IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 6 7 8  
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Feb 22 2015, 02:29 PM
Mesaj #211

Guests

Citeaza (Zack @ Dec 1 2008, 10:43 PM) *
Ai cam exagerat un pic cu Luvrul... nu prea se potriveste parabola cu explicatia... cam cusuta cu ata alba.
Document istoric poate fi considerat orice hartie scrisa de orice eretic... o iei in seama? Cum, daca ai cauta, ai gasi documente istorice care sa sustina cam orice vrei tu... argumentul tau in sine nu prea mai are relevanta. Evident ca un document istoric poate fi adus in sprijinul unei interpretari sau a altora, dar, precum ai spus, Biblia trebuie sa fie pusa deasupra. Avem pe de o parte Biblia iar pe de alta parte cateva documente care sustin tot atatea interpretari diferite. Ce facem? Ne lansam in speculatii despre superioritatea unuia sau a altui document? Nu e de bun simt sa aplicam doctrina Sola Scriptura, fiind general recunoscut faptul ca tot ce scrie aici este adevarat? Mergem astfel pe teren sigur. Avem deasemenea promis ajutorul lui Dumnezeu in interpretarea adevarurilor scripturii, cunoscut fiind faptul ca celor care Il cauta Dumnezeu le trimite Duhul Sau Sfant in ajutor. Nu putini in trecut sau contemporani sunt cei carora Dumnezeu le-a aratat cheia prin vise, vedenii etc. Toti insa, s-au framantat mai intai pe tema problemei si au vrut sincer sa gaseasca raspunsul. Chiar tu ai dat cel putin un exemplu in care o vedenie (care intre timp a devenit document) sta la baza interpretarii. Problema cu multitudinea de secte religioase este mult mai complexa. Nu toate interpretarile false au aparut din cauza ca au nesocotit documentele istorice. Dealtfel sunt foarte multe exemple in care tocmai din cauza considerarii traditiei au aparut interpretari care denatureaza adevarul lui Dumnezeu relevat in Scripturi. Parerea mea este ca vezi lucrurile destul de simplist avand in vedere numarul mare de aspecte ale problemei. Si... in final... imi permit sa iti dau un sfat... Ocupa-te mai degraba de probleme teologice care au aplicativitate in viatza de zi cu zi daca vrei sa postezi pe internet. Problemele strict teoretice ale teologiei vor fi studiate temeinic in biblioteci, de cei interesati.

Si inca o chestiune importanta Nea Zack:
In timp ce despre Jeezus (contemporan cu nu mai putinde 14 istorici antici, dintre care 3 chiar in antica Palestina), exista DOAR unul singur izvor scris si anume "Cartea Sfanta", Biblia.
Cum se face Nea' Zack ca absolut NICIUN istoric nu a "auzit" de INRI? Ai vreo explicatie LOGICA pentru care un om (ma vad nevoit sa repet: nascut in afara casatoriei, cum ar zice popimea din preacurvie) care citez "invuie mortii", "face din apa vin", "satura multimi de oameni infometati cu trei pesti", etc nu este pomenit de niciun istoric cu toate ca asemenea ispravi nu le poate face ABSOULT nimeni? Chiar crezi ca ar fi fost trecute cu vederea asemenea intamplari? Eu nu cred (ca a existat in sensul Biblic)!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Catalunia.
mesaj Feb 23 2015, 09:54 AM
Mesaj #212

Guests

Citeaza (kingsman @ Feb 23 2015, 06:56 AM) *
Was haben wir denn da unterirdische... rolleyes.gif

Wenn deine Freundin geht zu einem anderen bedeutet nicht, dass alle Frauen sind wie ihre .

Mancher hinterlässt eine Lücke, die ihn ersetzt,
Klar bist du traurig, aber so viel Stolz du haben, dich nicht so ... jede Frau kann mit jedem eine andere Frau ersetzt .

man, wazaaa'...
dry.gif
Go to the top of the page

+Quote Post

8 Pagini V  « < 6 7 8
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2019 - 06:21 PM