IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romanika - diminutivarea unui spatiu identitar prin care te definesti, ascunde propria diminutivare, Atitudinea fata de Romania a unora dintre noi
Vizitator_mircea.
mesaj Aug 28 2011, 03:57 PM
Mesaj #1

Guests

Mi-a placut ce a spus Mona Momescu foarte mult si mi-am dat seama ce ma deranja cand citeam in diverse forumuri diminutivul asta. Dupa parerea mea este folosit de catre oameni fara repere morale pentru ca daca ai ajuns la concluzia ca ti-e mai bine afara, ca poti sa te lipsesti de familie si prieteni, de locurile in care te-ai nascut si copilarit, de limba si traditiile tale pentru ca in alta parte castigi mai multi bani si poate esti tratat mai bine (desi nicaieri nu e perfect dupa cum isi dau seama o gramada de emigranti), asta nu inseamna ca poti sa devalorizezi propria ta tara.

Da am avut FSN, PSD care au pus la cale un sistem mafiot de conducere a Romaniei, PDL incearca sa mai indrepte statul pe un traseu corect dar au si ei problemele lor dar tu ca individ cum ai ajutat tara? Ai candidat daca esti asa destept, ai facut o firma care a atras fonduri europene sau a exportat oferind locuri de munca, ai ajutat romanii sa inteleaga ca sunt manuipulati de tembeliziunile unor afaceristi mizerabili, etc etc?

Daca doar ai fugit din tara pentru ca ti s-a parut mai usor, atunci nu ai dreptul sa critici propria tara pentru ca in ea te-ai nascut si in ea sunt alti romani mai patrioti ca tine si care au ramas si lupta pentru o tara mai buna in ciuda prostiei din jur (da, USL are aproape 50% desi sunt o asociatie de bande de proxeneti, traficanti, corupti, fosti colaboratori ai Securitatii). si totusi sunt si romani carora le pasa de tara nu stau aici sa fure statul si pe ceilalti cand prind orice ocazie, ci muncesc cinstit, merg la vot si incearca sa schimbe lucrurile in bine pe cat se poate!
Go to the top of the page

+Quote Post
mmir
mesaj Aug 29 2011, 06:06 AM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Citeaza (mircea @ Aug 28 2011, 03:57 PM) *
Mi-a placut ce a spus Mona Momescu foarte mult si mi-am dat seama ce ma deranja cand citeam in diverse forumuri diminutivul asta. Dupa parerea mea este folosit de catre oameni fara repere morale pentru ca daca ai ajuns la concluzia ca ti-e mai bine afara, ca poti sa te lipsesti de familie si prieteni, de locurile in care te-ai nascut si copilarit, de limba si traditiile tale pentru ca in alta parte castigi mai multi bani si poate esti tratat mai bine (desi nicaieri nu e perfect dupa cum isi dau seama o gramada de emigranti), asta nu inseamna ca poti sa devalorizezi propria ta tara.

Da am avut FSN, PSD care au pus la cale un sistem mafiot de conducere a Romaniei, PDL incearca sa mai indrepte statul pe un traseu corect dar au si ei problemele lor dar tu ca individ cum ai ajutat tara? Ai candidat daca esti asa destept, ai facut o firma care a atras fonduri europene sau a exportat oferind locuri de munca, ai ajutat romanii sa inteleaga ca sunt manuipulati de tembeliziunile unor afaceristi mizerabili, etc etc?

Daca doar ai fugit din tara pentru ca ti s-a parut mai usor, atunci nu ai dreptul sa critici propria tara pentru ca in ea te-ai nascut si in ea sunt alti romani mai patrioti ca tine si care au ramas si lupta pentru o tara mai buna in ciuda prostiei din jur (da, USL are aproape 50% desi sunt o asociatie de bande de proxeneti, traficanti, corupti, fosti colaboratori ai Securitatii). si totusi sunt si romani carora le pasa de tara nu stau aici sa fure statul si pe ceilalti cand prind orice ocazie, ci muncesc cinstit, merg la vot si incearca sa schimbe lucrurile in bine pe cat se poate!

Tizule, care sunt romanii aia carora le pasa de tara, cum lupta ei si ce lucruri incearca sa schimbe? Daca poti sa-mi dai un exemplu pt ca noi, cei nehotarati, indiferenti, neincrezatori in succes sa il putem identifica si urma, te rog sa o faci.
Pana atunci ramanem sa traim cu totii in tara asta numita Romanika, cu manele, nunti si inmormantari de personaje obscure live si voturi cumparate cu 1 kg de faina si 1 litru de ulei.

Ieri am urmarit pret de 1 minut transmisia Irealitatii de la nunta lui Borcea Butelie si o doamna deontolog explica cu patos despre modelele pe care le are la dispozitie generatia tanara a noului mileniu. Mai mare ipocrizie nu cred ca se putea gasi. Inca o prestituata invitata sa presteze in bordelul mass-mediei romanesti. Presa+prostitutie=PRESTITUTIE. Vanzarea intelectului pt bani sau doar pt aparitia efemera la TV.

Aceasta postare a fost editata de mmir: Aug 29 2011, 06:14 AM

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Aug 29 2011, 09:50 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (mircea @ Aug 28 2011, 03:57 PM) *

Sincer, eu cred ca TOATE fortele politice din Romania ultimilor 20 de ani dau batalia doar ca sa INCALECE sistemul.
Nimic pentru omul de rand. Ar fi bine sa lasati uitatul la TVurile manipulatoare, de o parte sau de alta si sa iesiti printre oameni sa vedeti ce-i intereseaza efectiv, si apoi sa va intoarceti la TV si sa vedeti ce va spun politicienii. Niciodata nu va exista semnul egal intre cele doua constatari. Deci rezulta ca fiecare parte doreste puterea pentru folosul propriu si nu pentru cel colectiv.

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 10:11 AM
Mesaj #4

Guests

In primul rand, nu am "fugit" din Romania, am plecat relaxat, voios si cu zambetul pe buze, pentru ca in UE circulatia muncii este libera.

In al doilea rand, nu am nevoie de nicio aprobare ca sa imi exprim parerea de tot cacatul despre "Romanika", o tara atat de penibila pe cat ii este si diminutivul.

In al treilea rand, nu sunt dator nimanui cu nimic, nu trebuie sa fac nimic pentru nimeni si am tot dreptul sa imi bag XXXX in orice tara de pe globul asta, pana si in notiunea de "tara" si de "patriotism" care reprezinta ultimul grad de ....ism si de imbecilitate pentru cineva, atata timp cat locul geografic unde te-a fatat *>* e o proprietate geografica intamplatoare total lipsita de importanta si de relevanta.

Oamenii normali emigreaza, migreaza, imigreaza, se muta, vin si pleaca in functie de interesele personale sau familiale. Daca mi-e bine in Australia sau in Spania, in Bulgaria sau Namibia, e exact problema mea iar daca la fel ca mine gandesc inca 4 milioane inseamna ca ceva e extraordinar de in neregula cu "Romanika" si ne putem si avem tot dreptul sa ne bagam XXXX in ea si in ce reprezinta ea, in vecii vecilor.

Si sa votam dupa cum ne dicteaza constiinta si experienta de viata, in tari probabil de 10 ori mai civilizate si unde nu ne *** la cap toti fraierii cu ideile lor indoctrinate, in emisiuni cumparate, cu asa-zisi "formatori de opinie" pe a caror opinie ma *** si pe care o pot demonta la orice ora.

De fapt, consider o idee de geniu ca romanii din tara sa fie lipsiti de dreptul la vot si sa votam noi in locul lor, pe motiv ca sunt incapabili, prosti, sarantoci si incompetenti si ca datorita lor si a voturilor lor ....e am ajuns sa ne luam lumea in cap toti astia inteligenti, capabili, muncitori si civilizati.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Aug 29 2011, 10:16 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 10:11 AM) *
In primul rand, nu am "fugit" din Romania, am plecat relaxat, voios si cu zambetul pe buze, pentru ca in UE circulatia muncii este libera.

In al doilea rand, nu am nevoie de nicio aprobare ca sa imi exprim parerea de tot cacatul despre "Romanika", o tara atat de penibila pe cat ii este si diminutivul.

In al treilea rand, nu sunt dator nimanui cu nimic, nu trebuie sa fac nimic pentru nimeni si am tot dreptul sa imi bag XXXX in orice tara de pe globul asta, pana si in notiunea de "tara" si de "patriotism" care reprezinta ultimul grad de ....ism si de imbecilitate pentru cineva, atata timp cat locul geografic unde te-a fatat *>* e o proprietate geografica intamplatoare total lipsita de importanta si de relevanta.

Oamenii normali emigreaza, migreaza, imigreaza, se muta, vin si pleaca in functie de interesele personale sau familiale. Daca mi-e bine in Australia sau in Spania, in Bulgaria sau Namibia, e exact problema mea iar daca la fel ca mine gandesc inca 4 milioane inseamna ca ceva e extraordinar de in neregula cu "Romanika" si ne putem si avem tot dreptul sa ne bagam XXXX in ea si in ce reprezinta ea, in vecii vecilor.

Si sa votam dupa cum ne dicteaza constiinta si experienta de viata, in tari probabil de 10 ori mai civilizate si unde nu ne fut la cap toti fraierii cu ideile lor indoctrinate, in emisiuni cumparate, cu asa-zisi "formatori de opinie" pe a caror opinie ma cac si pe care o pot demonta la orice ora.

De fapt, consider o idee de geniu ca romanii din tara sa fie lipsiti de dreptul la vot si sa votam noi in locul lor, pe motiv ca sunt incapabili, prosti, sarantoci si incompetenti si ca datorita lor si a voturilor lor ....e am ajuns sa ne luam lumea in cap toti astia inteligenti, capabili, muncitori si civilizati.

Eu cred ca "Romanika" este o tara extraordinara, populata din nefericire, cu enorm de multe specimene ca tine.

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 10:20 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Ion @ Aug 29 2011, 10:16 AM) *
Eu cred ca "Romanika" este o tara extraordinara, populata din nefericire, cu enorm de multe specimene ca tine.

De ar fi mai multe ca mine, am fi ajuns unde trebuie, in loc sa stam si sa ne scarpinam in cur si sa ne credem mai catolici decat papa.

"O tara extraordinara" - ma faci sa vomit.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 29 2011, 10:37 AM
Mesaj #7

Guests

Desi nu sunt de acord cu tot ce scrie, vazand "romani" precum HP, nu ma pot abtine sa citez un nene, Ovidiu Hurduzeu, pe numele lui:
Omul postmodern se comportă ca un consumator care niciodată nu ştie sau nu trebuie să ştie exact ceea ce vrea. Este mânat doar de sentimente, emoţii şi dorinţe pe care le vrea totdeauna cât mai plăcute. Mereu pe fugă, trece în viteză pe lângă tot ce l-ar putea situa. Familia, creşterea unui copil, ataşamentul faţă de aproape, biserica sau ţara sa implică un ataşament care i-ar putea opri „curgerea“ – omul modern nu recunoaşte decât fluxul în chip de „activitate“, „cariera profesională“, „schimbarea“ (sub forma permanentei permutări). [...]. Feminismul, multiculturalismul, mişcările de emancipare ale minorităţilor, „drepturile omului“ – într-un cuvânt reţelele Corectitudinii Politice – sunt încercări de a crea aparenţa libertăţii, diversităţii şi a unui punct de vedere critic exterior sistemului.

Initiatorului discutiei nu-i spun decat ca suntem in faza de dezradacinare fortata a individului. La unii ca HP a prins manevra; celor ca mine, insa, carora legatura cu generatiile anterioare, desi spirituala (Memoria, Martiriul), are nevoie si de spatiu geografic specific (Patria) pentru a nu ma lasa sa devin "sclavul fericit", unealta, resursa umana dispensabila a actualilor Conducatori.

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 10:54 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 29 2011, 10:37 AM) *
Desi nu sunt de acord cu tot ce scrie, vazand "romani" precum HP, nu ma pot abtine sa citez un nene, Ovidiu Hurduzeu, pe numele lui:
Omul postmodern se comportă ca un consumator care niciodată nu ştie sau nu trebuie să ştie exact ceea ce vrea. Este mânat doar de sentimente, emoţii şi dorinţe pe care le vrea totdeauna cât mai plăcute. Mereu pe fugă, trece în viteză pe lângă tot ce l-ar putea situa. Familia, creşterea unui copil, ataşamentul faţă de aproape, biserica sau ţara sa implică un ataşament care i-ar putea opri „curgerea“ – omul modern nu recunoaşte decât fluxul în chip de „activitate“, „cariera profesională“, „schimbarea“ (sub forma permanentei permutări). [...]. Feminismul, multiculturalismul, mişcările de emancipare ale minorităţilor, „drepturile omului“ – într-un cuvânt reţelele Corectitudinii Politice – sunt încercări de a crea aparenţa libertăţii, diversităţii şi a unui punct de vedere critic exterior sistemului.

Initiatorului discutiei nu-i spun decat ca suntem in faza de dezradacinare fortata a individului. La unii ca HP a prins manevra; celor ca mine, insa, carora legatura cu generatiile anterioare, desi spirituala (Memoria, Martiriul), are nevoie si de spatiu geografic specific (Patria) pentru a nu ma lasa sa devin "sclavul fericit", unealta, resursa umana dispensabila a actualilor Conducatori.

1. Nu ma consider "roman", nu vad niciun sens, nici negativ, nici pozitiv al unor astfel de caracterizari, sunt total aiurite. E ca si cum te-ai considera "crestin" pentru simplul fapt ca cineva a decis asta pentru tine de la nastere.

2. Familia, cresterea unui copil, atasamentul fata de aproape sunt chestiuni personale pe care emigrarea sau vietuirea civilizata oriunde pe glob - NU le interzice.

3. Biserica si Patria ? Ce sunt alea ? De ce sunt bune ? Argumente solide, logice ?

4. Dezradacinare ? De ce inradacinare ? E o capcana, o fantana de otrava, teorii pentru imbecili si fanatici, fara niciun fel de justificare in viata reala. Ce castigi considerandu-te o oaie, o vita tampita intr-o turma de vite ? Si sa te mai si mandresti cu asta...

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Aug 29 2011, 11:10 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 29 2011, 10:37 AM) *
Omul postmodern se comportă ca un consumator care niciodată nu ştie sau nu trebuie să ştie exact ceea ce vrea. Este mânat doar de sentimente, emoţii şi dorinţe pe care le vrea totdeauna cât mai plăcute. Mereu pe fugă, trece în viteză pe lângă tot ce l-ar putea situa. Familia, creşterea unui copil, ataşamentul faţă de aproape, biserica sau ţara sa implică un ataşament care i-ar putea opri „curgerea“

da da da, mai ales mareatza BORatura romarlaneasca garanteaza un amalgam de iemotii si dorinte sfinte ... bleah

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 11:13 AM
Mesaj #10

Guests

a propos de BORatura romarlaneasca, am auzit ca la nunta lu borcea o fo vreo 8 preotzi hortodocsi ... io unu am auzit ca la catolici daca divortezi si te insori din nou popa nu-ti mai face a doua cununie in biserica ... da' nu cred ca-i adevarat laugh.gif
nu ca mi-ar pasa, eu unu mi-s cam ateu biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 29 2011, 11:15 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 10:54 AM) *
3. Biserica si Patria ? Ce sunt alea ? De ce sunt bune ?

Relatii personale, empatie, comuniune cu vecinul. Termenii astia iti spun ceva? Daca nu - las-o balta! Orice explicatie ai primi ar fi zero pentru tine. Du-te si baga un gratar sub mustata, mergi diseara la un club in care te "rup" basul si laserele, uita-te la teveu cand te bagi in pat si fii fericit ca ai mai trait la intensitate maxima inca o zi din viata ta, astfel incat maine dimineata sa fii apt de pupat in c.. un sef/client/partener. La intrebari despre Patrie, Strabuni, Biserica nu se cauta raspunsuri pe forum ci in biblioteci.

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 11:19 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 29 2011, 11:15 AM) *
Relatii personale, empatie, comuniune cu vecinul.

intrebare de baraj : unde crezi ca egzista relatii personale mai bengoase, mai multa empatie si comuniune cu vecinul, in hamerica, care nu a avut niciodata o biserica nationala, sau in mama rusia ?
La intrebari despre Patrie, Strabuni, Biserica nu se cauta raspunsuri pe forum ci in biblioteci.

si eu care credeam ca se cauta in salile de sport ... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 29 2011, 11:19 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 29 2011, 11:13 AM) *
eu unu mi-s cam ateu biggrin.gif

da' ce? crezi ca e curios cineva despre persoana ta?
vezi ca ai gresit topicul, alea despre ateism erau in alta sectiune

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 11:22 AM
Mesaj #14

Guests

Relatiile personale, empatia si comuniunea cu vecinii le am bine mersi si nu au avut niciodata de-a face cu Biserica, asa ca scuteste-ma de teorii al caror sens nici tu nu il stapanesti.

Si nu inteleg de unde pana unde cu gratarul, clubul, TV si restul, nu ca ar fi o problema cu ele.
".

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 11:26 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 11:22 AM) *
Ia uite domnule, toti papagalii tin lectii de cultura si civilizatie de la coada vacii, "romanika".

te rog frumos sa fii mai respectuos cu o tzara membra a maretzii uniuni iuropene ...

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 11:30 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 29 2011, 11:26 AM) *
te rog frumos sa fii mai respectuos cu o tzara membra a maretzii uniuni iuropene ...

Romanika e Romanika dar sa compari Canada cu UE...nu exista comparatie din niciun punct de vedere biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 29 2011, 11:45 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 11:22 AM) *
****************.

Eu m-am prins din prima, dar nu inteleg de ce vrei tu sa stie toata lumea ca esti o nulitate de individ... Nomadu' satului...
laugh.gif mi-a placut totusi cum te-ai aprins. Asa-i ca e grele astea cu stapanirea de sine si alte valori spirituale?

+Quote Post
tsunami
mesaj Aug 29 2011, 11:48 AM
Mesaj #18

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 11:11 AM) *
***************.

mai ales civilizati, laugh.gif laugh.gif laugh.gif
io nu prea vad ca ai plecat cu zambetu pe buze ci cu altceva...

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 29 2011, 11:54 AM
Mesaj #19

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 12:22 PM) *
.

Incearca fara referiri la colegii de dialog .

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 29 2011, 11:56 AM
Mesaj #20

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

urmatorul care insulta , ne paraseste .

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 29 2011, 11:57 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 29 2011, 11:54 AM) *
Incearca fara referiri la colegii de dialog .

No problem, dar am fost provocat direct, eu m-am referit la chestiuni generale, on-topic, iar "colegii de dialog" s-au simtit lezati pe nedrept, pentru ca ei atata pot si pricep. Evident ca le-am raspuns, fiind atacat.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Aug 29 2011, 12:00 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 29 2011, 11:13 AM) *
a propos de BORatura romarlaneasca, am auzit ca la nunta lu borcea o fo vreo 8 preotzi hortodocsi ... io unu am auzit ca la catolici daca divortezi si te insori din nou popa nu-ti mai face a doua cununie in biserica ... da' nu cred ca-i adevarat laugh.gif
nu ca mi-ar pasa, eu unu mi-s cam ateu biggrin.gif

Pai vezi ca esti invidios pe nivelul de trai din Romanika?? Pai la tine acolo, poti sa aduci 8 reverenzi odata la o nunta???

+Quote Post
Vizitator_N. Detasatu'.
mesaj Aug 29 2011, 01:50 PM
Mesaj #23

Guests

Romania, Romanika. Ar mai fi, o sa intelegeti pe parcurs. Romanika e o justificare a neputintelor unora. Nu am putut, nu am reusit, nu-mi iese nimic, de vina-i Romanika. Romanica e tara construita de Ceilalti, e suma neputintelor Celorlalti, e locul de care ma delimitez. In Romanika trebuie sa te descurci, sa fii smecher, sa-ti crape dusmanii etc. E locul in care e perfect justificat sa dai spaga, sa inseli (mai ales statul), sa minti etc fiindca de vina sunt Ceilalti (adica locuitorii din Romanika). Romania e tara normala in care ne-ar placea sa traim. Romania e dupa chipul si asemanarea noastra, nu a Celorlalti. Daca Romania ar exista (adica Ceilalti ar face ce trebuie), am face totul 'ca la carte': am plati taxe nemteste, am munci ca suedezii, am fi punctuali si corect etc...dar nu putem din cauza locuitorilor Romanikei care ne trag inapoi. Despre fuga din Romanika nu am nici un fel de parere, consider ca e optiune personala si respect dreptul fiecaruia de a decide cum vrea el. Despre cei care perpetueaza Romanika din prostie, lasitate, lene, ticalosie, interes meschin nu am cuvinte de lauda. E greu sa fii ceea ce nu ai fost invatat sa fii.

+Quote Post
Vizitator_cutare cu tare.
mesaj Aug 29 2011, 04:39 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 10:11 AM) *

Si sa votam dupa cum ne dicteaza constiinta si experienta de viata, in tari probabil de 10 ori mai civilizate si unde nu ne *** la cap toti fraierii cu ideile lor indoctrinate, in emisiuni cumparate, cu asa-zisi "formatori de opinie" pe a caror opinie ma *** si pe care o pot demonta la orice ora.

Ma intreb de ce ne spui noua , nu lor , celor care te-au primit cu bratele deschise si ti-au zis "Circulati , va rog". Prietene cu zimbetul pe buze, ce te aduce pe un forum romanesc? Dar e zimbet sau rictus? Tu-e foarte bine unde esti, nu-i asa? De asta te gandesti cu drag la noi si cu intelepciunea adunata in marea ta trecere (circulati, va rog) ai vrea sa votezi pentru noi. Ce vreau sa te intreb: ne iubesti sau ne urasti? Da' pe matale te iubesti sau te urasti?
PS: circulati, va rog

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Aug 29 2011, 05:09 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (N. Detasatu' @ Aug 29 2011, 01:50 PM) *
Romania, Romanika. Ar mai fi, o sa intelegeti pe parcurs. Romanika e o justificare a neputintelor unora. Nu am putut, nu am reusit, nu-mi iese nimic, de vina-i Romanika. Romanica e tara construita de Ceilalti, e suma neputintelor Celorlalti, e locul de care ma delimitez. In Romanika trebuie sa te descurci, sa fii smecher, sa-ti crape dusmanii etc. E locul in care e perfect justificat sa dai spaga, sa inseli (mai ales statul), sa minti etc fiindca de vina sunt Ceilalti (adica locuitorii din Romanika). Romania e tara normala in care ne-ar placea sa traim. Romania e dupa chipul si asemanarea noastra, nu a Celorlalti. Daca Romania ar exista (adica Ceilalti ar face ce trebuie), am face totul 'ca la carte': am plati taxe nemteste, am munci ca suedezii, am fi punctuali si corect etc...dar nu putem din cauza locuitorilor Romanikei care ne trag inapoi. Despre fuga din Romanika nu am nici un fel de parere, consider ca e optiune personala si respect dreptul fiecaruia de a decide cum vrea el. Despre cei care perpetueaza Romanika din prostie, lasitate, lene, ticalosie, interes meschin nu am cuvinte de lauda. E greu sa fii ceea ce nu ai fost invatat sa fii.

zece cu steluta smile.gif

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 05:29 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (HP @ Aug 29 2011, 11:30 AM) *
Romanika e Romanika dar sa compari Canada cu UE...nu exista comparatie din niciun punct de vedere biggrin.gif

indubitabil

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 05:30 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Ion @ Aug 29 2011, 12:00 PM) *
Pai vezi ca esti invidios pe nivelul de trai din Romanika?? Pai la tine acolo, poti sa aduci 8 reverenzi odata la o nunta???

corect laugh.giflaugh.giflaugh.gif

+Quote Post
mesaj Aug 29 2011, 05:32 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (cutare cu tare @ Aug 29 2011, 04:39 PM) *
Prietene cu zimbetul pe buze, ce te aduce pe un forum romanesc?

here we go again ...

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Aug 30 2011, 05:32 AM
Mesaj #29

Guests

Prietene cu zimbetul pe buze, ce te aduce pe un forum romanesc?

Redirectionarea de pe hotnews.ro

Dar e zimbet sau rictus?

Hohote biggrin.gif

Tu-e foarte bine unde esti, nu-i asa? De asta te gandesti cu drag la noi si cu intelepciunea adunata in marea ta trecere (circulati, va rog) ai vrea sa votezi pentru noi.

Mi-e extraordinar de bine. Nu, nu de aia, votez pentru ca pot si e dreptul meu. Nu votez pentru "voi", votez pentru mine, in cot ma doare de "voi". De ce pentru mine ? Pentru ca tara aia merita transformata intr-una in care sa iti faca placere sa traiesti, si pentru ca familia si o parte dintre prieteni sunt inca acolo.

Ce vreau sa te intreb: ne iubesti sau ne urasti? Da' pe matale te iubesti sau te urasti?
PS: circulati, va rog

Imi sunteti total indiferenti, straini de pe strada.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 30 2011, 06:39 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (N. Detasatu' @ Aug 29 2011, 01:50 PM) *
Romanika e o justificare a neputintelor unora. Nu am putut, nu am reusit, nu-mi iese nimic, de vina-i Romanika.

Dom'ne, daca e s-o luam pe partea strict materiala, nu am ce comenta referitor la "cine-i de vina".
Dar tind sa cred ca un om corect, harnic, e mult mai ok sa plece afara. Nu vb din experienta de forumist: o ruda a mea (25 de ani) in 4 ani de Italia are si masina si apartament, si niciun credit bancar. De acord, lucreaza (fara studii, sic!) in domeniul constructiilor, nevasta-sa menajera (normal!), masina e SH din Jermanika (dar un Audi si la 200.000 km e al'ceva decat un Logan nou, zic eu), iar apartamentul e de numai 30k euro. In plus, nu beau, nu fumeaza, nu "se sparg in figuri".
In Romania sunt convins ca, respectand aceleasi conditii, nu aveau nicio sansa de a realiza aceleasi obiective.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd February 2019 - 12:56 AM