IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Interviul cu Dr. Greta Nita, sau cum sa minti in prostie
skb
mesaj Aug 24 2011, 12:37 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 25-September 09
Utilizatorul numarul: 13 191

Dr. Greta Nita a raspuns intrebarilor cititorilor legate de beneficiile homeopatiei. Sunt si eu curios ce valoare jurnalistica are acest interviu in conditiile in care doamna doctor a imprastiat neadevaruri intr-un mod care face de rusine profesia dansei.

In primul si in primul rand homeopatia nu este medicina. Nu exista medici homeopati. Nimeni nu s-a dus la o facultate de medicina si s-a specializat pe homeopatie si acum e medic homeopat. Desi dansa este medic primar cu competente in homeopatie. Asta inseamna ca a facut o facultate de medicina iar probabil recent si-a trecut cu pixul "competente in homeopatie" la cv. Cele doua NU sunt legate.
De ce este asta important? Pai avem o multime de oameni care isi deschid cabinete de medicina homeopata, consulta pacienti si prescriu retete, exact ca un medic. In felul asta bolnavii sunt indusi in eroare, ei crezand ca un homeopat este doar un altfel de medic, desi asta nu presupune ca a urmat cursurile unei facultati de medicina, iar daca a facut-o, cu siguranta nu la facultatea de medicina a invatat homeopatie.

In al doilea rand mi se pare inconstient din partea doamnei doctor sa recomande unui bolnav "medicamente" pe care intreaga comunitate stiintifica si medicala le considera la fel de eficiente (sau mai bine zis ineficiente) ca un placebo, concluzie la care s-a ajuns dupa numeroase teste clinice facute corespunzator si verificate riguros.
Iau ca exemplu din cadrul interviului:
Citeaza
Comentariu scris de Sorina
Publicat la data de 23.8.2011, ora 2:05 pm
1. Baiatul meu de 2 ani jumate este alergic la praf. Daca nimereste intr-un vartej de praf, sau rascoleste frunzele uscate, dupa cateva zile incepe sa ii curga nasul. De obicei, ii dau sirop Aerius. Ce tratament homeopat exista pentru alergia la praf?
Va multumesc.

Citeaza
Comentariu scris de Dr. Greta Nita
Publicat la data de 24.8.2011, ora 12:19 pm
1.Si aici este vorba de un tratament individualizat de teren, de terenul alergic al copilului si nu numai pentru rinita propriu-zisa. Dar poate sa incerce o desensibilizare cu pulmin histamin 30 ch, 3 granule de 2 ori pe saptamana timp de o luna, apoi o data pe saptamana inca o luna si observati daca il ajuta.

Trecand peste eficienta in cel mai bun caz discutabila a homeopatiei in cazul alergiilor, doamna doctor recomanda ca tratament pulmin histamin 30ch. Acel 30ch se refera la cat de diluata a fost substanta in solutie. Daca 1ch inseamna ca pentru fiecare molecula de ingredient avem 100 molecule de diluant (apa, alcool, lactoza), 30ch, care este diluatia cel mai des intalnita si considerata cea mai "buna", presupune ca pentru fiecare molecula de ingredient avem 10 la puterea 60 molecule diluant, o cifra de-a dreptul astronomica. Ce inseamna asta? Pai pentru a dilua o picatura din substanta in acest fel ne-ar trebuie mai multa apa decat este in toate oceanele si marile planetei, astfel rezulta ca "medicamentele" homeopate cu dilutie 30c sunt mai degraba apa sau ce diluant s-a folosit. Exact ca in cazul unui placebo, ceea ce explica de ce in testele clinice medicamentele homeopate au fost la fel de bune ca cele placebo. Oare domna doctor stie ca atunci cand prescrie astfel de tratamente bolnavilor, de fapt le da apa chioara?
In ce fel se mai poata numi dansa doctor, atata timp cat le ofera pacientilor iluzii, nu tratament?

Interviul respectiv nu face decat un deserviciu medicinei si stiintei in general, care au lucrat ani de zile si au oferit tratamente reale, ale caror efecte au fost studiate indelung si care sunt bazate pe mormane de dovezi incontestabile.

Inchei cu o ultima "perla" din interviu:
Citeaza
Homeopatii, in general, nu sunt de acord cu vaccinarea copiilor, tocmai avand in vedere ca, mai ales vaccinurile actuale, pot interfera cu dezvoltarea sistemului imunitar, in sensul slabirii acestuia.

Un neadevar atat de mare incat doar cineva rau intentionat sau ignorant in domeniu poate face o asemenea afirmatie.

Go to the top of the page

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 24 2011, 03:20 PM
Mesaj #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

In mod normal nu as lasa sa treaca un asemenea subiect dar cred ca ar fi interesanta o discutie despre homeopatie , acupunctura , medicina alternativa , sarlatanie .

+Quote Post
Vizitator_goagal.
mesaj Aug 24 2011, 03:44 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (skb @ Aug 24 2011, 12:37 PM) *
Dr. Greta Nita a raspuns intrebarilor cititorilor legate de beneficiile homeopatiei. Sunt si eu curios ce valoare jurnalistica are acest interviu in conditiile in care doamna doctor a imprastiat neadevaruri intr-un mod care face de rusine profesia dansei.

In primul si in primul rand homeopatia nu este medicina. Nu exista medici homeopati. Nimeni nu s-a dus la o facultate de medicina si s-a specializat pe homeopatie si acum e medic homeopat. Desi dansa este medic primar cu competente in homeopatie. Asta inseamna ca a facut o facultate de medicina iar probabil recent si-a trecut cu pixul "competente in homeopatie" la cv. Cele doua NU sunt legate.
De ce este asta important? Pai avem o multime de oameni care isi deschid cabinete de medicina homeopata, consulta pacienti si prescriu retete, exact ca un medic. In felul asta bolnavii sunt indusi in eroare, ei crezand ca un homeopat este doar un altfel de medic, desi asta nu presupune ca a urmat cursurile unei facultati de medicina, iar daca a facut-o, cu siguranta nu la facultatea de medicina a invatat homeopatie.

In al doilea rand mi se pare inconstient din partea doamnei doctor sa recomande unui bolnav "medicamente" pe care intreaga comunitate stiintifica si medicala le considera la fel de eficiente (sau mai bine zis ineficiente) ca un placebo, concluzie la care s-a ajuns dupa numeroase teste clinice facute corespunzator si verificate riguros.
Iau ca exemplu din cadrul interviului:

Trecand peste eficienta in cel mai bun caz discutabila a homeopatiei in cazul alergiilor, doamna doctor recomanda ca tratament pulmin histamin 30ch. Acel 30ch se refera la cat de diluata a fost substanta in solutie. Daca 1ch inseamna ca pentru fiecare molecula de ingredient avem 100 molecule de diluant (apa, alcool, lactoza), 30ch, care este diluatia cel mai des intalnita si considerata cea mai "buna", presupune ca pentru fiecare molecula de ingredient avem 10 la puterea 60 molecule diluant, o cifra de-a dreptul astronomica. Ce inseamna asta? Pai pentru a dilua o picatura din substanta in acest fel ne-ar trebuie mai multa apa decat este in toate oceanele si marile planetei, astfel rezulta ca "medicamentele" homeopate cu dilutie 30c sunt mai degraba apa sau ce diluant s-a folosit. Exact ca in cazul unui placebo, ceea ce explica de ce in testele clinice medicamentele homeopate au fost la fel de bune ca cele placebo. Oare domna doctor stie ca atunci cand prescrie astfel de tratamente bolnavilor, de fapt le da apa chioara?
In ce fel se mai poata numi dansa doctor, atata timp cat le ofera pacientilor iluzii, nu tratament?

Interviul respectiv nu face decat un deserviciu medicinei si stiintei in general, care au lucrat ani de zile si au oferit tratamente reale, ale caror efecte au fost studiate indelung si care sunt bazate pe mormane de dovezi incontestabile.

Inchei cu o ultima "perla" din interviu:

Un neadevar atat de mare incat doar cineva rau intentionat sau ignorant in domeniu poate face o asemenea afirmatie.

felicitari pentru subiect!

cel mai hidos mi se pare faptul ca vand ILUZII unor oameni in suferinta (si aici ii includ si pe cei apropiati pacientului grav bolnav, care la randul lor ... )
nu am sa uit niciodata cum m-a privit tata, dupa ce fusese "consultat" si primise un asa-zis tratament de la unul dintr-asta ... suferea pentru viitoarea mea suferinta.
dar nu toti sunt la fel de lucizi cum era el.

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 24 2011, 05:32 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

domeniul e insuficient studiat, și asta din o mie și una de motive, și o să mai rămână așa multă vreme... lucru care lasă mână liberă unei grămezi impresionante de șarlatani, inclusiv cu diplomă de medic...

problema e că e de-a dreptul imposibil să descoperi veritabilul medic homeopat în cireada de ”jmekeri”...

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 25 2011, 01:53 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (mifty @ Aug 24 2011, 05:32 PM) *
domeniul e insuficient studiat, și asta din o mie și una de motive, și o să mai rămână așa multă vreme... lucru care lasă mână liberă unei grămezi impresionante de șarlatani, inclusiv cu diplomă de medic...

problema e că e de-a dreptul imposibil să descoperi veritabilul medic homeopat în cireada de ”jmekeri”...

Care domeniu este insuficient studiat? "Medicamentele" formate din apa zi zahar?
Homeopatia este un simptom al unei deficiente mentale intalnita la majoritatea oamenilor: tendinta de a crede in ceva, indiferent cat absurd este, in conditiile in care acel ceva ofera o forma de speranta. Frica si speranta se imperecheaza prin intermediul ratiunii insa aceasta din urma este alungata atunci cand bastardul se naste (homepatie, religii, astrologie etc).

+Quote Post
Vizitator_ChaveZ.
mesaj Aug 25 2011, 02:12 AM
Mesaj #6

Guests

Nu cunosc atit de bine fenomenul ,dar copiilor mei le merge mai bine cu OSCILOCOCIN scz.daca e gresita denumirea,fata de galeti de NUROFEN .Medicinei alopate ii fuge o felie din tortul atit de obisnuit si reactioneaza violent la tot se apare alternativ(ceaiuri,tincturi,preoti etc).Nu spun ca alternativa e buna dar ceva scirtie in alopata de ani buni iar coorporatiile farmaceutice o freaca la rece de decenii intregi facind din noi sclavi pe viata.
Farmaciile cunosc azi o dezvoltare buticareasca de speriat.Facind comparatie intre un copil cocolosit cu medicamente prescrise cu mare darnicie de medici de familie si unul crescut in mediul rural care are nevoie de elicopter sa ajunga la doctor ultimul creste un om vinjos si sanatos iar primul devine abonat al farmaciilor?

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 06:17 AM
Mesaj #7

Membru
**

Postari: 84
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 687

Oscilococcinum este zahar, intelegi omule? ZAHAR si nimic mai mult. La fel ca prostiile gen Sedatif PC carora li se facea si reclama la TV la un moment dat. Nici unul dintre ele nu are vreun efect real.

Toate chestiile pe care le-ai enumerat: Homeopatie, tincturi, ceaiuri, preoti nu denota la tine decat o crasa lipsa de cunostinte in domeniul sanatatii. Te pui in pericol atat pe tine cat si pe copil ignorand realitatile stiintifice pentru ceea ce ti se pare tie ca e corect.

Mitul "sanatatii de fier la tara" e doar atat, un mit. Fara medicina moderna atat de blamata de tot felul de persoane neavizate am ajunge iar la speranta de viata de 40 de ani din secolul 18-19.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 25 2011, 07:04 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 06:17 AM) *
Mitul "sanatatii de fier la tara" e doar atat, un mit. Fara medicina moderna atat de blamata de tot felul de persoane neavizate am ajunge iar la speranta de viata de 40 de ani din secolul 18-19.

Daca speranta de viata inseamna durata medie a vietii unui individ (adica la un moment dat se ia un esantion de omuleti morti, se noteaza durata vietii fiecaruia si se imparte la numarul lor?, ca asa inteleg io media aceea), atunci sincer nu stiu cum s-a ajuns la cifrele acelea. Cel putin in cazul meu, din toti strabunicii (deci vreo 4 perechi) care au murit inainte de 70 de ani, nu a fost din cauza bolilor ci a accidentelor de munca si razboaielor. (Am luat strabunicii fiindca ai amintit de secolul 19, iar ei cam pe-atunci s-au nascut).

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 07:47 AM
Mesaj #9

Membru
**

Citeaza (Laur006 @ Aug 25 2011, 07:04 AM) *
Daca speranta de viata inseamna durata medie a vietii unui individ (adica la un moment dat se ia un esantion de omuleti morti, se noteaza durata vietii fiecaruia si se imparte la numarul lor?, ca asa inteleg io media aceea), atunci sincer nu stiu cum s-a ajuns la cifrele acelea. Cel putin in cazul meu, din toti strabunicii (deci vreo 4 perechi) care au murit inainte de 70 de ani, nu a fost din cauza bolilor ci a accidentelor de munca si razboaielor. (Am luat strabunicii fiindca ai amintit de secolul 19, iar ei cam pe-atunci s-au nascut).

Omule, stii de strabunicii tai pentru ca ai apucat sa-i cunosti, nu? Asta inseamna ca au apucat sa beneficieze dupa varsta de 40-50 de ani de mult-blamatele beneficii ale medicinei moderne. I-ai intrebat insa cati din cei 7-8 frati/surori pe care i-au avut au murit pana in 30 de ani? Dar cati au murit pana la 7 de ftizie, friguri sau altele? Cele mai multe morti aveau loc in copilarie din cauza lipsei vaccinurilor si antibioticelor. Era de ajuns sa se zgarie la un picior si pe urma sa umble prin balegar cu vaca pentru a face o infectie banala care fara antibiotice ii omora in 1 saptamana.

Tinand seama de faptul ca iti sunt strabunici inseamna ca au apucat sa ajunga in jurul varstei de 20 de ani si sa aiba copii. Deja daca au reusit sa fie norocosi si sa traiasca atat, sansele lor se amelioreaza considerabil, si cum in a doua jumatate a secolului 20 medicina a luat avant, sansele lor de a ajunge la varste venerabile au crescut si mai mult.

Cheers

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 25 2011, 08:29 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 07:47 AM) *
Omule, stii de strabunicii tai pentru ca ai apucat sa-i cunosti, nu? Asta inseamna ca au apucat sa beneficieze dupa varsta de 40-50 de ani de mult-blamatele beneficii ale medicinei moderne. .

Nu, nu i-am cunoscut pe niciunul. De binefacerile medicinei si a comunismului nu au beneficiat decat vreo 3 din ei. Intr-adevar, dupa varsta de 40-50 de ani.
Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 07:47 AM) *
Tinand seama de faptul ca iti sunt strabunici inseamna ca au apucat sa ajunga in jurul varstei de 20 de ani si sa aiba copii. Deja daca au reusit sa fie norocosi si sa traiasca atat, sansele lor se amelioreaza considerabil, si cum in a doua jumatate a secolului 20 medicina a luat avant, sansele lor de a ajunge la varste venerabile au crescut si mai mult.
btw: nu compara sistemul imunitar al omului crescut in mediul rural al sec 18-19 cu cel al nostru... nu murea de la o zgarietura infectata cu balega. Ai fortat, dar stai linistit ca am priceput ideea de baza.

Aici nu am ce sa zic. Nu am apucat s-o intreb pe mama lu' stra-bunica-mea cati copii a avut, si cati din ei au apucat 20 de ani. Dar in principiu nu vreau sa te contrazic.
Nu vreau sa zic dacat ca sunt convins (fara probe, caci nu lucrez in domeniu) ca prin intermediul vaccinurilor s-or fi anihilat cine-stie-ce virusi, dar s-a indus si infertilitatea.
Si multe alte chestii, impotriva vointei "beneficiarului", se pot face prin intermediul vaccinarii. Iar parerea asta nu vine datorita vizionarii filmelor americanesti.

+Quote Post
Vizitator_ChaveZ.
mesaj Aug 25 2011, 08:56 AM
Mesaj #11

Guests

Oscilococcinum este zahar, intelegi omule? ZAHAR si nimic mai mult. La fel ca prostiile gen Sedatif PC carora li se facea si reclama la TV la un moment dat. Nici unul dintre ele nu are vreun efect real.

Toate chestiile pe care le-ai enumerat: Homeopatie, tincturi, ceaiuri, preoti nu denota la tine decat o crasa lipsa de cunostinte in domeniul sanatatii. Te pui in pericol atat pe tine cat si pe copil ignorand realitatile stiintifice pentru ceea ce ti se pare tie ca e corect.

Multumesc mult pentru informatii atotstiutorule dar cred ca daca copilul se simte bine cu acest tratament eu ca parinte responsabil ce trebuie sa fac ,apropo iarna trecuta a fost singura care nu a fost racita de la gradinita in comparatie cu anul trecut cind a stat toata iarna acasa cind eram pe alopata??
Sa trecem pe litri de nurofen pentru ca statistica din medicina spune asta sau sa continui cu apa si zahar si ceaiuri ,nu exclud medicamentele alopate ca optiune dar in casa au cazut pe locul 2 si uimire chiar e mai bine asa.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 09:57 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza
Omule, stii de strabunicii tai pentru ca ai apucat sa-i cunosti, nu? Asta inseamna ca au apucat sa beneficieze dupa varsta de 40-50 de ani de mult-blamatele beneficii ale medicinei moderne. I-ai intrebat insa cati din cei 7-8 frati/surori pe care i-au avut au murit pana in 30 de ani? Dar cati au murit pana la 7 de ftizie, friguri sau altele?

Am auzit argumentul acesta de 100 de ori. Toti insa uita si le este si foarte greu in zilele noastra sa isi imagineze saracia de atunci. Saracia avea catea consecinte directe foametea periodica si murdaria constanta. Malnutritia cauzata de lipsa unei alimentatii DIVERSIFICATE duce in special in copilarie la un corp fragil si bolnavicios. Apropo care era inaltimea medie pe atunic? Stii? Are directa legatura cu alimentatia. Tarele din copilarie nu prea mai pot fi remediate la maturitate. Lipsa oricarei igiene elementare (sapun, apa calda, apa potabila curata, canalizare pentru dejectiile menajere etc.) creau o sursa constanta de boli care cuplata cu organismul slabit de foame duceau la rezultate previzibile - mortalitate mare.

Am insa bunici care au crescut la munte si fiinca au prins inceputul comunismului cand sapunul era la indemana si foametea a disparut au ajuns lejer la 80 de ani fara a vizita doctorul in viata lor.

Si privind medicina homeopata:
Din nou am auzit acest argument de 100 de ori: "substanta activa" din medicamentele homeopate e diluata de un miliard de ori si practic e doar apa cu zahar.
Exista un singur criteriu (doar unul singur) dupa care se poate judeca un medicament: a vindecat pacientul sau nu. Nu are importanta din ce e facut si cu ce, poate sa fie din roua florilor cu raze de soare si eter intergalactic. Te-a vindecat sau nu si spre enervarea medicilor alopati medicamentele homeopate de multe ori vindeca pacientul. Si ca sa va linistiti si medicina alopata se bazeaza super masiv pe efectul placebo.

Exista o problema insa reala cu separarea sarlatanilor si mediciana homeopata (si altele) ar trebui studiata mai serios si ce functioneaza ar ttrebui preluat de medicina alopata. Nu inteleg ura si incrancenarea (fara studii serioase) marilor companii farmaceutice impotriva ceaiurilor, plantelor medicinale etc. De fapt o inteleg e vorba de bani si ca sa castige ei cat mai mult noi automat si logic trebui sa fim cat mai bolnavi.

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 10:03 AM
Mesaj #13

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 25 2011, 09:57 AM) *
Si privind medicina homeopata:
Din nou am auzit acest argument de 100 de ori: "substanta activa" din medicamentele homeopate e diluata de un miliard de ori si practic e doar apa cu zahar.
Exista un singur criteriu (doar unul singur) dupa care se poate judeca un medicament: a vindecat pacientul sau nu. Nu are importanta din ce e facut si cu ce, poate sa fie din roua florilor cu raze de soare si eter intergalactic. Te-a vindecat sau nu si spre enervarea medicilor alopati medicamentele homeopate de multe ori vindeca pacientul. Si ca sa va linistiti si medicina alopata se bazeaza super masiv pe efectul placebo.

Exact, exista un singur criteriu, daca vindeca sau nu.

Voi atasa aici link-urile pe care le-am atasat la comentariul meu la articolul original:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P...?tool=pmcentrez
http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/...ges/Issues.aspx
http://www.parliament.uk/business/committe...es/homeopathy-/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17285788

Acum, cam toate spun acelasi lucru. Homeopatie == placebo, si atat, eficacitate reala = 0. In cazul acesta, de ce sa ne chinuim atat sa explicam concentratii imposibile fizic si sa ne ascundem dupa deget cu substante active fara sens cand putem sa redenumim tot in zaharoterapie si sa recomandam zahar cubic pentru orice boala, nu face nimic, dar macar e bun ca e dulce.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 10:24 AM
Mesaj #14

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 15-May 09
Utilizatorul numarul: 7 867

Nu compara homeopatia cu medicina naturista. Multe din substantele active ce le gasesti in medicamentele alopate sunt din plante. Preotii nici nu prea au ce cauta aici (nu trateaza dar ajuta).

Oscillococcinumul nu contine doar zahar si apa. Contine si extract din ficat si inima de rata. Multe dintre homeopate contin si substante active. Dar asta e o alta discutie. Problema la oscillo e ca se bazeaza pe un concept gresit. Cel care a produs medicamentul descoperise o bacterie oscilanta in sangele bonavilor de gripa spaniola. Dar e o problema, gripa e provocata de un virus(influenza) si nu de o bacterie. Asa ca oscillo nu trateaza gripa. Cel mult poate ameliora simptomele, desi nu s-a demonstrat nimic.

Citeaza (ChaveZ @ Aug 25 2011, 08:56 AM) *
Multumesc mult pentru informatii atotstiutorule dar cred ca daca copilul se simte bine cu acest tratament eu ca parinte responsabil ce trebuie sa fac ,apropo iarna trecuta a fost singura care nu a fost racita de la gradinita in comparatie cu anul trecut cind a stat toata iarna acasa cind eram pe alopata??
Sa trecem pe litri de nurofen pentru ca statistica din medicina spune asta sau sa continui cu apa si zahar si ceaiuri ,nu exclud medicamentele alopate ca optiune dar in casa au cazut pe locul 2 si uimire chiar e mai bine asa.

Si ajungem la problema lui ChaveZ. Gripa nu e raceala desi se confunda. Si tocmai de aici popularitatea acestui homeopat. Raceala tine de la trei zile la 2-3 saptamani, e produsa tot de un virus si nu are leac si nici vaccin. Se trateaza simptomatic, adica durerile de cap, de gat, tuse etc. (De aia cand va da medicul de familie reteta va spune "asta-i pentru gat, asta-i pentru tuse..."). Sa stii ca una din cauzele raspandirii gripei spaniole a fost ca lumea credea ca e o raceala si o trata cu ceai de musetel.

Citeaza (Laur006 @ Aug 25 2011, 07:04 AM) *

Da, cam aia e definitia sperantei de viata, dar tu ai dat exemplu durata de viata. smile.gif Vorbim de un cumul de factori, dar da, medicina are un rol extrem de important. Mai includem normele de igiena, preventia bolilor, educatia, alimentatia, stilul de viata etc. In plus a scazut si mortalitatea infantila, ce scadea extrem de mult media sperantei de viata la nastere. In schimb medicina nu a reusit sa faca nimic in privinta duratei de viata a oamenilor. Adica nu exista indivizi care sa traiasca 200 de ani.

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 10:38 AM
Mesaj #15

Membru
**

Citeaza (rockstar @ Aug 25 2011, 10:24 AM) *
Nu compara homeopatia cu medicina naturista. Multe din substantele active ce le gasesti in medicamentele alopate sunt din plante. Preotii nici nu prea au ce cauta aici (nu trateaza dar ajuta).

Oscillococcinumul nu contine doar zahar si apa. Contine si extract din ficat si inima de rata. Multe dintre homeopate contin si substante active. Dar asta e o alta discutie. Problema la oscillo e ca se bazeaza pe un concept gresit. Cel care a produs medicamentul descoperise o bacterie oscilanta in sangele bonavilor de gripa spaniola. Dar e o problema, gripa e provocata de un virus(influenza) si nu de o bacterie. Asa ca oscillo nu trateaza gripa. Cel mult poate ameliora simptomele, desi nu s-a demonstrat nimic.

Absolut, nu neg faptul ca multe substante ce sa gasesc in natura sunt foarte benefice. Nu confund medicina naturista cu homeopatia, don't worry.

Din pacate Oscillo contine extract de ficat de rata la concentratia spusa de ei de 200C. OK, acum, ce inseamna acest 200C? Inseamna ca procentul de diluare este de 1 la 100 la puterea 200. Acum vine surpriza: Numarul de atomi aproximat din universul observabil este de 10 la puterea 80. Deci, respectiva concentratie este fizic imposibila pentru ca nu exista destula materie in univers pentru a creea o astfel de dilutie. Nu-ti zic sa ma crezi pe cuvant in legatura cu asta, numerele pe care ti le-am spus mai sus se gasesc usor printr-o cautare pe google si cred chiar pe prospectul de Oscilo. In concluzie, afirmatia mea ca Oscilo e doar zahar cred ca sta in picioare, in afara cazului in care nu crezi ca avem niste particule subatomice de ficat de rata pe acolo biggrin.gif

Cheers

Aceasta postare a fost editata de Astor: Aug 25 2011, 10:40 AM

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 10:45 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza

Cine a sponsorizat studiile astea? Cine dat banutii? In ziua de azi asta e cea mai importanta intrebare?
Studii pot face si eu da-mi 10 milioane de euro si spune care vrei sa fie rezultatul final si se rezolva.

Am vazut atatea minciuni la viata mea incat cuvintele de medic, savant, studii clinice etc. nu mai valoreaza nimic. Va mai amintiti de gripa porcina, ovina ,cabalina, aviara etc. care trabuiau sa ne rada pe toti de pe fata pamantului. Au fost mai anemice decat gripele normale sezoniere. Insa am vazut la TV un " foarte mare " doctor ditamai ministru S.Cercel care tipa isteric ca Romania trebuie sa ia din buget nu stiu cate milioane de euro ca sa cumpere medicamente de la Big Farma SRL ca altfel dispare romania de pe harta.

Eu cunosc copii tratati homeopatic care o duc bine mersi si care inainte era vai de capul lor.
Si nu prea inteleg cum vine efectul placebo la copii de 2 ani??!!

Nu vreu sa neg multele lucruri bune pe care le-a adus si le aduce medicina alopata dar exista un talibanism in crestere in randul acesteia, o aversiune aproape fndamentalista contra orice nu e din gasca lor. Probabil e aceasi vesnica problema cu banii. Li se fura din clientii si automat din profit.

Apropo medicatia homeopata se face individualizat pentru fiecare pacient si trebuie luata intr-un anumit fel. Ma intreb daca s-au respecta lucrurile astea sau au fost tratati pacientii ca oile.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 10:46 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza
da-mi

Scuze si pentru altele dar nu prea am timp sa imi bijuteresc raspunsul.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 11:02 AM
Mesaj #18

Membru
**

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 10:03 AM) *
Exact, exista un singur criteriu, daca vindeca sau nu.

[...]

Intr-o lume perfecta da, dar ce te faci cand in unele cazuri:

a. nu vindeca
b. agraveaza
c. favorizeaza alte boli
d. duce la deces

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 10:38 AM) *
Absolut, nu neg faptul ca multe substante ce sa gasesc in natura sunt foarte benefice. Nu confund medicina naturista cu homeopatia, don't worry.

Din pacate Oscillo contine extract de ficat de rata la concentratia spusa de ei de 200C. OK, acum, ce inseamna acest 200C? Inseamna ca procentul de diluare este de 1 la 100 la puterea 200. Acum vine surpriza: Numarul de atomi aproximat din universul observabil este de 10 la puterea 80. Deci, respectiva concentratie este fizic imposibila pentru ca nu exista destula materie in univers pentru a creea o astfel de dilutie. Nu-ti zic sa ma crezi pe cuvant in legatura cu asta, numerele pe care ti le-am spus mai sus se gasesc usor printr-o cautare pe google si cred chiar pe prospectul de Oscilo. In concluzie, afirmatia mea ca Oscilo e doar zahar cred ca sta in picioare, in afara cazului in care nu crezi ca avem niste particule subatomice de ficat de rata pe acolo biggrin.gif

Cheers

Stiu care-i treaba cu concentratiile, dar homeopatii pun de fapt pret pe "memoria apei". Adica cel mai important ingredient e apa care ar lua proprietatile acelor substante active. De ce concetratiile imposibile si ridicole? Pentru ca ala ar fi nucleul.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 11:05 AM
Mesaj #19

Guests

http://www.psychologytoday.com/articles/20...case-homeopathy

Poate asta ajuta putin.
Si trebuie sa reamintesc sa sunt recunoscator medicinii alopate pentru multe lucruri si ca in medicina alternativa exista multa sarlatanie. Insa as dori mai multa deschidere din partea medicinei alopate. Am intalnit medici care dupa ce tratau alopat si vedeau ca nu sunt rezultate pozitive la modul neoficial te trimeteau in alte directii sau iti dictau direct retete naturiste.

Aveti idee cat la suta din persoanele din SUA care dau faliment (exista o lege a falimentului personal) ajung in aceasta situatie din cauza costului tratamentului alopat?
E vorba de foarte multi bani si batalia pe banii bolnavilor e crancena si de loc fair play.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 11:14 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza
b. agraveaza
c. favorizeaza alte boli

Ati vazut macar un singur medicament alopat care sa nu se incadreze perfect la acestea doua. Cititi pe prospect zona de efecte secundare.

+Quote Post
mmir
mesaj Aug 25 2011, 11:24 AM
Mesaj #21

Membru
**

Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Astia cu medicina alopata traiesc cu capul in nisip. Daca intrebi un medic cate boli existau in manuale acum 50 de ani si cate sunt acum s-ar putea sa ramai socat. Numai in cazul tulburarilor psihice lista a crescut in ultimii 30 de ani de la cateva zeci la sute de tulburari, si pt toate psihiatrii prescriu retete de medicamente de sinteza care degradeaza in mod radical patologia pacientilor. Un exemplu elocvent este faimosul ADHD la copii. The Marketing of Madness este un documentar extrem de amplu şi incisiv, privind companiile farmaceutice, il poti urmari AICI. Oare de ce cannabisul este scos in afara legii ? Vezi urmatoarele documentare What If Cannabis Cured Cancer? sau Istoria Marijuanei Sa mai deschidem si subiectul Codex Alimentarius? Gasiti destule despre el AICI

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 11:26 AM
Mesaj #22

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 25 2011, 11:14 AM) *
Ati vazut macar un singur medicament alopat care sa nu se incadreze perfect la acestea doua. Cititi pe prospect zona de efecte secundare.

Pentru ca spre deosebire de homeopatie, in medicina alopata exista niste reguli.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 11:32 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza
Pentru ca spre deosebire de homeopatie, in medicina alopata exista niste reguli.

Prima regula a medicinei de la Hipocrat pana azi este :
SA NU FACI RAU.

Macar apa chioara de la homeopati nu face rau.

A facut cineva un studiu serios sa vada daca pe termen lung medicamentele alopate fac mai mult rau decat bine??

Si trebuie sa reamintesc sa sunt recunoscator medicinii alopate pentru multe lucruri si ca in medicina alternativa exista multa sarlatanie. Stiu ca trebuie sa ma repet.

Acum se pare ca regula numarul unu a medicinei este:

IA BANII FRAIEERILOR.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 11:35 AM
Mesaj #24

Membru
**

Citeaza (mmir @ Aug 25 2011, 11:24 AM) *
Astia cu medicina alopata traiesc cu capul in nisip. Daca intrebi un medic cate boli existau in manuale acum 50 de ani si cate sunt acum s-ar putea sa ramai socat. Numai in cazul tulburarilor psihice lista a crescut in ultimii 30 de ani de la cateva zeci la sute de tulburari, si pt toate psihiatrii prescriu retete de medicamente de sinteza care degradeaza in mod radical patologia pacientilor. Un exemplu elocvent este faimosul ADHD la copii. The Marketing of Madness este un documentar extrem de amplu şi incisiv, privind companiile farmaceutice, il poti urmari AICI. Oare de ce cannabisul este scos in afara legii ? Vezi urmatoarele documentare What If Cannabis Cured Cancer? sau Istoria Marijuanei Sa mai deschidem si subiectul Codex Alimentarius? Gasiti destule despre el AICI

Si care-i legatura cu homeopatia? smile.gif

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 11:46 AM
Mesaj #25

Membru
**

Oameni buni, lasati teoria conspiratiei, nu are nici o legatura cu ceea ce discutam noi acum, pe bune.

In legatura cu memoria apei: Nu exista nici un studiu stiintific riguros care sa arate ca asa ceva ar exista, stiu ca asta este principiul pe care il trambiteaza homeopatia, dar din pacate nu a reusit sa demonstreze ca este un principiu valid. Se folosesc termeni pseudo-stiintifici care "dau bine" dar nu au nici un fel de sens ca nano-farmacologie (care, a propos, inseamna absolut altceva) sau mecanica cuantica (care din nou nu are nici un fel de legatura cu ceea ce vor sa demonstreze homeopatii). Una peste alta, e destul de simplu, studii stiintifice riguroase au aratat ca medicamentele homeopate nu au rezultate mai bune decat orice alta forma de Placebo, deci nu vad de ce le-as trata altfel.

In legatura cu medicina Homeopata pot sa recunosc un singur lucru, nu face rau in mod direct (decat daca ai diabet si bagi zahar in tine, dar, ma rog, asta e alta discutie). Ceea ce ma deranjeaza aici este raul indirect, faptul ca oamenii sunt indemnati sa nu apeleze la un medic real si la medicamente reale din falsa speranta ca medicamentele homeopate ii pot ajuta mai mult. Deci, pe mine ma deranjeaza in principal faptul ca homeopatia NU VINDECA NIMIC.

Cheers

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 11:46 AM
Mesaj #26

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 25 2011, 11:32 AM) *
Prima regula a medicinei de la Hipocrat pana azi este :
SA NU FACI RAU.

Macar apa chioara de la homeopati nu face rau.

A facut cineva un studiu serios sa vada daca pe termen lung medicamentele alopate fac mai mult rau decat bine??

Si trebuie sa reamintesc sa sunt recunoscator medicinii alopate pentru multe lucruri si ca in medicina alternativa exista multa sarlatanie. Stiu ca trebuie sa ma repet.

Acum se pare ca regula numarul unu a medicinei este:

IA BANII FRAIEERILOR.

1. Medicamentele homeopate pot contine substante active in concentratii mari. De exemplu Zicam, pentru tratarea racelii, contine oxid de zinc care poate duce la anosmie (pierderea mirosului)

2. "Apa chioara" nu poate face rau direct. Ok, dar poate face rau netratarea unor afectiuni care nu trec cu "apa chioara".

3. Vorbesti de banii fraierilor cand homeopatia iti cere bani pe "apa chioara"?

4. Despre ce rau pe termen lung vorbesti? Raul universal?

Aceasta postare a fost editata de rockstar: Aug 25 2011, 11:47 AM

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 12:09 PM
Mesaj #27

Guests

1. Medicamentele homeopate pot contine substante active in concentratii mari. De exemplu Zicam, pentru tratarea racelii, contine oxid de zinc care poate duce la anosmie (pierderea mirosului)

Poate da poate nu. Pana acum va plangeati ca sarlatanii de homeopati vand apa chioara (dilutie de ordinul miliardelor) acum cica ar fi concentratia prea mare. Apropo cat la suta din medicamentele homeopate au efecte secundare grave si dovedite si cat la suta din cele alopate??

2. "Apa chioara" nu poate face rau direct. Ok, dar poate face rau netratarea unor afectiuni care nu trec cu "apa chioara".

Aici ai dreptate dar ....daca ma vindeci de raceala si ma imbolnavesti de hepatita sau ceva de genul asta cum e?

Si aici ai dreptate numai ca apa aia chiara este deocamdata mult mai ieftina de cat medicamentele homeopate
de aia se si inghesuie lumea la tratamentele alternative (chiar cu efecte nedovedite clinic) prentru ca medicii alopati au devenit mai rai decat camatarii.

Ti-am spus sa citesti si tu un prospect si mai ales zona cu reactii adverse/secundare.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 12:30 PM
Mesaj #28

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 25 2011, 12:09 PM) *

Poate da poate nu. Pana acum va plangeati ca sarlatanii de homeopati vand apa chioara (dilutie de ordinul miliardelor) acum cica ar fi concentratia prea mare. Apropo cat la suta din medicamentele homeopate au efecte secundare grave si dovedite si cat la suta din cele alopate??

Cat la suta din homeopate au vreun efect? Dupa aia vorbim si de efecte secundare.

Cum adica "poate ca da poate ca nu"? Ti-era greu sa cauti despre Zicam? Nu numai ca facea rau, dar nici nu scria de reactii adverse! Scria de concetratiile homeopate, adica minteau si despre compozitie!

Aici ai dreptate dar ....daca ma vindeci de raceala si ma imbolnavesti de hepatita sau ceva de genul asta cum e?

Sau iei paduchi...sa nu mai amintim de purici.

Si aici ai dreptate numai ca apa aia chiara este deocamdata mult mai ieftina de cat medicamentele homeopate
de aia se si inghesuie lumea la tratamentele alternative (chiar cu efecte nedovedite clinic) prentru ca medicii alopati au devenit mai rai decat camatarii.

Ti-am spus sa citesti si tu un prospect si mai ales zona cu reactii adverse/secundare.

Tu ai vreo idee despre homeopatie sau doar faci presupuneri?

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 12:33 PM
Mesaj #29

Guests

Eu am trecut, sper ca la limita pe langa o chestie din asta.
Mi-am tratat copilul , primul an la gradinita, si care a trecut dintr-o raceala in alta timp de aproape 6 luni cu toate antibioticele si tot ce mi-au prescris medicii. La un moment dat unul i-a dat Zinat (parca) si copilului i s-au umflat brusc ochii si avea venele ochilor umflate si injectate plus alte simptome diareee etc. ca am crezut ca ma duc direct la urgenta. Dupa ce nu l-am mai dus la gradinita, prin iunie, nu s-a mai imbolnazit de loc. La sfatul unui prieten care trecuse prin ceva asemanator il tratez preventiv homeopat si vreau sa vad la anul adica din toamna cand il duc la gradinita din nou daca se repeta povestea. Deocamdata ii merge foarte bine.

Si acum ma gandesc dupa faza cu Zinatul daca nu va avea urmari pe termen lung.

ZINAT:
Reactiile adverse sunt in general usoare si tranzitorii. O mica parte dintre pacientii tratati cu cefuroxime au prezentat tulburari digestive incluzand diaree , greturi si varsaturi. Ca si in cazul altor cefalosporine, s-au semnalat cazuri rare de eritem polimorf; sindrom Steven-Johnson; necroliza toxica a epidermului (necroliza exantematica); si reactii de hipersensibilitate (rash cutanat; urticarie; prurit; febra medicamentoasa; boala serului si extrem de rar reactii anafilactice). Ca si in cazul altor antibiotice cu spectru larg, s-au semnalat cazuri rare de colita pseudomembranoasa. Se mentioneaza si cefaleea. Se mentioneaza eozinofilie si cresteri tranzitorii ale enzimelor hepatice ALAT(GPT ) si ASAT(GOT). Rar au fost raportate trombocitopenie si leucopenie. Ca si in cazul altor cefalosporine, s-au semnalat foarte rar cazuri de icter . Cefalosporinele pot fi absorbite la nivelul suprafetei membranei celulare a eritrocitelor si pot reactiona direct cu anticorpii, determinind testul Coombs pozitiv (la acesti bolnavi determinarea grupului sanguin poate fi dificila din cauza unei reactii incrucisate) si foarte rar anemie hemolitica.

Adica :

Adica foarte rare cazuri de :sindrom Steven-Johnson
Adica foarte rare cazuri de :reactii de hipersensibilitate (rash cutanat; urticarie; prurit; febra anafilactice etc.)
Adica foarte rare cazuri de :colita pseudomembranoasa
Adica foarte rare cazuri de :eozinofilie si cresteri tranzitorii ale enzimelor hepatice
Adica foarte rare cazuri de :icter
Adica foarte rare cazuri de :necroliza toxica a epidermului
Adica foarte rare cazuri de :anemie hemolitica
Adica foarte rare cazuri de :cefuroxime
Adica foarte rare cazuri de :tulburari digestive incluzand diaree , greturi si varsaturi
Adica foarte rare cazuri de :eritem polimorf
Adica foarte rare cazuri de :cefuroxime

Si astea nu sunt toate la un medicament relativ banal.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 25 2011, 12:49 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza
Cum adica "poate ca da poate ca nu"? Ti-era greu sa cauti despre Zicam? Nu numai ca facea rau, dar nici nu scria de reactii adverse! Scria de concetratiile homeopate, adica minteau si despre compozitie!

Daca vrei sa fii corect scoate te rog si o lista cu medicamente alopate care au fost lansate pe piata dupa "studii aprofundate" , au fost vandute la milioane de bolnazi si dupa multi ani au fost retrase deoarece s-a descoperit ca efectele negative secundare erau mult mai mari decat cele pozitive.

Is faceti o cautare pe google cu ceva de genul: medicamente retrase de pe piata.

De exemplu Aulinul retras din multe tari de pe piata distruge ficatul pe termen lung si provoaca in unele cazuri decesul. Asta referitor la comentariul bascalios:

"Sau iei paduchi...sa nu mai amintim de purici. " Nu iei purici dar iei niste complicatii hepatice grave si un posibil deces in familie. Asta pentru tratarea unor dureri. Cautati si ate exemple pentru ca Aulinul nu e nici pe departe cel mai rau.

Fa o lista cu medicamentele homeopate si una cu cele alopate si fa o comparatie dupa care mai vorbim.

Nu am vrut sa spun dar pe wikipedia la Zicam spune printre altele si asa :"A 2011 systematic meta analysis of studies conducted by the Cochrane Collaboration indicates that zinc lozenges definitively shorten the duration and severity of cold symptoms but offers no recommendations as to dosage".

Acest studiu ecare considerat cel mai tare in domeniu si spune ca medicamentul scurteaza in mod evident durata racelii si o face mai usoara.

Acum mai scoateti o data linkurile in care afirmati ca e dovedit clar ca medicamentele homeopate nu produc decat un efect placebo.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 9th December 2019 - 04:00 AM