IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 26 2009, 02:17 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Jan 26 2009, 01:15 PM) *
Din ce inteleg eu asta spune si dorin. Parcarile nu ar trebui inchiriate nominal ci dotate cu aparate de taxare cum este in majoritatea oraselor mari din Europa. Probabil ca asta ar fi solutia normala. La 30 EURO/an cum este acum este firesc sa fie haos in parcari si sa apara legi aberante.Sunt convins ca la 30 EURO/luna parcarile s-ar elibera rapid. Dar eu zic trebuie sa tinem cont de faptul ca Bucurestiul nu este un oras european si nici primarul nu seamana cu un primar de capitala europeana . In aceste conditii solutia propusa poate fi considerata off-topic laugh.gif

Nu cred ca se va ajunge vreodata in Bucuresti la solutia europeana. Ar urla mult prea multi posesori de masini! Cred ca s-ar ajunge la revolte de strada! laugh.gif Ar considera nea Ion care are Dacie din '88 si Chenedi care are SLK sa considere ca li s-au incalcat drepturile omului laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Aiurea.
mesaj Jan 26 2009, 02:30 PM
Mesaj #122

Guests

Salut,

Am frunzarit prin acest topic si pot spune ca am vazut cum se aplica proverbul cu capra vecinului. Nu intru in comentarii inutile, dar am citit multe aberatii. Intrebarea este ce rezolvi prin decizia asta? Iei locul unuia si il dai altuia, extraordinar ce chestie...Masina careia ii este luat locul va fi in situatia celei fara loc initial. Sincer hotararea asta ma face sa rad si nu-0i vad sensul, pentru ca nu aduce nici un loc de parcare in plus ci doar creeaza animozitati. Eu am masina personala si de vreun an incoace si masina de firma, pe care o parcam pe unde apucam, deseori la distanta destul de mare de casa, si asta pentru a nu ocupa vecinilor unul din putinele locuri de parcare fara plata din zona. Era simplu sa ocup unul din acele locuri de parcare cu masina personala, mai putin folosita si sa stau pe locul meu platit cu masina de firma nu? Oricum, am vandut masina personala. Ca o paranteza si relevant doar din punct de vedere moral, acel loc de parcare e platit de parintii mei si acum de mine de vreo 30 de ani. Conteaza pe numele cui e inmatriculata masina din moment ce o folosesc inclusiv in interes personal?
Ca o paranteza sunt de acord sa se limiteze colurile de parcare pe familie la unul, si as fi de acord sa se mareasca taxa platita anual la ADP de 10-20 de ori, lucru care nu o sa se intample niciodata din considerente electorale.
Zi buna!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Mirela..
mesaj Jan 26 2009, 03:51 PM
Mesaj #123

Guests

stau in bloc de 8 ani;de la bun inceput n-am avut loc de parcare,ca e plin blocul de pensionari care nu misca masinile din loc dar sunt ferm convinsi ca e dreptul lor acolo si ca cei care s-au mutat mai tarziu in bloc nu au nici un drept.

nici n-am incercat sa ma cert cu ei;au incercat altii,care s-au mutat tot asa,de cativa ani.Concluzia : nici o sansa.Ma refer la locurile neamenajate,adica putinele care se mai gasesc pe langa bloc.Au fost scandaluri zilnice,s-a lasat cu roti taiate si alte alea.

eu intotdeauna parchez departe de casa,cam la o statie si jumatate a RATB-ului.De acolo vin cu plasele cu cumparaturi in brate.Sau cu copilul.Sau si cu una si cu alta.In vremea asta sunt masini cu husa pe ele,nemiscate din loc cu lunile,dar pt care proprietarii au "neaparata nevoie" sa le tina acolo,in fata blocului,sa le vada de la geamul bucatariei.

Exista si niste locuri amenajate de primarie,cu indicatorul ala patrat,albastru,pe care scrie "parcare ADP".Alea sunt evident ocupate permanent.E de presupus ca la 50 RON/an orice om zdravan la cap care a prins un astfel de loc il va plati cu sfintenie.Daaaar....la cat tupeu au romanii,eu cred ca sunt si locuri ocupate asa in virtutea inertiei,neplatite cu anii la primarie,dar proprietarul masinii are gura mare (foarte mare si amenintatoare) si toata lumea trebuie sa stie ca ala e locul lui din mosi-stramosi.

Intrebare : daca eu ma duc la primarie si constat ca exista locuri neplatite langa bloc,platesc un astfel de loc....pe urma ce fac?

Va intreb foarte serios : cum procedez pe urma cu nesimtitul care a ocupat abuziv locul ala in ultimii ani?Ma duc la el la usa si ii spun frumos "va informez ca am platit la primarie acest loc,deci de azi inainte e al meu,va rog frumos sa va mutati masina"?

Am vazut clar cu cat tupeu/nesimtire si cu cata ura isi apara aceste locuri.Cum naiba fac eu sa nu ma trezesc cu masina facuta varza noapte de noapte?

Cu vorba buna ma indoiesc ca rezolv ceva.Atunci ce sa fac?

+Quote Post
Vizitator_Raj Kapoor.
mesaj Jan 26 2009, 06:26 PM
Mesaj #124

Guests

ce e cu notiunea de parcare rezidentiala? e inventie romanească, sau mai exista in 'șpe țări care mai de care mai civilizate?
(eu știu că doar noțiunea de animal comunitar e invenție autohtonă).
--> Mirela: doar in sectorul 3 exista posibilitatea de a-i ridica legal masina celui ce parcheaza "abuziv" pe locul pe care l-ai inchiriat. in celelate, nu stiu ... sad.gif

+Quote Post
corect
mesaj Jan 26 2009, 08:18 PM
Mesaj #125

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Vizitator_Mirela. @ Jan 26 2009, 03:51 PM) *
stau in bloc de 8 ani;de la bun inceput n-am avut loc de parcare,ca e plin blocul de pensionari care nu misca masinile din loc dar sunt ferm convinsi ca e dreptul lor acolo si ca cei care s-au mutat mai tarziu in bloc nu au nici un drept.

nici n-am incercat sa ma cert cu ei;au incercat altii,care s-au mutat tot asa,de cativa ani.Concluzia : nici o sansa.Ma refer la locurile neamenajate,adica putinele care se mai gasesc pe langa bloc.Au fost scandaluri zilnice,s-a lasat cu roti taiate si alte alea.

eu intotdeauna parchez departe de casa,cam la o statie si jumatate a RATB-ului.De acolo vin cu plasele cu cumparaturi in brate.Sau cu copilul.Sau si cu una si cu alta.In vremea asta sunt masini cu husa pe ele,nemiscate din loc cu lunile,dar pt care proprietarii au "neaparata nevoie" sa le tina acolo,in fata blocului,sa le vada de la geamul bucatariei.

Exista si niste locuri amenajate de primarie,cu indicatorul ala patrat,albastru,pe care scrie "parcare ADP".Alea sunt evident ocupate permanent.E de presupus ca la 50 RON/an orice om zdravan la cap care a prins un astfel de loc il va plati cu sfintenie.Daaaar....la cat tupeu au romanii,eu cred ca sunt si locuri ocupate asa in virtutea inertiei,neplatite cu anii la primarie,dar proprietarul masinii are gura mare (foarte mare si amenintatoare) si toata lumea trebuie sa stie ca ala e locul lui din mosi-stramosi.

Intrebare : daca eu ma duc la primarie si constat ca exista locuri neplatite langa bloc,platesc un astfel de loc....pe urma ce fac?

Va intreb foarte serios : cum procedez pe urma cu nesimtitul care a ocupat abuziv locul ala in ultimii ani?Ma duc la el la usa si ii spun frumos "va informez ca am platit la primarie acest loc,deci de azi inainte e al meu,va rog frumos sa va mutati masina"?

Am vazut clar cu cat tupeu/nesimtire si cu cata ura isi apara aceste locuri.Cum naiba fac eu sa nu ma trezesc cu masina facuta varza noapte de noapte?

Cu vorba buna ma indoiesc ca rezolv ceva.Atunci ce sa fac?

1. De acord cu locurile de parcare ocupate de masini care nu se misca cu lunile si anii. Am si eu un vecin care are 4 (patru) dacii din 1900 toamna si le tine pe toate (trei pe trotuar si una pe loc platit) si o dubita din aceeasi perioada. Inutil sa precizez ca masinile alea se misca de maxim doua ori pe an. Restul de rable nu le mai pun la socoteala.
2. cu nesimtitul cu pricina procedezi foarte simplu: suni la politie. Ei trebuie sa rezolve problema, nu tu.

Si sa va spun si ceva mai frumos: parcand pe trotuar (langa alte nspe masini), pe locuri nemarcate (deci neplatite) ne-am trezit cu o roata dezumflata. Cica de catre angajatii magazinului (godac) aflat cu vreo 3-4 m in spatele masinii parcate (deci nu blocam, nu eram in usa lor etc). Cand ai un bebelus si cineva iti dezumfla roata la 9 seara nu-ti vine sa ii dezufli si tu rotile dubitei aflate in fata magazinului si personalizata cu numele lor? N-am facut-o dar ar fi meritat-o. Pentru ca sunt absolut convins ca n-au platit nici un leu la primarie pentru locurile din fata magazinului.

+Quote Post
mesaj Jan 27 2009, 01:04 PM
Mesaj #126

Guests

de asta uitasem sa spun : vecinii mei se cerata ca chirii si pt locurile alea nemarcate,care nu sunt ale cuiva anume.Pur si simplu "eu parchez aici de 10 ani" e singurul argument.Si se cearta,si se injura,si se ameninta....e nasol de tot.Si cred ca fi din ce in ce mai nasol.

Sincer nu cred ca rezolv ceva daca sun la politie.Ma indoiesc ca vine cineva sa-i ridice aluia masina.Si nu e vorba numai de ridicat aici.Din ce am vazut de cand stau in blocul asta sunt oameni care stau toata ziua acasa,cu ochii pe geam,n-au alta treaba.Daca eu platesc un loc la primarie si imi parchez masina acolo,cel care a parcat in ultimii ani fara sa plateasca va fi foarte...FOARTE suparat! Si mintea nu-l duce la alta solutie decat sa-mi vandalizeze masina.Sunt 100% sigura ca asta se va intampla in prima noapte cand imi voi parca masina pe noul meu loc.

Despre asta va intrebam : ce as putea face sa evit asta?

+Quote Post
mesaj Jan 27 2009, 01:05 PM
Mesaj #127

Guests

(vecinii mei se cearta ca chiorii " am vrut sa spun smile.gif

+Quote Post
Vizitator_h33t.
mesaj Jan 27 2009, 03:25 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (Vizitator_Mirela. @ Jan 27 2009, 01:04 PM) *
Si mintea nu-l duce la alta solutie decat sa-mi vandalizeze masina.Sunt 100% sigura ca asta se va intampla in prima noapte cand imi voi parca masina pe noul meu loc.

Despre asta va intrebam : ce as putea face sa evit asta?

cam ce ai astepta sa-ti spunem? sa ataci tu prima, pentru ca atacul e cea mai buna aparare?
evident ca nu putem sugera asa ceva, inca mai avem legi (alea proaste) , inca mai avem politie (aia ... care este smile.gif ), inca mai avem justitie (aia mad.gif ). fa-ti CASCO la masina, parcheaza pe locul pe care l-ai inchiriat, si restul ... mai vezi! daca gasesti stergatoarele ridicate, cheama politia pentru ca cineva a avut o tentativa de furt - EXACT, furt! (nu pui mana pe bunul altuia , caci se cheama tentativa de furt!). daca o gasesti zgariata, sau "vopsita" - iarasi chemi politia, ca doar nu o sa-l chemi pe Raed Arafat ( smile.gif ). a, si vad ca nu specifici locatia, in ce "parohie" - sector se desfasoara actiunea aceasta? numai bine, si curaj!

+Quote Post
mesaj Jan 27 2009, 08:02 PM
Mesaj #129

Guests

in sectorul 6,mai precis in Drumul Taberei

CASCO am

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 28 2009, 09:47 AM
Mesaj #130

Guests

solutia cu parcometre intre blocuri nu e aplicabila.
in general in zona respectiva parcheaza doar rezidenti, nu merita sa pui parcometru acolo

intre blocuri insa se poate pune parcometru, pentru citeva parcari, pentru vizitatori.
eu daca merg in vizita la cineva, as da si dublu sau triplu decit dau in centru, doar sa stiu ca am unde parca, si ca nu ma trezesc cu surprize ca am parcat pe locul cuiva, marcat sau nemarcat.
daca taxa e mare, pe ora, si vine cineva de la parcari odata la 1-2 ore sa verifice situatia, sigur acea parcare va fi libera.

faza cu parcatul la liber, fara alocarea locurilor, cine vine primul ala e, e o aberatie. pai sunt unii care vin tot timpul tirziu acasa. ei ce sa faca? sa nu aibe unde parca?

mai degraba e faza cu licitatia, sa se liciteze pe parcare, excluzind firmele, sau masinile de firma, si sa se puna tablita cu numarul masinii care are drept de parcare acolo. si tot asa, vine cineva de la parcari, din timp in timp sa verifice daca se respecta parcarea, adica sa nu parcheze altcineva acolo. sau doar cind este chemat.

in felul asta ar iesi o treaba civilizata, se vede unde poti parca si unde nu.

insa e clar ca o licitatie va incurca pensionarii, pentru ca ei nu isi vor permite sa plateasca taxe prea mari.

oricum, interzicerea atribuiri de parcari pentru masinile luate in leasing e aiurea. ar trebui sa se dea prioritate masinilor personale, apoi masinilor leasing pentru care se dovedeste ca sunt personale, apoi eventual altor felul de masini, daca mai sunt locuri.

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 28 2009, 09:53 AM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (h33t @ Jan 27 2009, 03:25 PM) *
cam ce ai astepta sa-ti spunem? sa ataci tu prima, pentru ca atacul e cea mai buna aparare?
evident ca nu putem sugera asa ceva, inca mai avem legi (alea proaste) , inca mai avem politie (aia ... care este smile.gif ), inca mai avem justitie (aia mad.gif ). fa-ti CASCO la masina, parcheaza pe locul pe care l-ai inchiriat, si restul ... mai vezi! daca gasesti stergatoarele ridicate, cheama politia pentru ca cineva a avut o tentativa de furt - EXACT, furt! (nu pui mana pe bunul altuia , caci se cheama tentativa de furt!). daca o gasesti zgariata, sau "vopsita" - iarasi chemi politia, ca doar nu o sa-l chemi pe Raed Arafat ( smile.gif ). a, si vad ca nu specifici locatia, in ce "parohie" - sector se desfasoara actiunea aceasta? numai bine, si curaj!

Unde ai vazut tu ca daca iti ating tie masina se cheama tentativa de furt? era dupa gard?
daca e pe domeniu public ti-o pot atinge, pot sa scriu "spala-ma" pe ea, sau chiar sa ma usurez pe ea, si nu se cheama tentativa de furt.
atita timp cit nu ti-o mut de acolo, nici macar un milimetru, nu e tentativa de furt.

eventual vandalism. insa ridicatul stergatoarelor nu intra la vandalism. e un semn, de atentionare, ca nu ti-ai lasat masina unde trebuie. e primul semn, cel mai de bun simt. urmatorul ar fi desumflat roti, taiat roti, zgirieturi pe tabla, sau spart geamul. acolo poti chema politia. in rest nu vine, sau daca vine, vine o data, de doua ori, si apoi te ia la alarmist, ca ii pui degeaba pe drumuri.

si daca e sa ne legam si de CASCO, cred ca nu se baga la vandalism. depinde de clauze, dar unele firme evita exact asta. vandalismul va trebui rezolvat de politie.

+Quote Post
Vizitator_gf.
mesaj Jan 28 2009, 09:59 AM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (Vasile @ Dec 11 2008, 12:36 PM) *
Esti despteapta foc. Pacat de tine si de tonul tau de mahala.

Cand am schimbat apartamentul am aflat ca toate locurile fusesera "cumparate". Nu m-am certat cu nimeni, am gasit sa parchez mai departe.

Din pacate la bloc exista multe exemplare ca tine, fara pic de bun simt cu care evit sa intru in contact.
Imi este usor sa ii determin pe unii vecini sa renunte la locul de parcare, chiar foarte usor. Poate ca i-as putea determina sa renunte si la masina in 2 luni.
Totusi sunt om si nu ma pun la mintea lor.
Inteleg ca magaria este facuta de la Primaria de sector si voi face in continuare demersuri pentru a se remedia situatia.

+Quote Post
Vizitator_gf.
mesaj Jan 28 2009, 10:03 AM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (Vasile @ Dec 11 2008, 12:36 PM) *
Esti despteapta foc. Pacat de tine si de tonul tau de mahala.

Cand am schimbat apartamentul am aflat ca toate locurile fusesera "cumparate". Nu m-am certat cu nimeni, am gasit sa parchez mai departe.

Din pacate la bloc exista multe exemplare ca tine, fara pic de bun simt cu care evit sa intru in contact.
Imi este usor sa ii determin pe unii vecini sa renunte la locul de parcare, chiar foarte usor. Poate ca i-as putea determina sa renunte si la masina in 2 luni.
Totusi sunt om si nu ma pun la mintea lor.
Inteleg ca magaria este facuta de la Primaria de sector si voi face in continuare demersuri pentru a se remedia situatia.

De curiozitate, cum va e "usor sa ii determin pe unii vecini sa renunte..." ? Cum e posibil ca o persoana care face parada de politete sa insinueze asa ceva? My god, e plina lumea de supermeni si nici nu banuiam macar!
Superman Politicos dar degraba deTerminator! Frumos, n-am ce zice...

+Quote Post
corect
mesaj Jan 28 2009, 11:29 AM
Mesaj #134

Membru veteran

Citeaza (qwe @ Jan 28 2009, 09:47 AM) *
insa e clar ca o licitatie va incurca pensionarii, pentru ca ei nu isi vor permite sa plateasca taxe prea mari.

Ceea ce ar fi excelent pentru ca ei oricum tin in general masini degeaba si nu le folosesc.

+Quote Post
corect
mesaj Jan 28 2009, 11:32 AM
Mesaj #135

Membru veteran

Citeaza (qwe @ Jan 28 2009, 09:53 AM) *
Unde ai vazut tu ca daca iti ating tie masina se cheama tentativa de furt? era dupa gard?
daca e pe domeniu public ti-o pot atinge, pot sa scriu "spala-ma" pe ea, sau chiar sa ma usurez pe ea, si nu se cheama tentativa de furt.
atita timp cit nu ti-o mut de acolo, nici macar un milimetru, nu e tentativa de furt.

eventual vandalism. insa ridicatul stergatoarelor nu intra la vandalism. e un semn, de atentionare, ca nu ti-ai lasat masina unde trebuie. e primul semn, cel mai de bun simt. urmatorul ar fi desumflat roti, taiat roti, zgirieturi pe tabla, sau spart geamul. acolo poti chema politia. in rest nu vine, sau daca vine, vine o data, de doua ori, si apoi te ia la alarmist, ca ii pui degeaba pe drumuri.

si daca e sa ne legam si de CASCO, cred ca nu se baga la vandalism. depinde de clauze, dar unele firme evita exact asta. vandalismul va trebui rezolvat de politie.

Primul semn si de bun simt este bilet scris pus in parbriz cu atentionare si motive clare. Ridicatul stergatoarelor mie mi se pare nesimtire mai ales daca s-a parcat intr-un loc nemarcat. Dezumflat roti intra la vandalism, facut nevoi etc intra la nesimtire crasa. Eu as chema Casco dar as incerca si sa il pozez pe ala de a facut-o sa le dau si probe. Si multe companii de Casco au aceasta clauza in contract.

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Jan 28 2009, 01:56 PM
Mesaj #136

Guests

opresculeeeeeeee, trezireaaaaaaaaa,
lumea are nevoie de locuri de parcare nu de interziceri. astia cu masini de firma si in leasing contribuie cel mai mult la bugetul bucurestiului.....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 28 2009, 03:04 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (corect @ Jan 28 2009, 11:32 AM) *
Primul semn si de bun simt este bilet scris pus in parbriz cu atentionare si motive clare.

Eu am gasit intr-o seara locul de parcare ocupat. Am lasat un bilet in care il rugam (respectuos) pe proprietar sa nu mai parcheze acolo masina pentru ca am autorizatie de parcare pentru acel loc, pentru care platesc. Respectiva masina a ramas parcata o zi, doua zile ... intre timp biletul disparuse de sub stergator. A treia zi am sunat la Politia Comunitara si am anuntat evenimentul. In dupa-amiaza aceleiasi zile masina a fost ridicata.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Oprescu..
mesaj Jan 28 2009, 06:12 PM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (dorinteodor @ Jan 28 2009, 01:56 PM) *
opresculeeeeeeee, trezireaaaaaaaaa,
lumea are nevoie de locuri de parcare nu de interziceri. astia cu masini de firma si in leasing contribuie cel mai mult la bugetul bucurestiului.....

Si mai bag o data postul: masini de servicu cum sunt vidanja, tractarile auto, Tir-urile, etc. cum le pui la tine in parcare? sau la tine pe strada?

+Quote Post
Vizitator_Bob.
mesaj Jan 28 2009, 06:59 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (dorin @ Jan 26 2009, 11:17 AM) *
nu vad nimic normal in tot forumul asta. Este o idiotenie ca primaria sa inchirieze locurile din fata blocului. Daca ar fi destule locuri de parcare, as mai zice. Daca ar fi parcari subterane si amenajate de primarie, as mai zice. Dar asa. nu cred ca este in regula. Oameni buni, nu va dati seama de aberatia situatiei? Daca vine in vizita cineva din alt sector sau alta localitate, unde dracul parcheaza? In fata blocului nu gaseste loc, clar, dar nu va gasi nici in fata altui bloc. Nu va gasi niciunde. Solutia e sa nu mai vina in vizita sau sa vina cu taxi. Si asa se imbogateste ala cu taxi. Apropo taximetristu unde isi parcheaza masina? Da jos firma si gata, e privat. Eu cred ca e o solutie cretina, pentru cretini. Si daca voi sinteti multumiti de ea... inseamna ca ca v-au prostit. Nu e posibil ca toate solutiile la probleme sa fie interziceri si amenzi. Se poate la noi pentru ca sintem o tara de prosti care se multumesc cu taxa asta sau discuta despre valoarea taxei nu despre cat e de aberanta.

Locurile din fata blocului ajung sa fie licitate tocmai din cauza ca se gasesc "proprietari de strada/trotuar" care vor sa parcheze neaparat pe un loc, ca si cum ar fi numai al lor. Normal ca vecinii or sa se enerveze daca smecherul nu renunta si se arde in figuri, asa ca or sa mearga la primarie si sa solicite licitatie. Adica toti platim ca prostii pentru ca niste marlani tin cu dintii de un loc de parcare. Iti zic sigur ca un specimen ca asta prefera sa-i futzi nevasta decat sa-i ocupi locul de parcare...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 29 2009, 08:08 AM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (Vizitator_Oprescu. @ Jan 28 2009, 06:12 PM) *
Si mai bag o data postul: masini de servicu cum sunt vidanja, tractarile auto, Tir-urile, etc. cum le pui la tine in parcare? sau la tine pe strada?

Nea', inainte de a repeta aceeasi intrebare stupida citeste regulamentul de functionare a parcarilor de resedinta ...

http://www.adp2-bucuresti.ro/documente/reg...are_parcari.doc

3. Să facă dovada, prin prezentarea în original a Cărţii de Identitate a Vehiculului sau a Certificatului de Înmatriculare, a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul funcţional a cărui masă să nu depăşească 3,5 t ;

+Quote Post
Vizitator_cel_sarac _cu _duhul.
mesaj Feb 1 2009, 02:27 PM
Mesaj #141

Guests

MA UIT LA VOI SI VA CITESC PASUL! SI-ATAT! DACA VOI NU PUTETI AVEA UN PUNCT COMUN SI VA CREDETI ORICUM, NUMAI IDIOTI NU...., EI CE SA FACA PROSTILOR? SA GASEASCA SOLUTII PENTRU VOI? NU MERITATI ALTCEVA! DOAR ASTA MERITATI: COMPETENTE ALE INCOMPETENTEI LOR PENTRU CAT TIMP II VE-TI ALEGE! PUNETI DRACU MANA SI APARATI-VA DREPTURILE IMPREUNA, NU VA MAI INVRAJBITI INTRE VOI, NU FAC EI SUFICIENT ASTA? PROPUNETI O DATA DE INTALNIRE LA PMB, CACACIOSILOR CURAJOSI!!!

+Quote Post
Vizitator_cel bogat cu ce vrea muschii lui.
mesaj Feb 1 2009, 03:19 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (cel_sarac _cu _duhul @ Feb 1 2009, 02:27 PM) *
MA UIT LA VOI SI VA CITESC PASUL! SI-ATAT! DACA VOI NU PUTETI AVEA UN PUNCT COMUN SI VA CREDETI ORICUM, NUMAI IDIOTI NU...., EI CE SA FACA PROSTILOR? SA GASEASCA SOLUTII PENTRU VOI? NU MERITATI ALTCEVA! DOAR ASTA MERITATI: COMPETENTE ALE INCOMPETENTEI LOR PENTRU CAT TIMP II VE-TI ALEGE! PUNETI DRACU MANA SI APARATI-VA DREPTURILE IMPREUNA, NU VA MAI INVRAJBITI INTRE VOI, NU FAC EI SUFICIENT ASTA? PROPUNETI O DATA DE INTALNIRE LA PMB, CACACIOSILOR CURAJOSI!!!

Oprescule! Sorine ! stai o minuta si nu mai urla, ia-ti rudotelu cel de toate zilele, numara pina la opt miliarde din 1 in 1 si calmeaza-te!
ce poti face tu pentru noi? sa ne lasi vere, sa te duci in thailanda vreo 30000 de zile! a, si ia-l si pe vanghelie cu tine! CONSTIPATULE FRICOS!

+Quote Post
Vizitator_MLZ.
mesaj Feb 1 2009, 05:50 PM
Mesaj #143

Guests

>Daca privim lucrurile in felul asta , nedrept este si ca unii se nasc inteligenti si alti prosti.
Pai daca esti socialist, chiar asa consideri. Si infiintezi pt asta un minister pentru "Egalitatea de sanse" ohmy.gif))
Oricum, ideea este ca de fapt toti se nasc prosti si unii se desteapta. Dar nu in genul in care crezi tu ....

>In al doilea rand nu-mi impune primaria ce masina sa folosesc.
Ba tocmai, ca locul unde iti depui tu masina langa bloc este proprietate publica. Carevasazica hotaraste fix primaria ce si cum. Ca primaria n-o face echitabil, asta e alta poveste (dupa mine din cauza dezechilibrului trebuie desfiintate toate parcarile concesionate, sa fie la "liber" toate. Nici macar varianta cu licitatia anuala nu este buna, data fiind disproportia intre nr de locuri si nr de autoturisme.)

>Ca proprietar am dreptul al un loc de parcare (in masura in care acesta exista). Si cu asta basta. Nu conteaza cine este proprietarul masinii ci utilizatorul.
Ca proprietar al cui? Al apartamentului? Al autoturismului?
Desi nu te-ai gandit la asta, ai "dreptul" doar in masura in care noi toti, societatea, .... prin reprezentantii ei - aka primaria .... asta e, nici mie nu-mi place birocratia angry.gif .... hotaram un anumit mod de concesionare. Cum si tu esti "actionar" al societatii, ai dreptul egal cu toti sa concesionezi.
Dar trebuie sa retii ca nu-ti da dreptul decat de folosinta. Asta-i tot.

"Vreau", "Da-mi", "Fa-mi", "Am dreptul" ... nu merge decat cu Mamica si Tatciu' ... biggrin.gif

>Masina este o necesitate . Atata timp cat ma deplasez confortabil din punctul A in B cu ea , putin imi pasa ce
>nume are trecut in talon.

Din punctul asta de vedere, ai dreptate. Din punctul de vedere al deplasarii.

N.B. Cei care aveti masina-n leasing, verificati inca o data ce scrie la "proprietar" in acte. Voi NU aveti masina, voi imprumutati o masina. Nu-i tot un drac. De aici si diferenta de tratament. Asta e, avantaje si dezavantaje....

+Quote Post
Vizitator_Anonim iritat de prostie.
mesaj Feb 1 2009, 08:19 PM
Mesaj #144

Guests

E ABERANT sa inchiriezi spatiul public de resedinta! Daca sunt mai putine locuri de parcare decat masini, de ce sa fie inchiriate numai la unii?? Prostia si rautatea romanului... Spatiul public trebuie sa ramana public, pt ca toti platim pt el.

Primul venit sa parcheze in locul liber. Dupa ce-l paraseste, e public si liber sa fie ocupat de altul, ca doar nu e mostenire de la tac'su. Asa este si in Vest, si nimeni nu se supara, pt ca n-are de ce. Parcarea din fata blocului e spatiu public, nu-i apartine, nu a primit-o cu apartamentul.

Urmeaza sa inchirieze si drumurile, sa mearga numai unii pe ele...

+Quote Post
Vizitator_Anonim iritat de prostie.
mesaj Feb 1 2009, 08:21 PM
Mesaj #145

Guests

E ABERANT sa inchiriezi spatiul public de resedinta! Daca sunt mai putine locuri de parcare decat masini, de ce sa fie inchiriate numai la unii?? Prostia si rautatea romanului... Spatiul public trebuie sa ramana public, pt ca toti platim pt el.

Primul venit sa parcheze in locul liber. Dupa ce-l paraseste, e public si liber sa fie ocupat de altul, ca doar nu e mostenire de la tac'su. Asa este si in Vest, si nimeni nu se supara, pt ca n-are de ce. Parcarea din fata blocului e spatiu public, nu-i apartine, nu a primit-o cu apartamentul.

+Quote Post
Vizitator_Ignorantul.
mesaj Feb 1 2009, 08:49 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Anonim iritat de prostie @ Feb 1 2009, 08:21 PM) *

In care Vest? ai umlat tu prin tot Vestul? la italieni cumva? pai vezi ? neee .... lasa abureala demagogica. problema e ca nu-s locuri de parcare, si ca nu avem deocamdata solutii pentru asta. iar cu spatiul public, mai gandeste-te: se dau concesii pe tz ani din domeniul public, ca faca concesionarul ce scrie in contract cu acea bucata de domeniu public. in mult mai mic, contractul de inchiriere de loc de parcare e cam acelasi lucru.

atit ca nu e loc pentru toti (in parcare, la afaceri cu bucati din domeniul public, la afaceri cu petrol smile.gif , etc.

+Quote Post
Vizitator_mariana.
mesaj Feb 7 2009, 09:27 AM
Mesaj #147

Guests

E aberant sunt de acord ca masinile de firma n-au ce cauta in parcarea de resedinta, dar cei care au adresa in imobilul respectiv inscrisa in c.i. si masina este pe alt nume [ frate plecat din tara de 10 ani] ramanadu-mi mie ,platind taxe la ea pot inchiria nu loc de parcare? masina este tot de bucuresti

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Feb 13 2009, 09:19 AM
Mesaj #148

Guests

Se stie ca in Bucuresti au venit cei mai prosti oameni din tara.
Scursurile au ajuns la conducere si fac legi.
Cu astfel de oameni nu o sa se rezolve nimic, niciodata.
In timp ce noi ne omoram pentru un loc de parcare ei isi rezolva socotelile pe banii nostri.

+Quote Post
Vizitator_Parca_are.
mesaj Mar 3 2009, 10:25 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 22 2009, 06:56 PM) *
de acord.
gresita nu e valoarea amenzii (dimpotriva, amenzile ar trebui sa fie mult mai mari decat sunt) ci taxa pentru parcare. 88 de lei pe an isi permite orice parlit. corect ar fi ca parcarea sa fie 3000 RON pe an. mai ales ca a avea loc de parcare a devenit un mic lux.

Si daca ajungi sa platesti 3-4000 RON/an pentru un loc de parcare iar la sosirea de la serviciu, gasesti o tuta care a ignorat indicatorul si a parcat pe locul tau, ce ai face?!

+Quote Post
Vizitator_Parca_are.
mesaj Mar 3 2009, 10:33 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (Anonim iritat de prostie @ Feb 1 2009, 08:21 PM) *

Nu stiu de care Vest vorbesti, in Germania (Republica Federala Germania) NICIO PRIMARIE nu-ti inmatriculeaza masina nou achizitionata, daca in planul cadastral al adresei la care vrei sa inmatriculezi masina, nu ai loc LIBER sau - daca locatia permite - loc inchiriat de la primarie. Multi sunt interesati sa-si vanda masina veche nu numai datorita taxelor, impozitelor si celorlalte cheltuieli ci si pentru a-si elibera locul de parcare...
In ceea ce priveste legea primului venit, de ce nu vi sa parchezi la mine la bloc - aici sunt multe locuri libere peste zi, pentru ca TOATE sunt inchiriate) si de aici sa te duci pe jos acasa? smile.gif

+Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 01:18 PM