IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Afacerile cu statul. Pana cand?, Statul continua sa fie motorul economiei romanesti
Vizitator_Emil.
mesaj Nov 22 2008, 04:37 PM
Mesaj #1

Guests

Sunt de acord cu teoria capitalismului si non-interventiei statului in economie. Statul - ni s-a tot zis pana acum, este cel mai prost manager. In teorie toate bune si frumoase. Dar cum se face atunci ca statul a fost si continua sa fie principalul motor al economiei romanesti? In Romania exista prea putine "afaceri" adevarate. In realitate statul are banii, statul are si initiativele, si competentele si, paradoxal, tocmai privatii sunt cei mai prosti manageri. Statul in shimb ii protejeaza pe toti si iese totdeauna, dar totdeauna in pierdere in relatia cu oamenii de afaceri privati. Pana cand?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Nov 22 2008, 07:06 PM
Mesaj #2

Guests

Pai pana se termina anul fiscal si dupa aia o luam de la capat.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Nov 22 2008, 07:52 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Emil @ Nov 22 2008, 04:37 PM) *
Sunt de acord cu teoria capitalismului si non-interventiei statului in economie. Statul - ni s-a tot zis pana acum, este cel mai prost manager. In teorie toate bune si frumoase. Dar cum se face atunci ca statul a fost si continua sa fie principalul motor al economiei romanesti? In Romania exista prea putine "afaceri" adevarate. In realitate statul are banii, statul are si initiativele, si competentele si, paradoxal, tocmai privatii sunt cei mai prosti manageri. Statul in shimb ii protejeaza pe toti si iese totdeauna, dar totdeauna in pierdere in relatia cu oamenii de afaceri privati. Pana cand?

Ideea ta pica foarte prost intr-o perioada de criza financiara in care bancile au fost lasate de capul lor si au adus economia la pamant.
O civilizatie fara stat,fara reguli nu este capitalism sau democratie,e anarhie.
Diferenta e ca Romania se afla la cealalta extrema,unde 'grosul' banilor trece prin (indirect sau nu) prin parlament.Contracte,legi,licitatii care favorizeaza doar pe unii.
Daca ai o suparare personala vis-a-vis de o societate e un lucru.Daca ai o suparare vis-a-vis de o problema nationala e altceva.
Statul este responsabil de problemele nationale.
Nu stiu,insa,sigur la ce te referi.
Da,o afacere care nu afecteaza economia nationala,drepturile omului,legile,trebuie lasata in pace.
Insa nu poti sa lasi bancile,monopolurile (gaz,electricitate,apa,etc) sa faca ce vor fiindca se ajunge la haos.

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Dec 12 2008, 02:28 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Emil @ Nov 22 2008, 04:37 PM) *

Nu este adevarat ca exista prea putine afaceri adevarate eu chiar as sustine ca in proportie majoritara sunt adevarate si mult mai putine sunt "cu statul". De obicei acei menegeri prosti ai statului sunt de fapt foarte iscusiti pentru buzunarul propriu si nu odata au falimentat firme de stat ca sa-si cumpere ei apoi toata afacerea si ulterior sa mearga foarte bine. Statul trebuie sa protejeze sectorul privat tocmai pentru ca el are nevoie de acest sector si cateodata sau mai tot timpul chiar el face viata grea privatului prin legi tampite si taxe aberante.Statul trebuie sa stimuleze permanent cresterea sectorului privat pentru ca sectorul privat poate depasi granitele tarii atunci cind afacerile devin puternice. Exista firme mari in occident mai puternice decat statul Roman tocmai pentru ca au avut un mediu propice de crestere si oportunitati de afeceri reale nu ca la noi .
Noi suntem prea OCUPATI sa ne plangem de mila,sa ne luam masini de 1000euro,sa ne ffffttttmm aproapele si sa-i criticam pe altii ,sa prindem un post la STAT si apoi ne comparam veniturile apoi cu oameni care dau de lucru la sute de oameni,sa criticam orice initiativa buna in tara asta si sa-l pupam in ... pe becali ,borcea,turcu,mititelu,iancu si altii ca ei,sa ascultam manele la maxim,sa scuipam peste tot cu flegme colorate,sa aruncam pe jos tot felul de gunoaie,sa furam orice oriunde si oricand ................da suntem foarte OCUPATI !
Eu sunt pentru afacerile cu statul insa problema este ca statul nu prea plateste decat daca este unchiu' sau taticu' prin conducere. Deci mai bine nu! Multumesc!

Multa bafta!

+Quote Post
Vizitator_taifun.
mesaj Mar 10 2009, 07:33 AM
Mesaj #5

Guests

Nu trebuie generalizat. Nu toate contractele cu statul sunt foarte paguboase. Si chiar daca e asa tot trebuie contruit infrastructura de exemplu. Important e ca daca tot se fura sa fure ai nostrii. E bine sa nu cadem in extremisme. Am scris pe blogul meu de ce e bine ca aceste contracte dezavantajoase pentru stat sa fie incheiate cu firmele romanesti. Banii raman acasa nu trebuie sa ii importam.

http://taifuns.blogspot.com/2009/02/contra...-cu-statul.html

Acesti bani raman in economie si asigura finantare pentru alte afaceri.

+Quote Post
Vizitator_ogzana.
mesaj Mar 10 2009, 08:44 AM
Mesaj #6

Guests

era o vorba: tot ce e de Stat.... sta

+Quote Post
Vizitator_taifun.
mesaj Mar 10 2009, 10:35 AM
Mesaj #7

Guests

peste tot in lume afacerile cu statul sunt in devafoarea acestuia
statul este o entitate abstracta, dematerializata, el nu sufera daca pierde

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 08:33 AM