si zice: acesta e adevarul, aceasta e calea. Mistic pe care desigur poti sa nu il iei in seama ca doar nu te obliga sa mergi pe calea lui.

Eu personal consider ca am un sistem de valori (asta implica printre altele si a-mi defini clar notiunile de bine si rau) destul de sanatos (atat pentru mine cat si pentru cei din jurul meu). Si este un sistem de valori cu radacinile in educatia primita in familie si apoi modelat de mine. Dar asta presupune destul de mult efort in a observa lumea inconjuratoare si a te defini pe tine ca persoana libera (cu bune si cu rele). De aici si intrebarea pe care am pus-o in postarea anterioara, deoarece am impresia ca majoritatea celor care imbratiseaza o anumita religie iau dogmele de bune fara a mai depune efortul de care vorbeam mai sus.
Si am o rugaminte... atata timp cat nu ai posibilitatea sa confirmi cat de ateu sunt ia-o de buna... asa cum iei de buna si existenta unui dumnezeu.
Cat despre relele oribile ale societatii nu pot sa inchid ochii la nici un fel de indoctrinare (fie ea comunista sau religioasa, acum fie vorba intre noi au la baza cam acelasi lucru: drepturi egale intre oameni, difera doar tipul de discurs). Nu pot sa inchid ochii la cum suprapopulam aceasta planeta datorita interzicerii metodelor contraceptive de catre religie (exceptind metoda naturala pe numele ei abstinenta). Nu pot sa inchid ochii la ipocrizia cu care defilati in public (vezi doamne eu sunt crestin si nu fac aia sau aia sau aia) incepand de la cei ce ar trebui sa inteleaga, sa practice si sa duca mai departe presupusl mesaj al unui dumnezeu si pana la cel care spune iarta-ma doamne ca nu stiu ce fac pentru ca a doua zi sa faca exact acelasi lucru. Sunt satul de razboiul pentru dominare dus de religii (razboi soldat cu mult prea multe victime), razboi pe care sa nu poate nimeni sa il nege. Dar eu nu pot schimba decat ceea ce se intampla in imediata mea apropiere... nu sunt dumnezeu. angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 11:42 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Un Observator @ Aug 3 2011, 11:09 AM) *
Daca acele dovezi sunt imposibil de observat, cum incepe dezbaterea existentei lor? Daca tu gasesti o cutie din metal care nu poate fi perforata sau distrusa, dezbaterea existentei unui spiridus in cutie are sens? Dar dezbaterea existentei unei monede? Dar dezbaterea existentei unui zeu? Este adevarat ca exista o sansa extrem de mica sa existe ceva in cutie si sa ghicim exact ce. Dar daca aceasta va ramane inchisa tot timpul pentru natura umana face ca sa ne fie imposibil sa o deschidem, atunci continutul ei este irelevant iar discutia pe baza acestuia este un nonsens.

Pai tocmai aici e faza: ele sunt imposibil de observat doar de catre unii. Altii dintre noi le-au perceput, si nu mai au nevoie de explicatii, dezbateri, etc.
Sunt aproape convins ca tu (sau altul) nu crezi in existenta unor entitati dotate cu inteligenta, in afara de oameni (ma refer la ceea ce numesc religiosii "demoni", "ingeri"). De ce? Pt ca nu fac parte din realitatea observabila, asadar pt tine existanta lor este irelevanta si discutia despre ele este un non-sens. Insa, poate ca eu (sau altul) am avut unele experiente care nici macar nu ma mai fac sa imi pun problema existentei acestor entitati.
In aceasta situatie evident ca eu, neavand posibilitatea sa-ti aduc vreo dovada, iti par un bigot jalnic, un mistic inutil pt lumea ta superioara, eu la fel, ma uit cu condescendenta, imbinata cu compasiune, la modul cum iti exerciti dreptul de a te considera superior mie doar fiindca ma vezi "facandu-mi cruce" cand ma ridic de la masa, astfel incat o comunicare adevarata nu exista intre noi. (Drept e ca asta nu e cea mai mare problema a omenirii, atata timp cat, asa cum zicea Uncle, nu vrea nici unul din noi sa il convinga cu forta pe celalalt ca are dreptate.)

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 12:09 PM
Mesaj #80

Membru veteran

Citeaza (Alex @ Aug 3 2011, 02:17 PM) *
Eu personal consider ca am un sistem de valori (asta implica printre altele si a-mi defini clar notiunile de bine si rau) destul de sanatos (atat pentru mine cat si pentru cei din jurul meu). Si este un sistem de valori cu radacinile in educatia primita in familie si apoi modelat de mine.
Pana aici nimic de comentat. Decat ca si religiosul are un sistem de valori in care crede si are dreptul sa creada in ce vrea el. Si tu la fel.
Citeaza
...majoritatea celor care imbratiseaza o anumita religie iau dogmele de bune fara a mai depune efortul de care vorbeam mai sus.
Si de aici bruc ne bagam pe ceilalti. Nu afirmam atat de mult ce credem noi ci ce prost cred ceilalti, cum iau ei dogmele de bune, cum nu fac ei efort sa gandeasca etc.
Citeaza
Si am o rugaminte... atata timp cat nu ai posibilitatea sa confirmi cat de ateu sunt ia-o de buna... asa cum iei de buna si existenta unui dumnezeu.
Dar am toate motivele sa suspectez asta din moment ce nu v-am auzit promovand vreo conceptie fie ea filozofica sau stiintifica ci doar spunand ca ce proasta e conceptia celorlalti. Sa aplicam reciprocitatea. Tu ai dreptul sa ma etichetezi religios(desi nu mi-am expus crezul ci am comentat doar niste principii) si deci retrograd, inoculat, manipulat, etc, etc, etc si eu nu am dreptul sa ma indoiesc de ateismul tau (ateul nu este un antireligios ci pur si simplu nu crede in Dumnezeu).
Citeaza
Nu pot sa inchid ochii la cum suprapopulam aceasta planeta datorita interzicerii metodelor contraceptive de catre religie
Aici am zambit. In lumea crestina natalitatea e in scadere dramatica. Suprapopularea e in Africa si India unde nu interzice nimeni contraceptia din motive religioase. China nu se pune ca acolo contraceptia e chiar obligatorie.
Daca pe astfel de argumente se bazeaza sistemul tau de valori imi dai voie, sper, sa fiu si mai retinut.
Citeaza
Nu pot sa inchid ochii la ipocrizia cu care defilati...
Defilam???? Aaaa, am uitat ca m-ai clasificat deja. In fine, exact ce spuneam mai sus, te preocupa cum defilez eu. Se poate spune ca ideea ta principala este: ce idei proaste am eu. Pai asta nu e ateism.
Citeaza
nu sunt dumnezeu. angry.gif
Dar ai vrea sa fii? Si daca ai fi care ar fi prima comanda data suspusilor tai? Sa te urmezse intocmai ca stii tu mai bine decat ei ce e bine si e rau, nu?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 12:46 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 3 2011, 12:09 PM) *
Dar ai vrea sa fii? Si daca ai fi care ar fi prima comanda data suspusilor tai? Sa te urmezse intocmai ca stii tu mai bine decat ei ce e bine si e rau, nu?

Nu pot crede ca exista vreun om care ar vrea sa fie Dumnezeu. Sef, poate, dar Dumnezeu? Doar regizorii ce-si mai pot pune probleme de-astea, dar numai la modul comic...

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 01:26 PM
Mesaj #82

Membru veteran

Citeaza (Un Observator @ Aug 3 2011, 11:14 AM) *
... Spune-mi te rog, in care din societatile civilizate drepturile misticilor sunt ingradite? Si mai spune-mi ce ideologii sunt impuse prin forta?
Hai sa recitim pasajul citat ca poate mi-a scapat ceva.
Da, am recitit. Nimic despre ingradirea drepturilor misticilor.
Ideologii impuse prin forta? Pai faceam o paralelea intre comunism, o ideologie impusa prin forta, si misticism, optiune suta la suta personala.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Aug 3 2011, 01:27 PM

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Aug 3 2011, 02:09 PM
Mesaj #83

Guests

Uncle, in prima mea postare am pus o intrebare. Simpla din punctul meu de vedere. Asteptam un raspuns de la persoane religioase, si am presupus (bine sau prost, n-am de unde sa stiu exact) ca ai fost lezat de intrebare tocmai din cauza ca te incadrezi in categoria "religios". Apoi daca citesti bine cea de-a doua postare a mea, vei observa ca am mentionat ca este o parere personala ("am impresia ca majoritatea...") pe care mi-o puteti schimba relativ usor prin raspuns la prima intrebare. Dar cum nu se oboseste nimeni sa-mi raspunda, raman cu parerea mea initiala (buna sau rea).
Daca vrei neaparat o conceptie filosofica sau de orice alt fel atunci iti spun clar ca sunt adeptul principiului "fiecare cu patratica lui". Cat despre necesitatea de a iesi in societate ("in afara patraticii") trebuie sa urmam cateva reguli simple care tin in prmul rand de respectul fata de persoanele cu care coabitam intr-un anumit spatiu (bloc, strada, cartier, oras, etc.). Si nu am nici o pretentie sa fiu dumnezeu... imi cunosc limitele, imi stiu patratica si imi vad de viata mea. Si ocazional mai imi dau cu parerea sau pun o intrebare pe cate un forum.
Trebuie sa recunosc ca m-am pripit la afirmatia ca suprapopularea planetei se datoreaza religiei, desi ca principiu religiile crestine interzic metodele contraceptive (in afara de abstinenta). Afirm acest lucru deoarece din punctul meu de vedere daca o fapta, un gand sau orice altceva este catalogat drept pacat, tu ca bun crestin ai obligatia sa nu faci acel ceva. Si contraceptia este considerata pacat.
Cat despre afirmatia cu defilatul... mi-o mentin cu tarie. Atata timp cat sunt incalcate principiile dupa care se presupune ca un om se ghideaza in viata iar apoi acel om se bate in piept ca el nu face asa ceva doar pentru ca a aderat acelor principii este ipocrizie. Si din cate am observat, cel putin pe la noi prin tara, cand spui ca esti ateu sau daca pui dub semnul intrebarii existenta unui dumnezeu esti de obicei cam pus la zid si considerat un om de cea mai joasa speta de aceia care chipurile ar trebui sa fie milosi, intelegatori, etc.

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 03:27 PM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 3 2011, 09:58 AM) *
. Deci tu contesti dreptul unora de a PROPUNE lucruri care tie ti se par nu stiu cum. Dreptul de a propune. Dreptul de a propune. Ce inseamna ACASA ca nu imi e foarte clar, de unde scrii, din Iran?

exact, eu contest ORICUI dreptul de a PROPUNE lucruri care mie mi se par aberatii si atacuri la libertatea individuala, fie ea sexuala sau de gandire sau de orice altceva care nu afecteaza alte persoane decat individul care si-o exercita. ca respectivul in capul lui crede ca cei care practica libertinajul sexual sau care se masturbeaza sau care se uita la filme porno vor arde in iad e fix problema lui proprie si personala si n-am nimic impotriva acestei credinte a lui
bah, ca multi dilii mai sunteti pe-aici ...

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 03:33 PM
Mesaj #85

Guests

Dar tu ca ateu(desi am impresia ca multi se umfla artificial cu titulatura de ateu ei fiind mai degraba doar anticrestini)

am impresia ca e doar o impresie laugh.gif
Citeaza
Mistic pe care desigur poti sa nu il iei in seama ca doar nu te obliga sa mergi pe calea lui.

cu riscul de a ma repeta, inca exista tari pe lumea asta unde misticii te omoara cu pietre daca nu mergi pe calea lor. in romarlania articolul 200 a fost abrogat doar de 10 ani si asta la presiunea UE, daca era dupa mareatza BORatura poponarii si lesbienele trebuiau sa putrezeasca in inchisoare inclusiv in anul de gratie 2011
cu riscul de a ma repeta, n-o sa te iau la bataie pentru ca tu vrei sa crezi in isus si in zana maseluta si in mos craciun, dar daca vii sa propui legi de genul ``cine nu-i virgin la nunta trebe aruncat de pe pod`` asteapta-te la reactii naspa din partea mea

+Quote Post
Vizitator_Bazooka.
mesaj Aug 3 2011, 03:35 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 03:27 PM) *
exact, eu contest ORICUI dreptul de a PROPUNE lucruri care mie mi se par aberatii si atacuri la libertatea individuala, fie ea sexuala sau de gandire sau de orice altceva care nu afecteaza alte persoane decat individul care si-o exercita. ca respectivul in capul lui crede ca cei care practica libertinajul sexual sau care se masturbeaza sau care se uita la filme porno vor arde in iad e fix problema lui proprie si personala si n-am nimic impotriva acestei credinte a lui
bah, ca multi dilii mai sunteti pe-aici ...

Contesti dreptul de a propune? Da' dreptul de a gandi propunerea? Prostcuste, il contesti si pe ala? Coane AbsoLute (ca esti absolut, nu gluma), eu zic sa contesti doar propunerea, nu si dreptul de a propune. Da' tu daci ce vrei, nu?

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 03:36 PM
Mesaj #87

Guests

Dar tu ca ateu poti deosebi intre bine si rau?

inchipuie-ti ca da ... laugh.giflaugh.giflaugh.gif

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 03:39 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 11:42 AM) *
Pai tocmai aici e faza: ele sunt imposibil de observat doar de catre unii. Altii dintre noi le-au perceput, si nu mai au nevoie de explicatii, dezbateri, etc.

ah, voi initiatii, cei carora vi s-a revelat duhul sfant in chip de porumbel in urma unui post negru de 40 de zile la o sfanta manastire de pe sfantul munte athos ... laugh.gif

+Quote Post
mesaj Aug 3 2011, 03:44 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (Bazooka @ Aug 3 2011, 03:35 PM) *
Contesti dreptul de a propune? Da' dreptul de a gandi propunerea? Prostcuste, il contesti si pe ala? Coane AbsoLute (ca esti absolut, nu gluma), eu zic sa contesti doar propunerea, nu si dreptul de a propune. Da' tu daci ce vrei, nu?

corect, dreptul de a propune e inalienabil ... desi am auzit ca in unele tari de pe lumea asta daca propui sa omori oameni doar pentru ca apartin unor anumite rase sau orientari sexuale sau religii samd ai ocazia sa faci oleaca de parnaie ... ce naspa tre sa fie in tarile alea, nu ? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_bravo, patratel.
mesaj Aug 3 2011, 03:51 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 03:44 PM) *
corect, dreptul de a propune e inalienabil ... desi am auzit ca in unele tari de pe lumea asta daca propui sa omori oameni doar pentru ca apartin unor anumite rase sau orientari sexuale sau religii samd ai ocazia sa faci oleaca de parnaie ... ce naspa tre sa fie in tarile alea, nu ? laugh.gif

Spui ca e ilegal sa incalcil legea, nu? Ca in tarile alea trebuie sa fie o lege care sa precizeze blablabla. nu? TautOlogule, nice try. Sa-ti mai zic o propozitie: in tarile alea nu tu ai interzice oamenilor sa propuna ci legea . Faci sau nu diferenta?

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 07:04 PM