IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Elevi slabi? Pai... profesorii sunt varza!, la examenul de titularizare, profesorii au obtinut rezultate mai slabe
circotas
mesaj Jul 18 2011, 12:32 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Hai sa facem citeva calcule - nu extrem de precise, evident, dar suficient cit sa ne facem o idee.

Pentru cele 48000 de posturi disponibile, la examenul de titularizare s-au inscris, initial, 37000 de candidati, toti cu pretentii de profesori.
Dintre ei, 9000 nu s-au mai prezentat deloc, iar 5500 au iesit din examen imediat ce au primit subiectele, dind o declaratie pe proprie raspundere ca au facut acest gest fiindca ar fi fost loviti brusc de o indispozitie. Adevarul este ca toti acestia s-au retras nu din cauza unei prea bune pregatiri, nu-i asa??
Au ramas in cursa 22500 de candidati, dintre care doar 62% au luat note peste 5 - adica vreo 13950 au luat note de trecere.
Facind impartirea, rezulta ca doar 37.70% dintre cei inscrisi initial au reusit sa ia nota de trecere la examen!!!
Adica un rezultat mai slab decit cel obtinut de elevi la BAC!

Ce ne facem, fetelor??
Eu zic sa dublam salariile in invatamint, pentru toti profesorii... laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mirceam.
mesaj Jul 18 2011, 07:02 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 18 2011, 12:32 PM) *
Hai sa facem citeva calcule - nu extrem de precise, evident, dar suficient cit sa ne facem o idee.

Pentru cele 48000 de posturi disponibile, la examenul de titularizare s-au inscris, initial, 37000 de candidati, toti cu pretentii de profesori.
Dintre ei, 9000 nu s-au mai prezentat deloc, iar 5500 au iesit din examen imediat ce au primit subiectele, dind o declaratie pe proprie raspundere ca au facut acest gest fiindca ar fi fost loviti brusc de o indispozitie. Adevarul este ca toti acestia s-au retras nu din cauza unei prea bune pregatiri, nu-i asa??
Au ramas in cursa 22500 de candidati, dintre care doar 62% au luat note peste 5 - adica vreo 13950 au luat note de trecere.
Facind impartirea, rezulta ca doar 37.70% dintre cei inscrisi initial au reusit sa ia nota de trecere la examen!!!
Adica un rezultat mai slab decit cel obtinut de elevi la BAC!

Ce ne facem, fetelor??
Eu zic sa dublam salariile in invatamint, pentru toti profesorii... laugh.gif

Nota de trecere pentru titularizarea pe post este 7 si numai 30% dintre candidati au reusit s-o ia... asa ca ar fi cazul sa refaci calculele... 52 primind nota 1 si 38% note intre 5 si 7...

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 18 2011, 07:31 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (mirceam @ Jul 18 2011, 07:02 PM) *
Nota de trecere pentru titularizarea pe post este 7 si numai 30% dintre candidati au reusit s-o ia... asa ca ar fi cazul sa refaci calculele... 52% primind nota 1 si 38% note intre 5 si 7...

Cred ca ti-a scapat mina pe tastatura, ca nu prea ies procentele alea, dar te-am inteles, in principiu...

Stiu ca nota pentru titularizare este 7, dar majoritatea dintre cei care au intrat in examen ar fi functionat pe posturi de suplinitori - asa ca le era suficienta nota 5, din cite stiu eu. Oricum, eu voiam doar o comparatie intre o nota de trecere la elevi si una la profesori - am zis 5 unitara. Nici la BAC nu e 5 curat suficient, pentru ca oricum iti trebuie media 6, cu macar cinci la toate materiile. Adica, daca ai luat 5 la una, musai iti trebuie 13 la celelalte doua, daca nu ma insel eu...

Dar cifrele si numerele astea au foarte putina importanta. Important este doar faptul ca sistemul de invatamint este pur si simplu la pamint - si, orice ar spune activistii oricarui partid, nu Basescu-Boc-guvernul PDL au pus bazele acestui sistem falimentar si nu ei sunt cei care l-au dus la "perfectiune". Pentru ca rezultatele astea dementiale nu puteau fi "obtinute" in doar 2-3-4 ani de guvernare presupus dezastruoasa. Nenorocirea vine din cei 20 de ani de dupa Lovilutie, in care tot ce s-a facut a fost numai japca, afaceri oneroase si clanuri care au pus mina pe invatamint - mai ales pe cel superior. Pentru ca - nu-i asa? - parca nu aud pe nimeni spunind in clar ca rezultatele de la examenul de titularizare pot fi puse mai ales pe seama invatamintului superior din Romania, pentru ca - drace! chiar asa e! - aia 62% din totalul initial al candidatilor (ii includ si pe cei 14500 care au renuntat la examen, stiind cit de bine s-au pregatit...) care au obtinut rezultate sub 5 sunt absolventi ai unei forme de invatamint superior, ca doar nu candidau la posturi de profesori niste absolventi de scoala de meserii, nu?

Si stii ce nu aud ca se spune deloc? Uite asta: daca rezultatele dezastruoase obtinute la titularizare pot fi puse pe seama profesorilor din invatamintul superior, care au dat diplome unor distrusi, unor loseri care nici 5 nu pot lua, atunci cum mai este treaba cu "nu sunt rezultate fiindca salariile sunt mici"? Pentru ca, nu-i asa?, chiar nu-i putem banui pe profesorii universitari ca n-ar avea dupa ce bea apa...

De-aia tot zic: trebuie schimbat mai intii sistemul de apreciere si de evaluare a performantelor si doar apoi poate fi deschisa discutia despre cresteri salariale. OK, eu am spus de foarte mult timp ca, din pacate, profesorii au fost (in general, nu smecherii din universitati) carne de tun pentru toate guvernele romanesti timp de 20 de ani, iar acum spun ca stiu ca salarizarea "la baza" este dezamagitoare. Dar nici nu se poate cere salariu performant ca o conditie initiala a oricarui efort de imbunatatire a calitatii muncii in invatamint. Pentru ca, asa cum frumos arata Unchiul Sam pe un alt thread, ca sa ajungi sa fii platit regeste la Barcelona, mai intii trebuie sa dovedesti ca ai "fata" de Barcelona, in nici un caz invers...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 06:05 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 18 2011, 07:31 PM) *
Pentru ca, asa cum frumos arata Unchiul Sam pe un alt thread, ca sa ajungi sa fii platit regeste la Barcelona, mai intii trebuie sa dovedesti ca ai "fata" de Barcelona, in nici un caz invers...

Stii... principiul asta "ca sa primesti - mai intai trebuie sa dai" pe care considerati ca profesorii trebuie sa-l aplice, ar putea fi atribuit si clasei politice (Putere+Opozitie, ca fac cu randul, la mica intelegere). Daca vor calitate in invatamant public, sanatate publica, prima data trebuie sa investeasca. E doar o chestie de "optica", nu vad de ce e musai sa cerem doar unei parti aplicarea acestei axiome.

In orice caz, pt mine, ceea ce se intampla in invatamantul romanesc este oglinda fidela a societatii. Pentru "indreptarea" lucrurilor nu este decat o singura posibilitate: o evolutie spirituala a fiecarui individ in parte. Si cum acest fenomen nu se poate intampla decat prin ceva catastrofe sociale, naturale, sau si una si alta, nu mai am nicio speranta, fiindca nu sunt adeptul catastrofelor. (Astfel ca imi vad de propria viata, si eventual de a membrilor familiei, prietenilor... ceva subtire, de vara, ca nu am veleitati de guru).

In ce priveste subiectul discutiei: a fi profesor/invatator este o chestiune de vocatie, nu de ... ocupatie cuprinsa in COR. Si de aici incolo, pt mine pica toate discutiile referitoare la bani (meritati/nemeritati, necesari/disponibili, etc). Oricum, profesorii cu vocatie, niciodata nu se vor plange de lipsa banilor. (Apropo, asa cum zicea englezul acela stabilit prin Maramures, parca: nu a vazut un popor care sa se planga, mai mult ca noi, de lipsurile materiale, in conditiile in care nu pretuiesc la justa valoare ceea ce au. Dar, na, niciodata casa noastra nu e la fel de modern aranjata ca a vreunui prieten, masina nu e destul de luxoasa ca a vreunei rude,... Accesul la concedii in locuri cat mai exotice/luxoase, hainele, hrana si tot ce inseamna consumerism actualmente, parca e inscris in genetica romanului... Ce-i cu ciudatii astia de europeni care lasa Londra, Bruxelles, etc si vin sa se stabileasca in zona rurala a Ardealului? Si auzi la ei, ne mai dau si lectii de morala...)

+Quote Post
Vizitator_candidat nedreptăţit.
mesaj Jul 19 2011, 07:33 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 18 2011, 07:31 PM) *
daca rezultatele dezastruoase obtinute la titularizare pot fi puse pe seama profesorilor din invatamintul superior, care au dat diplome unor distrusi, unor loseri care nici 5 nu pot lua, atunci cum mai este treaba cu "nu sunt rezultate fiindca salariile sunt mici"?

Aberezi cu spume. Şi am să ţi-o dovedesc. Rezolvările "oficiale" după care s-a făcut corectura la Fizică au conţinut erori flagrante, ceea ce este revoltător în cel mai înalt grad. De exemplu, o mişcare cu viteză unghiulară variabilă (pendularea unei tije rigide) a fost tratată ca o mişcare cu viteză unghiulară constantă, de unde se deducea o formulă (v=ωL) care era inaplicabilă în acel caz (problema II.1). Din acest motiv absolut stupid, toţi candidaţii din ţară la examenul de titularizare în Fizică au pierdut automat 10 puncte (din 100), ceea ce, în foarte multe cazuri, a făcut diferenţa între 4 şi 5 (nota de trecere).

Iată încă un motiv pentru care viermele băsist de Funeriu ar trebui să-şi dea demisia. De data asta, un motiv perfect justificat. angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 08:23 AM
Mesaj #6

Guests

Si tu? Cat ai luat? 9.90? Fa contestatie si ai rezolvat-o! Esti de 10!
Numai ca ultima fraza te tradeaza: cam esti habarnist daca crezi ca ministrul a corectat subiectele. Chiar daca o fi pus si el vreo semnatura pe undeva, nu inseamna ca a citit si rezolvat subiectele de examen... Sunt oameni special instruiti pt asa ceva, nu crezi? Si-atunci, unde-i motivul ala justificat??? Multi frustrati mai sunt in invatamantul asta romanesc...

+Quote Post
Vizitator_Corector bulangiu.
mesaj Jul 19 2011, 08:31 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (candidat nedreptăţit @ Jul 19 2011, 07:33 AM) *
Aberezi cu spume. Şi am să ţi-o dovedesc. Rezolvările "oficiale" după care s-a făcut corectura la Fizică au conţinut erori flagrante, ceea ce este revoltător în cel mai înalt grad. De exemplu, o mişcare cu viteză unghiulară variabilă (pendularea unei tije rigide) a fost tratată ca o mişcare cu viteză unghiulară constantă, de unde se deducea o formulă (v=ωL) care era inaplicabilă în acel caz (problema II.1). Din acest motiv absolut stupid, toţi candidaţii din ţară la examenul de titularizare în Fizică au pierdut automat 10 puncte (din 100), ceea ce, în foarte multe cazuri, a făcut diferenţa între 4 şi 5 (nota de trecere).

Ia lasa tu vrajeala si pune problema in original, sa o vedem si noi. Si nu mai scrie cu culori de astea care distrug celulele cu conuri.

+Quote Post
mesaj Jul 19 2011, 08:35 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Laur006 @ Jul 19 2011, 08:23 AM) *
Si tu? Cat ai luat? 9.90? Fa contestatie si ai rezolvat-o! Esti de 10!
Numai ca ultima fraza te tradeaza: cam esti habarnist daca crezi ca ministrul a corectat subiectele. Chiar daca o fi pus si el vreo semnatura pe undeva, nu inseamna ca a citit si rezolvat subiectele de examen... Sunt oameni special instruiti pt asa ceva, nu crezi? Si-atunci, unde-i motivul ala justificat??? Multi frustrati mai sunt in invatamantul asta romanesc...

Şi ţi se pare anormală frustrarea mea când am pierdut 10 puncte degeaba? E vorba de 10 puncte dintr-un total de 100!!! Deci nu 10 sutimi, cum afirmi tu, ci O SUTĂ de sutimi din nota finală!!!

Oricum, am făcut contestaţie. Şi dacă nu mi se rezolvă favorabil, mă duc într-o noapte să dau foc la Ministerul Educaţiei. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_lOAZELOR.
mesaj Jul 19 2011, 08:41 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (candidat nedreptăţit @ Jul 19 2011, 07:33 AM) *
Iată încă un motiv pentru care viermele băsist de Funeriu ar trebui să-şi dea demisia. De data asta, un motiv perfect justificat. angry.gif

"Virgula este o întrerupere de sarcină"

"Motivele poeziei ar fi iubirea" sunt doar câteva dintre perlele descoperite.

"Este prima poezie de factură romantică a lui Eminescu în care iubita îl invită la iubire", iar un pretendent la titlul permanent de dascăl se încurcă în plural. Concluzia găsită tot în testări - "Învăţarea devine mai captivă", dar tot greşită este.

"Subiectu constă în efermitatea poetului în contrast cu natura"

"Codrul este un prieten vechi unde simte nevoia pentru o descărcare sufletească"

"În « Sara pe deal » merg oile la păscut"

"Preşcolari îşi formează unele deprinderi şi însuşiri noi fără să îşi dea cu seama"

"Idilă de dragoste"

"Poemul Luciafărul exprimă expresia absolvită pe care le atinge gândirea poetului"

"În continuare ilustrează iubirea stranică care se întrupează"

LOAZELOR, SUNTEŢI LA GENUNCHIUL ELEVILOR CARE AU DAT BAC-UL!

+Quote Post
mesaj Jul 19 2011, 08:44 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Corector bulangiu @ Jul 19 2011, 08:31 AM) *
Ia lasa tu vrajeala si pune problema in original, sa o vedem si noi. Si nu mai scrie cu culori de astea care distrug celulele cu conuri.

Am precizat numărul problemei (II.1), corectorii ştiu exact la ce anume mă refer. Idioţii dreaku. Să aplici formule de la mişcarea circulară uniformă în cazul unui pendul gravitaţional: cât de .... trebuie să fii???

FUNERIU, DEMISIAAAAA!!!! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 08:44 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Corector bulangiu @ Jul 19 2011, 08:31 AM) *
Ia lasa tu vrajeala si pune problema in original, sa o vedem si noi.

Se gaseste pe net.
http://media.hotnews.ro/media_server1/docu...a-profesori.pdf

+Quote Post
mesaj Jul 19 2011, 08:47 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (candidat nedreptăţit @ Jul 19 2011, 08:44 AM) *
Am precizat numărul problemei (II.1), corectorii ştiu exact la ce anume mă refer. Idioţii dreaku. Să aplici formule de la mişcarea circulară uniformă în cazul unui pendul gravitaţional: cât de .... trebuie să fii???

În locul punctelor de suspensie am tastat cuvântul "c.r.e.t.i.n" dar se pare că Adminul l-a cenzurat. dry.gif

+Quote Post
mesaj Jul 19 2011, 08:51 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (lOAZELOR @ Jul 19 2011, 08:41 AM) *

Generalizarea e o eroare de logică. Aşa că tacă-ţi fleanca, impertinentule. dry.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 19 2011, 09:01 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (candidat nedreptăţit @ Jul 19 2011, 10:33 AM) *
Pai de ce doar Funeriu? De ce nu mergi pana la capat? Sa isi dea demisia si Basescu, Boc, sec....ul general ONU si regina marii Britanii.

+Quote Post
Vizitator_Corectoru siderat.
mesaj Jul 19 2011, 09:03 AM
Mesaj #15

Guests

Stai, stai, ca pana la Funeriu te mananca sfintii. wink.gif Am citit problema si daca lucrurile s-au desfasurat precum spui, cineva, sau cativa, merita intr-adevar un cap serios in dinti.

+Quote Post
Vizitator_Corectoru retzinut.
mesaj Jul 19 2011, 09:03 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (lOAZELOR @ Jul 19 2011, 08:41 AM) *

Nu te aprinde, baiatul ala cam are dreptate in cazul dat.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 19 2011, 09:06 AM
Mesaj #17

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (candidat nedreptăţit @ Jul 19 2011, 11:47 AM) *
...dar se pare că Adminul l-a cenzurat. dry.gif
Pentru ca nu ti le-ai cenzurat singur cum ar fi fost normal. Apropo, la ce zici ca esti candidat?

+Quote Post
Vizitator_Mens Sana.
mesaj Jul 19 2011, 09:24 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Laur006 @ Jul 19 2011, 06:05 AM) *
Stii... principiul asta "ca sa primesti - mai intai trebuie sa dai" pe care considerati ca profesorii trebuie sa-l aplice, ar putea fi atribuit si clasei politice (Putere+Opozitie, ca fac cu randul, la mica intelegere). Daca vor calitate in invatamant public, sanatate publica, prima data trebuie sa investeasca. E doar o chestie de "optica", nu vad de ce e musai sa cerem doar unei parti aplicarea acestei axiome.

In orice caz, pt mine, ceea ce se intampla in invatamantul romanesc este oglinda fidela a societatii. Pentru "indreptarea" lucrurilor nu este decat o singura posibilitate: o evolutie spirituala a fiecarui individ in parte. Si cum acest fenomen nu se poate intampla decat prin ceva catastrofe sociale, naturale, sau si una si alta, nu mai am nicio speranta, fiindca nu sunt adeptul catastrofelor. (Astfel ca imi vad de propria viata, si eventual de a membrilor familiei, prietenilor... ceva subtire, de vara, ca nu am veleitati de guru).

In ce priveste subiectul discutiei: a fi profesor/invatator este o chestiune de vocatie, nu de ... ocupatie cuprinsa in COR. Si de aici incolo, pt mine pica toate discutiile referitoare la bani (meritati/nemeritati, necesari/disponibili, etc). Oricum, profesorii cu vocatie, niciodata nu se vor plange de lipsa banilor.

Intotdeauna e de vina altcineva, nu? Niciodata cei in cauza (elevii sau profesorii) care nu au invatat.

Intr-adevar, sa fii profesor e chestiune de vocatie, dar... trebuie sa mai si inveti. Vocatia trebuie sustinuta prin munca si rabdare.

E adevarat ca exista factori defavorizanti (salarii mici, lipsa de recunoastere si respect etc), dar ar fi bine din cand in cand ca fiecare sa-si asume propria vina.

"Oricum, profesorii cu vocatie, niciodata nu se vor plange de lipsa banilor. "

Bineinteles ca tu nu esti profesor... Suntem experti in a spune ALTORA cum trebuie sa fie.

Profesorii cu vocatie NU VOR CONDITIONA CALITATEA PRESTATIE LOR DE BANI. Asa ar trebui sa fie si medicii si altii. Dar cand mai ai si o familie de intretinut... nu-i asa usor.

Inca ceva: dupa logica ta, daca "profesorii sunt varza" si daca tu ai fost educat in Romania - rezulta ca esti varza.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 09:24 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Corectoru retzinut @ Jul 19 2011, 09:03 AM) *
Nu te aprinde, baiatul ala cam are dreptate in cazul dat.

Ca sa verifici daca are dreptate, uite-aici smile.gif
http://media.hotnews.ro/media_server1/docu...a-profesori.pdf

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 09:27 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Mens Sana @ Jul 19 2011, 09:24 AM) *
Inca ceva: dupa logica ta, daca "profesorii sunt varza" si daca tu ai fost educat in Romania - rezulta ca esti varza.

De la ce te-ai luat?
(Vezi ca citatul e din titlul topicului. Iar topicul nu e-al meu...)

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 19 2011, 09:45 AM
Mesaj #21

Membru veteran

Asta cu varza, desi ai citat mesajul altuia si credeam ca i te adresezi lui, se pare ca este pentru mine... Ce sa zic? Poate ar fi fost adevarat, daca eu n-as fi terminat scoala cu ceva timp inainte de Lovilutie...
Cit despre situatia actuala... pai, se cam vede ca asa este: profesorii (nu vorbesc despre toti, dar se pare ca cel putin media lor...) chiar sunt varza, iar despre elevii lor... ce sa mai vorbim... s-a vazut anul asta la primul BAC desfasurat cit de cit corect, ca si la examenul asta de titularizare...

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 19 2011, 09:47 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Sa inteleg ca-i reprosezi lui Funeriu ca nu a corectat sau verificat el insusi toate subiectele, la toate materiile? Nu crezi ca exagerezi?
Si cam cine ai vrea sa vina la Invatamint? Nu cumva plingi dupa Abramburica? Sau dupa Aelicopteritei?

Aceasta postare a fost editata de circotas: Jul 19 2011, 09:47 AM

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 09:51 AM
Mesaj #23

Guests

Corpore o fi sano, dar mens... nu prea, dupa cate vad...

Bineinteles ca tu nu esti profesor... Suntem experti in a spune ALTORA cum trebuie sa fie.

Bineinteles. Si nici nu le spun altora cum tre' sa fie... Cand spun ca profesorii cu vocatie nu se plang de lipsa banilor trebuie sa intelegi ca: 1) chiar duc un trai decent (fiindca valoarea reala chiar si in Romania este recunoscuta, cel putin in plan local), si 2) in sistemul lor de valori viloaiele, bemveurile, tzoalele de firma nu sunt prioritati.

Multi profesori din zilele astea chiar sunt varza. Multi dintre noi am fost educati in Romania. Dar nu e obligatoriu sa fim varza din cauza asta. Si stii de ce? Pt ca nu spune nimeni (in afara de tine) ca elevului ii este imposibil sa-si depaseasca profesorul.

+Quote Post
Vizitator_mirceam.
mesaj Jul 19 2011, 10:31 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 19 2011, 09:47 AM) *
Sa inteleg ca-i reprosezi lui Funeriu ca nu a corectat sau verificat el insusi toate subiectele, la toate materiile? Nu crezi ca exagerezi?
Si cam cine ai vrea sa vina la Invatamint? Nu cumva plingi dupa Abramburica? Sau dupa Aelicopteritei?

Cred ca dupa Marga plinge!... Pe vremea lui se angajau in invatamint toate rudele de la tinc pina la mos cu barba sura si se premiau intre ei iar profesorii "apolitici" luau din fatza!

+Quote Post
Vizitator_mos teaca.
mesaj Jul 19 2011, 11:28 AM
Mesaj #25

Guests

Isi mai aminteste cineva de :

EI SE FAC CA NE PLATESC NOI NE FACEM CA MUNCIM?!

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 19 2011, 12:00 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Citeaza (mos teaca @ Jul 19 2011, 11:28 AM) *
Isi mai aminteste cineva de :

EI SE FAC CA NE PLATESC NOI NE FACEM CA MUNCIM?!

Mda... argument de adevarat profesor manelist, telenovelist si becalolatru...
Pe vremea abuziv impuscatului, aceea era "lozinca interna" a muncitorilor - clasa conducatoare, motorul societatii socialiste multilateral blabla... Profesorii te asigur ca-si faceau treaba super-OK, chiar daca nici atunci nu erau platiti cu mai multi bani decit un strungar de clasa superioara.

Ramine cum am stabilit: cu astfel de argumente si de cerinte nesustinute de vreo performanta, profesorii ramin varza si nu vor merita nici un sfanţ mai mult decit au acum!...
Ia vezi, ca se aude ca pe net ar circula o scrisorica a unui elev (eu cred ca mult peste mediu... daca o fi elev...) care chiar afirma ca abia asteapta sa dispara fizic comunistii si cei care gindesc comunistoid... Oare n-o avea un pic de dreptate, fie el elev sau activist de partid impins sa scrie pe facebook?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 19 2011, 12:23 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 19 2011, 12:00 PM) *
Mda... argument de adevarat profesor manelist, telenovelist si becalolatru...

Ce n-ai inteles, bre, ca nu-i profesor mos Teaca, aista? A zis-o chiar el; doar ca le poarta de grija mai ceva ca mama omida... De parca profesorii is asa niste neajutorati ca au nevoie de avocati pe forumuri...

+Quote Post
Vizitator_mos teaca.
mesaj Jul 19 2011, 12:42 PM
Mesaj #28

Guests

sper ca realizati ca in anul acesta candidatii de la titularizare sunt absolventii de bac de acum 3 ani.

Citeaza
Profesorii te asigur ca-si faceau treaba super-OK, chiar daca nici atunci nu erau platiti cu mai multi bani decit un strungar de clasa superioara.

Acum un strungar de clasa superioara este platit cel putin dublu.

+Quote Post
Vizitator_Repetenţilor.
mesaj Jul 19 2011, 01:02 PM
Mesaj #29

Guests

Funeriu a făcut subiectele, repetenţule?!
Băi, sunteţi proşti grămadă!

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 19 2011, 01:18 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (mos teaca @ Jul 19 2011, 12:42 PM) *
sper ca realizati ca in anul acesta candidatii de la titularizare sunt absolventii de bac de acum 3 ani.

Pai... de-aia spuneam si eu ca anul acesta a fost primul an post-decembrist cind BAC-ul s-a dat (aproape) "pe bune", fara furturi, fara vinzari de subiecte, fara rezolvari pe tabla...
Si-atunci chiar nu pricep de ce vreti sa plece Funeriu... Nu stiu daca va reusi sa schimbe in bine sistemul, dar pare ca incearca. Eu, personal, daca am de ales intre un model despre care deja stiu sigur ca nu functioneaza (cel actual) si unul despre care nu sunt sigur ca va functiona, atunci il aleg pe al doilea, pentru ca am o sansa... Si atunci: GO FUNERIU, GO!

De ce alegi tu invers, nu prea inteleg.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 02:18 PM