IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Re-esalonarea datoriilor, datorii pe criza
Vizitator_datornic.
mesaj Jan 15 2009, 05:56 AM
Mesaj #1

Guests

Salut.
Am un credit pentru o masina pe care incerc sa il platesc cat mai repede. Am platit cam 20% din suma datorata conform graficului.
In 2 ani o sa termin de platit acest credit si probabil o sa am nevoie de altul pentru casa.
Totusi anul trecut mi s-a intamplat ceva cu totul neprevazut. Am fost disponibilizat si mi-am dat seama ca mai pot plati la credit doar 3 luni,
Am gasit un alt job rapid (sub 1 luna) dar ceea ce mi s-a intamplat ma pune pe ganduri . Cand am vazut ca euro a ajuns la 4,3 aproape am refacut toate calculele financiare si nu au iesit bine (salariu in lei).
. Ca sa am o siguranta financiara minima ar trebui sa am rate mai mici si m-am gandit sa intind creditul pe 4 ani (oricum as putea strange bani si sa il platesc mai devreme ).
Teoretic asta ar insemna un comision de rambursare anticipata .. si un alt comision pentru acordarea creditului.
Alternativa ar fi sa economisesc bani si sa platesc mai repede creditul pentru ca deja ma streseaza ideea de a fi dator la banca mai mult de cateva luni (overdraft).
A facut cineva asta? Merita ?
Nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa faci credit imobiliar in conditiile astea de criza deocamdata nu vreau sa risc mai mult de cat risc acum.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Apr 7 2009, 09:08 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (datornic @ Jan 15 2009, 05:56 AM) *
Salut.
Am un credit pentru o masina pe care incerc sa il platesc cat mai repede. Am platit cam 20% din suma datorata conform graficului.
In 2 ani o sa termin de platit acest credit si probabil o sa am nevoie de altul pentru casa.
Totusi anul trecut mi s-a intamplat ceva cu totul neprevazut. Am fost disponibilizat si mi-am dat seama ca mai pot plati la credit doar 3 luni,
Am gasit un alt job rapid (sub 1 luna) dar ceea ce mi s-a intamplat ma pune pe ganduri . Cand am vazut ca euro a ajuns la 4,3 aproape am refacut toate calculele financiare si nu au iesit bine (salariu in lei).
. Ca sa am o siguranta financiara minima ar trebui sa am rate mai mici si m-am gandit sa intind creditul pe 4 ani (oricum as putea strange bani si sa il platesc mai devreme ).
Teoretic asta ar insemna un comision de rambursare anticipata .. si un alt comision pentru acordarea creditului.
Alternativa ar fi sa economisesc bani si sa platesc mai repede creditul pentru ca deja ma streseaza ideea de a fi dator la banca mai mult de cateva luni (overdraft).
Nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa faci credit imobiliar in conditiile astea de criza deocamdata nu vreau sa risc mai mult de cat risc acum.

cam greu cu creditele ipotecare in perioada asta si apropo de reesalonare... inseamna costuri mai mari http://iulianpro.blogspot.com/2009/02/aman...r-posibile.html

+Quote Post
Vizitator_Bogdan Maioreanu.
mesaj Nov 2 2009, 12:35 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (datornic @ Jan 15 2009, 05:56 AM) *
Salut.

Nu stiu situatia ta financiara dar asa cum inteleg, ai o problema de flux de numerar. Am fost in situatia ta. Vezi aici:
http://independentafinanciara.ro/blog/?p=77

Cred ca inainte sa vezi daca faci reesalonare sau nu trebuie sa stii de ce o faci. Faptul ca te streseaza sa fii indatorat la banca nu este un lucru rau. Pe de alta parte dupa ce ai fost dispoznibilizat chiar tu ai spus ca mai aveai bani de rate pentru 3 luni. Aasa ca daca ai avea mai multi bani pusi de o parte cred ca stresul ar scadea.
Doar tu stii daca este posbil sa pui ceva deoaparte sau nu.

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Nov 2 2009, 01:06 PM
Mesaj #4

Guests

In conditiile actuale nu va repeziti sa platiti creditul in avans. Daca sunteti amarasteni care traiesc din salariu si nu aveti siguranta serviciului pe perioada urmatoare, pastrati economiile separat si nu replatiti creditul in avans. Astfel, daca veti pusi in situatia sa va pierdeti serviciul, veti avea numerar din economii sa platiti banca cateva luni cat cautati un nou loc de munca. Degeaba platiti in avans 30% azi, daca maine ramaneti fara job banca nu va va ierta.
Altfel spus, ori replatiti creditul integral ori pastrati economiile pentru vremuri negre.

+Quote Post
mesaj Nov 2 2009, 11:54 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Tataie @ Nov 2 2009, 01:06 PM) *
In conditiile actuale nu va repeziti sa platiti creditul in avans. Daca sunteti amarasteni care traiesc din salariu si nu aveti siguranta serviciului pe perioada urmatoare, pastrati economiile separat si nu replatiti creditul in avans. Astfel, daca veti pusi in situatia sa va pierdeti serviciul, veti avea numerar din economii sa platiti banca cateva luni cat cautati un nou loc de munca. Degeaba platiti in avans 30% azi, daca maine ramaneti fara job banca nu va va ierta.
Altfel spus, ori replatiti creditul integral ori pastrati economiile pentru vremuri negre.

Este exact ce am spus si eu. Citeste aici:

http://independentafinanciara.ro/blog/?p=77

Perioada este dificila si "cash is king". Sugestia ar fi sa-ti creezi un cont "de urgente" in care sa acumulezi cel putin 3 luni de cheltuieli. Si aici ma refer la cheltuielile din bugetul famililei: utilitati, rate credit, sume minime la carduri si bani de mancare. Daca ramai fara job poti sa traiesti o perioada pana gasesti altul. Daca ai carduri de credit, pastreaza limita pentru momentul in care nu mai ai bani. Consuma din card doar daca nu mai ai alta solutie si este o problema de subzistenta.

Reesalonarea creditului ar trebui sa o discuti cu banca doar dupa ce iti stii bugetul. Iar despre rambursarea accelerata, o sa vina si vremea ei cand si vremurile vor fi mai bune.

+Quote Post
mesaj Nov 4 2009, 03:38 PM
Mesaj #6

Guests

Asa cum am promis am scris si despre "contul de urgente".

http://independentafinanciara.ro/blog/?p=122

Este bine, inainte sa te preocupi de rambursare anticipata sa-l umpli.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th August 2019 - 12:25 PM