IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Guvernare umana sau guvernare divina ?
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 28 2010, 04:16 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 26 2010, 02:00 PM) *
1. Vad ca in continuare continui sa eviti sa raspunzi la problemele incomode. Este o problema de comunicare din partea ta.
2. sa nu confunzi credinta in Dumnezeu cu credinta in confesiunea din care faci parte.[/b]
3. De ce crezi tu ca 20 de secole (de la Hristos pana acum) a lasat amar de omenire,din veacul 3 sau 4, sa tina duminica,daca ar fi esential sa tinem sambata?

1. Ti-se pare tie. Daca intrebarile sunt puse tendentios, e normal sa nu raspund.
2. Te referi probabil la invatatura ,nu la credinta, caci credinta e una singura, aceia in Iisus Hristos.
Referitor la invatatura, pot sa-ti argumentez biblic punct cu punct ca ceea ce cred eu e in armonie cu Biblia.
3. Dumnezeu nu-i obliga pe oameni sa creada altceva dact ceea ce aleg ei. Dar, ii avertizeaza si le arata drumul corect, adevarul,restul depinde e de ei.
Niciodata adevarul n-a fost de partea majoritatii (vezi despre grupa de ucenici a lui Iisus). De aceea, majoritatea crestinilor accepta o invatatura falsa,pagana pentru ca asa au apucat, asa li s-a impus sau asa vor ei fara sa studieze biblic daca este si corecta.
E adevarat ca, a accepta Sabatul (Sambata) ca zi de inchinare saptamanala in viata ta implica multe sacrificii si noi nu suntem dispusi sa le facem.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 28 2010, 04:20 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 26 2010, 02:09 PM) *
Dragul meu Messer,serios lasa harta si indicatoarele,ridica ochii ratiunii si ai sa vezi lumina,asculta cu inima si ai sa auzi!Iti trebuie credinta si curaj. Si dragoste,prima si totusi cea dintai uitata.

Imi sugerezi sa ma ratacesc, se pare. Tine pentru tine ideea aceasta. Dragoste fara ascultare nu exista. Aceea nu e dragoste, care nu asculta de ce spune Dumnezeu, e incumetare.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 28 2010, 03:58 PM
Mesaj #63

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Messer @ Apr 28 2010, 04:20 AM) *
Imi sugerezi sa ma ratacesc, se pare. Tine pentru tine ideea aceasta. Dragoste fara ascultare nu exista. Aceea nu e dragoste, care nu asculta de ce spune Dumnezeu, e incumetare.

Dragostea inseamna sa lasi celuilalt libertatea!Ceea ce exprimi tu este SUPUNERE OARBA!Diferit!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj Apr 28 2010, 06:57 PM
Mesaj #64

Guests

Dragostea este viata fiecarei fiinte.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 29 2010, 04:19 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 28 2010, 04:20 AM) *

Vreau sa spun ca te-ai oprit asupra unor lucruri mai putin importante.Asa cred eu.

Gal 2.21. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.

si

Gal 3.10. Caci toti cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru ca este scris: "Blestemat este oricine nu staruie in toate lucrurile scrise in cartea Legii, ca sa le faca."
11. Si ca nimeni nu este socotit neprihanit inaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este invederat, caci "cel neprihanit prin credinta va trai."
12. Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele."

Nici pe departe nu sunt eu in masura sa judec drumul tau.

Poate ca ar trebui sa realizezi ca pretentia de a spune unuia "esti adevarat" si altuia "esti gresit" este imorala.Oamenii sunt failibili. Conditia noastra pe acest pamant este supusa greselii.

Atitudinea triumfalista,de credinta totala pe care o afisezi nu se potriveste cu conditia de crestin autentic.

Tu nu ai credinta sa vorbesti de la suflet la suflet cu un om care crede in Domnul altfel decat tine. Cum vrei sa faci un ateu sa creada? Tare orb trebuie sa fii..

Asa credeti voi,ca daca Domnul a iubit lumea si a trimis pe Fiul,se refera la cativa?!..

Sa-ti imaginezi ca oamenii se impart in doua,cine a tinut sabatul si cine nu a tinut sabatul,este un nonsens.

Sunteti suiti intr-o masina a timpului.Totusi iti spun "la revedere!" smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 29 2010, 05:38 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 29 2010, 04:19 AM) *
Vreau sa spun ca te-ai oprit asupra unor lucruri mai putin importante.Asa cred eu.

Gal 2.21. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.

si

Gal 3.10. Caci toti cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru ca este scris: "Blestemat este oricine nu staruie in toate lucrurile scrise in cartea Legii, ca sa le faca."
11. Si ca nimeni nu este socotit neprihanit inaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este invederat, caci "cel neprihanit prin credinta va trai."
12. Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele."

Nici pe departe nu sunt eu in masura sa judec drumul tau.

Poate ca ar trebui sa realizezi ca pretentia de a spune unuia "esti adevarat" si altuia "esti gresit" este imorala.Oamenii sunt failibili. Conditia noastra pe acest pamant este supusa greselii.

Atitudinea triumfalista,de credinta totala pe care o afisezi nu se potriveste cu conditia de crestin autentic.

Tu nu ai credinta sa vorbesti de la suflet la suflet cu un om care crede in Domnul altfel decat tine. Cum vrei sa faci un ateu sa creada? Tare orb trebuie sa fii..

Asa credeti voi,ca daca Domnul a iubit lumea si a trimis pe Fiul,se refera la cativa?!..

Sa-ti imaginezi ca oamenii se impart in doua,cine a tinut sabatul si cine nu a tinut sabatul,este un nonsens.

Sunteti suiti intr-o masina a timpului.Totusi iti spun "la revedere!" smile.gif

Iarasi vad ca ai inteles gresit relatia dintre credinta si ascultare. Iti place sa citezi ce-ti convine tie, ce sustine doctrina ta, si nu vrei sa iei in calcul ce spune intreaga Scriptura in legatura cu aceasta tema. Te-ai oprit la cateva versete pe care le-ai inteles eronat fara sa iei in calcul ca exista si altele care te contrazic.
Cum interpretezi : Romani 3.31, 7.14,22,25, 8.3-4,7, 13.8-10, Galateni 3.10,13, 19, 24-25.....?

Hristos ma invata sa-i iubesc pe toti oameni, fara sa-i impart in mintea mea in pierduti sau salvati. Aceasta e problema Lui. Dar, cand unui om i se descopera un adevar, stie ca e necesar sa-l traiasca si n-o face va raspunde inaintea lui Dumnezeu. Nu ne putem juca cu focul .
Bunaoara, aici s-a discutat putin si despre ziua de odihna.
Iti doresc o zi speciala cu Iisus si cu adevarul Sau.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 30 2010, 12:35 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 29 2010, 05:38 AM) *
Iarasi vad ca ai inteles gresit relatia dintre credinta si ascultare. Iti place sa citezi ce-ti convine tie, ce sustine doctrina ta, si nu vrei sa iei in calcul ce spune intreaga Scriptura in legatura cu aceasta tema. Te-ai oprit la cateva versete pe care le-ai inteles eronat fara sa iei in calcul ca exista si altele care te contrazic.
Cum interpretezi : Romani 3.31, 7.14,22,25, 8.3-4,7, 13.8-10, Galateni 3.10,13, 19, 24-25.....?

Hristos ma invata sa-i iubesc pe toti oameni, fara sa-i impart in mintea mea in pierduti sau salvati. Aceasta e problema Lui. Dar, cand unui om i se descopera un adevar, stie ca e necesar sa-l traiasca si n-o face va raspunde inaintea lui Dumnezeu. Nu ne putem juca cu focul .

Ciudat,exact aceeasi observatie aveam si eu de facut: Ca citezi ce este in favoarea spuselor tale si nu vezi versetele ce te contrazic.Adevarat,poate ca nu inteleg relatia dintre credinta si ascultare,asa cum o intelegi tu.
Spui ca ma opresc doar la ce imi convine.Bine,o sa citez versetele date de tine si versetele din context,nu cele pe care le aleg eu.Sper ca asa este bine.
Sursa este traducerea Cornilescu,de pe net.

Romani 3:31 Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Ok.Zici ca sprijina ceea ce spui tu. Hai sa citim cateva versete mai sus:

Romani 3:19. Stim insa ca tot ce spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice gura sa fie astupata, si toata lumea sa fie gasita vinovata inaintea lui Dumnezeu.

si mai departe..

20. Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
21. Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege – despre ea marturisesc Legea si Prorocii –
22. si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta in Isus Hristos, pentru toti si peste toti cei ce cred in El. Nu este nicio deosebire.
23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.
24. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus.
25. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu;
26. pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus.
27. Unde este, dar, pricina de lauda? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei.
28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

In versetul 19 se intelege ca sub Lege nimeni nu putea sa se socoteasca fara vina in fata lui Dumnezeu. Pentru ca Legea iudaica dadea constiinta deplina a pacatului.(20)

Venirea Domnului,intruparea, aduce aceasta neprihanire (21) si fara sa mai fie nevoie de Lege.
Atentie! Nu este nici o deosebire (22) intre cei ce tin legea,evreii,si cei ce nu o tin,neamurile,neprihanirea vine prin credinta in Hristos.Tineau neamurile sabatul?
Mai departe se subliniaza acelasi lucru,si cum s-a petrecut el (25) tocmai pentru o intelegere deplina.
Lauda care a trecut (27) este tocmai legea.
Mai lamurit ca in versetul (28) greu se poate spune!

Ai sa ma intrebi,pe buna dreptate,ce vrea sa spuna atunci versetul 31?
Dupa parerea mea,intarirea legii inseamna ceva mai puternic si mai indreptatit decat o lege.
Pavel nu putea spune evreilor sa renunte la lege.Dar nu avea rost sa ceara romanilor sa tina Legea. Asa cum se vede si in Galateni.

Crezi ca ne jucam cu focul.. Scrie: Nu va temeti!

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 30 2010, 01:42 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 29 2010, 05:38 AM) *

Pentru Romani cap.7: 14,22,25 si urmatorul capitol,8.

Aceiasi observatie.Daca citesti paginile intregi,de la inceput,ai sa gasesti multe citate ce subliniaza trecerea legii.
Pavel explica si mecanismul psihologic prin care Legea sublinia firea omeneasca.Tot capitolul 7 si capitolul 8 la inceput ar fi de citat pentru aceasta.

La capitolul 13:8,9,10 nu inteleg ce ai gasit ca argumente pentru sustinerea legii deci a sabatului.
Implinirea legii este iubirea de aproapele.

13:8. Sa nu datorati nimanui nimic, decat sa va iubiti unii pe altii: caci cine iubeste pe altii a implinit Legea.

Inteleg de aici draga Messer ca cine iubeste pe altii a implinit legea,nu cine a implinit legea,iubeste pe altii.
Asadar,deasupra legilor de oricare fel ar fi ele sta porunca hristica a iubirii.

Implinirea acesteia este implinirea legii,iar nu implinirea legii este iubire de aproapele.

Tinerea sambetei te poate ajuta sa iubesti crestineste.Dar iubirea crestina se poate lipsi de sambata.

Toate cele bune!Se insereaza curand.Sabat fericit!

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 3 2010, 04:06 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 30 2010, 12:35 PM) *
1. Romani 3:31 Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.
Ok.Zici ca sprijina ceea ce spui tu. Hai sa citim cateva versete mai sus:
Romani 3:19. Stim insa ca tot ce spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice gura sa fie astupata, si toata lumea sa fie gasita vinovata inaintea lui Dumnezeu.
si mai departe..
20. Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
21. Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege – despre ea marturisesc Legea si Prorocii –
22. si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta in Isus Hristos, pentru toti si peste toti cei ce cred in El. Nu este nicio deosebire.
23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.
24. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus.
25. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu;
26. pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus.
27. Unde este, dar, pricina de lauda? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei.
28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

In versetul 19 se intelege ca sub Lege nimeni nu putea sa se socoteasca fara vina in fata lui Dumnezeu. Pentru ca Legea iudaica dadea constiinta deplina a pacatului.(20)

2. Venirea Domnului,intruparea, aduce aceasta neprihanire (21) si fara sa mai fie nevoie de Lege.
Atentie! Nu este nici o deosebire (22) intre cei ce tin legea,evreii,si cei ce nu o tin,neamurile,neprihanirea vine prin credinta in Hristos.Tineau neamurile sabatul?
Mai departe se subliniaza acelasi lucru,si cum s-a petrecut el (25) tocmai pentru o intelegere deplina.
Lauda care a trecut (27) este tocmai legea.
Mai lamurit ca in versetul (28) greu se poate spune!

Ai sa ma intrebi,pe buna dreptate,ce vrea sa spuna atunci versetul 31?
Dupa parerea mea,intarirea legii inseamna ceva mai puternic si mai indreptatit decat o lege.
Pavel nu putea spune evreilor sa renunte la lege.Dar nu avea rost sa ceara romanilor sa tina Legea. Asa cum se vede si in Galateni.

1. In toata teologia lui Pavel legata de lege din noul Testament sunt subliniate cel putin trei aspecte :
I. E zadarnic sa te increzi in Lege fara credinta, pentru a fi mantuit (acele fapte ale Legii)= Romani 3.20-22, 28.
Trebuie doar sa pui lucrurile in ordine: intai credinta, apoi legea, caci credinta nu anuleaza tinerea legii, din contra= Romani 3.31.
Daca crezi in Dumnezeu, vei si asculta de poruncile Lui.
II. Existenta a doua tipuri de legi : morala (cele zece porunci) si ceremoniala (a jertfelor, sarbatorilor, circumciziei...) puse in contrast in epistolele sale (despre care am mai discutat). Faptul ca prima (cea morala, a celor zece porunci) ramane vesnic valabila, iar a doua e cea care a fost desfiintata.
III. Pentru a fi un crestin loial lui Isus trebuie sa asculti de poruncile lui Dumnezeu prin credinta. Aceste porunci sunt rezumate in cele zece + altele din noul Testament.
A nu le intelege in aceasta formula inseamna sa ramai cu un imens gol in inima si in mintea ta.

2. Neprihanirea adusa de Isus nu anuleaza respectarea legii celor zece porunci= Romani 7.14, 22-23,25, 8.3-4, din contra, ne obliga la tinerea ei.
ceea ce a anulat ea a fost obligatia de a mai respecta "regulile ceremoniale= nu mai aducem jertfe, nu mai tinem sarbatorile ceremoniale, adio cu preotia...". Dar, a nu minti, a fi cinstit, a nu te inchina la idoli, a respecta sabatul (porunca a patra a Decalogului)....raman vesnic valabile.
Chiar apostolul Iacov subliniaza obligativitatea tinerii poruncilor morale in epistola sa, la capitolu 2 cu versetul 10.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 3 2010, 04:11 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 30 2010, 01:42 PM) *
Pentru Romani cap.7: 14,22,25 si urmatorul capitol,8.

Aceiasi observatie.Daca citesti paginile intregi,de la inceput,ai sa gasesti multe citate ce subliniaza trecerea legii.
Pavel explica si mecanismul psihologic prin care Legea sublinia firea omeneasca.Tot capitolul 7 si capitolul 8 la inceput ar fi de citat pentru aceasta.

La capitolul 13:8,9,10 nu inteleg ce ai gasit ca argumente pentru sustinerea legii deci a sabatului.
Implinirea legii este iubirea de aproapele.

13:8. Sa nu datorati nimanui nimic, decat sa va iubiti unii pe altii: caci cine iubeste pe altii a implinit Legea.

Inteleg de aici draga Messer ca cine iubeste pe altii a implinit legea,nu cine a implinit legea,iubeste pe altii.
Asadar,deasupra legilor de oricare fel ar fi ele sta porunca hristica a iubirii.

Implinirea acesteia este implinirea legii,iar nu implinirea legii este iubire de aproapele.

Tinerea sambetei te poate ajuta sa iubesti crestineste.Dar iubirea crestina se poate lipsi de sambata.

Toate cele bune!Se insereaza curand.Sabat fericit!

Unde se spune ca legea a trecut in aceste capitole ca eu nu am gasit? din contra vad ca legea lui Dumnezeu ramane.
Iar in romani 13.8-10, se subliniaza ideea ca poruncile de pe a doua tabla a Decalogului sunt rezumate, nu inlocuite de o singura porunca: sa iubesti pe aproapele tau..atat. De unde ai ascos tu ca aceste versete desfiinteaza legea morala?
Iubirea crestina sta, se manifesta in pazirea poruncilor (2 Ioan 5-6),inclusiv a sabatului. citeste mai bine.
daca il iubesti pe Dumnezeu vei asculta din dragoste de poruncile Lui, cele zece. 1Ioan2.3-5

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 3 2010, 06:22 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Messer @ May 3 2010, 04:11 AM) *
Unde se spune ca legea a trecut in aceste capitole ca eu nu am gasit? din contra vad ca legea lui Dumnezeu ramane.
Iar in romani 13.8-10, se subliniaza ideea ca poruncile de pe a doua tabla a Decalogului sunt rezumate, nu inlocuite de o singura porunca: sa iubesti pe aproapele tau..atat. De unde ai ascos tu ca aceste versete desfiinteaza legea morala?
Iubirea crestina sta, se manifesta in pazirea poruncilor (2 Ioan 5-6),inclusiv a sabatului. citeste mai bine.
daca il iubesti pe Dumnezeu vei asculta din dragoste de poruncile Lui, cele zece. 1Ioan2.3-5

Cine a spus ca desfiinteaza legea morala? Din aceasta cauza se spune ca implineste si nu desfiinteaza.. Tocmai ca unii sa nu inteleaga stramb,ca pot face orice.

Confunzi legea morala,sadita in inima tuturor oamenilor,cu un instrument de civilizare si modelare a poporului evreu,sabatul.

Este evident ca daca sabatul avea importanta pe care i-o atribuiti voi,acest lucru ar fi fost mentionat in mai multe randuri.
Domnul nu spune sa tina toti oamenii sabatul,ci doar evreilor. Apostolii nu spun.Nicaieri in scrieri nu se spune: sa tina si neamurile sabat! Tocmai pentru ca nu intr-un ritual sta esenta.

Este treaba ta ce vrei sa citesti si sa intelegi. Eu nu iti spun sa citesti mai bine,sau sa fi mai atent,ci sa citesti cum vrei tu,dar sa nu condamni pe altii,pentru ca nu citesc la fel cu tine.Cand spui de altul "nu tine sambata" si gandesti ca este pierdut pentru asta,eu cred ca esti imoral. Pentru ca sabatul este un ritual,iar iubirea de aproapele este inaintea oricarui lucru.

Matei 22:37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."
38. Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii."

Asta inseamna ca daca iubesc pe Dumnezeu si pe aproapele,si stii ca nu pot face singur asta,atunci tin sau cuprind toata Legea.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 4 2010, 03:54 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Marti @ May 3 2010, 06:22 AM) *
Cine a spus ca desfiinteaza legea morala? Din aceasta cauza se spune ca implineste si nu desfiinteaza.. Tocmai ca unii sa nu inteleaga stramb,ca pot face orice.

Confunzi legea morala,sadita in inima tuturor oamenilor,cu un instrument de civilizare si modelare a poporului evreu,sabatul.

Este evident ca daca sabatul avea importanta pe care i-o atribuiti voi,acest lucru ar fi fost mentionat in mai multe randuri.
Domnul nu spune sa tina toti oamenii sabatul,ci doar evreilor. Apostolii nu spun.Nicaieri in scrieri nu se spune: sa tina si neamurile sabat! Tocmai pentru ca nu intr-un ritual sta esenta.

Este treaba ta ce vrei sa citesti si sa intelegi. Eu nu iti spun sa citesti mai bine,sau sa fi mai atent,ci sa citesti cum vrei tu,dar sa nu condamni pe altii,pentru ca nu citesc la fel cu tine.Cand spui de altul "nu tine sambata" si gandesti ca este pierdut pentru asta,eu cred ca esti imoral. Pentru ca sabatul este un ritual,iar iubirea de aproapele este inaintea oricarui lucru.

Matei 22:37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."
38. Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii."

Asta inseamna ca daca iubesc pe Dumnezeu si pe aproapele,si stii ca nu pot face singur asta,atunci tin sau cuprind toata Legea.

Isus insusi spune ca "sabatul a fost facut pentru om" (Marcu 2.27), nu numai pentru evrei. Si, atata timp cat legea morala, a celor zece porunci exista, exista si sabatul (porunca a patra). Aici nu avem ce comenta.

Eu nu condamn pe nimeni, Dumnezeu condamna. Dar. odata ce stii ce trebuie sa faci si nu faci este un pacat. tu singur te situezi sub osanda.
Dumnezeu e iubire si vrea sa traim in totala ascultare de invataturile Sale, inclusiv de porunca Sabatului.

Sabatul are importanta lui intrucat face parte din cele zece porunci obligatorii pentru mantuire. Nu eu ii acord aceasta importanta.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 4 2010, 08:32 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Messer @ May 4 2010, 03:54 AM) *
Isus insusi spune ca "sabatul a fost facut pentru om" (Marcu 2.27), nu numai pentru evrei. Si, atata timp cat legea morala, a celor zece porunci exista, exista si sabatul (porunca a patra). Aici nu avem ce comenta.

Eu nu condamn pe nimeni, Dumnezeu condamna. Dar. odata ce stii ce trebuie sa faci si nu faci este un pacat. tu singur te situezi sub osanda.
Dumnezeu e iubire si vrea sa traim in totala ascultare de invataturile Sale, inclusiv de porunca Sabatului.

Sabatul are importanta lui intrucat face parte din cele zece porunci obligatorii pentru mantuire. Nu eu ii acord aceasta importanta.

Ai rezumat foarte bine problema. Atunci cand spui "eu nu condamn pe nimeni,Dumnezeu condamna" chiar tu spui ce condamna Dumnezeu.Aceasta este calea spre extremism. Aceasta este departarea de porunca Domnului,noua porunca,cea mai mare si de cea asemenea ei.

"Marcu 2:27. Apoi le-a zis: "Sabatul a fost facut pentru om, iar nu omul pentru Sabat;

28. asa ca Fiul omului este Domn chiar si al Sabatului." "

Ce vrea sa spuna Iisus prin aceea ca este Domn al Sabatului? Ca El este deasupra Sabatului,nu sub Sabat. Iar noi,daca ne imbracam in Iisus,cum suntem? Deasupra sabatului,care este un ritual,nu o lege morala.

Continui sa perseverezi in conceptia aceasta cumplita,atat de departata de spiritul crestin.
Cum socotesti tu ca atata amar de oameni,ce s-au nascut de 20 de secole incoace in bisericile istorice,sunt lasati de Domnul de izbeliste pentru ca nu au facut un ritual?
Aceeasi intrebare se poate pune dealtfel oricui,din orice credinta ori biserica,care crede ca un ritual,de orice fel ar fi el,este o conditie pentru mantuire.

Credinta si numai credinta este tot ce ne trebuie.
Iar numele credintei in Iisus Hristos este Iubire.

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 6 2010, 12:04 PM
Mesaj #74

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Citeaza (Marti @ May 4 2010, 08:32 AM) *
Credinta si numai credinta este tot ce ne trebuie.
Iar numele credintei in Iisus Hristos este Iubire.

Tie nu ti-e jena sa scrii asta si simultan sa faci albie de porci si sa injuri ca un dobitoc pe toti cei care nu sunt de acord cu voi ? Pt ca pur si simplu vor sa le fie lasati copiii in pace ?

Chiar nu va crapa soriciul ala de obraz de rusine ?
Sa-i invatati pe altii IUBIREA, dupa ce-i balacariti ca niste nesimtiti ordinari ?

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 07:42 AM
Mesaj #75

Membru
**

Postari: 82
Inscris: 17-January 09
Utilizatorul numarul: 5 854

Citeaza (Crusoe @ May 6 2010, 12:04 PM) *
Tie nu ti-e jena sa scrii asta si simultan sa faci albie de porci si sa injuri ca un dobitoc pe toti cei care nu sunt de acord cu voi ? Pt ca pur si simplu vor sa le fie lasati copiii in pace ?

Chiar nu va crapa soriciul ala de obraz de rusine ?
Sa-i invatati pe altii IUBIREA, dupa ce-i balacariti ca niste nesimtiti ordinari ?

Bine Crusoe,te rog si pe tine sa ma ierti. Uite,iti dau un link cu un tip ce explica legatura dintre Ecleziast si lumea moderna.Asculta inregistrarea 335 si 336. Nu este propaganda crestina.Asculta.

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 07:44 AM
Mesaj #76

Membru
**

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 07:42 AM) *
Bine Crusoe,te rog si pe tine sa ma ierti. Uite,iti dau un link cu un tip ce explica legatura dintre Ecleziast si lumea moderna.Asculta inregistrarea 335 si 336. Nu este propaganda crestina.Asculta.

Scuze,link-ul este aici:

http://oxigen.tv/

Rostul este sa asculti o mostra de invatamant religios.

+Quote Post
Vizitator_m-am pocait, m-ai convins!.
mesaj May 7 2010, 08:25 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 07:44 AM) *
Scuze,link-ul este aici:

http://oxigen.tv/

Rostul este sa asculti o mostra de invatamant religios.

Zau, asta e invatamant religios? si nu vezi nici urma de propaganda religioasa? Serios si pe cuvantul tau de credincios? De unde vorbeste nenea, de la catedra Liceului Prostirii Neamului, de la cea de filosofie arbitrara a religiilor sau de la un post TV finantat din banii celor care vor sa auda asa ceva si sa-i aduca si pe altii la nivelul lor de intelegere a lucrurilor.

Fa-ne si noua un rezumat al ideilor principale: eu n-am reusit sa ascult nici un sfert din demagogia religioasa facuta de o persoana, un om la fel de civilizat (in aparenta) si pacatos ca si mine, pe un ton de superioritate si cu o voce chinuita sa-i asigure siguranta si sa dea impresia ca el chiar crede in ce spune.
Ce am inteles eu prostul de mine e ca domnul respectiv ne sfatuieste sa nu mai progresam, sa ne intoarcem la stadiul in care ne aflam acu vreo 2000 de ani pe motiv ca progresul si evolutia omenirii e desertaciune, singura iesire din cercul desertaciunilor fiind sa asteptam (in genunchi, cu fata plecata si mainile impreunate catre niste poze cu sfinti si dumnezei) viata de apoi, unde icoanele - pictate de niste oameni din inchipuirea lor proprie - vor deveni realitate si ne vor invita sa poftim in imparatia celui care a creat universul ca sa ne plimbam prin gradini pe unde curg rauri de lapte si miere si sa ajungem astfel la apogeul dezvoltarii umane! Wow, Evrika, o noua descoperire a civilizatiei umane!
Asa de complicat n-a mai sintetizat nimeni esenta cretintei crestine cum o face individul ala!
Problema e ca 'mnealui pare sa profite din plin de avantajele pe care i le ofera viata asta desarta, asigurate bineinteles prin progresul cauzat de gandirea ateista.

Si pana la urma, ce ne-ar sfatui "profesorul" respectiv copii? Sa creada ca nimic nu are nici un rost in lumea reala si ca traim aici ca sa ne rugam sa ajungem pe cealalta?
Cat de indoctrinat trebuie sa fii sa pot crede ca asa ceva e educativ?!

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 09:17 AM
Mesaj #78

Membru
**

Citeaza (m-am pocait, m-ai convins! @ May 7 2010, 08:25 AM) *
Zau, asta e invatamant religios? si nu vezi nici urma de propaganda religioasa? Serios si pe cuvantul tau de credincios? De unde vorbeste nenea, de la catedra Liceului Prostirii Neamului, de la cea de filosofie arbitrara a religiilor sau de la un post TV finantat din banii celor care vor sa auda asa ceva si sa-i aduca si pe altii la nivelul lor de intelegere a lucrurilor.

Fa-ne si noua un rezumat al ideilor principale: eu n-am reusit sa ascult nici un sfert din demagogia religioasa facuta de o persoana, un om la fel de civilizat (in aparenta) si pacatos ca si mine, pe un ton de superioritate si cu o voce chinuita sa-i asigure siguranta si sa dea impresia ca el chiar crede in ce spune.
Ce am inteles eu prostul de mine e ca domnul respectiv ne sfatuieste sa nu mai progresam, sa ne intoarcem la stadiul in care ne aflam acu vreo 2000 de ani pe motiv ca progresul si evolutia omenirii e desertaciune, singura iesire din cercul desertaciunilor fiind sa asteptam (in genunchi, cu fata plecata si mainile impreunate catre niste poze cu sfinti si dumnezei) viata de apoi, unde icoanele - pictate de niste oameni din inchipuirea lor proprie - vor deveni realitate si ne vor invita sa poftim in imparatia celui care a creat universul ca sa ne plimbam prin gradini pe unde curg rauri de lapte si miere si sa ajungem astfel la apogeul dezvoltarii umane! Wow, Evrika, o noua descoperire a civilizatiei umane!
Asa de complicat n-a mai sintetizat nimeni esenta cretintei crestine cum o face individul ala!
Problema e ca 'mnealui pare sa profite din plin de avantajele pe care i le ofera viata asta desarta, asigurate bineinteles prin progresul cauzat de gandirea ateista.

Si pana la urma, ce ne-ar sfatui "profesorul" respectiv copii? Sa creada ca nimic nu are nici un rost in lumea reala si ca traim aici ca sa ne rugam sa ajungem pe cealalta?
Cat de indoctrinat trebuie sa fii sa pot crede ca asa ceva e educativ?!

Nici pe departe nu este vorba de propaganda.. Demagogie,nici pe departe. Asculta cine vrea,nu se face reclama,nu ai primit flyere,spamuri,etc. Poate eu,ca am postat asta pe forum,dar nu este cazul,nu fac propaganda,incerc sa va faci sa intelegeti ca religia,credintele cele mai diverse,cultura,istoria,sunt legate intre ele.

Omul acesta este pastor de meserie.Tipul asta accepta teoria evolutionista,erele geologice,s.a.,citeaza din Camus,Eliade,istorie,filozofie,este toba de carte in sens cat mai laic cu putinta.
Eu ti-am dat acest link pentru ca sa vezi ca se poate discuta despre religie si in alti termeni decat stii de pe forum.Asculta cu atentie si spune ce opinie ai.
Conditia este sa doresti sa asculti fara sa pandesti ce vrei sa auzi.

Daca nu poti sa asculti,nu poti sa-ti faci o opinie,ca atare comentariul tau are ca obiect,ce?.. Parerea pe care o ai in general despre o persoana care pare ca predica,parerea pe care o ai despre religie,oricum,nu in mod real,despre subiectul dat.

Cortexul asociativ este cel ce face treaba asta.Ca atunci cand esti intr-un loc public,cu multa lume,si astepti pe cineva necunoscut,care are o haina galbena de exemplu.Brusc,observi foarte multe persoane imbracate in galben,lucru pe care altfel nu l-ai fi remarcat.

Este mecanismul prin care ajungem sa credem in ghinion,sa asociem nume de persoane cu tipuri de caractere,sau sa credem in zodii..

+Quote Post
Vizitator_m-am pocait, m-ai convins!.
mesaj May 7 2010, 09:41 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 09:17 AM) *
Nici pe departe nu este vorba de propaganda.. Demagogie,nici pe departe. Asculta cine vrea,nu se face reclama,nu ai primit flyere,spamuri,etc. Poate eu,ca am postat asta pe forum,dar nu este cazul,nu fac propaganda,incerc sa va faci sa intelegeti ca religia,credintele cele mai diverse,cultura,istoria,sunt legate intre ele.

Omul acesta este pastor de meserie.Tipul asta accepta teoria evolutionista,erele geologice,s.a.,citeaza din Camus,Eliade,istorie,filozofie,este toba de carte in sens cat mai laic cu putinta.
Eu ti-am dat acest link pentru ca sa vezi ca se poate discuta despre religie si in alti termeni decat stii de pe forum.Asculta cu atentie si spune ce opinie ai.
Conditia este sa doresti sa asculti fara sa pandesti ce vrei sa auzi.

Daca nu poti sa asculti,nu poti sa-ti faci o opinie,ca atare comentariul tau are ca obiect,ce?.. Parerea pe care o ai in general despre o persoana care pare ca predica,parerea pe care o ai despre religie,oricum,nu in mod real,despre subiectul dat.

Cortexul asociativ este cel ce face treaba asta.Ca atunci cand esti intr-un loc public,cu multa lume,si astepti pe cineva necunoscut,care are o haina galbena de exemplu.Brusc,observi foarte multe persoane imbracate in galben,lucru pe care altfel nu l-ai fi remarcat.

Este mecanismul prin care ajungem sa credem in ghinion,sa asociem nume de persoane cu tipuri de caractere,sau sa credem in zodii..

Mai bestie a inteligentei umane, omul ala (atentie un OM) spune concret (cu sute de cuvinte insa si repetand aceeasi idee la nesfarsit) ca lumea reala si evolutia e desertaciune, iar cea de apoi e rostul omului pe pamant.. si ca asta ar inseamna evolutie si sa nu "te mai intorci in cerc" sa ajungi in rai, la sanu' lu 'mnezeu.
Daca tu accepti o asemnea "filosofie", scoasa din rastalmacirea ideilor unor minti luminate ale omenirii (nu i-ar fi rusine!), priveste si asculta cat vrei la indivizi ca asta, dar nu-mi posta mie o asemenea reclama fatisa, o asemenea incercare de a prinde si la oameni inteligenti si culti aici! Nu e argument in sustinerea religiei, e aceeasi incercare de indoctrinare care se face pe toate canalele, nu numai pe alea de televiziune!

Sa te-ajute cine vrei (chiar si dumnezeu, daca tot crezi in el) sa-ti dai seama de absurdul situatiei!

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 11:55 AM
Mesaj #80

Membru
**

Citeaza (m-am pocait, m-ai convins! @ May 7 2010, 09:41 AM) *
Mai bestie a inteligentei umane, omul ala (atentie un OM) spune concret (cu sute de cuvinte insa si repetand aceeasi idee la nesfarsit) ca lumea reala si evolutia e desertaciune, iar cea de apoi e rostul omului pe pamant.. si ca asta ar inseamna evolutie si sa nu "te mai intorci in cerc" sa ajungi in rai, la sanu' lu 'mnezeu.
Daca tu accepti o asemnea "filosofie", scoasa din rastalmacirea ideilor unor minti luminate ale omenirii (nu i-ar fi rusine!), priveste si asculta cat vrei la indivizi ca asta, dar nu-mi posta mie o asemenea reclama fatisa, o asemenea incercare de a prinde si la oameni inteligenti si culti aici! Nu e argument in sustinerea religiei, e aceeasi incercare de indoctrinare care se face pe toate canalele, nu numai pe alea de televiziune!

Sa te-ajute cine vrei (chiar si dumnezeu, daca tot crezi in el) sa-ti dai seama de absurdul situatiei!

Tu esti mai Crusoe,bata-te norocu` sa te bata!:))

Uite aici sustine evolutionismul: http://oamenisiperspective.com/video/page/3

Ideile sunt foarte asemanatoare cu dezbaterea de pe forumul hotnews cel cu teoria darwinista.

Vezi ca nu este predica,este o discutie cat se poate de libera si foarte interesanta.

Intelege omule,indoctrinarea tine de o anumita tipologie umana,nu poate fi aplicata la oricine!

+Quote Post
Vizitator_n-ai reusit sa demonstrezi nimic.
mesaj May 8 2010, 12:46 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 11:55 AM) *
Tu esti mai Crusoe,bata-te norocu` sa te bata!:))

Intelege omule,indoctrinarea tine de o anumita tipologie umana,nu poate fi aplicata la oricine!

Exact! scopul e cel de a te convinge ca el are dreptate, de a te face sa aderi la doctrina lui.. ca la mine nu prinde si la tine a prins demult, asta e alta mancare de peste si nu are relevanta in discutia daca nenea ala face propaganda unei conceptii sau nu.
actiunea omuletului din filmulet = indoctrinare, incercarea de a te convinge
deci, emisiune, filmulet pe Internet = mijloc folosit pt. indoctrinare in masa
efect: la tine prinde, la mine nu: eficienta? pana acum 50% !

mai citeste ce inseamna indoctrinare, cum se face, cine poate fi mai usor indoctrinat si cine nu! si mai ales ce rol joaca varsta celui de indoctrinat in succesul actiunii de indoctrinare!
apoi du-te pe forumul celalalt (ala cu religia in scoala) si explica-le parintilor ca daca au copii inteligenti si care au necesarul de cunsotinte pentru a discerne intre adevarat si fals, realitate si basm, fantasmagorie, adecvat-inadecvat, aplicabil intr-o speta, intr-o anumita perioada istorica - universal si atemporal valabil, atunci indoctrinarea nu va reusi in cazul acestor copii (desi ea se face: in scoli).
si mai spune-le ca e necesar sa platim taxe ca sa finantam o institutie si niste profesori - ca sa poata (din moment ce consideri indocrinrea religioasa legitima) sa indoctrineze niste copii - pentru ca oricum nu prinde la niste copii atat de destepti si maturi cum e copilul in general la 7 ani!!!!!

daca am ajuns sa scuzam si chiar sa aparam metode de predare inadmisibile, justificandu-le prezenta si utilizarea in scoli prin faptul ca nu dau rezultatele pe care si le propun.. adica: faca ce-or vrea, ca oricum fac degeaba!
daca eu imi fac un plan sa te omor pe tine si nu-mi iese delco sau numai 10% (iti tai un picior), pot fie iertat de intentie (tentativa) si chiar sustinut sa-mi aplic in continuare palnul sau sa fac in continuare alte planuri cum sa te omor, pe considerentul ca nu-mi va iesi nici in viitor sau nu in masura in care mi-am propus, ci numai iti produc o vatamare corporala sau o infirmitate?
???? tu iti dai seama ce prostii spui?

deci tu plasezi filmulete de-astea pe-aici si crezi ca nu e indoctrinare ce faci?
apoi astepti sa-ti confirm ca nu pot fi indoctrinat pentru ca nu am o anumita "tipologie umana (????)" ?
nu pot fi indoctrinat pentru ca spre deosebire de cei care asculta asemenea "filosofii" de dimineata pana seara eu imi folosesc cunostintele acumulate pana acum si capacitatea de a gandi rational, analiza, corela, discerne.. nu pentru ca am sau nu am o anumita "tipologie umana"!
consideri ca e corect sa faci propaganda ideilor si ideologiilor altora postand filmulete "educative" ca poate-poate o prinde .. pe principiul reclamei la diverse produse la TV..?
mars in fata TV-ului si da drumu la Teleshoping sau la emisiunea aluia care stie el cum trebuie sa gandim noi!
crezi ca daca face indoctrinare si in alte domenii decat cel religios e scuzabil?
daca eu vin si-ti prezint punctul meu de vedere, ideile mele, ca pe cele adevarate si-ti cer sa aderi la ele este indoctrinare!
sau credeai pana de curand ca numai religios putem fi indoctrinati?
afla ca si reclama, propaganda, cu scopul de a ne determina sa alegem si sa ramanem credinciosi unui anumit produs, unei anumite idei tine tot de indoctrinare.
Cred ca ti s-a mai spus: clarifica-ti intai termenii pe care-i folosesti si apoi vorbim daca si cine face indoctrinare!

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 8 2010, 07:33 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (n-ai reusit sa demonstrezi nimic @ May 8 2010, 12:46 PM) *
Exact! scopul e cel de a te convinge ca el are dreptate, de a te face sa aderi la doctrina lui.. ca la mine nu prinde si la tine a prins demult, asta e alta mancare de peste si nu are relevanta in discutia daca nenea ala face propaganda unei conceptii sau nu.
actiunea omuletului din filmulet = indoctrinare, incercarea de a te convinge
deci, emisiune, filmulet pe Internet = mijloc folosit pt. indoctrinare in masa
efect: la tine prinde, la mine nu: eficienta? pana acum 50% !

mai citeste ce inseamna indoctrinare, cum se face, cine poate fi mai usor indoctrinat si cine nu! si mai ales ce rol joaca varsta celui de indoctrinat in succesul actiunii de indoctrinare!
apoi du-te pe forumul celalalt (ala cu religia in scoala) si explica-le parintilor ca daca au copii inteligenti si care au necesarul de cunsotinte pentru a discerne intre adevarat si fals, realitate si basm, fantasmagorie, adecvat-inadecvat, aplicabil intr-o speta, intr-o anumita perioada istorica - universal si atemporal valabil, atunci indoctrinarea nu va reusi in cazul acestor copii (desi ea se face: in scoli).
si mai spune-le ca e necesar sa platim taxe ca sa finantam o institutie si niste profesori - ca sa poata (din moment ce consideri indocrinrea religioasa legitima) sa indoctrineze niste copii - pentru ca oricum nu prinde la niste copii atat de destepti si maturi cum e copilul in general la 7 ani!!!!!

daca am ajuns sa scuzam si chiar sa aparam metode de predare inadmisibile, justificandu-le prezenta si utilizarea in scoli prin faptul ca nu dau rezultatele pe care si le propun.. adica: faca ce-or vrea, ca oricum fac degeaba!
daca eu imi fac un plan sa te omor pe tine si nu-mi iese delco sau numai 10% (iti tai un picior), pot fie iertat de intentie (tentativa) si chiar sustinut sa-mi aplic in continuare palnul sau sa fac in continuare alte planuri cum sa te omor, pe considerentul ca nu-mi va iesi nici in viitor sau nu in masura in care mi-am propus, ci numai iti produc o vatamare corporala sau o infirmitate?
???? tu iti dai seama ce prostii spui?

deci tu plasezi filmulete de-astea pe-aici si crezi ca nu e indoctrinare ce faci?
apoi astepti sa-ti confirm ca nu pot fi indoctrinat pentru ca nu am o anumita "tipologie umana (????)" ?
nu pot fi indoctrinat pentru ca spre deosebire de cei care asculta asemenea "filosofii" de dimineata pana seara eu imi folosesc cunostintele acumulate pana acum si capacitatea de a gandi rational, analiza, corela, discerne.. nu pentru ca am sau nu am o anumita "tipologie umana"!
consideri ca e corect sa faci propaganda ideilor si ideologiilor altora postand filmulete "educative" ca poate-poate o prinde .. pe principiul reclamei la diverse produse la TV..?
mars in fata TV-ului si da drumu la Teleshoping sau la emisiunea aluia care stie el cum trebuie sa gandim noi!
crezi ca daca face indoctrinare si in alte domenii decat cel religios e scuzabil?
daca eu vin si-ti prezint punctul meu de vedere, ideile mele, ca pe cele adevarate si-ti cer sa aderi la ele este indoctrinare!
sau credeai pana de curand ca numai religios putem fi indoctrinati?
afla ca si reclama, propaganda, cu scopul de a ne determina sa alegem si sa ramanem credinciosi unui anumit produs, unei anumite idei tine tot de indoctrinare.
Cred ca ti s-a mai spus: clarifica-ti intai termenii pe care-i folosesti si apoi vorbim daca si cine face indoctrinare!

Daca iti scriu asa,impaciuitor,crestineste,o sa zici ca vreau in continuare sa te fac sa crezi fara sa vrei,sau asa ceva.. nu stiu ce naiba iti imaginezi tu ca vreau.

Un lucru este evident din discursul tau: Ai ceva idei preconcepute,prejudecati,nu stiu cum sa le spun,dar sunt beeetooooon!

Mai baiete,ma intereseaza doar dezbaterea,nu sa te conving pe tine sau pe altul de ceva religios!Daca iti zic ceva da ma-ta,ma crezi? laugh.gif Problema este ca trebuia sa fi realizat asta pana acum.

Sunt un tip obisnuit,nu ma duc in medii religioase,nu vreau sa fac prozeliti.

Ma intereseaza doar dezbaterile,dialogurile,foarte rare dealtfel.Ele sunt prilej de limpezire a propriilor ganduri si idei,cu conditia sa intalnesti parteneri de discutie ce doresc acest lucru.Nu este cazul aici din pacate.

Pe de alta parte,idoctrinare inseamna chiar indoctrinare.Adica a gandi prin doctrina,a nu putea avea o gandire libera datorita reflexelor dobandite prin exersarea doctrinei.

Daca voi credeti ca asta se intampla acum cu religia in scoala va inselati.
Stiu ca nu suportati gandul asta,ca este greu sa recunosti cand gresesti.

Primul pas insa este sa iti nuantezi opinia.Radicalismul este gresit in esenta prin faptul ca face generalizari.

Imi pare rau ca nu am cu cine sa port o discutie mai linistita.Salut!

+Quote Post
-Beni-
mesaj Jul 11 2010, 12:59 PM
Mesaj #83

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

Citeaza (Cocolina @ Apr 9 2010, 11:24 PM) *
Catre ce fel de succes ne conduc?Si care e lumea aia promisa?Io zic sa coboram cu picioarele pe pamant ca altfel ne trezim ca ne-am irosit viata asteptand iar si iar aceleasi iluzii efemere.... wink.gif

Chiar crezi ca asteptarea e o pierdere de timp? Si daca "coboram cu picioarele pe pamant", ce crezi ca rezolvam? O sa fie viata mai roz? Cu aceleasi probleme ne vom confrunta. Credinta in Dumnezeu este o speranta in plus ca intr-o zi o sa scapam din mizeria de aici.
Cam orice fiinta ajunge sa-si dea seama la un moment dat ca exista CINEVA mult mai puternic decat noi, care ne poate oferi ceva mai bun.
Ce se intampla cu oamenii care "n-au auzit de trend"? Uite ce zice Biblia despre asta:
- in cartea Matei, capitolul 24 cu versetul 14: "Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul."
- in cartea Faptele Apostolilor, capitolul 17 cu versetele 30 si 31: "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; pentru ca a randuit o zi in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul pe care L-a randuit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita, prin faptul ca L-a inviat din morti…"
Ei bine, aceste ultime versete sunt raspunsul la multe intrebari gasite in acest topic, printre care si "cei care nu tin ziua de odihna, nu sunt mantuiti?"
Ce-i drept, crestin adevarat nu este acela care imediat cum a auzit o idee sau interpretare noua, imediat a si acceptat-o. Pentru a fi dispus sa accepti ceva nou, trebuie mai intai sa intelegi. Nu rare sunt situatiile in care lucruri adevarate sunt relatate oamenilor cu privire la anumite interpretari sau principii de viata dar acestia resping cu totul. Cei care au inteles un anumit lucru dar l-au respins pentru a se minti singuri, din dorinta de a nu face o schimbare in viata lor, aceia clar au pacatuit. Ei bine, cei care au fost dispusi sa faca schimbari in viata lor insa n-au inteles mesajul auzit, aceia se incadreaza in "vremurile de nestiinta". Cu totii vom fi judecati in functie de dispozitia pe care am avut-o in a aplica voia lui Dumnezeu, asa cum ne-a fost descoperita, si cum am inteles-o.

Ce stim despre lumea cea buna, vestita de "trend"?
"Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi. " Ioan 14, 1-3
"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei. Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: "Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut." Apocalipsa 21, 1-4

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Jul 13 2010, 07:14 AM
Mesaj #84

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Revenind la tema topicului....

Este evident ca guvernarea umana este un esec total.Coruptia ,lacomia ,lipsa valorilor morale,incapacitatea guvernelor de a rezolva problemele , sunt elemente care definesc guvernarea umana...
In ciuda acestui lucru ,oameni spera ca va fi mai bine....Privind retro situatia actuala ,putem spune ca speranta, intr-o guvernare umana eficienta si care sa satisfaca problemele esentiale ale omenirii ,este iluzie....
Cu siguranta veti intreba :"Cine poate guverna omenirea in mod eficient ?"
Multi dintre dv. credeti in Dumnezeu....Da, Dumnezeu va avea un in curand un rol activ in ceea ce priveste guvernarea asupra pamantului....Sunt dovezi care demonstreaza acest lucru ?Cum va fi acest tip de guvernare ?Ce conditii de viata vor exista pe pamant ?

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Aug 17 2010, 07:52 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Jul 13 2010, 07:14 AM) *
Revenind la tema topicului....

Este evident ca guvernarea umana este un esec total.Coruptia ,lacomia ,lipsa valorilor morale,incapacitatea guvernelor de a rezolva problemele , sunt elemente care definesc guvernarea umana...
In ciuda acestui lucru ,oameni spera ca va fi mai bine....Privind retro situatia actuala ,putem spune ca speranta, intr-o guvernare umana eficienta si care sa satisfaca problemele esentiale ale omenirii ,este iluzie....
Cu siguranta veti intreba :"Cine poate guverna omenirea in mod eficient ?"
Multi dintre dv. credeti in Dumnezeu....Da, Dumnezeu va avea un in curand un rol activ in ceea ce priveste guvernarea asupra pamantului....Sunt dovezi care demonstreaza acest lucru ?Cum va fi acest tip de guvernare ?Ce conditii de viata vor exista pe pamant ?

Ce legatura poate fi intre o guvernare umana si o guvernare divina domnule adi? De unde scoateti subiectele acestea false?
Divinitatea este si a fost intotdeauna dincolo. Sensul divinitatii este insasi faptul ca este dincolo! Intelegi?! Daca este aici,divinitatea nu mai este divinitate,pentru ca este aici. Acesta este motivul pentru care exista mesageri divini - ingerii- din aceasta cauza a fost necesara intruparea - Dumnezeu a trimis pe Fiul si nu a venit El.Chiar si asa,momentele in care se strapunge demarcatia atat etansa intre divin si omenesc sunt extrem de rare. Si este normal sa fie asa.
Nu stiu ce iti imaginezi domnia ta,ca o sa vina guvernarea divina si o sa fim minunati guvernati si condusi de ingeri si de mai stiu eu ce si cum?!
Omenirea,omul,atata timp cat este omenire,om,adica ceea ce este acum,se va purta asa cum ii este firea.
In momentul in care se va produce schimbarea subiectului,omul va deveni altceva,atunci nu mai putem discuta de guvernare,termen inutil.
In concluzie,topicul este din start pornit pe o idee eronata,asa cum sunt,regret sa iti spun si parte din credintele dumneavoastra.
Credinta care condamna cea mai mare parte a omenirii la moarte pentru ca s-au nascut intr-o alta cultura si confesiune decat cea aparuta acum aproximativ 150 de ani. O credinta ce crede ca judecata morala a Domnului pentru fiecare om,se face dupa respectarea unor ritualuri. Sau daca primesti har.
Adica dumneata crezi ca Dumnezeu este militian! Intai iti confisca buletinul si apoi te amendeaza ca nu-l ai!
Cum se poate sa credeti in asa ceva?!
Domnul da harul cui doreste pentru ai scoate de sub povara pacatului si apoi celor ce nu au har le spune ca sunt pacatosi si ca trebuie sa moara!

Sunt dovezi ca va veni guvernarea divina,cum va guverna si ce va fi pe pamant? Presimt ca o sa citezi din Biblie. Problema este ca cine citeste din Biblie,citeste ceea ce doreste.
Potrivit credintei dvs,daca Biblia este creditata ca detinand adevarul absolut,atunci orice text sacru ce este marturisit de credinciosi poate fi creditat ca detinand adevarul absolut. Nu se poate?! Pai de ce? Daca marturia unora despre divinitate este adevarata pe baza credintei,a altora de ce sa nu fie? Logic este gresit,moral este gresit sa nu dam aceeasi sansa tuturor credintelor.
Eu unul vad acest adevar,ca pe argumentul credintei se pot sprijinii toate credintele religioase!
Va recomand sa cunoasteti si alte credinte,sunt musulmani foarte credinciosi si cucernici,din bisericile istorice,ce sa mai vorbesc,dar si budisti,shintoisti,si era sa uit dom`le,evrei,pentru care Iisus a fost un prooroc,si ca atare saracii barbosi,o sa arda la foc mic in iad eternitatea pe care fericitii neoprotestanti o vor petrece in rai. Shalom! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_lili gropescu.
mesaj Sep 29 2010, 08:14 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 2 2010, 11:42 AM) *
Secolul al xx-lea a fost caracterizat de numeroase conflicte armate si multe alte probleme.Omenirea a privit cu speranta urmatorul secol ,insa din pacate acesta a inceput cu alte probleme...De ce se zbate omenirea in atatea probleme ?Care este solutia ?Ce guvern uman ar putea rezolva aceste probleme ?Ce se poate spune despre Dumnezeu ?Se intereseaza el de omenire ?Este guvernarea lui Dumnezeu solutia la problemele actuale ?Este aceasta o realitate ?Poate spera omenirea la o viata mai buna ?

GUVERNAREA DIVIN A AR FI IDEALUL DAR S_A RENUNTAT DEMULT LA EA SI DUPA CUM SUNT MAI MULTI ATEI SAU CREDICIOSI SPOITI NU MERGE.

+Quote Post
Vizitator_Lili Gropescu.
mesaj Sep 30 2010, 10:14 AM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (nestiutu @ Apr 12 2010, 01:32 PM) *
Da,cu siguranta asa se va intampla. Allah cel preainalt stie cum sa guverneze lumea. Iisus va avea ministerul muncii si al protectiei sociale,Buddha pe al turismului si tineretului,Mahommed portofoliul apararii..

Mai ziceti si voi,sa facem un guvern complet.

Nu e cazul sa blasfemiezi , Vizitator necunoscut.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Sep 30 2010, 11:47 AM
Mesaj #88

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Pai cum sa-i lasi lui Iisus ministerul muncii si al protectiei sociale, vrei sa ne intoarcem cu totii la comunism? Blasfemie intr-adevar.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 5 2010, 12:00 AM
Mesaj #89

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

de curiozitate, de ce naiba numai citate din biblie pe-aici???
de ce nu şi din Coran, Vede, etc???

P.S. ce-mi place reacţia lui Marti (sau Marţi, nu se ştie, că omul nu ştie să scrie la romanescu): cât timp părea că e ok, că merge treaba cu trebuie, era băiat bun, susura blajin cuvinţele meşteşugite, torcea ca o pisică, cum i s-a dat una după ceafă, cum a început să scuipe flăcări, şi când şi-a dat în fine, seama că i se răspunde cu aceeaşi monedă, a luat poza "binevoitorului jignit de ăla prost"!!! =))

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Oct 22 2010, 10:07 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 5 2010, 12:00 AM) *
de curiozitate, de ce naiba numai citate din biblie pe-aici???
de ce nu şi din Coran, Vede, etc???

P.S. ce-mi place reacţia lui Marti (sau Marţi, nu se ştie, că omul nu ştie să scrie la romanescu): cât timp părea că e ok, că merge treaba cu trebuie, era băiat bun, susura blajin cuvinţele meşteşugite, torcea ca o pisică, cum i s-a dat una după ceafă, cum a început să scuipe flăcări, şi când şi-a dat în fine, seama că i se răspunde cu aceeaşi monedă, a luat poza "binevoitorului jignit de ăla prost"!!! =))

Pen`ca e crestini,p`aici.. vrei citate din Coran,mergi la musulmani,au la forumuri garla,din Vede,baga o Calcutta,e plin.
Pa plaiu` mioritic suntem cu `Nzelea,taticu lu Jesus,stii tu,ala din filmele americane,e pomenit cand un personaj e culmea de nervos..

Cat despre Marti si ce zice el,baga niste argumente,basca citate,sa inteleg de ce spui si zici..
Asa,ca vin si spun ce cred ca a crezut ala.. aia poate toata baba.
Hai sanatate,ca-i mai buna decat toate!

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 10:55 PM