IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calde salutări de la o întreprindere falită- Nokia, Jucu, economie, Nokia, politică
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Mar 4 2012, 12:44 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Mar 4 2012, 08:46 AM) *
Pai pana aici toate bune. Nimic despre 20 mil euro si nimic despre facilitati, iarasi este foarte bine. Unde mai punem ca au scos un profit de 35 mil euro, chiar foarte bine, dar numai pentru ei. Ca atat am putut face noi pentru ei si atat le-am putut oferi se poate vedea de la o posta Nene Neuronule, ca suntem o tara saraca. Avem in schimb ceva ce nu au altii, avem, alaturi de Bulgaria, cea mai ieftina mana de lucru din UE. Si , atentie, cand spun ieftina nu spun necalificata. Am trait personal experienta unei firme daneze care a luat niste tractoristi de U850, i-a pus pe John Deere 8530 cu gps si de 4 ani de cand au venit scot productii record.
Despre Nokia numai de bine, dar au sacrificat fabrica de aici pentru profit din cauza politicii dezastruoase de "research-development". Ca nu am stat cu cracii in sus si nu ne-am pus si familia sa stea asa, sa tina ei angajati 2000 de oameni, iar este foarte bine pentru am asa un "feeling" ca ar fi plecat oricum peste cativa ani dar cu un profit si mai consistent.
Trebuie sa recunosti ca, in piata, li s-a dus vorba ca sunt "lacuste industriale". Era cam ultima firma mare care nu migrase in Asia. Si daca ma intrebi, si-au ales prost momentul...

Dle.Zgăbearță,

Dacă am fi fost chinezi- am fi avut acuma Nokia copiată șurub cu șurub. Nu suntem chinezi. Dar nici nu prea e un avantaj să pierzi o astfel de tehnologie. Profitul lor net- treaba lor. Dar când ne-am înțeles cu ei- ar fi trebuit să lăsăm și loc de cotit. Adică nu îmi iau jucăriile și plec ci poate îți lași tehnologia - dacă pleci înainte de 5 ani- de exemplu- ca să am și eu un avantaj.
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 12:50 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Mar 4 2012, 09:31 AM) *
Nu trebuie sa stii. Logica elementara te duce la o singura concluzie, ca fabuleaza. Pentru ca:
1.Costurile unui producator ca Nokia nu sunt la indemna oricui(cred ca foarte putini de la varf le cunosc)
2. Acele costuri nu se calculeaza la zecime de cent.
Imi si inchipui cum se muta Nokia in China pentru ca o secretara si-a bagat telefonul personal la incarcat si s-au depasit costurile alea calculate la 0.01 centi.
Hai sa fim seriosi. Sau hai sa nu fim, dar macar sa zambim cand scriem la misto.

Unchiule Sam, zău că nu știu cu cine pole(n)mizezi matale. Respectiva cifră o am de la oamenii din producție pe care i-am întrebat- clar- care e diferența de preț între același tip de telefon făcut la Jucu și făcut în China din vale. Închipuiește-ți că unii din ei lucrau efectiv la partea de transport a componentelor China- Jucu și înapoi. Deci dacă ei au spus povești- e treaba lor și intenția lor- eu doar am dat ce mi s-a spus. Oricum, înclin să-i cred pe ei și nu pe matale sau pe dl.Pehash- din simplul motiv că ei erau specialiștii. .Ca să fiu și mai clar- toată povestea nu are nici o legătură cu PD-Leul sau guvernul Boc când ne referim la prețul de producție- deci nu sări în sus PD-List.

+Quote Post
Vizitator_Alcatel-Lucent.
mesaj Mar 4 2012, 01:01 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Nixus @ Mar 4 2012, 12:42 PM) *
...dar totul are o limita!

Nu are, dupa cum vezi.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 01:30 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 2 2012, 11:14 PM) *
Deci oamenii respectivi- pregătiți la nivel European- nu au unde să se angajeze- nu pentru că n-are vrea sau pentru că nu există posturi de ingineri - ci pentru că nu există- cu foarte mici excepții- în România contextul de producție pe care-l avea Nokia.

Daca intr-adevar sant bine pregatiti, vor pleca in lume. Lumea e mare.

Este chiar așa de greu să fabrici componentele unui telefon mobil ?

Da.

Cei de la Nolkia mi-au spus că nu, că exista cel puțin experiența Microelectronicii de la Băneasa și că - la fel cum au adus liniile de montaj cei de la Nokia puteau să aducă și tehnologia pentru componente.

Nokia nu fabrica componente pentru ca nu stie. Experienta Microelectronicii isi avea seva in bunavointa fostilor nostri frati de "block", ma refer la est-germani, de a impartasi din furtul lor de wafere de la ceilalti frati ai lor, west-germanii, moment in care ultimii aveau ani buni de cand descoperisera binefacerile lucrului cu 8086 in modul protejat. wink.gif

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 01:44 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 12:44 PM) *
Dar nici nu prea e un avantaj să pierzi o astfel de tehnologie.

Nu este nici o tragedie, pentru ca nu este vorba de nici o tehnologie. Tehnologia reprezinta, de exemplu, capabilitatea de a produce masini de 150 de cai, cu 3 ani garantie, fara limita de kilometri. O gama de telefoane, cu un cost mediu de productie undeva spre 110$ si cu un pret mediu de vanzare undeva spre 190$, reprezinta doar bunuri de larg consum. Si masinile de spalat sant bunuri de larg consum, includ procesoare fuzzy, chestii d-astea... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_1/2 axon calare pe 1/2 dendrita .
mesaj Mar 4 2012, 01:53 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Alcatel-Lucent @ Mar 4 2012, 01:44 PM) *
Nu este nici o tragedie, pentru ca nu este vorba de nici o tehnologie. Tehnologia reprezinta, de exemplu, capabilitatea de a produce masini de 150 de cai, cu 3 ani garantie, fara limita de kilometri. O gama de telefoane, cu un cost mediu de productie undeva spre 110$ si cu un pret mediu de vanzare undeva spre 190$, reprezinta doar bunuri de larg consum. Si masinile de spalat sant bunuri de larg consum, includ procesoare fuzzy, chestii d-astea... wink.gif

telefonu' Mokia a sunat si-asa spunea: e un troll, e un troll, tu pricepi ce tragedea? El arunca un subiect in balta si 100... Dar e dreptul vostru sa fiti manipulati.

+Quote Post
Vizitator_Profu' de romana.
mesaj Mar 4 2012, 02:00 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Neuroni contra sentimente @ Mar 4 2012, 12:24 PM) *
Cateva consideratii la rece(pun inexactitatile grave din postare pe seama unui puternic sentiment de frustrare pe care il inteleg perfect ,dar care nu le scuza,din pacate)
1.Nokia ,primul producator mondial de telefoane mobile la sfasitul deceniului trecut a pierdut complect batalia in ceea ce priveste terminalele de tip iphone.Confruntata cu perspectiva unui faliment ,Nokia a ales,ca sa castige timp sa se concentreze pe piata asiatica,principala ei piata pentru telefoanele ieftine .De aceea,a ales aceasta delocalizare complecta din Europa(filiala din Ungaria se inchide la sfarsitul acestui an,cu tot Orban-ul lor cu tot),concomitent cu efortul de a proiecta produse de top capabile sa concureze cu succes Apple,Samsung,etc.Efectul a fost ca pierderile financiare,desi importante ,nu au fost catastrofale ,permitand o amortizare a socului in asteptarea unor vremuri mai bune.
2Pregatirea superioara a cadrelor tehnice le confera acestora un cert avantaj in competitia pentru locuri de munca la noile inteprinderi(si nu numai..).
3.A-i pune in aceeasi oala pe muncitorii chinezi cu cei japonezi sau sud coreeni este o mare gugumanie(scuze..).Atat muncitorii din Japonia cat si cei din Coreea de Sud beneficiaza de unul din cele mai inalte niveluri de viata din lume;industriile respective sunt atat de puternice datorita competivitatii extrem de ridicate,obtinuta datorita avansului tehnologic si managementului de calitate.Ca sa revenim totusi si la chinezi,Foxcon a luat masura cresterii salariilor anul acesta cu 25%...sa veden ce o sa fie la anul...
4.Daca suprataxarea produselor chinezesti este o masura atat de evidenta in a determina relocalizare firmelor europene,oare de ce nimeni nu a adoptat-o?Pentru ca,daca urmariti istoria economica,dintr-un razboi economic nu ies invingatoare,de regula tarile dezvoltate..SUA au instituit un pachet de masuri care la ora aceasta au condus la un trend favorabil de relocalizare,poate si UE se va inspira si le va adopta(,pana una alta Franta,de pilda a pierdut in ultimii cinci ani peste un milion de locuri de munca datorita in principal delocalizarii-sa-i auziti pe politicienii francezi cum maraie la Renault pentru Dacia...)
5.Guvernul e vinovat;bineinteles,atunci cand acorzi un ajutor de stat trebuie sa negociezi in asa fel incat sa-ti aperi investitia,asa cum au facut-o nemtii.Din pacate gargara si batutul in piept sunt mult mai prezente in actul guvernamental decat profesionalismul.Iar sintagma D-lui Boc(cu care de fapt a si subcombat din functie)..Stiu perfect ce e bine pentru Romania... cadreaza perfect cu personajul lansat printr-o cazatura de senzatie la o emisiune a...culmea ironiei.. postului Antena 1.
6.Autostrada Transilvania,cea mai importanta autostrada din punct de vedere econimic...o alta gugumanie.Autostrada aceasta exista in primul rand datorita interesului strategic al americanilor de a realiza o legatura rapida si sigura intre Marea Baltica si Marea Neagra.intre Polonia si Romania,doi dintre cei mai importanti parteneri pe plan militar ai SUA din Europa;investitia a fost mult timp repudiata la Bruxelles,si nici acum nu se simte nult mai bine inca,tocmai dtorita unor argumente economice(si de ce nu, a unor divergente de viziune strategica cu americanii).... cool.gif

Domnule "inginer Nokia", ti-am citit doar primul rand din comentariul tau si m-am oprit. Nu stiu cum ai ajuns dumneata inginer Nokia, dar daca as fi fost profesorul tau de limba romana te-as fi lasat corigent. Si eu sunt inginer, desi lucrez cu totul altceva, dar scoala generala si liceul le-am terminat cu brio. Dumneata insa nu stiu cum ai reusit sa fentezi profesorul de limba romana.. Revenind la subiect, spunea pe aici cineva...oare ce ne-am fi facut daca nu venea Nokia, ramanea tara cu inginerii someri ? Si pana la urma sunt curios ce e ala un inginer Nokia. Un domn cu scoala profesionala eventual cel mult un liceu terminat la seral care dupa ce a lucrat 20 de ani ca strungar intr-o uzina comunista fost apoi "instruit" de Nokia cum sa stranga surubul la telefon si sa-i puna bateria ? Sau un inginer agronom, "recalificat" si instruit de Nokia ? Din doua,...una. Si... apropo... COMPLECT ? Se pare ca studiile dumitale n-au fost COMPLETE... NU COMPLECTE/

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 02:01 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (1/2 axon calare pe 1/2 dendrita @ Mar 4 2012, 01:53 PM) *
telefonu' Mokia a sunat si-asa spunea: e un troll, e un troll, tu pricepi ce tragedea? El arunca un subiect in balta si 100... Dar e dreptul vostru sa fiti manipulati.

laugh.gif laugh.gif Interesant nick ai! Uite cum sta treaba: la mine este duminica si sta sa ploua. Ma plictisesc si dintr-o data m-am gandit sa ma las manipulat, sa vad si eu cum este. tongue.gif

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 05:17 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Alcatel-Lucent @ Mar 4 2012, 01:44 PM) *

Așa o fi, dle. Alcatel. Da oare dacă nu e o tehnologie avansată, noi de ce n-o avem ?

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 05:22 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Nixus @ Mar 4 2012, 12:42 PM) *
Nu pot sa cred ca lucrand la Nokia nu ai auzit de alte locuri din Romania in care se produce pt companii la fel de importante precum Nokia. Si asta de ani buni, deci oamenii aceia au o experienta acumulata vasta in comparatie cu ''superinginerii'' Nokia. Sa compari inginerii care produc pt Siemens, Dell, Philips, Delphi, Ericsson si multe alte asemenea nume cu papuasii denota o grandomanie cum rar mi-a fost dat sa vad. Inteleg foarte bine ca reclama face marfa mai atragatoare dar totul are o limita!

Nenea Nexam,

Pricepuși totul greșit.
1. Nu lucrez și n-am lucrat la Nokia.
2. Ai făcut matale Dell în România ? Vezi că mai sunt niște gâște pe undeva de dus la păscut, alea de nu le-a dus Boc. Că am făcut volane pentru merțan- e una- dar nu și merțanul complet. Aici e marea diferență....

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 05:31 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Alcatel-Lucent @ Mar 4 2012, 01:30 PM) *
Daca intr-adevar sant bine pregatiti, vor pleca in lume. Lumea e mare.

Da.

Nokia nu fabrica componente pentru ca nu stie. Experienta Microelectronicii isi avea seva in bunavointa fostilor nostri frati de "block", ma refer la est-germani, de a impartasi din furtul lor de wafere de la ceilalti frati ai lor, west-germanii, moment in care ultimii aveau ani buni de cand descoperisera binefacerile lucrului cu 8086 in modul protejat. wink.gif

Dle. Alcatel, permite-mi să fiu sceptic. Am ceva rezerve apropo de genialitatea fraților chinezi de prin anii 70- când făceau despre polizor ca despre cea mai mare descoperire umană în universitățile tehnice- era pe vremea revoluției culturale- și mai ales de când apăruseră primele electronice chinezești- casetofoanele alea supermari de opreau tramvaiul dacă le puneai pe șine. Nu știu cât știe Nokia- și nu am nici un fel de legătură cu managementul acestei companii. Nici măcar n-o deplâng- lumea afacerilor e dură- dar deplâng faptul că noi- adică Românika- ne batem în piept că facem parteneriate strategice dar nu luăm cât mai mult din ele. Ia să fi dat cel care a bătut palma- banii pe vreo 2 ani de zile pe podețe și drumuri de la MAT la cimitir și înapoi- adică pe ce se duc investițiile României astăzi (să nu uităm telegondolele) - deci să fi dat banii ăia să cumpere și o fabrică de componente- și să le treacă în contract Nokiei să fi făcut totul la noi. Și dacă vroiau să plece înainte de 10 ani să fi lăsat totul pe loc.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 4 2012, 05:44 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 05:17 PM) *
Așa o fi, dle. Alcatel. Da oare dacă nu e o tehnologie avansată, noi de ce n-o avem ?

Pen' că faimoasa şi internaţional recunoscuta şcoală rom.h.ârlănească de injineri ştie TOT, dinainte, nu are nevoie de tehnologie nokia, când se vorbeşte de "injiner nokia", româhrlanul cu studii superioare bufneşte dispreţuitor pe nas şi pune întrebări încuietoare, gen ce politehnică e aia care face injinerii nokia laugh.gif laugh.gif
Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 05:31 PM) *
Si dacă vroiau să plece înainte de 10 ani să fi lăsat totul pe loc.

Daaaaa, EXACT aşa făceau, nu fi naiv, lumea afacerilor e dură, su duceau din prima la bulgari, nu uita că rom.ârlanica nu oferă altceva decât un return mai rapid, basta.

Afacerile se fac cu cifre, nu cu sentimente.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 06:08 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 05:17 PM) *

Domnul meu, puneti intrebari dezarmante. Fara nici cea mai mica intentie de a va jigni, am sa va raspund ca Romania nu detine tehnologii ca cea la care faceti referire din aceleasi motive pentru care Finlanda nu detine tehnologia fabricarii motoarelor racheta. Referindu-ma strict la problema transferului tehnologic ridicata de Dvs., aceasta este cu atat mai nefericita cu cat Romania are capacitatea si face parte din clubul celor capabili de a produce echipamente de comanda si control pentru centrale nucleare. Finlanda, dupa stiinta mea, nu.

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 05:31 PM) *
Nu știu cât știe Nokia- și nu am nici un fel de legătură cu managementul acestei companii. Nici măcar n-o deplâng- lumea afacerilor e dură- dar deplâng faptul că noi- adică Românika- ne batem în piept că facem parteneriate strategice dar nu luăm cât mai mult din ele. Ia să fi dat cel care a bătut palma- banii pe vreo 2 ani de zile pe podețe și drumuri de la MAT la cimitir și înapoi- adică pe ce se duc investițiile României astăzi (să nu uităm telegondolele) - deci să fi dat banii ăia să cumpere și o fabrică de componente- și să le treacă în contract Nokiei să fi făcut totul la noi. Și dacă vroiau să plece înainte de 10 ani să fi lăsat totul pe loc.

Aici nu am argumente pentru a va contrazice. Si nu vreau sa fiu gresit inteles, nu neg know-how-ul Nokiei, dar in momentul in care fabrica din Germania a fost luata pe sus si adusa in Romania dupa care s-a pus lacatul la poarta, astea denota un business-plan labil, din toate punctele de vedere. Si, repet, nu vorbim de reactoare nucleare ci de simple bunuri de larg consum.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 4 2012, 08:35 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Till @ Mar 4 2012, 08:45 AM) *
Care injineri Nokia se năşteau pe frumoasele plaiuri în aşteptarea firmei Nokia laugh.gif

Chiar nu pricepi enormitatea întrebării, dom'le inginer " petrol şi gaze " ? biggrin.gif

Ce le stii tu pe toate,om mare.Ia da o cautare pe net la 'inginer petrol si gaze'.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 4 2012, 08:41 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 12:37 PM) *
Dle. Nae,
Pentru că nici matale - și nici eu- nu suntem de specialitate- mă mulțumesc să-ți spun că oamenii erau pregătiți pentru procesul Nokia de asamblare a telefoanelor pe linie- adică exact ce făceau la Jucu. Pregătirea le-a făcut-o Nokia. Deci față de ceea ce ști matale- și pe undeva și eu- ei erau calificați exclusiv pentru treaba asta. Ca „manufacturing engineer” și alte astfel de denumiri fără echivalent în limba română. Ei au fost selectați- și pregătiți- de Nokia. Unde ar fi lucrat altfel- întreabă-mă să te întreb.

Alea sunt specializari.Le-am facut si eu,le fac toti la locul de munca.In piata de astazi se schimba precum sosetele.Meseria de baza e ce conteaza.Si aia nu se limiteaza doar la Nokia.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 11:26 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Nae @ Mar 4 2012, 08:41 PM) *
Alea sunt specializari.Le-am facut si eu,le fac toti la locul de munca.In piata de astazi se schimba precum sosetele.Meseria de baza e ce conteaza.Si aia nu se limiteaza doar la Nokia.

nene Nae,

Am intrebat si eu- de curiozitate- un absolvent de la Universitatea Tehnică Cluj- care lucrase acolo- și mi-a spus că nu, n-ar fi putut să lucreze direct după ce a terminat facultatea. Și făcuse electronica. Specializări, calificări- meseria de bază nu prea există. Pentru că vorbim despre linii de montaj- despre care nu te prea învață în facultate.

+Quote Post
mesaj Mar 4 2012, 11:33 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Alcatel-Lucent @ Mar 4 2012, 06:08 PM) *
Domnul meu, puneti intrebari dezarmante. Fara nici cea mai mica intentie de a va jigni, am sa va raspund ca Romania nu detine tehnologii ca cea la care faceti referire din aceleasi motive pentru care Finlanda nu detine tehnologia fabricarii motoarelor racheta. Referindu-ma strict la problema transferului tehnologic ridicata de Dvs., aceasta este cu atat mai nefericita cu cat Romania are capacitatea si face parte din clubul celor capabili de a produce echipamente de comanda si control pentru centrale nucleare. Finlanda, dupa stiinta mea, nu.

Aici nu am argumente pentru a va contrazice. Si nu vreau sa fiu gresit inteles, nu neg know-how-ul Nokiei, dar in momentul in care fabrica din Germania a fost luata pe sus si adusa in Romania dupa care s-a pus lacatul la poarta, astea denota un business-plan labil, din toate punctele de vedere. Si, repet, nu vorbim de reactoare nucleare ci de simple bunuri de larg consum.

Domnule Alcatel,

Pentru cine a văzut- cum am văzut eu- cum merg chinezii în delegații (de spionaj economic)- câte 30-40 /delegație- fiecare cu obiectivul lui- mi se pare că nu prea mai există tehnologii performante pe care poți să le ții departe de lume. Și-mi pun și eu o problemă- poate banală- dacă state precum Coreea de Nord sau Pakistanul ajung să aibă pe mână tehnologie nucleară- dezvoltată de proprii specialiști- plus tehnologia vectorilor purtători- idem dezvoltată intern- noi ce naiba mai facem pe la Universități ? China- de care muream de râs pe vremea lui Mao- are acum nu numai portavioane și taikonauți - dar a preluat și producția de componente a lui Apple. O fi mai bun muncitorul chinez decât americanul ? Categoric e mai ieftin- dar există și o voință politică- și aici ar trebui și SUA și Uniunea Europeană să se gândească. Dacă merită să ai un produs ieftin- dar să pierzi tot în afară de centul sau euroiul cheltuit în minus- sau merită să crești prețul și să le faci în Europa ? Nu e necesar să cumperi o tabletă sau un telefon mobil la 6 luni- și oamenii care chiar vor ar putea da 600 de Euro în loc de 499- dar cu lucruri făcute în Europa. Sau SUA.

+Quote Post
mesaj Mar 5 2012, 01:41 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 11:33 PM) *
Domnule Alcatel,

Pentru cine a văzut- cum am văzut eu- cum merg chinezii în delegații (de spionaj economic)- câte 30-40 /delegație- fiecare cu obiectivul lui- mi se pare că nu prea mai există tehnologii performante pe care poți să le ții departe de lume.

Nu spun ca nu aveti dreptate. Dupa parerea mea, ce exista sigur sant ignorantza si isteria intrinseci fiintei umane care produc comentarii de genul: "Tata Motors a cumparat Jaguar Land Rover, Doamneee, unde o sa ajungem?". Pentru acest gen de bola nu exista decat un singur tratament(Jaguar Land Rover a avut tratamentul): sa ai cunostinta de faptul ca primul vehicul marca Tata a fost produs la mijlocul anilor '50, a fost produs in colaborare cu Daimler-Benz si colaborarea a durat aproape 15 ani.
Alta, Satyendra Nath Bose, saracu', nu are nici o vina ca s-a nascut indian si a facut cercetare cu adevarat fundamentala, deci nu masini de spalat sau fiare de calcat.

Și-mi pun și eu o problemă- poate banală- dacă state precum Coreea de Nord sau Pakistanul ajung să aibă pe mână tehnologie nucleară- dezvoltată de proprii specialiști- plus tehnologia vectorilor purtători- idem dezvoltată intern- noi ce naiba mai facem pe la Universități ?

Nu stiu ce date aveti, dar afirmatiile "proprii specialisti" si "dezvolata intern", din ceea ce stiu, nu sant chiar conforme cu realitatea. In orice caz, aportul "bastinas" a fost important dar la urma urmei este irelevant, atat timp cat principalii "realizatori" sant bagati si ei la categoria "junk".
Iar noi la Universitati facem bine, sau ar trebui sa le frecventam si sa facem bine. laugh.gif Un celebru roman, cu capul mare, a dat o fraza suma-sumelor, zic eu: "Bah, mergeti la scoala, sa aveti ce uita!".

China- de care muream de râs pe vremea lui Mao- are acum nu numai portavioane și taikonauți - dar a preluat și producția de componente a lui Apple. O fi mai bun muncitorul chinez decât americanul ?

Stiti ca exista minti mari chinuite de aceasta intrebare? Pe la inceputul anilor '90, in SUA aveau loc niste intalniri intre niste profesori de culoare si unii albi. Subiectul discutiei, foarte sensibil, dar discutat cu inimile deschise pentru ca se doreau cu adevarat raspunsuri viabile: exista, genetic vorbind, un ascendent al rasei albe asupra rasei negre sau galbene in ceea ce priveste inteligenta? Rapuns laconic: da si nu. laugh.gif Un copil de culoare poate performa cel putin sau peste colegul sau alb daca si numai daca sant indeplinite cateva conditii. De foarte multe ori aceste conditii sant indeplinite si il avem, de exemplu, pe Obama.

Categoric e mai ieftin- dar există și o voință politică- și aici ar trebui și SUA și Uniunea Europeană să se gândească. Dacă merită să ai un produs ieftin- dar să pierzi tot în afară de centul sau euroiul cheltuit în minus- sau merită să crești prețul și să le faci în Europa ? Nu e necesar să cumperi o tabletă sau un telefon mobil la 6 luni- și oamenii care chiar vor ar putea da 600 de Euro în loc de 499- dar cu lucruri făcute în Europa. Sau SUA.

600 Euro in loc de 499? Un inginer pe un CDI ia un salariu net, si aici incerc sa dau un interval pe Europa de Vest din ceea ce cunosc, stiu, nu o sa-mi iasa si o sa fiu certat, undeva intre 2500 si 5500 Euro. Pai in China un inginer ia intre 400 si 2000 USD. Nu discutam de expati. La fel se pot pune in balanta salariile muncitorilor de rand. Am senzatia ca exemplul avansat de Dvs. nu se sustine. Nu m-am pierdut in detalii, chiar sant curios daca este viabil, din punct de vedere al expectantei cumparatorului vizavi de pretul de vanzare, un Iphone facut in State fata de unul facut in China.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Mar 5 2012, 07:24 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (seb @ Mar 3 2012, 06:08 PM) *
Interesant ca spui de autostrazi si-l lauzi pe Orban. Pai guvernul lui Orban, Tariceanu sprijinit de PSD din umbra a facut cea mai mare bataie de joc care a fost vreodata in Romania. ....

Bre, in primul post era vorba de Orban primul ministru din Ungaria si nu de Orban ministru' din Romania asa cum ai inteles tu.
Dar laudatorii cand li se spune ceva rau de sefu' vad rosu in fata ochilor si nu mai inteleg nimic....

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 5 2012, 07:35 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (George @ Mar 5 2012, 07:24 AM) *
Bre, in primul post era vorba de Orban primul ministru din Ungaria si nu de Orban ministru' din Romania asa cum ai inteles tu.
Dar laudatorii cand li se spune ceva rau de sefu' vad rosu in fata ochilor si nu mai inteleg nimic....

Tare asta. Daca initiatorul postului a intentionat sa-l dea exemplu pe Orban din Ungaria atunci postul asta e o prostie imensa, servita din laboratorul media usl. Daca nu stiii Ungaria este acum practic in faliment, cu amenzi si critici dure ale Uniunii Europene, toate datorate comportamentului iresponsabil al lui Orban. Si voi veniti sa-l dati exemplu?!!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 5 2012, 04:12 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 05:22 PM) *
Nenea Nexam,

Pricepuși totul greșit.
1. Nu lucrez și n-am lucrat la Nokia.
2. Ai făcut matale Dell în România ? Vezi că mai sunt niște gâște pe undeva de dus la păscut, alea de nu le-a dus Boc. Că am făcut volane pentru merțan- e una- dar nu și merțanul complet. Aici e marea diferență....

Nenea 2 neuroni,

1. Ma scuzi pt grava greseala de a nu intelege ca nu ai lucrat la Nokia ci pt Nokia.
2. Da cum ti-am spus esti limitat in informatii sau rauvoitor. La Timisoara se faceau telefoane mobile acum 10 ani si placi de calculatoare tot pe atunci. Acum, ce-i drept se fac niste placi pt industria aviatica dar intr-adevar nu facem Boeing-uri.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 5 2012, 04:58 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 5 2012, 04:12 PM) *
2. Da cum ti-am spus esti limitat in informatii sau rauvoitor. La Timisoara se faceau telefoane mobile acum 10 ani si placi de calculatoare tot pe atunci. Acum, ce-i drept se fac niste placi pt industria aviatica dar intr-adevar nu facem Boeing-uri.

Asea, si ?
care era ideea, ca injinerii nokia sa se duca la timisoara sa continue sa faca telefoane mobile si avioane, dah ?

Stralucitoare idee, doare ? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nixus.
mesaj Mar 5 2012, 05:18 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Till @ Mar 5 2012, 04:58 PM) *
Asea, si ?
care era ideea, ca injinerii nokia sa se duca la timisoara sa continue sa faca telefoane mobile si avioane, dah ?

Stralucitoare idee, doare ? biggrin.gif

Asta e ideea ta, poate de aia intrebi daca doare.
Eu incercam sa-l lamuresc pe nea 2 neuroni ca superinginerii de la Nokia au parcurs un drum batatorit de altii de ani buni, nu cum zice el, ca dupa ce a plecat Nokia, in tara asta au ramas papuasii.
E greu? Te doare cand incerci sa pricepi?

+Quote Post
mesaj Mar 6 2012, 12:50 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Alcatel-Lucent @ Mar 5 2012, 01:41 AM) *
Nu spun ca nu aveti dreptate. Dupa parerea mea, ce exista sigur sant ignorantza si isteria intrinseci fiintei umane care produc comentarii de genul: "Tata Motors a cumparat Jaguar Land Rover, Doamneee, unde o sa ajungem?". Pentru acest gen de bola nu exista decat un singur tratament(Jaguar Land Rover a avut tratamentul): sa ai cunostinta de faptul ca primul vehicul marca Tata a fost produs la mijlocul anilor '50, a fost produs in colaborare cu Daimler-Benz si colaborarea a durat aproape 15 ani.
Alta, Satyendra Nath Bose, saracu', nu are nici o vina ca s-a nascut indian si a facut cercetare cu adevarat fundamentala, deci nu masini de spalat sau fiare de calcat.

Nu stiu ce date aveti, dar afirmatiile "proprii specialisti" si "dezvolata intern", din ceea ce stiu, nu sant chiar conforme cu realitatea. In orice caz, aportul "bastinas" a fost important dar la urma urmei este irelevant, atat timp cat principalii "realizatori" sant bagati si ei la categoria "junk".
Iar noi la Universitati facem bine, sau ar trebui sa le frecventam si sa facem bine. laugh.gif Un celebru roman, cu capul mare, a dat o fraza suma-sumelor, zic eu: "Bah, mergeti la scoala, sa aveti ce uita!".

Stiti ca exista minti mari chinuite de aceasta intrebare? Pe la inceputul anilor '90, in SUA aveau loc niste intalniri intre niste profesori de culoare si unii albi. Subiectul discutiei, foarte sensibil, dar discutat cu inimile deschise pentru ca se doreau cu adevarat raspunsuri viabile: exista, genetic vorbind, un ascendent al rasei albe asupra rasei negre sau galbene in ceea ce priveste inteligenta? Rapuns laconic: da si nu. laugh.gif Un copil de culoare poate performa cel putin sau peste colegul sau alb daca si numai daca sant indeplinite cateva conditii. De foarte multe ori aceste conditii sant indeplinite si il avem, de exemplu, pe Obama.

600 Euro in loc de 499? Un inginer pe un CDI ia un salariu net, si aici incerc sa dau un interval pe Europa de Vest din ceea ce cunosc, stiu, nu o sa-mi iasa si o sa fiu certat, undeva intre 2500 si 5500 Euro. Pai in China un inginer ia intre 400 si 2000 USD. Nu discutam de expati. La fel se pot pune in balanta salariile muncitorilor de rand. Am senzatia ca exemplul avansat de Dvs. nu se sustine. Nu m-am pierdut in detalii, chiar sant curios daca este viabil, din punct de vedere al expectantei cumparatorului vizavi de pretul de vanzare, un Iphone facut in State fata de unul facut in China.

Dle. Alcatel,

În lunile bune- adică când se plătește și structuralul la care lucrez- trec de 3000 de Euro cu salariul de bază care nu depășește 500 de Euro. Bugetul, bată-l vina....Dacă ar fi să-mi cumpăr singur gadget-urile- și nu să mi le iau pe lucrări- aș da- poate 600 de Euro pentru o tabletă. Făcută în Europa. Diferența de preț de la 499 la 600 ar fi pe deplin compensată dacă aș ști că nu le dau bani comuniștilor chinezi- ci muncitorilor europeni. Dacă ar fi să facem o analiză reală- și ținând seama de prețul real al componentelor și utilităților- și la un salariu mediu de minim 1000 de Euro- și aici ar trebui să potrivim niște condiții de viață- am descoperi că statul chinez intervine masiv- precum statul comunist român- cu forță de lucru ieftină, curent ieftin, etc. Fără lăcomia unor firme și fără naivitatea consumatorului- China ar fi dat de mult faliment. Un telefon mobil- ca și orice aparat gen calculator, tabletă, etc.- n-ar trebui să fie sub 400 de Euro - și ar fi un preț rezonabil., Ca să nu mai avem hipsteri care-și iau neapărat ultimul iPad, iPod și iPhone și alte oi proaste în țarc. Și ca un telefon/laptop/calculator să țină cel puțin 1 an- ținând seama de faptul că avansul real în tehnică nu s-a prea materializat de prin 2009 încoace....

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 6 2012, 02:27 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 4 2012, 11:26 PM) *
nene Nae,

Am intrebat si eu- de curiozitate- un absolvent de la Universitatea Tehnică Cluj- care lucrase acolo- și mi-a spus că nu, n-ar fi putut să lucreze direct după ce a terminat facultatea. Și făcuse electronica. Specializări, calificări- meseria de bază nu prea există. Pentru că vorbim despre linii de montaj- despre care nu te prea învață în facultate.

Si atunci de ce se mai duce lumea la scoala,in Romania si oriunde? Sunt de acord ca practica de la fata locului conteaza dar nu asa este creata lumea.N-ai studii,nu ai cum sa ajungi inginer Nokia sau cum sa intelegi o specializare.
Si ceea ce mie mi se pare ipocrit este faptul ca mii de nemti si-au pierdut locul de munca si noi ne-am bucurat de durerea lor fiindca Nokia a venit la noi.Uite ca am patit la fel.Asta e karma.

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 6 2012, 07:55 AM
Mesaj #56

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Mai mult de un neuron @ Mar 6 2012, 01:50 AM) *
Dle. Alcatel,

În lunile bune- adică când se plătește și structuralul la care lucrez- trec de 3000 de Euro cu salariul de bază care nu depășește 500 de Euro. Bugetul, bată-l vina....Dacă ar fi să-mi cumpăr singur gadget-urile- și nu să mi le iau pe lucrări- aș da- poate 600 de Euro pentru o tabletă. Făcută în Europa. Diferența de preț de la 499 la 600 ar fi pe deplin compensată dacă aș ști că nu le dau bani comuniștilor chinezi- ci muncitorilor europeni. Dacă ar fi să facem o analiză reală- și ținând seama de prețul real al componentelor și utilităților- și la un salariu mediu de minim 1000 de Euro- și aici ar trebui să potrivim niște condiții de viață- am descoperi că statul chinez intervine masiv- precum statul comunist român- cu forță de lucru ieftină, curent ieftin, etc. Fără lăcomia unor firme și fără naivitatea consumatorului- China ar fi dat de mult faliment. Un telefon mobil- ca și orice aparat gen calculator, tabletă, etc.- n-ar trebui să fie sub 400 de Euro - și ar fi un preț rezonabil., Ca să nu mai avem hipsteri care-și iau neapărat ultimul iPad, iPod și iPhone și alte oi proaste în țarc. Și ca un telefon/laptop/calculator să țină cel puțin 1 an- ținând seama de faptul că avansul real în tehnică nu s-a prea materializat de prin 2009 încoace....

bine ca stim unde se duc fondurile strucurale.. smile.gif
poti sa-ti iei un Raspberry Pi. ieftin. mai bifezi un patratel si donezi unul pentru amarati. ieftin. (de fapt costurile de productie sunt sub 50% din pretul de vanzare la majoritatea telefoanelor/tabletelor. de-aia are AAPL profit operational +33%)
eu tot nu m-am lamurit, ce te plateste UE (adica eu) sa-i inveti pe 'inginerii Nokia'?

ps: si un 'inginer Nokia' ar fi in stare sa construiasca ceva gen Raspberry Pi. din pacate n-are spirit de antreprenor si nici nu-l prea ajuta fondurile structurale...

Aceasta postare a fost editata de pehash: Mar 6 2012, 07:57 AM

+Quote Post
mesaj Mar 6 2012, 08:12 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 6 2012, 07:55 AM) *
bine ca stim unde se duc fondurile strucurale.. smile.gif
poti sa-ti iei un Raspberry Pi. ieftin. mai bifezi un patratel si donezi unul pentru amarati. ieftin. (de fapt costurile de productie sunt sub 50% din pretul de vanzare la majoritatea telefoanelor/tabletelor. de-aia are AAPL profit operational +33%)
eu tot nu m-am lamurit, ce te plateste UE (adica eu) sa-i inveti pe 'inginerii Nokia'?

ps: si un 'inginer Nokia' ar fi in stare sa construiasca ceva gen Raspberry Pi. din pacate n-are spirit de antreprenor si nici nu-l prea ajuta fondurile structurale...

Dle. Pehash, între ce spun eu și ce înțelegi matale e extrem de mare diferența- dar probabil că eu sunt de vină că nu mă exprim lămuritor.

Sunt expert pe termen lung la un structural- dar nu are nici o legătură cu Nokia. . Sincer, nu mă interesează cine plătește cursurile disponibilizaților Nokia atâta vreme cât:
-câșstig mai mult decât bine pentru cât se plătește training-ul în Românika;
-oamenii sunt mulțumiți de ce le fac- și de la 1 serie am ajuns la 3;
-eu sunt mulțumit că pot să predau ceva care-mi place;
Din păcate un inginer Nokia nu poate- în actuala structură- să construiască nimic pentru că nu aveau nici divizie de R&D și nici de proiectare acolo- ci doar montaj.

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 6 2012, 10:55 AM
Mesaj #58

Membru veteran

expert pe termen lung..
si totusi... ce predai? ca experti suntem toti smile.gif

+Quote Post
mesaj Mar 6 2012, 01:39 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (pehash @ Mar 6 2012, 10:55 AM) *
expert pe termen lung..
si totusi... ce predai? ca experti suntem toti smile.gif

Dle. Pehash, activitatea mea ca expert nu are legătură cu ce le predau celor de la Nokia. Dați din cap dacă ați înțeles această idee. În rest, de exemplu CMM.

+Quote Post
pehash
mesaj Mar 6 2012, 05:07 PM
Mesaj #60

Membru veteran

QUOTE (Mai mult de un neuron @ Mar 6 2012, 02:39 PM) *
Dle. Pehash, activitatea mea ca expert nu are legătură cu ce le predau celor de la Nokia. Dați din cap dacă ați înțeles această idee. În rest, de exemplu CMM.

Un pic mai explicit?

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th January 2020 - 04:20 PM