IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

40 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Afaceri MLM , da sau nu?, avon,amway,grave,herbalife,gano,oriflame....etc
Vizitator_pelicanul.
mesaj Dec 1 2008, 09:47 AM
Mesaj #31

Guests

Orice actiune de cumparare a unui produs vandut printr-un sistem sau altul este o actiune voluntara, in totalitate decizia fiecaruia dintre noi.

Este alegerea fiecaruia daca da banii sai la Carrefour, Cora, Metro... sau la Amway, Avon, Zepter...
Daca unora le plac produsele si serviciile Carrefour, probabil ca vor promova Carrefour!
Daca unora le plac produsele si serivciile Amway, au acelasi drept sa promoveze Amway.

Cu ce se alege fiecare in urma acestei promovari, e problema fiecaruia!

Restul reprezinta entuziasmul celor care au avut un beneficiu sau altul de pe urma deciziilor lor precum si frustarile celor care au avut insuccese in acelasi demers de decizie.

Subscriu la cateva din raspunsurile de mai devreme:
1) In orice pardure exista uscaturi! (si asta se aplica chiar ORIUNDE: la birou, la clubul de sport, in afacerile proprii si cu siguranta in MLM-uri!!!)
2) Daca vi se prezinta un MLM in care exista obligatii de volum minim obligatoriu de cumparaturi /luna pentru a fi membru - refuzati politicos si treceti mai departe.
3) Materialele suport TREBUIE sa fie optionale si sa nu conditioneze plata bonusurilor aferente volumului de vanzari. In caz contrar, refuzati politicos si treceti mai departe.

Cumparaturi placute si beneficii maxime! wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Dec 5 2008, 04:29 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Dec 1 2008, 08:49 AM) *
Raspunsul este dat pentru Prostu.

totusi de ce prostu? rolleyes.gif

sunt un tip normal si am o afacere de care sunt foarte multumit si desi nu fac miliarde si nu am 'libertatea financiara' inca nu imi pun probleme de genul asta. Am o afacere reala cu angajati reali cu taxe si tot tacamul . Am prieteni reali si relatii bune cu toata lumea in general. Vand un produs bun si imi respect furnizorii si clientii in egala masura iar asta imi asigura continuitatea. Recent o cunostinta de a mea ,de fapt un fost prieten ,a intrat intrun mlm .De atunci a incercat in toate modurile posibile sa ma convinga despre aventajele produselor lui incat am inceput sa-l evit tocmai pentru a nu ajunge sa-i spun verde in fata ce parere am despre atitudinea lui.A inceput sa-mi dea lectii de afaceri desi el nu a avut o afacere in viata lui si nu oboseste sa-mi spuna ca el va obtine libertatea financiara in timp ce eu voi muncii ca prostul.Imi pare rau pentru el ca era chiar un baiat ok insa de cand a inceput sa ma agaseze am renuntat la el. Deja au trecut 2 luni de cand nu ne-am vazut si intamplator sau nu am auzit ca mai multe persoane din cercul nostru de prieteni au inceput sa-l evite pentru acelas motiv. Eu sunt de parere ca el nu a reusit nici pe departe sa evolueze cit pretinde ca a evoluat insa are sustineri din partea grupului in care a intrat si probabil ca e invrajbit impotriva celor care nu accepta sistemul. Imi dau seama ca daca ar fi lucrat pentru el ajungea mult mai realizat din toate punctele de vedere insa asa mi-e teama ca undeva o sa fie surprins ca viata ce si-o construieste e cam instabila.Mi-e teama pentru el insa de cand am inceput sa am pareri negative despre afacerea lui cred ca si el m-a evitat si de aceea nu ne intalnim. Eu cred ca el este folosit de sistem mai mult decat sa fie ajutat de acest sistem in care a intrat si din cauza asta am propus subiectul asta ca sa divulg anumite secrete ce nu prea le spune nimeni celor care intra acolo. Daca e fericit e treaba lui insa mie mi se pare ca e mai mult vrajit decat fericit. A scapat termene de genul 'AS' si nu mai stiu exact cum le zicea celor care fac doar o tranzactie si apoi nu iau nimic dar m-a frapat foarte tare ca el se considera AS pentru ca asa i-au zis colegii lui. As in ce????
oricum m-a enervat crunt modul in care mi-am pierdut acest prieten si ce aia am deschis subiectul.

p.s. nu am vrut sa manipulez pe nimeni insa am vreut sa se vada si kcatul afacerii respective si acum cind in sfarsit am vazut un raspuns de la un mlm-ist echilibrat ma bucur ca au si astfel de oameni printre ei ca poate o sa-i intalneasca si fostul meu prieten.

multa bafta!

+Quote Post
bestwork
mesaj Dec 9 2008, 09:07 AM
Mesaj #33

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 9-December 08
Utilizatorul numarul: 5 185

Marturisesc de la inceput ca sunt un mlm-ist. M-am inscris in afacere in 21 august 2007 insa a trebuit sa treaca mult timp pana m-am deprins cu toate metodele de lucru. Acum am acumulat experienta si le pun la dispozitie mai multe unelte in aceasta afacere tuturor celor care doresc sa se inscrie prin mine, asadar lor le e mai usor sa treaca prin etapele de formare. Am un site.
Eu nu am inscris nici un prieten, nici o cunostinta in afacere. Nu ar fi un lucru rau sa o fac insa vreau sa scot in evidenta ca nu toti mlm-istii isi strica relatiile cu prietenii. Practic prietenii mei si rudele mele nici nu prea stiu cu ce ma ocup. Aspectul acesta l-am spus ca o paranteza. Eu nu incerc sa conving pe nimeni sa intre in afacerea mea, am un site, cei care vor sa se inscrie sunt bine primiti. De fapt cand ma intreaba cineva care vrea sa se inscrie despre cum merge afacerea, ii spun mai mult aspectele negative. E transparenta totala, nu am secrete de dezvaluit abia dupa inscriere. Firma este o firma serioasa, internationala, si ma plateste luna de luna. Nu-mi ia nici macar un cent din banii care mi se cuvin.
Eu am o parere buna despre sistemul mlm atata timp cat acesta nu devine schema piramidala. Am explicat in siste-ul meu cum functioneaza mlm-ul. Exista un produs, toti stiu de la inceput cat costa, nimeni nu te obliga sa aduci noi oameni in afacere. E ca si cum ai cumpara produsul de oriunde din alta parte, dar daca vrei ai optiunea sa faci si bani din asta, vanzandu-l altora. Afacerea pe care o promovez se deosebeste cu totul de Delphin de exemplu care e o escrocherie imensa.
Sunt o persoana cat se poate de morala si nu as accepta nici o secunda sa racolez pe cineva intr-un sistem despre care stiu ca e rau.
GDI chiar functioneaza si pot dovedi oricui asta. Va astept in echipa mea, tocmai ne-am lansat pe international. Succes tuturor!

+Quote Post
Flo.ro
mesaj Dec 9 2008, 12:24 PM
Mesaj #34

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 23-July 08
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 1 974

Un MLM-ist spunea mai 'nainte: "daca nu lucrez pentru oamenii mei din retea=0 bonus".

Pe de alta parte, la toate prezentarile MLM-iste ti se predica "libertatea financiara", faptul ca la un moment dat nu va mai trebui sa muncesti si vei putea sa-ti atingi visele.

Mi se pare putin schizofrenica abordarea subiectului.
MLM-ismul te lucreaza la idealuri, la dorinte: toti ne dorim succes, toti ne dorim independenta financiara, toti ne dorim sa traim bine alaturi de familie si prieteni. MLM-ismul iti spune ca "si tu poti ajunge acolo, e simplu!" Si iti spune ca trebe sa tragi din greu ca sa ajungi acolo.
Dar nu iti spune care e punctul terminus. Veti zice ca e diferit la fiecare om. MLM-ismul nu iti spune cum iti dai seama cand il atingi. MLM-ismul nu stie de pensionare. Este o spirala fara sfarsit, in care nu exista "acolo".
Cati dintre MLM-isti si-au stabilit obiective concrete, masurabile ? Cati si-au planificat activitatea pe urmatorul an ? Cati stiu cand se vor opri ?

Am prezentat cele de mai sus ca sa va creez imaginea unui soricel alergand perpetuu intr-o roata. Dar mai exista un punct de vedere: Kyiosaki.

Oamenii care intra intr-un MLM [de obicei] isi sacrifica relatiile personale pe altarul afacerii, ca si prietenul celui care a initiat threadul; lucrul asta, pentru unii, e ceva rau (de exemplu, initiatorul threadului).
Insa cred ca sunt oameni pentru care nu-i neaparat ceva rau. Exista oameni de varsta tatalui meu (~55 de ani) ce au fost toata viata lor angajati, traind de la salar la salar, care si-au planificat viata in functie de "postul" ce le-a fost repartizat, care sunt extaziati de promisiunile unui partid de stanga, si care de 15 ani asteapta pensionarea ca si cum ar fi orgasmul final al vietii lor. Pentru acesti oameni, MLM-ismul cred ca ar fi un pas inainte.
Pentru initiatorul threadului, ar fi un pas inapoi.
Concluzia mea e ca MLM-ismul poate fi si bun si rau, depinde de fiecare. Dar cert e ca o doza sanatoasa de brainwashing exista in toate retelele MLM. unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Dec 9 2008, 04:44 PM
Mesaj #35

Guests

Total de acord cu flo,sistemul mlm poate ajuta anumiti oameni atat timp cat nu este tratat decat ca o afacere.
Deviant este atunci cand tinde sa-ti acapareze intreaga viata,inclusiv relatiile cu propria familie.
In mlm poti avea succes sau nu (desi rata reala de succes este undeva spre 0,5%) dar legaturile de sange odata rupte,e foarte greu sa mai revii...

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Dec 9 2008, 04:46 PM
Mesaj #36

Guests

Si inca ceva:tare mi-e teama ca in acest gen de afacere nu exista punct terminus...

+Quote Post
Vizitator_Maria.
mesaj Dec 9 2008, 08:27 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (prostu' @ Dec 5 2008, 04:29 PM) *
sunt un tip normal si am o afacere de care sunt foarte multumit si desi nu fac miliarde si nu am 'libertatea financiara' inca nu imi pun probleme de genul asta. Am o afacere reala cu angajati reali cu taxe si tot tacamul . Am prieteni reali si relatii bune cu toata lumea in general. Vand un produs bun si imi respect furnizorii si clientii in egala masura iar asta imi asigura continuitatea. Recent o cunostinta de a mea ,de fapt un fost prieten ,a intrat intrun mlm .De atunci a incercat in toate modurile posibile sa ma convinga despre aventajele produselor lui incat am inceput sa-l evit tocmai pentru a nu ajunge sa-i spun verde in fata ce parere am despre atitudinea lui.A inceput sa-mi dea lectii de afaceri desi el nu a avut o afacere in viata lui si nu oboseste sa-mi spuna ca el va obtine libertatea financiara in timp ce eu voi muncii ca prostul.Imi pare rau pentru el ca era chiar un baiat ok insa de cand a inceput sa ma agaseze am renuntat la el. Deja au trecut 2 luni de cand nu ne-am vazut si intamplator sau nu am auzit ca mai multe persoane din cercul nostru de prieteni au inceput sa-l evite pentru acelas motiv. Eu sunt de parere ca el nu a reusit nici pe departe sa evolueze cit pretinde ca a evoluat insa are sustineri din partea grupului in care a intrat si probabil ca e invrajbit impotriva celor care nu accepta sistemul. Imi dau seama ca daca ar fi lucrat pentru el ajungea mult mai realizat din toate punctele de vedere insa asa mi-e teama ca undeva o sa fie surprins ca viata ce si-o construieste e cam instabila.Mi-e teama pentru el insa de cand am inceput sa am pareri negative despre afacerea lui cred ca si el m-a evitat si de aceea nu ne intalnim. Eu cred ca el este folosit de sistem mai mult decat sa fie ajutat de acest sistem in care a intrat si din cauza asta am propus subiectul asta ca sa divulg anumite secrete ce nu prea le spune nimeni celor care intra acolo. Daca e fericit e treaba lui insa mie mi se pare ca e mai mult vrajit decat fericit. A scapat termene de genul 'AS' si nu mai stiu exact cum le zicea celor care fac doar o tranzactie si apoi nu iau nimic dar m-a frapat foarte tare ca el se considera AS pentru ca asa i-au zis colegii lui. As in ce????
oricum m-a enervat crunt modul in care mi-am pierdut acest prieten si ce aia am deschis subiectul.

p.s. nu am vrut sa manipulez pe nimeni insa am vreut sa se vada si kcatul afacerii respective si acum cind in sfarsit am vazut un raspuns de la un mlm-ist echilibrat ma bucur ca au si astfel de oameni printre ei ca poate o sa-i intalneasca si fostul meu prieten.

multa bafta!

Am citit toata dezbaterea pe tema MLM-ului din cauza unui membru al familiei mele care a intrat in acest 'sistem' acum vreo cinci ani si pare ca nu mai vede nimic altceva. Din fericire nu a renuntat la serviciul normal (inca). Desi este o persoana inteligenta, rationala, cu un serviciu cu mari responsabilitati, de cand s-a asociat cu MLM, parca a devenit spalat pe creier... si de nerecunoscut. Am avut si eu 'onoarea' sa fiu invitata acum muuulti ani la acea intalnire care 'imi va schimba viata', si am ramas cu o asemenea impresie de penibil ca nu mi-a mai trebuit vreodata... Ceea ce nu mi-a placut de la inceput a fost avertizarea ca vor fi multi oameni - mai ales familia - nu vor fi de acord cu acest sistem, fiindca de fapt "ei incearca sa-i traga in jos pe afaceristii MLM", si ca, in general, sunt invidiosi pe potentialul tau catig si iti vor raul. Asta mi-a ridicat semne de intrebare, ca daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.

Intr-un fel ii inteleg pe cei care ajung legati de acest sistem. Se pune accent si se exploateaza sentimentul de apartenenta, prin toate seminarele si 'intalnirile de afaceri' in care devii "parte dintr-un grup al afaceristilor". O fii chiar asa? O sa se bea sampanie cot la cot cu Gates si Trump???? Tare mi-e ca nu. Dar, ca sa evit o ruptura totala cu aceasta persoana (care mi-e parinte), am incercat sa ma pun in pielea persoanei, si am ajuns la urmatorul scenariu:

"Ma cheama X si muncesc din greu la o agentie nationala si castig muuult mai putin decat ar trebui pentru pregatirea mea profesionala, si singurul meu venit peste 10-12 ani va fi o amarata de pensie. O cunostiinta de-a mea imi povesteste despre acest sistem minunat, cu niste produse minunate care pot aduce un profit nemaipomenit. Tot ce ar trebui eu sa fac va fi sa prezint aceste produse minunate si acest sistem minunat unor prieteni, la fel de deschisi la minte ca mine, si totul se va rezolva de la sine. IN PLUS, mi se va oferi oportunitatea de a participa la niste seminarii care imi vor arata calea (platite, ce-i drept, dar ce conteaza cand voi invata cum sa ma dezvolt si sa-mi maximizez potentialul ca om, atat in viata profesionala, cat si cea personala, etc, etc). Suna bine si frumos.

Incep deci sa ma duc la seminare, sa cumpar produse (ca tot am nevoie de detergent, pasta de dinti, de ce sa iau de la Cora cand pot sa iau de aici - e ca si cum as investi in propria me afacere, nu?) si incerc sa promovez acest sistem fiindca este minunat si nu imi pot inchipui ca cineva inteligent nu ar vrea sa se asocieze. La seminarele astea la care ma duc, vin niste oameni destepti, care ne povestesc experienta lor si ce mult au reusit in acest sistem. Din cand in cand ni se vorbeste de cei care au parasit MLM-ul; sunt ratati, lenesi si invidiosi - altfel nu se poate explica faptul ca nu au reusit sa ajunga departe in acest sistem perfect. Fac parte dintr-un grup al oamenilor "reusiti", ne intalnim des, am devenit chiar prieteni cu unii. Ce-i drept, prietenii de dinainte par a nu mai fi la fel de interesanti... astia noi sunt cam ca mine, au aceleasi idealuri, dorinte, viziune asupra vietii, fac parte dintr-un grup de oameni la fel ca mine.

Cineva din familie m-a sfatuit, cand am ales sa intru in acest sistem, sa imi dau un timp limita si dupa aia sa evaluez daca mai are rost sa continui sa imi pun energia si banii in MLM... Mi s-a parut corect si logic. Au trecut ani de la acea data-limita si pe masura ce se apropie, imi dau seama ca de fapt daca nu reusesc, e din cauza ca nu am perseverat, e in totalitate vina mea. Ca doar ni s-a demonstrat logic ca acest sistem care imi va asigura venituri si dupa ce ma opresc din munca. Nenumarati oameni (multi veniti din America, deci aia care stiu!!!) mi-au demonstrat ca puterea de a reusi e doar in mainile mele, si daca renunt, e doar din vina mea, ca as fi un ratat... Deci nu pot sa ma las de asta... plus ce ar zice noii mei prieteni?! Asadar nu pot decat sa ma straduiesc din ce in ce mai tare, sa dau ma multi bani fiindca voi birui, pana la urma!"

Cam asa cred eu ca s-a intamplat... Orice argument logic a picat, fiindca li s-a spus ca vor intamina rezistenta mai ales din parte familiei! Am incercat si eu produsele-minune. Teoretic, ar fi mai bune decat orice Vichy, Creme de la Mer, etc... Cum as putea critica ceva ce nu am folosit, nu? Doar "vin" din America... Primul si ultimul rimel incercat, "hipo-alergenic", mi-a creat o rectie alergica atat de puterica, ca a trebuit sa imi pun gheata peste ochi pentru cateva ore ca sa reduca din efect!!! Pasta de dinti, la fel ca oricare alta, dar mult mai scumpa.

In fine, asta e, nu cred ca merita o ruptura in familie pentru atata lucru... De cate ori vorbim, subiectul este ocolit cu atentie, iar eventuala referire la vreun produs e urmat de o tacere usor stanjenitoare. Nu pot decat sa sper ca la un moment dat, aceasta perioada va trece si acest parinte al meu isi va indrepta energia spre ceva mai constructiv, dar timpul trece si nimeni nu devine mai tanar. Ce ma doare de fapt este de potentialul pierdut. Daca si-ar fi investit timpul si energia in consultanta (fiindca pregatirea profesionala -inca- ii mai permite), ar fi fost mult mai bine. Dar cine stie...

+Quote Post
Vizitator_IonCan.
mesaj Dec 9 2008, 09:17 PM
Mesaj #38

Guests

Nu vad de ce MLM este mai rau decat alte moduri de vanzare a unor produse. Daca ne gandim la drumul produselor de la iesirea din fabrica pana cand ajunge la consumatorul final, totul e foarte simplu: cineva cumpara de la fabrica ( Depozit Engros, organizatia MLM etc) care la randul lor fie vand la structuri mai mici precum depozite regionale, magazine sau structuri din MLM samd pana cand se ajunge la cumparatorul final. Diferenta dintre pretul de fabricare si pretul care la platit consumatorul final se va impartii la intermediari. Daca acuzi ca cei din structurile superioare ale MLM fac bani ar trebui sa realizezi ca si cei din Depozitele Engros fac la fel de mult daca nu mai mult.
La MLM e important cum se calculeaza castigurile in structura piramidala, care sunt procentele si formulele de calcul.
Din puctul de vedere al consumatorului, atata timp cat produsul e autentic, ce conteaza ca il cumperi de la un agent de sale pe baza de comision sau de la un agent MLM. Ce conteaza e sa ai un pret cat mai bun la un produs de calitate echivalenta.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Dec 9 2008, 11:37 PM
Mesaj #39

Guests

sincer, ca si cumparator, prefer sa ma duc la supermarket sau alimenara sa iau un produs decat sa ma bata nu stiu care la cap ca x produs MLM e cel mai bun si ca e adus direct din america sau mai stiu eu de unde.

apropo de MLM, sa va povestesc o faza smile.gif) ma duc la real la cumparaturi, si dupa ce le fac, cumparaturile, chiar dupa ce ies de la casa, vine o doamna la mine cu un cosulet ca sa extrag un bilet. Sa vezi trategie de de marketing. si eu in gandul meu zic, o fi o promotie ceva de la real pentru cumparatori si trag beletu.

Pfua!!! Castigator!!! Vai de capu meu...dar ce am castigat? Pai ati castigat un parfum nu stiuu de care. Pai da parfumu tanti! AAA..pai e gratuit dar mai trebuie sa platiti nu stiu ce ca e la pachet cu mai multe produse. smile.gif)))

Si deci doamna nu era de la real, era o firma, MLM, care aburea pe acolo lumea si fac pariu ca toate biletelele erau gastigatoare. Super tare smile.gif)) Hai pa! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Dec 10 2008, 03:53 PM
Mesaj #40

Guests

Maria,exact asta am vrut sa spun.La tine in familie e totusi un caz fericit,cunosc cazuri in care familiile s-au despartit dupa ani de zile de convietuire din cauza acestei "afaceri"...

+Quote Post
Vizitator_guess_my_star.
mesaj Dec 10 2008, 04:52 PM
Mesaj #41

Guests

avon nu e MLM deoarece a incalcat una din conditiile de MLM, este vorba de publicitate. Conform normelor MLM, nu are voie sa-si faca publicitate, si toti am vazut reclame la televizor la produsele lor. Prin acest fapt ei incalca conditiile de MLM.

Intr-adevar, din acest gen de afaceri se scot bani buni, dar si acestia nu vin asa fara pic de munca, daca va imaginati ca o sa stati toata ziua cu fundul pe scaun sa asteptati sa pice banii din cer, asteptati degeaba! Trebuie sa aduceti alti oameni, care sa aduca la randul lor alti oameni...

P.S. Sa incercati nu va strica! wink.gifwink.gifsmile.gifbiggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Dec 10 2008, 09:19 PM
Mesaj #42

Guests

Mai nou,multe companii mlm recurg la reclama...De fapt e o intoarcere ciudata la principiile comertului clasic a acestor companii mlm mari cand isi dau seama ca piata e saturata.
Vezi cazul Amway cu reclama la Nutrilite si cu articolele alea penibile platite in ziarele economice.
Avon a incalcat mai grav un alt principiu mlm,si anume insasi ideea de mlm,vanzarea directa.Produsele avon se vand de mult timp la taraba ca orice produs chinezesc din Europa...

+Quote Post
Vizitator_nxn.
mesaj Dec 19 2008, 09:39 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (prostu' @ Sep 24 2008, 08:44 AM) *
[quote name='enemgabriel' date='Sep 13 2008, 05:54 AM' post='3612'
Multi oameni isi petrec intreaga viata in compania celor care ii trag inapoi din punct de vedere financiar.
O intrebare pe care ar fi bine sa v-o adresati este: Compania in care lucrez si oamenii cu care imi petrec timpul sunt dedicati imbogatirii mele?Sau sunt mai degraba interesati ca eu sa continui sa lucrez din greu?
Reply With Quote

Cam asta incerc si eu sa inteleg : care dintre afaceri tip mlm sunt benefice pentru inteligenta oamenilor si ajuta intradevar la o crestere reala a individului si care doar spala creiere si se folosesc de oameni abuziv. Multi invata sa manipuleze insa exista cineva care controleaza situatia si stabileste niste limite?

am fost abordat de astfel de persoane care sunt convinsi ca este "afacerea secolului" si ajung chiar sa te considere fraier ca nu te bagi desi tu poti castiga de 10 ori mai mult ca ei cu afacerea proprie. Stau si ma intreb .....cine si-a batut joc de ei? pentru ca eu cu siguranta i-am taiat de pe lista de prieteni mai ales cind am vazut ca baga pe gat produsele tuturor cunoscutilor prin specula eomotionala.

NU INCERCA SA INTELEGI FARA SA STI DESPRE CE ESTE VORBA.
INCEARCA SA TE INFORMEZI INTAI.DUPA CARE POTI ALEGE CE TI SE POTRIVESTE.
http://www.rodsa.ro/members.htm http://www.mlm.ro/

+Quote Post
Vizitator_NXN.
mesaj Dec 19 2008, 09:53 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (guess_my_star @ Dec 10 2008, 04:52 PM) *
avon nu e MLM deoarece a incalcat una din conditiile de MLM, este vorba de publicitate. Conform normelor MLM, nu are voie sa-si faca publicitate, si toti am vazut reclame la televizor la produsele lor. Prin acest fapt ei incalca conditiile de MLM.

Intr-adevar, din acest gen de afaceri se scot bani buni, dar si acestia nu vin asa fara pic de munca, daca va imaginati ca o sa stati toata ziua cu fundul pe scaun sa asteptati sa pice banii din cer, asteptati degeaba! Trebuie sa aduceti alti oameni, care sa aduca la randul lor alti oameni...

P.S. Sa incercati nu va strica! wink.gifwink.gifsmile.gifbiggrin.gif

DAR DE UNDE STII TU DESPRE ,,CONDITIILE DE MLM" ?
CONFORM CAROR ,,NORME MLM" NU ARE VOIE SA-SI FACA PUBLICITATE ?

DACA TOT NE INDEMNI SA INCERCAM,SPUNE-NE SI NOUA CE STII TU SI NOI NU STIM.

+Quote Post
Vizitator_NXN.
mesaj Dec 19 2008, 10:09 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (vlad @ Dec 10 2008, 09:19 PM) *
Mai nou,multe companii mlm recurg la reclama...De fapt e o intoarcere ciudata la principiile comertului clasic a acestor companii mlm mari cand isi dau seama ca piata e saturata.
Vezi cazul Amway cu reclama la Nutrilite si cu articolele alea penibile platite in ziarele economice.
Avon a incalcat mai grav un alt principiu mlm,si anume insasi ideea de mlm,vanzarea directa.Produsele avon se vand de mult timp la taraba ca orice produs chinezesc din Europa...

PRODUSELE MAI MULTOR COMPANII MLM (NU NUMAI AVON ) PE CARE LE VEZI TU PE TARABE,NU SANT PUSE IN VANZARE IN FELUL ACESTA DE CATRE COMPANIA PRODUCATOARE.ESTE TREABA FIECARUIA CUM INTELEGE SA FACA ACEST LUCRU (MLM),DAR MAI TRIST ESTE CA CINEVA NU A INSTRUIT CORESPUNZATOR PERSOANA RESPECTIVA PENTRU A NU SE AJUNGE AICI.

APROPO !
DACA NU STIAI,AVON PERMITE VANZAREA PRODUSELOR SALE IN MAGAZINE (TARABE) DE CATRE PERSOANE JURIDICE INREGISTRATE CA REPREZENTANTI AVON,CU CONDITIA CA ACESTIA PE LANGA RESPECTAREA UNOR REGULI DE ETICA ,SA FIE INREGISTRATI FISCAL SI SA-SI PLATEASCA IMPOZITELE SI TAXELE AFERENTE ACTIVITATII PE CARE O DESFASOARA.

+Quote Post
Vizitator_cornerro.
mesaj Dec 19 2008, 11:40 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Razvan @ Sep 5 2008, 09:30 AM) *
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

Razvane, poate ca esti un economist cu multa experienta, dar ai facut facultatea la "seral din cand in cand" si tii contabilitatea la Coop Mestesugareasca din Corbasca.Inainte de a recomanda altora sa citeasca to felul de ineptii scrise de alti rataciti in ceata tranzitiei intre sistemele economice, ar fi trebuit tu insuti sa mergi la radacina fenomenului si sa-l intelegi de la cei care i-au pus bazele. Daca in USA MLM-ul functioneaza de peste cinci decenii si respectiva uniune de state iti spune ceva din punct de vedere economic (mai ales in comparatie cu "elitistul" stat pe care il servesti tu cu intreaga ta competenta experimentata) poate ca ar fi fost cazul sa te scarpini in cel mai de seama punct al crestetului tau si sa te intrebi "De ce,oare?Imi scapa ceva sau poate e pe undeva o dunga care nu ma lasa sa trec?".Evident, in caracteristicul stil al romanului rupt in fund, ti-a fost mai simplu sa treci la "mistocareala", fiindca umorul e o arta si se tine departe de autosuficienti.
Doar cateva scurte precizari:
- ia un DEX si vezi ce e aia "secta" (eventual, ia un DEX si vezi ce e ala DEX)
- nimeni nu ia bani intr-un MLM numai pentru ca aduce oameni noi in retea.Ar insemna ca el sa fie initiat si condus de un alt specialist cu experienta...Ati fost mai multi de unul in anul tau la facultate?
- "Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) Poti vinde IN PRACTICA multe produse oricui. Nu vinzi NICIODATA unui membru al "sectei";ala isi cumpara singur.
-"...este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit..."- Ca sa iti rezolvi singur aceasta elucubratie, poti folosi motorul de cautare Google, nefiind nevoie sa citesti ceva mai complicat.Trecand peste aberatia semantica a alaturarii tale finito-infinite, la care nu vei gasi talmacire decat in cartile de "Pacalici", ai putea afla rapid ca schema piramidala este caracterizata prin ABSENTA UNUI PRODUS CARE SA FACA OBIECTUL SCHIMBULUI COMERCIAL.Fiindca ai pomenit de Caritas, o sa primesti nota zece daca vei reusi sa provoci in mentalul tau experimentat o alaturare potrivita de termeni.
-"...dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf." Stimate doctor docent, in comertul clasic suntem TOTI avantajati din punct de vedere financiar sau numai patronii de magazine? Societatea,in general, este formata din oameni bogati si mai exista o subcategorie sociala alcatuita din saracitii MLM-urilor, atrasi acolo de oameni meschini pentru a le fura averea stransa in ani si ani de cumparaturi facute in clasicele mall-uri si bacanii??? Domnule docent, daca dumneavoastra doriti sa cumparati pasta de dinti "Colgate" platind si pretul extrem de piperat pe care afaceristii din publicitate il solicita pentru reclamele lor adeseori stupide si la fel de enervante ca si abordarile unor MLM-isti cu exces de zel - dar in aceeasi pana de bun simt, atunci nu aveti decat sa o faceti. Dar lasati-ma si pe mine sa cumpar o crema de categoria a doua de la Avon, de pilda, daca imi face mie bine la piele, pe care sa nu mai platesc si adaosurile comerciale multiple (sau, daca exista un echivalent in structura de pret, atunci sa stiu ca acesta intra in buzunarul unui om obisnuit, ca si mine). Si daca doreste si vecinul meu sa cumpere una, e in regula; pielea lui se va simti si ea bine iar impozitul pe vanzare se va duce la stat. Daca vreun MLM-ist va scoate prea rau din sarite, trantiti-i usa in nas, asa cum si eu schimb canalele atunci cand intra sasaita din reclamele platite cu bani grei ca sa ne spuna ca samponul X (care ne face matreata) nu ne face, de fapt, matreata.In cazul din urma castiga gras nu doar cei din varful piramidei ci NUMAI CEI din varful piramidei.Expertii in economie precum si restul lumii se aleg cu banii dati, cu un par normal de curat dar cu o avere considerabila de matreata.Vi se pare muuuuuult mai bine decat la MLM,nu-i asa don' expert?
Una peste alta, imi pare rau ca specialistii din Romania nu numai ca nu sunt la nivelul viitorului - daca imi permiteti o exprimare mai poetica - dar nu sunt nici macar la nivelul trecutului. Pentru ca in societatile civilizate si prospere,repet, MLM-ul are o mare vechime.

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Dec 20 2008, 07:40 AM
Mesaj #47

Membru veteran

Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Citeaza (cornerro @ Dec 19 2008, 11:40 PM) *
- Ca sa iti rezolvi singur aceasta elucubratie, poti folosi motorul de cautare Google, nefiind nevoie sa citesti ceva mai complicat.Trecand peste aberatia semantica a alaturarii tale finito-infinite, la care nu vei gasi talmacire decat in cartile de "Pacalici", ai putea afla rapid ca schema piramidala este caracterizata prin ABSENTA UNUI PRODUS CARE SA FACA OBIECTUL SCHIMBULUI COMERCIAL.Fiindca ai pomenit de Caritas, o sa primesti nota zece daca vei reusi sa provoci in mentalul tau experimentat o alaturare potrivita de termeni.

Iarta-ma ca ma bag in expunerea ta, insa gresesti. Exista gramada de scheme piramidale in care exista produs care face obiectul schimbului comercial. Produsul in cauza poate fi bine-mersi o bucata de hartie pe care scrie "sa fii sanatos".
Citeaza
Una peste alta, imi pare rau ca specialistii din Romania nu numai ca nu sunt la nivelul viitorului - daca imi permiteti o exprimare mai poetica - dar nu sunt nici macar la nivelul trecutului. Pentru ca in societatile civilizate si prospere,repet, MLM-ul are o mare vechime.

Si-n aceleasi societati cam toate MLM-urile au ajuns in justitie pentru frauda, schema piramidala, samd.
E libertate si democratie, poti sa faci ce vrei tu - cata vreme e legal.

+Quote Post
Vizitator_RP.
mesaj Jan 4 2009, 09:19 AM
Mesaj #48

Guests

Salut la toata lumea si La Multi Ani!
Nu sunt inscris in nici un MLM, am o afacere proprie si vreau sa spun urmatorul lucru: Nu sunt nici impotriva , nici contra la aceste sisteme. Treaba e simpla: daca te regasesti in asa ceva, atunci fa-o. Daca nu, nu are rost sa-ti mai bati capul cu tot felul de intrebari.
Nici eu nu sunt de acord cu insistenta unora care incearca mereu sa-ti demonstreze faptul ca e cea mai tare afacere...etc. Padure fara uscaturi nu exista.
Oricum legat de Amway, se plateste bine si produsele lor sunt bune. Sunt consumator. Si sincer sa fiu daca nu descopeream niste carti pe care mi le-a dat N21 legat de afaceri si bani, poate ca nu eram in stare sa am o afacere proprie. N-a fost nimeni din familie de la care sa invat, a trebuit sa citesc carti si sa invat de la altii care au afaceri.
Eu merg pe ideea: ''Nu sa faci ceea ce-ti place, ci sa-ti placa ceea ce faci".
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_RP.
mesaj Jan 4 2009, 12:02 PM
Mesaj #49

Guests

Sunt si oameni de calitate in aceste sisteme. Acei oameni pur si simplu le prezinta acel sistem altora si daca vor bine, daca nu, multa sanatate si ramanem prieteni. . Majoritatea, insa, duc o politica agresiva, insistentze, telefoane, de imi vine sa le dau cu ceva in cap, de parca au descoperit adevarul absolut. Te trateaza de parca, daca nu faci ca ei, nu faci bine.
Este o vorba : "Respecta-ti aproapele" si mai ales respecta-i alegerea.
Daca omu' nu vrea, la ce-l mai stresezi atata? Daca el e bucuros cu ce are si se simte multumit in legea lui, la ce mai vii tu sa-i explici ca de fapt tu esti pe calea cea buna si el nu? Toti intelegem fericirea in felul nostru. Unii vor bani,calatorii si lux, altii vor o gradina cu zarzavaturi si flori in spatele unei case.
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_ali baba si cei 40 de senatori.
mesaj Jan 4 2009, 01:17 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Afaceri MLM , da sau nu?

Nu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 4 2009, 01:58 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (prostu' @ Nov 19 2008, 11:22 AM) *
p.s. Anumiti mlm-isti au distrus si otravit discutile de pe forum curteaveche.ro cu parerea lor de ...

Curteaveche.ro ? da, activa acolo o fanatica, o moldovanca din focsani. Care sustinea ca-si iriga plantatia de capsuni cu apa reziduala din spalarea cu sa8 ( detergentul minune dela amway), si ca in felul asta obtine 2 recolte pe an...

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Jan 5 2009, 04:46 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (nxn @ Dec 19 2008, 09:39 PM) *
NU INCERCA SA INTELEGI FARA SA STI DESPRE CE ESTE VORBA.
INCEARCA SA TE INFORMEZI INTAI.DUPA CARE POTI ALEGE CE TI SE POTRIVESTE.
http://www.rodsa.ro/members.htm http://www.mlm.ro/

?????
PE TINE chiar te-a facut praf avon asta de ai ajuns sa urli la oameni pe net?

de ce crezi ca vreau sa inteleg sau ca vreau sa incerc o astfel de "afacere"?

nu ma intereseaza ce vindeti ,de unde vine,cit e reducerea,cit castig daca cumpar de la voi si nici nu vreau sa ma informez pentru ca deja am decis ca nu imi plac "afacerile"asta si produsele lor chiar daca sunt bune as prefera sa le cumpar la magazin. Nu-mi place balacareala,negocierea si socializarea visatorilor neimpliniti si nici nu vreau sa mai fiu niciodata invitat la astfel de "oportunitati de afaceri" in viata mea.
Iti multumesc pentru intelegere desi nu sunt sigur ca ai inteles.

Respecta oamenii si vei castiga in timp mai mult decat orice reducere,oferta sau megacastig .
Am o vorba- IN GENERAL TOT CE E LA OFERTA E M..., pentru restul exista munca si mastercard.
SANATATE!

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 6 2009, 05:13 AM
Mesaj #53

Guests

Salut,

Fara sa vreau am avut si am de-a face cu o companie MLM. Din ce am observat s-au spus multe chestii adevarate dar si citeva erori.

- asa cum s-a mai zis bani multi fac cei din virf indiferent de sistem. Este posibil sa nu ajungi niciodata in virf dar exista speranta wink.gif
- este gresita ideea ca nu inveti nimic, in general inveti sa vinzi un produs, si fie ca vinzi o pasta de dinti sau o casa e cam la fel, difera comisionul.
- este gresita ideea ca nu poti sa sfirsesti prin a avea propria afacere, am vazut cum leader-i avind enorm de multi oameni sub ei care au plecat cu toata ramura deschizindu-si biz-ul lor. (de fapt al leaderului dar orisicit se poate)

- iluzia comisionului e un fenomen interesant... daca ii dai omului comision devine scalvul serviciului. Am vazut oameni muncind ca disperatii pe $5 pe ora ca sa ajunga la $7 pe ora cu comision cind daca cautau un pic gaseau un job fara comision cu $9 pe ora.

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Jan 6 2009, 02:44 PM
Mesaj #54

Guests

Ieri am vazut o reclama la oriflame pe tv ca vezi doamne ne-a oferit o clipa de liniste si ne provoaca sa-i urmarim si pe viitor. Cred ca toate mlm-urile sunt in kakaoo mare la ora actuala si se cam zbat ca au scazut veniturile de cand cu criza asta de doi lei. Incepe sa pice lozinca aia cu produse extraordinar de bune incat nu au nevoie de reclama.

Fiti atenti,e doar inceputul ...........

+Quote Post
Vizitator_ereticu.
mesaj Jan 12 2009, 07:24 PM
Mesaj #55

Guests

Din cate am citit pe net in doar cateva minute deja mi-am facut o parere despre mlm.Dupa caritas,secta delfinilor(pentru cine nu stie sa dea cautare pe net),mlm nu este altceva decat un joc piramidal.Membrii sau sectantii nici nu stiu cum sa-i numesc nu iti ofera practic nici o informatie clara(bla bla bla pauza o sa castigi..bla bla bla o sa avansezi...iarasi pauza) despre activitatea in sine ci iti insira niste prostii frumos spuse,gandite in maniera de a-ti lua ochii.Acesti oameni fara scrupule,profita de nevoia naturala a omului de a-si castiga existenta.Chiar azi am fost contactat de un membru pe mail ,nici nu a avut curajul zic eu sa ma sune(poate s-a temut ca nu-i tine vrajeala la telefon).Sunt curios acum ce o sa-mi raspunda ,ca i-am zis ca sunt interesat de oferta smile.gif .Pentru inceput ai nevoie cica de 15 euro (pliante,10 euro produse la alegere,ca sa vedeti cat de buni sunt ei cu noi! laugh.gif ne ofera produse la alegere!!!)..Faza interesanta e ca nu e nimic ilegal la mijloc!!Ci doar imoral,si cum imoralitatea nu are cum sa fie pedepsita acest gen de "afacere" va inflori si multi oameni saracii de ei vor fi inselati de acesti buni crestini cum se numesc (ca asa am vazut ca se autointituleaza pe un site nu-i spun numele ca nu merita sa-i fac reclama).Nu exista alta solutie impotriva acestor gen de oameni decat sa fim noi vigilenti.Asa ca ochii in patru!!Nu te lasa prostit!!!

+Quote Post
Vizitator_Draqu.
mesaj Jan 29 2009, 01:31 PM
Mesaj #56

Guests

Salut,

Am citit tot ce s-a discutat pe aici, ajungand la acest forum cautand pe google MLM sa vad ce pareri exista, eu intrand intr-o afacere gen mlm cu 1 luna in urma. Intradevar sistemele piramidale sunt facute sa castige doar cei din varf. Dar ce ziceti de un sistem piramidal care functioneaza pe 5 nivele ? ( adica bagi oameni cati vrei dar nu castigi decat 5 nivele mai jos decat tine ). Aici nu se mai pune problema ca doar cei de sus castiga cel mai mult. Daca unu de sus are 10 oameni sub el direct, iar unul de sub el are 20 de oameni, cel cu 20 poate castiga mult mai mult. Am citit si pe alte forumuri si alte site-uri o gramada de discutii si da asa ii sistemele mlm is o mare futere, tot timpul ultimul intrat ii "fraier" pana reuseste sa bage altii smile.gif) ca sa castige ceva. N-am vazut totusi nici un comentariu despre afacerea in care sunt eu, si tare sunt curios sa aflu ce ziceti. www.blo.ro
Asta e site-ul meu, nu-l pun ca sa fac reclama, doar uitati-va la filmulet si spuneti ce parere aveti de sistemu' asta. Pe scurt, o firma GDI care a ales sa-si faca publicitate prin oameni in loc sa plateasca la alte firme publicitare sa le faca reclama. Astfel incat ofera pt 10$ pe luna servicii de : hosting, un domeniu web ( www.asdfasd.ws ) si emails. Iar 50% din astia 10$ pe luna ii impart pe 5 nivele astfel incat fiecare om ia 10% adica 1$. Asa oamenii au 50% iar compania are 50%.
ps. Am fost si in amway si ii o mare futere de menta smile.gif) . Asta chiar mi s-a parut ok + ca aveam nevoie de un domeniu web. Astept pareri.

+Quote Post
Vizitator_petre.
mesaj Jan 29 2009, 03:01 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Remusica @ Sep 30 2008, 12:52 PM) *
^ As zice ex-Amway smile.gif

^ Amway brainwashed.
Repetati aceleasi si aceleasi poezii intruna, nu mai existati in afara casetelor si carticelelor lor, in afara prezentarilor de produs si a BBSurilor, a weekend seminarelor si a viselor nebunesti ca veti ajunge diamanti si ca cineva va va da bani pana la moarte fara sa mai faceti nimic. Visati la libertate dar sunteti doar niste hamsteri care orbiti de cascaval invart rotita pentru ca altii destepti sa se imbogateasca.
Vorbesc din perspectiva unuia care de ani buni are pe cineva din familie infectat de buba neagra numita Amway

Respect

Da, ne spala creierul de prostiile care le-aminvatat in scoala,cum sa invatam bine sa luam premiul 1 ca sa ajungel sluga unor analfabeti.Apropo ,tu esti angajat,daca da,la cine?si pe cine vrei sa imbogatesti pe tine sau pe patron?

+Quote Post
Vizitator_raspuns.
mesaj Jan 29 2009, 03:09 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (George @ Nov 20 2008, 03:14 AM) *
E trist ca stam pe margine si radem de cei care fac ceva diferit de noi, care incearca cat de putin sa-si schimbe viata, sa castige bani in plus...si daca acesti oameni nu ar fi facut MLM si si-ar fi deschis firma lor si ar fi dat gres cum au dat unii dintre prietenii dumneavoastra in MLM tot ati fi ras de ei.
Stiti de ce, pt ca asa suntem noi oamenii, nu reusim sa ne bucuram de binele aproapelui, daca lui ii merge bine il invidiem si cautam motive si scuze pt care ii merge bine(ignorand munca lui dand vina pe noroc), daca ii merge prost radem, batjocorim si aratam cu degetul...
...un prieten adevarat niciodata nu o sa rada de prietenul lui indiferent de ce ar face acesta, un prieten adevarat isi sustine prietenii la greu, nu rade de ei, nu-i arata cu degetul...si nu-i vorbeste pe forumuri in batjocura....

Ma bucur ca in sfarsit mai sunt si fiinte umane,felicitari ,iti doresc tot binele din lume si multa sanatate,esti un adevarat invingator.FELICITARILE MELE...

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Jan 29 2009, 08:21 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (raspuns @ Jan 29 2009, 03:09 PM) *
Ma bucur ca in sfarsit mai sunt si fiinte umane,felicitari ,iti doresc tot binele din lume si multa sanatate,esti un adevarat invingator.FELICITARILE MELE...

Esti un invingator, si tu poti sa o faci, si eu pot sa o fac, si mama poate sa o faca...chiar si tata daca-si incordeaza muschii, si vecinul poate sa o faca, chiar si baba de la etajul 9 (nu e tarziu nicioadata).....aceleasi fraze tot timpul.
Se profita la maxim de faptul ca una din nevoile primordiale ale omului este recunoasterea.
Fiecare cu fericirea lui, nu e modul de viata suprem MLM-ul, asa cum se bat in piept multi.
Mult succes.

+Quote Post
Vizitator_petreflp.
mesaj Jan 30 2009, 06:32 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (vizitator @ Jan 29 2009, 08:21 PM) *
Esti un invingator, si tu poti sa o faci, si eu pot sa o fac, si mama poate sa o faca...chiar si tata daca-si incordeaza muschii, si vecinul poate sa o faca, chiar si baba de la etajul 9 (nu e tarziu nicioadata).....aceleasi fraze tot timpul.
Se profita la maxim de faptul ca una din nevoile primordiale ale omului este recunoasterea.
Fiecare cu fericirea lui, nu e modul de viata suprem MLM-ul, asa cum se bat in piept multi.
Mult succes.

Esti cumva frustrat pentru nereusitele tale in viata,esti invidios pe altii care au ales un alt drum decat tine?Daca da,imi pare rau sa-ti spun,citeste altceva in alta parte,nu te incaraca cu idei care nu iti plac,dauneaza grav sanatati.Nu cred ca este normal sa spui tu ceva despre MLM atata timp cat habar nu ai despre acest sistem,nu imi plac oamenii care le place radio garla,radio sant si sti de ce ?,pentru ca cunoasc oamenii din astia,sunt foarte dezinformati si traiesc de azi pe maine.Nu este o rusine sa fi sarac,este rusinos ca nu faci nimic sa iesi din sararcie.

+Quote Post

40 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:08 AM