IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> De ce ?
Vizitator_Văsâi.
mesaj Feb 18 2010, 07:38 PM
Mesaj #1

Guests

PSD ne arata ce e un partid : Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte . Au fost vreodata altfel ? E vreun partid altfel ? Eu spun CLAR ca NU : politicienii generatiei Iliescu sunt fosti comunisti si securisti sau membri mai noi ai Clubului ( adica santajabili ) . Totusi , ii votam iar si iar . Data trecuta pe ei i-am votat , data viitoare tot pe ei . De ce ? Nu avem altii , se spune . Si totusi , ce ne tine sa construim o alternativa la Generatia Iliescu ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 18 2010, 08:38 PM
Mesaj #2

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Văsâi @ Feb 18 2010, 09:38 PM) *
PSD ne arata ce e un partid : Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte . Au fost vreodata altfel ? E vreun partid altfel ? Eu spun CLAR ca NU : politicienii generatiei Iliescu sunt fosti comunisti si securisti sau membri mai noi ai Clubului ( adica santajabili ) . Totusi , ii votam iar si iar . Data trecuta pe ei i-am votat , dara viitoare tot pe ei . De ce ? Nu avem altii , se spune . Si totusi , ce ne tine sa construim o alternativa la Generatia Iliescu ?

Te deranjează scrâşnetele luptei pentru putere dintr-un partid democratic, Vasile? Poate preferi ca tot membru' de partid să stea cuminte în banca lui şi să se ridice doar ca să aplaude cuvântările Şefului Unic, Inflexibil si Inamovibil??? Thanks, but no thanks, prefer stilul mai degajat şi mai viril al generaţiei lui Moş Iliescu, România n-are nevoie de momâi băsesciene fără personalitate cărora abia le-a mijit mustaţa. angry.gif Anyway, Moş Iliescu încă mai are muşchi intelectual să v-o dea la bot oricând şi la orice oră, ca bătrânul ăla din videoclipul care făcea senzaţie mai deunăzi pe Youtube. Poate aşa veţi învăţa şi voi ce-i acela "respect"!!!

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Văsâi.
mesaj Feb 18 2010, 08:56 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 18 2010, 08:38 PM) *
Te deranjează scrâşnetele luptei pentru putere dintr-un partid democratic, Vasile? Poate preferi ca tot membru' de partid să stea cuminte in banca lui şi să se ridice doar ca să aplaude cuvântarile Şefului Unic, Inflexibil si Inamovibil??? Thanks, but no thanks, prefer stilul mai degajat şi mai viril al generatiei lui Moş Iliescu, România n-are nevoie de momâi băsesciene fără personalitate. angry.gif

nu mai scrisni din dinti , ca nu-l apar pe Basel . Desi pare ca am scris despre politicieni , scriu despre mine , despre tine , despre cetateni si intreb DE CE NU FACEM NIMIC SA INLOCUIM INTREAGA CLASA POLITICA ( eu ii zic Generatia Iliescu ) . Uite , ni s-a dat o gluma de vot uninominal , insa acest vot ne permite sa alegem tot intre ei si ei . Oare nu exista un sistem de vot care sa ne permita sa eliminam oameni din politica , nu doar sa validam ce ne propun partidele ? Din cate stiu , exista votul proportional pe liste , adica votezi partidul favorit care , la tine in circumscriptie iti da sa alegi intre 3 candidati , astfel incat sa poti sa elimini hrebenciucul ( daca asta vrei ) . Nu spun ca s-ar putea face un partid diferit de actualele , ca....hehe...uite , nu spun smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_de aia.
mesaj Feb 18 2010, 09:03 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Văsâi @ Feb 18 2010, 07:38 PM) *
PSD ne arata ce e un partid : Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte . Au fost vreodata altfel ? E vreun partid altfel ? Eu spun CLAR ca NU : politicienii generatiei Iliescu sunt fosti comunisti si securisti sau membri mai noi ai Clubului ( adica santajabili ) . Totusi , ii votam iar si iar . Data trecuta pe ei i-am votat , dara viitoare tot pe ei . De ce ? Nu avem altii , se spune . Si totusi , ce ne tine sa construim o alternativa la Generatia Iliescu ?

ii votezi tu probabil. majoritatea tinerilor (cel putin din Ardeal) nici nu vor sa auda de psd. si din partea mea generatia iliescu sa ramana tot asa in psd ca nu ma intereseaza, sa faca ce vor cu partidul lor. eu oricum nu ii voi vota niciodata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 19 2010, 07:44 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 18 2010, 08:38 PM) *
Te deranjează scrâşnetele luptei pentru putere dintr-un partid democratic, Vasile? Poate preferi ca tot membru' de partid să stea cuminte în banca lui şi să se ridice doar ca să aplaude cuvântările Şefului Unic, Inflexibil si Inamovibil??? Thanks, but no thanks, prefer stilul mai degajat şi mai viril al generaţiei lui Moş Iliescu, România n-are nevoie de momâi băsesciene fără personalitate cărora abia le-a mijit mustaţa. angry.gif Anyway, Moş Iliescu încă mai are muşchi intelectual să v-o dea la bot oricând şi la orice oră, ca bătrânul ăla din videoclipul care făcea senzaţie mai deunăzi pe Youtube. Poate aşa veţi învăţa şi voi ce-i acela "respect"!!!

bai nene tu chiar ai scurt la aia 3 neuroni pe care ii si care nu s-ai lichefiat complet iar efectul e senzational: traiesti pentru a posta pe net si atunci cand postezi o dai in basescu & related intr-o explozie densa de smalt si bucati de dinti. legat de OP, unde vezi tu ca vorbeste de marinar? da banuiesc ca nici nu te mai intereseaza, vezi ceva legat de politica, nu stai sa mai citesti si hopa si tu sa postezi si sa-ti versi frustrarea si clabucii.

oriunde ma dau pe forum la hotnews ma impiedic de posturile tale pline de neimplinire si refulare - noroc ca ti-ai tras poza caci asa cand o vad inchid repede brauserul ca sa ma protejez

azi am facut un mare compromis sa ma cobor si sa-ti raspund la elucubratii si deja simt ca pretul e cam mare, nu stiu daca o sa-mi pot reveni pana luni

+Quote Post
Vizitator_Piramidon.
mesaj Feb 19 2010, 07:58 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 19 2010, 07:44 AM) *
bai nene tu chiar ai scurt la aia 3 neuroni pe care ii si care nu s-ai lichefiat complet iar efectul e senzational: traiesti pentru a posta pe net si atunci cand postezi o dai in basescu & related intr-o explozie densa de smalt si bucati de dinti. legat de OP, unde vezi tu ca vorbeste de marinar? da banuiesc ca nici nu te mai intereseaza, vezi ceva legat de politica, nu stai sa mai citesti si hopa si tu sa postezi si sa-ti versi frustrarea si clabucii.

oriunde ma dau pe forum la hotnews ma impiedic de posturile tale pline de neimplinire si refulare - noroc ca ti-ai tras poza caci asa cand o vad inchid repede brauserul ca sa ma protejez

azi am facut un mare compromis sa ma cobor si sa-ti raspund la elucubratii si deja simt ca pretul e cam mare, nu stiu daca o sa-mi pot reveni pana luni

te incita , te provoaca , obtine reactii . El arunca nada , tu o inghiti cu carlig gu tot . Avantaj el smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 19 2010, 08:40 AM
Mesaj #7

Guests

De ce? Chiar, de ce ar trebui sa ne intereseze pe noi injuraturile si imbrancelile din PSD? La ce calamitate a reprezentat acest partid pentru Romania ultimilor 20 de ani nimic nu-mi face placere mai mare decat sa-i vad muscandu-si beregatile unul altuia. Speram sa iasa Geoana ca sa ingroape de tot partidul, dar nici micutul onanist politic Ponta nu e rau. Nastase e nehotarat ca toate femeile, probabil ca pana la urma o sa-si anunte cu fandoseli candidatura, dar e si el cam expirat. Iar matusalemicul Ion Ilici Iliescu, idolul unei generatii, este iesit definitiv din joc, a fost inca de acum cinci ani. Fara el partidul se va duce de rapa, lucru de care nu are cum sa ne para rau.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 19 2010, 08:49 AM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Feb 19 2010, 10:40 AM) *
Iar matusalemicul Ion Ilici Iliescu, idolul unei generatii, este iesit definitiv din joc, a fost inca de acum cinci ani. Fara el partidul se va duce de rapa, lucru de care nu are cum sa ne para rau.

Nu mor caii cand vor cainii. In doi ani, PDL va fi istorie dar PSD-ul va face guverne si in 2030. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 19 2010, 08:54 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 19 2010, 08:49 AM) *
Nu mor caii cand vor cainii. In doi ani, PDL va fi istorie dar PSD-ul va face guverne si in 2030. cool.gif

PDL va deveni istorie intr-adevar, ca peste doi ani se va numi PP (apropos, nu ma intereseaza in special acest partid). Iar PSD probabil ca va face guverne si in 2300, ca atunci va mai reusi sa castige alegerile.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 19 2010, 08:59 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 19 2010, 08:49 AM) *
Nu mor caii cand vor cainii. In doi ani, PDL va fi istorie dar PSD-ul va face guverne si in 2030.

si marmota invelea ciocolata. la chiuveta va curge pe o teava apa plata, pe alta lapte, pe alta miere si in sfarsit pe a patra teava va curge vin sau bere, la alegere. intre timp, papagalul isi va publica lucrarea ce e holosemantica si ce vrea ea. tot poporul va fi vesel, pentru ca va lectura lucrarea de mai sus si in plus pesedeul va fi in floare.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 19 2010, 08:59 AM
Mesaj #11

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Feb 19 2010, 10:54 AM) *
PDL va deveni istorie intr-adevar, ca peste doi ani se va numi PP (apropos, nu ma intereseaza in special acest partid). Iar PSD probabil ca va face guverne si in 2300, ca atunci va mai reusi sa castige alegerile.

Ah, nu, PDL/PP va fi istorie in sensul ca va fi scos in afara legii. Iar PSD va castiga multe tururi de scrutin pana in 2030. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 19 2010, 09:06 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 19 2010, 08:59 AM) *
Ah, nu, PDL/PP va fi istorie in sensul ca va fi scos in afara legii. Iar PSD va castiga multe tururi de scrutin pana in 2030. smile.gif

Mah tu nu cumva esti Vadim sub acoperire, de visezi partide scoase in afara legii? Aici as putea sa citez un clasic in viata: "nu mor caii cand vor cainii". Iar PSD va castiga intr-adevar multe tururi de scrutin, la locale prin Cucuietii de Sus si Adunatii de pe Jos, ca acolo este electoratul lor cel mai fidel:-))

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 19 2010, 09:53 AM
Mesaj #13

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Feb 19 2010, 11:06 AM) *
Mah tu nu cumva esti Vadim sub acoperire, de visezi partide scoase in afara legii? Aici as putea sa citez un clasic in viata: "nu mor caii cand vor cainii".

Clasicul acela in viata sunt chiar eu, eu am relansat acest proverb pe HotNews acum vreun an-jumate. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 19 2010, 10:22 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 19 2010, 09:53 AM) *
Clasicul acela in viata sunt chiar eu, eu am relansat acest proverb pe HotNews acum vreun an-jumate. biggrin.gif

Mai lipseste sa o dai iar pe aia cu Haiduc Global, si ti-ai facut iar numarul de pe Soseaua Oltenitei, nr 9

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 19 2010, 10:27 AM
Mesaj #15

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Feb 19 2010, 12:22 PM) *
Mai lipseste sa o dai iar pe aia cu Haiduc Global, si ti-ai facut iar numarul de pe Soseaua Oltenitei, nr 9

Cine locuieste pe Soseaua Oltenitei nr 9? huh.gif Tu nu vezi ca scriu de la Deva? Ma rog, momentan nu ma aflu in Deva ci in Simeria.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 19 2010, 01:10 PM
Mesaj #16

În Numele Adevărului

Citeaza (THE Till @ Feb 19 2010, 02:29 PM) *
Poate Siberia laugh.gif

Cum vă place vouă să mă consideraţi un rusnac obsedat, un "securoi" kaghebist cu rânjet sinistru care vrea să-şi infigă ghearele murdare in trupul voluptuos al scumpei ţărişoare... mellow.gif Ei bine, faceţi o pauză de ţigară, băieţi, pe moment nu joc rolul "securoiului" malefic, ci rolul sărmanului Harap-Alb care e obligat sa facă muncile Spânului de băsescu. Dar va veni ea ziua in care Spânul va da ortu' şi eu mă voiu insura cu Prinţesa mult-dorită... Abia atunci, din păcate, veţi inţelege că singurul apărător consecvent al interesului naţional am fost eu şi că securiştii voştri, in buna tradiţie a anti-rusismului interbelic şi ceauşist, au impins ţara spre catastrofă cu inconştienţa unor bovine... Dar, să nu disperăm: Quod licet bovi, non licet Jovi! Ave atque vale! rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
ina eyre
mesaj Feb 19 2010, 01:58 PM
Mesaj #17

Membru
**

Postari: 22
Inscris: 3-June 08
Utilizatorul numarul: 997

PSD ne arata ce e un partid : Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte . Au fost vreodata altfel ? E vreun partid altfel ? Eu spun CLAR ca NU : politicienii generatiei Iliescu sunt fosti comunisti si securisti sau membri mai noi ai Clubului ( adica santajabili ) . Totusi , ii votam iar si iar . Data trecuta pe ei i-am votat , data viitoare tot pe ei . De ce ? Nu avem altii , se spune . Si totusi , ce ne tine sa construim o alternativa la Generatia Iliescu ?

Tu descrii întreaga clasă politică, dar, fiindcă zilele astea asistăm la deja clasicele lupte intestine din PSD, putem spune că alternativa actuală la generaţia Iliescu e moştenirea pe care acesta o lasă: un potenţial preşedinte de partid provenit din prima familie de partid. Sîrbu-Ponta, adică. Ne întoarcem, asemenea modei ce revine, la vechile obiceiuri bolşevice. Urmaşii.

Din nefericire niciun partid din România nu doreste să se modernizeze. S-a creat de foarte mult timp o prăpastie între politicieni şi cetăţenii alegători, iar primii, deşi probabil conştienţi de asta, vor acţiona ca şi pînă acum, fiindcă decizia e la ei, mereu la ei. Suntem într-un cerc vicios.

--------------------
E război, Ioane!

+Quote Post
Vizitator_Văsâi.
mesaj Feb 21 2010, 09:58 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (ina eyre @ Feb 19 2010, 01:58 PM) *
Tu descrii întreaga clasă politică, dar, fiindcă zilele astea asistăm la deja clasicele lupte intestine din PSD, putem spune că alternativa actuală la generaţia Iliescu e moştenirea pe care acesta o lasă: un potenţial preşedinte de partid provenit din prima familie de partid. Sîrbu-Ponta, adică. Ne întoarcem, asemenea modei ce revine, la vechile obiceiuri bolşevice. Urmaşii.

Din nefericire niciun partid din România nu doreste să se modernizeze. S-a creat de foarte mult timp o prăpastie între politicieni şi cetăţenii alegători, iar primii, deşi probabil conştienţi de asta, vor acţiona ca şi pînă acum, fiindcă decizia e la ei, mereu la ei. Suntem într-un cerc vicios.

S-a schimbat eticheta pe Cutia PSD . Inauntru e aceeasi marfa securisto-comunista , neschimbata . Traditionalii santajabili ai partidelor ,oameni " siguri " , oameni contolabili . Noi stam pe margine , vedem ca Maria politicii romanesti schimba palarii dupa palarii , insa nu inlaturam Maria sa punem altceva in locul ei . Desi pare greu , trebuie construit un alt partid ( fara oameni de la actualele ) , cu un statut atit de bun incat sa nu permita promovarea noncalitatii . Eu cred ca politicienii trebuie sa fie promovati pe baza unui CONTRACT DE REPREZENTARE , cu clauze clare intre cei care aleg si cei alesi .

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 21 2010, 02:01 PM
Mesaj #19

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (ina eyre @ Feb 19 2010, 01:58 PM) *

aiurea, nu e nici o prapastie, asta este clasa politica pe care poporul asta poate sa o genereze. adica politicienii sunt reprezentantivi din punct de vedere statistic. atunci cand nivelul de educatie si de civilizatie o sa creasca o sa se schimbe si clasa politica.

+Quote Post
Vizitator_Paprika.
mesaj Feb 21 2010, 02:05 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (pcritique @ Feb 21 2010, 02:01 PM) *
aiurea, nu e nici o prapastie, asta este clasa politica pe care poporul asta poate sa o genereze. adica politicienii sunt reprezentantivi din punct de vedere statistic. atunci cand nivelul de educatie si de civilizatie o sa creasca o sa se schimbe si clasa politica.

Da , aialalti ( L'enfer c'est les autres ) . Uite o intrebare : ce-ar trebui sa faca " aialalti " ca sa te alaturi lor ? ( exista un proiect pe care sa-l demareze altii si care sa fie pe gustul tau ? )

+Quote Post
Vizitator_AndreiG.
mesaj Feb 21 2010, 03:18 PM
Mesaj #21

Guests

lasa reclama smile.gif .

+Quote Post
ina eyre
mesaj Feb 21 2010, 05:26 PM
Mesaj #22

Membru
**

Postari: 22
Inscris: 3-June 08
Utilizatorul numarul: 997

Citeaza (pcritique @ Feb 21 2010, 02:01 PM) *

ohmy.gif Deci, la nivel micro, de individ, tu nu ai cerinţe mai mari de la politicienii tăi? Simţi că te reprezintă? Că te mai reprezintă?

--------------------
E război, Ioane!

+Quote Post
Vizitator_vizitator light.
mesaj Feb 21 2010, 06:18 PM
Mesaj #23

Guests

Pentru că şi-a planificat cel mai devreme congresul, PSD-ul joacă primul live episodul „politica virtuală” din industria manipulării cunoscută sub numele de tehnologie politică.

Într-o cultură politică din care societatea civilă lipseşte, tehnologie politică ţine loc de viaţă democratică iar produsul ei este politica virtuală, adică lideri şi scopuri false, opuse celor declarate. Ultimul fiind pomposul „proiect Iohannis”, mort din secunda evaporării raţiunii sale de a fi.
Nu face excepţie nici Geoană sau Ponta, ale căror fire duc către vreun Gepetto oligarh.

Şi pentru ca simulacrul de democraţie să fie credibil, are nevoie de dezbateri, competiţie, dezvăluiri sau atacuri, adică o stare conflictuală presupus constructivă. De aici “Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte”, în fapt un PR negru, în care rolul central îl deţine atacul şi trădarea, ambele desfăşurându-se, dacă ai observat, numai în spaţiul virtual.
Astfel este asigurată dramaturgia evenimentului politic, trecând prin intrigă, răsturnări de situaţie şi surpriza, totul sub reflectoarele camerelor de filmat. In realitate, în culise toţi pupă piaţa independent, o facţiune luând şefia, cealaltă, eşalonul 2.
Jocul se poate practica doar în prezenţa unei elite politico-financiare amorale, oligarhia controlând informaţia transmisă prin media şi o societate civilă înlocuită cu un electorat pasiv.
De fapt, jocul acesta de umbre şi oglinzi, devine un fel de închisoare virtuală care ascunde realitatea sau, mai rau, crează o “realitate” paralelă.
În care ne vor captivi.

+Quote Post
Vizitator_Văsâi.
mesaj Feb 21 2010, 06:34 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (vizitator light @ Feb 21 2010, 06:18 PM) *
Pentru că şi-a planificat cel mai devreme congresul, PSD-ul joacă primul live episodul „politica virtuală” din industria manipulării cunoscută sub numele de tehnologie politică.

Într-o cultură politică din care societatea civilă lipseşte, tehnologie politică ţine loc de viaţă democratică iar produsul ei este politica virtuală, adică lideri şi scopuri false, opuse celor declarate. Ultimul fiind pomposul „proiect Iohannis”, mort din secunda evaporării raţiunii sale de a fi.
Nu face excepţie nici Geoană sau Ponta, ale căror fire duc către vreun Gepetto oligarh.

Şi pentru ca simulacrul de democraţie să fie credibil, are nevoie de dezbateri, competiţie, dezvăluiri sau atacuri, adică o stare conflictuală presupus constructivă. De aici “Lovituri sub centura , lacomie , injuraturi , aliante nefiresti , santaje , umilinte”, în fapt un PR negru, în care rolul central îl deţine atacul şi trădarea, ambele desfăşurându-se, dacă ai observat, numai în spaţiul virtual.
Astfel este asigurată dramaturgia evenimentului politic, trecând prin intrigă, răsturnări de situaţie şi surpriza, totul sub reflectoarele camerelor de filmat. In realitate, în culise toţi pupă piaţa independent, o facţiune luând şefia, cealaltă, eşalonul 2.
Jocul se poate practica doar în prezenţa unei elite politico-financiare amorale, oligarhia controlând informaţia transmisă prin media şi o societate civilă înlocuită cu un electorat pasiv.
De fapt, jocul acesta de umbre şi oglinzi, devine un fel de închisoare virtuală care ascunde realitatea sau, mai rau, crează o “realitate” paralelă.
În care ne vor captivi.

Televiziunile creeaza o realitate paralela , asa e . La televiziuni exista doar Ghise , Serban Nicolae , Cezar Preda si inca cativa care ne explica realitatea asa cum trebuie s-o percepem ca sa le foloseasca ...Ni se creeaza iluzia ca nu avem alti oameni care sa ne conduca , suntem manevrati sa credem ca daca se schimba ceva la virful unui partid , partidul e nou-nout cu himenul politic intact si nu ni se spune ca avem nevoie de cu totul si cu totul alti oameni .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 21 2010, 06:37 PM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Ion Iliescu. În numele tatălui

de Vlad Stoicescu, Duminică, 21 Februarie 2010, www.evz.ro

Peste două săptămâni, Ion Iliescu va împlini 80 de ani. Ani în care a fost de toate: tânăr comunist, activist de frunte, dizident soft, revoluţionar, preşedinte şi, mai mult decât orice, liber cugetător. Cel mai credincios ateu al istoriei recente româneşti şi-a investit toată puterea creatoare în ficţiunile marxiste, pentru a sfârşi la marginea celui mai fierbinte capitalism, girând paternal sfidarea tuturor idealurilor pentru a căror realizare şi-a consumat suflul tinereţii.

Peste două săptămâni, Ion Iliescu va împlini 80 de ani. Ani în care a traversat vreo patru regimuri politice, cu zâmbetul inconfundabil al omului nou trăind, mereu, aceeaşi lume veche şi cam proastă. Din multinaţionalele noastre îmbrăcate în sticlă şi neînţelegere avem impresia că numele lui Ion Iliescu e sinonim cu aversiunea instinctuală şi profundă. Unii dintre voi, cititorii acestui text, veţi scrie mai jos rândurile disperării şi ale repulsiei faţă de primul preşedinte al României postceauşiste. Vom trăi apoi cu sentimentul inutil că am mai exorcizat nişte demoni. Rugăciunea aceasta nu se termină însă cu “amin”. Nu s-a terminat niciodată.

Peste două săptămâni, Ion Iliescu va împlini 80 de ani. Ani în care a mobilizat mulţimi, pasiuni şi controverse. Un om între oameni, Iliescu a reuşit, în felul lui rigid şi reptilian, să se ridice, cumva, deasupra. Să fie iubit, aplaudat, îmbrăţişat, purtat pe aripi ca o promisiune eternă. În România, segmente importante din populaţie încă îl privesc cu un soi de nostalgie şi căldură. Nu mai sunt procentele masive de la începutul anilor ’90, dar nici măcar nu mai e nevoie de ele. Ion Iliescu a învins.

Cuvintele se aştern aşa pe muchia istoriei: „Ne-a dat cafea, s-a purtat foarte frumos, mai-mai că-l iubeam”. Gheorghe Bâgu le rostea anul trecut, în martie, cu un soi de vină perimată. Fostul deţinut politic, a cărui poză îngălbenită de timp o găsiţi pe zidurile reci ale Memorialului de la Sighet, a trăit idealul comunist atât de drag lui Ion Iliescu puţin altfel: în închisori, în teroare, în marginalitate.

A fost suficientă o singură cafea, undeva la începutul anilor ’80, pentru ca zaţul istoriei să se depună. Bâgu era geolog, Iliescu director la Editura Tehnică, iar câteva volume de specialitate voiau să vadă lumina tiparului. Decontul iluziei a sosit un deceniu mai târziu: „Când au venit minerii nu mai ştiam ce să cred. Ce e, mă, pe pământul ăsta?”.

Peste două săptămâni, Ion Iliescu va împlini 80 de ani. Sunt ani pe care nimeni nu-i mai poate decoji de pe fructul otrăvit al trecutului. Ne-am complăcut, de la început, într-o realitate pe care a fondat-o Ion Iliescu. Ne-a primit Ion Iliescu, ne-a promovat Ion Iliescu. Acum e foarte greu. E ca şi cum ne-am dezice de propriul tată. Sigur, a făcut greşeli. Am tras poate noi, copiii, de pe urma greşelilor lui, dar asta nu înseamnă că ne-am dus la tribunal să spunem că îl renegăm pe tatăl nostru. Regimurile au venit şi au plecat, bătrânul Marx s-a ascuns între file, revoluţia s-a trecut „la secret”, minerii s-au recalificat, dar noi am tot servit câte o cafea din mâna lui Ion Iliescu. Ne-a plăcut, mereu, că a ştiut să o facă amară.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_V. Ponta.
mesaj Feb 21 2010, 06:49 PM
Mesaj #26

Guests

cu alte cuvinte, da-l dracului! sa aibe precum a dat, si sa culeaga ce a semanat.
aceleasi lucruri si pentru pupincuristii profitori sau neprofitori. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_light.
mesaj Feb 21 2010, 07:14 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Văsâi @ Feb 21 2010, 06:34 PM) *
Televiziunile creeaza o realitate paralela , asa e . La televiziuni exista doar Ghise , Serban Nicolae , Cezar Preda si inca cativa care ne explica realitatea asa cum trebuie s-o percepem ca sa le foloseasca ...Ni se creeaza iluzia ca nu avem alti oameni care sa ne conduca , suntem manevrati sa credem ca daca se schimba ceva la virful unui partid , partidul e nou-nout cu himenul politic intact si nu ni se spune ca avem nevoie de cu totul si cu totul alti oameni .

Televiziunea e un instrument, în principiu nu te poţi supăra pe satâr pentru că decapitează.
Iluzia servită drept realitate, face parte din jocul social. Oamenii vor să schimbe ceva ce nu merge bine, uneori fără a ştii exact ce nu merge şi cu ce poate fi înlocuit, deoarece nu au timp sau aplecare pentru analiză. Şi în plus, preferă reţetele minune servite de-a gata.
Toaletările la vârf, fac parte din acest meniu oferit şi cam toată lumea e mulţumită, nimeni nu consumă neuroni pentru explicaţii tehnice sau pătrunderea în profunzime.
Superficialitatea generează superficialitate, rezultând o constantă învârteală în jurul cozii, unii facându-se că propun iar ceilalţi că acceptă.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 21 2010, 07:15 PM
Mesaj #28

În Numele Adevărului

Citeaza (V. Ponta @ Feb 21 2010, 08:49 PM) *
cu alte cuvinte, da-l dracului! sa aibe precum a dat, si sa culeaga ce a semanat.
aceleasi lucruri si pentru pupincuristii profitori sau neprofitori. wink.gif

Vrei sa-mi provoci o reactie vizavi de alegerea lui Victor Ponta ca presedinte al PSD, Vizitatorule? Ei bine, de ce nu? Ar fi timpul sa-mi expun si eu parerea, watta hell... Vreau sa-mi cer scuze publice pe aceasta cale faţă de Victor Ponta pentru faptul ca, in urma cu vreo luna de zile, pe topicul "Misterele Revolutiei", il considerasem --alaturi de Adrian Nastase-- o posibila "coada de topor" securista (i.e. pedelista) in PSD. Adevarul e ca Ponta nu e nici o "coada de topor" si nici Nastase nu e. Nastase e doar santajabil si eu ii consider pe santajabili niste unelte in mainile santajistului. Ma temeam ca, daca Adrian Nastase va ajunge presedinte PSD, viermele de basescu il va invarti pe degete cum va voi el iar Ponta, care a fost lansat in politica de Nastase, ii va canta in strună mentorului său, facand astfel jocurile Cotroceniului. Acum nu mai e cazul, pentru ca Ponta e chiar presedintele partidului si e nesantajabil prin dosare de coruptie. Sper ca el sa relanseze in forţă Partidul Social-Democrat pe esichierul politicii romanesti, are --din cate vad-- toata sustinerea necesara. Ii mai trebuie un dram de ambitie. Eu ii urez succes, nu doar pentru ca are varsta mea (38 de ani) ci si pentru ca imi pare un politician capabil. Să auzim de bine! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_V. Ponta.
mesaj Feb 21 2010, 07:28 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 21 2010, 07:15 PM) *
Vrei sa-mi provoci o reactie vizavi de alegerea lui Victor Ponta ca presedinte al PSD, Vizitatorule? Ei bine, de ce nu? Ar fi timpul sa-mi expun si eu parerea, watta hell... Vreau sa-mi cer scuze publice pe aceasta cale fata de Victor Ponta pentru faptul ca, in urma cu vreo luna de zile, pe topicul "Misterele Revolutiei", il considerasem --alaturi de Adrian Nastase-- o posibila "coada de topor" securista (i.e. pedelista) in PSD. Adevarul e ca Ponta nu e nici o "coada de topor" si nici Nastase nu e. Nastase e doar santajabil si eu ii consider pe santajabili niste unelte in mainile santajistului. Ma temeam ca, daca Adrian Nastase va ajunge presedinte PSD, viermele de basescu il va invarti pe degete cum va voi el iar Ponta, care a fost lansat in politica de Nastase, ii va canta in struna mentorului sau, facand astfel jocurile Cotroceniului. Acum nu mai e cazul, pentru ca Ponta e chiar presedintele partidului si e nesantajabil prin dosare de coruptie. Sper ca el sa relanseze in forţă Partidul Social-Democrat pe esichierul politicii romanesti, pentru că --personal-- are toata sustinerea necesara. Ii mai trebuie un dram de ambitie. Eu ii urez succes, nu doar pentru ca are varsta mea (38 de ani) ci si pentru ca imi pare un politician capabil. Sa auzim de bine! smile.gif

e santajabil, prima lui casatorie s-a terminat printr-un divort "amiabil". singurele "chestii" ramase: copilul Andrei, plus amintiri cu vanatai ale fostei (a fost o casnicie in care victoras ponta a folosit violenta fizica). sa te tii acum lupta pentru dosar (dosare). bleah!
nu-mi pare bine. ma simt umilit si sunt furios de faptul ca nici un partid nu-mi ofera candidati pe care sa-i pot vota.
care partid? pai: PNL, PDL, PSD, UDMR, PC, puii mei care or mai fi, daca or fi.
i-am dat dracului pe toti, o merita.
smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Dinu Patriciu.
mesaj Feb 21 2010, 07:33 PM
Mesaj #30

Guests

[quote name='V. Ponta' post='72589' date='Feb 21 2010, 09:28 PM']nu-mi pare bine. ma simt umilita si sunt furioasa de faptul ca nici un partid nu-mi ofera candidati pe care sa-i pot vota.
care partid? pai: PNL, PDL, PSD, UDMR, PC, puii mei care or mai fi, daca or fi.
i-am dat dracului pe toti, o merita.
smile.gif[/quote]

Ah, scuze, nu banuiam ca esti o domnişoară, ti-am corectat eu postarea. Auzi expresie la ea: "i-am dat dracului pe toti, o merita"

[quote]a[/color]' date='Feb 21 2010, 07:33 PM' post='72590']
Ah, scuze, nu banuiam ca esti o domnişoară, ti-am corectat eu postarea. Auzi expresie la ea: "i-am dat dracului pe toti, o merita"[/quote]
scuze, nici eu nu m-am prins ca esti de fapt un papagal sinistru si ca ai scapat singurel la dulapul cu medicamente. adreseaza-te imediat medicului sau farmacistului, ai abuzat de halucinogene. wink.gif
in rest, distractie placuta in continuare. laugh.gif
[quote]a[/color]' date='Feb 21 2010, 07:33 PM' post='72590']
Auzi expresie la Domnia Sa : "i-am dat dracului pe toti, o merita"[/quote]
o merita - era vorba de atitudinea mea, asta de a-i da dracului.
tu nu te-ai prins, fiind permanent sub sedative.

[quote name='Victor Ponta' post='72597' date='Feb 21 2010, 09:54 PM']o merita - era vorba de atitudinea mea, asta de a-i da dracului.
tu nu te-ai prins, fiind permanent sub sedative. laugh.gif[/quote]

Esti constient(a), nu, ca injuriile tale vor fi eliminate de moderatori? De ce mai postezi daca nu te poti exprima decat insultandu-ti preopinentii? Eu am crezut sincer ca esti femeie, doar ele se dezabuzeaza bombastic de tot si de toate, un barbat matur stie sa judece la rece si lucrurile care-i repugna... huh.gif

[quote name='Victor Ponta' post='72590' date='Feb 21 2010, 07:33 PM']Ah, scuze, nu banuiam ca esti o domnişoară, ti-am corectat eu postarea. Auzi expresie la ea: "i-am dat dracului pe toti, o merita"

scuze, nici eu nu m-am prins ca esti de fapt un papagal sinistru si ca ai scapat singurel la dulapul cu medicamente. adreseaza-te imediat medicului sau farmacistului, ai abuzat de halucinogene. wink.gif
in rest, distractie placuta in continuare. laugh.gif

o merita - era vorba de atitudinea mea, asta de a-i da dracului.
tu nu te-ai prins, fiind permanent sub sedative.

Esti constient(a), nu, ca injuriile tale vor fi eliminate de moderatori? De ce mai postezi daca nu te poti exprima decat insultandu-ti preopinentii? Eu am crezut sincer ca esti femeie, doar ele se dezabuzeaza bombastic de tot si de toate, un barbat matur stie sa judece la rece si lucrurile care-i repugna... huh.gif[/quote]
Ziceam ca ne place subiectul. Doar ca tu , HotAdmin nu-ti faci treaba in perfecta cunostinta de cauza.
Deci, esti complice la atitudiea de golanas a diliului.
Good for you!

[quote name='V. Ponta' post='72590' date='Feb 21 2010, 09:33 PM']Ziceam ca ne place subiectul. Doar ca tu , HotAdmin nu-ti faci treaba in perfecta cunostinta de cauza.
Deci, esti complice la atitudiea de golanas a diliului.
Good for you![/quote]

Ce faci, draga? Vorbesti singura, te citezi singura? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

[quote name='Pintea Haiducul' post='72618' date='Feb 21 2010, 08:56 PM']Cum ai ajuns la deductia aceasta "stralucita"? smile.gif[/quote]
tocmai ziceam ca :

Manipularea (mutilarea) rapida si eficienta a postarilor mele in favoarea ta, observarea prezentei userilor, precum si activitatilor userilor prezenti la momentele date. Sunt facilitati oferite de forum ...
C'est la vie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

[quote name='Musafir' post='72626' date='Feb 21 2010, 11:11 PM']tocmai ziceam ca :

Manipularea (mutilarea) rapida si eficienta a postarilor mele in favoarea ta, observarea prezentei userilor, precum si activitatilor userilor prezenti la momentele date. Sunt facilitati oferite de forum ...
C'est la vie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif[/quote]

Nu sunt HotAdmin, ci utilizator, si nu sunt femeie, ci barbat. Postarile injurioase incalca Regulamentul Forumului si au fost eliminate prompt de moderatori, ce nu ti-e clar? huh.gif wacko.gif

[quote name='Pintea Haiducul' post='72629' date='Feb 21 2010, 09:15 PM']Nu sunt HotAdmin, ci utilizator, si nu sunt barbat , ci femeie. Postarile injurioase incalca Regulamentul Forumului si au fost eliminate prompt de moderatori, ce nu ti-e clar?[/quote]
era vorba de manipulare/mutilare postari.

si altminteri , marmota ce mai facea? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

marmota imi da muie, normal! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

[quote name='SOV' post='72644' date='Feb 21 2010, 10:19 PM']marmota imi da muie, normal![/quote]
binteo (hotadmin), esti penibil. ca de obicei!

[quote name='SOV' post='72644' date='Feb 21 2010, 10:19 PM']marmota imi da muie, normal! laugh.gif laugh.gif laugh.gif[/quote]
cool.gif
la mai mare!

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st February 2019 - 11:58 AM