IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

19 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Misterele Revolutiei, dupa 20 de ani.
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 07:48 PM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Poate ca pe multi subiectul a inceput sa-i lase indiferenti, sub patina timpului, dar eu ma vad fortat sa-l redeschid pentru ca am remarcat de ceva vreme o intoxicare manipulativă deosebit de suspectă a opiniei publice, pe care am comentat-o si pe alte topicuri. Trebuia s-o fi vazut mai demult, dar pur si simplu nu m-a preocupat pana recent. Ea are o foarte mare relevantza in politica romaneasca a momentului, asa ca observatia mea poate prezintă oarecare importantză. Astfel, se afirmă de exemplu, complet absurd, ca Ion Iliescu & compania "a tras in noi / Dupa 22", desi la acea dată (22 Decembrie 1989) norocosul de Iliescu era instalat confortabil la Putere si ciocnea fericit, probabil, cupe de şampanie cu Brucan, fumand amandoi trabucuri cubaneze si depănand amintiri din tineretile revolutionare. Ce motiv ar fi avut ei, in plin party de boşorogi, sa provoace un haos nebun in capitală si in Tară, cand nici nu terminasera "bairamul puciştilor", ca sa-l citez pe un prieten??? Nu are nici un sens. Dar ideea, oricat de cretină ar fi, a fost si este intens vehiculată, inclusiv de realesul Preşedinte al Romaniei. E la mintea cocoşului ca teroristii au fost o sectiune specială a Securitătii pregatită pentru a crea diversiune in scopul eliberarii Liderului comunist capturat, Nicolae Ceausescu. De ce spun asta? Pentru ca e unica explicatie logică, evident. Dupa Revolutie, ei s-au disipat mai mult ca sigur in masa populatiei unde li s-a oferit protectie de catre securistii ostili noii Puteri. Care securisti, de bună seamă, au lansat apoi teoria mincinoasă "Iliescu a tras in noi dupa 22, teroristii n-au existat", cu scopul de a demoniza FSN-ul iliescian (acum, PSD) si de a-l marginaliza politic. Scopul ultim al acestor securisti razbunatori? Probabil, preluarea deplina a Puterii. Ceea ce se pare ca au si reusit, iată ca au ajuns sa castige si recentele alegeri si sa-si tragă propriul guvern. PDL, cum am mai spus si in alte randuri, e Partidul Securitătii comuniste, nu intamplator duşmanul cel mai mare al lui băsescu este chiar Ion Iliescu, adica Omul care a ordonat impuşcarea lui Ceausescu si care a scos prin decret PCR-ul in afara legii. PDL-ul acuză PSD-ul ca e un partid comunist, dar de fapt comuniştii securişti care au omorat atatia oameni la Revolutie sunt exclusiv in PDL si in clientela lui politică, pesediştii n-au tangentză cu comunismul ceauşist cum n-am eu tangentza cu Moş Crăciun. Ei sunt pur si simplu social-democrati. Părerea mea! (bună părerea mea, by the way!) biggrin.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Scurt pe doi.
mesaj Dec 21 2009, 08:33 PM
Mesaj #2

Guests

....,a nu vreau sa-mi pierd vremea: nici nu spune careva ca ai tangenta cu Mos Craciun? Eventual cu Mos Gerila.

Salutari din Ardeal

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 21 2009, 08:42 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 07:48 PM) *
Poate ca pe multi subiectul a inceput sa-i lase indiferenti, sub patina timpului, dar eu ma vad fortat sa-l redeschid pentru ca am remarcat de ceva vreme o intoxicare manipulativă deosebit de suspectă a opiniei publice, pe care am comentat-o si pe alte topicuri. Trebuia s-o fi vazut mai demult, dar pur si simplu nu m-a preocupat pana recent. Ea are o foarte mare relevantza in politica romaneasca a momentului, asa ca observatia mea poate prezintă oarecare importantză. Astfel, se afirmă de exemplu, complet absurd, ca Ion Iliescu & compania "a tras in noi / Dupa 22", desi la acea dată (22 Decembrie 1989) norocosul de Iliescu era instalat confortabil la Putere si ciocnea fericit, probabil, cupe de şampanie cu Brucan, fumand amandoi trabucuri cubaneze si depănand amintiri din tineretile revolutionare. Ce motiv ar fi avut ei, in plin party de boşorogi, sa provoace un haos nebun in capitală si in Tară, cand nici nu terminasera "bairamul puciştilor", ca sa-l citez pe un prieten??? Nu are nici un sens. Dar ideea, oricat de cretină ar fi, a fost si este intens vehiculată, inclusiv de realesul Preşedinte al Romaniei. E la mintea cocoşului ca teroristii au fost o sectiune specială a Securitătii pregatită pentru a crea diversiune in scopul eliberarii Liderului comunist capturat, Nicolae Ceausescu. De ce spun asta? Pentru ca e unica explicatie logică, evident. Dupa Revolutie, ei s-au disipat mai mult ca sigur in masa populatiei unde li s-a oferit protectie de catre securistii ostili noii Puteri. Care securisti, de bună seamă, au lansat apoi teoria mincinoasă "Iliescu a tras in noi dupa 22, teroristii n-au existat", cu scopul de a demoniza FSN-ul iliescian (acum, PSD) si de a-l marginaliza politic. Scopul ultim al acestor securisti razbunatori? Probabil, preluarea deplina a Puterii. Ceea ce se pare ca au si reusit, iată ca au ajuns sa castige si recentele alegeri si sa-si tragă propriul guvern. PDL, cum am mai spus si in alte randuri, e Partidul Securitătii comuniste, nu intamplator duşmanul cel mai mare al lui băsescu este chiar Ion Iliescu, adica Omul care a ordonat impuşcarea lui Ceausescu si care a scos prin decret PCR-ul in afara legii. PDL-ul acuză PSD-ul ca e un partid comunist, dar de fapt comuniştii securişti care au omorat atatia oameni la Revolutie sunt exclusiv in PDL si in clientela lui politică, pesediştii n-au tangentză cu comunismul ceauşist cum n-am eu tangentza cu Moş Crăciun. Ei sunt pur si simplu social-democrati. Părerea mea! (bună părerea mea, by the way!) biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 09:04 PM
Mesaj #4

Guests

da, si de fapt Iliescu e un mare dizident care a fost mazilit la...buhuhu...Editura Tehnica, in acel loc oribil, mai crunt decat gherla, canalul si sighetul la un loc pntru ca erau pedepsiti sa ...buhuhu...citeasca.

+Quote Post
Vizitator_Brucan.
mesaj Dec 21 2009, 09:12 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 07:48 PM) *
Poate ca pe multi subiectul a inceput sa-i lase indiferenti, sub patina timpului, dar eu ma vad fortat sa-l redeschid pentru ca am remarcat de ceva vreme o intoxicare manipulativă deosebit de suspectă a opiniei publice, pe care am comentat-o si pe alte topicuri. Trebuia s-o fi vazut mai demult, dar pur si simplu nu m-a preocupat pana recent. Ea are o foarte mare relevantza in politica romaneasca a momentului, asa ca observatia mea poate prezintă oarecare importantză. Astfel, se afirmă de exemplu, complet absurd, ca Ion Iliescu & compania "a tras in noi / Dupa 22", desi la acea dată (22 Decembrie 1989) norocosul de Iliescu era instalat confortabil la Putere si ciocnea fericit, probabil, cupe de şampanie cu Brucan, fumand amandoi trabucuri cubaneze si depănand amintiri din tineretile revolutionare. Ce motiv ar fi avut ei, in plin party de boşorogi, sa provoace un haos nebun in capitală si in Tară, cand nici nu terminasera "bairamul puciştilor", ca sa-l citez pe un prieten??? Nu are nici un sens.

Într-adevăr, intoxicare manipulativă. Argumentele lui Pintea Haiducul sînt preluate din cartea "Revoluţie şi reformă" de Ion Iliescu, dar au un cusur: sînt false.
În 22 decembrie 1989 Ion Iliescu nu era "instalat confortabil la putere" şi nu "ciocnea cupe de şampanie". Existau în C.C. mai multe grupe de revoluţionari care îl contestau, începînd cu Dumitru Mazilu (faţă de care Iliescu a trebuit să facă o concesie, numindu-l vicepreşedinte) şi isprăvind cu Nica Leon (care a fost arestat sub pretext că ar fi terorist).
Fără apariţia pretinşilor terorişti, Iliescu n-ar fi izbutit să elimine grupurile rivale şi să preia puterea.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 09:23 PM
Mesaj #6

În Numele Adevărului

Citeaza (Brucan @ Dec 21 2009, 09:12 PM) *
In 22 decembrie 1989 Ion Iliescu nu era "instalat confortabil la putere" şi nu "ciocnea cupe de şampanie". Existau în C.C. mai multe grupe de revoluţionari care îl contestau, începînd cu Dumitru Mazilu (faţă de care Iliescu a trebuit să facă o concesie, numindu-l vicepreşedinte) şi isprăvind cu Nica Leon (care a fost arestat sub pretext că ar fi terorist).
Fără apariţia pretinşilor terorişti, Iliescu n-ar fi izbutit să elimine grupurile rivale şi să preia puterea.

He-he, securist din vechea scoala, nu? Abia asteptam sa apareti pe topic. Minciunile voastre insa,ciudat, ma deprima de data asta, pentru ca sunt atat de stupideeeeeee incat frizeaza inteligentza pitecantropilor cu care va comparam pe buna dreptate in urma cu cateva saptamani. Merit si eu niste preopinenti mai inteligenti, ce naiba, protestez vehement! biggrin.gif Pai, de ce era nevoie sa omori aproape 1000 de oameni ca sa elimini doua insignifiante grupuri rivale? Puteai pur si simplu sa le etichetezi tendentios ca fiind formate din securisti, ca tot era la moda superbul slogan "Moarte securistilor!" (Oh, Doamne, mi-as da cativa ani din viata sa-l aud din nou pe strazile Bucurestiului!). Doar securistii erau demonizati din start, de la Timisoara, nu? smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Dec 21 2009, 09:52 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 09:23 PM) *
He-he, securist din vechea scoala, nu? Abia asteptam sa apareti pe topic. Minciunile voastre insa,ciudat, ma deprima de data asta, pentru ca sunt atat de stupideeeeeee incat frizeaza inteligentza pitecantropilor cu care va comparam pe buna dreptate in urma cu cateva saptamani. Merit si eu niste preopinenti mai inteligenti, ce naiba, protestez vehement! biggrin.gif Pai, de ce era nevoie sa omori aproape 1000 de oameni ca sa elimini doua insignifiante grupuri rivale? Puteai pur si simplu sa le etichetezi tendentios ca fiind formate din securisti, ca tot era la moda superbul slogan "Moarte securistilor!" (Oh, Doamne, mi-as da cativa ani din viata sa-l aud din nou pe strazile Bucurestiului!). Doar securistii erau demonizati din start, de la Timisoara, nu? smile.gif

iar ai aparut tu sustinator de securisti? cum dreacu vrei sa il speli pe iliescu de rahatul in care e si ne-a bagat acu 20 ani cand a inspaimantat o lume intreaga cu ideea lui despre revolutie (lovitura de stat cu morti nevinovati sa para revolutie) si despre democratie (cu bata, levierul, noii securisti, si fortele de ordine ce planteaza flori unde au scurs sange de "intelectuali").
Esti un emanat al prostiei si tembelismului comunist, iar daca vrei sa ii scoti pe PSD-isti curati atunci spanzura-i ca relicvele alea doar moarte isi spala pacatele (si nu vor fi spalate de poporul roman). Esti exemplul perfect de hotul striga hotii si teroristul striga teroristul (ca la revolutie) prin urmare marsh si spune-ti in fiecare dimineata a existentei tale de postac comunistoid un adevar: PSD ESTE UN PARTID CONDUS DE CRIMINALI SPONSORI AI GENOCIDULUI!

Chitac si Stanculescu, condamnatii de genocid unsi ministrii de iliescu si ai lui nu merita o pensie babana si batranete linistita in inchisoare !

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 10:00 PM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (Ghita @ Dec 21 2009, 09:52 PM) *
prin urmare marsh si spune-ti in fiecare dimineata a existentei tale de postac comunistoid un adevar: PDL ESTE UN PARTID CONDUS DE CRIMINALI SPONSORI AI GENOCIDULUI!

Poti incerca tu asta, desi am auzit ca fortza autosugestiei e mult supraevaluata (overrated). Cica sugestia e mai importanta, asa ca iti sugerez insistent sa dispari de pe topicul meu. laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Brucan.
mesaj Dec 21 2009, 10:42 PM
Mesaj #9

Guests

Chestia cu etichetarea tendenţioasă ca securist vrei s-o aplici pe mine, n'aşa? Deja grupuri de forumişti s-au pregătit să iasă afară cu bîtele şi sub lozinca "noi muncim, nu gîndim" să lupte contra "securiştilor din vechea şcoală". V-aţi păstrat neatinse metodele anilor '90. Nu-mi rămîne decît să nădăjduiesc că administratorii acestui forum nu-mi vor dezvălui IP-ul.
Să recapitulăm situaţia din 22 decembrie 1989: Sute de mii de oameni pe străzi la Bucureşti, dar şi în alte oraşe. O mulţime de asemenea mărime devine incontrolabilă. Iar în acea mulţime uriaşă apăruseră idei eretice, cu potenţial de a se extinde. Vezi următoarele lincuri (înregistrări video):
- Garanţia succesului acestor discuţii care se duc aicea în comitet este prezenţa voastră! Dacă vreţi să nu vi se ciuntească victoria, rămîneţi aici!
- Securitatea trebuie neutralizată. În conducerea provizorie trebuie să avem oameni siguri, care au suferit: Corneliu Mănescu, Mazilu (dar nu e pomenit Iliescu! Şi cît a suferit săracul!)

Başca întinarea idealurilor comunismului, nu numai de către Ceauşescu, dar şi de către Mazilu, cu idei eretice de tipul "Să se dea la o parte marxism-leninismul". Da, Mazilu a trebuit acceptat ca tovarăş de drum pînă la urmă, nu putea fi eliminat chiar din 22, popularitatea sa era prea mare. Învăţătura materialist-dialectică acceptă folosirea tovarăşilor de drum.

Mulţimea aia de sute de mii de oameni era incontrolabilă, nu era deloc sigur că l-ar fi acceptat ca şef pe Iliescu. Plebea trebuia împrăştiată, trimisă în faţa televizoarelor, unde să li se explice sub control riguros (Brateş) cine sînt adevăraţii eroi ai revoluţiei. Aici au fost folositori teroriştii.

Iar treaba cu etichetarea tendenţioasă s-a folosit din plin. Cine cîrtea contra lui Iliescu era imediat etichetat ca "terorist de-al lui Ceauşescu". Aşa au păţit cei care au vrut să facă miting anti-Iliescu în 26 decembrie 1989 (linc), imediat după executarea lui Ceauşescu, profitînd de relativa scădere în intensitate a luptelor. Ideea cu Iliescu care a preluat fără probleme şi fără opoziţie puterea, fiind singura alternativă posibilă în 22 decembrie 1989, e pur şi simplu mincinoasă.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 10:59 PM
Mesaj #10

În Numele Adevărului

Citeaza (Brucan @ Dec 21 2009, 10:42 PM) *
Să recapitulăm situaţia din 22 decembrie 1989: Sute de mii de oameni pe străzi la Bucureşti, dar şi în alte oraşe. O mulţime de asemenea mărime devine incontrolabilă. Iar în acea mulţime uriaşă apăruseră idei eretice, cu potenţial de a se extinde.

Pai da, se scanda chiar si "Jos comunismul!", probabil ca Iliescu si anturajul lui or fi fost socati de acest aspect cam prea extremist pentru gustul lor, dar au preluat totusi acel slogan, nu l-au combatut, aminteste-ti ca s-a dat decret de scoatere in afara legii a Partidului Comunist Roman! Asta e cea mai tare condamnare a comunismului care poate fi conceputa si n-a mai fost practicata in nici o alta tara est-europeana! huh.gif E profund ilogic sa sustii ca Iliescu, de teama adancirii Revolutiei anticomuniste, a organizat o vasta operatiune de terorizare a populatiei tarii in scop manipulativ cand faptele arata ca el a venit in intampinarea tuturor dorintelor populare, printre ele numarandu-se inclusiv anatemizarea PCR-ului! Presupunand ca ai fi Iliescu, pecerist inflacarat si speriat, daca tot iti pui sniperii pe populatie si declari apoi ca sunt oamenii lui Ceausescu, te asiguri macar sa aperi imaginea partidului din care provii, ca el, partidul, te ajuta la greu. Or Iliescu nu a procedat asa, el a lovit puternic in Partidul Comunist. De ce? Poate ca din oportunism, ca sa faca pe placul maselor dezlantuite. Iar din acel moment masele au vazut in el un Lider. Intelegi? Iliescu a lovit fara ezitare, quick and strong, exact acolo unde dorea poporul sa loveasca, asa a devenit el liderul preaiubit al anului 1990 ("Iliescu apare / Soarele rasare!"). Nu era nevoie sa se complice cu teroristi si alte alea, PCR-ul era indisociabil de Ceausescu iar Ceausescu ordonase Armatei sa traga in popor inainte de 22 Decembrie. Era un motiv suficient. Prin urmare, "briciul lui Occam", un instrument incercat al Ratiunii, ma forteaza sa elimin ipoteza teroristilor iliescieni . Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem. happy.gif Conexiunea Iliescu-teroristi cade.

--------------------

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 21 2009, 11:04 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Pai, de ce era nevoie sa omori aproape 1000 de oameni

hai ca-ti spun eu de ce, ca sa nu mai faci atata pe prostul.

1.era nevoie ca evenimentele din 89 sa para ca fiind revolutie si nu poti avea revolutie fara morti. daca n-ar fi fost revolutie ar fi fost prea evident ca e lovitura de stat iar in acea vreme nu puteai da o lovitura de stat daca nu erai aprobat de rusi. asta ar fi insemnat marcarea clara a celor de la putere ca fiind filorusi si nu s-ar fi stiut prea bine daca populatia ar fi putut accepta prea usor asta.

2. ideea de teroristi care impusca oameni nevinovati ar fi inseamnat mai putini oameni pe strada si un risc mai mic ca revolutia sa devina anticomunista la propriu si pierduta din maini.

3. era nevoie de omorarea unor oameni capabili care ar fi putut pune probleme serioase noii puteri (vezi cazul colonelului trosca, care stia ca militaru era agent GRU, iar iliescu l-a pus taman pe militaru ministru la mapn, oare de ce?)

4. era nevoie de crearea unei idei de 'oamenii rai vor raul romaniei, al noii romanii, cea in care iliescu va asigura linistea', era nevoie sa se creeze o imagine de inger pazitor si eliberator pt iliescu. de ce? se va vedea ulterior, in 13-15 iunie 1990.

motive ar mai fi dar cred ca iti ajung explicatiile astea ca sa nu mai ii tot dai cu iliescu in sus, cu psd in jos, cu securistii lu basescu si tot asa, ca esti deja penibil.
in concluzie, pinteo, ai doar doua variante:
1. admiti public ca esti comunist, ca sustii comunismul si asta e, e parerea ta personala pe care n-avem cu sa ti-o schimbam
2. incetezi sa mai spui ca esti anticomunist, macar atat, nu poti fi anticomunist si sa il sustii pe iliescu si psd-ul lui drag, pt ca este ridicol. niciodata un anticomunist adevarat nu va spune ca iliescu =love.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 21 2009, 11:08 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 10:59 PM) *
Pai da, se scanda chiar si "Jos comunismul!", probabil ca Iliescu si anturajul lui or fi fost socati de acest aspect cam prea extremist pentru gustul lor, dar au preluat totusi acel slogan, nu l-au combatut, aminteste-ti ca s-a dat decret de scoatere in afara legii a Partidului Comunist Roman! Asta e cea mai tare condamnare a comunismului care poate fi conceputa si n-a mai fost practicata in nici o alta tara est-europeana! huh.gif E profund ilogic sa sustii ca Iliescu, de teama adancirii Revolutiei anticomuniste, a organizat o vasta operatiune de terorizare a populatiei tarii cand faptele arata ca el a venit in intampinarea dorintelor populare, printre ele numarandu-se inclusiv anatemizarea PCR-ului!

of, tu chiar nu intelegi sau ai facut undeva, la cercul de arta teatrala, in liceu?
nenea, scoaterea in afara legii a fost exact praful in ochi, ca sa se potoleasca prostimea, pulimea, cum spune adrian nastase. ce mare condamnare e aia cand toti cei care au fost mari in PCR (cu exceptia catorva nume mult prea sonore in PCR care nu mai puteau fi spalate) s-au regasit in FSN. pe bune, zi-mi si mie, dar sincer, tu chiar crezi ce spui? chiar crezi ca iliescu & comp sunt anticomunisti?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 11:51 PM
Mesaj #13

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2009, 11:08 PM) *
pe bune, zi-mi si mie, dar sincer, tu chiar crezi ce spui? chiar crezi ca iliescu & comp sunt anticomunisti?

Da, sunt absolut convins ca sunt anticomunisti, dar nu si antimarxisti. Comunismul a insemnat mult mai mult decat marxism, a insemnat totalitarism, adica Dominatie Absoluta pe baza unei ideologii execrabile a Violentzei sociale. Distanta dintre Iliescu si totalitarism, exprimabila de unii ca tine in milimetri, e de fapt exprimabila in ani-lumina.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Brucan.
mesaj Dec 22 2009, 12:45 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 10:59 PM) *
Pai da, se scanda chiar si "Jos comunismul!", probabil ca Iliescu si anturajul lui or fi fost socati de acest aspect cam prea extremist pentru gustul lor, dar au preluat totusi acel slogan, nu l-au combatut, aminteste-ti ca s-a dat decret de scoatere in afara legii a Partidului Comunist Roman! Asta e cea mai tare condamnare a comunismului care poate fi conceputa si n-a mai fost practicata in nici o alta tara est-europeana! huh.gif E profund ilogic sa sustii ca Iliescu, de teama adancirii Revolutiei anticomuniste, a organizat o vasta operatiune de terorizare a populatiei tarii in scop manipulativ cand faptele arata ca el a venit in intampinarea tuturor dorintelor populare, printre ele numarandu-se inclusiv anatemizarea PCR-ului! Presupunand ca ai fi Iliescu, pecerist inflacarat si speriat, daca tot iti pui sniperii pe populatie si declari apoi ca sunt oamenii lui Ceausescu, te asiguri macar sa aperi imaginea partidului din care provii, ca el, partidul, te ajuta la greu. Or Iliescu nu a procedat asa, el a lovit puternic in Partidul Comunist. De ce? Poate ca din oportunism, ca sa faca pe placul maselor dezlantuite. Iar din acel moment masele au vazut in el un Lider.

Pintea, de ce amesteci lucrurile? Decretul ăla (de altfel nedemocratic) cu scoaterea în afara legii a PCR s-a dat pe 12 ianuarie 1990, la presiunea maselor, dar noi vorbim de teroriştii din 22 decembrie.
Înainte de 12 ianuarie 1990 se făcea destulă propagandă comunistă, "Scînteia Poporului" lansa chemări la arme către membri partidului comunist, Chiţac cerea la TVR apărarea orientării socialiste democratice. Iliescu însuşi vorbea de întinarea partidului comunist (sursă)
Da, Iliescu a fost un oportunist capabil de orice pentru a se menţine la putere, inclusiv să repudieze PCR. Setea de putere este ceea ce l-a condus.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 01:03 AM
Mesaj #15

În Numele Adevărului

Citeaza (Brucan @ Dec 22 2009, 12:45 AM) *
Pintea, de ce amesteci lucrurile? Decretul ăla (de altfel nedemocratic) cu scoaterea în afara legii a PCR s-a dat pe 12 ianuarie 1990, la presiunea maselor, dar noi vorbim de teroriştii din 22 decembrie.

Nu e chiar asa. In 22 Decembrie Iliescu vorbea la Televiziunea Romana Libera (TVRL) de "intinarea idealurilor socialismului" (afirmatie intru-totul corecta dealtminteri, pentru ca totalitarismul e de natura diabolica pe cata vreme socialismul ramane respectabil in lume si astazi) iar in zilele urmatoare, in plina psihoza nationala a teroristilor, s-a luat decizia draconica de scoatere in afara legii a PCR. Cred ca asta se intampla intre 22 si 25 Decembrie, ziua executiei cuplului Ceausescu, imi amintesc cu exactitate declaratia lui Iliescu de la televizor, mi-a creat o impresie foarte puternica. A fost o declaratie de intentie, sub efectul nervilor si panicii, repetata--daca nu ma insel--si in mesajul lui placid si triumfator de Anul Nou, adresat romanilor graţie TVRL. Inregistrarile exista si se poate verifica. Dar decretul propriu-zis a fost amanat pana in 12 ianuarie la presiunea publica a comunistilor anticeausisti convinsi care aderasera in masa la FSN. Politica, ce sa-i faci... Nu-ti poti ignora sustinatorii, orice politician stie asta, e "rule number one"! Astfel, talentatul Ilici a reusit sa atraga la alegerile din mai 1990 si voturile comunistilor, si ale anticomunistilor, performantza inca neegalata pana in prezent. Nu e de mirare ca basescu il invidiaza atata... smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Brucan.
mesaj Dec 22 2009, 01:28 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 01:03 AM) *
Nu e chiar asa. In 22 Decembrie Iliescu vorbea de "intinarea idealurilor socialismului" (afirmatie intru-totul corecta dealtminteri, pentru ca totalitarismul e de natura diabolica pe cata vreme socialismul ramane respectabil in lume si astazi) iar in zilele urmatoare, in plina psihoza nationala a teroristilor, s-a luat decizia scoaterii in afara legii a PCR. Cred ca asta se intampla intre 22 si 25 Decembrie, ziua executiei cuplului Ceausescu, imi amintesc declaratia lui Iliescu de la televizor.

Asta-i culmea neruşinării. Îţi dau sursa cu înregistrarea video în care Iliescu vorbeşte de cei care "au întinat numai, numele partidului comunist" şi tu mă contrazici spunînd că Iliescu a vorbit doar de întinarea socialismului. Faci parte dintre cei care mint precum alţii respiră.
În acelaşi stil al minciunii sfruntate de tip iliescian se numără şi mutarea datei cînd s-a anunţat scoaterea în afara legii a PCR, de la 12 ianuarie 1990 - data reală, cînd luptele cu teroriştii încetaseră, la perioada 22-25 decembrie 1989, "în plină psihoză naţională a teroriştilor".

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 01:39 AM
Mesaj #17

În Numele Adevărului

Citeaza (Brucan @ Dec 22 2009, 01:28 AM) *
În acelaşi stil al minciunii sfruntate de tip iliescian se numără şi mutarea datei cînd s-a anunţat scoaterea în afara legii a PCR, de la 12 ianuarie 1990 - data reală, cînd luptele cu teroriştii încetaseră, la perioada 22-25 decembrie 1989, "în plină psihoză naţională a teroriştilor".

Cred ca ma confunzi, prietene, mie religia nu-mi permite sa mint in public. Intrebarea care se pune e de ce minti tu? dry.gif P.S.: Nu ma refeream la inregistrarea pe care ai mentionat-o, ci la o alta din aceeasi zi, cea in care Iliescu apare prima data in studioul TVRL, alaturi de revolutionari.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Brucan.
mesaj Dec 22 2009, 01:52 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 01:39 AM) *
Cred ca ma confunzi, prietene, mie religia nu-mi permite sa mint in public. Intrebarea care se pune e de ce minti tu? dry.gif Si nu ma refeream la inregistrarea pe care ai mentionat-o, ci la o alta din aceeasi zi, cea in care Iliescu apare prima data in studio, alaturi de revolutionari.

Tipic iliescian: hoţul strigă "prindeţi hoţul", mincinosul acuză de minciună. Eu am dat lincul la înregistrarea video care dovedeşte spusele mele, mai mult de atît n-am ce adăuga.
Dialogul poate avea loc între oameni care au păreri diferite, dar numai dacă există bună credinţă.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 01:58 AM
Mesaj #19

În Numele Adevărului

Citeaza (Brucan @ Dec 22 2009, 01:52 AM) *
Tipic iliescian: hoţul strigă "prindeţi hoţul", mincinosul acuză de minciună.

Repet: nu sunt mincinos, decat poate in particular. Acesta e insa un spatiu public si eu in public nu mint, e o chestie ce tine de religie. Ceea ce inseamna automat ca tu esti fie prost, fie nebun, fie un ticalos securist interesat in mentinerea dezinformarii. Alte variante nu sunt, iar primele doua sunt extrem de improbabile, se vede din scris.

--------------------

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 02:08 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 124
Inscris: 7-December 09
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 17 424

Odata inceputa Revolutia tot ce au mai putut face pentru a se salva a fost sa se organizeze pentru a prelua puterea .

Sotii Ceausescu trebuiau sa moara din cel putin doua motive - pentru a potoli setea de razbunare a populatiei si pentru a evita revenirea simpatizantilor ceausisti la putere ( caz in care ar fi izbucnit un razboi civil )
Iliescu era persoana ideala pentru planurile lui Gorbaciov si pentru salvarea celor cu functii din regimul comunist .
Astfel incat el isi aduce " echipa " si preia puterea proclamandu-se presedinte . Spun asta deoarece membrii tribunalului care i-au judecat pe sotii Ceausescu aveau ca act ce ii legifera o hartie scrisa de mana si semnata Ion Iliescu - presedinte in 24 decembrie 1989 . El fiind investit in functie abia in data de 25 decembrie.
Iar impuscaturile dintre armata ( care aparau revolutionarii) si securitate consider ca au avut ca scop curatarea imaginii armatei in ochii romanilor , dupa crimele din Timisoara ...si au mai avut si scopul de a crea panica in randul oamenilor si de a contura un " dusman " care ne agreseaza ...un altul fata de ei , unul de care ei ne apara si trebuie sa le fim recunoscatori .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 02:31 AM
Mesaj #21

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 02:08 AM) *
Astfel incat el isi aduce " echipa " si preia puterea proclamandu-se presedinte . Spun asta deoarece membrii tribunalului care i-au judecat pe sotii Ceausescu aveau ca act ce ii legifera o hartie scrisa de mana si semnata Ion Iliescu - presedinte in 24 decembrie 1989 . El fiind investit in functie abia in data de 25 decembrie.

Doamna, ceea ce spuneti este halucinant! blink.gif wacko.gif Iliescu nu a fost presedinte al Romaniei decat incepand din 20 mai 1990, adica dupa primele alegeri libere; in 24 si 25 decembrie 1989 el era presedinte al Consiliului Frontului Salvarii Nationale (CFSN) si in aceasta functie a ordonat judecarea sumara si executarea criminalilor Ceausesti. Ma simt de parca as face parte dintr-o alta linie temporala, a unui univers paralel. Sau poate Dvs chiar habar n-aveti despre Revolutie??? huh.gif Cati ani aveti, de fapt? Nu va suparati de intrebare, dar o fetitza ar trebui intai sa intrebe si apoi sa-si dea cu parerea! Asa e cuviincios!

--------------------

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 02:42 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 02:31 AM) *
Doamna, ceea ce spuneti este halucinant! blink.gif wacko.gif Iliescu nu a fost presedinte al Romaniei decat incepand din 20 mai 1990, adica dupa primele alegeri libere; in 24 si 25 decembrie 1989 el era presedinte al Consiliului Frontului Salvarii Nationale (CFSN) si in aceasta functie a ordonat judecarea sumara si executarea criminalilor Ceausesti. Ma simt de parca as face parte dintr-o alta linie temporala, a unui univers paralel. Sau poate Dvs chiar habar n-aveti despre Revolutie??? huh.gif Cati ani aveti, de fapt? Nu va suparati de intrebare, dar o fetitza ar trebui intai sa intrebe si apoi sa-si dea cu parerea! Asa e cuviincios!

Si presedinte al Frontului cand a devenit? Aveti dreptate , era gresita data in loc de 25 decembrie era 26 decembrie ....

citez : "

Romania Libera scrie:
"Procesul Ceausescu (dosar 1/SP/1989) Un decret controversat, semnat de Ion Iliescu Joi 18 Decembrie 2003
Pe 24 decembrie 1989 Ion Iliescu a redactat si semnat un decret prin care
infiinta un "Tribunal Militar Exceptional", care sa-i judece pe Nicolae si Elena Ceausescu
. La punctul 1 din acest decret se declara ca "urgenta este impusa de dorinta, in acest caz, a tuturor cetatenilor cinstiti ai Romaniei". La punctul 2 se stabileste ca acest "Tribunal Militar Exceptional" - infiintat de Ion Iliescu - va judeca cauza "in conformitate cu prevederile legale
ramase in vigoare, in ceea ce priveste procedura si dreptul material penal". Iar la punctul 3 se preciza ca "acest tribunal va fi alcatuit in componenta stabilita de Legea pentru organizarea judecatoreasca". In incheiere, documentul este semnat de Ion Iliescu, care se declara "presedintele Consiliului Frontului Salvarii Nationale".
Cateva precizari sunt importante.
Mai intai ca pe 24 decembrie 1989 Ion Iliescu nu avea calitatea de presedinte al Consiliului FSN.
Consiliul Provizoriu al FSN si-a desemnat "presedintele" pe 26 decembrie 1989. Asadar, la doua zile dupa semnarea decretului de catre Iliescu si la o zi dupa ce cuplul Ceausescu fusese deja executat.
La data de 24 decembrie Ion Iliescu nu avea absolut nici o calitate care sa-i permita formarea unui "Tribunal Militar Exceptional" si nici sa se prevaleze de titulatura de "presedinte al CFSN", cum singur s-a trecut pe decret. Apoi documentul a ramas olograf (scris de mana) pana pe 5 ianuarie 1990, cand a fost dactilografiat. Gelu Voican Voiculescu - incercand sa acopere aceasta evidenta uzurpare de calitati oficiale ale decretului semnat de Ion Iliescu - a afirmat:
"Acest decret a ramas scris de mana din ratiuni de protectie a secretului, neriscandu-se dactilografierea". "Revolutionarii" lui Iliescu nu riscau nici "dactilografierea", in schimb il condamnau la moarte pe cel care era inca seful statului. Sa remarcam si ca "decretul" a fost redactat integral si semnat de Iliescu fara numar de inregistrare
. Ceea ce inseamna ca Ion Iliescu a semnat ilegitim - printr-o tipica uzurpare de titlu - un document ilegal, lovit de nulitate din punct de vedere juridic, care a condus la executarea a doi oameni. Rezulta ca "Tribunalul Militar Exceptional" care i-a judecat pe sotii Ceausescu la 25 decembrie 1989, la UM 01378 din Targoviste, a avut, la randul lui, un caracter ilegal. Mai rezulta ca sotii Ceausescu n-au fost executati dupa o procedura legala, ci au fost pur si simplu asasinati. O seama de alte detalii, ramase secrete pentru opinia publica din Romania, trebuie aduse la cunostinta. "
sursa citata

Imagine atasata

Deplasarea la Targoviste a membrilor "Tribunalului Militar Exceptional" s-a facut cu 5 elicoptere. Intr-unul din elicoptere se aflau cele doua prelate verzi, in care urmau sa fie infasurate cadavrele sotilor Ceausescu. Deci se stia - inaintea procesului - ca sotii Ceausescu urmau sa fie executati. Procesul care a urmat la Targoviste nu a fost decat o mascarada.
Dupa ce a coborat din avion, Gelu Voican a solicitat ca procesul sa nu dureze mai mult de 10-15 minute. Desi decretul sustinea ca "aceasta cauza se va judeca in conformitate cu prevederile legale in vigoare", procesul s-a derulat intr-o singura zi fara depunerea de probe si audierea vreunui martor, cu avocatii apararii desemnati din oficiu, pe post de acuzatori ai clientilor lor (ca in epoca stalinista). Fara ca acestia sa ceara recursul, desi in cazul condamnarii la moarte erau obligati de lege sa o faca, cu sau fara voia condamnatului. Executia a avut loc imediat si nu a fost filmata.
Interesante sunt si concluziile profesorului legist francez Louis le Riboux, privind momentul si conditiile reale in care sotii Ceausescu au fost de fapt executati.
Din dimineata de 26 decembrie pana pe 30 decembrie 1989, cand s-a decis inhumarea, cadavrele sotilor Ceausescu au fost conservate in instalatia frigorifica de la Morga. De inmormantarea celor doi s-a ocupat Gelu Voican Voiculescu, in calitatea sa de viceprim-ministru si prietenul Ceraselei Barjac Demetrescu, care a sterpelit cu aceasta ocazie bijuteriile Elenei Ceausescu.
Ambele cadavre au fost perchezitionate de Cerasela Barjac, "grijulie" mai ales cu cadavrul Elenei. Apoi ambele cadavre au fost acoperite cu panze de cearceaf. Mai intai s-a pus capacul peste cosciugul lui Nicolae Ceausescu, pe care Voican a desenat cu creta semnul lui Marte.
Groparilor li s-a spus ca era vorba despre doi colonei in rezerva, ucisi de "teroristi".
Ceausestilor nu li s-au pus in '89 cruci: fusesera uitate la Morga.
S-au intocmit doua dosare care poarta acelasi numar: 1/SP/1989. Certificatele de deces s-au eliberat fara autopsiere si buletinele de identitate ale sotilor Ceausescu de catre Vladimir Belis si notarul sectorului 1, Adrian Toma.
Fara indoiala ca Nicolae si Elena Ceausescu trebuiau sa fie judecati. Cei doi aveau insa dreptul - ca orice cetatean - la un proces corect si drept asa cum a avut parte dictatorul Manuel Noriega sau are in prezent Slobodan Milosevici.
Era o ocazie unica si pentru romani de a afla secretele unei guvernari totalitare, care a condus Romania
in ultimii 50 de ani. Si - poate - cu aceasta ocazie sa afle si unele informatii despre Iliescu si ai sai.
Acest lucru, evident, nu convenea grupului Iliescu. Si altora. Asa ca celor doi Ceausescu li s-a inchis gura: au fost executati imediat dupa o mascarada de proces. Procesul Ceausescu incepe insa cu un decret ilegal, semnat de cetateanul Iliescu, care se face astfel vinovat pentru "uzurparea de calitati oficiale" "

apropo spunea cineva inainte de intinarea partidului comunist , delectati-va :

Iliescu : Au intinat partidul comunist ..- video

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 02:53 AM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 02:42 AM) *
apropo spunea cineva inainte de intinarea partidului comunist , delectati-va :

Iliescu : Au intinat partidul comunist ..- video

Da, si? Ce, nu se stia ca Iliescu era un membru devotat al PCR? Asta pana in seara zilei de 22 Decembrie 1989, cand teroristii au inceput sa traga in populatie si toata lumea a constientizat brusc caracterul diabolic al regimului ceausist. Echipa lui Iliescu a decis atunci sa ia decizia draconica a scoaterii PCR in afara legii, ca sa bage spaima in sustinatorii fanatici ai vechiului regim si sa-i faca sa inceteze focul. Dupa o asemenea decizie dramatica, oricine ai fi, daca ai fi fost in locul lui Iliescu e clar ca lumina diminetzii ca nu ai mai fi putut ramane un comunist convins. Moralmente, e imposibil. Absolut imposibil. Ia incercati sa reconstituiti mental situatia si sa empatizati cu personajul (Iliescu), veti ajunge la aceeasi concluzie ca mine. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 03:22 AM
Mesaj #24

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 02:42 AM) *
Ceea ce inseamna ca Ion Iliescu a semnat ilegitim - printr-o tipica uzurpare de titlu - un document ilegal, lovit de nulitate din punct de vedere juridic, care a condus la executarea a doi oameni. Rezulta ca "Tribunalul Militar Exceptional" care i-a judecat pe sotii Ceausescu la 25 decembrie 1989, la UM 01378 din Targoviste, a avut, la randul lui, un caracter ilegal. Mai rezulta ca sotii Ceausescu n-au fost executati dupa o procedura legala, ci au fost pur si simplu asasinati. O seama de alte detalii, ramase secrete pentru opinia publica din Romania, trebuie aduse la cunostinta. "

Dar n-a fost nici o uzurpare de titlu, functia de presedinte al CFSN nu exista inainte de Revolutie, de fapt intregul CFSN era creatia lui Ion Iliescu si in 25 decembrie 1989 avea venerabila varsta de... 3 zile!!! Dvs vorbiti de legitimitate si legalitate intr-o situatie revolutionara in care legitimitatea si legalitatea se redefineau din temelii. Pe baza argumentului Dvs, faptul ca au fost omorati atatia oameni in Timisoara in zilele de 16, 17, 18 decembrie 1989 e perfect legal si legitim, pentru ca ordinul de deschidere a focului a fost dat Armatei Romane pe cale regulamentara de Comandantul ei Suprem stipulat prin Constitutie, si anume Presedintele Republicii Socialiste Romania, Nicolae Ceausescu. Asta e culmea absurdului! mellow.gif

--------------------

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 03:31 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 03:22 AM) *
Dar n-a fost nici o uzurpare de titlu, functia de presedinte al CFSN nu exista inainte de Revolutie, de fapt intregul CFSN era creatia lui Ion Iliescu si in 25 decembrie 1989 avea venerabila varsta de... 3 zile!!! Dvs vorbiti de legitimitate si legalitate intr-o situatie revolutionara in care legitimitatea si legalitatea se redefineau din temelii. Pe baza argumentului Dvs, faptul ca au fost omorati atatia oameni in Timisoara in zilele de 16, 17, 18 decembrie 1989 e perfect legal si legitim, pentru ca ordinul de deschidere a focului a fost dat Armatei Romane pe cale regulamentara de Comandantul ei Suprem stipulat prin Constitutie, si anume Presedintele Republicii Socialiste Romania, Nicolae Ceausescu. Asta e culmea absurdului! mellow.gif

Nu are logica ce spuneti ............ blink.gif ati citit documentul pe care il am in postul de mai sus?

Am afirmat eu ceva despre legitimitatea deschiderii focului in Timisoara? blink.gif blink.gif Sau acum incercati sa va legati de orice altceva , ca sa evitati discutia pe care chiar dumneavoastra ati initiat-o .....indignat fiind de injustitie ...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 03:45 AM
Mesaj #26

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 03:31 AM) *
Nu are logica ce spuneti ............ blink.gif ati citit documentul pe care il am in postul de mai sus?

Am afirmat eu ceva despre legitimitatea deschiderii focului in Timisoara? blink.gif blink.gif Sau acum incercati sa va legati de orice altceva , ca sa evitati discutia pe care chiar dumneavoastra ati initiat-o .....indignat fiind de injustitie ...

Ba are foarte multa logica ce spun. Iliescu a fost creatorul CFSN-ului si a fost recunoscut de la inceput ca Liderul "de facto" al Frontului, chiar daca la executia cuplului Ceausescu nu fusese inca desemnat "de jure" (orice ar fi insemnat acest cuvant in 26 decembrie 1989...). Iar comparatia cu legitimitatea si legalitatea deschiderii focului la Timisoara e perfect legitima, nu va mai eschivati! Faptele revolutionarilor fesenisti si ale contrarevolutionarilor securisti trebuie judecate moral, ca legal n-are sens, un intreg sistem politic cu tot cu legile lui se prabusea atunci ca un castel din carti de joc.

--------------------

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 03:55 AM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 03:45 AM) *
Ba are foarte multa logica ce spun. Iliescu a fost creatorul CFSN-ului si a fost recunoscut de la inceput ca Liderul "de facto" al Frontului, chiar daca la executia cuplului Ceausescu nu fusese inca desemnat "de jure" (orice ar fi insemnat acest cuvant in 26 decembrie 1989...). Iar comparatia cu legitimitatea si legalitatea deschiderii focului la Timisoara e perfect legitima, nu va mai eschivati! Faptele revolutionarilor fesenisti si ale contrarevolutionarilor securisti trebuie judecate moral, ca legal n-are sens, un intreg sistem politic cu tot cu legile lui se prabusea atunci ca un castel de carti de joc.

Sigur ati citit si acolo unde in document se precizeaza ca este in conformitate cu legea ramasa in vigoare ?

Nici moral nu au justificare , sau e moral sa ucizi?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 04:11 AM
Mesaj #28

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 03:55 AM) *
Sigur ati citit si acolo unde in document se precizeaza ca este in conformitate cu legea ramasa in vigoare ?

Nici moral nu au justificare , sau e moral sa ucizi?

E moral sa-l ucizi pe cel ce ucide oameni nevinovati, evident. Condamnarile la moarte in diferitele sisteme juridice de pe mapamond au rostul lor, dar prefer sa nu fac comentarii suplimentare pe marginea acestui subiect controversat.

--------------------

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 04:18 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 04:11 AM) *
E moral sa-l ucizi pe cel ce ucide, evident. Condamnarile la moarte in diferitele sisteme juridice de pe mapamond au rostul lor, dar prefer sa nu fac comentarii suplimentare pe marginea acestui subiect controversat.

Daca ar merge dupa acest principiu , cine ar fi urmatorul care trebuie ucis? Si unde crezi ca s-ar ajunge in acest mod ... cred ca am ajunge sa fim ucisi cu totii , ca nu o sa mai aiba cine executa sentintele la un moment dat .........

Epoca lui " ochi pentru ochi si dinte pentru dinte " a apus .....

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 04:27 AM
Mesaj #30

În Numele Adevărului

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 22 2009, 04:18 AM) *
Daca ar merge dupa acest principiu , cine ar fi urmatorul care trebuie ucis? Si unde crezi ca s-ar ajunge in acest mod ... cred ca am ajunge sa fim ucisi cu totii , ca nu o sa mai aiba cine executa sentintele la un moment dat .........

Epoca lui " ochi pentru ochi si dinte pentru dinte " a apus .....

Am rectificat mesajul, scuze. Cat despre desuetudinea Legii Talionului, ma abtin sa ma pronunt. Si oamenii din anul 1919 credeau ca un alt Razboi Mondial nu mai e posibil si ca epoca militarismului a apus ..... Prostii, ivite pe jumatate din suferinta si pe jumatate din speranta.

--------------------

+Quote Post

19 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2019 - 12:37 AM