IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Achizitie apartament in bloc nou, in constructie, cer sfaturi pentru a evita o mare teapa
benea
mesaj Nov 7 2010, 10:03 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 7-November 10
Utilizatorul numarul: 24 430

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament intr-un bloc nou, aflat in costructie (stadiul de finisare de 90%). Dezvoltatorul promite predarea imobilului in folosinta in luna decembrie 2010, urmand sa obtina intabularea si cadastru pana in februarie-martie 2011. Pentru a beneficia de apartament, se solicita plata in avans (100% din valoarea apartamentului), in baza unui antecontract.

Aici am cateva nelamuriri:
1. ce valoare juridica are acest antecontract? ce conditii trebuie sa includa antecontractul pentru a nu lasa dezvoltatorului posibilitatea de a nu se tine de promisiunile facute?
2. cum verific daca pe apartamentul meu nu s-au semnat deja alte antecontracte? practic dezvoltatorul poate incasa avans de la un nr nelimitat de clienti pe acelasi apartament, nu?
3. ce urmeaza dupa semnarea antecontractului? trebuie sa astept intabularea/cadastru pentru a semna un contract propriu zis de vanzare-cumparare? daca avansul achitat la antecontract e de 100%, la ce valoare se perfecteaza contractul de vanzare (practic avand 2 contracte, platesc de 2 ori taxe notariale / comisioane)?
4. cum pot verifica daca dezvoltatorul are dreptul de vanzare al apartamentelor construite? cum aflu daca imobilul in constructie este sau nu garantia unui credit ipotecar, ce ar putea transfera dreptul de proprietate in favoarea creditorului si nu in favoarea mea?
5. ce alte riscuri apar in momentul achizitiei unui imobil in constructie si cum pot fi ele evitate?

Va multumesc frumos si astept un raspuns cat se poate de desfasurat.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_AndreeaR.
mesaj Jan 7 2011, 03:03 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (benea @ Nov 7 2010, 10:03 AM) *
Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament intr-un bloc nou, aflat in costructie (stadiul de finisare de 90%). Dezvoltatorul promite predarea imobilului in folosinta in luna decembrie 2010, urmand sa obtina intabularea si cadastru pana in februarie-martie 2011. Pentru a beneficia de apartament, se solicita plata in avans (100% din valoarea apartamentului), in baza unui antecontract.

1. ce valoare juridica are acest antecontract? ce conditii trebuie sa includa antecontractul pentru a nu lasa dezvoltatorului posibilitatea de a nu se tine de promisiunile facute? Poti lua un draft de antecontract (un tipizat al antecontractului), sa te uiti si tu pe el, sa il citesti rand cu rand. Cere de la dezvoltator si du-te cu el la un notar sa ti-l explice.
2. cum verific daca pe apartamentul meu nu s-au semnat deja alte antecontracte? practic dezvoltatorul poate incasa avans de la un nr nelimitat de clienti pe acelasi apartament, nu? Poti verifica daca un imobil a fost vandut de 2 ori (sau promis de 2 ori) decat din Extrasul de carte funciara. Asta doar in martie-aprilie cand se intabuleaza apartamentul respectiv. Practic la momentul intabularii unui imobil i se si deschide cartea funciara. pana atunci...nu se poate face nici o verificare. In cartea funciara se inscriu date despre imobil, proprietari, ipoteci ale vreunei banci, antecontractele cu promisiune de vanzare catre o anumita persoana
3. ce urmeaza dupa semnarea antecontractului? trebuie sa astept intabularea/cadastru pentru a semna un contract propriu zis de vanzare-cumparare? daca avansul achitat la antecontract e de 100%, la ce valoare se perfecteaza contractul de vanzare (practic avand 2 contracte, platesc de 2 ori taxe notariale / comisioane)? Parerea mea sincera? Lucrez pe partea de creditare si nu mi-as sfatui vreodata nici cel mai antipatic client sa plateasca un avans de 100% la semnarea antecontractului (cu atat mai mult cu cat nu e gata imobilul, nu e intabulat). Nu te baga in chestia asta inainte de terminarea blocului. Un avans de o mie de euro, pt rezervarea apt, cred ca e mai mult decat suficient.
4. cum pot verifica daca dezvoltatorul are dreptul de vanzare al apartamentelor construite? cum aflu daca imobilul in constructie este sau nu garantia unui credit ipotecar, ce ar putea transfera dreptul de proprietate in favoarea creditorului si nu in favoarea mea?
5. ce alte riscuri apar in momentul achizitiei unui imobil in constructie si cum pot fi ele evitate?

Va multumesc frumos si astept un raspuns cat se poate de desfasurat.

+Quote Post
Vizitator_Marin.
mesaj Jan 7 2011, 06:49 PM
Mesaj #3

Guests

nu te lega la cap daca nu te dore

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Feb 26 2012, 02:45 PM
Mesaj #4

Guests

O sa incerc sa-ti raspund eu

1. ce valoare juridica are acest antecontract? ce conditii trebuie sa includa antecontractul pentru a nu lasa dezvoltatorului posibilitatea de a nu se tine de promisiunile facute?

in primul rand ai grija sa-l faci in forma autentica la notar, pentru ca daca il faci sub semnatura privata este posibil sa ai probleme.

2. cum verific daca pe apartamentul meu nu s-au semnat deja alte antecontracte? practic dezvoltatorul poate incasa avans de la un nr nelimitat de clienti pe acelasi apartament, nu?

Orice antecontract incheiat in forma autentica se noteaza la cartea funciara. Deci poti sa soliciti un extras de carte funciara (de informare) ca sa te asiguri ca nu a incheiat deja alt antecontract dezolvatorul.

3. ce urmeaza dupa semnarea antecontractului? trebuie sa astept intabularea/cadastru pentru a semna un contract propriu zis de vanzare-cumparare? daca avansul achitat la antecontract e de 100%, la ce valoare se perfecteaza contractul de vanzare (practic avand 2 contracte, platesc de 2 ori taxe notariale / comisioane)?

taxele notariale se platesc la valoarea pretului platit pe imobil.. al doilea contract va avea un onorariu infim pentru ca "grosul" il vei plati la antecontract.

asta vezi tot printr-un extras de carte funciara pentru informare.. vezi mai sus

succes!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Feb 26 2012, 02:51 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Vizitator_bogdan. @ Feb 26 2012, 02:45 PM) *
O sa incerc sa-ti raspund eu

in primul rand ai grija sa-l faci in forma autentica la notar, pentru ca daca il faci sub semnatura privata este posibil sa ai probleme.

Orice antecontract incheiat in forma autentica se noteaza la cartea funciara. Deci poti sa soliciti un extras de carte funciara (de informare) ca sa te asiguri ca nu a incheiat deja alt antecontract dezolvatorul.

taxele notariale se platesc la valoarea pretului platit pe imobil.. al doilea contract va avea un onorariu infim pentru ca "grosul" il vei plati la antecontract.

asta vezi tot printr-un extras de carte funciara pentru informare.. vezi mai sus

succes!

am uitat sa-ti raspund la intrebarea 5:
ce alte riscuri apar in momentul achizitiei unui imobil in constructie si cum pot fi ele evitate?

un risc ar fi ca dezvoltatorul sa ramana fara bani si sa nu mai poata continua lucrarea. pentru cazul asta va trebui sa bagi o clauza-sanctiune in antecontract in sensul ca si atunci cand este de buna credinta dezvoltatorul si nu s-a mai realizat vanzarea, sa iti dea dublul sumei.

+Quote Post
Vizitator_mosc.
mesaj Sep 17 2012, 10:31 AM
Mesaj #6

Guests

Cauta sa eviti tepari precum Miu Nicolae huh.gif

+Quote Post
Vizitator_Karenina.
mesaj Sep 17 2012, 10:35 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (mosc @ Sep 17 2012, 10:31 AM) *
Cauta sa eviti tepari precum Miu Nicolae huh.gif
In sfarsit pomeste cineva si de teparul asta! Mai si cere o groaza de bani ca iti gaseasca client!Presupun ca nu declara nicaieri veniturile realizate din acele tranzactii.@mosc-sper ca nu te-a jupuit prea mult,te compatimesc sincer!

+Quote Post
Vizitator_Sergiu.
mesaj Feb 16 2014, 05:03 PM
Mesaj #8

Guests

Ce parere aveti despre apartamentele noi din Oradea?

+Quote Post
Vizitator_Corina.
mesaj Jan 14 2016, 09:44 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Sergiu @ Feb 16 2014, 05:03 PM) *
Ce parere aveti despre apartamentele noi din Oradea?

Eu am achizitionat deja al 3-lea apartament la Ared si pot spune ca sunt ft multumita. Doua le-am inchiriat rapid dupa amenajare si in unul din ele locuiesc eu. Cel mai tare mi se pare sistemul lor de finantare pe perioada scurta nu ca si la banci. Practic chiriasii imi platesc ratele. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Corina.
mesaj Jan 14 2016, 09:47 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Vizitator_bogdan. @ Feb 26 2012, 02:51 PM) *
am uitat sa-ti raspund la intrebarea 5:
ce alte riscuri apar in momentul achizitiei unui imobil in constructie si cum pot fi ele evitate?

un risc ar fi ca dezvoltatorul sa ramana fara bani si sa nu mai poata continua lucrarea. pentru cazul asta va trebui sa bagi o clauza-sanctiune in antecontract in sensul ca si atunci cand este de buna credinta dezvoltatorul si nu s-a mai realizat vanzarea, sa iti dea dublul sumei.

De obicei aceasta clauza exista in contract, adica dezvoltatorul se obliga sa iti restituie dublul sumei achitate in caz de nepredare. Cel mai bine e sa studiezi istoricul dezvoltatorului, daca e la primul bloc exista sansa de nereusita....

+Quote Post
roxani
mesaj Cu o saptamana in urma
Mesaj #11

Membru
**

Postari: 15
Inscris: cu 3 saptamani in urma
Utilizatorul numarul: 36 758

Si-a cumparat cineva vreun apartament nou in Timisoara, recent?

Vreau sa imi cumpar unul in compelxul Mara: https://new.flatfy.ro/city-of-mara-timișoara
dar am aceleasi nelamuriri ca si initiatorul, in special cum verific daca pe apartamentul ales nu s-au semnat deja alte antecontracte?

Aceasta postare a fost editata de roxani: Cu o saptamana in urma

+Quote Post
roxani
mesaj Cu o saptamana in urma
Mesaj #12

Membru
**

Postari: 15
Inscris: cu 3 saptamani in urma
Utilizatorul numarul: 36 758

De asemenea, mai stiti si alte complexe noi in constructie prin jurul Timisoarei si mi le puteti recomanda? Planuiesc o vizionare in doua saptamani, cand vin acasa.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de roxani: Cu o saptamana in urma

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th November 2018 - 11:14 PM