IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 06:38 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 06:33 PM) *
in general preturile la app noi sunt cu 40% peste alea vechi daca sunt exact in aceiasi zona
e adevarat ca e ascuns pretul pentru ca app vechi au mp utili alea noi au mp construit diferenta e de minim 20% la fel alea noi sunt fara tva si asa mia departe

arata-mi un singur ansamblu rezidential nou cu preturi decente care sa fie cat de cat bine localizat
Sa itzi dau eu un exemplu in ansamblul primavara pretul al 2 cam este 130.oooE + parcare(car nu mai stiu cat costa) ,
Tot in militari preturile la app de 2 camere erau pe la 100.oooE nu mai stiu cat sunt acuma...poate daca negociezi il scotzi la 90.oooE dar la alea noi nu negociezi
POate de caum incolo o sa inceapa si aia sa negocieze

Ah si inca o chestie tare de tot despre ansamblul primavara din militari
in contract scrie ca o sa platesti in euro la cursul cel mia mare dintre data contractarii si data la care faci plata ultimei transe.

Daca eu platesc acum 30.oooE avans astia 30.oooE nu mai sunt 30.oooE cand o sa iau app in primire
o sa platesc la cursul cel mia mare dintre cursul de acum si ala de atunci
super jenant eu am numai de pierdut ei numai de castigat

Nu mai pun ca app nu sunt terminate si cine stie daca termina la timp:)

Asa ca astia cu ansamblurile rez merita una peste bot tare de tot ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_florin227.
mesaj Sep 20 2008, 07:49 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 09:52 AM) *
Hehe deci sa clarific eu niste lucruri , am un versior constructor.

Pret/mp de constructie
Zona A = 1100E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona B = 1000E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona <B(ilfov) = 800-900E/mp construit (cu TVA inclus)

Atentie mp construit = mp util X 1,2

pe urma mai e costul terenului + promovare+autorizatzii+spagi = extra 200E - 500Emp construit

Deci in zona A preturl constructiei este 1300-1600E/m2 construit cu tva inclus
daca cresti pretul cu 20% sa ajungi la m2 util ajungi la 1560 - 1920E/m2 util

Developerul vrea si el un profit ceva smile.gif nu ?
sa zicem un 20% cinstit = 1900-2400E/m2 util deci asta e pretul corect la un profit de 20%
al developerului

Inca o chestie : cineva spunea mai devreme ca rentabilitatea unui app (chiria) trebuie sa fie minim 10%/an
si explica el mai departe ca o grasoniera de 40 m2 la care platesti chirei 400E ar trebuii sa coste prin urmare 400X10 = 40000E

Este adevarat ce spune numai ca este 5% nu 10%smile.gif deci 80.oooE

Vedeti si voi propietatzile in frantza sau anglia si vedetzi cat reprezinta chirai pe un an din val lor
intotdeauna sub 5%

daca ar fii 10% s-ar vinde instant toate:)

Gresite calculele. Eu construiesc, lucrez pt un developer si pot sa-ti spun ca se construieste cu 750-850 euro/mp incluzand costul cu autorizatii, arhitecti, avocati, etc pentru proiecte in care se vinde apoi cu 1700-2000 euro/mp. Anul trecut se construia chiar si cu 550euro/mp la un bloc cu 10 etaje. Micii intreprinzatori care construiesc un P+4 in prelungirea ghencea si care stiu sa improvizeze au costuri mult mai mici. Daca ar fi adevarat calculul tau nu ar exista proiecte care sa vanda cu 1.000 euro/mp+TVA.
Majoritatea developerilor straini, firme serioase nu accepta proiecte la care sa aiba profit sub 30-35% calculat la valoarea totala a investitiei. Ei construiesc insa cu credit bancar, aportul companiei fiind de doar 20%, astfel ca profitul real obtinut la banii efectiv investiti ajunge la 100-200%, iar "baietii destepti" obtin chiar mai mult prin diverse scheme financiare si de achizitii de terenuri.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 08:07 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (florin227 @ Sep 20 2008, 07:49 PM) *
Gresite calculele. Eu construiesc, lucrez pt un developer si pot sa-ti spun ca se construieste cu 750-850 euro/mp incluzand costul cu autorizatii, arhitecti, avocati, etc pentru proiecte in care se vinde apoi cu 1700-2000 euro/mp. Anul trecut se construia chiar si cu 550euro/mp la un bloc cu 10 etaje. Micii intreprinzatori care construiesc un P+4 in prelungirea ghencea si care stiu sa improvizeze au costuri mult mai mici. Daca ar fi adevarat calculul tau nu ar exista proiecte care sa vanda cu 1.000 euro/mp+TVA.
Majoritatea developerilor straini, firme serioase nu accepta proiecte la care sa aiba profit sub 30-35% calculat la valoarea totala a investitiei. Ei construiesc insa cu credit bancar, aportul companiei fiind de doar 20%, astfel ca profitul real obtinut la banii efectiv investiti ajunge la 100-200%, iar "baietii destepti" obtin chiar mai mult prin diverse scheme financiare si de achizitii de terenuri.

Eu vb de bucuresti, poate lucrezi la un developer care face case acolo da se ajunge la 600E/m2 construit
sau blocuri mai mici unde nu itzi trebuie cofraje metalice si nici macarale
dar la blocuri de 10 etaje doar daca faci cu echipe si "improvizezi" cum zici tu ajungi sub 800E/m2 in bucuresti , dar la urmatorul cutremur o sa doarma prost developerul :| si si mai prost locatarii

dar cine stie eu nu zic ca ce mi-a zis verisorul meu e batut in cuie poate el nu stie sa faca afaceri el oricum nu e bogat smile.gif daca stia se imbogatzea pana acum smile.gif

chiar acum face un 2s+p+8 in zona A si il plateste 1100E/m2 un developer pentru un imobil de birouri

+Quote Post
Vizitator_mizdrache.
mesaj Sep 21 2008, 07:00 AM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (Dr. Jekyll @ Sep 19 2008, 02:36 PM) *
nenica, o casa are valoare infinit mai mare ca o masina. masina in 5 ani o schimbi, o iei imediat cu credit, iti permiti sa faci mofturi... casa ai luat o si cine stie in cat timp mai poti sa te muti de acolo? plus ca o casa in clipa de fata se plateste singura. masina de cand o iei iti mananca banii fara sa produca nimic.

pun pariu ca peste 90% din romani ar da banii intai pe casa, decat pe masina. asta in situatia in care i ar avea.

toti vor casa si nu au bani. atunci sa nu si cumpere. citisem acum ceva timp la unul pe blog ce bine e sa stai cu chirie, ca nu merita sa ti iei casa. pai cat de prost sa fii nene sa scoti ineptii de genul asta? rata la o casa acum e cu o suta de euroi mai mare decat chiria sa stai in ea. pai cum sa merite ? pai si vulpea zice ca strugurii la care nu ajunge sunt acrii.

inteleg sa comenteze si sa inunde internetul cu mesaje "greii" care ai facut investitii si acum au interese sa zguduie un pic piata... dar chiar sa vezi acum pe toti comentand ca nu si permit casa... pai unde ati vazut voi ca toata lumea si permite casa? ma luati ca in afara iti cumperi nu stiu ce cu nu stiu cat. unde? la periferia celei mai dubioase strazi din cel mai dubios cartier, plin de negrii si ilegali? pai nu merge asa nene. o fi bucurestiul ultima capitala din europa, dar asta e. trebuie sa intelegeti ca si aici (facand paralela de rigoare) sunt clase sociale. unii isi permit anumite lucruri, altii nu. la noi toti cred ca li se cuvine orice. nu merge asa treaba.

problema e mai simpla decat pare. pretul e x. ai bani cumperi, nu ai - nu cumperi. omul vrea sa vanda o garsoniera cu 100 000 de euro. si care e problema voastra? daca tot sunt asa multe, aveti de unde lua, nu trebuie sa o luati pe a lui. ce atatea comentarii?
daca nu o vinde acum, o vinde mai incolo si tot o vinde.
daca nu o ia unul din voi, o ia altcineva si aia e treaba.
daca stati toti si dati aici cu parerea credeti ca or sa creasca maine dimineata case in unirii la 1 dolar bucata, sa va luati toti?

aia e, nu ti permiti sa platesti, nu ti iei.

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

perfect de acord cu tine => 10+

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 21 2008, 08:44 AM
Mesaj #125

Guests

Eu pot sa pun pariu ca o va vinde peste vreun an cu 20-30.000 de euro.

In Paris intr-o suburbie frumoasa, inverzita, bine legata de oras, iti cumperi la un pret comparabil cu ce se cere acum prin Aviatiei sau Baneasa, ceea ce ai zice ca e ... SF, daca nu ar fi adevarat.

Preturile de acum au scazut fata de iarna trecuta si or sa mai scada cu inca 50-60% pentru ca lumea s-a desteptat si la conditii de viata de 5 ori mai proaste ca in Vest nu mai vrea sa cumpere la preturi egale sau mai mari.

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj Sep 21 2008, 09:10 AM
Mesaj #126

Guests

Bateti campiile cu conditiile de viata din afara. Eu vreau sa plec in Germania si angajatorul trebuie sa demonstreze ca eu, ca roman, sunt mai frumos si mai destept decat un neamt si ca pot sa-i iau aluia locul de munca. Da, hai sa plecam toti din tara asta si sa ne ducem buluc peste straini. Care nu ne angajeaza. Intre un bloc nou si un bloc vechi...think again. In blocul meu vechi, facut in '79 am peretii de beton armat. Stati un pic pe langa blocurile noi care se construiesc din caramizi de bca. Daca voi vreti sa stati asa si sa vai intre vecinul prin peretiii casei, duceti-va. Dati banii pe apartamente la dracu'n'praznic in complexe rezidentiale, de unde veniti cu masina prin trafic, in fiecare zi. In momentul asta cel mai bine pozitionate blocuri noi sunt cele de pe Dristorului si de pe Calea Dudesti. Ai scoala, mall, metrou, autobuz, tramvai. Nu esti legat de maini si de picioare ca in Baicului, la Planorama de exemplu. Si daca nu ma insel, mai e un complex prin Tei care are la fel acces rapid la transport si ajungi decent in centru. Ca nu toti suntem obligati sa avem masini.
Daca ai bani, platesti. Nu ai bani, stai cu parintii sau in chirie. O discutie aici pe forum n-o sa schimbe combinatiile pe care le au bancile, dezvoltatorii sau guvernul. Cine s-a miscat repede acum 3-4 ani, si-a luat casa la un pret decent. Cine n-a putut, sufera consecintele capitalismului salbatic de la noi. N-ai cum sa faci pe toti fericiti. Cea mai buna solutie, in acest moment, este sa existe o lege prin care chiriasul sa fie protejat. Si asa s-ar mai rezolva problemele. Sa stii ca faci un contract pe 5 ani si nu te da proprietarul afara ca i-a venit lui nu stiu cine care da mai mult.
La Berlin intr-un cartier decent, chiria la 2 camere e in jur de 350 euro. Aici de ce n-ar fi? Si la ei sunt blocuri construite comunist, doar ca la ei e multa verdeata si au o super retea de transport. De-asta lumea nu e obligata sa se plimbe cu masina prin oras, de-asta nu e haos, de-asta mergi cu bicicleta si nu da nimeni peste tine pe strada.
Pana n-o sa se schimbe mentalitatea propriilor locuitori, Bucurestiul nu va fi un oras unde sa traiesti normal. Cu apartament intr-un bloc nou sau vechi, luat la specula sau la un pret decent.

+Quote Post
Vizitator_criticu.
mesaj Sep 21 2008, 09:29 AM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (Iulian @ Sep 19 2008, 12:38 PM) *
In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara. Piata este in expectativa, nu este clar in ce masura proiectele noi sunt de incredere, daca se vor termina la termen. Dilemele au ajuns trileme... de la "sa inchiriez sau sa cumpar" a mai aparut "sa cumpar in bloc vechi sau in proiect nou".
De asemenea, in absenta unei nevoi imperioase de a vinde acum recomand sa nu scazi la pret. Exista clienti si agentii care monitorizeaza anunturile si vad ca scazi la pret. In momentul in care te-au "mirosit" vor astepta si mai mult, poate mai scazi.
Evident, nu iti cunosc constrangerile si nu imi permit sa judec situatia ta. Doar sa fii atent si la aspectele psihologice, pentru ca tot ce se intampla in acest moment se rezuma la emotii peste alte emotii.

amice habar nu ai ce vorbesti..."In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara"...cum adica.Stii macar ce inseamna asta..?inseamna ca pentru a avea un credit(IMOBILIAR ca in cazul celorlalte tipuri de credit iei bani de seminte)aprobat trebuie sa fii hotarat pe o locuinta(eventual antecontract)si sa ai si un salariu nesimtit de mare pentru astfel de preturi nesimtit de mari.
In rest voi astia care vindeti inainte de a cere preturile astea dati o privire si pe piata din state,(unde cu 60-70.000 de dolari cumperi case cu 5 camere.
traiesc in perioada asta o bucurie fara margini (justificata de nesimtirea voastra cand cereati sume pe care voi nici nu stiati sa le scrieti) cand vad cum piata va aduce cu picioarele pe pamant.

Sper sa nu intervina nimeni in piata asta(atentie taricene)si sa va aduca preturile acolo unde e locul..adica..inca mult mai jos decat acum.

+Quote Post
Vizitator_bardul.
mesaj Sep 21 2008, 09:46 AM
Mesaj #128

Guests

60 -70.000 de usd?
biggrin.gif
Poate prin fundu' Montanei la la 30 de kilometri de prima localitate, o casuta cu pereti usori.
Interesant e ca toata lumea da exemple de preturi afara, comparand mere cu pere si cartofi. Daca vreti sa comparati Bucurestiul alegeti o alta capitala si comparati zone aproximativ similare. Desigur, se poate gasi si in Paris un ap de 2 camere cu 160.000 de eur (in zona 3, adica la vreo 25-30 de kilometri de centrul orasului) in cartiere selecte precum Saint Denis (in comparatie cu care Ferentariul este o oaza de pace populata cu insi civilizati)

Citeaza (cris @ Sep 21 2008, 09:10 AM) *
Bateti campiile cu conditiile de viata din afara. Eu vreau sa plec in Germania si angajatorul trebuie sa demonstreze ca eu, ca roman, sunt mai frumos si mai destept decat un neamt si ca pot sa-i iau aluia locul de munca. Da, hai sa plecam toti din tara asta si sa ne ducem buluc peste straini. Care nu ne angajeaza. Intre un bloc nou si un bloc vechi...think again. In blocul meu vechi, facut in '79 am peretii de beton armat. Stati un pic pe langa blocurile noi care se construiesc din caramizi de bca. Daca voi vreti sa stati asa si sa vai intre vecinul prin peretiii casei, duceti-va. Dati banii pe apartamente la dracu'n'praznic in complexe rezidentiale, de unde veniti cu masina prin trafic, in fiecare zi. In momentul asta cel mai bine pozitionate blocuri noi sunt cele de pe Dristorului si de pe Calea Dudesti. Ai scoala, mall, metrou, autobuz, tramvai. Nu esti legat de maini si de picioare ca in Baicului, la Planorama de exemplu. Si daca nu ma insel, mai e un complex prin Tei care are la fel acces rapid la transport si ajungi decent in centru. Ca nu toti suntem obligati sa avem masini.
Daca ai bani, platesti. Nu ai bani, stai cu parintii sau in chirie. O discutie aici pe forum n-o sa schimbe combinatiile pe care le au bancile, dezvoltatorii sau guvernul. Cine s-a miscat repede acum 3-4 ani, si-a luat casa la un pret decent. Cine n-a putut, sufera consecintele capitalismului salbatic de la noi. N-ai cum sa faci pe toti fericiti. Cea mai buna solutie, in acest moment, este sa existe o lege prin care chiriasul sa fie protejat. Si asa s-ar mai rezolva problemele. Sa stii ca faci un contract pe 5 ani si nu te da proprietarul afara ca i-a venit lui nu stiu cine care da mai mult.
La Berlin intr-un cartier decent, chiria la 2 camere e in jur de 350 euro. Aici de ce n-ar fi? Si la ei sunt blocuri construite comunist, doar ca la ei e multa verdeata si au o super retea de transport. De-asta lumea nu e obligata sa se plimbe cu masina prin oras, de-asta nu e haos, de-asta mergi cu bicicleta si nu da nimeni peste tine pe strada.
Pana n-o sa se schimbe mentalitatea propriilor locuitori, Bucurestiul nu va fi un oras unde sa traiesti normal. Cu apartament intr-un bloc nou sau vechi, luat la specula sau la un pret decent.

+Quote Post
Vizitator_Tudor.
mesaj Sep 21 2008, 10:15 AM
Mesaj #129

Guests

Salut!

Imi pare rau sa aud ca nu reusesti sa iti vinzi garsoniera, dar in acelasi timp pot sa spun ca ma bucur.

Situatia la noi in Romania nu este una noua si nici de neprevazut. In linii mari situatia a stat in felul urmator: in 2000-2002 cand Romania a inceput din ce in ce mai mult sa se apropie de UE si era evidenta intrarea noastra in UE, preturile garsonierelor din Bucuresti erau intre 5 si 10.000 dolari (caz concret, un prieten si-a cumparat gars langa Plaza Romania in sept 2002 cu 9000 dolari). Usor-usor si-au facut simtita prezenta "investitorii" straini, investitori care nu sunt de fapt decat niste bisnitari, fara antisemitism dar, de cele mai multe ori evrei care au cumparat masiv la pretul cerut de proprietari si chiar mai mult. Treptat, pe masura ce bancile au inceput sa ofere credite imobiliare si ipotecare in conditii din ce in ce mai avantajoase, cererea a crescut simtitor insa oferta a ramas constanta. De aici si cresterile fabuloase la preturile apartamentelor si terenurilor.

In momentul de fata ne confruntam cu urmatorul cumul de situatii:
-criza bancilor din USA
-iesirea investitorilor speculativi de pe piata imobiliara (s-a intamplat in 2006-2007)
-iesirea investitorilor strategici (fonduri de pensii, fonduri de investitii) de pe piata imobiliara.
-inasprirea conditiilor de creditare
-cresterea simtitoare a fondului locativ (sa nu uitam ca pe langa blocurile care se construiesc, mai sunt si o gramada de vile si case)
-scaderea dramatica a potentialilor clienti eligibili pentru un credit imobiliar sau ipotecar.

Din pacate pentru tine ti-ai ales cel mai prost moment posibil sa-ti vinzi garsoniera.
Din fericire pierderile tale sunt doar potentiale: daca tu ai mostenit sau ai cumparat respectiva gars acum 5 ani sa zicem cu 20-30000 euro si o vei vinde cu 45-50000 euro (pret corect in situatia data) in loc de 75.000 asa cum sperai, tu castigi doar 15-20.000 euro, NU inseamna ca pierzi 25.000.

Nu stiu care este situatia ta, dar iti recomand sa nu vinzi. Poti sa o amenajezi dragutz, apoi sa o inchiriezi cu 3-400 euro/luna. Declari contractul la circa financiara, marindu-ti astfel veniturile si poti obtine un credit in banca de 20-30.000 euro punand garsoniera gaj insa esti in continuare proprietarul garsonierei, incasarile din chirie acoperindu-ti rata la banca.

Referitor la modalitatile de vanzare: Romania Libera, anunt cat mai mare, cat mai ingrosat in cu un pret cu 10.000 mai mic decat al tau in care sa precizezi clar ca esti particular si ca nu lucrezi cu agentiile. In momentul in care suna clientul, ii spui ca a fost o eroare de la ziar. Trage de cat mai multi clienti sa vina sa vada garsoniera si NU lucra cu agentiile imobiliare.

Din pacate dupa ce se intampla acum vor avea de suferit tot oamenii obisnuiti care si-au facut un credit la banca sau au strans cativa banuti si au investit 30-50.000 euro intr-o afacere imobiliara, cei care si-au calculat gresit exit-ul din afacere si care sperau ca preturile vor creste mereu. "Rechinii" imobiliari asteapta acum sa prinda acesti oameni normali la stramtoare, moment in care vor veni cu bani cash la vanzator, oferindu-i acestuia 25-30% sub pretul corect. Cine va fi strans cu usa va vinde, cine nu, nu.

Inca doua precizari si va las ca deja probabil v-am plictisit.

1. Pretul corect al unui imobil este cel stabilit intre vanzator si cumparator.
2. Caderea unei piete imobiliare din orice tara nu inseamna neaparat scaderea valorii respectivelor imobile, ci mai degraba "inghetarea tranzactiilor": nu se vinde nu se cumpara.

Va salut
Tudor

+Quote Post
Vizitator_Musafir Antimanipulare.
mesaj Sep 21 2008, 11:17 AM
Mesaj #130

Guests

Pentru toti mancatorii de ... spaghete:

- 25-30 km de centrul Parisului , zona 3, inseamna cca. 25 de minute de mers cu transportul in comun (RER). Ai scoli si magazine la dispozitie, pentru ca nu traiesti pe camp. Majoritatea parizienilor care lucreaza (muncesc) in Paris de fapt locuiesc in aceste zone 2-5. Si acum uite exemple de preturi: 2 camere / 50mp in Antony: http://www.seloger.com/recherche.htm?ci=92...p;surfacemax=50 ; Drancy: http://www.seloger.com/recherche.htm?euro=...0&ci=930029 etc. Daca vreti preturi mai mari... duceti-va in Nanterre. Dar acolo locuiesc multi din cei care lucreaza in La Defense, deci... e explicabil.

- pentru astia care mai spera ca fata mare la maritat ca preturile doar "vor ingheta" nu se vor duce de rapa (atentie, nu zic ca vor "scadea" ci ca "se vor duce de rapa"!): ia uite ce zice dl. Urban de la Urban si Asociatii: "Mirel s-a adresat echipei de la w w w . A s i s t e n t a P e n t r u C o n s u m a t o r i . r o cu aceasta problema : Sunt terminat. Am luat credit de la Credit Europe si am cumparat un apartament cu doua camere pe care am dat 89.000 euro. Am platit 12 rate insa acum am ramas socat cand am mers la o agentie imobiliara din cartier si mi s-a spus ca, daca il vand , o sa iau pe el maxim 80000 de euro. Adica daca il vand acum nu imi acopar nici creditul luat de la banca. Daca pretul va mai continua sa scada pretul , cred ca o sa incetez sa mai platesc ratele la banca... " Acuma, cati sunt ca Mirel asta? Va zic, eu MULTI care au crezut ca fac afacerea vietii anul trecut si partial anul asta crezand ca daca isi permit un credit si o rata de 800-1000 de euro / luna (dupa perioada promotionala) cotetul lor va valora peste 2-3 ani dublu. Deja oamenii isi pun problema sa nu mai plateasca. Bancilor le tzatzaie fundul si din cate stiu birourile alora cu executari silite deja incep sa fie pline de cazuri "imobiliare" care momentan se dau pe sub mana, fiindca se dau inca ieftin fata de cum a scazut piata. Dar la un moment dat o sa vedeti ca vor aparea si in ziar, si atunci sa te tii. Sa vedem daca Gigel o sa mai ceara pe garsoniera 70.000 de euro cand va vedea ca are concurenta in bloc la 35.000 si tot nu se vinde.

Somn usor in continuare!

+Quote Post
Vizitator_bardul.
mesaj Sep 21 2008, 11:39 AM
Mesaj #131

Guests

Primul link este catre o oferta "ideal pentru investitori", adica un apartament pe care il cumperi cu tot cu chiriasi, cu contracte beton pentru ei si in care te poti muta cel mai devreme dupa un an sau doi. A doua oferta e in Drancy, in NE Parisului, o zona plina de HLM populate de arabi, negri si altele asemenea, extrem de nesigura

Citeaza (Musafir Antimanipulare @ Sep 21 2008, 11:17 AM) *
Pentru toti mancatorii de ... spaghete:

- 25-30 km de centrul Parisului , zona 3, inseamna cca. 25 de minute de mers cu transportul in comun (RER). Ai scoli si magazine la dispozitie, pentru ca nu traiesti pe camp. Majoritatea parizienilor care lucreaza (muncesc) in Paris de fapt locuiesc in aceste zone 2-5. Si acum uite exemple de preturi: 2 camere / 50mp in Antony: http://www.seloger.com/recherche.htm?ci=92...p;surfacemax=50 ; Drancy: http://www.seloger.com/recherche.htm?euro=...0&ci=930029 etc. Daca vreti preturi mai mari... duceti-va in c. Dar acolo locuiesc multi din cei care lucreaza in La Defense, deci... e explicabil.

- pentru astia care mai spera ca fata mare la maritat ca preturile doar "vor ingheta" nu se vor duce de rapa (atentie, nu zic ca vor "scadea" ci ca "se vor duce de rapa"!): ia uite ce zice dl. Urban de la Urban si Asociatii: "Mirel s-a adresat echipei de la w w w . A s i s t e n t a P e n t r u C o n s u m a t o r i . r o cu aceasta problema : Sunt terminat. Am luat credit de la Credit Europe si am cumparat un apartament cu doua camere pe care am dat 89.000 euro. Am platit 12 rate insa acum am ramas socat cand am mers la o agentie imobiliara din cartier si mi s-a spus ca, daca il vand , o sa iau pe el maxim 80000 de euro. Adica daca il vand acum nu imi acopar nici creditul luat de la banca. Daca pretul va mai continua sa scada pretul , cred ca o sa incetez sa mai platesc ratele la banca... " Acuma, cati sunt ca Mirel asta? Va zic, eu MULTI care au crezut ca fac afacerea vietii anul trecut si partial anul asta crezand ca daca isi permit un credit si o rata de 800-1000 de euro / luna (dupa perioada promotionala) cotetul lor va valora peste 2-3 ani dublu. Deja oamenii isi pun problema sa nu mai plateasca. Bancilor le tzatzaie fundul si din cate stiu birourile alora cu executari silite deja incep sa fie pline de cazuri "imobiliare" care momentan se dau pe sub mana, fiindca se dau inca ieftin fata de cum a scazut piata. Dar la un moment dat o sa vedeti ca vor aparea si in ziar, si atunci sa te tii. Sa vedem daca Gigel o sa mai ceara pe garsoniera 70.000 de euro cand va vedea ca are concurenta in bloc la 35.000 si tot nu se vinde.

Somn usor in continuare!

+Quote Post
mesaj Sep 21 2008, 12:25 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (bardul @ Sep 21 2008, 11:39 AM) *
Primul link este catre o oferta "ideal pentru investitori", adica un apartament pe care il cumperi cu tot cu chiriasi, cu contracte beton pentru ei si in care te poti muta cel mai devreme dupa un an sau doi. A doua oferta e in Drancy, in NE Parisului, o zona plina de HLM populate de arabi, negri si altele asemenea, extrem de nesigura

Nu e doar o oferta acolo. Sunt zeci. Uita-te mai bine.

+Quote Post
Vizitator_bardul.
mesaj Sep 21 2008, 12:53 PM
Mesaj #133

Guests

Din pacate, orice chichineata intr-o zona relativ sigura, de minimum 40 de metri (adica dimensiunea frecventa a unui ap. de 2 camere in periferiile Parisului) este peste 150.000 de euro si asta la cel putin o ora de Paris si asta in zone precum Houdan, Melun, Mureaux, civilizate dar situate la cel putin o ora de Paris cu Transilienul. Ce vezi in anunturile agentiilor ca fiind la 25-30 de minute de Paris este la cel putin 45 de minute in realitate. Iar o calatorie cu RER sau Transilien (eventual zilnic, ca mai trebuie sa mergi si la munca), te zvanta de 10-12 euro. Poti gasi ceva mai ieftin (pe la 130-140.000 de euro) daca prinzi vreo executare silita, dar dureaza destul de mult pana se elibereaza apartamentul. Realitatea privita superficial pe un site de anunturi imobiliare este mult mai roza decat in fapt. O casa in Paris este un produs al naibii de scump. Stai cu chirie nu pentru ca mori de dorinta de a da 800-900 de euro pe luna, ci pentru ca este dificil sa cumperi propria ta casa (cu o rata lunara de minimum 1000 de euro pe 20 de ani) si un avans de 30.000 - 40.000 de euro dintr-un salariu de 1.800 - 2.000 de euro (dupa taxe)
Cu respect

Citeaza (Musafir Antimanipulare @ Sep 21 2008, 12:25 PM) *
Nu e doar o oferta acolo. Sunt zeci. Uita-te mai bine.

+Quote Post
mesaj Sep 21 2008, 01:13 PM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (bardul @ Sep 21 2008, 12:53 PM) *
Din pacate, orice chichineata intr-o zona relativ sigura, de minimum 40 de metri (adica dimensiunea frecventa a unui ap. de 2 camere in periferiile Parisului) este peste 150.000 de euro si asta la cel putin o ora de Paris si asta in zone precum Houdan, Melun, Mureaux, civilizate dar situate la cel putin o ora de Paris cu Transilienul. Ce vezi in anunturile agentiilor ca fiind la 25-30 de minute de Paris este la cel putin 45 de minute in realitate. Iar o calatorie cu RER sau Transilien (eventual zilnic, ca mai trebuie sa mergi si la munca), te zvanta de 10-12 euro. Poti gasi ceva mai ieftin (pe la 130-140.000 de euro) daca prinzi vreo executare silita, dar dureaza destul de mult pana se elibereaza apartamentul. Realitatea privita superficial pe un site de anunturi imobiliare este mult mai roza decat in fapt. O casa in Paris este un produs al naibii de scump. Stai cu chirie nu pentru ca mori de dorinta de a da 800-900 de euro pe luna, ci pentru ca este dificil sa cumperi propria ta casa (cu o rata lunara de minimum 1000 de euro pe 20 de ani) si un avans de 30.000 - 40.000 de euro dintr-un salariu de 1.800 - 2.000 de euro (dupa taxe)
Cu respect

Un abonament integral / an e ~ 500-1200 de euro, in functie de zona de unde / catre care te deplasezi. Nu e nevoie sa iti iei de fiecare data bilet de 10-12 euro. La 20 de zile lucratoare / luna x 4 drumuri x 11 luni (una e vacanta) => calatoria costa intre 0.625 si 1.36 euro.

Nu mai zic de faptul ca e la ordinea zilei ca angajatorul sa ramburseze o parte din cheltuiala de transport, sau chiar tot abonamentul.

Ar mai fi de spus si ca frecventa cu care merg RER-urile e de cca. unul la 10-15 minute incepand cu 5 dimineata si terminand cu miezul noptii.

+Quote Post
Vizitator_bardul.
mesaj Sep 21 2008, 01:23 PM
Mesaj #135

Guests

Cei mai multi angajatori ramburseaza abonamentul pentru zonele 1-2. In afara de RER, exista si restul de transiliene, cu o frecventa mult mai proasta pe destule destinatii. Oricum, daca nu stai la cateva minute de gara, pierzi cel putin 2,5 ore pe zi transportul, ofranda pentru o locuinta ceva mai ieftina.
PS. Ploiestiul este la vreo 50 de kilometri de Bucuresti, cale de 40 de minute cu trenul, adica similar cu suburbia oricarei capitale civilizate. Poate ca ar mai corect sa comparam pretul unei locuinte din Ploiesti cu cel al unei din suburbiile de aiurea. In Romania, nu am auzit pe prea multi sa-si caute casa prin Ploiesti biggrin.gif
Citeaza (Musafir Antimanipulare @ Sep 21 2008, 01:13 PM) *
Un abonament integral / an e ~ 500-1200 de euro, in functie de zona de unde / catre care te deplasezi. Nu e nevoie sa iti iei de fiecare data bilet de 10-12 euro. La 20 de zile lucratoare / luna x 4 drumuri x 11 luni (una e vacanta) => calatoria costa intre 0.625 si 1.36 euro.

Nu mai zic de faptul ca e la ordinea zilei ca angajatorul sa ramburseze o parte din cheltuiala de transport, sau chiar tot abonamentul.

Ar mai fi de spus si ca frecventa cu care merg RER-urile e de cca. unul la 10-15 minute incepand cu 5 dimineata si terminand cu miezul noptii.

+Quote Post
Vizitator_adi.i.
mesaj Sep 21 2008, 01:30 PM
Mesaj #136

Guests

Paris vs Bucuresti

http://balonul-imobiliar.blogspot.com/2008...a-paris-vs.html

http://balonul-imobiliar.blogspot.com/2008...apa-epelor.html

+Quote Post
Vizitator_bardul.
mesaj Sep 21 2008, 01:41 PM
Mesaj #137

Guests

Si daca tot vorbim de case pe alte meleaguri, poate ar trebui sa spunem ca la o achizitie imobiliara in Franta, agentia si notarul mai costa minimum 10-12% din valoarea casei (adica de la 15.000 de euro in sus) iar toata tranzactia plimbata pe la notar dureza vreo trei luni. La impozitul pe proprietate mai sari cu vreo mie de euro pe an pentru bunastarea comunei si platesti asigurari obligatorii de te usuca. In rest, mai trebuie sa aduci galeti de bani pentru diverse renovari, pe care este sanatos sa le faci cu entitati autorizate (adica scumpe ca naiba, schimbatul unui robinet la calorifer costand chiar si 120 de euro) ca altminteri ai incurcat-o cu asiguratorul. La cativa ani mai platesti alte sute/mii de euro pentru vacsuitul fatadei si tot asa

Citeaza (bardul @ Sep 21 2008, 01:23 PM) *
Cei mai multi angajatori ramburseaza abonamentul pentru zonele 1-2. In afara de RER, exista si restul de transiliene, cu o frecventa mult mai proasta pe destule destinatii. Oricum, daca nu stai la cateva minute de gara, pierzi cel putin 2,5 ore pe zi transportul, ofranda pentru o locuinta ceva mai ieftina.
PS. Ploiestiul este la vreo 50 de kilometri de Bucuresti, cale de 40 de minute cu trenul, adica similar cu suburbia oricarei capitale civilizate. Poate ca ar mai corect sa comparam pretul unei locuinte din Ploiesti cu cel al unei din suburbiile de aiurea. In Romania, nu am auzit pe prea multi sa-si caute casa prin Ploiesti biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Borat.
mesaj Sep 21 2008, 02:15 PM
Mesaj #138

Guests

Eu nu stiu ce aveti fratilor cu chiriasii. Cred ca multi dintre cumparatori nu evalueaza corect costurile cumpararii unui apartament, si umfla beneficiile. In primul rand chiriile sunt mai mici decat ratele la banci, mai ales cand stai calare pe o bula, ca in Romania (acelasi lucru se intampla si prin Polonia, sau Bulgaria). Apoi, exista costuri ascunse mari: faptul ca te angajezi sa platesti lunar rata la banca, ca altfel iti taie aia macaroana, e tot un cost, ca te inhami la un jug, asa cu chiria daca n-ai bani te cari undeva mai accesibil sau pleci dreacu din tara. Cand ai banca la usa parca nu-ti vine sa-i zici sefului ca-ti bagi **** in firma lui daca e mitocan sau tepar, ca deh, iti raman puradeii in strada. Exista si costuri de oportunitate, in sensul ca daca cumperi nu mai poti sa speculezi fluctuatiile pietei, ca esti deja angajat intr-un mare credit, din care e greu sa iesi in conditii de blocaj. Plus costurile vizibile, pe care le are un proprietar fata de un chirias.

Marele beneficiu al lu peshte e ca dupa 30 de ani tu ramai in cu un apartament in mana, in timp ce chiriasul n-are nimic, insa in 30-40 de ani, stupoare, orasul s-a dezvoltat, s-au facut linii noi de metrou, cartiere intregi de mcmansions la margine - ca lumea nu sta pe loc nici macar in depresiune - taman bune de inchiriat sau de cumparat; au aparut linii de TGV care fac Bucuresti-Paris in 8 ore, case ecologice cu materiale ieftine in complexe cum au americanii; chiriile s-au civilizat, nu iti mai bat proprietarii la usa sa te dea fara ca ii bagi in proces si ii aduci la sapa de lemn -> in timp ce tu esti gata sa te pensionezi si arzi fericit actele de imprumut pe o maghernita veche de 80 de ani cu bulina la usa, intre doua certuri pe locul de parcare cu vecinul de dedesubt, dupa ce ai muncit o ca o vita o viata intreaga sa-l platesti.

Felicitari vere, poti sa mori fericit, stiind ca esti propitar si lasi o cocioaba mostenire.

+Quote Post
Vizitator_hobincu.
mesaj Sep 21 2008, 03:23 PM
Mesaj #139

Guests

ne intoarcem la preturile din 2006 si poate chiar mai jos...

http://bloombiz.ro/real-estate/casele-se-i...turile-din-2006

+Quote Post
Vizitator_alabalaportocala.
mesaj Sep 21 2008, 04:10 PM
Mesaj #140

Guests

Terminati cu penibilile comparatii Paris vs. Bucuresti.
Daca pe o scara de la 1 la 10 Parisul are nota 10, Bucurestiul are de-abia 1-2.
Preturile in Bucuresti n-ar trebui sa fie nici macar jumate din cele existente in Paris, ar trebui sa fie max. un sfert. Si aici nu ma refer la centrul Parisului (unde cumpara toti bogatanii planetei caci muschiul lor poate), care efectiv nu are cu ce sa fie comparat din Bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_hobincu.
mesaj Sep 21 2008, 04:21 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (bardul @ Sep 21 2008, 09:46 AM) *
60 -70.000 de usd?
biggrin.gif
Poate prin fundu' Montanei la la 30 de kilometri de prima localitate, o casuta cu pereti usori.
Interesant e ca toata lumea da exemple de preturi afara, comparand mere cu pere si cartofi. Daca vreti sa comparati Bucurestiul alegeti o alta capitala si comparati zone aproximativ similare. Desigur, se poate gasi si in Paris un ap de 2 camere cu 160.000 de eur (in zona 3, adica la vreo 25-30 de kilometri de centrul orasului) in cartiere selecte precum Saint Denis (in comparatie cu care Ferentariul este o oaza de pace populata cu insi civilizati)

Uite un ap de 3 camere (79 m2) in Praga intr-o zona buna...este la 128.000

http://www.praguerealestate.cz/apartment-r...ailid-25070737/

Sa nu imi zici ca Bucurestiul este mai misto decat Praga care este intre primele 10 orase din Europa ca frumusete si destinatie turistica. Acolo ai si un potential mult mai mare de inchiriere...plus puterea de cumparare a cehilor este mult peste cea a romanilor.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru'.
mesaj Sep 21 2008, 05:58 PM
Mesaj #142

Guests

In Spania am gasit in Grinion, o suburbie a Madridului la 30 de km, Vile cu piscina la 210000euro. Zona era superba, foarte linistita, ce e drept e ca faceai 2 ore cu transportul in comun pana in centru sau o ora cu masina. Oraselul pate fi comparat cu Snagov sau Corbeanca sa zicem. M-a surprins Fuenlabrada (un fel oras satelit gen Bragadiru) aveau propria linie de metrou subteran si pe bune daca metroul din oraselul asta nu era cat tot metroul bucurestean.

In Bucuresti se fac bani asta e adevarul nu ai cum sa compari cu Praga sau Budapesta, pentru ca nu au forta Bucurestiului, aici sunt 3 milioane de locuitori cu suburbii. Asa cum nu poti compara nici Bucurestiul cu Madridul (5,5 milioane).

+Quote Post
Vizitator_admin@guvernarea.ro.
mesaj Sep 21 2008, 06:01 PM
Mesaj #143

Guests

Oameni buni, pretul unuei locuinte, sau nivelul chiriei, nu au a face cu urbanismul, confortul civilizatia sau fasoanele vanzatorilor.
Pretul este dat de ratiunea de a locui in zona respectiva adica de cati bani se pot castiga daca locuiesti si lucrezi acolo.(Bucuresti, Paris, Honolulu). Daca nu poti catiga destul de mult ca sa achizitionezi sau ca sa platesti chiria acolo, nu o faci e foarte clar, de duci in alta parte, unde merita sa traiesti, adica unde nu muncesti exclusiv pentru chirie sau pentru rata la banca.
Asta-i motivul real pentru care pleaca romanii oriunde in lumea asta. Nu au drept de locuire in Romania, datorita tembelismului imobiliaro ipotecar.
Pretul mediu al unei locuinte oriunde in lumea asta, este de 5-6 venituri medii anuale. Daca se depaseste, se intampla ce s-a intamplat in America, si in curand se va intampla si la noi.(la Bucuresti s-a ajuns la 15-20 venituri medii anuale o locuinta medie.)
Spre deosebire de capitaluri, informatie si persoane, pentru care globalizarea permite libera circulatie, imobilele sunt o marfa mai speciala. Nu se preteaza la libera circulatie, n-am ce sa le fac. Nu pot fi nici importate, nici exportate, nici relocate. De aici rezulta ca numai tembelii pot face abstractie de conditiile economice zonale, atunci cand se apuca sa faca tranzactii speculative cu imobilele. Vor ramane cu ele nevandute, deoarece pretul poate urca sustenabil pana la cat suporta piata, adica 5-6 venituri anuale medii.
Dupa asta vor ramane cu imobilele in brate ca investitori captivi, si vor vinde pana la urma in pierdere. Cu s-ar zice, urma scapa turma. Bineinteles, dupa ce vor fi contribuit in plin la depopularea zonei, la cresterea echilibrelor macroeconomice, la inflatie si la falimentul bancilor finantatoare.
www.guvernarea.ro

+Quote Post
Vizitator_alabalaportocala.
mesaj Sep 21 2008, 06:55 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Capsunaru' @ Sep 21 2008, 05:58 PM) *
In Bucuresti se fac bani asta e adevarul nu ai cum sa compari cu Praga sau Budapesta, pentru ca nu au forta Bucurestiului ...

Budapesta si Praga sunt peste Bucuresti, din toate punctele de vedere.

+Quote Post
Vizitator_dunn.
mesaj Sep 22 2008, 05:48 AM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 20 2008, 11:23 AM) *
Da, surpriza, o sa vezi la anul cand apartamentul tau va avea valoarea de "piata" sub 100.000 EURO.
Imi vine sa rad, omul asta chiar crede ca a facut o afacere buna!
Asta ca sa vezi cum functioneaza manipularile care au umflat balonul atat de mult.

man
se mai intampla un fenomen
pretul unui apartament este exact costul pe care un cumparator este dispus sa-l plateasca la un anumit moment - eu am considerat ca acest apartament este ceea ce am nevoie si, deci, in consecinta, am decis sa-l cumpar

din punctul meu de vedere am facut o afacere buna, tu nu trebuie sa gandesti la fel
PS: e problema ta daca astapti sa cada preturile pentru a cumpara o cutie din banii pe care ii castigi acum

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2008, 06:31 AM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (ekek @ Sep 19 2008, 12:52 PM) *
si de unde ma rog ai scos tu ca o garsoniera trebuie sa coste cat o masina?

cred ca tu vrei sa ti dau si bani ca sa mi "cumperi" casa.

Numai experti peste tot. Mai stati si in banca voastra nene.

Tati, sa iti explic: un rahat de casa e facut din materiale aproape brute:
- fier beton (adica fierul ala care s-a vrut otel da nu a iesit si care nu poate fi folosit la nimic altceva)
- ciment (care si asta are un proces de fabicatie destul de rudimentar)
- pietris / nisip
- ceva lemne eventual
Basca ca nivelul de finisare este la nivel de cofraje... adica macro

O masina... incepand cu plastice, polimeri, computer de bord etc... poate incepi sa intelegi,

DPDV tehnologic o casa e un rahat in ploaie si pretul ridicat fata de o masina e dictat exclusiv de necesitate (ai mult mai multa nevoie de o casa decat de o masina).

Asa ca mai lasa-ma cu "o casa ar trebui sa coste mai mult decat o masina" pentru ca din punct de vedere al materialelor+manopera, raspunsul este: NU

+Quote Post
Vizitator_Dr jekyll will not hide.
mesaj Sep 22 2008, 07:05 AM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 22 2008, 06:31 AM) *
- fier beton (adica fierul ala care s-a vrut otel da nu a iesit si care nu poate fi folosit la nimic altceva)
- pietris / nisip
- ceva lemne eventual

O masina... incepand cu plastice, polimeri, computer de bord etc... poate incepi sa intelegi,

DPDV tehnologic o casa e un rahat in ploaie si pretul ridicat fata de o masina e dictat exclusiv de necesitate (ai mult mai multa nevoie de o casa decat de o masina).

Asa ca mai lasa-ma cu "o casa ar trebui sa coste mai mult decat o masina" pentru ca din punct de vedere al materialelor+manopera, raspunsul este: NU

alt expert.
computerul ala de borde e un rahat de procesor care costa probabil 2 roni (fara soft). un rahat de display lcd si un km de fire electrice (ce i drept). un soft tot asa de complex ca unul de la masina de spalat.

masinile sunt facut pe banda.

ai varuit in ultima vreme prin casa? daca nu, iti zic eu, te costa cateva zeci de milioane. asta doar varuitul.
(poti sa o faci tu, daca ai chef).
problema e simpla. daca ai bani, nu ti se pare scump. daca esti si dispus sa dai banii aia, atunci ai casa.
daca nu ai bani, ti se pare scump. te gandesti ca ce naspa, sa platesc atatea zeci de ani la un apartament, cand as putea sa fac aia si aia sau aia.

cei din ultimul caz stau si se plang pe forumuri ce scumpe sunt casele.

nu conteaza cat costa un paris sau praga. conteaza daca se vand sau nu aici. daca se vand, preturile alea sunt. daca nu, scad. decat sa facceti atata galagie, stati urmariti piata si asteptati sau nu.

cum am mai zis, nu va baga nimeni mana in buzunar. daca aveti chef sa radeti de altii care "si au luat teapa" ca au cumparat deja, bafta voastra. ceva ma face sa cred ca ii doare undeva pe respectivii ca radeti voi sau nu de ei. daca aveti de gand sa va plangeti de mila, iar bafta voastra, nu cred ca e nimeni impresionat ca nu poti tu sa ti iei casa. daca ai banii, dar ti se pare scump, nu ai decat sa astepti sa scada.

toate sunt situatii banale. usor de urmat. daca ai banii e usor sa ti cumperi, daca nu, e usor sa astepti.

Dr jekyll will not hide

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 22 2008, 08:17 AM
Mesaj #148

Guests

La o casa de 140m2 desfasurati adica 110 utili (app de 4 camere)
intra 8 tone de fier minim
1kg fier = 2,5 lei sau asa ceva 1tona = 2400 7tone= 20000 RON ~ 5600E (un logan)
asta e numai fierul ca si material fara transport si fara manopera la montare

1 mc de beton poate ajunge 100E smile.gif , numai in fundatzie pot sa intre 10 mc smile.gif

Deci vorbesti si tu ca sa te afli in treaba.

Nu mai vorbesc de finisaje unde ... preturile sar in aer in functzie de pretentzii smile.gif

Un lavoar poate sa coste de la 15E la 1500E numai materialul

O casa e compusa din structura, acoperis, finisaje, inst electrica, inst sanitara itzi plangi de mila daca te apuci tu de unul singur si nu stii in ce te bagi smile.gif

Citeaza (Musafir @ Sep 22 2008, 06:31 AM) *
- pietris / nisip
- ceva lemne eventual

+Quote Post
Vizitator_Bairam.
mesaj Sep 22 2008, 12:29 PM
Mesaj #149

Guests

@Mihai, Cornel, Musafir_Musafir, dunn, rodiq, florin227, Tudor: Multumesc de sfaturi. Le-am luat in considerare pe toate. E clar ca tai din pret pana la limita de jos a anunturilor actuale. Bannerul/biletelele sunt ca si facute, azi si maine sper sa dau anuntul in cateva ziare si pe site-urile de particulari. Cea mai tare mi se pare solutia lui Cornel, din pacate cred ca ia ceva timp si vad ca preturile scad oricum non-stop, s-ar putea sa ma intepenesc de la bun inceput. Dar cine stie.

+Quote Post
Vizitator_doru.
mesaj Sep 22 2008, 01:14 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (Bairam @ Sep 22 2008, 12:29 PM) *
@Mihai, Cornel, Musafir_Musafir, dunn, rodiq, florin227, Tudor: Multumesc de sfaturi. Le-am luat in considerare pe toate. E clar ca tai din pret pana la limita de jos a anunturilor actuale. Bannerul/biletelele sunt ca si facute, azi si maine sper sa dau anuntul in cateva ziare si pe site-urile de particulari. Cea mai tare mi se pare solutia lui Cornel, din pacate cred ca ia ceva timp si vad ca preturile scad oricum non-stop, s-ar putea sa ma intepenesc de la bun inceput. Dar cine stie.

Pe scadere nu e bine sa vinzi decat daca nu se poate altfel.

De scazut daca mai scad oricum nu mai conteaza mai bine asteptzi pana se aseaza lucrurile.

Anyway nu exista transparenta in piatza , poti cel mult sa te uiti la blocurile noi la aceleasi suprafete aceiasi zona si sa scazi 30%.

Daca aia vand inseamna ca vinzi si tu cu 30% mnai putin, catre sfarsitul anului o sa apara un indece imobiliar oficial, ala o sa itzi dea un reper clar smile.gif

Bafta anyway.

+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 02:58 AM