IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Care e religia ta?
Vizitator_7D2BE1.
mesaj Mar 15 2009, 01:05 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (lepton @ Mar 13 2009, 01:03 PM) *
Nu cred ca exagerez. Imensa majoritate a celor cu care m-am "duelat" in posturi pe forum dovedeau o prea mica deschidere la a afla lucruri noi. Se multumeau sa tot repete ce invatasera deja si sa ignore raspunsurile. Se balaceau intr-o autosuficienta contraproductiva.

Eu nu vorbeam de vreo rubrica de carti, nu am postat niciodata pe asa ceva, dar asta nu inseamna ca nu citesc.

Ma intrebi daca am citit Biblia in intregime. Pot sa-ti raspund ca am inceput sa o citesc si sa continui raspunsul cu cea mai nimerita fraza pe care am vazut-o postat pe forum: tu ai citit vreodata un doscurs de al lui Ceasca de acum 20 de ani? A trebuit sa-l citesti pe tot ca sa-ti dai seama ca e o prostie sau numai primele randuri?

Trebuie sa recunosti ca Biblia nu incepe grozav. Plin de greseli la tot pasul in Geneza, povestea lui Noe poate fi doedita falsa foarte usor, povesti profeti si prooroci (adevaratii fii ai mamei omida) s.a.m.d. Nimeni nu se poate pune de acord cu aspecte esentiale din viata lui Iisus s.a.m.d.

Eu ma indoiesc ca ai citit vreodata o singura carte cap coada. Generatia actuala de handicapati internauti nu mai au rabdare sa citeasca nici macar o carte de 50 de pagini , ce sa mai vorbim de Biblie care are peste 1000 de pagini.
Asta e marele 'beneficiu' al tehnologiei moderne, oameni suferficiali care asteapta sa primeasca informatia instantaneu , daca se poate printr-o imagine si nu prin mesaj scris. Chiar psihologii spun ca au aparut chiar modificari la nivelul creierului datorita bombardamentului informational in special prin tembelizoare
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 15 2009, 04:57 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (394EDA @ Mar 15 2009, 01:00 PM) *
Esti cretin rau de tot bai leptoane. Tu nu ai vazut niciodata un copac taiat aproape de nivelul solului care creste din nou?
Cum ar fi putut fi afectate de potop niste bulbi de flori aflare sub pamant?

Pana sa faci pe altii cretini invata sa te semnezi. BTW, plantele au nevoie sa si respire asa ca un potop de 40 de zile sau cat o fi durat le-ar fi inecat exact ca pe orica alta fiinta vie. In plus, cantitatea de apa mentionata in Biblie ar fi deformat insasi scoarta Pamantului sub presiunea ei, nu mai zic de fiintele vii de pe ea.

Citeaza
Chestia asta cu ideea ce e imposibil de construit o astfel de arca de dimensiunile alea este o mare tampenie.
Chinezii au avut o flota cu 40 de vase de dimnesiunile arcei si toate au fost facute din lemn.

Vezi aici: http://toarchive.org/indexcc/CH/CH508.html
Navele alea chinezeti erau cam la limita tehnologiei navelor din lemn.

Oricum, mai e o problema: coca unei nave din lemn atat de mari trebuie sa aiba o grosime considerabila pentru a-i da suficienta rezistenta. In consecinta, desi arca ar fi fost imensa, spatiul intern ar fi fost totusi relativ mic. Si asta fara sa vorbim ca oricum n-ar fi putut incapea toate speciile in ea, din orice material ar fi fost facuta.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 15 2009, 05:01 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (7D2BE1 @ Mar 15 2009, 01:05 PM) *
Eu ma indoiesc ca ai citit vreodata o singura carte cap coada. Generatia actuala de handicapati internauti nu mai au rabdare sa citeasca nici macar o carte de 50 de pagini , ce sa mai vorbim de Biblie care are peste 1000 de pagini.
Asta e marele 'beneficiu' al tehnologiei moderne, oameni suferficiali care asteapta sa primeasca informatia instantaneu , daca se poate printr-o imagine si nu prin mesaj scris. Chiar psihologii spun ca au aparut chiar modificari la nivelul creierului datorita bombardamentului informational in special prin tembelizoare

Rade ciob de oala sparta. Tu nu esti internaut? Si fii tu sanatos, am citit suficiente carti cap coada, ceea ce despre tine nu se poate spune, daca ne luam dupa calitatea posturilor tale.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 10:07 AM
Mesaj #64

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 840

Citeaza (lepton @ Mar 13 2009, 02:39 PM) *
Hai sa te mai intreb ceva: ai ascultat toate manelele compuse vreodata pe lumea asta? Daca nu eu zic ca nu ar trebui sa le judeci in nici un fel. rolleyes.gif

Daca tot faci comparatia asta, si consideri Biblia ca fiind un mare nimic, sau un fals daunator de ce te intereseaza atat de mult subiectul ei insusindu-ti critici ...?!
O gandire adulta cauta intotdeauna sa vada rezultatele/efectele tuturor lucrurilor inainte de a se pronunta;
i-a doua persoane, uneia da-i sa citeasca timp de un an numai din Biblie, iar a doua sa asculte ca muzica doar manele. ce rezultate crezi ca va avea experimentul?
Cred ca o persoana in cazul in care crede ca este adevarat ce scrie in Biblie si care nu incalca cele zece porunci si alte indemnuri scrise in ea devine un om integru.

..un om poate vedea/exprima/etala lucrurile si prin raport cu scopul pe care-l are cu adevarat.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 10:17 AM
Mesaj #65

Membru
**

Citeaza (TLP @ Feb 15 2009, 11:01 AM) *
Despre Dovada ştiinţifică pentru existenţa lui Dumnezeu si de ce ea nu poate exista.

Poate creştinii încă n-au aflat, însă conform Bibliei lor nu ai cum să dovedeşti existenţa lui Dumnezeu.
Biblia spune aşa:

Got it?
Cartea lor sfântă spune că în faţa noastră ea nu va putea fi altceva decât nebunie.
Tot cartea lor sfântă pune cel mai mare preţ pe credinţă, or dacă lor li se pare că e DOVEDIT tot ceea ce ei trebuiau să creada, păi atunci credinţa lor e falsa.

Ce îi paşte pe aceşti creştini închipuiţi conform propriei lor cărţi sfinte?

Referitor la texte, le-ai scos din context si le-ai dat ce sens ai vrut tu, marsavia asta se face si pe la cei din centru in discursurile lor atunci cand au facut magarii si se incearca sa fie acoperite sau sa se scada din gravitatea lor. Am trecut pe la un curs care vorbea de felul in care se pot acoperi multe greseli facute cu sau fara voie.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 10:26 AM
Mesaj #66

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 15 2009, 05:01 PM) *
Rade ciob de oala sparta. Tu nu esti internaut? Si fii tu sanatos, am citit suficiente carti cap coada, ceea ce despre tine nu se poate spune, daca ne luam dupa calitatea posturilor tale.

'Omul inteligent stie ca nu stie mare lucru!'(SOCRATE)
O idee pe care am auzit-o saptamana trecuta la un seminar si care este adevarata: cu cat citesti mai mult cu atat iti dai seama mai mult cat esti de prost.
Stii cum e cu lauda de sine...
si cred ca nu va fi vreodata 'suficient' la capitolul carti pentru un om care sa si arate cat e de citit(nu prin vorbe ' ').
rolleyes.gif

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 10:32 AM
Mesaj #67

Membru
**

ia*
scz

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 16 2009, 12:06 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 16 2009, 10:07 AM) *
Daca tot faci comparatia asta, si consideri Biblia ca fiind un mare nimic, sau un fals daunator de ce te intereseaza atat de mult subiectul ei insusindu-ti critici ...?!
O gandire adulta cauta intotdeauna sa vada rezultatele/efectele tuturor lucrurilor inainte de a se pronunta;
i-a doua persoane, uneia da-i sa citeasca timp de un an numai din Biblie, iar a doua sa asculte ca muzica doar manele. ce rezultate crezi ca va avea experimentul?
Cred ca o persoana in cazul in care crede ca este adevarat ce scrie in Biblie si care nu incalca cele zece porunci si alte indemnuri scrise in ea devine un om integru.

..un om poate vedea/exprima/etala lucrurile si prin raport cu scopul pe care-l are cu adevarat.

Nu vad ce efecte benefice a avut Biblia asupra ta. In primul rand nu stii sa scrii corect. "I-a" nu cred ca e un typo, ai bagat cratima aia intentionat.
In al doilea rand n-ai pic de respect pentru semenii tai. Eu sunt contra spalarii creierelor, de aia n-as obliga in ruptul capului pe un alt om sa citeasca Biblia sau sa asculte manele. E pur si simplu un chin pentru bietul om.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 16 2009, 12:10 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 16 2009, 10:26 AM) *
'Omul inteligent stie ca nu stie mare lucru!'(SOCRATE)
O idee pe care am auzit-o saptamana trecuta la un seminar si care este adevarata: cu cat citesti mai mult cu atat iti dai seama mai mult cat esti de prost.
Stii cum e cu lauda de sine...
si cred ca nu va fi vreodata 'suficient' la capitolul carti pentru un om care sa si arate cat e de citit(nu prin vorbe ' ').
rolleyes.gif

Aha, si voi ati citit doar Biblia de va credeti asa destepti? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 12:47 PM
Mesaj #70

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 16 2009, 12:06 PM) *
Nu vad ce efecte benefice a avut Biblia asupra ta. In primul rand nu stii sa scrii corect. "I-a" nu cred ca e un typo, ai bagat cratima aia intentionat.
In al doilea rand n-ai pic de respect pentru semenii tai. Eu sunt contra spalarii creierelor, de aia n-as obliga in ruptul capului pe un alt om sa citeasca Biblia sau sa asculte manele. E pur si simplu un chin pentru bietul om.

Mai sus te-am atacat putin pentru ca am vrut sa vad cum reactionezi, va place sa faceti observatii si sa cautati cat mai multe greseli pentru a ascunde cat mai multe atuuri cu putinta.
Nu cred ca te intereseaza vreun pic de omul de langa tine care nu are obiceiuri morale, s-ar fi vazut cu siguranta.
in + nici nu ma intereseaza in ce crezi tu, sau daca crezi in ceva, sau daca tu crezi macar in tine, am scris doar parerea cu privire la subiect.
am incercat sa corectez prin 'ia*'
si ..de unde stii tu ce e bine pentru ceilalti ?
imi cer scuze pentru greselile gramatica si/sau de exprimare

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 16 2009, 12:52 PM
Mesaj #71

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 16 2009, 12:10 PM) *
Aha, si voi ati citit doar Biblia de va credeti asa destepti? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Cred ca m-am facut eu gresit inteleasa.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 16 2009, 01:14 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 16 2009, 12:47 PM) *
Mai sus te-am atacat putin pentru ca am vrut sa vad cum reactionezi, va place sa faceti observatii si sa cautati cat mai multe greseli pentru a ascunde cat mai multe atuuri cu putinta.

Cum adica "sa ascund atuuri"?

Citeaza
Nu cred ca te intereseaza vreun pic de omul de langa tine care nu are obiceiuri morale, s-ar fi vazut cu siguranta.
...
si ..de unde stii tu ce e bine pentru ceilalti ?

NU ma intereseaza principiile morale ale omului de langa mine atata timp cat nu afecteaza alti oameni. NU stiu ce e mai bine pentru ceilalti, ei ar trebui sa stie ce e mai bine pentru ei. De aia nu-s amator sa transform oamenii in cobai.

Citeaza
imi cer scuze pentru greselile gramatica si/sau de exprimare

No pb, toti le facem mai mult sau mai putin. Aia era reactia la atacul tau.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 17 2009, 08:54 AM
Mesaj #73

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 16 2009, 01:14 PM) *
Cum adica "sa ascund atuuri"?

NU ma intereseaza principiile morale ale omului de langa mine atata timp cat nu afecteaza alti oameni. NU stiu ce e mai bine pentru ceilalti, ei ar trebui sa stie ce e mai bine pentru ei. De aia nu-s amator sa transform oamenii in cobai.

Ingrosand uratul (vizual/etalat/etc)si nefolositorul si micsorand atuuri prin ignorarea lor facem si ca principiile imorale sa troneze(se poate numi un fel de manipulare), cele care duc la ingradiri de libertati ale celor din jur chiar daca in unele cazuri efectele lor se vad in timp, astfel se ajunge si la omulcobai.

+Quote Post
Bird
mesaj Mar 17 2009, 10:49 AM
Mesaj #74

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 29-January 09
Utilizatorul numarul: 6 163

Citeaza (ogzana @ Mar 17 2009, 08:54 AM) *
Ingrosand uratul (vizual/etalat/etc)si nefolositorul si micsorand atuuri prin ignorarea lor facem si ca principiile imorale sa troneze(se poate numi un fel de manipulare), cele care duc la ingradiri de libertati ale celor din jur chiar daca in unele cazuri efectele lor se vad in timp, astfel se ajunge si la omulcobai.

Ok Ogzana, ai idei. E bine. Urmatorul pas e sa inveti sa le dezvolti. Pentru ca in prezent nimeni nu intelege ce vrei sa comunici.

+Quote Post
TLP
mesaj Mar 19 2009, 07:58 AM
Mesaj #75

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Doza zilnică de Ingersoll - Libertatea cunoaşterii

Citeaza
Fiecare om trebuie lăsat să cerceteze oricât doreşte, atât cât poate. Literatura lumii ar trebui să îi fie deschisă - nimic să nu-i fie interzis, restricţionat sau ascuns. Niciun subiect nu este prea sacru ca să fie înţeles. Fiecare om trebuie lăsat să tragă propriile concluzii şi să îşi exprime gândurile sincere.

Cel care îl ameninţă pe cercetător cu pedeapsa, aici sau pe lumea cealaltă, este un duşman al neamului omenesc. Cel care încearcă să îl cumpere pe curios cu promisiunea fericirii eterne este un trădător pentru confraţii săi.

Nu există cercetare reală fără libertate - libertatea de a nu te teme de zei şi de oameni.

Toate cercetările - toate experimentele - trebuie înfăptuite în lumina raţiunii.
Robert Green Ingersoll - “Truth” (1897)

Sursa: http://www.cynical-c.com/?p=12971

Aici ar trebui să se simtă cei care spun că întreprinderile intelectuale sunt pierzătoare sufletului, cei cu dogma: "în faţa lui Dumnezeul geniul este egal cu idiotul".

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jun 3 2009, 11:56 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (TLP @ Mar 19 2009, 07:58 AM) *

Aici ar trebui să se simtă cei care spun că întreprinderile intelectuale sunt pierzătoare sufletului, cei cu dogma: "în faţa lui Dumnezeul geniul este egal cu idiotul".

+Quote Post
Vizitator_tot_eu.
mesaj Jun 3 2009, 11:57 PM
Mesaj #77

Guests

NU JUDECA SI NU VEI FI JUDECAT!

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jun 5 2009, 11:24 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (tot_eu @ Jun 3 2009, 11:57 PM) *
NU JUDECA SI NU VEI FI JUDECAT!

adica giudecatorii de la trimbunal sa se lase de meserie? unsure.gif

+Quote Post
tameron
mesaj Jun 6 2009, 03:53 PM
Mesaj #79

Membru
**

Postari: 93
Inscris: 24-July 08
Utilizatorul numarul: 1 982

Citeaza (TLP @ Mar 19 2009, 09:58 AM) *

Intr-adevar, splendid acest citat, multam fain, TLP!

Evident ca dogma mentionata aici caracterizeaza o mentalitate totalitara, represiva, ce absoarbe luminile constiintei ca o gaura neagra din Univers, coborand in mocirla politieneasca a sistemului, orice initiativa inteligenta, astfel zadarnicind creativitatea, incorsetand fantezia omului de stiinta, cercetatorul trebuind sa se retraga in subterana, sa-si consume puterea inovatoare si revolutionara, in cazul geniului, in obscuritatea umilitoarei subordonari fata de The Big Brother, dogma caracterizand Absurdistanul, meleagul comun tuturor entropiilor, absolutismelor, dictaturilor.
Lui Robert Green Ingersoll, gratitudinea noastra!

--------------------
"You are old, Father William"

+Quote Post
Vizitator_P.S..
mesaj Jun 6 2009, 06:00 PM
Mesaj #80

Guests

http://www.cynical-c.com/?p=12971 Sunt interesante si comentariile de pe pagina susmentionata.

+Quote Post
Vizitator_Ozzi.
mesaj Jul 17 2009, 07:10 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:23 AM) *
Dacă aceştia ar avea curajul să se declare astfel în sondaje, cu siguranţă ar fi mai mică influenţa pe care o manevrează pimpii preoţeşti!

Termenii respective nu au fost inventati de 'pimpii preosesti'. Sunt pur si simplu denumiri date anumitor modele de credinta/necredinta (fiindca trebuiau sa se numeasca intr-un fel smile.gif ).

Eu sunt ferm convins ca nu exista vreun zeu (sau mai multi)care ne vegheaza si in concluzie sunt ateu. Nu am nici o problema cu asta.

Nu inteleg se vrei sa spui prin "sa se declare altfel". Cum ai vrea sa se declare?

+Quote Post
dark.minder12474...
mesaj Jul 18 2009, 02:12 PM
Mesaj #82

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 12-July 09
Utilizatorul numarul: 9 654

Chiar conteaza o clasificare? Chiar trebuie sa stim ce ii fiecare? Misteru ii mult mai fain. Dar daca tot suntem la discutia asta...Nu stiu cati dintre voi ati auzit de Biblia lui LaVey. Eu am citit'o si daca faptu ca imi place si chiar cred ce scrie acolo ma face satanist, asta sunt. Dar Biblia lui LaVey [da este numita satanista] dar se bazeaza pe ocultism, in acea Biblie Satan ii doar un arhetip. nimic alceva.

Spor.

+Quote Post
Vizitator_Sigma.
mesaj Oct 5 2009, 02:11 PM
Mesaj #83

Guests

Oare cum pot atatia oameni sa se inchine unui dumnezeu care a comis atatea crime (potopul, Sadoma, Gomora, etc.) si sa-l mai considere si bun?
Biblia este o carte horror, ar trebui interzisa in scoli, inspira oamenii sa faca rele!

+Quote Post
linbetwin
mesaj Oct 5 2009, 03:01 PM
Mesaj #84

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 9-September 09
Utilizatorul numarul: 11 495

Citeaza (Sigma @ Oct 5 2009, 02:11 PM) *
Oare cum pot atatia oameni sa se inchine unui dumnezeu care a comis atatea crime (potopul, Sadoma, Gomora, etc.) si sa-l mai considere si bun?
Biblia este o carte horror, ar trebui interzisa in scoli, inspira oamenii sa faca rele!

Unii cred tocmai pentru că n-au citit Biblia sau au citit-o prin ochelarii de cal ai credinţei, neîndrăznind să-şi pună întrebări. Alţii îl acceptă pe acel dumnezeu aşa cum sclavul docil îşi acceptă stăpânul şi îi scuză toate ororile aşa cum unele femei le iau apărarea bărbaţilor care le bat şi spun chiar că meritau să fie bătute.

Unii se consideră creştini, dar nu cred în Biblie sau în iad şi se încurcă în tot felul de explicaţii labirintice pe care nici ei nu le cred. Alţii devin fundamentalişti tocmai din teama de a nu-şi pierde credinţa şi resping violent orice persoană sau idee care ar putea trezi o urmă de îndoială în mintea lor. Credinţa lor e un balon de săpun, dar ei se dau peste cap să demonstreze că e indestructibilă.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 3 2009, 12:53 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Sigma @ Oct 5 2009, 02:11 PM) *

Trebuie sa clarificam ce inseamna crima in context. La fel cum nu il acuzi de crima pe un judecator care condamna un inculpat, nu il poti acuza pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit pe cei care i-au incalcat legile, iar Biblia porneste de la premisa ca Dumnezeu este suveranul absolut.
Cat despre interzisul cartilor, parca de asta se ocupa Biserica in trecut. Acum vor ateii sa reintroduca practica?

+Quote Post
pcritique
mesaj Nov 3 2009, 02:23 PM
Mesaj #86

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (Andrei @ Nov 3 2009, 12:53 PM) *
Trebuie sa clarificam ce inseamna crima in context. La fel cum nu il acuzi de crima pe un judecator care condamna un inculpat, nu il poti acuza pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit pe cei care i-au incalcat legile, iar Biblia porneste de la premisa ca Dumnezeu este suveranul absolut.
Cat despre interzisul cartilor, parca de asta se ocupa Biserica in trecut. Acum vor ateii sa reintroduca practica?

crima este ceea ce societatea considera crima. definitia ei se schimba odata cu evolutia societatii. judecatorul nu face altceva decat sa aplice legea. lucrurile nu stau tot asa in cazul barbosului omnipotent si omniscient pentru ca intri in problema raului pe care, daca nu ma insel, crestinii nu au reusit sa o rezolve. cat despre interzicerea bibliei si eu consider ca este o masura extrema. dar o oarecare discretie nu ar strica. pana la urma este plina de atrocitatiti, de o moralitate indoielnica si desueta si lipsita de aproape orice valoare estetica, istorica sau stiintifica. la ce bun atunci?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 3 2009, 03:12 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (pcritique @ Nov 3 2009, 02:23 PM) *
crima este ceea ce societatea considera crima. definitia ei se schimba odata cu evolutia societatii. judecatorul nu face altceva decat sa aplice legea. lucrurile nu stau tot asa in cazul barbosului omnipotent si omniscient pentru ca intri in problema raului pe care, daca nu ma insel, crestinii nu au reusit sa o rezolve. cat despre interzicerea bibliei si eu consider ca este o masura extrema. dar o oarecare discretie nu ar strica. pana la urma este plina de atrocitatiti, de o moralitate indoielnica si desueta si lipsita de aproape orice valoare estetica, istorica sau stiintifica. la ce bun atunci?

Daca "crima este ceea ce societatea considera crima", avand in vedere ca societatea care ne-a lasat scrierile referitoare la asa zisele crime din Biblie considera ca crima este ceea ce contravine legilor divine, atunci putem spune ca oamenii s-au facut vinovati de crima iar Dumnezeu a aplicat o sentinta, deci nu poti spune ca aplicarea ei de catre "barbos" este ceva rau. Banuiesc insa ca te referi la vesnica intrebare "cum poate exista raul in lumea unui Dumnezeu iubitor", la care crestinismul da un raspuns, dar el nu este acceptat de mentalitatea atee.
Nu sunt de acord cu aceasta descriere facuta Bibliei, dar in orice caz ea are valoare si prin simplul fapt ca a influentat milenii de civilizatie, iar pe unii mesajul ei i-a patruns pana la a-si da sacrificiul suprem.

+Quote Post
Vizitator_massaro verita.
mesaj Jan 11 2010, 09:11 AM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (ady @ Dec 26 2008, 08:38 AM) *
Apreciez interesul dv. fata de acest subiect.Insa ,religia sau inchinarea la Dumnezeu este o problema deosebit de serioasa.Sentimentele pot uneori intuneca ratiunea...Trebuie sa fim realisti...A fi ateu,sau a avea o alta religie poate fi un lucru bun sau rau in functie de baza dovezilor care sunt fundamentul credintei tale...In materie de inchinare la adevaratul Dumnezeu ,religia falsa a semanat confuzie in mintea oamenilor prin ceea ce spune si face...Din acest motiv oamenii au ajuns atei, agnostici etc.Totusi acest lucru nu inseamna ca nu exista Dumnezeu ...De fapt acest lucru nu este nou ...Insa Dumnezeu a lasat intregi omeniri la dispozitie Biblia ,o carde accesibila tuturor...Probabil pentru multi pare o carte veche si fara valoare, dar dovezile demonstreaza ca este Cuvantul lui Dumnezeu...Care este sensul vieti ?...Ce speranta exista pentru cei care au murit ?...Cum poti avea o viata de familie fericita ?...Cum pot tineri sa faca fata crizei actuale ?De ce permite Dumnezeu suferinta ?Traim noi ultimile zile ale acestei lumi ?Ce dovezi avem ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu ?...Toate aceste raspunsuri , precum si altele ,se gasesc in Biblie.Puneti o intrebare care va framanta si veti observa raspunsul pe care il ofera Biblia...Cu respect...

Cum puteti vorbi de religie, cand nu aveti catehismul! Orice religie si mai ales cea ortodoxa incepe cu catehizarea! Ce-i fara acesta baza......entropa este!

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jan 11 2010, 04:25 PM
Mesaj #89

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Andrei @ Nov 3 2009, 12:53 PM) *
Trebuie sa clarificam ce inseamna crima in context. La fel cum nu il acuzi de crima pe un judecator care condamna un inculpat, [...]

Corect, pentru ca stim cu totii ca nu exista si n-au existat niciodata judecatori corupti rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_utug.
mesaj Jan 16 2010, 05:54 PM
Mesaj #90

Guests

Povestea Mancurtului. In O zi mai lunga decat veacul. Cinghiz Aitmatov. Intre catehizare sau indoctrnare religioasa, in esenta si la urma urmei nu este o diferenta esentiala. Mankurtizarea afecteaza creierul, un numar de celule nervoase sunt pierdute pentru totdeauna. In catehizare creierul ... nu se pierd neuroni, se poate realiza convertirea la alta religie, tot asa cum pe computer se poate sterge un, sa spunem , XP Professional si inlocui cu Vista, sau oricare soft cu un alt soft. Asta este Religia sau Religiile. Orisidincare. As mai adauga ceva. Una este Religia si alta Industria Religiilor. Evident , chiar daca Dumnezeu, sa spunem, exista, El nu calca legile lumii, sa spunem facuta de El. Moastele si Icoanele facatoare de minuni, tin de Industria Religiilor.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 03:01 PM