IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum pot fi integrati rromii?
Vizitator_Martens.
mesaj Jul 2 2010, 05:03 PM
Mesaj #31

Guests

Cred ca problema e pusa gresit. Corect ar fi: "Vor tiganii sa se integreze social?" A intreba "Cum pot fi integrati tiganii?" presupune a-i lua (eventual cu forta) si a-i integra unde vrei tu, dar nu neaparat unde si cum vor ei. Sa fim sinceri - nu cred ca in Romania acestei minoritati i se refuza drepturi (asta inseamna discriminare) pentru ca au o alta culoare a pielii. Am cunoscut tigan avocat si tigan preot. Deci, se poate. Problema este daca ei vor.

Ce inseamna a te integra social? A respecta legile si normele societatii si ale comunitatii in mijlocul careia traiesti. Un roman plecat in Spania se integreaza respectand legea locala si fiind om de treaba. In aceste conditii, nu il discrimineaza nimeni. Cum stau lucrurile insa cu tiganii? Respecta ei legea - exemplele pe care le vedem pe strada? Raspundeti voi insiva. Sunt ei oameni curati, civilizati, educati, carora sa le acorzi credit ca sunt de buna credinta?

In conditiile in care majoritatea romanilor au experiente negative cu majoritatea tiganilor, acesti minoritari au o singura sansa - sa dovedeasca ca nu sunt toti antisociali, prin exemple personale. Atunci, pentru acei oameni, nu se va mai pune problema de integrare sociala.
Go to the top of the page

+Quote Post
echo
mesaj Aug 19 2010, 09:51 AM
Mesaj #32

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

...bă frăţică, mânca-ţ-aş, bă fratele meu alb, puta-ţ-aş portofelu' lu mateale, io-te-te bre, ce năpastă prăvălit-a franţujii pă noi ăştia ce ne-am căznit să ne implementăm integrat în spaţiu' la europule.

...păi bine mă frăţică, adică noi aceştia, ţâganii, carele am poposât dupe un lung şi tortocheat pălărinaj, dă pă la una miia trăii sută pă coclaurili la europă, zâ fă piranddă că-i aşa cum ziceam io, pupa-ţ-aş, haoileu că-mi vine să vărs, lăcrămi când mă aduc aminte dă ce şpunea răposatu'imperator şi adăvăr grait luminăţâia, adeacă cum frăţică , întreb ; franţijii ăştia nu sunt şi ei în stare să acceseze neşte fonduri dă la europă, pentru integralitatea ţâgănescă de pă teritoriule lor naţionale şî să ne întegrează şî pă noi la ei?...să mânânce şî gura noastră ceva educaţie d-asta de-a lor ?...haoilioooo că mă apucă damblaleleeee !...

Păi bine bă fratele meu alb , pupa-ţ-aş alea,alea,.. de garcon autohtone, păi pân câte vicisitudini cotedeene a trecut neamu' nostru ţâgănesc de-a lungul historiei p-aceste spaţii, cum era să reuşim noi să ne integrăm, mmmmm?!... cum ?..

Păi bă fraţâcă, noi până mai acu' ceva timp în urmă am fost ocupaţi cu deplasările nomade, ba am fost robi pe moşiile a lu' boerulu', ba am trebuat să cerşâm,
ba să găcim terecut ,prezent şî viitorule,
ba să furăm,
ba aia,
ba ălaltă...

Dă unde frăţică , mânca'ţa'ş, să avem noi timp aferent pentru întegrare ş-nvăţătură dă carte, dă unde ?!...

Da acumaaa, puradeu' dă ţâgan , are tot timpu' dă la europă şî dân totte condâţiili posibile şi imposibile , să învaţă şî capu' lui ceva carte.

Acu avem şî căşi, avem şî electric curint de la stat , tras în căşi, are ţîganu şî merţan, d-ala cu şofleur, are şî ce mâna gura lui, are tot ce doreşte muşchii lui frăţică.

Da' tot lipseşte ceva frăţîcă, lipseşte neşte bani ca să cumpăram pentru puradei crioane, caiette şî cărţi mânca-ţ-aş, aşa că; ia dă mătale un leu pentru puradeu, silvulepleo monseurule, să să integreze şi etnia noastră în rându' la lumili dân europu.

Aşa că; frăţiorul meu alb, biensur mânca-ţ-aş, bagă-ţi mătale adânc mâna-n buzunaru' lu' mătale şi plăteşte, şî face tu programe cu finanţare europeană,că mătale dăşteptule ai carte şî ştii mai bine.

Hai fratele meu alb, bagă mâna-n pozonar şi donează un Leu pentru puradeu, că de n-o bagi tu , o să ţi-o băgam noi.

Bă fratele meu, da'până nu s-a strâs un tăşcălău barosan în contu' la noi, să nu dea dracu' să ne deranjezi cu prostioarili voastre despre integrare, că noi suntem ocupaţi, după cum ţi-am ezemplificat mai sus, ţeles mânca-ţ-aşşşşş ?!...

Hai Pa!..ourevoir monseur, a tuta lor lambratoşilor, nansaracacioşilor, mânca-v-aş !

Aceasta postare a fost editata de echo: Aug 19 2010, 10:06 AM

+Quote Post
Vizitator_bobdesperanta.
mesaj Aug 19 2010, 09:23 PM
Mesaj #33

Guests

Mi-as dori foarte mult ca adminul sa stearga acest mesaj de mai sus de la dl.Echo (veteran wink.gif ). Nu e ceva de luat in batjocura...problema e foarte serioasa, si dansul are chef de bascalie mioritica. Ori e .......... ori e inconstient. In ambele cazuri, urat din partea lui.

+Quote Post
echo
mesaj Aug 19 2010, 09:30 PM
Mesaj #34

Membru veteran

Citeaza (bobdesperanta @ Aug 19 2010, 09:23 PM) *
Mi-as dori foarte mult ca adminul sa stearga acest mesaj de mai sus de la dl.Echo (veteran wink.gif ). Nu e ceva de luat in batjocura...problema e foarte serioasa, si dansul are chef de bascalie mioritica. Ori e .........ori e inconstient. In ambele cazuri, urat din partea lui.

...mai bine retard
decât nomad,
mai bine inconştient
decât inconsecvent.

dişteptule !...

http://www.youtube.com/watch?v=YUZ8V7_qOgU...=1&index=13
Johann Strauss: "Als flotter Geist" (Zigeunerbaron)

http://www.youtube.com/watch?v=x6YbYkVan_I...74&index=15

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Aug 20 2010, 05:46 AM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Aug 20 2010, 04:36 AM
Mesaj #35

Guests

Problema integrarii romilor este falsa.
Foarte in curand se va pune problema integrarii romanilor in comunitatea roma smile.gif si asta nu numai in Romania. Nu ai cum sa te bati cu demografia si cu tendintele.

Desi eu nu sunt tigani pe linia familiei (chiar sunt oarecum arian ) am rude mai inchise la ten cu care ma inteleg foarte bine. Nu pot sa spun decat ca tiganii sunt mult mai usor de integrat daca ii privim ca si pe ceilalti romani.
Nu are sens sa spunem ca doar ei sunt problema in Romania , mai sunt si destui romani cu probleme si tendintele maneliste se extind ca focul si in randul populatiei mai "ariene" a Romaniei.

Am fost in Franta si desi erau cativa tigani care ne stricau imaginea mai erau si foarte multi romani care cantau la metrou. Bine e adevarat ca marea majoritatea a romanilor din Paris de exemplu lucreaza in White collar jobs adica programatori , medici , economisti .. etc si sunt apreciati pentru munca lor.

+Quote Post
Vizitator_AlbastrudeVoronet.
mesaj Aug 20 2010, 07:35 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (mihai @ Aug 20 2010, 04:36 AM) *
Desi eu nu sunt tigani pe linia familiei (chiar sunt oarecum arian )am rude mai inchise la ten cu care ma inteleg foarte bine. Nu pot sa spun decat ca tiganii sunt mult mai usor de integrat daca ii privim ca si pe ceilalti romani.
Nu are sens sa spunem ca doar ei sunt problema in Romania , mai sunt si destui romani cu probleme si tendintele maneliste se extind ca focul si in randul populatiei mai "ariene" a Romaniei.

Am fost in Franta si desi erau cativa tigani care ne stricau imaginea mai erau si foarte multi romani care cantau la metrou. Bine e adevarat ca marea majoritatea a romanilor din Paris de exemplu lucreaza in White collar jobs adica programatori , medici , economisti .. etc si sunt apreciati pentru munca lor.

biggrin.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_varianta corecta(ta).
mesaj Aug 20 2010, 09:04 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (mihai @ Aug 20 2010, 04:36 AM) *
Problema integrarii romilor este falsa.
Foarte in curand se va pune problema integrarii romanilor in comunitatea roma smile.gif si asta nu numai in Romania. Nu ai cum sa te bati cu demografia si cu tendintele.

Desi eu nu sunt tigani pe linia familiei (chiar sunt oarecum aerian ) am rude mai inchise la ten cu care ma inteleg foarte bine. Nu pot sa spun decat ca tiganii sunt mult mai usor de integrat daca ii privim ca si pe ceilalti romani.
Nu are sens sa spunem ca doar ei sunt problema in Romania , mai sunt si destui romani cu probleme si tendintele maneliste se extind ca focul si in randul populatiei mai "aeriene" a Romaniei.

wink.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Aug 20 2010, 01:34 PM
Mesaj #38

Guests

Deci ... ca sa integrezi pe cineva - trebuie ca acela sa vrea sa se integreze. Respectiv - trebuie stimulat, premiat pentru acest lucru.

Cum s-ar putea face acest lucru? prin programe la nivelul autoritatilor locale.

Pas 0. Evaluarea de catre primariile oraselor si comunelor a numarului de persoane care se afla pe teritoriul acestora si care ar putea beneficia de aceste programe, respectiv cate familii sunt, in functie de numarul membrilor acestora, cate au unde locui, cate nu au unde locui etc.

Pas 1. Construirea, sau si mai bine - achizitionarea de pe piata libera de apartamente sociale (acestea trebuie sa fie disparate, nu blocuri colective) - acest lucru ar fi realizat de catre autoritatile locale.

Pas 2. Acordarea cu chirie a locuintelor sociale catre familiile de tigani care nu au unde locui; in contract trebuie sa fie trecute clauze privind mentinerea proprietatii in parametrii in care a fost receptionata; primele trei luni vor fi scutiti de plata chiriei si li se va acorda o suma (sa zicem 1000 lei/familie) care sa acopere costul utilitatilor si al cheltuielilor de intretinere in aceasta perioada.
Acordarea locuintelor as recomanda sa se realizeze in perioada de vara - atunci cand cheltuielile sunt mici; stiind ca vine iarna multi vor dori sa ramana intr-un adapost sigur pe perioada iernii si vor incerca sa isi gaseasca de lucru in acest interval. Evident, va fi necesara definirea unei metodologii, evaluarea cazurilor pe baza unui punctaj stabilit in urma unei inspectii sociale, interviuri si evaluare psihologica.
Contractul de inchiriere nu se mosteneste.

Pas 3. Dupa trecerea acestei perioade de proba de 3 luni, pentru a ramane in locuinta respectiva vor trebui sa faca dovada urmatoarelor: contract de munca, plata intretinerii si a utilitatilor la zi. Daca sunt indeplinite aceste conditii, vor primi un premiu/recompensa (sa zicem 1000 lei pentru fiecare membru al familiei care lucreaza cu contract de munca pe perioada nedeterminata).

Pas 4. Dupa un termen de un an/jumatate de an, cei care au copii trebuie sa faca dovada frecventatii unei unitati de invatamant de catre acestia: gradinita, scoala.
Se vor acorda ajutoare in ceea ce priveste imbracamintea si rechizitele necesare pentru fiecare copil.
Toate aceste aspecte se vor verifica anual; cine nu le respecta este `exmatriculat`, plateste amenda etc. Mai mult - daca nu isi ingrijeste copii, nu ii trimite la scoala, cerseste, face infractiuni etc - atunci va fi decazut din drepturile paintesti si va suporta rigorile legii (fara nici un fel de discutie).

Pas 5. Educarea in ceea ce priveste planificarea familiala si promovarea contraceptiei; acordarea gratuita de consultatii si mijloace de contraceptie. Este foarte important ca aceste cupluri sa constientizeze ca atunci cand aduc un copil pe lume vor trebui si sa ii ofere conditii de viata si dezvoltare corespunzatoare. Educare sanitara - in general.

E greu? Eu zic ca nu. Dar e nevoie de timp. E nevoie ca fiecare caz(familie) sa fie tratat individual - nu in grup.
La tineri cred ca va prinde cel mai bine - cu cat sunt mai tineri, cu atat ar fi mai bine.
Pt. ca e absolut necesar sa li se sparga `gasca` si sa li se dea de lucru - sa aiba permanent ceva de facut, un obiectiv de atins.
Cu ce bani s-ar putea realiza? Exista fonduri UE care se pot accesa, special pentru acest scop. Succes!

+Quote Post
rammstein
mesaj Aug 20 2010, 05:46 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Poate ajuta la ceva. smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=hE25PFE6ShQ

+Quote Post
echo
mesaj Aug 20 2010, 06:39 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Aug 20 2010, 05:46 PM) *

http://www.youtube.com/watch?v=aYiHg-a87hk...feature=related
Hai Ne Ne Ne, Russian gypsy music

http://www.youtube.com/watch?v=YF9woKHSA_I...feature=related
Hungarian Gypsy Dance

http://www.youtube.com/watch?v=XJh5rf_bgNU...feature=related
Cigány tánc (Gypsy dance)

http://www.youtube.com/watch?v=WjpwmYMeVck...feature=related
Bubamara (Slovak gypsies - Cierny Balog)

http://www.youtube.com/watch?v=-soGcjbBTW4...feature=related
Gypsy Dreams

http://www.youtube.com/watch?v=iyOImg1LPEQ...feature=related
Vengo flamenco gypsies dancing spain spanish music latin

http://www.youtube.com/watch?v=UAOu6rts79I...feature=related
Vico Torriani - Du Schwarzer Zigeuner (1953)

http://www.youtube.com/watch?v=C2gsm2Jgxts...feature=related
Du Schwarzer Zigeuner

http://www.youtube.com/watch?v=IeHzZrStMx8...feature=related
Zarah Leander- Zigeuner, Du hast mein Herz gestohlen (Tango)

http://www.youtube.com/watch?v=SxHKYu_pHlw...feature=channel
Gipsyfestival Tiburg 2010 - La Caravane Passe

+Quote Post
Vizitator_Bercea Supermondialu'.
mesaj Aug 26 2010, 06:10 PM
Mesaj #41

Guests

Reactia tiganilor ajunsi in Romania in fata presei de la aeroport: tiganii incercau sa-i intimideze pe jurnalisti, pirandele creau confuzie, iar copii participau la actiunea tribului indemnati de mamele lor: dandu-si jos pantalonii si aratandu-le kurul.
Si reactia fireasca a noastra este ca dupa 10 ani in Paris tiganii au ramas la fel, exact asta era ocupatia lor la plecarea din Romania.
Cred ca e o incantare pentru noi toti sa vedem un grup etnic care isi conserva atat de bine minunata traditie in fata omului alb.

+Quote Post
echo
mesaj Aug 26 2010, 06:20 PM
Mesaj #42

Membru veteran

...DEPORTAREA ŢIGANILOR CONTINUĂ !...

...unde le sunt liderii de organizaţii, unde le sunt parlamentarii, unde le sunt bulibaşii, regii şi-mpăraţii ????

...auuuuuud ?....ce-au de spus ?...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 26 2010, 06:45 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (echo @ Aug 26 2010, 06:20 PM) *
...DEPORTAREA ŢIGANILOR CONTINUĂ !...

...unde le sunt liderii de organizaţii, unde le sunt parlamentarii, unde le sunt bulibaşii, regii şi-mpăraţii ????

...auuuuuud ?....ce-au de spus ?...

liderii tiganesti sunt bine-sanatosi, ceea ce va dorim si dvs.
acu' ei nu "poate sa vorbeste", ca au ciolanul in gura.
la sfarsit, dupa ce razboiul se va sfarsi (adica, vor colecta chiar si banii de repatriere),
vor binevoi sa ia atitudine.
evident, impotriva romanilor.

+Quote Post
Vizitator_Euclid.
mesaj Aug 27 2010, 12:48 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Jun 21 2010, 03:32 PM) *
E greu sa se inghesuie romii la facultati cand exista atat de putini abolventi de liceu. Si exista atat de putini absolventi de liceu pentru ca romii sunt intr-o proportie mai mare sub pragul saraciei, pentru ca peste 60% din ei locuiesc in rural, unde in general nu prea exista scoli bune.
Plus, mai e problema reticentei parintilor romi fata de ideea de scoala. Eu personal nu ii pot invinovati. Chiar daca reusesc sa capete o educatie, nu le va folosi la nimic pentru ca vor fi victimele discriminarii pe piata muncii asa ca e rational sa nu investeasca in ceva absolut inutil.

Ar exista cai de integrare a romilor dar cu atat de putina sustinere din partea majoritatii, ( foarte putini sustine locurile speciale pentru romi, desi acelasi tratament se aplica si studentilor din Rep Moldova si nu mai obiecteaza nimeni) asa ceva este utopic.

Ce vorbesti gogule ? Si astia de la urban de ce nu invata carte ? Tot ca sunt in pragul saraciei ? Dar romani saraci cum invata carte ? Ai idee ? Ca exista si romani saraci. Dar de tigani gen Copilul minune, Vanghelie, Adi de la valcea, si alti manelisti, care au bani si nu sunt saraci poti sa-mi spui cate clase au ? Nu ii mai scuza atata, ca asta e rasa lor imputita. Nu le place cartea, nici stiinta, in schimb fac pe grozavii, dar oamenii sunt paraleli cu societatea moderna. Lor le place sa aiba de toate fara sa faca nimic. Sau eventual cat mai putina munca, cat mai putin efort, dar vor bunastare. Discriminati pe piata muncii ? Li se asigura locuri la facultate, si tot degeaba. Asta le e rasa si atata pot ei. Nu poti sa obligi un analfabet la 30 de ani sa mai invete carte atata timp cat toata viata lui a batut mingea pe maidan. Treceam nu demult pe langa un teren de fotbal artificial undeva in buricul Bucurestiului, si spre surprinderea mea, majoritatea celor care erau la fotbal erau tigani, de dimineata pana seara ii vedeam acolo. Pai cum vrei tata sa inveti carte daca tu alergi mingea pe teren ? Si nu erau oropsiti sau discriminati, erau destul de bine imbracati, telefoane, figuri.... Pai, lasa-ne atunci....lasa-neeeee

+Quote Post
mpcj
mesaj Aug 27 2010, 12:13 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

rromii nu pot fi integrati pentru simplul motiv ca nu exista! in privinta tiganilor, ei nu pot fi integrati, deci se impune izolarea lor rapida.

+Quote Post
Avalhon
mesaj Aug 27 2010, 03:51 PM
Mesaj #46

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 19-June 09
Utilizatorul numarul: 9 156

Ar fi momentul sa se ridice buricos vreun politician roman-doi pe acolo (nu conteaza tabara, putere sau opozitie) si sa le ceara frumos gentilomilor, gentlemanilor si bunilor doni ai Europei sa ne ghideze pasii inca plapanzi in arta integrarii rrrromilor. Da, ca noi de cate ori am procedat ca Majestatile Lor, adicatelea mai dur asa (sa zicem), ni s-a zbierat in fata ca suntem rasisti si cum draq' de indraznim sa-i discriminam pe fratii nostri. Ei, iaca, vazura si Mariile Lor ce obstacol de adamant sunt porumbeii migratori. Si cum procedeaza?! Nu tu oleaca de toleranta, ci pura discriminare: "Luati-i si rezolvati-le situatia!" Ce sa zic, acum ar trebui sa ne tremure ceva pe noi si incepem sa ne scuzam. De ce sa ne scuzam? Pentru ce? Pentru ca nu putem fi ca ei de tampiti si da cu vitele de pamant, cu buldozerul? Hai, stimabililor din Vest! Veniti si ajutati-ne sa rezolvam problema. Pana acum ati mancat cacao cu lopata cat cuprinde, fara a avea habar de scursurile astea urduroase si cretine. Acum puneti umarul la treaba.

+Quote Post
micky2
mesaj Aug 27 2010, 08:38 PM
Mesaj #47

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 29-September 09
Utilizatorul numarul: 13 443

am citit cu interes tot ce s-a scris pana acum. Si recunosc ca, pe langa furia pe care o am cand vad tigani care se vaita ca nu au de niciunele si stau cu Mercedesu`in poarta, sunt cuprinsa si de mila pentru cei care chiar o duc vai de mama lor. Si ce si mai intersant, la ora la care scriu sunt 20 de vizitatori care citesc aceste lucruri.
Asadar, meritele tuturor celor care au scris pana acum sunt legate de faptul ca au atras atentia asupra unui fenomen crescand in tara asta a noastra si cred ca si in afara ei: oamenii devin din ce in ce mai mult tigani. Prin felul lor de a fi, de a reactiona (Tara lui Papura Voda), inclusiv in a-i trata pe toti ceilalti ca fiind mai tigani decat ei insisi. Oare nu suntem capabili sa vedem ca ne lipseste chiar noua responsabilitatea de a fi oameni cu adevarat? Nu le iau apararea tiganilor, nici nu ii infierez la maxim, dar inclusiv noi, ca români, ne purtam infernal de tiganeste, dupa cum bine scria cineva mai devreme.
Mai bine sa ne vedem noi de pastrarea bunului simt personal, de zambetul in fata oricarei provocari (e greu, stiu pe pielea mea), dar cel putin ma straduiesc sa reduc aceste stari care nu conduc decat la haos, in orice colt de lume.
Ma bucur de faptul ca am reusit sa citesc si eu azi ceva pertinent si apreciez toate comentariile in cadrul acestei teme. Dar hai sa facem si noi ceva pentru asta: sa luam atitudine pentru noi, pentru latura umana din fiecare. Poate iese ceva bun din asta si pentru noi si pentru tigani.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Aug 28 2010, 10:22 AM
Mesaj #48

Guests

postul de mai sus e un exemplu perfect de pledoarie umanista cu aplicabilitate zero in problema dicutata.
micky2, apreciez abordarea ta calduta, ca o cana de cacao cu lapte intr-o dimineata rece de noiembrie, dar nu de eseuri generaliste e nevoie.
de fapt, nici nu stiu exact de ce naiba e nevoie in cazul asta.

+Quote Post
micky2
mesaj Aug 28 2010, 11:21 AM
Mesaj #49

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 29-September 09
Utilizatorul numarul: 13 443

Citeaza (nae @ Aug 28 2010, 10:22 AM) *
postul de mai sus e un exemplu perfect de pledoarie umanista cu aplicabilitate zero in problema dicutata.
micky2, apreciez abordarea ta calduta, ca o cana de cacao cu lapte intr-o dimineata rece de noiembrie, dar nu de eseuri generaliste e nevoie.
de fapt, nici nu stiu exact de ce naiba e nevoie in cazul asta.

Buna cacao... Chiar mi-e dor de ea.. Revenind insa la subiect, am vrut doar sa pun in lumina faptul ca si eu sunt de obicei pornita impotriva tiganilor, pentru ca ii vad zi de zi indolenti si nesimtiti si cu tupeu, mai mult sau mai putin in egala masura cu diversi romani care se poarta la fel. Iar articolul de mai sus m-a facut sa fiu ceva mai temperata in acuzatii. Atat. Restul da, e poveste.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Aug 28 2010, 05:06 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (micky2 @ Aug 28 2010, 11:21 AM) *
Buna cacao... Chiar mi-e dor de ea.. Revenind insa la subiect, am vrut doar sa pun in lumina faptul ca si eu sunt de obicei pornita impotriva tiganilor, pentru ca ii vad zi de zi indolenti si nesimtiti si cu tupeu, mai mult sau mai putin in egala masura cu diversi romani care se poarta la fel. Iar articolul de mai sus m-a facut sa fiu ceva mai temperata in acuzatii. Atat. Restul da, e poveste.

daca punem in discutie comportamentul tiganesc al unor romani, discutam despre alt ceva.
nu despre ceva mai dezirabil, mai scuzabil, sau mai suportabil - dar, despre altceva.
astfel de consideratii dilueaza responsabilitatile - "dar si unii romani se comporta tiganeste".
corect, dar discutia este despe comportamentul majoritar al tiganilor si despre integrarea lor.
daca nu punem punctul pe i, daca nu recunoastem care este problema fara false sentimente de culpa, nu rezolvam nimic.
despre zambete si vise, cu alta ocazie, cred eu.

+Quote Post
Draky
mesaj Aug 29 2010, 01:21 PM
Mesaj #51

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 2-October 09
Utilizatorul numarul: 13 669

Da, este bine pusa problema, sunt de aceeasi parere:

Oricine este incadrat intr-o categorie sociala aparte are nevoie de integrare in societatea MAMA.
Ca sa poata realiza integrarea trebuie sa POATA sa o faca (social, financiar...) si sa VREA sa o faca.
Tiganii despre care s-a ridicat problema integrarii, e foarte simplu, sunt cei NEINTEGRATI.
Spun asta pentru ca sunt si multi tigani integrati, educati, scoliti, care stiu sa se comporte ca restul societatii.
Aici e vorba de ceilalti, care se integreaza mai greu: de ce mai greu? Pentru ca nu vor. Si spun asta avand in vedere ca de putut se poate acum. Hai, ca poate in Romania mai greu, dar in Anglia, in Franta, in Germania, in Italia, in Spania de ce nu se integreaza ( in Romania nu s-au integrat, daca au plecat) ?
Am vazut de multe ori copii de tigani retrasi de la scoala - nu din cauza ca erau tigani, nu din cauza scolii, nu din cauza colegilor: parintii i-au retras - pentru cersit, pentru scoala vietii de hot si altele...
Deci concluzia mea aici e ca NU VOR SA SE INTEGREZE!
Si pana la urma ce inseamna a se integra? A accepta si a respecta regulile societatii in care ar trebui sa se integreze, destul de simplu la prima vedere, dar greu de executat!

Ulterior, dupa o integrare primara, de proba, intradevar, trebuie sa fie acceptati si de ceilalti, lucru care mai dureaza ceva. Dar nu ii opreste nimeni!!!
Duminica trecuta mi-a cantat un lautar la masa, a fost super, el e integrat si acceptat de mult, nu cred ca mai are probleme: Are meseria lui, bratara de aur, se poarta foarte bine, e foarte bine imbracat, e apreciat in ceea ce face de toata societatea (nu canta manele! )

Citeaza (Tupeu @ Jun 22 2010, 10:12 AM) *
Unde? ohmy.gif In Absolut?

1. Trebuie sa vrea sa fie integrati.
2. Aia intre care se integreaza ar trebui sa-i accepte.

Nu se poate alfel si nu pot fi integrati.
Si pentru ca nu se poae integrare cu forta, peste cateva generatii ar trebui sa ne asteptam la ciocniri majore intre romanii integrati si tiganii* dezintegrati.

*Fololesc termenul de tigan, pentru ca acesta este cel care ii defineste.
Termenul de rrom a aparut in urma primul Congres International al Tiganilor (Londra, 1971), pentru a forta o noua incadrare a etniei.

**Un bulibasa caldarar de la Craiova sunea asa „RRomi sunt aia de la Bucuresti care fura. Eu sunt tigan!”

+Quote Post
Vizitator_Van Ghelie.
mesaj Aug 29 2010, 08:15 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (micky2 @ Aug 27 2010, 08:38 PM) *
Si ce e si mai interesant, la ora la care scriu sunt 20 de vizitatori care citesc aceste lucruri.

Ti-e clar ca 98,2% din vizitatorii topicului sunt tigani? biggrin.gif

Aiurea, pe tiganul din Romania il doare la basca de postul tau (crezi ca Vanghelie si-a luat mortii lui din cavoul sterpelit?).
Poti lua ce atitudine vrei fata de tigan, nu atitudinea il va schimba, ci faptele tale.

+Quote Post
Avalhon
mesaj Sep 7 2010, 02:50 PM
Mesaj #53

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 19-June 09
Utilizatorul numarul: 9 156

Citeaza (micky2 @ Aug 27 2010, 08:38 PM) *
am citit cu interes tot ce s-a scris pana acum. Si recunosc ca, pe langa furia pe care o am cand vad tigani care se vaita ca nu au de niciunele si stau cu Mercedesu`in poarta, sunt cuprinsa si de mila pentru cei care chiar o duc vai de mama lor. Si ce si mai intersant, la ora la care scriu sunt 20 de vizitatori care citesc aceste lucruri.
Asadar, meritele tuturor celor care au scris pana acum sunt legate de faptul ca au atras atentia asupra unui fenomen crescand in tara asta a noastra si cred ca si in afara ei: oamenii devin din ce in ce mai mult tigani. Prin felul lor de a fi, de a reactiona (Tara lui Papura Voda), inclusiv in a-i trata pe toti ceilalti ca fiind mai tigani decat ei insisi. Oare nu suntem capabili sa vedem ca ne lipseste chiar noua responsabilitatea de a fi oameni cu adevarat? Nu le iau apararea tiganilor, nici nu ii infierez la maxim, dar inclusiv noi, ca români, ne purtam infernal de tiganeste, dupa cum bine scria cineva mai devreme.
Mai bine sa ne vedem noi de pastrarea bunului simt personal, de zambetul in fata oricarei provocari (e greu, stiu pe pielea mea), dar cel putin ma straduiesc sa reduc aceste stari care nu conduc decat la haos, in orice colt de lume.
Ma bucur de faptul ca am reusit sa citesc si eu azi ceva pertinent si apreciez toate comentariile in cadrul acestei teme. Dar hai sa facem si noi ceva pentru asta: sa luam atitudine pentru noi, pentru latura umana din fiecare. Poate iese ceva bun din asta si pentru noi si pentru tigani.

Fara nici o suparare?Pe la ce altitudine zbori? Ca sa facem si noi la fel. Poate asa problema o sa apara ceva mai roz.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Sep 7 2010, 08:43 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Lucifer @ Aug 20 2010, 01:34 PM) *
Pas 1. Construirea, sau si mai bine - achizitionarea de pe piata libera de apartamente sociale (acestea trebuie sa fie disparate, nu blocuri colective) - acest lucru ar fi realizat de catre autoritatile locale.

Nu e nevoie de locuinţe sociale, dacă autorităţile locale le-ar atribui câte 1.000 mp de teren, şi-ar construi singuri locuinţe, după cum se poate vedea la marginea marilor oraşe. Însă autorităţile locale, compuse din români pur-sânge, nu le atribuie ţiganilor terenuri, dar vin şi le demolează cu buldozerul cocioabele construite în urmă cu 10-15 ani, fără să-i intereseze unde vor locui după aceea respectivii ţigani.

Pas 2. Acordarea cu chirie a locuintelor sociale catre familiile de tigani care nu au unde locui; in contract trebuie sa fie trecute clauze privind mentinerea proprietatii in parametrii in care a fost receptionata; primele trei luni vor fi scutiti de plata chiriei si li se va acorda o suma (sa zicem 1000 lei/familie) care sa acopere costul utilitatilor si al cheltuielilor de intretinere in aceasta perioada.
Acordarea locuintelor as recomanda sa se realizeze in perioada de vara - atunci cand cheltuielile sunt mici; stiind ca vine iarna multi vor dori sa ramana intr-un adapost sigur pe perioada iernii si vor incerca sa isi gaseasca de lucru in acest interval. Evident, va fi necesara definirea unei metodologii, evaluarea cazurilor pe baza unui punctaj stabilit in urma unei inspectii sociale, interviuri si evaluare psihologica.
Contractul de inchiriere nu se mosteneste.

Este complicată şi inutilă procedura de mai sus. Atribuirea unor terenuri unde să-şi facă singuri case ar funcţiona mai simplu şi mai uşor.

Prin 1980-1985, ţiganii începuseră într-adevăr să primească apartamente "de la stat", dar le primeau fie în urma demolărilor, fie prin intreprindere. În ultimul caz, era vorba de cei care se integraseră deja. O mulţime ajunseseră şoferi pe basculante şi pe autobuze. Pe de-o parte, pentru că şoferia nu e chiar muncă şi pe de altă parte, pentru că specificul profesiei se potriveşte şi cu dorul de ducă al ţiganului tongue.gif .

Pas 3. Dupa trecerea acestei perioade de proba de 3 luni, pentru a ramane in locuinta respectiva vor trebui sa faca dovada urmatoarelor: contract de munca, plata intretinerii si a utilitatilor la zi. Daca sunt indeplinite aceste conditii, vor primi un premiu/recompensa (sa zicem 1000 lei pentru fiecare membru al familiei care lucreaza cu contract de munca pe perioada nedeterminata).

Nu vor face niciodată dovada asta şi se vor trezi din nou în stradă, adică neintegraţi. Iar dacă va exista un premiu/recompensă, vor da şpagă românului de la Primărie care va avea grijă să prezinte dovezile că ţiganul se califică pentru acel premiu/recompensă. Nu în ultimul rând, orice măsură aplicabilă ţiganilor trebuie să fie aplicabilă şi românilor aflaţi în aceeaşi stare de sărăcie. Aşa că mai bine ne întoarcem la cei 1.000 mp loc de casă.

Pas 4. Dupa un termen de un an/jumatate de an, cei care au copii trebuie sa faca dovada frecventatii unei unitati de invatamant de catre acestia: gradinita, scoala.
Se vor acorda ajutoare in ceea ce priveste imbracamintea si rechizitele necesare pentru fiecare copil.
Toate aceste aspecte se vor verifica anual; cine nu le respecta este `exmatriculat`, plateste amenda etc. Mai mult - daca nu isi ingrijeste copii, nu ii trimite la scoala, cerseste, face infractiuni etc - atunci va fi decazut din drepturile paintesti si va suporta rigorile legii (fara nici un fel de discutie).

"Exmatricularea" va da rezultate contrare, adică exact cele pe placul ţiganilor. Dimpotrivă, soluţia ar fi nişte unităţi de învăţământ de tip internat, de unde copiii să nu poată pleca acasă decât în week-end, dacă părinţii nu sunt în stare să le asigure prezenţa zilnică la o şcoală obişnuită. Şi la fel ca mai sus, asta ar trebui să fie valabil şi pentru români. Există în zonele rurale o mulţime de familii de români în care educaţia se termină în clasa a IV-a.

Pas 5. Educarea in ceea ce priveste planificarea familiala si promovarea contraceptiei; acordarea gratuita de consultatii si mijloace de contraceptie. Este foarte important ca aceste cupluri sa constientizeze ca atunci cand aduc un copil pe lume vor trebui si sa ii ofere conditii de viata si dezvoltare corespunzatoare. Educare sanitara - in general.

Dacă tot îi integrezi, de ce te mai deranjează natalitatea? Sunt de preferat familiile autohtone de ţigani cu mai mulţi copii, decât o invazie a indienilor şi pakistanezilor, cum se întâmplă de vreo 50 de ani în UK.

E greu? Eu zic ca nu. Dar e nevoie de timp. E nevoie ca fiecare caz(familie) sa fie tratat individual - nu in grup.
La tineri cred ca va prinde cel mai bine - cu cat sunt mai tineri, cu atat ar fi mai bine.
Pt. ca e absolut necesar sa li se sparga `gasca` si sa li se dea de lucru - sa aiba permanent ceva de facut, un obiectiv de atins.

E foarte greu, pentru că de acea integrare ar trebui să se ocupe românii, care nu sunt nici ei mai breji. Românii care ar avea nevoie de educaţie şi integrare socială sunt de cel puţin 2-3 ori mai mulţi decât ţiganii care ar avea nevoie de asta. De altfel, atitudinile rasiste ale românilor se explică tocmai prin faptul că în subconştient, îşi dau seama de inferioritatea lor, în raport cu naţiunile civilizate. De aceea îşi manifestă românii rasismul împotriva ţiganilor, ca un fel de compensaţie pentru proprile complexe de inferioritate.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Sep 7 2010, 11:33 PM
Mesaj #55

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (Lancaster @ Sep 7 2010, 08:43 PM) *
Nu e nevoie de locuinţe sociale, dacă autorităţile locale le-ar atribui câte 1.000 mp de teren, şi-ar construi singuri locuinţe, după cum se poate vedea la marginea marilor oraşe. Însă autorităţile locale, compuse din români pur-sânge, nu le atribuie ţiganilor terenuri, dar vin şi le demolează cu buldozerul cocioabele construite în urmă cu 10-15 ani, fără să-i intereseze unde vor locui după aceea respectivii ţigani.

imi spui si mie de ce sa le dea terenuri?
adica eu prostu' sa platesc 'jde mii de euro pe teren sa-mi fac casa si lor sa le dea autoritatile?
de-aia nu mai pot eu ca le demoleaza cocioabele, e cat se poate de legala masura.
una este sa incerci sa-i integrezi, alta este sa le dai moka,
integrarea si educarea se realizeaza prin aplicarea masurilor coercitive.
si nu sunt rasist, doar ca m-am saturat.

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: Sep 7 2010, 11:39 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Sep 8 2010, 09:43 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Sep 7 2010, 11:33 PM) *
imi spui si mie de ce sa le dea terenuri?

Ca să aibă un loc "al lor". Pentru a elimina înclinaţia spre nomadism, primul lucru de care are nevoie un om e un loc pe care să-l considere "acasă".

adica eu prostu' sa platesc 'jde mii de euro pe teren sa-mi fac casa si lor sa le dea autoritatile?

Fii convins că ei nu vor primi acel loc de casă acolo unde eşti tu dispus să cumperi cu " 'jde mii de euro" .
Cel mai probabil vor fi zone fără utilităţi, la kilometri distanţă de primul mijloc de transport în comun, unde activitatea începe de la săpat o latrină şi apoi o fântână.

de-aia nu mai pot eu ca le demoleaza cocioabele, e cat se poate de legala masura.

Sigur că e legală. Cei care decid demolarea, adoptă în prelabil o hotărâre de Consiliu Local. Fără să se gândească la a le oferi ţiganilor respectivi o alternativă. E adevărat că şi-au construit ilegal acele cocioabe, pe un teren care nu le aparţinea, dar exact asta trebuie să facă acel Consiliu Local, să le ofere o soluţie înainte de a le demola locuinţele.

una este sa incerci sa-i integrezi, alta este sa le dai moka,

Nu eşti rasist, eşti doar un român autentic.

Aşa se comportă cei bătuţi în copilărie. Şi singura lor salvare, pentru a-şi păstra mintea întreagă este să viseze la măsurile coercitive pe care ar putea să le aplica altora. Visează la pedepse care "să-i usture" pe alţii, în compensaţie pentru ceea ce au suportat ei. 80% dintre români au probleme din astea, datorită abuzurilor fizice şi psihice suportate în copilărie.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Sep 8 2010, 09:49 AM
Mesaj #57

Guests

Nici pedagog nu eşti, cu siguranţă.

Integrarea şi educarea se realizează prin combinaţii de măsuri care să le ofere nişte avantaje materiale, astfel încât să devină conştienţi că au ce pierde, dacă nu se încadrează în programele respective.

Dacă societatea se rezumă la măsuri coercitive, vor ajunge foarte repede să nu le mai pese şi nu mai ai ce să le faci. Iar asta se poate vedea deja.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Sep 8 2010, 04:20 PM
Mesaj #58

Guests

poate nu e pedagog, dar nici naiv nu este.

sunt de acord ca varianta ideala este un amestec de zaharel s bici, dar hai sa uitam la exemplul caselor boieresti din centrul oraselor, devastate de tiganii care le-au primit gratuit de la statul comunist.
ei nu erau constienti ca pierd confortul respectiv? nu aveau balanta asta in vedere?
apoi, hai sa ne uitam la alt exemplu: cel al romanilor de pe plajele din zilele noastre.
mizeria incredibila pe care o lasa in urma, langa sezlong, crezi ca le aduce un surplus de confort cand se intorc a doua zi?

eu sunt convins ca rezultatele imediate ar fi date de amenzi, adica de masuri coercitive.
civilizatia poate sa urmeze dupa aia.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Sep 8 2010, 09:54 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Lancaster @ Sep 8 2010, 09:43 AM) *
Aşa se comportă cei bătuţi în copilărie. Şi singura lor salvare, pentru a-şi păstra mintea întreagă este să viseze la măsurile coercitive pe care ar putea să le aplica altora. Visează la pedepse care "să-i usture" pe alţii, în compensaţie pentru ceea ce au suportat ei. 80% dintre români au probleme din astea, datorită abuzurilor fizice şi psihice suportate în copilărie.

vezi ca ce spui tu este din alta carte. educatia prin comunicare, prin utilizarea sentimentelor pozitive/negative etc se foloseste de catre parintii care doresc sa-si educe copiii intr-un mod sanatos, care sa le intareasca caracterul. una este sa-mi educ copilul, sa-i explic pe indelete ce-a gresit sau sa am cu el discutii prin care sa-si dea seama ca comportamentul lui este de inteles si nu condamnabil etc si alta este sa fac asta cu un grup de 30 de tigani. capisci? am si eu o banuiala, de curiozitate, ai copii?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gandhi.
mesaj Sep 28 2010, 10:07 PM
Mesaj #60

Guests

Proiectul respectiv incearca sa urmareasca in ce masura politica locurilor speciale pentru romi este eficienta, deoarece nu ne putem baza pe presupuneri si generalizari, un astfel de studiu nemaifiind facut.
Intr-adevar, avem prejudecati fata de minoritatea roma, insa nu putem avea pretentia de a-i cunoaste pe toti. Sunt foarte multi care vor sa mearga mai departe, sa-si consolideze cunostintele in invatamantul universitar, dar nu au bani deoarece provin din familii sarace - nu toti au Mercedesuri si cruci de aur la gat. Sunt unii care refuza ideea de a concura pe un loc special si concureaza la un loc cu ceilalti studenti, dar situatia materiala isi spune cuvantul. Aici intervine si problema de gen - femeile din minoritatea roma nu sunt incurajate sa dea la facultate de membrii familiei lor, prin urmare aceasta duce la o scadere a numarului de locuri speciale ocupate.

De asemenea, proiectul se axeaza pe invatamantul superior, dar este o alegere al echipei de proiect care este formata tot din studenti, interesati de ceea ce se intampla cu colegii lor. Acest lucru nu inseamna ca se ignora cauzele abandonului scolar la alte varste, existand multe alte proiecte pe acest subiect, ci faptul ca se incearca determinarea situatiei la acest nivel. La urma urmei, proiectul e facut prin TIA, care primeste fonduri de la Comisia Europeana special pentru probleme de tineret.

Integrarea minoritatii rome este un subiect delicat, insa multi pot comenta si putini incearca sa aduca o rezolvare, sa propuna un plan, chiar daca exista sansa sa nu fie ascultati. Nu putem extinde prejudecatile la nivelul intregii populatii rome, pentru ca mereu vor exista exceptii care vor sa se integreze in societatea romaneasca si pentru acei oameni, interesati de educatia lor si care au posibilitatea de a se intoarce in comunitatile de unde vin pentru a face o schimbare, trebuie sa intindem o mana de ajutor.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 11:00 AM