IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

63 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dezbaterea comunismului ca viata de zi cu zi
Vizitator_gigel.
mesaj Jan 13 2011, 12:14 AM
Mesaj #541

Guests

Exista mai multe lumi paralele, mai multe Romanii
Unii regreta comunismul si cred ca tot ce a fost de valoare a fost distrus. E Romania parintilor mei. Eu aveam 14 ani la revolutie.
La inceput nu ii intelegeam si ii credeam nostagici, acum insa am inceput sa o fac. Propaganda comunista le spunea despre exploatare, saracie, droguri, crime. Ei ca pensionari, vad lumea mai mult prin primsma televiziunii. Ia giciti de ce dau ei la televizor, sau cand ies pe strada ? E normal sa fie sceptici si oarecum dezamagiti.

Pentru altii exista si alta Romanie, cu adevarat capitalista ce se infiripa modest, cu tineri bine pregatiti, care muncesc cu responsabilitate si se bucura de binefacerile capitalismului. E o Romanie firava, multi nici nu cred ca exista. Dar aceasta Romanie exista si creste, oricat ar nega-o unii sau altii. Duceti-va in Pipera sa vedeti rauri de oameni care curg dimineata si seara. Intrebati-ii si pe ei daca nu cumva sunt nostalgici.

Mai exista insa, probabil grosul acestei tzari, oameni nici prea batrani dar nici prea tineri, care sunt deschisi la capitalism dar din pacate tributari educatiei dupa modelul comunist. Adica fara sa isi dea prea mult silinta, incearca sa prinda un loc intr-un sistem si paraziteze toata viata. De aici tot clientelismul, diplome false, doctorate facute preponderent de bugetari, samd. Acesti oameni n-au o viziune politica prea clara si constituie din pacate masa de manevra a politicienilor.

In concluzie, daca am imparti Romania in 2 parti, una comunista si alta capitalista si am lasa oamenilor drept sa aleaga, e lesne de inteles ce se va intampla. Cei care sunt competitivi vor alege capitalismul si spre norocul lor ci mai putini inzestrati vor alege sa traiasca in comunism. Am avea un capitalism care ar merge cu motoarele turate la maxim si un comunism in care n-ar putea sa se intretina. Si oricum mai devreme sau mai tarziu toti ar ajunge in comunism .. ...la boala ori pensie.

Acum intelegeti de ce atunci cand coexistau acste 2 oranduiri nu se putea trece dintr-una in alta ? Adica care a fost rolul Razboiului Rece ?

Dar acum din pacate exista un flux de oameni competitivi de noi, fostii comunisti la capitalisti. Pe care politicienii nostri il ignora si care ne va costs.

In fine... concluzia e : nu dati cu piatra in comunisti. Mai devreme sau mai tarziu veti ajunge la mila altora. smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2011, 05:11 AM
Mesaj #542

Guests

Citeaza (gigel @ Jan 13 2011, 12:14 AM) *
Exista mai multe lumi paralele, mai multe Romanii
Unii regreta comunismul si cred ca tot ce a fost de valoare a fost distrus. E Romania parintilor mei. Eu aveam 14 ani la revolutie.
La inceput nu ii intelegeam si ii credeam nostagici, acum insa am inceput sa o fac. Propaganda comunista le spunea despre exploatare, saracie, droguri, crime. Ei ca pensionari, vad lumea mai mult prin primsma televiziunii. Ia giciti de ce dau ei la televizor, sau cand ies pe strada ? E normal sa fie sceptici si oarecum dezamagiti.

Pentru altii exista si alta Romanie, cu adevarat capitalista ce se infiripa modest, cu tineri bine pregatiti, care muncesc cu responsabilitate si se bucura de binefacerile capitalismului. E o Romanie firava, multi nici nu cred ca exista. Dar aceasta Romanie exista si creste, oricat ar nega-o unii sau altii. Duceti-va in Pipera sa vedeti rauri de oameni care curg dimineata si seara. Intrebati-ii si pe ei daca nu cumva sunt nostalgici.

Mai exista insa, probabil grosul acestei tzari, oameni nici prea batrani dar nici prea tineri, care sunt deschisi la capitalism dar din pacate tributari educatiei dupa modelul comunist. Adica fara sa isi dea prea mult silinta, incearca sa prinda un loc intr-un sistem si paraziteze toata viata. De aici tot clientelismul, diplome false, doctorate facute preponderent de bugetari, samd. Acesti oameni n-au o viziune politica prea clara si constituie din pacate masa de manevra a politicienilor.

In concluzie, daca am imparti Romania in 2 parti, una comunista si alta capitalista si am lasa oamenilor drept sa aleaga, e lesne de inteles ce se va intampla. Cei care sunt competitivi vor alege capitalismul si spre norocul lor ci mai putini inzestrati vor alege sa traiasca in comunism. Am avea un capitalism care ar merge cu motoarele turate la maxim si un comunism in care n-ar putea sa se intretina. Si oricum mai devreme sau mai tarziu toti ar ajunge in comunism .. ...la boala ori pensie.

Acum intelegeti de ce atunci cand coexistau acste 2 oranduiri nu se putea trece dintr-una in alta ? Adica care a fost rolul Razboiului Rece ?

Dar acum din pacate exista un flux de oameni competitivi de noi, fostii comunisti la capitalisti. Pe care politicienii nostri il ignora si care ne va costs.

In fine... concluzia e : nu dati cu piatra in comunisti. Mai devreme sau mai tarziu veti ajunge la mila altora. smile.gif

Excelenta expunere!!Felicitari.

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 06:29 AM
Mesaj #543

Guests

Citeaza (gigel @ Jan 13 2011, 12:14 AM) *

Poate reusim sa reluam o discutie normala exceptand paranteza de 18 pagini a lui Pintea smile.gif
Asta e si impresia mea: exista mai multe grupuri sociale care formeaza mai multe nuclee, unele reprezentate politic, altele ignorate si altele ignorante.
Daca sunt de acord cu mesajul tau, permite-mi sa nu-mi placa concluzia (citata aici): Romania nu trebuie impartita in doua, nu trebuie sa avem mereu un razboi si un conflict de idei ci trebuie gasita, cumva, o cale de mijloc pentru a crea o societate capabila sa satisfaca majoritatea.
Ideea mea initiala (care coincidea cu cea lansata de initiatorul discutiei) era sa punem pe masa ce e bun si ce e rau in ambele sisteme. As indrazni sa propun extinderea temei si in afara granitelor Romaniei - pentru ca aici e un mare... bors - pentru a putea lua o decizie (istoria ar trebui sa ne invete, eruditii ar trebui sa spameze forumul asta, nu amatori ca mine)
In cazul in care nu s-a inteles mesajul meu, as dori sa apara o grupare (sau mai multe) politica(e) care sa aiba capacitatea de a uni cele doua sisteme, de a fi pe placul majoritatii, evitand astfel conflictele in randul populatiei civile. In felul asta, poate obtinem la conducere acei oameni care ar putea pune rotile'n miscare si ar face parte din toate categoriile sociale avand un scop comun: bunastarea societatii ca un tot unitar, nu propasirea individuala.
Da' n-o sa vad asta niciunde cat timp mai fac inca umbra pe pamant.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2011, 07:15 AM
Mesaj #544

Guests

Frumoase banalitati, uneori amuzante, in general la nivelul constiintei colective de turma biggrin.gif
Ce nu sesizeaza nimeni este ca in Romania se instaureaza rapid FEUDALISMul, foarte vizibil la nivel local, desi mimeaza democratia si capitalismul la nivel central. Probabil in curand nu va mai pacali pe nimeni, mai ales ca se observa tendinte clare spre SCLAVAGISM-vezi noul Cod al Muncii. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2011, 07:19 AM
Mesaj #545

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 13 2011, 07:15 AM) *
Frumoase banalitati, uneori amuzante, in general la nivelul constiintei colective de turma biggrin.gif
Ce nu sesizeaza nimeni este ca in Romania se instaureaza rapid FEUDALISMul, foarte vizibil la nivel local, desi mimeaza democratia si capitalismul la nivel central. Probabil in curand nu va mai pacali pe nimeni, mai ales ca se observa tendinte clare spre SCLAVAGISM-vezi noul Cod al Muncii. rolleyes.gif

Bugetar???

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 07:45 AM
Mesaj #546

Guests

Daca faci referire la cele mentionate de mine cam asa ma gandesc sa-ti raspund:
Eu iti intind o mana si tu mi-o tai. Daca vrei sange, poarta razboiul impreuna cu Eufrosin si Pintea pentru a scoate tara din mizerie, cei ca mine nu te vor (mai) ajuta.
Cu banalitati de genul "prietenie", "intelegere", "inteligenta", "implicare", "vointa", "speranta", "adevar", "perseverenta", "prudenta", "dreptate", "virtute", "onestitate" ... etc as dori sa ne reconstruim ca natiune.

Pentru "ura", "razboi", "putere", "ingamfare", "lipsa de respect", "lupul paznic la oi" nu am nici un respect.

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 13 2011, 08:04 AM
Mesaj #547

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 111
Inscris: 4-January 11
Utilizatorul numarul: 25 272

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 06:29 AM) *
Poate reusim sa reluam o discutie normala exceptand paranteza de 18 pagini a lui Pintea smile.gif
Asta e si impresia mea: exista mai multe grupuri sociale care formeaza mai multe nuclee, unele reprezentate politic, altele ignorate si altele ignorante.
Daca sunt de acord cu mesajul tau, permite-mi sa nu-mi placa concluzia (citata aici): Romania nu trebuie impartita in doua, nu trebuie sa avem mereu un razboi si un conflict de idei ci trebuie gasita, cumva, o cale de mijloc pentru a crea o societate capabila sa satisfaca majoritatea.
Ideea mea initiala (care coincidea cu cea lansata de initiatorul discutiei) era sa punem pe masa ce e bun si ce e rau in ambele sisteme. As indrazni sa propun extinderea temei si in afara granitelor Romaniei - pentru ca aici e un mare... bors - pentru a putea lua o decizie (istoria ar trebui sa ne invete, eruditii ar trebui sa spameze forumul asta, nu amatori ca mine)
In cazul in care nu s-a inteles mesajul meu, as dori sa apara o grupare (sau mai multe) politica(e) care sa aiba capacitatea de a uni cele doua sisteme, de a fi pe placul majoritatii, evitand astfel conflictele in randul populatiei civile. In felul asta, poate obtinem la conducere acei oameni care ar putea pune rotile'n miscare si ar face parte din toate categoriile sociale avand un scop comun: bunastarea societatii ca un tot unitar, nu propasirea individuala.
Da' n-o sa vad asta niciunde cat timp mai fac inca umbra pe pamant.

.

Eu prefer...caile batute.Daca incepem iar experimente,mai distrugem doua-trei generatii.Lasa sa mai faca experimente si altii.Sau cel mai bine,ar trebui facute,pe animale.Cand in urma unor transformari de mediu,masculul alfa,dintr-o ceata de lupi,o sa imparta in mod egal,hrana si femelele cu toti lupii (tineri si batrani),propun inceperea unor experimente pe un grup mic de voluntari.
Prefer sa sper,ca partea capitalista,o sa predomine,incet,incet, si intr-un final,se "leaga",maioneza asta nationala

Aceasta postare a fost editata de Elful: Jan 13 2011, 08:05 AM

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 08:35 AM
Mesaj #548

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 13 2011, 08:04 AM) *
Eu prefer...caile batute.Daca incepem iar experimente,mai distrugem doua-trei generatii.Lasa sa mai faca experimente si altii.Sau cel mai bine,ar trebui facute,pe animale.Cand in urma unor transformari de mediu,masculul alfa,dintr-o ceata de lupi,o sa imparta in mod egal,hrana si femelele cu toti lupii (tineri si batrani),propun inceperea unor experimente pe un grup mic de voluntari.
Prefer sa sper,ca partea capitalista,o sa predomine,incet,incet, si intr-un final,se "leaga",maioneza asta nationala

Eu iti intind o mana si tu mi-o tai. Daca vrei sange, poarta razboiul impreuna cu Donald Trump pentru a scoate tara din mizerie, cei ca mine nu te vor (mai) ajuta.
Cu banalitati de genul "prietenie", "intelegere", "inteligenta", "implicare", "vointa", "speranta", "adevar", "perseverenta", "prudenta", "dreptate", "virtute", "onestitate" ... etc as dori sa ne reconstruim ca natiune.

Pentru "ura", "razboi", "putere", "ingamfare", "lupul paznic la oi" nu am nici un respect.
smile.gif

Poate ca ar trebui sa depasim stadiul de "animal" odata si odata, nu crezi?

+Quote Post
Vizitator_dragon54.
mesaj Jan 13 2011, 08:39 AM
Mesaj #549

Guests

Din pacate in Romania se duce o lupta acerba intre Orient si Occident de vreo cateva sute de ani. Din pacate “orientalii” au un sprijin masiv din partea unei mari parti a populatiei mai ales in vechiul Regat. Din pacate se vede treaba ca dl Djuvara le cam stie atunci cand se refera la influenta ortodoxiei asupra poporului roman. Din pacate un popor de origine latina, crestinat (cica) inca de la formare de catre apostolul Andrei a adoptat un rit oriental, Si din pacate Constantinopolul a cazut, rolul lui fiind luat de noul Constantinopol, Moscova. Si uite asa biserica ortodoxa romana a ajuns sa slujeasca in slavona (ptiu drace, curat mestesug de tampenie – cum zice Creanga).
Sistemele sociale au inertie. Ceea ce vedem acuma nu e nici vorba capitalism asa cum multi ani comunismul a trait de pe urma capitalismului anterior. Scoala de dupa 1944 a mostenit profesori formati inainte de 1944 care la randul lor au reusit sa formeze inca o generatie. Ceea ce vedem acum e abia rezultatul scolii comuniste. Comunismul a mostenit o gramada de intreprinderi capitaliste. Unele din ele au lucrat cu utilaje de dinainte de 1944 pana la "revolutie". Nomenklatura comunista se mai bate inca si astazi pe vile construite inainte de 1944. Punctul 8 al Proclamatiei de la Timisoara propunea ca activistii de partid si sefii securitatii sa fie tinuti departe de politica. Nu s-a aplicat si ei si neamurile lor au prosperat in afaceri. Nu vom sti niciodata daca din cauza ca au fost buni intreprinzatori sau din cauza ca au corupt sistemul. Sau? In loc sa fie localizata infectia s-a transformat in septicemie generalizata.

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 13 2011, 08:45 AM
Mesaj #550

Membru veteran

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 08:35 AM) *
Eu iti intind o mana si tu mi-o tai. Daca vrei sange, poarta razboiul impreuna cu Donald Trump pentru a scoate tara din mizerie, cei ca mine nu te vor (mai) ajuta.

Pentru "ura", "razboi", "putere", "ingamfare", "lupul paznic la oi" nu am nici un respect.
smile.gif

Poate ca ar trebui sa depasim stadiul de "animal" odata si odata, nu crezi?

Din pacate,nu se poate.Din simplul motiv,ca asta suntem.Banuiesc ce replici o sa primesc,dar nu-mi pasa.

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
Vizitator_dragon54.
mesaj Jan 13 2011, 09:01 AM
Mesaj #551

Guests

Feudalismul s-a instaurat demult in Romania. Este ceva tipic "comunismului". Vezi Coreea de Nord, Siria si Cuba care s-au transformat in monarhii ereditare de facto. Cei care ajung sefi in posturi cheie (in justitie, politie dar chiar si in mediul academic) nu mai parasesc functia decat cu picioarele inainte lasandu-si de cele mai multe ori copii sau nepotii la carma.

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 09:13 AM
Mesaj #552

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 13 2011, 08:45 AM) *
Din pacate,nu se poate.Din simplul motiv,ca asta suntem.Banuiesc ce replici o sa primesc,dar nu-mi pasa.

Nu am nimic impotriva ta si a ceea ce sustii. Nu-ti doresti totalitarism sau dicatura, nu vrei sa-ti impui parerea calcand cu bocancul peste capetele altora. Din punctul meu de vedere esti ca mine, dar mie imi este teama ca nici unul dintre cele doua (comunism sau capitalism) nu se pot dezvolta de unele singure. De fapt, teama imi este orientata catre extreme, ambele sisteme permit acest lucru si o vor face in continuare cat timp va exista un razboi intre ele.
L-am dat exemplu pe Doanld Trump pentru ca, din punctul meu de vedere, este exact extrema capitalista: cel care doreste sa sa imbogateasca fara nici un scop, doar pentru a avea bani si pentru a se fali ca-i are. Pentru el, cei ca acest copil (http://www.flickr.com/photos/alex978/1016152029/) nu exista. Este inuman (punct)

Asa cum ziceam si eu: "Da' n-o sa vad asta niciunde cat timp mai fac inca umbra pe pamant." - recunosc ca nu suntem capabili, dar mi-as dori sa putem fi candva, altfel ramanem "Dust in the wind" sau, cum spunea o replica dintr-un film: "seems like an awful waste of space."

+Quote Post
Vizitator_dragon54.
mesaj Jan 13 2011, 09:31 AM
Mesaj #553

Guests

Una din (multele) bube ale comunismului este ca promoveaza o utopie si din pacate uni oameni sunt foarte vulnerabili la asta. Ne place sa credem intr-o transformare miraculoasa a omului in schimbarea lui in ceva mai bun: omul de tip nou (sau oricum altcumva i-o fi zicand). Avantajul capitalismului este ca nu opereaza cu iluzii ci cu realitati. Pana cand o sa ramanem tributari idealurilor promovate de scoala comunista (idealuri pe care nici un comunist de profesie nu le crede) vom suferi continuu crezand ca Ceausescu doar "a intinat idealurile comuniste". Comunistii sunt ca si popii: promoveaza niste iluzii in care ei nu cred pentru ca sa traga foloase de pe urma fraierilor.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 09:47 AM
Mesaj #554

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (dragon54 @ Jan 13 2011, 11:31 AM) *
Una din (multele) bube ale comunismului este ca promoveaza o utopie si din pacate uni oameni sunt foarte vulnerabili la asta.

In Romania, vreme de 45 de ani comunismul a fost o realitate concreta, nu o utopie, si eu la acea realitate concreta faceam referire.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 13 2011, 09:47 AM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 09:54 AM
Mesaj #555

În Numele Adevărului

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 09:45 AM) *
Daca vrei sange, poarta razboiul impreuna cu Eufrosin si Pintea pentru a scoate tara din mizerie, cei ca mine nu te vor (mai) ajuta.

E bine ca esti idealist, prietene, dar numai visand la armonia universala nu poti schimba nimic din ce e rau facut in lume. Oamenii de actiune, nu visatorii, sunt cei care dau chip Viitorului.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon54.
mesaj Jan 13 2011, 10:01 AM
Mesaj #556

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 09:47 AM) *
In Romania, vreme de 45 de ani comunismul a fost o realitate concreta, nu o utopie, si eu la acea realitate concreta faceam referire.

Pai cam gresesti atat teoretic cat si practic smile.gif Conducatorii nostri iubiti (!) sustineau ca traim in epoca socialismului multilateral dezvoltat iar comunismul era doar o promisiune a viitorului. Practic stim cu toti cam ce a fost: un mare bulshit biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 10:03 AM
Mesaj #557

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 09:54 AM) *
E bine ca esti idealist, prietene, dar numai visand la armonia universala nu poti schimba nimic din ce e rau facut in lume. Oamenii de actiune, nu visatorii, sunt cei care dau chip Viitorului.

Astia?

Adolf Hitler, Iosif Vissarionovici Stalin, Fidel Castro ... ma rog cine vrea sa continue lista...
A, era sa uit: Donald Trump smile.gif

Sau astia?
Isaac Newton, Michelangelo Buonarroti, Albert Einstein
Si de azi: Bill Gates

Faceti ce vreti, la o adica, e viata voastra si a urmasilor vostri. A, dar stai: voi nu visati! Care urmasi?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 10:19 AM
Mesaj #558

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon54 @ Jan 13 2011, 12:01 PM) *
Pai cam gresesti atat teoretic cat si practic smile.gif Conducatorii nostri iubiti (!) sustineau ca traim in epoca socialismului multilateral dezvoltat iar comunismul era doar o promisiune a viitorului. Practic stim cu toti cam ce a fost: un mare bulshit

Nu gresesc deloc. A fost un mare bullshit pentru ca sistemul a fost subminat de occidentali cu unicul scop de a aduce Romania in faliment de stat. Ceea ce, iata, s-a si reusit, dupa 21 de ani. Daca sistemul nu ar fi fost subminat, el ar fi existat si in prezent, vezi cazul Chinei sau al Coreei de Nord. Logic, nu? Cat priveste definitiile inepte enuntate de unii sau de altii, prefer sa ma abtin, am o minte destul de ascutita cu care pot judeca si enunta oricand definitii mult mai riguroase.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 13 2011, 10:22 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 10:21 AM
Mesaj #559

În Numele Adevărului

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 12:03 PM) *
Faceti ce vreti, la o adica, e viata voastra si a urmasilor vostri. A, dar stai: voi nu visati! Care urmasi?

Toata lumea viseaza, normal, dar a visa nu e totul. A crea este cu mult mai important.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 10:40 AM
Mesaj #560

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 10:21 AM) *
Toata lumea viseaza, normal, dar a visa nu e totul. A crea este cu mult mai important.

Tu vrei sa creezi cadavre din "dusmanii poporului", dupa aia te vei opri la stadiul de ... socialism.
Si eu sunt visatorul!

Ti-am dat exemplu de oameni care au creat si de altii care au distrus. Ce creezi tu, de fapt? Care ti-e "visul"?
Politica pe care o propui a existat deja si s-au ars atatea popoare cu ea. Tu creezi... trecutul, stimabile

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 10:48 AM
Mesaj #561

În Numele Adevărului

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 12:40 PM) *
Ti-am dat exemplu de oameni care au creat si de altii care au distrus. Ce creezi tu, de fapt? Care ti-e "visul"?

Comunismul, evident. rolleyes.gif In forma in care il propun, nu a mai existat in istorie, te desfid sa-mi aduci macar un singur exemplu care sa-mi contrazica afirmatia.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 10:55 AM
Mesaj #562

În Numele Adevărului

93 de utilizatori care citesc topicul chiar acum! blink.gif N-as fi crezut ca dezbaterea asta despre comunism a captivat atat de multa lume... blush.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 13 2011, 10:57 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 10:56 AM
Mesaj #563

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 10:48 AM) *
Comunismul, evident. rolleyes.gif In forma in care il propun, nu a mai existat in istorie, te desfid sa-mi aduci macar un singur exemplu care sa-mi contrazica afirmatia.

Parca stabilisem ca ceea ce-ti doresti nu e comunism iar acuzatiile mele anterioare, referitoare la faptul ca ai fi in stare sa instaurezi dictatura, opresiunea si nalucirea ca ar exista "dusmani ai poporului" pe care i-ai ucide fara a simti compasiune, imi permit sa nu-ti dau nici un exemplu pentru ca nu esti demn de unul.
Daca insisti sa te invarti in jurul cozii, joaca-te singur.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 11:01 AM
Mesaj #564

În Numele Adevărului

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 12:56 PM) *
acuzatiile mele anterioare, referitoare la faptul ca ai fi in stare sa instaurezi dictatura, opresiunea si nalucirea ca ar exista "dusmani ai poporului" pe care i-ai ucide fara a simti compasiune, imi permit sa nu-ti dau nici un exemplu pentru ca nu esti demn de unul.

Daca tu simti compasiune pentru criminali care iau mancarea de la gura propriilor tai copii, atunci inseamna ca nu esti demn de statutul de fiinta umana si ca meritai sa te nasti mai degraba planta decat om. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 11:04 AM
Mesaj #565

În Numele Adevărului

101 utilizatori care citesc topicul, record de audienta!!! blink.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 11:09 AM
Mesaj #566

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 11:01 AM) *
Daca tu simti compasiune pentru criminali care iau mancarea de la gura propriilor tai copii, atunci inseamna ca nu esti demn de statutul de fiinta umana si ca meritai sa te nasti mai degraba planta decat om. angry.gif

Atat:
http://www.youtube.com/watch?v=6Ejga4kJUts
http://www.youtube.com/watch?v=8opuBUjkcbU

In rest, mania ti-e dusman, trateaz-o asa cum ai face-o cu "dusmanii poporului"

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 13 2011, 11:15 AM
Mesaj #567

În Numele Adevărului

Citeaza (C @ Jan 13 2011, 01:09 PM) *

Nici in cel mai negru cosmar imaginabil nu-mi doresc sa fiu blocat la nivelul de parinte degenerat si complet lipsit de instinct patern, ca stii tu cine. Nu te mai obosi cu dedicatiile muzicale, nu exista cuvinte in toate limbile Pamantului care sa redea dispretul infinit pe care il simt pentru cei care rezoneaza la modul tau de a gandi.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 13 2011, 11:23 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_C.
mesaj Jan 13 2011, 11:24 AM
Mesaj #568

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 13 2011, 11:15 AM) *
Nici in cel mai negru cosmar imaginabil nu-mi doresc sa fiu blocat la nivelul de parinte degenerat si complet lipsit de instinct patern, ca tine. Nu te mai obosi cu dedicatiile muzicale, nu exista cuvinte in toate limbile Pamantului care sa redea dispretul infinit pe care il simt pentru creaturile subterane de soiul tau.

Daca voi continua mi-e teama ca vei face un atac, ceva. Imi pare rau, toti oamenii sunt valorosi, inclusiv tu, deci te las sa te certi cu altii. Sunt prea agresiv in felul in care-mi expun ideile.

Dar sa stii nu esti singur, tot ceea ce te inconjoara are viata si totul se exprima. Imi pare rau ca nu-ti poti gasi echilibrul din cauza faptului ca pe multi ceea ce se intampla azi in Ro i-a adus in pragul nebuniei. Tu vrei binele unui popor (nu mai intru in detalii depre mijloacele pe care vrei sa le folosesti) eu vreau binele omenirii, in general.

Sa ai parte de tot ce-ti doresti, abia atunci putem verifica cine a gresit iar daca soarta ne indeamna catre un al 3-lea... n-lea razboi mondial, atunci nimeni nu e demn de soclul pe care ne-am cocotat deasupra animalelor.

http://www.youtube.com/watch?v=6Ejga4kJUts
smile.gif

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 13 2011, 11:37 AM
Mesaj #569

Membru veteran

Din cauza ca am fost catalogat,ca sunt insensibil,cand am cerut postarea versurilor ,acolo unde le este locul,la rubrica 7 arte,postez si eu poezie.Sper sa dovedesc ca si eu,pot vibra la citirea lor.Vibrez,da nu din tot corpul.Partial.

Si cand te gandesti,ca asemenea gunoaie,faceau parte...din viata de zi cu zi!!!!

Vă mulţumesc

Întreg, al dumneavoastră, aşa mă simt din nou
Că de minciuni şi falsuri fiinţa mi-e sătulă,
Vă mulţumesc de toate, Cinstit şi Bun Erou,
Renaşte-n mine însumi şi ultima celulă.

Parcă trăiam exilul himeric în pustiu
Şi fapta dumneavoastră avu deodată-n mine
Efectul formidabil al unui trăznet viu
Lovind în ce e putred ca-n rest să facă bine.

Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos,
Aţi deşteptat întreagă speranţa românească,
V-au dat strălimpezime durerile de jos
Şi-aţi doborât minciuna ca pe-o cumplită mască.

Necazuri sunt destule, în viaţa tuturor,
Şi fiecare-şi vede întâi pe ale sale,
Dar oamenii suportă necazul mai uşor
Când adevărul totuşi e cea mai dreaptă cale.

Acest popor doreşte întregul adevăr
Şi-acum când grea e iarna şi iarăşi sunt probleme
Nevoie e de oameni, «nu de justificări»,
Şi, dacă va fi astfel, n-avem de ce ne teme.

Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod,
Ce ştie să aplece urechea spre Ion Roată,
Şi se-adresează ţării în cel mai simplu mod
Ca-n '72, ţin minte: «Acum ori niciodată!»

De-aici, din umilinţa la care sunt constrâns,
Chiar dacă nu am dreptul propriei mele arte,
Bolnav, hulit şi singur, cu ochii arşi de plâns
Am să vă fiu ostaşul cinstit până la moarte.

Februarie patetic! Vrem veşti, nu vrem poveşti,
Şi aşteptăm ca Geniul acestei patrii bune
Să-nceapă primăvara conştiinţei româneşti
Şi tot ce e valoare în juru-i să adune.

Ce radicalitate în felul omenesc
De-a spune adevărul, de-a-l transforma în torţă,
Ce, de va fi nevoie, din morţi să mă trezesc,
De m-aţi chema vreodată, mai am în mine forţă.

În vremurile grele pe care le trăim
Când o planetă-ntreagă se plânge că o doare,
Dezamorsând minciuna, Eroule sublim,
Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare.

Noi, să vă fie bine, oriunde-am fi, veghem,
Dar vă rugăm sfielnic să fiţi cu luare-aminte
Să nu-nnoiţi doar oameni, ci şi acest sistem
Care prin sine însuşi falsifică şi minte.

Amprenta dumneavoastră să tuteleze, ea,
Nu nişte reparaţii la vise iluzorii,
Ci radicalizarea lăuntrică şi grea,
Sub semnul Competenţei, Iubirii şi Valorii.

Să vină primăvara conştiinţei româneşti,
Renaşterea naturii, speranţei şi a muncii [...]

Îndoliat de rele, acum mă nasc din nou,
Slujindu-mi cu credinţă, după putere, ţara,
Din Geniul dumneavoastră, ca un fertil ecou,
Să vină Adevărul, să vină Primăvara.

Versuri la Cuvântarea tovarăşului Nicolae Ceauşescu din 6 februarie 1986

Aceasta postare a fost editata de Elful: Jan 13 2011, 11:38 AM

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2011, 11:43 AM
Mesaj #570

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 13 2011, 11:37 AM) *
Din cauza ca am fost catalogat,ca sunt insensibil,cand am cerut postarea versurilor ,acolo unde le este locul,la rubrica 7 arte,postez si eu poezie.Sper sa dovedesc ca si eu,pot vibra la citirea lor.Vibrez,da nu din tot corpul.Partial.

Si cand te gandesti,ca asemenea gunoaie,faceau parte...din viata de zi cu zi!!!!

Vă mulţumesc

Întreg, al dumneavoastră, aşa mă simt din nou
Că de minciuni şi falsuri fiinţa mi-e sătulă,
Renaşte-n mine însumi şi ultima celulă.

Parcă trăiam exilul himeric în pustiu
Şi fapta dumneavoastră avu deodată-n mine
Efectul formidabil al unui trăznet viu
Lovind în ce e putred ca-n rest să facă bine.

Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos,
Aţi deşteptat întreagă speranţa românească,
V-au dat strălimpezime durerile de jos
Şi-aţi doborât minciuna ca pe-o cumplită mască.

Necazuri sunt destule, în viaţa tuturor,
Şi fiecare-şi vede întâi pe ale sale,
Dar oamenii suportă necazul mai uşor
Când adevărul totuşi e cea mai dreaptă cale.

Acest popor doreşte întregul adevăr
Şi-acum când grea e iarna şi iarăşi sunt probleme
Nevoie e de oameni, «nu de justificări»,
Şi, dacă va fi astfel, n-avem de ce ne teme.

Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod,
Ce ştie să aplece urechea spre Ion Roată,
Şi se-adresează ţării în cel mai simplu mod
Ca-n '72, ţin minte: «Acum ori niciodată!»

De-aici, din umilinţa la care sunt constrâns,
Chiar dacă nu am dreptul propriei mele arte,
Bolnav, hulit şi singur, cu ochii arşi de plâns
Am să vă fiu ostaşul cinstit până la moarte.

Februarie patetic! Vrem veşti, nu vrem poveşti,
Şi aşteptăm ca Geniul acestei patrii bune
Să-nceapă primăvara conştiinţei româneşti
Şi tot ce e valoare în juru-i să adune.

Ce radicalitate în felul omenesc
De-a spune adevărul, de-a-l transforma în torţă,
Ce, de va fi nevoie, din morţi să mă trezesc,
De m-aţi chema vreodată, mai am în mine forţă.

În vremurile grele pe care le trăim
Când o planetă-ntreagă se plânge că o doare,
Dezamorsând minciuna, Eroule sublim,
Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare.

Noi, să vă fie bine, oriunde-am fi, veghem,
Dar vă rugăm sfielnic să fiţi cu luare-aminte
Să nu-nnoiţi doar oameni, ci şi acest sistem
Care prin sine însuşi falsifică şi minte.

Amprenta dumneavoastră să tuteleze, ea,
Nu nişte reparaţii la vise iluzorii,
Ci radicalizarea lăuntrică şi grea,
Sub semnul Competenţei, Iubirii şi Valorii.

Să vină primăvara conştiinţei româneşti,
Renaşterea naturii, speranţei şi a muncii [...]

Îndoliat de rele, acum mă nasc din nou,
Slujindu-mi cu credinţă, după putere, ţara,
Din Geniul dumneavoastră, ca un fertil ecou,
Să vină Adevărul, să vină Primăvara.

Versuri la Cuvântarea tovarăşului Nicolae Ceauşescu din 6 februarie 1986

Dar mai bine:
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
nu pentru patule, nu pentru pogoane,
ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri,
pentru cântecul tău ţintuit în piroane,
pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri,

Nu pentru mania scrâşnită-n măsele,
ci ca să aduni chiuind pe tapsane
o claie de zări şi-o căciula de stele,

Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi
şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane
şi zărzării ei peste tine să-i scuturi,

Şi ca să pui tot sărutul fierbinte
pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane,
pe toate ce slobode-ţi ies inainte,

Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii!
Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii,

+Quote Post

63 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 03:54 AM