IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Propunere modificare Cod Rutier, ce sa mai adaugam/modificam
Vizitator_mishim2001.
mesaj Sep 2 2008, 10:11 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (gigel cel mare @ Aug 29 2008, 02:43 PM) *
NU codul e problema ..... Politia e problema. Nu se aplica nici un cod. Degeaba se schimba codul.
Se depaseste coloana la semafor cu politistul in intersectie si nu se intampla nimic.

NU Codul e problema, nici politia nu e problema...
Problema este mentalitatea romanilor, si nu este vina lor, pentru ca ei se zbat sa supravietuiasca in aceasta jungla scapata de sub control care este ROMANIA...problema vine de la sistemul de ... care este in tara asta si pleaca de sus... CONDUCATORII SI POLITICIENII SUNT DE VINA...incapabili sa creeze in 20 ani un sistem bine pus la punct in care sa se elimine coruptia, frauda si sa se poata oferi certatenilor un trai civilizat (de la drumuri la pensii, sanatate, ajutoare, alocatii, echilibrarea sistemului de taxe, justitie, siguranta cetateanului, drepturile cetateanului, birocratii, etc...)

PROBLEMA ASTA DE SCHIMBARE A MENTALITATII va dura cel putin 50 de ani de-aici incolo; trebuia facuta intr-adevar schimbare cu directii precise dupa asa-zisa revolutie, dar lucrurile au fost scapate (deliberat) de sub control si de aceea s-a ajuns sa traim un asemenea HAOS. De aceea avem toate aceste probleme, inclusiv cea de pe sosele...si vor fi din ce in ce mai grave in viitorul apropiat, pana ne vor fi impuse aceste directii despre care vorbeam mai sus...

SA VA FIE RUSINE CONDUCATORILOR, mie a ajuns sa-mi fie rusine de rusinea voastra, sa-mi fie rusine ca traiesc in Romania(si mai ales in Bucuresti) de care v-ati batut joc.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Sep 2 2008, 10:45 AM
Mesaj #62

Guests

se vede clar ca esti unul dintre aia care nu se duc nici la buda fara masina, iar la volan te crezi buricul Terrei! lasa-ne, nene, sa traim linistiti, iar la volan sa urce doar cei constienti, civilizati si politicosi, nu toate leprele! a avea masina si a-ti muta dosul cu ea nu e un drept vital ci un lux la care si asa au (mult prea) multi acces, acuma e culmea ca am ajuns la cheremul tuturor neispravitilor cu fitze la covrig! cu cat mai multe carnete anulate si amenzi babane, cu atata mai bine! hai pa

Citeaza (Musafir_Doctor @ Aug 28 2008, 11:58 AM) *
Incalcarea marcajului continuu: zece bice pe spate!
Depasire neregulamentara: un glont in picior!
Neacordarea prioritatii soldata cu un accident: pedeapsa capitala prin spanzurare!

Diverse alte variante, cu lapidare, dezmembrare, alte forme de schingiuire... dupa gust.

Punem pariu ca nu mai iese nimeni pe strada si Vizitator_Calin o sa fie linistit? Ma rog, ar mai fi si varianta cu pastile... poate, de preferat.

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 2 2008, 01:06 PM
Mesaj #63

Guests

Parerea mea e ca ar trebui extinsa treaba cu suspendarea carnetului - asta ii descurajeaza pe toti indiferent de cati bani au si ii afecteaza in special pe asazisii "profesionisti" care se cred stapanii soselelor cu magaoaiele lor de 30 de tone. Si ar mai fi si o parte ecologica: mai putine masini pe sosea = mai putina poluare.
Am auzit de un amic din Germania care a stat 6 luni pe margine pt o depasire neregulamentara - cred ca si-a schimbat atitudinea fata de lege...

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Sep 2 2008, 03:47 PM
Mesaj #64

Guests

ORICE masura luata impotriva contravenientilor/infractorilor de pe sosele este buna. Din pacate ea trebuie luata de cei mai mari hoti din romania ... politicienii ... si aplicata de cei mai mari infractori din Romania ... politistii sad.gif

E buna suspendarea carnetului, da' ce te faci cu abuzurile???

Parerea mea, sincera, este ca, in toata adunatura aia de tembeli exista unu' cu putin creier care s-a gandit asa: daca bag reguli prea dure ... fac politzaii abuzuri si iese nashpa, procese peste procese etc., daca le las prea moi ... fac soferii abuzuri si dau cu politzaii de pamant. Hai sa facem o chestie de mijloc, in care politzaii sa aiba putina autoritate, dar in cazul unui abuz, daca cel invinuit are presiune in instalatie sa poata sa-i beleasca de sa le sara ochii din cap, daca nu ... asta e ... in razboi exista si victime colaterale sad.gif

E un fel de ... noi zicem ca nu se poate, da' daca voi vreti ... descurcati-va, portite sunt destule sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Viorel Colonel.
mesaj Sep 2 2008, 04:17 PM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (blorin @ Sep 2 2008, 08:14 AM) *
Sa presupunem ca intr-un impact frontal unul dintre nefericiti nu are centura, iese prin parbriz (asta chiar se intampla!) si intra in cealalta masina si mai ia cu el in lumea celor drepti unul cu centura pusa....

Nu asta a fost argumentul introducerii centurii de siguranta! Dar totusi, cite cazuri precum cel descris de tine cunosti? Este imposibil d.p.d.v. tehnic ca un om sa scape impactului dintre doua automobile, dar sa fie ucis de un alt om care "iese prin parbriz", impactul cu parbrizul reduce enorm forta loviturii. Acest argument este ...naiv (am folosit un eufemism)!

Citeaza
In plus, daca nu ai centura, esti ranit mai grav decat cu centura pusa, iar asistenta medicala se face si din banii mei...
Iar e nasol!

Nu e vina mea ca statul te obliga sa contribui la asigurarile sociale!
Citeaza
Daca o patesti pentru ca nu ai avut centura pusa, copiii tai raman fara tata, vor creste marcati de eveniment si de faptul ca sistemul nu a fost bun, iar daca esti sustinatorul familiei tale ei raman pe drumuri, statul (adica tot din banii mei) fiind obligat sa intervina intr-un fel sau altul.

Nu e vina mea ca statul asigura "gratuit" pe banii cetatenilor asistenta sociala!

Practic, tu sugerezi ca statul sa oblige cetatenii sa poarte in casa casti si alte echipamente de protectie, pentru ca tot statul anterior a impus o regula prin care toti cetatenii "beneficiaza gratuit" pe banii lor de diferite servicii sociale!

Asadar, orice lege absurda atrage dupa sine o serie de alte absurditati care la ridul lor atrag alte absurditati... si iata cum intram intr-o spirala a absurdului etatist!

+Quote Post
Vizitator_sado.
mesaj Sep 2 2008, 05:16 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Calin @ Aug 26 2008, 06:41 AM) *
Salut!

Nu are rost sa fac aici si acum o lista a contraventiilor/inractiunilor pe care le vedem zilnic in trafic. In schimb as vrea sa fac cateva propuneri de inasprire a codului rutier:

1. Neacordarea de prioritate soldata cu un accident: permisul retinut imediat si fara posibilitatea de a fi returnat pentru o perioada de cel putin 3 ani.
2. Patrunderea pe culoarea galben in intersectie: permisul retinut pentru 3 luni.
3. Nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului: permisul retinut pentru cel putin 3 ani.
4. Oprirea in mijlocul drumului: permisul retinut pentru 3 luni.
5. Depasirea neregulamentara: permis retinut pentru cel putin 3 ani.

Daca mai aveti alte propuneri ...

PS. Nu as vrea ca discutia sa cada pe panta "organu va face abuzuri" ... pur si simplu m-am saturat de toti bizonii din trafic care pe langa faptul ca isi pun viata lor in pericol mai omoara si persoane nevinovate.

Frate ai probleme grave. Incearca un pshiholog, frustrari avem toti, dar ale tale sunt clinice.

+Quote Post
Vizitator_gabrielbrasov.
mesaj Sep 3 2008, 12:22 AM
Mesaj #67

Guests

Salutare tuturor
am si eu o mare nelamurire : stiu ca iei amenda daca intri pe o strada cu accesul interzis cu exceptia riveranilor da eu am luat numai sad.gif 1700 ron blink.gif (17 milioane vechi)
astept si eu patiti ca mine daca e careva?.... sad.gif

gabrielbrasov@gmail.com

Tara mea e varza......

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 3 2008, 05:12 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (gabrielbrasov @ Sep 3 2008, 12:22 AM) *
Salutare tuturor
am si eu o mare nelamurire : stiu ca iei amenda daca intri pe o strada cu accesul interzis cu exceptia riveranilor da eu am luat numai sad.gif 1700 ron blink.gif (17 milioane vechi)
astept si eu patiti ca mine daca e careva?.... sad.gif

gabrielbrasov@gmail.com

Tara mea e varza......

nu cumva aveai si depasire de tonaj?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 3 2008, 11:03 AM
Mesaj #69

Guests

Una din probleme e ca, la noi, se aplica urmatoarele.
Daca tu faci o depasire la limita, pe contrasens, esti smecher. Daca face altul treaba asta e un imbecil inconstient.
Daca unul demareaza cu scrisnet de roti de la semafor e cretin teribilist. Daca faci tu asta esti baiat de baiat.
Daca unul schimba banda in fata ta fara sa se asigure sau sa semnalizeze e prost. Daca faci tu asta "mai gresete omul".
Si asa mai departe.

Ati prins ideea?

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 3 2008, 11:37 AM
Mesaj #70

Guests

Fratilor,

eu zic sa nu va mai agitati, ca nu are rost.
Ce reiese din toate discutia?
Ca avem un cod rutier, coparabil cu al altor tari europene, cu norme de aplicare, dar pe care nu il aplica nimeni.
Dar si noi suntem de vina ca nu respectam regulile de circulatie sub diverse scuze.
Primul pas ar fi nu sa modificam codul rutier, ci sa il respectam.
Cand ajungem sa facem asta, si tot nu e bine, atunci putem sa tipam ca nu e bun.
Oricum cresterea amenzilor, sau a perioadei de suspendare nu e o solutie care sa ii domoleasca pe smekerii cu masini scumpe, poate sa fie amenda si 10.000 de euro, pentru ei nu conteaza.
E adevarat ca mai auzi la stiri de nustu ce vedeta care in america i-a fost suspendat permisul pe o perioada de 1 an, sau 2 pentru alcool ...
Mai bine va ganditi la "conduita preventiva" va asigurati de 2 ori unde este cazul si fiti vigilenti.

Inca ceva, legat de pietonii care sar pe trecere dintre masini .... isi pune cineva problema ca masinile alea sunt parcate neregulamentar acolo? ce vina au pietonii? Era sa aplatizez si eu un pieton pe calea Giulesti, doar pentru simplu fapt ca inainte de trecerea de pietoni era parcat un ditamai camionul ...

In rest bafta in traficul din Bucuresti, deja a inceput sa se aglomereze.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 3 2008, 11:38 AM
Mesaj #71

Guests

si scuze ca am mancat litere smile.gif

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 23 2008, 08:03 AM
Mesaj #72

Guests

Pietonii care practica sporturi extreme pe trecere nu au nici o scuza, dar din pacate nu poti schimba codul.

Problema se rezolva prin educatie. Toti romanii indiferent daca sunt pietoni, soferi, motociclisti, biciclisti, mopedisti si lista poate continua au bravada in sange si ar mai trebui educati.

In plus sunt si cazuri care nu se pot rezolva decat prin bun simt si buna crestere. NU vreau sa ma laud, dau doar un exemplu: daca vreau sa trec strada pe la trecere si pe sosea nu sunt decat 1, 2 masini le las sa treaca desi am prioritate. Pot astepta o secunda doua ca masinile sa treaca in viteza si dupa aia traversez in siguranta. Nu are nici un sens sa-i incerc reflexele soferului si sa-l oblig sa opreasca o tona jumate de masina cu scartait de roti si tot tacamul doar pentru ca eu am prioritate.

Nu-i inteleg pe pietonii care tin mortis sa aiba prioritate pe o strada pustie. Probabil si ei au frustrari dar nu au claxon cu care sa si le refuleze :-)

Eu as schimba/adauga 3 chestii in codul rutier:

1. in caz de accident, daca soferul "nevinovat: (care nu a cauzat direct accidentul) avea peste limita de viteza admisa sau incalca o alta regula de circulatie in momentul producerii accidentului, el sa fie considerat automat vinovat (vinovatia sa fie comuna).
De exemplu, daca un sofer circula ca dobitocul cu 70 - 80 la ora prin oras si un altul nu ii acorda prioritate (de cele mai multe ori asta se intampla pentru ca nu apreciaza bine viteza celui care vine si isi inchipuie ca are timp sa treaca la limita) vinovati sunt amandoi: daca primul mergea cu 50 accidentul nu s-ar fi intamplat.

2. in caz de accident sa se verifice daca toate semnele de circulatie de la locul accidentului sunt in ordine si la locul lor. Daca nu politia, primaria sau cine dracu le instaleaza sunt si ele vinovate de accident.

3. indicatorul de drum cu prioritate (rombul galben cu margini albe) sa fie instalat in toate intersectiile, nu doar unde considera garcea ca e necesar. Contraargumentul ca triunghiul rasturnat se vede si din spate nu tine, deoarece el poate fi montat pe un arbore sau mascat de un arbore, drumurile se pot intersecta intr-un unghi din care sa nu fie vizibil triunghiul s.a.m.d. Din cauza asta soferii care circula pentru prima data in zona respectiva si nu au cedeaza sau oprire nu stiu daca au prioritate sau trebuie sa acorde prioritate de dreapta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2008, 11:11 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (alex @ Sep 23 2008, 08:03 AM) *
1. in caz de accident, daca soferul "nevinovat: (care nu a cauzat direct accidentul) avea peste limita de viteza admisa sau incalca o alta regula de circulatie in momentul producerii accidentului, el sa fie considerat automat vinovat (vinovatia sa fie comuna).
De exemplu, daca un sofer circula ca dobitocul cu 70 - 80 la ora prin oras si un altul nu ii acorda prioritate (de cele mai multe ori asta se intampla pentru ca nu apreciaza bine viteza celui care vine si isi inchipuie ca are timp sa treaca la limita) vinovati sunt amandoi: daca primul mergea cu 50 accidentul nu s-ar fi intamplat.

3. indicatorul de drum cu prioritate (rombul galben cu margini albe) sa fie instalat in toate intersectiile, .

La punctul 1. Eu consider ca NUMAI soferul care circula cu viteza excesiva este vinovat pentru ca nu ai cum sa te asiguri ca nu vine un nebun care este la mare distanta de intersectie cu 100 la ora unde ar trebui sa mearga cu 50. De asemenea exista situatii frecvente cand sunt parcate masini in intersectie si acestea iti reduc si mai mult vizibilitatea.

Cu pietoni e foarte clara solutia: semafoare cu buton. Ai apasat pe buton, in 15 sec se face rosu la masini, 30 sec verde pentru pietoni dupa care se face iar verde pt masini si ramane asa cel putin 60 sec. Daca nu exista pieton sa apese butonul ramane tot timpu verde pt masini. Asa ar fi civilizat si corect pt toata lumea.Am vazut in Viena ca erau astfel de semafoare chiar in intersectiile mici unde trecea o masina la 5 minute si un pieton la 10 minute.

Chestia cu rombu galben nu este valabila peste tot pt ca in anumite intersectii dai prioritate la dreapta si primesti prioritate din stanga. Tot semafoare cu camera video sunt solutia civilizata.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 23 2008, 08:35 PM
Mesaj #74

Guests

da, chestia cu semafoarele cu buton e buna oarecum, in Timisoara sunt de astea dar pe mine ma enerveaza si ca sofer si ca pieton, pentru ca nu-s suficient de rapide. astepti cam mult in ambele situatii.

rombul galben sa fie instalat obligatoriu unde exista cedeaza trecerea sau oprire. cu alte cuvinte daca eu ma apropii de o intersectie si vad drum cu prioritate, inseamna ca cel care imi vine din dreapta are fie cedeaza fie oprire. stiu sigur, nu stau sa ma holbez dupa semnele care ar trebui sa-i fie adresate lui.

+Quote Post
Vizitator_Cristi Gunther.
mesaj Jul 11 2009, 11:10 PM
Mesaj #75

Guests

Replica este pentru cel ce a initiat acest topic:
- se pare ca adevaratul flagel in trafic sint cei cu o capacitate foarte redusa de a intelege si reactiona in timp util la tot felul de stimuli - idiotii, mai pe romaneste. Mi se pare firesc sa-ti pierzi rabdarea atunci cind, dupa ce ca sint zeci de mii de oameni in minunatele lor masini proaspat achizitionate cu banii lor virtuali din viitor de jur-imprejurul tau, se mai si misca greu, greu de tot. Deci, daca-l vezi ca se uita ca un dobitoc congenital 10-20 de secunde sa estimeze daca poateinainta vreo doi metri sau nu, de parca ar conduce un portavion, nu un jeg de Skoda, treci cu vederea. O data. De 2 ori. de 10 ori dar, dupa aceea....
- Ca atare, o reglementare foarte eficienta ar fi ceva de genul:
- un permis de conducere pentru oameni normali
- un alt tip de permis de conducere pentru idiotii cu reflexe intirziate
- dat fiind ca din aceasta a doua categorie fac parte reclamantii, ca sa se simta in siguranta, si sa nu mai enerveze pe nimeni, acestia ar avea permisiunea de deplasare cu o viteza MINIMA de 50 Km/h si numai pe banda I
- de departe, cea mai importanta masura de fluidizare si securizare a traficului ar fi ca acea banda I sa fie construita similar unei pirtii de bob, urmind ca cei cu permise de IDIOT, precum si femelele sa aiba permisiunea de a circula NUMAI pe acolo!
Daca acest vis minunat mi s-ar implini, rata accidentelor ar tinde catre zero, dat fiind ca de cele mai multe ori cei care circula rapid, avind deci bunul simt de a nu bloca prea mult timp drumurile publice, nu ar mai intra in coliziune cu IDIOTII (cu mintea carora nu trebuie sa te pui, ca e odihnita) care, neavind nici un fel de reflex, (acesta fiind eminamente ceva ce tine de creer...) taie calea OAMENILOR NORMALI!

Lasind gluma la o parte, nu un set de pedepse mai drastice ar imbunatati situatia in trafic, ci o selectie mult mai atenta a celor ce obtin permisul. Locuiesc in Germania si pot sa va confirm ca persoane de 70 si 80 de ani pleaca mai sprinten de la semafoare, observa ce se mai vede in oglinzi... ce sa mai, alta rasa, clar. Din pacate, doar la asta sint buni.

+Quote Post
Vizitator_Victor R.
mesaj Jul 13 2009, 05:53 AM
Mesaj #76

Guests

Un nou proiect de Cod Rutier cu sanctiuni foarte dure pentru soferii indisciplinati
Iniţiatorii proiectului au venit cu cateva propuneri:
  • Inchisoare 24 de ore pentru vitezomanii care merg cu dublul vitezei legale
  • Teste de alcoolemie obligatorii pentru fiecare control in trafic
  • Sanctionarea proprietarului masinii, chiar dacă acesta nu s-a aflat la volan
  • Conducatorii de mopede si scutere sa posede obligatoriu permis de conducere
  • Interzicerea circulatiei ATV-urilor pe drumurile publice
  • Controalele sa se faca şi de jandarmi şi poliţiştii comunitari
  • Taierea copacilor de pe marginea drumului

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Jul 13 2009, 06:21 AM
Mesaj #77

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Eu as recomanda niste medicamente pentru initiatorii proiectului de lege.

Cum sa sanctionezi proprietarul masinii? Pai si cu firmele de leasing ce faci? Soferii nu sunt majori si nu raspund pentru faptele lor? Singurul moment in care poti sanctiona proprietarul (si asta este infractiune si acum) este atunci cand incredinteaza automobilul spre a fi condus de catre persoane ce nu poseda permis. In rest, toti conducatorii auto au fost certificati de catre autoritatea in domeniu ca sunt apti de a conduce o masina pe drumurile publice. Trebuie sa le mai dea si proprietarii un examen?

Dublul vitezei legale inseamna si 60 de km/h si 260.

Ce legatura au jandarmii cu circulatia pe drumurile publice? Ce pregatire au? Inteleg, vrei bataie si capete sparte. La fel si gardienii publici (aici ei, in functie de primarii, au cateva responsabilitati)...

+Quote Post
Vizitator_antique.
mesaj Jul 13 2009, 06:43 AM
Mesaj #78

Guests

ai cu taierea copacilor de pe marginea drumurilor ar fi excelenta

+Quote Post
Vizitator_Nick Name.
mesaj Jul 17 2009, 09:50 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (George @ Aug 26 2008, 09:10 AM) *
Sunt atat de multe chestii care ar trebui modificate/aplicate cum trebuie ... si nici nu vad vreo posibilitate ca acele modificari sa aiba loc in aceasta viatza ... poate in urmatoarele.

O modificare pe care eu o vad binevenita:
- pietonul sa nu aiba prioritate, nici macar pe trecere, daca-i vine o masina din stanga. Este o regula pe care eu o respect atunci cand sunt pieton si nu am avut niciodata stupiza sa franeze cineva ca disperatul langa mine.

S-ar evita o caciula de accidente stupide, in care, desi soferul nu are nici o vina dar, conform legii actuale, pica vinovat.

Probabil multi vor sari de ... in sus ... cum sa nu aiba piertonul prioritate ... dar ii rog sa-si inchipuie cum e sa-i sara un pieton pe capota, direct de pe trotuar, pentru simplul motiv ca el stie ca legea il incrimineaza pe sofer, iar in plus ii mai iese si o suma de bani, ca sa nu depuna plangere (vezi si cazurile in care tiganii isi arunca copii pe capota masinilor pe trecere).

Eu am fost o singura data in aceasta situatie, mergeam pe o strada cu o banda pe sens, cu masini parcate inclusiv pe trecere, si m-am trezit cu unu' iesind in fuga dintre masini direct in fata mea (nu am avut cum sa-l vad pentru ca a iesit prin fata unui microbuz ... cu geamuri fumurii). Eu am reusit sa franez, dar cel din spatele meu m-a facut garaj sad.gif Distrugerile au fost mari (dauna totala) si pentru ca nu am ridicat piciorul de pe frana in momentul impactului ... ca daca-l ridicam, il luam si pe nefericitu' ala pe capota si era mai groasa. In situatia in care pietonul STIA ca trebuie sa se asigure in stanga, pentru ca legea nu-l apara, poate ca nu sarea in fata masinii ... poate sad.gif

Gogule,
Imi pare rau sa-ti spun dar asta a fost numai vina ta.....
Puteai si tu sa reduci un pic viteza din timp mai ales ca nu aveai vizibilitate....
Imi pare rau ca ai patit-o dar nu putem lua drepturile pietonilor de a folosi trecerile de pietoni (ca deh din cand in cand mai trebuie si ei sa treaca strada - si cum pasaje subterane nu avem...). Ce ar mai urma: sa le luam dreptul de a circula pe trotuar?
In special ca noi, ca soferi, reprezentam pericolul pentru pietoni, nu ei pentru noi (ei nu se afla intr-o masina de 1000+ kg - si nu cred ca au o dorinta subita de deces).
Asa ca mai multa prudenta si mai multa atentie,

+Quote Post
corect
mesaj Jul 17 2009, 10:02 AM
Mesaj #80

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Nick Name @ Jul 17 2009, 09:50 AM) *
Gogule,
Puteai si tu sa reduci un pic viteza din timp mai ales ca nu aveai vizibilitate....
Imi pare rau ca ai patit-o dar nu putem lua drepturile pietonilor de a folosi trecerile de pietoni (ca deh din cand in cand mai trebuie si ei sa treaca strada - si cum pasaje subterane nu avem...). Ce ar mai urma: sa le luam dreptul de a circula pe trotuar?
In special ca noi, ca soferi, reprezentam pericolul pentru pietoni, nu ei pentru noi (ei nu se afla intr-o masina de 1000+ kg - si nu cred ca au o dorinta subita de deces).
Asa ca mai multa prudenta si mai multa atentie,

Adevarat!

Sa nu uitam ca masina se repara, chiar daca e dauna totala iti primesti banii de la asigurator, dar sanatatea unui om se "repara" mai greu. Asta ca sa nu mai pomenesc faptul ca unii isi pierd viata.

E adevarat ca multii pietoni trec pe unde au chef si fara sa se asigure, e adevarat ca de multe ori nu poti sa te asiguri cum trebuie din cauza masinilor parcate, dar daca circuli cu atentie si, mai ales in zonele unde pot sa apara probleme, cu viteza redusa (a nu se intelege 20km/h tongue.gif ) poti sa eviti multe accidente.

Daca tot vorbim de modificari eu as prefera sa fie amendati pietonii care trec aiurea.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Jul 17 2009, 10:39 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (prepian blanaru @ Aug 28 2008, 08:43 AM) *
da, hai sa facem o scoala de soferi care sa dureze un an, si sa trebuiasca sa stii sa conduci si avioane pe permis de B.
in legatura cu inasprirea sanctiunilor, nu vad nici un sens. cei care se plang aici pe forum ca sanctiunile sunt prea blande, sunt probabil din bucuresti, unde nu se respecta nimic. daca mergi oriunde in restul tarii, se conduce cu mult mai mult bun simt, si daca treci pe rosu chiar ramai fara carnet, spre deosebire de bucuresti unde ai sanse mari sa mori pe verde.

Sa inteleg ca esti din provincie si te-ai mutat in Bucuresti??
Sincer sa iti spun, parerea mea este ca in provincie soferii sunt si mai prost pregatiti decat in Bucuresti. In afara de acest lucru, cei care vin din provincie nu sunt obisnuiti cu stilul de condus din Bucuresti (mai exact nu stiu cand si unde sa se incadreze), nu sunt obisnuiti cu aglomeratia, si nu stapanesc regulile de circulatie foarte bine.
Precizez ca sunt si exceptii la regula: cei care provin din orase mari: Iasi, Brasov, Cluj etc.

Cat despre scoala de soferi eu zic sa o faca si de un an daca trebuie, important este ca din ea sa iasa un absolvent bine pregatit sa raspunda la orice eveniment neasteptat ce i-ar putea aparea in cale. Sunt sigur ca nu multi vor avea probleme cu acvaplanarea ca exemplu, dar cel care va fi "norocos" sa treaca prin asa ceva trebuie sa stie sa se descurce.
In plus, daca tu respecti regulile de circulatie actuale, nu vad de ce te-ar deranja un Cod Rutier mai sever.
Eu zic ca sunt de acord chiar cu propunerea de inchisoare pentru cei ce depasesc 100 km/h in localitate.
In felul asta o sa se mai "racoreasca" putin "soferii adevarati" echipati cu SH din Germania.
A si apropo, sunt bucurestean "born and raised", am permis de 6 ani si masina de 150 CP si nu am provocat nici un accident pana acum.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Jul 17 2009, 11:21 AM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (corect @ Jul 17 2009, 10:02 AM) *
Daca tot vorbim de modificari eu as prefera sa fie amendati pietonii care trec aiurea.

Pai ... sunt amendati. Am ajuns cu treburi in Galati acum o saptamana, era razie printre pietoni.
S-a circulat asa de bine, fara sinucigasi pe dupa toate obstacolele laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Jul 17 2009, 11:29 AM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Nick Name @ Jul 17 2009, 09:50 AM) *
Gogule,

Daca ai fi citit si al doilea mesaj al meu despre acest accident (vezi aici: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...post&p=2735 ) ai fi vazut ca nu aveam viteza (urma sa fac dreapta in intersectia de dupa trecere) si ca ... eu am oprit pana la pieton si nici nu l-am luat pe sus cand a intrat in mine ditamai duba de marfa. Intr-un final mi-am recuperat banii de la ala cu duba dar, sincer, la strazile din orasele din .ro, nici el nu avea alta vina decat ca a stat prea aproape de mine (era bucurestean, obisnuit sa mearga lipit de cel din fata sad.gif ).

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' din Pipera.
mesaj Jul 17 2009, 11:47 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (antique @ Jul 13 2009, 06:43 AM) *
ai cu taierea copacilor de pe marginea drumurilor ar fi excelenta

Taie-ti tu altceva. Spatiul verde e sfant.

+Quote Post
Vizitator_buba'ncur.
mesaj Jul 17 2009, 12:15 PM
Mesaj #85

Guests

esti tare ba nene, cred ca ai cap de fonta, adica esti tare si greu

tare as vrea sa te vad cu 30-40 de km la ora la 1 metru de semaforul care tocmai a trecut de la verde la galben, cred ca ar trebui sa mergi singur sa iti predai permisul. A, bag de seama ca nu prea conduci sau si mai grav, ca nu ai permis decat pentru zilele de duminica si cand sunt mari intalniri in catunul tau (vezi NATO)

+Quote Post
Vizitator_Nick Name.
mesaj Jul 17 2009, 12:31 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (George @ Jul 17 2009, 11:29 AM) *
Daca ai fi citit si al doilea mesaj al meu despre acest accident (vezi aici: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...post&p=2735 ) ai fi vazut ca nu aveam viteza (urma sa fac dreapta in intersectia de dupa trecere) si ca ... eu am oprit pana la pieton si nici nu l-am luat pe sus cand a intrat in mine ditamai duba de marfa. Intr-un final mi-am recuperat banii de la ala cu duba dar, sincer, la strazile din orasele din .ro, nici el nu avea alta vina decat ca a stat prea aproape de mine (era bucurestean, obisnuit sa mearga lipit de cel din fata sad.gif ).

Ai dreptate,

Dar de aici si pana la a modifica Codul Rutier in sensul acordarii de prioritate masinilor de catre pietoni este cale mult prea lunga, si, in plus, parerea mea este ca nici vina pietonului nu a fost.
Vina morala apartine imbecilului parcat pe trecere care a limitat campul vizual si al tau si al pietonului. Iar vina legala apartine dubei.

Oricum, ca tot suntem la capitolul modificare Cod Rutier, ar trebui date legi mai drastice pentru cei care parcheaza in dreptul trecerilor de pietoni, in intersectii, pe piste de biciclisti etc. Stiu ca Bucurestiul este "boala" pentru parcari dar se mai gasesc si locuri care sa nu incurce circulatia in mod excesiv atata timp cat soferul nu este prea comod sa se deplaseze un pic si pe jos (de exemplu, eu trag masina in fata unei curti pe o straduta paralela cu Bdul unde se afla locul de munca si merg vreo 5 min pana la serviciu pe jos).

+Quote Post
corect
mesaj Jul 17 2009, 12:37 PM
Mesaj #87

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (George @ Jul 17 2009, 11:21 AM) *
Pai ... sunt amendati. Am ajuns cu treburi in Galati acum o saptamana, era razie printre pietoni.
S-a circulat asa de bine, fara sinucigasi pe dupa toate obstacolele laugh.gif

Cred si eu ca s-a circulat bine. Eu in Bucuresti inca nu am vazut sa se intample asa ceva.
Citeaza (Nick Name @ Jul 17 2009, 12:31 PM) *
Oricum, ca tot suntem la capitolul modificare Cod Rutier, ar trebui date legi mai drastice pentru cei care parcheaza in dreptul trecerilor de pietoni, in intersectii, pe piste de biciclisti etc. Stiu ca Bucurestiul este "boala" pentru parcari dar se mai gasesc si locuri care sa nu incurce circulatia in mod excesiv atata timp cat soferul nu este prea comod sa se deplaseze un pic si pe jos (de exemplu, eu trag masina in fata unei curti pe o straduta paralela cu Bdul unde se afla locul de munca si merg vreo 5 min pana la serviciu pe jos).

Ar fi suficient sa se dea amenzile, nu neaparat sa se mareasca. Din cate stiu exista amenzi pentru asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Jul 17 2009, 12:50 PM
Mesaj #88

Guests

" Conducerea pe drumurile publice constituie un privilegiu acordat de societate si nu un drept"(SUA)
Astfel cei care conduc pe drumurile publice si prin conduita lor aduc atingere integritatii fizice a persoanelor ,pun in pericol siguranta rutiera ar trebui sanctionati aspru de tot!
Propun:
1) Conducatorilor aflati la volan sub influenta alcoolului drogurilor sau altor substante care afecteaza capacitatea de a conduce autovehicole(substante ingerate in mod voluntar) li se va anula permisul de conducere si vor plati o amenda de 10.000 euro. COnducatorii auto care se afla in situatia de mai sus nu vor avea dreptul de sustine un nou examen de conducere decat dupa 10 ani si urmarea unor sedinte psihologice si de dezintoxicare dovedite prin expertiza medicala.
2) Conducatorilor auto aflati in situatia art.1 care comit accidente care au ca urmare vatamari corporale si/sau decese nu vor mai avea privilegiul de a conduce niciodata autovehicole,permisul fiind anulat pe viata!.Ei vor plati si o amenda de 100.000 euro(care nu includ despagubirile acordate de instanta victimelor).
3) Conducatorilor auto care depasesc viteza cu peste 50 km/h li se vor confisca autovehicolele(vezi in Franta) si vor plati o amenda de 5.000 euro. Privilegiul de a conduce autovehicole le va fi suspendat pe operioada de 5 ani!
4)Conducatorilor auto care folosesc masini la comiterea de infractiuni(rapiri,trafic de droguri etc) li se va confisca masina si vor plati o amenda de 100.000 euro.Privilegiul de a conduce le va fi suspendat pe o perioada de 10 ani!
5) Cei ce raporteaza Politiei conduita agresiva la volan(vezi SUA) vor primi o recompensa de 100 euro.

Poate am exagerat un pic dar cei care pun in pericol viata altora trebuie facuti pietoni pe viata! SUnt mult tari care nu tolereaza primitivismul la volan asa cum face Romania!

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jul 17 2009, 03:25 PM
Mesaj #89

Guests

As adauga.

Patrunderea intr-o intersectie blocata chiar si pe culoarea verde a semaforului: 3 luni.

Pentru pietoni: traversarea strazii, chiar si pe culoarea verde a semaforului pentru pietoni, daca prin aceasta se blocheaza circulatia: 500 RON. Traversarea strazii pe oriunde altundeva: 1000 RON. Evident, asta ar implica amenajarea de pasarele si treceri subterane, dar ganditi-va la cate mii de litri de combustibil nu se vor mai arde aiurea in fiecare minut, si cate mii de minute se vor economisi nefiind nevoiti sa-l asteptam pe aurolacul de la coltul strazii sa traverseze.

Oprirea vehiculului indiferent unde, daca prin aceasta se blocheaza circulatia: 6 puncte + amenda

Schimbarea directiei de mers sau a benzii de circulatie fara semnalizare: 10 puncte + amenda

Poluarea fonica (gen tobe esapament sport sau lipsa, motociclete supra-turate din motive hormonale, manele la maxim prin jeep-uri de cocalari, etc): 4 puncte + amenda

Carute: amenda 1000 RON.

Conducerea vehiculelor cu orice cantitate de alcool in sange: anulare permis + o amenda enorma (XXXX RON) + dosar penal.

As mai introduce si ideea de viteza minima obligatorie pe categorii de drumuri. Ca sa nu mai apara indivizi gen Ghita al lu' Chioru' care depaseste tiruri cu 70 la ora pe autostrada.

Si amenzi pentru administratorii de drumuri, care ignora cu lunile gropile de cate 20 cm de prin mijlocul strazilor.

Si pentru cei care nu platesc amenzile de circulatie (recunosc, ma incadrez aici): zile de arest sau chiar munca in folosul comunitatii (eventual la drumuri, sa ne si alegem cu ceva)

PS: nu e nevoie sa injurati. E doar o opinie.

+Quote Post
mpcj
mesaj Jul 18 2009, 09:20 AM
Mesaj #90

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

mi se pare mie sau esti dintre cei pt. care libertatea inseamna dreptul de a face ce vrei, iar pedepsele sa fie acordate doar in cazuri de catastrofa, si alea minimale? chiar nu ti-e sila de cretinii care domina Romania la orice capitol? a, scuze, esti unul dintre acei cretini, cum o sa fii de acord cu sanctionarea fratziorilor tai! vezi, din cauza alora ca tine sunt nevoit sa emigrez, retardatule!
Citeaza (Musafir @ Aug 26 2008, 08:13 AM) *
Mai nea Calin, esti dus cu pluta...ma mir ca n-ai propus inchisoarea pe viata in loc de retinerea pe 3 ani a permisului.
Propunerea mea ar fi ca cei ca tine, care sufera de agresivitate refulata, sa fie identificati dupa adresa de IP si sa fie internati la Spitalul 9 vreo 6 luni.

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 06:50 AM