IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Sanse de angajare!, Schimbarile dese de job-uri - lipsa sanselor de angajare?
bogdan.lacraru
mesaj Mar 23 2011, 09:33 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 23-March 11
Utilizatorul numarul: 26 633

Majoritatea fimelor sau marilor companii (cu atat mai mult companiile multinationale) urmeaza un anume model din Occident in ceea ce priveste interviul si procesul de recrutare si angajare.
Un impediment sau din contra, un avantaj il constituie vechimea in munca - aici fiind avantajate in mod cert persoanele cu experienta in munca in detrimentul proaspetilor absolventi de studii superioare.
Asta in cazul in care persoana cu experienta nu ridica pretentii salariale.

Insa cel mai important aspect, care este in majoritatea cazurilor definitoriu pentru persoanele cu experienta, dar nu si unul neaparat obiectiv, este reprezentat de experienta profesionala in sine.
Nu primeaza inteligenta candidatului, profilul psihologic, studiile, ceea ce stie sa faca, punctele forte de care dispune (operare PC, limba straina, cunostinte si abilitati practice solide in domeniu) cat trecutul profesional.
Poti sa fii foarte bine pregatit in domeniu, sa fi o persoana potrivita pentru postul respectiv, dar vor fi decisive in decizia de angajare intrebari de felul:
- De ce ai plecat de la ultimul loc de munca?
- Poti sa ne aduci o recomandare de la ultimul loc de munca?
- Putem sa contactam ultimul angajator?
Oare nu este clar faptul ca nimeni nu pleaca de bine de la un loc de munca?

Daca ai avut un conflict cu fostul director, cu care nu se poate intelege nici o persoana normala, rationala de ce sa ratezi o angajare la o firma serioasa din acest motiv?
Multi candidati sunt nevoiti implicit sa minta.
Multe firme serioase pun accentul pe acest aspect - relatia cu fostul angajator, fara sa tina seama de mediul de lucru al fostului angajator sau de angajatorul in sine.

De ce nu conteaza mai mult cine esti in prezent ca persoana, de ce cunostinte si abilitati practice in domeniu dispui in mod concret (probate prin test - examen)?

O alta intrebare:
- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca?
Oare nu are fiecare dreptul sa mearga la mai bine? De ce sa fii fidel unui anume angajator? Daca vrei sa iti fiu fidel, fa-ma sa fiu asa!
Determina-ma tu sa nu mai plec de la tine de bine ce imi este!
Eu te intreb pe tine angajatorule de ce ai fluctuatie de personal? De ce oamenii pleaca de la tine?

Alta intrebari:
- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca intr-un timp atat de scurt?
- De ce ai o experienta atat de mica?
- Ce ai facut in restul timpului?
Poate ca nu mi-am gasit locul din punct de vedere profesional, poate ca am avut probleme personale (sanatate, sentimentale) de care tu , ca angajator, nu trebuie sa stii.
Daca iti spun adevarul cu siguranta nu o sa ma mai angajezi.
Eu nu intru in viata ta intima.

Ce sa insemne toate aceste metode securistice?
Suntem constienti ca un angajator serios cauta persoane stabile, sanatoase, loiale si serioase.
Dar este corect sa primeze mai mult trecutul decat ceea ce esti sau ceea ce stii sa faci in prezent (daca tu esti bun in domeniu)?

Daca primeaza trecutul (iar trecutul e cu multe schimbari de locuri de munca intr-un interval de timp relativ scurt si probleme la ultimul loc de munca) atunci ce sanse mai ai sa iti gasesti un loc de munca, indiferent ca ai fost eminent in facultate si dispui de o serie de abilitati?

Trebuie neaparat sa iti schimbi domeniul (sa faci alta facultate)?

Daca ai schimbat multe locuri de munca intr-o perioada scurta, iar la ultimul loc de munca ai avut probleme cu seful ierarhic cine iti mai acorda incredere pentru angajare pe acest mod de intervievare si recrutare?

Nu mai are omul nici o sansa sa isi gaseasca job sau sa nu fie privit cu suspiciune (de parca ar fi un infractor) la angajare de catre intervievator sau viitorii colegi?
Ma refer la o persoana care nu dispune de pile, relatii, cunostinte, bani.
Un om obisnuit.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
pehash
mesaj Apr 19 2011, 01:43 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (bogdan.lacraru @ Mar 23 2011, 10:33 AM) *
Oare nu este clar faptul ca nimeni nu pleaca de bine de la un loc de munca?
ohmy.gif
Este ingrijorator modul in care tu ai ajuns la aceasta concluzie.

Daca ai avut un conflict cu fostul director, cu care nu se poate intelege nici o persoana normala, rationala de ce sa ratezi o angajare la o firma serioasa din acest motiv?
Daca nici o persoana normala nu se poate intelege cu fostul director, cu siguranta nici viitorul tau angajator nu se va intelege, nu? Daca mai e si in acelasi domeniu, cu siguranta se cunosc. Deci de ce iti faci griji?
Multi candidati sunt nevoiti implicit sa minta.
La ce te astepti de la angajator daca tu incepi relatia cu o minciuna? Referintele nu vin neaparat de la fostul tau sef. Pot sa vina si de la colegi sau clienti.

- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca?
Oare nu are fiecare dreptul sa mearga la mai bine? De ce sa fii fidel unui anume angajator? Daca vrei sa iti fiu fidel, fa-ma sa fiu asa!
Costurile cu un nou angajat sunt mult mai mari decat par. Pe langa detaliile administrative, noua persoana, desi primeste salariu din prima luna, nu va putea 'livra' la maxim decat peste 3-6 luni, poate chiar mai mult. Cine vrea sa angajeze un fluturas care schimba job-urile la 6 luni? In plus, de cate ori trebuie sa gresesti cand iti alegi locul de munca pana inveti? Si asta este o masura a valorii tale!

Ce sa insemne toate aceste metode securistice?
Suntem constienti ca un angajator serios cauta persoane stabile, sanatoase, loiale si serioase.
Corect. In primul rand cel care te va angaja vrea sa stie ca poate avea incredere in tine. Tu esti cel care trebuie sa demonstreze acest lucru. Cum o faci? Fara referinte, cu un cv foarte 'dinamic'?

QUOTE (Mihai @ Mar 23 2011, 10:54 PM) *
Bogdan este un post pe care il inteleg perfect pentru ca sunt intr-o situatie asemanatoare.
Am schimbat 7 joburi in 6 ani ( 3 joburi intr-un singur an) si de fiecare data ma fost intrebat aceleasi intrebari strategice :
1)De ce am plecat ? - la fiecare interviu la fiecare din cei 6 angajatori.
Am spus de fiecare data motivul real si am accentuat ca nu iau o asemenea decizie fara a face o analiza.
Cu exceptia unei singure plecari pe care o regret toate au fost justificate.
Unii nu invata niciodata din greseli

Pe de alta parte acum ma gandesc destul de serios oare ce o sa fac daca imi pierd job-ul .. ma mai angajeaza cineva ?
Argumentul meu este simplu : un job nu reprezinta decat un schimb de servicii .. munca contra bani. Acest schimb se face printr-un acord intre parti (si un contract legal). ORICE parte poate sa renunte oricand la acest acord (multumita acum noului cod al muncii) fara consecinte.

corect. un simplu schimb de servicii. daca cei 3 angajatori pe care i-ai schimbat intr-un an ti-ar pune pe hartie toate cheltuielile pe care ei le-au suportat cu angajarea ta si veniturile pe care le-ai adus... ai fi de acord sa le platesti diferenta pana la profitul la care se asteptau cand te-au angajat? macar pana la un break even?
orice parte poate sa renunte la contract, dar salariatul risca mult mai putin (motiv pt care angajatorul pastreaza eventualele profituri). daca ai schimbat 7 job-uri in 6 ani si eu nu te cunosc, cum pot sa am incredere in tine? poate ca esti un bun profesionist si treci orice test, dar a 2-a zi dupa ce treci de perioada de proba si semnezi contractul permanent descopar ca esti misogin, rasist si lenes. de ce sa risc? nu ai referinte solide dupa 6 joburi? nu ti se pare cam dubios?

Aceasta postare a fost editata de pehash: Apr 19 2011, 01:44 PM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 19 2011, 02:13 PM
Mesaj #3

Guests

pentru pehash
Mda deci se recomanda sa stai la acelasi job mii de ani si sa nu misti in front nu ? Lipsa de initiativa este un dezvantaj cand vine vorba de atitudinea la locul de munca dar un avantaj in timp ce iti faci treaba.

Cu exceptia unui calculator al curentului si al conexiunii internet nu mi s-a dat niciodata mai mult decat salariul negociat si prin negociere eu inteleg ca angajatorul evalueaza si acel celebru timp (care este mult mai mic) in care nu esti productiv.
Perioada de acomodare 1 saptamana-4 saptamani si te asigur ca dupa saptamana initiala eram UP AND RUNNING . La angajare se dadeau teste si astea determinau competenta iar perioada de invatare este fortata in timpul personal (adica nu faci suficient de repede faci overtime ca sa compensezi .. mai mult sau mai putin fortat).
Daca ar fi fost cu adevarat investite 6 luni in pielea mea probabil ca as intelege punctul asta de vedere dar nu cred.
Fazele astea de care zici tu merg la incepatori la primul job care nu isi cunosc valoarea si care stau 1 an si castiga experienta .. nu la cei cu experienta (ma refer aici la programare).
Eu am fost pentru loialitatea fata de 1 angajator pana cand mi-am dat seama ca nu primesc nimic pentru loialitatea asta .. dimpotriva se angajeaza alti oameni in firma cu un salariu identic/mai mare ca al meu si eventual primesc si echipament mai bun. La fel am ajuns in firme in care am luat salariu mai mare decat cei angajati acolo de ani buni .E corect ? Nu cred dar asta e economia de piata capitalista. Eu personal nu pot sa inteleg de ce doar cu demisia pe masa primesc un salariu mai mare(adica semnificativ mai mare) .. e stupid si inutil pentru ca eu personal cand am ajuns la etapa asta e prea tarziu.
Deci investitia firmei in angajati nu este returnata proportional cu durata pe care angajatii o petrec la un loc de munca . Poate ai argumentele tale in acest sens si mi-ar place sa le citesc smile.gif. E clar ca esti de partea cealalta a baricadei.

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- bogdan.lacraru   Sanse de angajare!   Mar 23 2011, 09:33 AM
- - Mihai   Bogdan este un post pe care il inteleg perfect pen...   Mar 23 2011, 09:54 PM
|- - teose   Citeaza (Mihai @ Mar 23 2011, 10:54 PM) B...   Dec 30 2011, 02:07 PM
|- - Viorel   Citeaza (teose @ Dec 30 2011, 02:07 PM) E...   Dec 31 2011, 10:14 AM
- - Gogu   Citeaza (bogdan.lacraru @ Mar 23 2011, 09...   Mar 24 2011, 05:17 AM
|- - Marian din Berceni   Ai dreptate , cu urmatorul amendament: schimbarea ...   Mar 24 2011, 07:06 AM
- - Florian   In primul rand, problema este a invatamantului din...   Apr 19 2011, 12:21 PM
- - pehash   QUOTE (bogdan.lacraru @ Mar 23 2011, 10:3...   Apr 19 2011, 01:43 PM
|- - mihai   pentru pehash Mda deci se recomanda sa stai la ace...   Apr 19 2011, 02:13 PM
|- - olandezu   Citeaza (mihai @ Apr 19 2011, 02:13 PM) ....   Apr 19 2011, 02:59 PM
- - pehash   Cealalta parte a baricadei? Am o oarecare experien...   Apr 19 2011, 03:42 PM
|- - mihai   Citeaza (pehash @ Apr 19 2011, 03:42 PM) ...   Apr 19 2011, 06:38 PM
- - pehash   n-am zis sa ramai nicaieri... poate n-ai citit pre...   Apr 20 2011, 08:35 AM
|- - mihai   Citeaza (pehash @ Apr 20 2011, 08:35 AM) ...   Apr 20 2011, 05:35 PM
|- - Florian   Citeaza (pehash @ Apr 20 2011, 08:35 AM) ...   Apr 21 2011, 10:10 AM
- - pehash   QUOTE (Florian @ Apr 21 2011, 11:10 AM) D...   Apr 21 2011, 10:56 AM
|- - mihai   Citeaza (pehash @ Apr 21 2011, 10:56 AM) ...   Apr 21 2011, 10:26 PM
|- - tsunami   Citeaza (mihai @ Apr 21 2011, 11:26 PM) P...   Apr 25 2011, 08:41 AM
|- - mihai   Citeaza (tsunami @ Apr 25 2011, 08:41 AM)...   Apr 25 2011, 03:56 PM
- - pehash   Este pierdere de vreme sa incerci sa gasesti o mot...   Apr 25 2011, 07:07 PM
- - Vizitator_bogdan.   sunt somer. m-am inscris la un curs de reconversie...   May 5 2011, 08:52 AM
- - Vizitator_bogdan.   am incercat sa gasesc de munca urmarind anunturile...   May 5 2011, 02:21 PM
- - pehash   Bogdan, daca ai sti cu siguranta in acest moment c...   May 5 2011, 04:36 PM
- - ioan   nIMENI NU VA OPRESTE SA VA FACETI PROPRIA AFACERE ...   May 5 2011, 05:20 PM
|- - mihai   Citeaza (ioan @ May 5 2011, 05:20 PM) nIM...   May 5 2011, 06:37 PM
|- - gabi_cernea   Citeaza (ioan @ May 5 2011, 05:20 PM) nIM...   May 6 2011, 10:21 AM
- - Ciprian   Din pacate chestia asta cu schimbatul locurilor de...   May 31 2011, 01:10 PM
- - Vizitator_alina.   voi realizati cata lume e disperata fara un loc de...   Sep 12 2011, 03:04 PM
- - Stefan   Caz real in Romania! nu e vorba de Bucuresti, ...   Sep 14 2011, 09:41 AM
|- - Laur006   Citeaza (Stefan @ Sep 14 2011, 09:41 AM) ...   Sep 14 2011, 09:58 AM
|- - Stefan   Citeaza (Laur006 @ Sep 14 2011, 09:58 AM)...   Sep 14 2011, 02:58 PM
- - Stefan   Si ca o completare. in provincie nu prea gasesti d...   Sep 14 2011, 03:02 PM
- - Vizitator_bogdan.   daca nu ai un CV bun, e greu sa ajungi la un inter...   May 10 2013, 11:58 AM
- - buzoianu   Buna ziua, sant nou pe topic am 43 ani,20 ani vech...   Jul 24 2013, 01:59 PM
- - shopper   Firma recruteaza cumparatori sub acoperire in toat...   Sep 24 2015, 08:04 AM
|- - shopper   Citeaza (shopper @ Sep 24 2015, 08:04 AM)...   Feb 9 2016, 12:32 PM
- - Radiontrupasingle   Salut, Am aplicat la LIDL pt sef vanzari Db, Ph, B...   Apr 14 2016, 02:24 PM
- - Musafir   Citeaza (Radiontrupasingle @ Apr 14 2016, 02...   Apr 14 2016, 04:35 PM

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 05:55 PM