IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calde salutări de la o întreprindere falită- Nokia, Jucu, economie, Nokia, politică
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Mar 2 2012, 11:14 PM
Mesaj #1

Guests

M-am întors astăzi de la al 3-lea training făcut cu foștii- și încă actualii- ingineri și manageri de la Nokia Jucu. Întreprinderea nu mai există. Există încă serviciul externalizat de pază- care te controla ca pe aeroport- dar nici ei nu mai sunt ce-au fost odată- astăzi mi-au trecut prin raze doar geanta- și portarii- care te pun să semnezi la intrare și ieșire- plus niște fantome- foștii angajați de la Jucu cărora Nokia le plătește re-training-ul .
Câteva date - oarecum nesemnificative. În 2010 Nokia Jucu se situa pe primul loc în benchmarking-ul intern făcut de întreprinderile Nokia din EUropa. Diferența dintre un telefon Nokia făcut la Jucu și același telefon făcut la chinezii din vale este exact de 1 eurocent în favoarea chinezilor. La producția de milioane de telefoane pe lună- pe care o avea Nokia Jucu- cam atâta era difereța rezultată din transportul componentelor din Asia la Jucu și a telefoanelor mobile înapoi.
Nokia este exemplul trist al inconsecvențelor unei firme care n-a receptat încă noțiunea de responsabilitate corporatistă (standardul ISO 26000- pentru referință) combinat cu incapacitatea unui guvern care n-a văzut nici măcar pădurea de declarațiile auto-elogioase ale miniștrilor săi. Ne amintim de dl. Boc- Cluj-Jucu ”Eu știu ce e mai bine pentru ROmânia”, ”Avem totul sub control”, etc., etc.
Reamintim că uzina de la Jucu este o re-alocare a unei uzine din Germania. Iarăși ne reamintim că noțiunea de parcuri industriale- care să nu includă doar uzine de montaj chior ci și cercetare- dezvoltare, producție de componente, etc.- era viabilă și funcțională de pe vremea dlui. Năstase și compania. Iarăși ne reamintim că departe de a fi doar o problemă corporatistă internă- afacerea Nokia a fost- și este- o chestiune de strategie națională- datorită impactului pe care-l are din punct de vedere al transferului tehnologic. Nokia a pregătit oameni de valoare. Care-și pun astăzi problema să devină paznici sau vânzători la Kaufland pentru că ROmânia nu are capabilități tehnologice de talia Nokia. Deci oamenii respectivi- pregătiți la nivel European- nu au unde să se angajeze- nu pentru că n-are vrea sau pentru că nu există posturi de ingineri - ci pentru că nu există- cu foarte mici excepții- în România contextul de producție pe care-l avea Nokia.
Sunt curios- de ce când s-a perfectat tranzacția Nokia nu s-au propus parteneriate public- privat- că tot sună bine- care să permită și construirea unor fabrici de componente. Este chiar așa de greu să fabrici componentele unui telefon mobil ? Cei de la Nolkia mi-au spus că nu, că exista cel puțin experiența Microelectronicii de la Băneasa și că - la fel cum au adus liniile de montaj cei de la Nokia puteau să aducă și tehnologia pentru componente. Ar fi fost o mișcare bine primită și la nivelul UE- care cel puțin în mod declarativ spune că ar trebui stopată externalizarea de tehnologie către Asia- lăsând însă multinaționalele să-și facă de cap. Dacă UE ar da o lege ca pentru fiecare gadget made in China să se încaseze o taxă de 10% din valoarea respectivului telefon sau a respectivului calculator sau a respectivei tablete- se poate garanta că dorința- legitimată până la un punct- de profit a producătorilor Europeni de talia Nokia- ar mai fi ținută în frâu și că s-ar găsi dintr-o dată locuri de muncă pentru câteva sute de mii de muncitori europeni. Trebuie spulberat mitul Foxcon și a altor giganți asiatici umflați cu pompa- muncitorul chinez sau japonez sau sud-coreean nu e nici pe departe mai deștept sau mai creativ decât omologul său european- ci doar mai prost plătit, mai exploatat iar statul- în principal statul chinez- acoperă în întregime diferența de preț. Dacă Foxcon-ul ar plăti pentru curentul electric consumat prețurile europene sau dacă ar plăti măcar jumătate din salariul unui muncitor român- de la Jucu- atunci ar fi clar mai rentabil să faci tehnologie de vârf oriunde în Europa și în afara Asiei. Și Bocu, Bocu ce vină are ? Păi în primul rând- că n-a negociat bine. Și că n-a negociat de loc. Dacă Orban s-a dus să discute cu oficialii Nokia - și fabrica de la Komarom încă funcționează- dl. Boc a mers pe principiul- lasă că noi suntem iubiți și vin alții la loc. Și vin- până la un anumit punct. Numai că de Longhi nu e Nokia- ca și tehnologie- și nici cei 600 de angajați nu vor fi cei aproape 2000 de angajați pe care-i avea Nokia în vremurile sale de glorie.
Dl.Boc n-a finalizat autostrada care trebuia să lege Transilvania de vest- autostradă începută încă de pe vremea dlui. Năstase- și care ar fi avut vreo 4 ani ca s-o finalizeze- în schimb a deschis alte n șantiere de autostrăzi- dar niciuna gata și niciuna la fel de utilă pentru economia românească. Dl.Boc nu s-a gândit să ofere Nokiei acel eurocent/telefon pierdut la transport printr-o politică fiscală avantajoasă pentru investitor. Deși dl. Boc- și șeful domniei sale- Băsescu- a dat curent ieftin cui a trebuit- pentru interesele dumnealor- n-au inclus între beneficiari și Nokia. Etc., etc., etc. Sau vorba dlui. Băsescu ”vor mai pleca și alții”. N-a avut timp dna. Udrea să le facă strategii manageriale de dezvoltare. Și poate nici chef.
Pentru a concluziona- am avut- pentru un timp- cea mai avansată tehnologie în domeniul telefoniei mobile- în România. Ne-a interesat- la același nivel cu dispariția Elodiei - ba chiar mai puțin. Dintr-un macromanagement idiot- apropo de recentul tratat semnat inclusiv de dl.Băsescu- tratat pe care l-ar fi invidiat și Ceaușescu pentru că spune că un stat poate trăi- teoretic- și fără datorii (la fel cum teoretic cetățenii săi se pot hrăni cu aer sau compost) și dintr-un management prost de firmă- am pierdut șansa. O fi de bine ? O fi de rău ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_seb.
mesaj Mar 3 2012, 06:08 PM
Mesaj #2

Guests

Interesant ca spui de autostrazi si-l lauzi pe Orban. Pai guvernul lui Orban, Tariceanu sprijinit de PSD din umbra a facut cea mai mare bataie de joc care a fost vreodata in Romania. A irosit banii statului pe pomeni, a avut deficit bugetar de 9% si nu a facut absolut nimic util tarii cu banii aia. Spui de autostrazi. Spune-mi si mie ce autostrazi a facut Guvernul Tariceanu, cand Boc a facut intr-un singur an de cateva ori mai multi kilometri ca Tariceanu in mai multi ani. Si asta in plina criza mondiala nu cand toate tarile aveau boom economic.

Si trasul tau de par nu se opreste aici. Plangi dupa Nokia, dar uiti sa spui ca in locul lor nu vine doar De'Longhi ci si Bosch si altele. Si faptul ca Clujul este regiunea cu cele mai multe investitii straine din toate tarile Olanda, Elvetia, India, America, Japonia etc. Deci vrajeala cu vanzatori la Kaufland iarasi e bagata aiurea.

Ce pot sa spun. E clar ca nu esti prost, ca ai ceva informatii din zona. Dar faptul ca incerci sa manipulezi in halul asta face sa nu conteze ce stii. Oamenii ca tine sunt mai periculosi decat cei care desi poate nu stiu prea multe, sunt cinstiti. Pentru ca incerci sa folosesti ce stii in scopuri meschine. Tu incerci printre randuri sa spui ca guvernul Tariceanu a facut mai multe ceea ce este o aberatie, guvernul PSD-PNL facand doar un imens jaf in banii statului fara sa construiasca nimic din ei. Exemplul cu autostrazile este cel mai simplu de inteles. Sa nu mai spunem ce a facut PSD cu Becthel care probabil ar putea sa intre in Guiness Book ca cea mai mare tzeapa data intr-un contract pentru o autostrada in lume.

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 3 2012, 08:18 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

1. Diferenta de 0.01 euro mi-a dat clar de inteles ca fabulezi.
2. Inginerul tau se poate angaja la celelalte fabrici care se deschid in acelasi loc
3. Inginerul ala, cu tehnologia invatata, poate sa deschida el o afacere, nu sa astepte sa-i dea altii de lucru. Se poate. Exista fonduri, unele chiar nerambursabile. Exista si fonduri pt cercetare.. de la UE.. Exista si milionari bastinasi dispusi sa puna banul jos la o idee de afacere care functioneaza. CULMEA! exista si companie romaneasca pe piata de tablete/smartphone-uri. Oare ar refuza sa cumpere componente de la Cluj, mai scumpe cu 0.01 euro, dar care sunt transportate doar 100km?
4. Inginerii si managerii aia oare nu puteau folosi mai bine banii aruncati aiurea pe 'training'-ul ala?
5. Nokia a plecat si din germania. Boc ce trebuia sa negocieze? Totul gratis?
6. Ai scris acest mesaj de pe un terminal 'Made in Romania'? De ce nu?

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Mar 3 2012, 09:22 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 2 2012, 11:14 PM) *
...
Pentru a concluziona- am avut- pentru un timp- cea mai avansată tehnologie în domeniul telefoniei mobile- în România....

Nene Neuronule, esti fan Nokia? Inca mai folosesti un terminal de la Nokia? Eu ma uit in jurul meu si vad Samsung, iPhone, Blackberry, HTC, LG chiar si Sony-Ericson (nu's daca am scris bine!) dar nu mai vad Nokia? Si stii de ce?
BAietii ai pariat pe calul care era deja mort in boxa! Nu s-au prins ca smartphone-urile vor fi viitorul in aceasta tehnologie si au intarziat vreo 2-3 ani, lucru ca i-a costat vreo 25% din piata daca nu mai bine si daca nu ma insel. Nici macar nu au tinut pasul cu software-ul, daca cu tehnologia nu au putut, androidul si iOS-ul batand la funduletu' gol Symbian si Windows... Prin urmare nu este de mirare ca "s-au relocat" exact acolo unde se poate "imprumuta/copia/influenta" tehnologie cu mult mai ieftin... Asia! Asia? Mda, ma rog Vietnam... Acolo o sa puna copii de 14 ani sa le munecasca...

Concluzionand: sa spui acum dupa doar trei ani ca nu li s-a facut autostrada cand de fapt lor li s-a facut drum express, ca nu au avut facilitati cand ei au avut si inca deosebite plus 20 mil euro din partea Guvernului Romaniei pentru amenajarea "spatiului" si ca mai si cereau reducerea taxelor, este chiar rea intentie! Parca ti-am mai spus lecturarea frecventa a paginilor de web ale partidelor PSD, PNL, PC, PDL dauneaza grav inteligentei!

PS: HTC rulzzzzzzz.... Nokia sucks!!! (cu toate ca 5110 si 6210 mi-au placut mult... la vremea aia!)

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Mar 3 2012, 09:38 PM

+Quote Post
mesaj Mar 3 2012, 10:02 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 3 2012, 08:18 PM) *
2. Inginerul tau se poate angaja la celelalte fabrici care se deschid in acelasi loc
3. Inginerul ala, cu tehnologia invatata, poate sa deschida el o afacere, nu sa astepte sa-i dea altii de lucru. Se poate. Exista fonduri, unele chiar nerambursabile. Exista si fonduri pt cercetare.. de la UE.. Exista si milionari bastinasi dispusi sa puna banul jos la o idee de afacere care functioneaza. CULMEA! exista si companie romaneasca pe piata de tablete/smartphone-uri. Oare ar refuza sa cumpere componente de la Cluj, mai scumpe cu 0.01 euro, dar care sunt transportate doar 100km?
4. Inginerii si managerii aia oare nu puteau folosi mai bine banii aruncati aiurea pe 'training'-ul ala?
5. Nokia a plecat si din germania. Boc ce trebuia sa negocieze? Totul gratis?
6. Ai scris acest mesaj de pe un terminal 'Made in Romania'? De ce nu?

Dle. Pehash, n-o să fac comentarii la adresa ”inteligenței” matale pentru că ar trebui să mă cobor extreeem de jos. Deci îți voi răspunde la obiect și punctual:
1. SUnt date comunicate de cei cu care am făcut cursul și care cred că știu- mai bine decât mine și mai ales decât matale. Dacă ei fabulează, fabulez și eu.
2. Comunismul a învins- cel puțin în cazul matale. În alte părți, la popoarele care și-au scos deja penele din cur, un inginer are o anumită specializare, deci nu ești un inginer universal valabil. Și la noi era exact la fel, chiar și înainte de 1989- dar pentrru A ÎNȚELEGE ACEST LUCRU ÎȚI TREBUIE O ANUMITĂ PREGĂTIRE PE CARE MATALE NU O AI (SE VEDE- NU CĂ TE CUNOSC).Un inginer Nokia nu va putea să facă expresoare de Longhi.
3. Idem. Te-ai uitat la prea multe filme comuniste cu ingineri entuziaști. Inginerul NU VA PUTEA PUNE LA PUNCT O AFACERE- pentru că tehnologia NOKIA era unică în ROmânika- și cea mai bună apropo de telefoane mobile. Să-mi spui și mie miliardarul care ar investi vreo 300 de milioane pe puțin pentru un centru tehnologic integrat.
4. Aici dovedești că ești și cam...biip. Treaba lor- eu am fost plătit să-i instruiesc. Nu cred că instruirea pe care le-am făcut-o o fac mai mult de 3 (numărate) companii din țară. Așa că - întreabă-i pe ei. Țin să precizez că de la 1 serie- pe care am avut-o în decembrie- am ajuns la 3- la CEREREA LOR. Așa că, mucles.
5.Da, Boc trebuia să negocieze. Iarăși pierzi puncte comparând Germania cu ROmânia. Și iarăși dovedești că nu ești în temă- da, dacă vroiam să păstrăm tehnologia ce dezvoltată trebuia să o dăm gratis. Diferența între o firmă de telefoane românească- să spunem allviw- și Nokia- e cam cea între papuași și cosmonauții americani. Cosmonauții au plecat, am rămas cu papuașii.
6. Iarăși pierzi puncte. Dacă Românii făceau calculatorul care-mi trebuie mie- scriam pe un calculator românesc. Pentru cultura matale generală mi-am început activitatea pe calculatorul cu cartele de la CEPECA iar primul meu PC a fost un Felix pentru care a trebuit să obțin o autorizație de import în 1990 ca să-i cumpăr și un harddisk. Acuma scriu pe un SOny 3D- asta ca să îți satisfac curiozitatea.
Sunt curios când vei renunța la așa numita gherilă de coș de gunoi și vei începe să pui întrebări on-topic.

+Quote Post
mesaj Mar 3 2012, 10:11 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (seb @ Mar 3 2012, 06:08 PM) *
Interesant ca spui de autostrazi si-l lauzi pe Orban. Pai guvernul lui Orban, Tariceanu sprijinit de PSD din umbra a facut cea mai mare bataie de joc care a fost vreodata in Romania. A irosit banii statului pe pomeni, a avut deficit bugetar de 9% si nu a facut absolut nimic util tarii cu banii aia. Spui de autostrazi. Spune-mi si mie ce autostrazi a facut Guvernul Tariceanu, cand Boc a facut intr-un singur an de cateva ori mai multi kilometri ca Tariceanu in mai multi ani. Si asta in plina criza mondiala nu cand toate tarile aveau boom economic.

Si trasul tau de par nu se opreste aici. Plangi dupa Nokia, dar uiti sa spui ca in locul lor nu vine doar De'Longhi ci si Bosch si altele. Si faptul ca Clujul este regiunea cu cele mai multe investitii straine din toate tarile Olanda, Elvetia, India, America, Japonia etc. Deci vrajeala cu vanzatori la Kaufland iarasi e bagata aiurea.

Ce pot sa spun. E clar ca nu esti prost, ca ai ceva informatii din zona. Dar faptul ca incerci sa manipulezi in halul asta face sa nu conteze ce stii. Oamenii ca tine sunt mai periculosi decat cei care desi poate nu stiu prea multe, sunt cinstiti. Pentru ca incerci sa folosesti ce stii in scopuri meschine. Tu incerci printre randuri sa spui ca guvernul Tariceanu a facut mai multe ceea ce este o aberatie, guvernul PSD-PNL facand doar un imens jaf in banii statului fara sa construiasca nimic din ei. Exemplul cu autostrazile este cel mai simplu de inteles. Sa nu mai spunem ce a facut PSD cu Becthel care probabil ar putea sa intre in Guiness Book ca cea mai mare tzeapa data intr-un contract pentru o autostrada in lume.

Sebi dragă, vroiam să te calific într-un fel, dar mi-e teamă de domnul administrator.Prostaia starușka, e vorba de:
1. Victor Orban- al Ungariei- care nu are nici o legătură cu Tăriceanu. Deci toate comentariile matale cu Tăriceanu sunt nule și neavenite. La fel și limbile către Boc.
2. Mamă ce de firme vin la Cluj, mai rău ca ploaia. Spre dezamăgirea ta, Sebi dragă, Nokia e una- iar tehnologia Longhi și Bosch nu se compară și nu se va compara never ever cu Nokia. Nokia aangajat aproape 2000 de oameni, Longhi- scris pe pereții Nokia -afiș- angajează 600. Liniile de producție sunt altele, produsele sunt totalmente diferite, e clar că habar n-ai despre ce vorbești. Trecem iar peste PD-Lismul din tine, dacă ai fi altceva decât mica gaură din gaura PD-L existentă în cașcavalul pe nume ROmânika ai înțelege și noțiunea de nivel de trai- care pentru mintea matale e obositoare. Nu te supăra pentru realități- asta e. Demonstrează măcar matale ceea ce cer eu în van de vreo 5 ani pe forumuri- vreau să aud 1 cetățean care-mi spune că a trăit mai bine sub guvernarea PD-L- și de ce !Cred că n-am înțeles- chiar afirmi că Clujul are mai multe investiții străine decât Olanda ? Poate ne și dovedești această enormitate. În rest Clujul e un poraș mai urât și mai murdar decât Bucureștiul, și de vreo 100 de ori mai în paragină decât pe vremea lui nea Funar. Părerea mea.
3. De ce n-a terminat supraomul Boc contractul cu Bechtel ? De ce după 4 ani boccii nu avem încă autostrada Bechtel ???

+Quote Post
mesaj Mar 3 2012, 10:16 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Mar 3 2012, 09:22 PM) *
Nene Neuronule, esti fan Nokia? Inca mai folosesti un terminal de la Nokia? Eu ma uit in jurul meu si vad Samsung, iPhone, Blackberry, HTC, LG chiar si Sony-Ericson (nu's daca am scris bine!) dar nu mai vad Nokia? Si stii de ce?
BAietii ai pariat pe calul care era deja mort in boxa! Nu s-au prins ca smartphone-urile vor fi viitorul in aceasta tehnologie si au intarziat vreo 2-3 ani, lucru ca i-a costat vreo 25% din piata daca nu mai bine si daca nu ma insel. Nici macar nu au tinut pasul cu software-ul, daca cu tehnologia nu au putut, androidul si iOS-ul batand la funduletu' gol Symbian si Windows... Prin urmare nu este de mirare ca "s-au relocat" exact acolo unde se poate "imprumuta/copia/influenta" tehnologie cu mult mai ieftin... Asia! Asia? Mda, ma rog Vietnam... Acolo o sa puna copii de 14 ani sa le munecasca...

Concluzionand: sa spui acum dupa doar trei ani ca nu li s-a facut autostrada cand de fapt lor li s-a facut drum express, ca nu au avut facilitati cand ei au avut si inca deosebite plus 20 mil euro din partea Guvernului Romaniei pentru amenajarea "spatiului" si ca mai si cereau reducerea taxelor, este chiar rea intentie! Parca ti-am mai spus lecturarea frecventa a paginilor de web ale partidelor PSD, PNL, PC, PDL dauneaza grav inteligentei!

PS: HTC rulzzzzzzz.... Nokia sucks!!! (cu toate ca 5110 si 6210 mi-au placut mult... la vremea aia!)

Nu dle. Zgăbearță, nu sunt fasn Nokia. Am trecut de la Nokia N7- ăla cu tastatura glisantă- la Motorola Fire- pentru că nu mi-a plăcut Nokia. Ai dreptate în judecata privind firma- și aici am mai putea spune de politica- extrem de proastă- de a izola RD-ul de producție. Nokia Jucu era exclusiv o fabrică de producție- care n-avea voie să facă altceva. În rest, matale ai călătorit vreodată pe drumul cel express ? Din centrul Clujului- făceam zilnic până la Nokia 1 oră - cu taxiul. Cam mult, nu ?
În rest dacă Newsweek e revista PSD- da, m-ai prins.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Mar 3 2012, 11:22 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 2 2012, 11:14 PM) *
M-am întors astăzi de la al 3-lea training făcut cu foștii- și încă actualii- ingineri și manageri de la Nokia Jucu. Întreprinderea nu mai există[...].

Plus titlul topicului "Calde salutări de la o întreprindere falită- Nokia, Jucu".
Mai, ce-i mai atrag pe psd-isti intreprinderile falite, or fi stiind ei de ce. rolleyes.gif
Si ce ai mai "trainingat" pe acolo domnu' neuron?
Teoria si practica vanzarii industriei la fier vechi, cu exemple si aplicatii?
Si tot asa urlai la "trainingati"?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 4 2012, 12:04 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 10:02 PM) *
Un inginer Nokia nu va putea să facă expresoare de Longhi.

Ce-i aia ' inginer Nokia'?

Eu credeam ca inginerii au o anumita specializare pe diploma si nu Nokia.
Unde lucrau inginerii aia Nokia pe timpul PSDului?

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 03:26 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Nae @ Mar 4 2012, 12:04 AM) *
Ce-i aia ' inginer Nokia'?

Eu credeam ca inginerii au o anumita specializare pe diploma si nu Nokia.
Unde lucrau inginerii aia Nokia pe timpul PSDului?

Domnule Nae,
Îmi scapă legătura PSD cu inginerii Nokia. Pentru cultura dumitale generală- inginerul respectiv era strict pregătit pentru procesul tehnologic specific Nokia. Poți să aduci un inginer de la SMA- și ăla e tot inginer- și deși mândria popoului român va fi grav afectată- ăla n-o să-ți poată lucra niciodată la Nokia decât dacă vrei să-ți bați joc.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 03:29 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (gogu @ Mar 3 2012, 11:22 PM) *
Plus titlul topicului "Calde salutări de la o întreprindere falită- Nokia, Jucu".
Mai, ce-i mai atrag pe psd-isti intreprinderile falite, or fi stiind ei de ce. rolleyes.gif

Stimate dle. Gogu,
SImt că mori de ciudă dar nu pot să-mi dau seama de ce. Am fost solicitat în mod special să le fac training cadrelor superioare de la Nokia, am fost plătit regește și am fost așa de bun încât am fost solicitat pentru trei serii- când inițial era vorba numai de una. Nu mă prea prind ce e cu urletul- dar nefiind PD-List subtilitățile de cloacă îmi scapă. Oricum, mă bucură că cineva- adică matale- mori de ciudă. E un sentiment nobil- respectiv bucuria mea.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 03:30 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (gogu @ Mar 3 2012, 11:22 PM) *

Stimate dle. Gogu,
SImt că mori de ciudă dar nu pot să-mi dau seama de ce. Am fost solicitat în mod special să le fac training cadrelor superioare de la Nokia, am fost plătit regește și am fost așa de bun încât am fost solicitat pentru trei serii- când inițial era vorba numai de una. Nu mă prea prind ce e cu urletul- dar nefiind PD-List subtilitățile de cloacă îmi scapă. Oricum, mă bucură că cineva- adică matale- mori de ciudă. E un sentiment nobil- respectiv bucuria mea.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 4 2012, 06:41 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 03:26 AM) *
Domnule Nae,
Îmi scapă legătura PSD cu inginerii Nokia. Pentru cultura dumitale generală- inginerul respectiv era strict pregătit pentru procesul tehnologic specific Nokia. Poți să aduci un inginer de la SMA- și ăla e tot inginer- și deși mândria popoului român va fi grav afectată- ăla n-o să-ți poată lucra niciodată la Nokia decât dacă vrei să-ți bați joc.

Inginer strict pregatit pentru Nokia? Unde mai nene? Ce institutie pregateste ingineri doar pentru Nokia?
Tu chiar nu realizezi enormitatea? Exista ingineri in constructii,in petrol si gaze,in mecanica,etc...dar ingineri in Nokia exista poate doar in imaginatia ta.
Nu aduceam in discutie politica daca tu nu ai fi inceput.
Daca nu venea Nokia deloc in Romania unde ar fi lucrat acesti ingineri Nokia?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Mar 4 2012, 08:23 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 3 2012, 08:18 PM) *
Acolo m-am oprit si eu din citit. Cel mai usor discurs nu e cel in care analizezi o realitate ci cel in care intai scrii discursul si pe urma inventezi o realitate care sa se potriveasca.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 08:38 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (seb @ Mar 3 2012, 06:08 PM) *

K0ИИSSPYRAŢIЯЯЯ! !!!!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 08:42 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Mar 4 2012, 08:23 AM) *
Acolo m-am oprit si eu din citit. Cel mai usor discurs nu e cel in care analizezi o realitate ci cel in care intai scrii discursul si pe urma inventezi o realitate care sa se potriveasca.

Poţi tu să spui, FAPTIC, că nu e aşa?
Simplu, 3 cifre, cât zici TU că e diferenţa?

Ai?

3 € ? 300 € ?

Ştii? Sau te-ai oprit din citit că ai obosit? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 08:45 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Nae @ Mar 4 2012, 06:41 AM) *

Care injineri Nokia se năşteau pe frumoasele plaiuri în aşteptarea firmei Nokia laugh.gif

Chiar nu pricepi enormitatea întrebării, dom'le inginer " petrol şi gaze " ? biggrin.gif

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Mar 4 2012, 08:46 AM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 10:16 PM) *
Nu dle. Zgăbearță, nu sunt fasn Nokia. Am trecut de la Nokia N7- ăla cu tastatura glisantă- la Motorola Fire- pentru că nu mi-a plăcut Nokia. Ai dreptate în judecata privind firma- și aici am mai putea spune de politica- extrem de proastă- de a izola RD-ul de producție. Nokia Jucu era exclusiv o fabrică de producție- care n-avea voie să facă altceva. În rest, matale ai călătorit vreodată pe drumul cel express ? Din centrul Clujului- făceam zilnic până la Nokia 1 oră - cu taxiul. Cam mult, nu ?
....

Pai pana aici toate bune. Nimic despre 20 mil euro si nimic despre facilitati, iarasi este foarte bine. Unde mai punem ca au scos un profit de 35 mil euro, chiar foarte bine, dar numai pentru ei. Ca atat am putut face noi pentru ei si atat le-am putut oferi se poate vedea de la o posta Nene Neuronule, ca suntem o tara saraca. Avem in schimb ceva ce nu au altii, avem, alaturi de Bulgaria, cea mai ieftina mana de lucru din UE. Si , atentie, cand spun ieftina nu spun necalificata. Am trait personal experienta unei firme daneze care a luat niste tractoristi de U850, i-a pus pe John Deere 8530 cu gps si de 4 ani de cand au venit scot productii record.
Despre Nokia numai de bine, dar au sacrificat fabrica de aici pentru profit din cauza politicii dezastruoase de "research-development". Ca nu am stat cu cracii in sus si nu ne-am pus si familia sa stea asa, sa tina ei angajati 2000 de oameni, iar este foarte bine pentru am asa un "feeling" ca ar fi plecat oricum peste cativa ani dar cu un profit si mai consistent.
Trebuie sa recunosti ca, in piata, li s-a dus vorba ca sunt "lacuste industriale". Era cam ultima firma mare care nu migrase in Asia. Si daca ma intrebi, si-au ales prost momentul...

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Mar 4 2012, 08:54 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Till @ Mar 4 2012, 08:42 AM) *

Sau te-ai oprit din citit că ai obosit?

Corect. Deja obosisem. Si in plus ma si plictisisem. Cifrele ela sunt din burta. Si ca sa te parafrazez, poti tu sa spui faptic ca nu sunt?

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 4 2012, 08:55 AM
Mesaj #20

Membru veteran

QUOTE (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 11:02 PM) *
2. Comunismul a învins- cel puțin în cazul matale. În alte părți, la popoarele care și-au scos deja penele din cur, un inginer are o anumită specializare, deci nu ești un inginer universal valabil. Și la noi era exact la fel, chiar și înainte de 1989- dar pentrru A ÎNȚELEGE ACEST LUCRU ÎȚI TREBUIE O ANUMITĂ PREGĂTIRE PE CARE MATALE NU O AI (SE VEDE- NU CĂ TE CUNOSC).Un inginer Nokia nu va putea să facă expresoare de Longhi.
3. Idem. Te-ai uitat la prea multe filme comuniste cu ingineri entuziaști. Inginerul NU VA PUTEA PUNE LA PUNCT O AFACERE- pentru că tehnologia NOKIA era unică în ROmânika- și cea mai bună apropo de telefoane mobile. Să-mi spui și mie miliardarul care ar investi vreo 300 de milioane pe puțin pentru un centru tehnologic integrat.

Argumentul tau initial e un pic pe dos. Comunismul l-ai prins tu... sau mai exact, te-a prins pe tine. Eu eram cam mic. Am inceput direct de la HC'90. Cat despre ingineri.. permite-mi sa-ti aduc aminte: a) nu exista facultate de 'ingineri Nokia'; cool.gif specializarea la locul de munca este inevitabila, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ramai blocat acolo. Si eu lucrez pe un domeniu de nisa (In Romania nu sunt nici 10 oameni care stiu sa faca acelasi lucru), dar asta nu inseamna ca voi muri de foame daca maine produsul ala dispare de pe piata.
Cat despre miliardari si 'centru tehnologic integrat', am eu 4 prieteni care au terminat automatica in Ro si si-au facut firma de automatizari (acum aprox 10 ani!!!). Fara investitie initiala, fara miliardari. Nu era cerere pe piata si s-au reorientat, dar SE POATE! Ei nu aveau nici o experienta in tehnologii 'unice'. Pur si simplu au avut vointa.

In rest.. astep cu interes sa ne povestesti cum i-au ajutat efectiv cursurile tale pe ingineri.. smile.gif)

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 4 2012, 09:02 AM
Mesaj #21

Membru veteran

QUOTE (Till @ Mar 4 2012, 09:42 AM) *

pentru ca eu am initiat 'subiectul', o sa-ti raspund tot eu. analiza asta se face in dolari la Nokia. cine nu stie nici macar atat, clar fabuleaza. asta ca n-avem de ce sa trecem la 'faptic', respectiv analize cantitative. multi nu cunosc datele, datele variaza saptamanal (costul de productie este oricum sub 25% din pretul de vanzare), iar aia cativa care au ajuns tangential sa le cunoasca au semnat niste contracte babane pe care scrie mare 'Non-disclosure Agreement'.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 09:18 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Mar 4 2012, 08:54 AM) *
Si ca sa te parafrazez, poti tu sa spui faptic ca nu sunt?

Nup.

Da' măcar tac reaq din gură.
Nu ştiu, nu comentez wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 09:21 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 4 2012, 09:02 AM) *
pentru ca eu am initiat 'subiectul', o sa-ti raspund tot eu. analiza asta se face in dolari la Nokia. cine nu stie nici macar atat, clar fabuleaza. asta ca n-avem de ce sa trecem la 'faptic', respectiv analize cantitative. multi nu cunosc datele, datele variaza saptamanal (costul de productie este oricum sub 25% din pretul de vanzare), iar aia cativa care au ajuns tangential sa le cunoasca au semnat niste contracte babane pe care scrie mare 'Non-disclosure Agreement'.

DECI.?

care'i marginea? Ştii au ba?

Sau te dai lovit că e clauză contractuală şi că dacă spui, te vom găsi sub dâmboviţa cu ciment la picioare, că cu injinerii nokia nu'i de glumă :-):-):-)

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Mar 4 2012, 09:31 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Till @ Mar 4 2012, 09:18 AM) *
Nup.

Da' măcar tac reaq din gură.
Nu ştiu, nu comentez wink.gif
Nu trebuie sa stii. Logica elementara te duce la o singura concluzie, ca fabuleaza. Pentru ca:
1.Costurile unui producator ca Nokia nu sunt la indemna oricui(cred ca foarte putini de la varf le cunosc)
2. Acele costuri nu se calculeaza la zecime de cent.
Imi si inchipui cum se muta Nokia in China pentru ca o secretara si-a bagat telefonul personal la incarcat si s-au depasit costurile alea calculate la 0.01 centi.
Hai sa fim seriosi. Sau hai sa nu fim, dar macar sa zambim cand scriem la misto.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 09:55 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Mar 4 2012, 09:31 AM) *
Nu trebuie sa stii. Logica elementara te duce la o singura concluzie, ca fabuleaza. Pentru ca:
1.Costurile unui producator ca Nokia nu sunt la indemna oricui(cred ca foarte putini de la varf le cunosc)
2. Acele costuri nu se calculeaza la zecime de cent.
Imi si inchipui cum se muta Nokia in China pentru ca o secretara si-a bagat telefonul personal la incarcat si s-au depasit costurile alea calculate la 0.01 centi.
Hai sa fim seriosi. Sau hai sa nu fim, dar macar sa zambim cand scriem la misto.

Câte unităţi produce o fabrică d-aia pe zi?

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 09:59 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 4 2012, 08:55 AM) *
Cat despre ingineri.. permite-mi sa-ti aduc aminte: a) nu exista facultate de 'ingineri Nokia'; cool.gif specializarea la locul de munca este inevitabila

Mai rămâne să ne dai şi ultmul argument irefutabil cum că inginerul nokia nu e o meserie recunoscută în nomenclatorul oficial de calificări şi meserii din romanănica.

+Quote Post
Vizitator_Neuroni contra sentimente.
mesaj Mar 4 2012, 12:24 PM
Mesaj #27

Guests

Cateva consideratii la rece(pun inexactitatile grave din postare pe seama unui puternic sentiment de frustrare pe care il inteleg perfect ,dar care nu le scuza,din pacate)
1.Nokia ,primul producator mondial de telefoane mobile la sfasitul deceniului trecut a pierdut complect batalia in ceea ce priveste terminalele de tip iphone.Confruntata cu perspectiva unui faliment ,Nokia a ales,ca sa castige timp sa se concentreze pe piata asiatica,principala ei piata pentru telefoanele ieftine .De aceea,a ales aceasta delocalizare complecta din Europa(filiala din Ungaria se inchide la sfarsitul acestui an,cu tot Orban-ul lor cu tot),concomitent cu efortul de a proiecta produse de top capabile sa concureze cu succes Apple,Samsung,etc.Efectul a fost ca pierderile financiare,desi importante ,nu au fost catastrofale ,permitand o amortizare a socului in asteptarea unor vremuri mai bune.
2Pregatirea superioara a cadrelor tehnice le confera acestora un cert avantaj in competitia pentru locuri de munca la noile inteprinderi(si nu numai..).
3.A-i pune in aceeasi oala pe muncitorii chinezi cu cei japonezi sau sud coreeni este o mare gugumanie(scuze..).Atat muncitorii din Japonia cat si cei din Coreea de Sud beneficiaza de unul din cele mai inalte niveluri de viata din lume;industriile respective sunt atat de puternice datorita competivitatii extrem de ridicate,obtinuta datorita avansului tehnologic si managementului de calitate.Ca sa revenim totusi si la chinezi,Foxcon a luat masura cresterii salariilor anul acesta cu 25%...sa veden ce o sa fie la anul...
4.Daca suprataxarea produselor chinezesti este o masura atat de evidenta in a determina relocalizare firmelor europene,oare de ce nimeni nu a adoptat-o?Pentru ca,daca urmariti istoria economica,dintr-un razboi economic nu ies invingatoare,de regula tarile dezvoltate..SUA au instituit un pachet de masuri care la ora aceasta au condus la un trend favorabil de relocalizare,poate si UE se va inspira si le va adopta(,pana una alta Franta,de pilda a pierdut in ultimii cinci ani peste un milion de locuri de munca datorita in principal delocalizarii-sa-i auziti pe politicienii francezi cum maraie la Renault pentru Dacia...)
5.Guvernul e vinovat;bineinteles,atunci cand acorzi un ajutor de stat trebuie sa negociezi in asa fel incat sa-ti aperi investitia,asa cum au facut-o nemtii.Din pacate gargara si batutul in piept sunt mult mai prezente in actul guvernamental decat profesionalismul.Iar sintagma D-lui Boc(cu care de fapt a si subcombat din functie)..Stiu perfect ce e bine pentru Romania... cadreaza perfect cu personajul lansat printr-o cazatura de senzatie la o emisiune a...culmea ironiei.. postului Antena 1.
6.Autostrada Transilvania,cea mai importanta autostrada din punct de vedere econimic...o alta gugumanie.Autostrada aceasta exista in primul rand datorita interesului strategic al americanilor de a realiza o legatura rapida si sigura intre Marea Baltica si Marea Neagra.intre Polonia si Romania,doi dintre cei mai importanti parteneri pe plan militar ai SUA din Europa;investitia a fost mult timp repudiata la Bruxelles,si nici acum nu se simte nult mai bine inca,tocmai dtorita unor argumente economice(si de ce nu, a unor divergente de viziune strategica cu americanii).... cool.gif

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 12:37 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Nae @ Mar 4 2012, 06:41 AM) *
Inginer strict pregatit pentru Nokia? Unde mai nene? Ce institutie pregateste ingineri doar pentru Nokia?
Tu chiar nu realizezi enormitatea? Exista ingineri in constructii,in petrol si gaze,in mecanica,etc...dar ingineri in Nokia exista poate doar in imaginatia ta.
Nu aduceam in discutie politica daca tu nu ai fi inceput.

Dle. Nae,
Pentru că nici matale - și nici eu- nu suntem de specialitate- mă mulțumesc să-ți spun că oamenii erau pregătiți pentru procesul Nokia de asamblare a telefoanelor pe linie- adică exact ce făceau la Jucu. Pregătirea le-a făcut-o Nokia. Deci față de ceea ce ști matale- și pe undeva și eu- ei erau calificați exclusiv pentru treaba asta. Ca „manufacturing engineer” și alte astfel de denumiri fără echivalent în limba română. Ei au fost selectați- și pregătiți- de Nokia. Unde ar fi lucrat altfel- întreabă-mă să te întreb.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 12:41 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Mar 4 2012, 08:23 AM) *

Unchiule Sam,

Așa cum am binevoit să-i spun și dlui. Pehash, e o informație adunată și iarăși la lume dată. Nu eu am inventat-o, eu doar o diseminez. Nici măcar nu o am de la conducerea oficială- ci de la cursanții mei. AȘa că- judecând porcul doar după pete- riști să scapi din vedere porcul...

+Quote Post
Vizitator_Nixus.
mesaj Mar 4 2012, 12:42 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 10:02 PM) *
Dle. Pehash, n-o să fac comentarii la adresa ”inteligenței” matale pentru că ar trebui să mă cobor extreeem de jos. Deci îți voi răspunde la obiect și punctual:
1. SUnt date comunicate de cei cu care am făcut cursul și care cred că știu- mai bine decât mine și mai ales decât matale. Dacă ei fabulează, fabulez și eu.
4. Aici dovedești că ești și cam...biip. Treaba lor- eu am fost plătit să-i instruiesc. Nu cred că instruirea pe care le-am făcut-o o fac mai mult de 3 (numărate) companii din țară. Așa că - întreabă-i pe ei. Țin să precizez că de la 1 serie- pe care am avut-o în decembrie- am ajuns la 3- la CEREREA LOR. Așa că, mucles.
5.Da, Boc trebuia să negocieze. Iarăși pierzi puncte comparând Germania cu ROmânia. Și iarăși dovedești că nu ești în temă- da, dacă vroiam să păstrăm tehnologia ce dezvoltată trebuia să o dăm gratis. Diferența între o firmă de telefoane românească- să spunem allviw- și Nokia- e cam cea între papuași și cosmonauții americani. Cosmonauții au plecat, am rămas cu papuașii.
6. Iarăși pierzi puncte. Dacă Românii făceau calculatorul care-mi trebuie mie- scriam pe un calculator românesc. Pentru cultura matale generală mi-am început activitatea pe calculatorul cu cartele de la CEPECA iar primul meu PC a fost un Felix pentru care a trebuit să obțin o autorizație de import în 1990 ca să-i cumpăr și un harddisk. Acuma scriu pe un SOny 3D- asta ca să îți satisfac curiozitatea.
Sunt curios când vei renunța la așa numita gherilă de coș de gunoi și vei începe să pui întrebări on-topic.

Nu pot sa cred ca lucrand la Nokia nu ai auzit de alte locuri din Romania in care se produce pt companii la fel de importante precum Nokia. Si asta de ani buni, deci oamenii aceia au o experienta acumulata vasta in comparatie cu ''superinginerii'' Nokia. Sa compari inginerii care produc pt Siemens, Dell, Philips, Delphi, Ericsson si multe alte asemenea nume cu papuasii denota o grandomanie cum rar mi-a fost dat sa vad. Inteleg foarte bine ca reclama face marfa mai atragatoare dar totul are o limita!

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 5th December 2019 - 04:19 PM