IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Războiul din Afganistan=Armaghedonul !?
Pintea Haiducul
mesaj Feb 4 2010, 09:23 AM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

I-a mai venit cuiva ideea că miticul Armaghedon ar putea fi... Afganistanul??? "Har-Maghedon", în evreieşte, înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo", aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o... câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine), Regatul Grec al Bactrianei, situat pe teritoriul actualului Afganistan, rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi, Pontul, Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor, condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon", proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan, ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant, nu? Dacă interpretarea mea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!), vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU, ne apare--în această cheie apocaliptică--drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc, pentru "Bătălia Armaghedonului"!!! Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Feb 5 2010, 11:01 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 09:23 AM) *
Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

Hm... mi se pare interesanta interpretarea ta! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_globalstrike.
mesaj Jul 31 2010, 06:30 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 09:23 AM) *
I-a mai venit cuiva ideea că miticul Armaghedon ar putea fi... Afganistanul??? "Har-Maghedon", în evreieşte, înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo", aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o... câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine), Regatul Grec al Bactrianei, situat pe teritoriul actualului Afganistan, rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi, Pontul, Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor, condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon", proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan, ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant, nu? Dacă interpretarea mea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!), vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU, ne apare--în această cheie apocaliptică--drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc, pentru "Bătălia Armaghedonului"!!! Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

blink.gif ...si "oastea domnului" cine ar fi, buey, haiducie, distrusii aia de talibani? loooool laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 21 2010, 07:25 PM
Mesaj #4

În Numele Adevărului

Citeaza (Vizitator_globalstrike @ Jul 31 2010, 08:30 PM) *
blink.gif ...si "oastea domnului" cine ar fi, buey, haiducie, distrusii aia de talibani? loooool laugh.gif

Oastea Domnului am putea fi noi, toti cei care vrem sa fie cu-adevarat Pace pe Pamant. Stă numai in puterea noastra ca Razboiul din Afganistan sa devina ultimul razboi din Istoria Omenirii: sa nu uitam ca avem oricand posibilitatea sa alegem in functii de decizie oameni cu vederi pacifiste ferme. Daca alegem razboinici, relele nu ne vor ocoli. E o lectie a Istoriei care prea usor se uită...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 21 2010, 07:29 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 09:44 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 21 2010, 07:25 PM) *
Oastea Domnului am putea fi noi, toti cei care vrem sa fie cu-adevarat Pace pe Pamant. Stă numai in puterea noastra ca Razboiul din Afganistan sa devina ultimul razboi din Istoria Omenirii: sa nu uitam ca avem oricand posibilitatea sa alegem in functii de decizie oameni cu vederi pacifiste ferme. Daca alegem razboinici, relele nu ne vor ocoli. E o lectie a Istoriei care prea usor se uită...

Si uite-asa Islamul ar iesi biruitor pe Pamant si ne-om inchina toti lui Alah in ciuda apostolului si evanghelistului Ioan, in ciuda lui Stefan cel Mare, Vlad Tepes, Mihai Viteazul si alti atleti ai crestinatatii. Bun sfat Pinteo rolleyes.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 10:20 AM
Mesaj #6

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 11:44 AM) *
Si uite-asa Islamul ar iesi biruitor pe Pamant si ne-om inchina toti lui Alah in ciuda apostolului si evanghelistului Ioan, in ciuda lui Stefan cel Mare, Vlad Tepes, Mihai Viteazul si alti atleti ai crestinatatii. Bun sfat Pinteo rolleyes.gif

Ce are de-a face religia cu dorinta de a trai in pace? huh.gif Si cui ii pasa de soarta vreunei religii? Religiile n-au absolut nici o insemnatate, doar bunastarea Omenirii conteaza.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 12:38 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 10:20 AM) *
Ce are de-a face religia cu dorinta de a trai in pace? huh.gif Si cui ii pasa de soarta vreunei religii? Religiile n-au absolut nici o insemnatate, doar bunastarea Omenirii conteaza.

Ar fi o paceee ... de mormant. Femeile cuminti la locul lor, acoperite din cap pana-n picioare si toata lumea la rugaciune de cinci ori pe zi cu fata catre Mecca, ca va ia mama dracului laugh.gif Ar fi o bunastare generala asa cum numai civilizatia islamului stie sa impuna. Tot felul de insule in forma de palmier, camila, moschee etc. si un turn in forma de minaret de 999 de metri rolleyes.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 12:45 PM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 02:38 PM) *
Ar fi o paceee ... de mormant. [...] Ar fi o bunastare generala asa cum numai civilizatia islamului stie sa impuna. Tot felul de insule in forma de palmier, camila, moschee etc. si un turn in forma de minaret de 999 de metri rolleyes.gif

So, who cares? Mormant, ne-mormant, "primitivii" de arabi i-au invatat pe europenii Evului Mediu algebra, optica, medicina, logica si astronomia. Iar scursorile de "europeni" din ziua de azi au stiut sa le multumeasca invadand Iraqul si Afganistanul....

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 01:05 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 12:45 PM) *
So, who cares? Mormant, ne-mormant, "primitivii" de arabi i-au invatat pe europenii Evului Mediu algebra, optica, medicina, logica si astronomia. Iar scursorile de "europeni" din ziua de azi au stiut sa le multumeasca invadand Iraqul si Afganistanul....

Some of us do care! cool.gif Ce-a fost verde s-a uscat ... rolleyes.gif Arabii au stiut sa preia de la greci si chiar au avut si epoca lor creativa. Evreii au transferat catre europeni si ... asta a fost istoria. Din pacate civilizatia araba a trecut de varful curbei si se afla in decadere datorita practicarii fundamentalismului religios si intolerantei. Exista si "scursori" printre europeni asa cum poate observa oricine intra pe forumul HotNews tongue.gif dar invazia araba s-a petrecut intai catre occident, in cautarea libertatii, unui trai mai bun si civilizat. Iar acum acesti arabi care au fost primiti, li s-a dat de lucru, li s-au asigurat locuinte si au ajuns sa traiasca mult mai bine decat cei lasati acasa, vreau sa faca moschei si sa impuna occidentalilor modul lor de trai. Si daca cineva nu se supune: atentate, bombe etc. Pai asta, mai domnule, nu se poate.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 01:11 PM
Mesaj #10

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 03:05 PM) *
Iar acum acesti arabi care au fost primiti, li s-a dat de lucru, li s-au asigurat locuinte si au ajuns sa traiasca mult mai bine decat cei lasati acasa, vreau sa faca moschei si sa impuna occidentalilor modul lor de trai. Si daca cineva nu se supune: atentate, bombe etc. Pai asta, mai domnule, nu se poate.

Debitezi minciuni cu nerusinare, arabii si turcii din Germania nu se preteaza la atentate, au emigrat pentru un trai mai bun, cum fac si romanii. Ce-ar fi ca unii primari din Italia sau Spania sa inchida bisericile ortodoxe ale romanilor pe motiv de "contaminare culturala" a spatiului catolic? Ti-ar conveni? dry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 01:19 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 01:11 PM) *
Debitezi minciuni cu nerusinare, arabii si turcii din Germania nu se preteaza la atentate, au emigrat pentru un trai mai bun, cum fac si romanii. Ce-ar fi ca unii primari din Italia sau Spania sa inchida bisericile ortodoxe ale romanilor pe motiv de "contaminare culturala" a spatiului catolic? Ti-ar conveni? dry.gif

In mod evident nu ma refer la musulmanii cuminti, ca or mai fi si din aia. Dar unii (trebuie sa recunosti si tu) se dedau la atentate. Cei care s-au dat cu avionul in WTC erau absolventi ai unor universitati occidentale. Pe de alta parte cei mai multi nu vor sa se integreze. Pai daca ai emigrat in occident pentru un trai mai bun pai atunci incerca sa te comporti civilizat: spala-te pe maini, da-ti cu dezodorant, nu striga pe strada, nu arunca murdarii pe jos ... etc. Nimeni nu se plange de "contaminare culturala", exista moschei in toata Europa dar asta e una si sa duci religia in spatiul public (la scoala, la serviciu etc.) e cu totul altceva.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 01:31 PM
Mesaj #12

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 03:19 PM) *
Nimeni nu se plange de "contaminare culturala", exista moschei in toata Europa dar asta e una si sa duci religia in spatiul public (la scoala, la serviciu etc.) e cu totul altceva.

Ce dreaq ii tot dai cu religia in sus, cu religia in jos? angry.gif Repet, sa-ti intre odata bine in cap: RELIGIA NU ARE ABSOLUT NICI O IMPORTANTA PENTRU O FIINTA UMANA DEMNA, EA E DOAR O TEHNICA DE CONTROL A MASELOR!

Nu includ in aceasta categorie si diferitele religii individuale.

Plus ca nu te vad plangandu-te ca stramosii tai au fost fortati sa renunte la zamolxianism si sa se converteasca la crestinism... Ipocritule.

Nu voi mai posta comentarii pe teme de religie, asa ca scuteste-ma... posteaza on-topic sau valea. dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 26 2010, 01:32 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 01:47 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 01:31 PM) *
Ce dreaq ii tot dai cu religia in sus, cu religia in jos? angry.gif Repet, sa-ti intre odata bine in cap: RELIGIA NU ARE ABSOLUT NICI O IMPORTANTA PENTRU O FIINTA UMANA DEMNA, EA E DOAR O TEHNICA DE CONTROL A MASELOR!

Nu includ in aceasta categorie si diferitele religii individuale.

Plus ca nu te vad plangandu-te ca stramosii tai au fost fortati sa renunte la zamolxianism si sa se converteasca la crestinism... Ipocritule.

Nu voi mai posta comentarii pe teme de religie, asa ca scuteste-ma... posteaza on-topic sau valea. dry.gif

Sectiunea asta a forumului se numeste Religia in modernitate. Topicul pe care l-ai deschis are titlul "Războiul din Afganistan=Armaghedonul !?", Armaghedon fiind un termen din religie. Religia are o importanta covarsitoare asupra civilizatiei umane: a se vedea diferenta dintre tarile majoritar catolice si cele majoritar protestante. Razboiul din Afganistan e un caz tipic de ciocnire a civilizatiilor cu o componenta clar religioasa. Si-apoi, am impresia ca nu esti proprietarul forumului HotNews sa poti sa dai afara pe cine vrei tu cand vrei tu.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 02:25 PM
Mesaj #14

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 03:47 PM) *
Razboiul din Afganistan e un caz tipic de ciocnire a civilizatiilor cu o componenta clar religioasa.

Nu, razboiul din Afganistan nu este un caz tipic de ciocnire a civilizatiilor, este un "Drug War" abject in care luptă armata USA impreuna cu armatele ei aliate din the Northern Alliance for the Trading of Opium (N.A.T.O). Profetia lui Ioan se refera la toate acele armate, stranse din "toate colturile lumii", ca fiind "dusmanii lui Dumnezeu". Deci, Ioan era un profet islamic nascut inainte de epoca sa? wacko.gif Era el un mullah taliban avant la lettre? In acest punct se vede cat de irelevante si de retrograde au ajuns religiile si interpretarile lor despre lume: "dumnezeul" fiecarui om este Idealul sau de dreptate, cu cat Idealul tau de dreptate e mai sters, cu atat mai putina dumnezeire e in tine.

Religia in modernitate, daca nu se bazeaza pe valorile modernitatii (pace, dreptate, demnitate, adevar, combaterea traficului de droguri etc), nu e decat un film prost, despre epoci trecute si mumificate. Doar cei care vibreaza cu pasiune in spiritul valorilor Timpului lor, ca altadata Ioan Profetul, pot rezona si pot cuprinde cu mintea intreaga Vesnicie.

Asta am vrut sa arat deschizand topicul de fatza. sleep.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 26 2010, 02:31 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 02:43 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 02:25 PM) *
Nu, razboiul din Afganistan nu este un caz tipic de ciocnire a civilizatiilor, este un "Drug War" abject in care luptă armata USA impreuna cu armatele ei aliate din the Northern Alliance for the Trading of Opium (N.A.T.O). Profetia lui Ioan se refera la toate acele armate, stranse din "toate colturile lumii", ca fiind "dusmanii lui Dumnezeu". Deci, Ioan era un profet islamic nascut inainte de epoca sa? wacko.gif Era el un mullah taliban avant la lettre? In acest punct se vede cat de irelevante si de retrograde au ajuns religiile si interpretarile lor despre lume: "dumnezeul" fiecarui om este Idealul sau de dreptate, cu cat Idealul tau de dreptate e mai sters, cu atat mai putina dumnezeire e in tine.

Religia in modernitate, daca nu se bazeaza pe valorile modernitatii (pace, dreptate, demnitate, adevar, combaterea traficului de droguri etc), nu e decat un film prost, despre epoci trecute si mumificate. Doar cei care vibreaza cu pasiune in spiritul valorilor Timpului lor, ca altadata Ioan Profetul, pot rezona si pot cuprinde cu mintea intreaga Vesnicie.

Asta am vrut sa arat deschizand topicul de fatza. sleep.gif

Nu prea am ce sa comentez la astfel de efuziuni lirice. Cand o sa redevii cat de cat coerent ... mai vorbim.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 02:48 PM
Mesaj #16

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 04:43 PM) *
Nu prea am ce sa comentez la astfel de efuziuni lirice. Cand o sa redevii cat de cat coerent ... mai vorbim.

Eu am fost cat se poate de coerent, dar mintea ta nu e coerenta, de aceea nu intelegi.

--------------------

+Quote Post
Laur006
mesaj Oct 26 2010, 03:16 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 21 2010, 07:25 PM) *
sa nu uitam ca avem oricand posibilitatea sa alegem in functii de decizie oameni cu vederi pacifiste ferme. Daca alegem razboinici, relele nu ne vor ocoli.

Ooof, Pintea, iar incepi... Cateodata chiar cred ca esti convins de ceea ce spui! Cum sa crezi tu, om inteligent si cu carte, ca votul tau, al meu, al dragonului smile.gif pot decide persoana/persoanele care vor fi in functii de conducere la nivel national?!?
Stiu ca m-ai mai injurat anul trecut, cand am recunoscut ca l-am votat pe Base. Mie imi placea la nebunie cum te ambalai tu atunci, ca si acum, la adresa votantilor marinelului, mai ales cand, desi citeai argumentele mele, te faceai ca nu le vezi.
Hai ca mai zic o data: poti sa te amagesti cat vrei ca esti o persoana importanta in perioadele electorale. Nu esti! Votul tau este egal cu zero!! Democratia adevarata a disparut odata cu cetatile grecesti, prietene!
Cum poti tu, ditamai intelectualul, (la fel ca Mircea Badea), ca daca eu, personal, nu votam cu Base, ci cu Geoana, sau imi anulam votul, sau nu participam la vot, rezultatul era diferit? Nu, sincer acuma, cum poti crede asa o enormitate ?!!!?

(Dar hai sa-ti mai zic una, off topic, too: daca acum ar fi sa candideze Base impotriva lui Geoana, sau Iliescu, sau Nastase, sau Mitrea, sau Vadim, sau Ponta, cu mare parere de rau iti spun ca tot pe Basescu l-as vota. Evident, nu ca ar avea vreo importanta votul meu, fiindca odata ce-l las in urna - adio! El va merge acolo unde trebuie! Va fi ori anulat, ori pierdut, ori pur si simplu depus in tabara celui care numara! Dar asa il consider eu pe Base, deasupra tuturor celor enumerati).

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 03:33 PM
Mesaj #18

În Numele Adevărului

Citeaza (Laur006 @ Oct 26 2010, 05:16 PM) *
Cum poti tu, ditamai intelectualul, (la fel ca Mircea Badea), ca daca eu, personal, nu votam cu Base, ci cu Geoana, sau imi anulam votul, sau nu participam la vot, rezultatul era diferit? Nu, sincer acuma, cum poti crede asa o enormitate ?!!!?

Aritmetica ti se pare o enormitate? Ma rog, dupa Godel sau Cantor pot sa spun ca e de inteles, asta in caz ca te-au contrariat ideile lor... Daca nu, e infinit mai grav. unsure.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 26 2010, 03:34 PM

--------------------

+Quote Post
Laur006
mesaj Oct 26 2010, 03:41 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 03:33 PM) *
Aritmetica ti se pare o enormitate? Ma rog, dupa Godel sau Cantor pot sa spun ca e de inteles, asta in caz ca te-au contrariat ideile lor... Daca nu, e infinit mai grav. unsure.gif

Te conjur: spune-mi ca nu crezi ca rezultatele alegerilor sunt exact cele reale!
Daca insa raspunsul e afirmativ - promit sa nu te mai deranjez, oricat mi-ar placea eschivarile pe taramul stiintei pe care le supra-utilizezi. wink.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 04:17 PM
Mesaj #20

În Numele Adevărului

Citeaza (Laur006 @ Oct 26 2010, 05:41 PM) *
Te conjur: spune-mi ca nu crezi ca rezultatele alegerilor sunt exact cele reale!
Daca insa raspunsul e afirmativ - promit sa nu te mai deranjez, oricat mi-ar placea eschivarile pe taramul stiintei pe care le supra-utilizezi. wink.gif

Amice, in caz ca n-ai bagat de seama asta-iarna am deschis un topic intitulat "N-am putut noi vota cat au putut ei fura!" in care acuzam Puterea ca a fraudat alegerile. Asa ca despre ce dreaqu bolborosesti acolo? Evident ca sunt un om realist, dar asta nu ma determina sa devin cinic si sa incetez a crede in Democratie si in puterea votului individual. Atunci cand majoritatea cetatenilor unei tari nu mai crede in Democratie, Democratia in acea tara inceteaza sa mai existe. In Romania, caz cu totul special, abia atunci cand Pintea Haiducul va fi sugrumat de o hoarda de securisti dementi, Democratia va inceta sa mai existe. Understood? dry.gif

--------------------

+Quote Post
Laur006
mesaj Oct 26 2010, 04:38 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 04:17 PM) *
Amice, in caz ca n-ai bagat de seama asta-iarna am deschis un topic intitulat "N-am putut noi vota cat au putut ei fura!" in care acuzam Puterea ca a fraudat alegerile.

Aaa, da, corect, cand a zis Ponta, parca: au furat mai mult decat noi laugh.gif laugh.gif

Evident ca sunt un om realist, dar asta nu ma determina sa devin cinic si sa incetez a crede in Democratie si in puterea votului individual. Atunci cand majoritatea cetatenilor unei tari nu mai crede in Democratie, Democratia in acea tara inceteaza sa mai existe.

Da, eu zic pass; te rog sa te simti 'mneata bine considerand democratia perfectiunea intruchipata a organizarii umane, caci contezi numai o data la 5 ani! (Iar atunci esti pe acelasi nivel cu Sorin de la mine din sat care a votat Geoana si PSD numai pt ca aia l-au nimerit odata la carciuma si "l-au cinstit, nu ca hotii ailalti care nici macar un rachiu n-au fost in stare sa-mi dea". Fii mandru! Nu esti singurul votant PSD biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 04:43 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 04:17 PM) *
Amice, in caz ca n-ai bagat de seama asta-iarna am deschis un topic intitulat "N-am putut noi vota cat au putut ei fura!" in care acuzam Puterea ca a fraudat alegerile. Asa ca despre ce dreaqu bolborosesti acolo? Evident ca sunt un om realist, dar asta nu ma determina sa devin cinic si sa incetez a crede in Democratie si in puterea votului individual. Atunci cand majoritatea cetatenilor unei tari nu mai crede in Democratie, Democratia in acea tara inceteaza sa mai existe. In Romania, caz cu totul special, abia atunci cand Pintea Haiducul va fi sugrumat de o hoarda de securisti dementi, Democratia va inceta sa mai existe. Understood? dry.gif

In Elvetia se practica democratia participativa ceea ce inseamna ca toate legile (federale) se voteaza de catre populatia cu drept de vot prin referendum. In majoritatea tarilor democrate se practica democratia reprezentativa ceea ce inseamna ca populatia constitue prin vot un grup de reprezentanti (parlament, cogres, duma etc.). Cea mai functionala democratie se practica in Statele Unite ale Americii unde unul din scopurile inventarii calculatoarelor a fost (printre altele) obtinerea unor date de recensamant cat mai corecte pentru organizarea alegerilor si numararea cat mai rapida si corecta a voturilor. Unul din indicatorii prin care poate fi masurat gradul unei democratii este cat de repede se comunica rezultatele. Cu cat intarzie mai mult comunicarea rezultatelor inseamna ca se fac mai multe mismasuri. Modul in care un popor impune democratia este prin stravechiul dicton latin "DIVIDE ET IMPERA". Nu poate exista democratie decat pri pluripartidism. De aceea China nu are cum sa fie democratie. Nu poate exista democratie decat prin separarea puterilor in stat.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 04:48 PM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Citeaza
te rog sa te simti 'mneata bine considerand democratia perfectiunea intruchipata a organizarii umane, caci contezi numai o data la 5 ani!

Eu unul contez tot timpul, prin campaniile mediatice de mare impact pe care le fac (cum a fost cea intitulata "N-avem nevoie de banii FMI!", de exemplu, pe care am initiat-o in luna mai a acestui an si am castigat-o recent). Be my guest, daca te tine cureaua! Fa-ti si tu auzite opiniile pe forumuri, cine te opreste? biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Oct 26 2010, 04:54 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 26 2010, 04:48 PM) *
Eu unul contez tot timpul, prin campaniile mediatice de mare impact pe care le fac (cum a fost cea intitulata "N-avem nevoie de banii FMI!", de exemplu, pe care am initiat-o in luna mai a acestui an si am castigat-o recent). Be my guest, daca te tine cureaua! Fa-ti si tu auzite opiniile pe forumuri, cine te opreste? biggrin.gif

Traiesc eu intr-un Univers paralel sau Romania a imprumutat si va mai imprumuta bani de la FMI huh.gif ???

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2010, 04:58 PM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Oct 26 2010, 06:54 PM) *
Traiesc eu intr-un Univers paralel sau Romania a imprumutat si va mai imprumuta bani de la FMI huh.gif ???

Nu va mai imprumuta decat daca va avea nevoie urgenta, noul acord e de tip "precautionary".

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 09:05 AM