IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Europa și popularii ei. Rușinea vinii, tentația succesului, Politică, PPE
Vizitator_sf.
mesaj Oct 6 2012, 11:53 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Oct 6 2012, 10:49 AM) *
Geos, dragule, e o chestiune de înțelegere. Hai să ne lămurim. Dacă eu scot- prin muncă cinstită- și lucârnd la 3-4 servicii- 1.500 Euro/lună și vine statul și îmi ia de 3 ori CAS și CASS plus impozit și alte drăcovenii- e normal și e dreptul meu să mă revolt. Asta făcea și guvernarea PSD-istă- care avea o marotă- cu solidaritatea socială- și Boc- care n-avea nici o marotă dar o făcea.
Pe de altă parte, la viloace de neam prost- cum ar fi a lui Videanu sau ale țiganilor din SIntești- mi se pare normal ca statul să ia minim 25% sau de ce nu 50% din banii pe care s-au făcut astfel de viloace. Pentru că prin muncă cinstită nu s-au făcut- 100%. Și-atunci, dacă omul are documente vine contabilul, face suma și bagă impozitul- dacă n-are documente- vine evaluatorul și evaluează. Din 25% din averea făcută de diverși- inclusiv guvernul PD-L- pe vremea PD-Lului puteam ține profesorii țării în lux.
Faza cu reorganizarea poate fi înțeleasă foarte diferit, în funcție de ochiul și urechea privitorului. Eu spun- și susțin- că ar trebui introduse evaluări și criterii de performanță- de la funcționarul de la ghișeu și până la procurorul general al ROmâniei.

Domnule profesor,
Daca matale aveai 3-4 joburi pe vremea lui aditza si castigai 1500 de euro pe luna, prin decembrie te lovea statul cel hraparet cu o decizie de impunere de cateva zeci de meleoane de lei vechi, de aveai o luna a cadourilor pe cinste... Intre 16 si 40 la suta este o mare diferenta, orice om care munceste in tara asta o recunoaste.
Nu trebuie doar criterii de performanta, ci si salarii competitive. Se poate reduce cu cap nr. de functionari la o treime din cati sunt, desi suna rau, se pot face reorganizari si optimiza nr. de personal inclusiv in invatamant si sanatate. Daca le dai salarii acestor oameni la nivelul tarilor din plutonul doi din UE si le oferi locuri de munca cu durata determinata si reevaluari periodice, sa zicem o data la cinci ani, sa vezi cum s-ar schimba lucrurile. Iar aici un rol va avea si deschiderea adevarata a pietei muncii in interiorul Europei, inclusiv la noi, nu se mai poate amana la nesfarsit. Atunci se vor aseza lucrurile, inclusiv optica celor care vor munci pe branci, dar nu pe nasturi fata de protectie sociala si modul cum intelege statul sa cheltuiasca sau risipeasca banutul dat de fiecare.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Oct 6 2012, 01:00 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Oct 6 2012, 10:49 AM) *
Pe de altă parte, la viloace de neam prost- cum ar fi a lui Videanu sau ale țiganilor din SIntești- mi se pare normal ca statul să ia minim 25% sau de ce nu 50% din banii pe care s-au făcut astfel de viloace. Pentru că prin muncă cinstită nu s-au făcut- 100%. Și-atunci, dacă omul are documente vine contabilul, face suma și bagă impozitul- dacă n-are documente- vine evaluatorul și evaluează. Din 25% din averea făcută de diverși- inclusiv guvernul PD-L- pe vremea PD-Lului puteam ține profesorii țării în lux.

Nu sună frumos. Nu ai acte şi nu poţi justifica banii care i-ai dat pe vile, adio proprietate. Fără impozite mărite pentru nu ştiu ce fel de proprietăţi. Da, ai mai multe case, fă o asigurare şi plăteşte un impozit minim pe proprietate, dar nu mai mare sau mai mic, după cum i se pare cine ştie cui că denotă bogăţie sau nu. Dacă poţi justifica provenienţa banilor şi că ai actele de proprietate, plăteşti un impozit (o valoare procentuală fixă) şi o asigurare. Nu trebuie mai mult.

Iar la faza cu profesorii ţării ţinuţi în lux, poate unii, şi din cei universitari. Altfel, nu - în familia mea e plin de profesori şi nu mănâncă nimeni caviar cu polonicul. Solidaritatea socială, dacă e promovată, să fie, dar nu cu jumătăţi de măsură. Biserica de ce nu e solidară? De ce nu plăteşte taxe şi impozite, ca orice produce bunuri şi oferă servicii?

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Oct 6 2012, 01:54 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Geos89 @ Oct 6 2012, 01:00 PM) *
Nu sună frumos. Nu ai acte şi nu poţi justifica banii care i-ai dat pe vile, adio proprietate. Fără impozite mărite pentru nu ştiu ce fel de proprietăţi. Da, ai mai multe case, fă o asigurare şi plăteşte un impozit minim pe proprietate, dar nu mai mare sau mai mic, după cum i se pare cine ştie cui că denotă bogăţie sau nu. Dacă poţi justifica provenienţa banilor şi că ai actele de proprietate, plăteşti un impozit (o valoare procentuală fixă) şi o asigurare. Nu trebuie mai mult.

Iar la faza cu profesorii ţării ţinuţi în lux, poate unii, şi din cei universitari. Altfel, nu - în familia mea e plin de profesori şi nu mănâncă nimeni caviar cu polonicul. Solidaritatea socială, dacă e promovată, să fie, dar nu cu jumătăţi de măsură. Biserica de ce nu e solidară? De ce nu plăteşte taxe şi impozite, ca orice produce bunuri şi oferă servicii?

Dle. Geos, ți-ai zugrăvit recent ? Dacă da, ai luat o echipă de meșteri cărora le-ai mai plătit un TVA în plus ? Și eventual asigurările sociale ? Și impozitul la stat ? Asta te scoate la cel puțin de 2 ori valoarea zugrăvelii- ești un cetățean cinstit dar îți bați joc de bani. La fel și cu vilele- dacă aș avea bani- și mi-aș face o vilă- aș apela din plin la munca la negru- în limitele acceptabile. Pentru casa propriu-zisă aș angaja evident o firmă de construcții- cu acte în regulă- că dacă se întâmplă vreun accident să n-am probleme. Dar pentru finisajele interioare sau pentru alte lucruri unde aș putea să eludez plăți zadarnice la stat- aș face-o. Și atunci e destul de puțin probabil ca în afară de actul de proprietate al terenului și actul de construcție al casei- plus branșamente- să ai alte acte. Și nu, trebuie impozitate casele ca atare. Nu-ți faci din muncă la stat viloacă ca Videanu și nu-ți cumperi penthouse ca Ioana BĂsescu sau Udrea. Eu stat nu te-am prins că furi- din diverse motive, în special prostia. Dar știu că ai 4 case- fă bine și plătește câte 25% din valoarea respectivei case ca impozit. Îți las casa- nu dezgrop morții- dar dai banul la visteria țării. Și aici mă refer nu la apartamentele nenorocite făcute de frații Negoiță sau Asmita Gardens ci la viloaie și apartamente de lux.
Despre Biserică prefer să nu vorbesc pentru că nu sunt ortodox. În Germania, printre alte taxe pe care le plătești există și o taxă pe biserică din care statul acoperă întreținerea diverslor culte.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Oct 6 2012, 02:00 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (sf @ Oct 6 2012, 11:53 AM) *
Domnule profesor,
Daca matale aveai 3-4 joburi pe vremea lui aditza si castigai 1500 de euro pe luna, prin decembrie te lovea statul cel hraparet cu o decizie de impunere de cateva zeci de meleoane de lei vechi, de aveai o luna a cadourilor pe cinste... Intre 16 si 40 la suta este o mare diferenta, orice om care munceste in tara asta o recunoaste.
Nu trebuie doar criterii de performanta, ci si salarii competitive. Se poate reduce cu cap nr. de functionari la o treime din cati sunt, desi suna rau, se pot face reorganizari si optimiza nr. de personal inclusiv in invatamant si sanatate. Daca le dai salarii acestor oameni la nivelul tarilor din plutonul doi din UE si le oferi locuri de munca cu durata determinata si reevaluari periodice, sa zicem o data la cinci ani, sa vezi cum s-ar schimba lucrurile. Iar aici un rol va avea si deschiderea adevarata a pietei muncii in interiorul Europei, inclusiv la noi, nu se mai poate amana la nesfarsit. Atunci se vor aseza lucrurile, inclusiv optica celor care vor munci pe branci, dar nu pe nasturi fata de protectie sociala si modul cum intelege statul sa cheltuiasca sau risipeasca banutul dat de fiecare.

Păi nene, m-au lovit pe tot timpul guvernării PSD- de aceea nu i-am iubit foarte tare. Dacă vrei să încurajezi oamenii să muncească- nu le iei de 3 ori CAS-ul- în condițiile în care pensia e aceeași- sau de 3 ori CASS_ul- cu servicii medicale de .... Și ceea ce era cel mai scârbos era că PSD-eaua nu se ostenea să facă oprire la sursă- așa cum era normal- trebuia să completez eu formularul 200 parcă- și să mă duc eu să stau la coadă să-mi ia banii mei. Ceea ce mi se pare o mare, mare procărie și de aceea urăsc ANAF-ul la stilul că aș dori să-i văd morți în chinuri. Ce spui matale de reduceri- e cam la nivelul Băsescu-Boc. Dacă vrei să faci cu adevărat reduceri- fă-le pe bază de competență- nu ca și număr. Dă-le teste, verifică-le activitatea și dă afară pe cine nu corespunde (profesori care bat copii- pe locul 1, profesori care nu sunt în stare să păstreze disciplina la clasă, etc.., funcționari obraznici și care nu te servesc prompt). Restului asigură-i salarii decente- OK. Și nu le lua și pielea de pe ei fără să le dai nimic.

+Quote Post
Vizitator_sf.
mesaj Oct 6 2012, 02:21 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Oct 6 2012, 02:00 PM) *
Păi nene, m-au lovit pe tot timpul guvernării PSD- de aceea nu i-am iubit foarte tare. Dacă vrei să încurajezi oamenii să muncească- nu le iei de 3 ori CAS-ul- în condițiile în care pensia e aceeași- sau de 3 ori CASS_ul- cu servicii medicale de .... Și ceea ce era cel mai scârbos era că PSD-eaua nu se ostenea să facă oprire la sursă- așa cum era normal- trebuia să completez eu formularul 200 parcă- și să mă duc eu să stau la coadă să-mi ia banii mei. Ceea ce mi se pare o mare, mare procărie și de aceea urăsc ANAF-ul la stilul că aș dori să-i văd morți în chinuri. Ce spui matale de reduceri- e cam la nivelul Băsescu-Boc. Dacă vrei să faci cu adevărat reduceri- fă-le pe bază de competență- nu ca și număr. Dă-le teste, verifică-le activitatea și dă afară pe cine nu corespunde (profesori care bat copii- pe locul 1, profesori care nu sunt în stare să păstreze disciplina la clasă, etc.., funcționari obraznici și care nu te servesc prompt). Restului asigură-i salarii decente- OK. Și nu le lua și pielea de pe ei fără să le dai nimic.

Aici nu te contrazic, nu asta este scopul meu in viata. Si acum probabil ca n-ai scapat, completezi formularul 220, ca si voltajul de la priza... Cat despre reduceri, nu sunt adeptul taierilor de tip 25 la suta peste tot, sau ca trebuie maxim 800 de mii de bugetari. Iti dau un singur exemplu: evaluare pe bune facuta de un auditor independent, ca sa pice toate pilele si aia care sunt de atatia ani in institutie, au vechime draga, cum sa-i dam afara?! Intr-un municipiu cu peste trei sute de mii de locuitori, acum 15 ani primaria avea angajati 45 de oameni, acum sunt peste o mie si lucrurile merg mai prost. Culmea ca functionarele acre de pe vremuri care lucrau cu pixul in mana, erau mai operative decat cele de astazi. Se platesc sute de mii de euro pe softuri care dau chix permanent, sa nu mai spun de calculatoare, care se schimba o data la doi ani cu altele mai performante, desi sunt utilizate la o fractiune infima din capacitate. In schimb rasar vile dupa vile, iar parcarea institutiei seamana cu un showroom. Grea viata la stat...

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Oct 6 2012, 04:25 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Oct 6 2012, 01:54 PM) *
Dle. Geos, ți-ai zugrăvit recent ? Dacă da, ai luat o echipă de meșteri cărora le-ai mai plătit un TVA în plus ? Și eventual asigurările sociale ? Și impozitul la stat ? Asta te scoate la cel puțin de 2 ori valoarea zugrăvelii- ești un cetățean cinstit dar îți bați joc de bani. La fel și cu vilele- dacă aș avea bani- și mi-aș face o vilă- aș apela din plin la munca la negru- în limitele acceptabile. Pentru casa propriu-zisă aș angaja evident o firmă de construcții- cu acte în regulă- că dacă se întâmplă vreun accident să n-am probleme. Dar pentru finisajele interioare sau pentru alte lucruri unde aș putea să eludez plăți zadarnice la stat- aș face-o. Și atunci e destul de puțin probabil ca în afară de actul de proprietate al terenului și actul de construcție al casei- plus branșamente- să ai alte acte. Și nu, trebuie impozitate casele ca atare. Nu-ți faci din muncă la stat viloacă ca Videanu și nu-ți cumperi penthouse ca Ioana BĂsescu sau Udrea. Eu stat nu te-am prins că furi- din diverse motive, în special prostia. Dar știu că ai 4 case- fă bine și plătește câte 25% din valoarea respectivei case ca impozit. Îți las casa- nu dezgrop morții- dar dai banul la visteria țării. Și aici mă refer nu la apartamentele nenorocite făcute de frații Negoiță sau Asmita Gardens ci la viloaie și apartamente de lux.
Despre Biserică prefer să nu vorbesc pentru că nu sunt ortodox. În Germania, printre alte taxe pe care le plătești există și o taxă pe biserică din care statul acoperă întreținerea diverslor culte.

Corect: ai de dat bani, dai. Cât priveşte renovările, dacă dai bani unui prieten sau eşti genul DIY, nu ştiu cât e muncă la negru, dar important e să justifici că proprietatea pe care o deţii ai achiziţionat-o/moştenit-o cu acte în regulă şi cu bani albi. Dacă Videanu, Blaga, vreun pesedist sau vreun vameş au proprietăţi luate din banii statului, fie ca parlamentari sau din contracte cu statul (nu mai zic de delapidări, mite şi altele), trebuie să plătească: prorietăţile confiscate, plus ani de puşcărie şi pierderea unor drepturi (mai ales de a candida). Iar de asigurat, mă refeream la locuinţă, din raţiuni pragmatice. Dar n-ai de ce plăti mai mult.

Legat de solidaritate, exemplul Bisericii e cel mai elocvent pentru absenţa ei, ceea ce arată cine îşi "permite" să fie exceptat de la anumite sacrificii. Biserica, PDL, PSD, PNL, UDMR, administraţia publică, Armata, Educaţia, Sănătatea, toate sunt exemple de neadeziune la acest concept. Asta dacă excludem şi excepţiile din respectivele organisme/instituţii care nu au (suficientă) influenţă politică.

Revenind la soluţia propusă de mine: fără transparentizarea administraţiei, fără reducerea corupţiei şi a cheltuielilor inutile (prea mulţi bugetari, neinformatizare, salarizare unitară, dar inegală şi pe bază de vechime şi prea multe subvenţii fără efecte sociale sau economice pozitive - în prezent, avem puţini bani la mulţi săraci şi mulţi bani în găuri economice, deci şi în Biserică, cu toate confesiunile ei). În plus, relaxarea fiscală (mai puţini bani per persoană, dar mai mulţi per total) e o soluţie pe termen lung pentru economie. TVA 19% în trei-patru trepte, CAS pentru cine nu-şi permite asigurări private sau consultaţii la o clinică privată (deci opţională), impozit pe profit exclus în cazul pierderilor, tăierea subvenţiilor pentru culte (există donaţii sau impozitul de 2%), scutiri de taxe şi impozite pentru IMM-uri vreme de şase luni-un an (poate fi protecţionism), cu sancţionarea celor responsabili de "falimentarea" lor în acest interval. Nu mai zic de debirocratizare, prin consolidarea sistemului informatic şi completarea formularelor online, de pe un singur site, accesibil tuturor oriunde şi ORICÂND, fără defecţiuni frecvente. Am uitat de reducerea standardelor de cost pentru lucrări publice.

Am văzut că ai ceva cu educaţia şi pe bună dreptate. Şcoala nu produce suficienţi pedagogi şi nu suficientă forţă de muncă. Mai multă cultură civică (proiecte extraşcolare legate de mediu sau de societate), mai puţină birocraţie, mai multă autonomie şcolară, coplata serviciilor de educaţie (materiile de bază din bugetul local <de stat> + plata celorlalte, dar opţionale şi mai puţine, din buzunar; materii ca religia sau alte minunăţii - facultative sau marş la Biserică/whatever); încurajarea donaţiilor către instituţiile de învăţământ, sub formă de cărţi (electronice) sau contravaloarea lor în bani, şi de mijloace de învăţământ (calculatoare, software, hardware sau alte bunuri utile practicii). Şi o mai fermă pregătire a profesorilor - cei cu antecedente, clericii sau neinstruiţii n-au ce căuta. O mai mare axare pe practică (min. 60% din curiculă), cumulată cu o teorie minimă, dar strictă.

Bleah, nu mai am chef să scriu. Deja mă exasperează că e plin Net-ul de oameni care au idei şi de sus vin numai "bucurii" şi nici o măsură pozitivă.

+Quote Post
Vizitator_florin jeorjescu.
mesaj Oct 6 2012, 04:55 PM
Mesaj #37

Guests

Ma gandesc, este o premiera, oare ce ar fi daca vreun an sau doi as suspenda tva-ul si l-as inlocui cu vechiul icm? Oare cati paraziti ar da faliment? Ca acum este capitalism si avem concurenta adevarata, nu-i asa?

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 9th December 2019 - 06:07 AM