IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Antisemitismul lui Eminescu
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 18 2009, 08:30 AM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (tomberon @ Apr 14 2009, 01:22 PM) *
In rest, no comments! laugh.gif

asa sa-ti ajute Dumnezeu!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cami.
mesaj Dec 9 2009, 07:10 AM
Mesaj #92

Guests

Antisemitism---acest termen este folosit in mod eronat in zilele noastre, sau cel putin cu o intelegere partiala si interpretare partinitoare. Dupa cum stim din istorie, semiti sunt arabii si evreii. Antisemita este orice intervenie partinitoare in zona Orientului Mijlociu.

Kissinger, evreu cu influenta in Secretariatul de Stat al US a fost oare antisemit cind a declarat, la inceputul razboilui Yom Kippur, la solicitarea prim-ministrului israelian de la vremea aceea, ca nu doreste o interventie in Israel pentru ca este timpul sa curga ceva singe de evreu? Cu neinterventia sunt de acord si eu, pentru ca nu sunt antisemita in nici o directie (araba sau evreiasca)....dar cu declaratia referitoare la varsarea sangelui de evreu...de catre un evreu...asta cum sa o inteleg? Rahaela isi mananca copii???? Nu stiu. Este doar o intrebare retorica.

Destinul colecatival evreilor in istorie este intr-adevar tragic si greu de purtat si asumat si vine dintr-un blestem pe care ei insisi l-au pus pe ei si pe capul copiiilor lor cind l-au rastignit pe Mesia, Pe IIsus Hristos.

+Quote Post
Vizitator_aya.
mesaj Jan 21 2010, 05:47 PM
Mesaj #93

Guests

sunteti niste ignoranti... eminsecu nu a fost antisemit! nici nu are poezii antisemite! astea sunt inventii cretine! atitudinea lui fata de masonerie este altceva! si astazi suntem multi care vrem masoneria afara!

+Quote Post
Vizitator_nuconteaza.
mesaj Feb 4 2010, 08:54 AM
Mesaj #94

Guests

Poporul evreu este:
- cel mai anitisemit - singurul popor din istorie care s-a blestemat pe el insusi
" si tot norodul a raspuns: "Sangele Lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostri." Mt 27,25, blestem care, dupa cum confirma evenimentele istorice, i -a urmarit si ii urmareste in continuare.
- cel mai fascist - se considera, dintodeauna, singurul popor ales de Dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_Imparateasa.
mesaj Sep 15 2011, 08:54 PM
Mesaj #95

Guests

Eminescologul Constantin Barbu, cel ce si-a dedicat intreaga viata aflarii adevarului despre viata, boala si moartea poetului adunand documente din arhivele din tara si strainatate, pe parcursul a 3 emisiuni la un post tv, a prezentat concluziile si documentele ce stau la baza lor. Eminescu nu a fost antisemit, nu a fost bolnav de sifilis, a fost tratat cu mercur pentru o boala inscenata si a fost asasinat.

Selectii din acele emisiuni tv. din care puteti afla adevaruri cutremuratoare despre Eminescu dar si despre adevarata istorie a timpurilor lui, puteti viziona aici:

http://e-astrologie.ro/forum/viewtopic.php?f=34&t=232

+Quote Post
Vizitator_Bucovineanul.
mesaj Jan 15 2013, 02:12 PM
Mesaj #96

Guests

Compoziţia etnică a provinciei indică faptul că la data ocupării Bucovinei de către Habsburgi populaţia era preponderent românească, fapt recunoscut şi de autorităţile austriece în monografia oficială amintită anterior şi publicată în anul 1899: „După naţionalitate, majoritatea locuitorilor (în anul 1775, n.n.) aparţineau neamului românesc («rumänischer Volksstamm»)“.

Ulterior, datorită colonizărilor şi imigrărilor amintite, ponderea românilor a scăzut sistematic: de la 68% (1786), la 34,4% (1910). În schimb, ponderea populaţiei ucrainene a crescut prin imigraţie (iniţial din Galiţia, apoi din Rusia Ţaristă) datorită cauzelor enumerate mai sus, atingând maximum în anul 1880 (42,2%), dar scăzând la 38,4% în 1910.

Tot datorită imigrărilor a crescut considerabil şi ponderea altor naţionalităţi. Între aceştia, se remarcă ponderea evreilor, nesemnificativă în anul 1784 (526 persoane recenzate), dar care a ajuns la 47.700 în 1869. Ulterior, datorită pogromurilor şi prigoanei la care erau supuşi în Imperiul Ţarist, aceştia se vor refugia masiv în Galiţia şi Bucovina, unde numărul lor va ajunge la 102.899 în 1910 – adică 12,9 % din populaţia totală a provinciei.

Dintre celalte populaţii, ponderi mai însemnate au înregistrat germani şi polonezii. Germanii, aproape inexistenţi înainte de 1775, ajung la 159.486 în anul 1900, în timp ce polonezii nu trec de 26.857 (acelaşi an).

Astfel, prin colonizări şi imigrări masive, încurajate de Curtea de la Viena în cei 143 de ani de stăpânire austriacă, populaţia Bucovinei a devenit un veritabil mozaic etnic: români, ruteni, germani, evrei, polonezi, unguri, slovaci, armeni etc.

Evoluţia populaţiei Bucovinei şi structura pe naţionalităţi între anii 1786-1910

Anul Total Români Ruteni Alţii Români (în %) Ruteni (în %) Alţii
(în %)

1786 135.494 91.823 31.691 12.000 67,8 23,4 8,8
1848 377.581 209.293 108.907 59.381 55,4 28,8 15,8
1869 511.364 207.000 186.000 11836 40,5 36,4 23,1
1880 568.453 190.005 239.960 138758 33,4 42,2 24,4
1890 642.495 208.301 268.367 165827 32,4 41,8 25,8
1900 730.195 229.018 297.798 203.37 31,4 40,8 27,8
1910 794.929 273.254 305.101 216.57 34,4 38,4 27,2

In contextul asta se incadeaza mesajul poeziei....

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_.
mesaj Jun 26 2013, 12:01 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (cami @ Dec 9 2009, 07:10 AM) *
Antisemitism---acest termen este folosit in mod eronat in zilele noastre, sau cel putin cu o intelegere partiala si interpretare partinitoare. Dupa cum stim din istorie, semiti sunt arabii si evreii. Antisemita este orice intervenie partinitoare in zona Orientului Mijlociu.

Kissinger, evreu cu influenta in Secretariatul de Stat al US a fost oare antisemit cind a declarat, la inceputul razboilui Yom Kippur, la solicitarea prim-ministrului israelian de la vremea aceea, ca nu doreste o interventie in Israel pentru ca este timpul sa curga ceva singe de evreu? Cu neinterventia sunt de acord si eu, pentru ca nu sunt antisemita in nici o directie (araba sau evreiasca)....dar cu declaratia referitoare la varsarea sangelui de evreu...de catre un evreu...asta cum sa o inteleg? Rahaela isi mananca copii???? Nu stiu. Este doar o intrebare retorica.

Destinul colecatival evreilor in istorie este intr-adevar tragic si greu de purtat si asumat si vine dintr-un blestem pe care ei insisi l-au pus pe ei si pe capul copiiilor lor cind l-au rastignit pe Mesia, Pe IIsus Hristos.

Mai sunt unii evrei care au doar numele de evreu. In realitate sunt khazari. Soros a facut avere vanzand terenurile evreilor care au fost trimisi in lagarele de exterminare germane. Asa ca...

+Quote Post
Vizitator_zdob şi zdub.
mesaj Jan 15 2014, 10:36 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Mario @ Jan 15 2009, 08:44 PM) *
Oare dacă în viitor vom avea 1 milion de arabi recent imigraţi în România, ar fi anormal să ne opunem la acordarea pentru toţi aceştia a cetăţeniei române?

http://www.publika.md/perle-la-examenul-pe...ei_1052061.html biggrin.gif

+Quote Post
ada7
mesaj Mar 10 2014, 09:56 AM
Mesaj #99

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 21
Inscris: 12-November 13
Utilizatorul numarul: 32 534

Nu stiu daca era antismit asa doar de-a proasta, sa se afla in treaba, stiindu-se atat atunci cat mai ales acum ca era un geniu. |Se stie ca era un iubitor de romanism, era poate chiar fanatic, am spune acum. Insa, era de pe atunsi constient ca evreii stau in umbra si manipuleaza totul. Pentru asta nu a dorit sa li se acorde drepturi. Era antisemit, desi suna foarte urat, pentru ca alti imigranti probabil nu aveau veleitati de acest gen, exact ca si acum. Sigur, ideea de imigranti ar fi fost mult mai acceptata atunci cat si acum, insa sa nu uitam ca fiind geniu si luptand pentru o Dacie, pentru adevarul istoric despre romani, a fost chinuit prin ospicii si induse boli psihice care au degenerat. El era un dusman vadin al sistemului regimului de conducere de pe atunci. Se dorea eliminarea sa pentru ca vorbea prea mult si prea adevarat. Si acum ar fi la fel. Stia cu siguranta ce nu e in regula cu evreii, desi, normal, nu sunt toti de vina pentru problemele din lume. Cred ca pe atunci el era cel mai lucid si cunostea adevarul pur despre trecutul romanilor mai bine decat oricine. Pe atunci se lupta ca romanii sa nu fie numiti daci iar tara sa nu fie Dacia, in paranteze, de unde vine si numele revistei Dacia Literara. Sa fie manipulati de faptul ca trecutul lor este altul, si nu cel extraordinar, fabulos si de mandrie...mai ales ca era locul civilizatiei europene daca a lumii. Probabil acesta era interesul la nivel inalt, desigur, pentru ca romanii sa nu isi cunoasca istoria. Eu sunt convinsa ca era antisemit in privinta celor cu puteri politice, cu interese globale si de influenta, si nu la populatia de rand, la negustorii evrei si comunitatile lor la nivel de minoritate care oricare alta. Exista un nivel de spionaj si tradare pe atunci din partea lor, e normal sa se doreasca sa i se astupe glasul in privinta adevarului si al adevaratului sau spirit antisemit. Un spion, pana la urma, putea patrunde intr-un teritoriu si atunci, ca simplu cetatean si calator, exact ca si azi.

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd August 2019 - 04:31 PM