IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care sunt cauzele psihologice/sociale ale credinţei ?
Cauzele credinţei
Cel mai reprezentativ motiv pentru cauza credinţei oarbe
frica de necunoscut şi de moarte [ 2 ] ** [40.00%]
comoditate (este mai uşor să crezi şi să nu cercetezi) [ 0 ] ** [0.00%]
ştiinţa este prea greu de înţeles (corelaţie cu punctul anterior), nu are o coerenţă, este inumană [ 0 ] ** [0.00%]
educaţia: ai fost educat într-un fel, toată lumea, vecinii, prietenii, fac asta [ 0 ] ** [0.00%]
corelat cu punctul anterior: frica de a fi marginalizat în cadrul grupului social dacă nu crezi [ 0 ] ** [0.00%]
nevoia încadrării într-o comunitate călduroasă, care îţi oferă un "pântec" spiritual [ 0 ] ** [0.00%]
corelat cu punctul anterior: nevoia unui "pântec intelectual" (ştiinţific) este mult mai mică [ 0 ] ** [0.00%]
nevoia puternică a unei protecţii/ghidări spirituale (= credinciosul este o persoană vulnerabilă d.p.d.v. spiritual/psihic/social) [ 0 ] ** [0.00%]
cred pentru ca NUMAI asa poate fi explicat Universul [ 1 ] ** [20.00%]
deoarece Dumnezeu mă poate ajuta la greu (cu probleme de sănătate, materiale, noroc, dragoste) [ 0 ] ** [0.00%]
predispunerea psihică sau socială la modestie, supunere, umilinţă [ 1 ] ** [20.00%]
All of the above [ 1 ] ** [20.00%]
Total voturi: 5
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 19 2012, 12:31 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (balamuc @ Dec 19 2012, 11:03 AM) *
Nu, nu, aici nu-i biserica!

Nu o fi biserica, dar nu ar trebui sa fie nici (precum) turnul Babel ("Turnul Babel nu era construit pentru a aduce slavă lui Dumnezeu, ci era dedicat unei religii false, cu scopul de a aduce faima constructorilor lui" - wiki dixit).
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 19 2012, 02:23 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 12:31 PM) *
("Turnul Babel nu era construit pentru a aduce slavă lui Dumnezeu, ci era dedicat unei religii false, cu scopul de a aduce faima constructorilor lui" - wiki dixit).

Vezi ca acolo nu e expusa o realitate istorica, ci e parafrazata Biblia, care dupa cate stiu eu, deocamdata nu e considerata document istoric.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 19 2012, 05:28 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (balamuc @ Dec 19 2012, 02:23 PM) *
Vezi ca acolo nu e expusa o realitate istorica, ci e parafrazata Biblia, care dupa cate stiu eu, deocamdata nu e considerata document istoric.

Dupa tine, nici Iisus nu face parte din realitatea istorica, fiindca cele 4 Evanghelii pe care ma bazez eu in credinta mea, nu sunt documente istorice...

+Quote Post
Vizitator_Cuviosul Pramatie.
mesaj Dec 19 2012, 05:36 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 05:28 PM) *
Dupa tine, nici Iisus nu face parte din realitatea istorica, fiindca cele 4 Evanghelii pe care ma bazez eu in credinta mea, nu sunt documente istorice...

Daca te-ai intalni cu un calator in timp din secolul 27, l-ai diviniza in secunda doi? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 19 2012, 05:58 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Cuviosul Pramatie @ Dec 19 2012, 05:36 PM) *
Daca te-ai intalni cu un calator in timp din secolul 27, l-ai diviniza in secunda doi? dry.gif

Cuvioase, sectiunea de sefe-uri nu e prin zona asta a forumului... Sincer, prefer balamucul dovezilor istorice din Biblie wink.gif

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 19 2012, 08:03 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 05:28 PM) *

Asa cum e descris acolo cu siguranta nu, altfel n-ar mai fi existat demult nici sumedenie de credinte, nici necredinciosi si nici chestionarul de mai sus, care a generat toata discutia.

Daca n-ai gasit nimic la biblioteca pe tema asta (desi au curs tone de cerneala pe tema asta) iti recomand sa "frunzaresti" rezumatul pe Wikipedia. Sunt doua articole acolo, cu referire la la personajul biblic si la cercetarile legate de persoana reala.

Ai sa afli acolo si cum, un neadevar propagat o perioada destul de lunga de timp ajunge sa fie considerat fapt real. Ma refer la data nasterii lui Isus, pe care o vom sarbatori din nou in curand, cu binecunoscutele povesti cu fecioare, boi, asini si magi, presarate de stenograme ale discutiilor cu Duhul Sfant.

+Quote Post
Vizitator_ia sondaju'.
mesaj Dec 19 2012, 09:31 PM
Mesaj #37

Guests

Care-s cauzele (puse la dispozitie de sondaj)?

- frica de moarte
- comoditatea
- dificultatile de intelegere / ignoranta
- conformismul social, nevoia de acceptare
- alte nevoi: de protectie, de ghidare, de explicatii etc.
- nevoia de ajutor
- predispozitia (!) la umilinta

Prin urmare, doar frustratii, declasatii social, ratatii ajung sa creada. Alta alternativa ar fi ca in general mecanismul cauza efect este declansat de o lipsa. Prin analogie, prietenia, iubirea ar fi si ele declansate de lipsuri, nevoi, nesigurante; psihologia spune invers.
Daca sondajul asta are nevoie de alte variante de raspuns, inseamna ca e credincios?

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 27 2012, 08:59 AM
Mesaj #38

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 05:58 PM) *
Cuvioase, sectiunea de sefe-uri nu e prin zona asta a forumului... Sincer, prefer balamucul dovezilor istorice din Biblie wink.gif

Aceasta afirmatie imi spune foarte multe!Deci proiectia imaginatiei in viitor nu este acceptata de "judecata"unui credincios veritabil,iar genul "sefe"-SCIENCE FICTION-este de-a dreptul o erezie.Ca sa nu mai mentionam ca unii si-ar sacrifica si putina ratiune numai sa lasam istoria si dovezile ei in pace.
Si uite-asa,a reusit biserica sa-si mane oitele secole la rand......
Daca oameni educati si inteligenti ca domnia ta pot fi atat de usor pastrati in turma,ce pretentii de luciditate sa mai avem pentru cei care inca nu au aflat ca pamantul este rotund si se invarte in jurul unui soare,care considera orice ciosvarta neputrezita semn de sfintenie,care-si taie copiii sub limba la hepatita in loc sa-i duca la spital,care se lasa despuiati de vrajitoare soioase.....
Daca ai credinta si aceasta este adevarata,nicio dovada,nicio logica,nicio ratiune nu va reusi sa ti-o stirbeasca,daca adevarul biblic este absolut,orice dovada istorica il va confirma-atunci de ce sa nu cautam,de ce sa nu analizam?Asa este teoria nu?Adevarul-de asta se teme biserica ,si de dezvaluirea lui.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 30 2012, 10:16 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Cuviosul Pramatie @ Dec 19 2012, 05:36 PM) *

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 05:58 PM) *

Citeaza (kenya1974 @ Dec 27 2012, 08:59 AM) *
Aceasta afirmatie imi spune foarte multe! [...]

Kenya, daca afirmatia mea de mai sus (care nici macar nu ti-era adresata) ti-a spus tie atatea prostii, e doar problema ta personala, de data asta nu ma mai invinuiesc pe mine...

In locul adevarurilor generate de "educatia" si "inteligenta" oricarui ins care posteaza pe acest forum, prefer de o mie de ori mai mult vorbele si mesajele unui cioban care a citit la viata lui numai Biblia si invataturile si vietile sfintilor. Iar un astfel de cioban (v. Ilie Cleopa) nu este cu nimic mai prejos, in intelepciune, decat un profesor universitar, membru al Academiei Romane (v. Dumitru Staniloae), sau un artist si absolvent de studii universitare (v. Arsenie Boca), sau chiar om de stiinta (prof. dr. ing. Ghe. Sandu / pr. Grigorie Sandu)

+Quote Post
Vizitator_:).
mesaj Dec 30 2012, 11:37 AM
Mesaj #40

Guests

pe unde te-ai ascuns Laur : ))) credeam ca ai trecut la budism sau ceva...ori esti inca '' frumoasa da' ciudoasa '' smile.gif)) - tre sa incepi sa iubesti sa fii scuipat, umilit', vandut, etc...in timp ce detasat si senin sa te rogi pt parasii tai...abia atunci poti sa zici ca esti in clasa I-a macar smile.gif)

uite, comenteaza asta, nu tine de foame, dar e tot un fel de cina :

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...mp;#entry274374

*La*Multi*Ani*2012Bis*!!! smile.gif))

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 30 2012, 12:32 PM
Mesaj #41

Guests

Prefect de acord cu primul paragraf. Atata timp cat scuipaturile si palmele sunt virtuale, no problemo! Le pot suporta. Sa ma rog pt altii, inclusiv pt cei care nu doresc asa ceva wink.gif de asemenea - no problemo! Sa le iubesc scuipaturile si palmele, insa... e mai greu smile.gif Totusi nadajduiesc ca Dom' Profesor sa ma treaca clasa pe baza de "bune intentii" daca nu se poate pe merit biggrin.gif

+Quote Post
mesaj Dec 30 2012, 12:52 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 30 2012, 12:32 PM) *
Prefect de acord cu primul paragraf. Atata timp cat scuipaturile si palmele sunt virtuale, no problemo! Le pot suporta. Sa ma rog pt altii, inclusiv pt cei care nu doresc asa ceva wink.gif de asemenea - no problemo! Sa le iubesc scuipaturile si palmele, insa... e mai greu smile.gif Totusi nadajduiesc ca Dom' Profesor sa ma treaca clasa pe baza de "bune intentii" daca nu se poate pe merit

''Cunoaste-te pe tine insuti.''
Dom' Profesor e in tine Laur, abia asteapta sa-L recunosti, sa-L cauti si sa-L gasesti smile.gif Atunci esti deja trecut clasa!
Ce am vrut sa spun cu ''intors si celalalt obraz''... e Ordinea careia i te supui constient, nu poti face segregatie, pentruca cei care te palmuiesc sunt chiar tu, nu intelegi ?!? - pentru ca o farama de Dumnezeu e in toti, nu exista om perfect rau sau perfect bun, Unul singur e Bun, noi, restul , tindem spre desavarsire, iar criminalul sau boschetarul din parc, intr-un fel esti chiar tu, in alta ipostaza . Cleopa nu era mai breaz, doar un pic mai sirguincios, plus ca aflase unde sa caute Adevarul neabatut, invata de la el dar nu-l lua de etalon absolut, sau cel putin nu-l prezenta asa boschetarului, ca-l sperii, si n-ai facut nimic.
''unii mananca si carne si oase, altii doar lapte'', fii ingaduitor, toti suntem imperfecti si nu prea e mare diferenta, decat in optiuni.
Alegerea individuala e singura diferenta intre noi, iar Intelepciunea lui Iisus pate fi atat de subtila pt unii, incat alegerea lor spre dreapta devine aproape imposibila...moment in care tu ''intorci si celalalt obraz'', si ai faci sa-si puna intrebari...aici intervii tu ajutand ca Ordinea universala sa se manifeste IN TINE si afara din tine, prin compasiune smile.gif

+Quote Post
mesaj Dec 30 2012, 01:05 PM
Mesaj #43

Guests

ps
''sa intorci si celalalt obraz''
stiu ca se poate, nu prea imi reuseste nici mie, dar ''ma tratez'', tocmai pt ca stiu ca e singura solutie ca sa te nasti din nou, rascumparand ''timpul'' smile.gif
(cand eram la inceput, si ma hraneam doar cu lapte, am inceput cu boxul, acolo era interesant sa accepti sa iei si sa dai cu generozitate laugh.gif , tot felul de lectii tongue.gif
acum e din ce in ce mai greu, castigi puncte doar daca iei, nu daca dai dry.gif

+Quote Post
mesaj Dec 31 2012, 10:24 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (:) @ Dec 30 2012, 01:05 PM) *
ps
''sa intorci si celalalt obraz''
stiu ca se poate, nu prea imi reuseste nici mie, dar ''ma tratez'', tocmai pt ca stiu ca e singura solutie ca sa te nasti din nou, rascumparand ''timpul'' smile.gif
(cand eram la inceput, si ma hraneam doar cu lapte, am inceput cu boxul, acolo era interesant sa accepti sa iei si sa dai cu generozitate laugh.gif , tot felul de lectii tongue.gif
acum e din ce in ce mai greu, castigi puncte doar daca iei, nu daca dai dry.gif

capitolul...2...
dupa ce inveti sa incasezi, de la unul mai puternic, sau de exemplu de la propriile atitudini, slabiciuni sau temeri.....si vezi ca nu poti lupta la infinit cu ele sau cu adversarul cu cap mai tare, doar sarind la bataie,
cand te saturi sa fii berbec si sa te arunci cu capul inainte, dar nici sa fugi nu-ti sta in caracter...afli ca exista si altceva decat box, si anume Judo, un fel de Corrida, dar unde adversarul e o fiinta superioara, rationala, sau o forta bruta fara limite, pe care te hotarasti sa o privesti in ochi in timp ce vine spre tine ca un tren. De ex frica, obsesia, viciul, etc. ''Demonii'' tai.

Corrida este dansul mortii, o arta pe care nu o inteleg multi. Forta bruta, masculinitatea pura, sute de kilograme de muschi, sunt gata sa te faca praf, daca iti pierzi controlul si iesi la atac ca un berbec cu pata pe ochi.
Toreadorul nu e boxer, toreadorul e un judoka.
Nu sare la bataie cu capul inainte.
Priveste frica in ochi dar nu fuge.
Asteapta momentul potrivit eschivei.
Oboseste forta bruta pana in momentul in care o scoate din ring pentru totdeauna.

1.Curajul nebun al luptatorului sau boxerului e meritoriu.
2.Fuga/retragerea e si ea sanatoasa ca tehnica de lupta.
3.Curajul rational e superior atunci cand vrei sa privesti adversarul in ochi fara sa clipesti, ca sa-l intelegi.
4.Apoi ratiunea si eschiva le intrece pe primele.
5.Judo te invata mai mult : sa folosesti forta adversarului si sa-l domini pana cand il faci astfel inofensiv.
....
Dar vezi, pana le tehnica iubirii/compasiunii/intoarcerii si celuilalt obraz...mai sunt cateva capitole importante, extrem de usor de inteles - un copil o face mai repede decat un adult - dar foarte greu de realizat, tocmai pentru ca ai acumulat prea multe tehnici, idei preconcepute, atitudini, traditii ale locului, etc.
E greu la inceput, sa privesti ura in ochi si sa raspunzi cu iubire, pana o anihilezi.
Sau sa ai rabdare in fata temerilor sau viciului, inlocuindu-le cu opusul lor.
Atunci e momentul sa intelegi ca nu esti singur, ca nu le poti controla tu pe toate, ca poti sa ceri ajutor cu smerenie, de la Sursa tuturor lucrurilor.
Inveti astfel smerenia, in detrimentul orgoliului, la fel ca Ulise in final, care a aflat ca nu poate ajunge nicaieri prin propriile forte, ignorand constant pe Zeus.
Odata cu smerenia inveti sa-ti respecti semenii, pe toti, asa cum sunt, sa-i intelegi si sa-i iubesti.
Si tot mai raman cateva trepte cool.gif

...........................

Pana la urma, un topic interesant, dar care ignora psihologia disparuta a antichitatii, complexa ''stiinta a misterelor'', raportandu-se doar la stiinta moderna, cea care admite doar raportul cauza-efect, demonstrat pe baza unor legitati si aparate de masura limitate , pe principiul ''ce nu poate fi demonstrat astazi stiintific, nu exista"<_<

...prin titlul topicului si prin sondajul subiectiv expus, ''religia'' ar trebui privita sub rezerva unui fel de avertisment pentru analfabeti sau prosti : ''nu tot ce zboara se mananca'', cand, de fapt, mesajul Profetului, al Invatatorului sau al Fiului lui Dumnezeu, daca ne referim la Crestinism, transcede orice nivel al cunoasterii moderne, sau asa zisa psihologie sau stiinta si tehnologie, nu neaparat contrazicandu-le, ci implinindu-le in alt fel: perfect, pur, cu sursa direct de la inceputuri, a primei energo-informatii, Cuvantul.

''Daca v-am vorbit despre lucruri pamantesti si nu credeti, cum veti crede cand va voi vorbi despre lucrurile ceresti ?''

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 31 2012, 11:30 AM
Mesaj #45

Guests

Măi zîmbariciule, nu ceri prea mult de la tine daca nici in ultima zi a lui 2012 nu lasi lumea să-şi mistuie in sine propriile greşeli? Ai avea, ca opţiuni, retrospectiva anului ce tocmai se chinuie sa-şi dea duhul, planificarea cîtorva "to do"-uri pt 2013, sau pur si simplu implicarea in activitatile de moment al celor de foarte-foarte aproape de tine (familie.. ce cuvant frumos, pe care societatea actuala a reusit sa-l goleasca de sens si importanţă)

+Quote Post
mesaj Dec 31 2012, 12:06 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 31 2012, 11:30 AM) *
Măi zîmbariciule, nu ceri prea mult de la tine daca nici in ultima zi a lui 2012 nu lasi lumea să-şi mistuie in sine propriile greşeli? Ai avea, ca opţiuni, retrospectiva anului ce tocmai se chinuie sa-şi dea duhul, planificarea cîtorva "to do"-uri pt 2013, sau pur si simplu implicarea in activitatile de moment al celor de foarte-foarte aproape de tine (familie.. ce cuvant frumos, pe care societatea actuala a reusit sa-l goleasca de sens si importanţă)

biggrin.gif... io sunt ''obsedat'' sa zambesc, da tu ce cauti pe net in loc sa frigi carnatii, ha??? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 31 2012, 01:02 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (:) @ Dec 31 2012, 12:06 PM) *
biggrin.gif... io sunt ''obsedat'' sa zambesc, da tu ce cauti pe net in loc sa frigi carnatii, ha??? laugh.gif

ei, nah, ca si la tine, cre'că: e prea aproape camera cu net de bucătărie laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 31 2012, 01:08 PM
Mesaj #48

Guests

... in plus, nu mă mai satur sa tot citesc mesajul celui care semnează ia sondaju'. E bun rau de tot! laugh.gif
L-as premia pt cel mai bun comment al sectiunii "Religia in modernitate".

+Quote Post
mesaj Dec 31 2012, 01:24 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 31 2012, 01:08 PM) *
... in plus, nu mă mai satur sa tot citesc mesajul celui care semnează ia sondaju'. E bun rau de tot! laugh.gif
L-as premia pt cel mai bun comment al sectiunii "Religia in modernitate".

ie maxim comentariul, 5 in unu, betie de betie, sigur nu e la misto ? biggrin.gif
oricum ar fi, trebe respectata opinia cetateanului, ori suntem liberi or nu mai suntem rolleyes.gif
ma duc sa pun vinu la fiert, pt baetii de la RuginoassaLand, sa nu ma trezesc nepregatit cu vreo unul teleportat in curte si gata de party cu strigaturi laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 31 2012, 01:30 PM
Mesaj #50

Guests

oh, 'sound good...
daca s-ar fi dat drumu' la teleportare, te-as fi calcat si io... nu numai şoldovenii ăia scrintiţi la sinapse.

+Quote Post
mesaj Dec 31 2012, 02:15 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 31 2012, 01:30 PM) *
oh, 'sound good...
daca s-ar fi dat drumu' la teleportare, te-as fi calcat si io... nu numai şoldovenii ăia scrintiţi la sinapse.

ok, asa da biggrin.gif !
dau io berea si vinu, hic...tu decat aduci toba originala si branza de putina dry.gif

+Quote Post
kenya1974
mesaj Jan 2 2013, 10:33 AM
Mesaj #52

Membru
**

Haleluia,ca s-a terminat......acu va doare capul ha?????
Asa va trebuie-filozofii lu'peste mort de beat ce sunteti.Normal ca faceti concurs de intors obrazul-dar aveti grija la ameteala-s-ar putea sa va vedem talpile de la pantofi!!!!

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Jan 2 2013, 10:34 AM

+Quote Post
mesaj Jan 2 2013, 11:11 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Jan 2 2013, 10:33 AM) *
Haleluia,ca s-a terminat......acu va doare capul ha?????
Asa va trebuie-filozofii lu'peste mort de beat ce sunteti.Normal ca faceti concurs de intors obrazul-dar aveti grija la ameteala-s-ar putea sa va vedem talpile de la pantofi!!!!

e loc pt toata lumea pe Pamant si fiecare intelege si gaseste in final exact ceea ce cauta wink.gif
love u 2 smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jan 2 2013, 12:57 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Jan 2 2013, 10:33 AM) *
Asa va trebuie-filozofii lu'peste mort de beat ce sunteti.

La Multi Ani! şi ţie

(Smilye-şor, incet-incet, incep sa-i inteleg pe ăi mulţi, de demult, care-şi lapidau semenii numai la auzul veştii că aveau alte conceptii "despre lume şi viaţă" decît dînşii smile.gif . Pare că intră în funcţiune vreun mecanism psihic care le întunecă judecata şi care se declanşează odată cu sunete (şi semne grafice) de genul: "Iisus Hristos", "creştinism", "credinţă"... , singura diferenţă fiind că pe timpurile acelea, viaţa individului era şi mai puţin valoroasă decât astăzi smile.gif )

+Quote Post
kenya1974
mesaj Jan 2 2013, 05:24 PM
Mesaj #55

Membru
**

[quote name='Laur006' date='Jan 2 2013, 12:57 PM' post='274842']
La Multi Ani! şi ţie

LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!
Eu chiar am nevoie.....caci e singura mea viata pe care o am(si este fooooarte valoroasa)!!!!!Voi,sunteti fericiti,iaca acu'va treziti iar-intr-u domnu' la loc de verdeata!!!!
(au si sampanie acolo,cica este pentru alesi)

ermetici,romantici,visatori,NAIVI....

succes....

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Jan 2 2013, 05:28 PM

+Quote Post
Vizitator_toma.
mesaj Jan 2 2013, 05:31 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Jan 2 2013, 05:24 PM) *
LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!
Eu chiar am nevoie.....caci e singura mea viata pe care o am!!!!!Voi,sunteti fericiti,iaca acu'va treziti iar-intr-u domnu' la loc de verdeata!!!!
(au si sampanie acolo,cica este pentru alesi)

ermetici,romantici,visatori,NAIVI....

succes....

pot sa te tin in brate?
promit!

+Quote Post
kenya1974
mesaj Jan 2 2013, 05:32 PM
Mesaj #57

Membru
**

"Smiley'sor-au fost vremuri cand numai voi aveati loc pe pamant....SIC...."diavol'ul"ne-a facut un locsor si noua.
Incomod,nu-i asa?Unde sunt rugurile de altadata,ce mai miroseam a soric pana la sfarsitul zilei!!!!!

+Quote Post
kenya1974
mesaj Jan 2 2013, 05:33 PM
Mesaj #58

Membru
**

Citeaza (toma @ Jan 2 2013, 05:31 PM) *
pot sa te tin in brate?
promit!

haaaaaaa,esti si tu p-aci?????
ce,nu mai faceti fata,v-ati adunat tot soborul?????

+Quote Post
Vizitator_toma.
mesaj Jan 2 2013, 05:50 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Jan 2 2013, 05:33 PM) *
haaaaaaa,esti si tu p-aci?????
ce,nu mai faceti fata,v-ati adunat tot soborul?????

Cu un membru al soborului ca mine, ai toate sansele sa nu fii mantuita, eventual iti tin de frig...
Poate si asta sa fie salvarea cateodata, ce stim noi?
De fapt nu-mi pasa si conteaza la evaluarea vesnica, sa fii primul suflet deturnat laugh.gif

+Quote Post
kenya1974
mesaj Jan 2 2013, 06:05 PM
Mesaj #60

Membru
**

Citeaza (toma @ Jan 2 2013, 05:50 PM) *
Cu un membru al soborului ca mine, ai toate sansele sa nu fii mantuita, eventual iti tin de frig...
Poate si asta sa fie salvarea cateodata, ce stim noi?
De fapt nu-mi pasa si conteaza la evaluarea vesnica, sa fii primul suflet deturnat laugh.gif

De regula sufar de caldura nu de frig(asa se intampla cu orice demon -hahahaha-din iadddddd)asa ca nu ai cum sa ma ajuti!!!!!!
la evaluarea "aceea"nu m-am inscris si nici nu am de gand sa o fac....asa ca....
daca faci aluzii s...ex'uale-nu tine,parinte,vezi ca te arzi...te aude domnu'
hai ca m-am amuzat copios in seara asta,sunteti tari!!

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Jan 2 2013, 06:06 PM

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 01:41 PM