IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Daca am ramas 19 milioane din 24 de ce nu avem destule locuinte?
pehash
mesaj Feb 2 2012, 04:45 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Rezultatele recensamantului au venit. 5 milioane lipsesc fata de anii 90. Un sfert din locuinte ar trebui sa fie goale... si totusi nu sunt. De ce?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Niste tarani.
mesaj Feb 2 2012, 06:54 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (pehash @ Feb 2 2012, 04:45 PM) *
Rezultatele recensamantului au venit. 5 milioane lipsesc fata de anii 90. Un sfert din locuinte ar trebui sa fie goale... si totusi nu sunt. De ce?

Ba sunt destule, nu te muti la Cucuetii de sub deal? Ieftin.

+Quote Post
Lovelife
mesaj Feb 2 2012, 06:57 PM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Citeaza (pehash @ Feb 2 2012, 06:45 PM) *

Sunt localitati unde sunt locuinte si cu 1000 Euro, eu iti dau sa locuiesti gratis in oras la o casa mare (7 camere + 1 ha curte) intr-un orasel micut din provincie daca te ocupi sa platesti cheltuielile de intretinere si sa intretii casa, sa faci curatenie.
Nu are cine sta in ea.
Dar toti vrem sa ne mutam la oras

+Quote Post
Vizitator_gioie limonada.
mesaj Feb 2 2012, 07:37 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Lovelife @ Feb 2 2012, 06:57 PM) *
Sunt localitati unde sunt locuinte si cu 1000 Euro, eu iti dau sa locuiesti gratis in oras la o casa mare (7 camere + 1 ha curte) intr-un orasel micut din provincie daca te ocupi sa platesti cheltuielile de intretinere si sa intretii casa, sa faci curatenie.
Nu are cine sta in ea.

sarim peste linkul cu asigurarile obligatorii de locuinte, si intrebam cu uimeala:
in localitatile alea cu case la 1000 de euro traiesc oameni ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 2 2012, 09:42 PM
Mesaj #5

Guests

1.678 mil in Bucuresti. o fi o exceptie?

Doar nu credeti ca au emigrat 5 milioane de romani doar de la sate? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2012, 06:04 AM
Mesaj #6

Guests

Sunt localitati unde sunt locuintesi cu 1000 Euro, eu iti dau sa locuiesti gratis in oras la o casa mare (7 camere + 1 ha curte) intr-un orasel micut din provincie daca te ocupi sa platesti cheltuielile de intretinere si sa intretii casa, sa faci curatenie.
Nu are cine sta in ea.

De ce nu o vinzi daca nu o folosesti? De ce nu o faci ... gradinita? De ce sta nelocuita si Udrea cere bani sa construiasca locuinte!?

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Feb 3 2012, 08:02 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 3 2012, 06:04 AM) *
De ce nu o vinzi daca nu o folosesti? De ce nu o faci ... gradinita? De ce sta nelocuita si Udrea cere bani sa construiasca locuinte!?

Desi nu sunt aceeasi persoana "cu casa" si nu mai am case in provincie iti raspund eu:
1) Bunicul, care a fost mare la vremea lui (mare, adica nu cu stele pe umar si ciripitor nevoie mare, mare, adica el a bagat curent in sat si a ajutat la construirea bisericii si-a facut magazin in Bucuresti plecand de la o conditie modesta de baiat sarac dat ca argat la moara) avea o vorba: "Proprietatile nu se vand!". Ele se folosesc, se inchiriaza, se confisca de catre conducatorii iubiti, se face parnaie pentru ele, se recupereaza pe vremurile altor conducatori iubiti, dar NU SE VAND.
2) Ca sa o faci gradinita trebuie bani, de renovat casa, de mobilier, de educatoare, de impozite la stat. Si-apoi intr-un oras unde nu mai sta nimeni (ca de-aia stau casele parasite, ca toti au plecat) cati copii crezi ca mai sunt? Si sa zicem ca ar fi, cati bani poti sa iei de la oameni ca macar in 5 ani sa iti acoperi investitia ?
3) Casa sta nelocuita pentru ca toti care eram am plecat la oras, fiecare are rostul lui, casa lui, familia lui, serviciul lui si nu le da nimeni pe toate doar sa se duca sa stea la tara de amorul artei.
4) Udrea cere bani sa constuiasca locuinte, ca sa-si traga si ea si partidul partea, ca doar vin alegerile si alesii grosi la buzunare cu cheltuiala se tin.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 3 2012, 09:42 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (unu @ Feb 3 2012, 08:02 AM) *
2) Ca sa o faci gradinita trebuie bani, de renovat casa, de mobilier, de educatoare, de impozite la stat. Si-apoi intr-un oras unde nu mai sta nimeni (ca de-aia stau casele parasite, ca toti au plecat) cati copii crezi ca mai sunt? Si sa zicem ca ar fi, cati bani poti sa iei de la oameni ca macar in 5 ani sa iti acoperi investitia ?

Cu toată simpatia (și empatia), din titlul topicului și din tonul întrebării despre grădiniță rezultă clar că e vorba de una „a poporului”, nu de o mârșăvie capitalistă cum e orice grădiniță privată. smile.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 3 2012, 09:46 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Totusi, discutia aluneca pe panta exceptiilor. Lasand casele goale de la tara (desi capsunarii trimiteau bani acasa cu care isi construiau palate inainte de criza), populatia Bucurestiului este de asemenea in scadere. Statisticile pot fi usor eronate (non-raspunsuri etc), dar nu pot fi chiar atat de eronate incat sa rateze 20% din populatie, nu?
Daca recensamantul spune 1.67 milioane locuitori in Bucuresti... numarul de locuinte a crescut (si stim cu totii ca s-a construit la greu, legal si ilegal) atunci cam ce procent din aceste locuinte este gol?

Sunt de acord cu ideea bunicului de mai sus ("proprietatile nu se vand"), dar cred ca trebuie inteleasa la adevarata ei valoare. O casa, un apartament, nu au aceeasi valoare pe termen lung ca un teren. Terenul nu se vinde. Casa si apartamentul se pot vinde pentru ca sunt bunuri care in timp se degradeaza, mananca o gramada de bani, isi pierd din valoare si eventual sunt demolate... De aceea in vest s-a inventat 'leashold'.. nu stiu daca exista un termen comparabil in limba romana.
Personal, cred ca este aberant ca o economie sa creasca pe spinarea celor care nu au o locuinta. Modelul olandez, in care statul detine si inchiriaza la preturi modice o buna parte din fondul locativ si 'penalizeaza' la greu prin suprataxare proprietarii care tin locuinte goale mi se pare genial. As vota un primar care ar avea curajul sa creasca impozitele locale si ar folosi banii pentru a-i ajuta pe cei care nu au o locuinta (desi nu ma aflu in aceasta situatie).

+Quote Post
Vizitator_de la tara.
mesaj Feb 3 2012, 10:59 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (pehash @ Feb 3 2012, 09:46 AM) *
... O casa, un apartament, nu au aceeasi valoare pe termen lung ca un teren. Terenul nu se vinde. Casa si apartamentul se pot vinde pentru ca sunt bunuri care in timp se degradeaza, mananca o gramada de bani, isi pierd din valoare si eventual sunt demolate...

Stimate domn, rentabilitatea asteptata de la un teren se rezuma la castigul de capital adus la o viitoare revanzare in timp ce in cazul cladirilor trebuie sa luam in considerare si venitul adus de inchirierea acestora... Impozite se platesc pentru ambele, iar suprataxarea celor care nu folosesc un teren s-a inventat demult...

... Modelul olandez, in care statul detine si inchiriaza la preturi modice o buna parte din fondul locativ si 'penalizeaza' la greu prin suprataxare proprietarii care tin locuinte goale mi se pare genial. As vota un primar care ar avea curajul sa creasca impozitele locale si ar folosi banii pentru a-i ajuta pe cei care nu au o locuinta (desi nu ma aflu in aceasta situatie).

Foarte interesant, puteti detalia? Hai sa vedem cum ati folosi dvs. banii luati de la burjui?

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Feb 3 2012, 11:15 AM
Mesaj #11

Guests

@Alex: Sa faci tu cu banii tai o gradinita „a poporului”! Eu nu am suficienta dispozitie financiara sa arunc cu banii ca Becali in vremurile lui apuse.
Ontopic: N-am zis ca vreau profit, in limbajul tau "mârșăvie capitalistă". Am zis ca macar in 5 ani sa-si amortizeze investitia. Adica daca pot sa dau ceva comunitatii fara sa-mi bag pielea-n saramura, o fac cu cea mai mare placere. Daca nu, am suficiente rate de platit si griji cat sa nu-mi arda sa ma leg la cap cu asa ceva. Altfel, promit ca dupa primul milion de dolari/euro/ron sa ma apuc de acte de filantropie.

@pehash:
1) Corect! Pe vremea bunicului meu "proprietatile" insemnau terenurile (pentru casa/agricole) pentru ca pe vremea aia nu incepuse statul sa construiasca blocuri.
2) Pe de alta parte foarte multi s-au mutat in afara Bucurestiului si isi desfasoara activitatea in Bucuresti. N-am vazut statisticile, dar ar fi interesant de vazut ce crestere dpdv al populatiei a avut SAI.
Din cate tin eu minte ultimul recensamant a avut loc in 2002, an in care nu incepuse migratia spre SAI a bucurestenilor. Ar mai fi de notat ca in Bucuresti, la propriu, nu exista chiar asa multe constructii (legale sau ilegale). Marea majoritate sunt in SAI, in comunele limitrofe Bucurestiului.
Nu sunt sociolog, dar propun un calcul simplu pentru a vedea cam cati oameni "traiesc" cu adevarat in Bucuresti.
Populatia_SAI_actuala - (Populatia_SAI_la_ultimul_recensamant * Scaderea_procentuala_la nivel_de tara) = Persoanele_care_locuiesc_in_SAI_dar_isi desfasoara_activitatile_in_Bucuresti.
Daca adunam aceasta variabila la cele 1.67M locuitori declarati ai Bucurestiului s-ar putea sa nu mai fie o scadere chiar asa de pronuntata.

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 3 2012, 11:40 AM
Mesaj #12

Membru veteran

QUOTE (unu @ Feb 3 2012, 12:15 PM) *
...
Daca adunam aceasta variabila la cele 1.67M locuitori declarati ai Bucurestiului s-ar putea sa nu mai fie o scadere chiar asa de pronuntata.

In Ilfov recensamantul spune ca au mai intrat in ultimii 10 ani 60k persoane si 45k locuinte... fa tu calculele.. smile.gif

+Quote Post
stefan2008
mesaj Feb 3 2012, 03:41 PM
Mesaj #13

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 165

Totusi, discutia aluneca pe panta exceptiilor. Lasand casele goale de la tara (desi capsunarii trimiteau bani acasa cu care isi construiau palate inainte de criza), populatia Bucurestiului este de asemenea in scadere. Statisticile pot fi usor eronate (non-raspunsuri etc), dar nu pot fi chiar atat de eronate incat sa rateze 20% din populatie, nu?
Daca recensamantul spune 1.67 milioane locuitori in Bucuresti... numarul de locuinte a crescut (si stim cu totii ca s-a construit la greu, legal si ilegal) atunci cam ce procent din aceste locuinte este gol?

Sunt de acord cu ideea bunicului de mai sus ("proprietatile nu se vand"), dar cred ca trebuie inteleasa la adevarata ei valoare. O casa, un apartament, nu au aceeasi valoare pe termen lung ca un teren. Terenul nu se vinde. Casa si apartamentul se pot vinde pentru ca sunt bunuri care in timp se degradeaza, mananca o gramada de bani, isi pierd din valoare si eventual sunt demolate... De aceea in vest s-a inventat 'leashold'.. nu stiu daca exista un termen comparabil in limba romana.
Personal, cred ca este aberant ca o economie sa creasca pe spinarea celor care nu au o locuinta. Modelul olandez, in care statul detine si inchiriaza la preturi modice o buna parte din fondul locativ si 'penalizeaza' la greu prin suprataxare proprietarii care tin locuinte goale mi se pare genial. As vota un primar care ar avea curajul sa creasca impozitele locale si ar folosi banii pentru a-i ajuta pe cei care nu au o locuinta (desi nu ma aflu in aceasta situatie).

Ca sa-ti dai seama cam ce "curaj" au primariile:
- toate proiectele ANL din orasele fara gaz metan, sunt facute cu centrala pe motorina. Avand in vedere ca asta inseamna 2000RON/luna/apartament la incalzire in timpul lunilor friguroase, in timp ce o centrala pe lemne/rumegus/pelet ar insemna 100RON/luna/apartament la incalzire, poate te intrebi "De ce au construit centrala pe motorina?"
Raspuns= ANL nu da fonduri pentru anexe; centrala pe motorina se poate construi in beciul blocului, dar cea pe lemne cica nu se poate ci este necesara o anexa la bloc pentru centrala. Primariile "nu au bani" pentru anexa => primariile prefera sa :
1) nu faca locuinte ANL
2) sa faca locuinte ANL in care 2 ani (cat da constructorul garantie) nu ai voie sa schimbi nimic => prefera sa descurajeze oamenii sa isi doreasca locuinte administrate de primarii. Dupa 2 ani fiecare se descurca cum poate:
2.1) legal - cu proiecte vizate de proiectantul initial al cladirii ANL (de exemplu: vrei sa-ti inchizi balconul ca sa tii frigul mai departe - proiectul te costa 1500lei fara avize si fara garantia unei autorizatii de constructie, suma enorma pentru un oras mic in care se castiga 700lei/luna din care bineinteles trebuie sa platesti si construirea in cazul in care primesti autorizatie)
2.2) ilegal - fiecare face ce-l taie capul = varianta reala.

- nivelul ce civilizatie al privilegiatilor care primesc o locuinta ANL cu dosare dubioase (adica se stie in tot orasul ca are posibilitatea sa aiba locuinta lui, dar el primeste locuinta sociala), fara ancheta sociala, este sub orice critica: isi parcheaza BMW-ul pe trotuarul pe unde trebuie sa treci cu caruciorul (chiar daca are loc langa trotuar sau pe terenul viran din jurul blocului ANL, teren neamenajat de Primarie), nu platesc cheltuielile la bloc, nu platesc servicii de curatenie, isi arunca gunoiul pe fereastra, etc. Ghici ce face administratorul blocului ANL in privinta asta - adica Primaria? Nimic. Doar nu vrei sa piarda voturi dand amenzi... sau doamne fereste, respectand contractul de inchiriere si dandu-i afara din blocul ANL pe bizoni.

Sper ca te-am lamurit cu primariile si curajul lor.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Feb 3 2012, 07:41 PM
Mesaj #14

Guests

Domnilor/ Domanelor,

E pe bune? Au terminat recensamnatul?

E surprinzator ca discutam despre locuinte cand lipseste la socoteala o mare gramada de oameni!
Cum draku populatia Bucurestiului a scazut la jumate' (ca 3 milioane e de o gramada de vreme) si eu raman blocat in trafic in fiecare zi? Stiu ca nu se recunoaste oficial, dar asta e problema. au vin zilnic pe aici clujenii si iesenii?
Locuinte pot fi 8 sau 80 milioane, problema e cati suntem? Am destui prieteni in zone nerecenzate total in Bucuresti. Nu am informatii in rest, dar banuiesc ca a fost la fel.
Si de ce la 3 luni de la celebrul RECENSAMANTsunt trimisi invatatorii sa numere cati posibili copii vor avea in toamna? Acest lucru trebuia sa fie bine stiut dupa atata vinzoleala cu recensamantul.

+Quote Post
Vizitator_kerosen.
mesaj Feb 3 2012, 09:17 PM
Mesaj #15

Guests

"Daca am ramas 19 milioane din 24 de ce nu avem destule locuinte?"
bine spus,am putea continua cu "Daca am ramas 19 milioane din 24 cine o sa ne plateasca noua pensiile peste 20-35 de ani?"
Problema e foarte nasoala oricum o privesti si pe termen scurt si pe termen lung.

1. Locuinte sunt destule si au fost destule si inainte cand eram 24 de mil.
Dar intotdeauna a fost greu sa cumperi o locuinta la oras, in conditiile unei concurente masive pe locatie, zone cu confort ridicat, etc.

2. Problema ta este ca acum in criza nu iti permiti o locuinta(sau nu iti permiti locuinta aia care o visezi si esti nefericit) deoarece preturile acestor locuinte sunt pastrate foarte foarte sus intentionat de banci.
-desigur ajutate foarte puternic si de Guvern vezi prima casa sau imprumuturile luate de Ministeru de FAIL (finante) de la banci. Astfel bancile nu se streseaza sa plaseze pt profit credite nesigure la populatie, pt ca MF rezerva tot si le plateste comisioane regesti.

3. Prohibitia accesului tau ca tanar la o casa este strict bazata pe pret.
Preturile sunt mari si acum in criza, iar dupa ce va trece criza vor fi si mai mari.
Daca bancile inunta piata cu credite, preturile vor exploda din nou.
Din nou vom licita lanu de porumb a lu matusa, iar cutia de chibrite comunista redevine bestseler.

4. Pretul este dat exclusiv de oferta redusa la vanzare.
Pe piata bancile in aceasta perioada au grija sa nu inunde piata cu vanzari in urma neplatei ratelor, respectiv incapacitatea de plata a ipotecatilor.
Pe scurt bancile in mare masura CONTROLEAZA DIRECT oferta la vanzare,
si tot ele CONTROLEAZA SI CEREREA SOLVABILA de locuinte pentru ca marea majoritate a celor care cumpoara nu dispun de cash, si iau credit dupa cum
vor/dicteaza bancile.

5. Chiar daca sunt gramada de proprietati libere nimeni nu se grabeste sa se scape de ele prin vanzare.
Prea multi au cumparat in scop speculativ, stiu ca au pirdut, dar nu vor sa vanda, in speranta ca va creste pretul si vor mai reduce din pierderi.
Vand doar cei care nu mai au alta solutie.

6. Preturile la locuinte in mod natural ar trebui sa scada pe termen mediu si lung din motive de scadere demografica. Dar datorita atractiei marilor orase industriale, concurenta in aceste orase creste, si concurenta se reflecta in cresterea pretului locuintelor sau pastrarea lui la cote ridicate.
In aceste orase daca injecteaza bani pe piata bancile, preturile vor exploda, tocmai datorita marii comptetitii intre vechii si noii veniti.

+Quote Post
datornicu
mesaj Feb 4 2012, 08:10 AM
Mesaj #16

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 22-January 12
Utilizatorul numarul: 31 241

Deci preturile caselor nu au decat o legatura minima cu valoarea lor de constructie sau cu cererea si oferta.
Conteaza cel mai mult creditul ieftin.
Daca se da drumul la creditare iarasi se vor cumpara apartamente ca in 2008 si probabil si preturile se vor intoarce acolo.
Daca nu e complicat ca trebuie strans cash , economisit .. din salariile cele mai mici din Europa raportat la pretul locuintelor (chiar si alea de criza).
Probabil ca fara creditare s-ar duce pe la 35.000 Euro 2 camere 45.000 3 camere si maxim 60.000 4 camere -exact cat sa se incadreze in Prima Casa 4.Asta la apartamente relativ noi in Bucuresti. Adica cam cat vor putea romanii strange cash (fara matusa Tamara) in 5-10 ani. Ma tem ca si astea ar fi putin exagerate.

Iar vanzatorii nu sunt presati ca pot sa tina apartamentul pe 0 costuri (impozitele pe proprietate sunt de rasul curcilor) cat vor ei. Mii de ani daca trebuie. Nimic nu ii poate opri.

Aceasta postare a fost editata de datornicu: Feb 4 2012, 08:11 AM

+Quote Post
kansas
mesaj Feb 4 2012, 10:44 AM
Mesaj #17

Membru veteran

Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

Modelul olandez, in care statul detine si inchiriaza la preturi modice o buna parte din fondul locativ si 'penalizeaza' la greu prin suprataxare proprietarii care tin locuinte goale mi se pare genial. As vota un primar care ar avea curajul sa creasca impozitele locale si ar folosi banii pentru a-i ajuta pe cei care nu au o locuinta (desi nu ma aflu in aceasta situatie).

Daca-mi permiteti sa alunec aparent offtopic, sa incerc sa ajung la radacina, si sa spun ca vorbim despre lucruri firesti din tari normale, Olanda, Suedia... in Olanda ''fiecare om are dreptul la o locuinta'' pare a fi sloganul firesc al administratorilor, citand din memorie...
Fara sa ma consider altfel decat diletant in materie, as spune totusi ca politica locuintelor face parte dintr-un intreg al atitudinii generale, de dispret, lacomie si incompetenta, o atitudine antisociala a celor care s-au bagat mereu in fata, indiferent ca sunt primari sau prefecti, sau guvernanti. Ei sunt primii care ar trebui sa inteleaga sau sa fie inlocuiti daca se poate...Dar vor ramane din ce in ce mai putin oameni care sa-i mai schimbe...

Recent am primit un mail pe care probabil il cunoasteti, nu stiu daca e original, dar am sa dau copy-paste, ca sa vedeti ca in tzara fara rost, totul e nefiresc, inclusiv politica sociala a locuintelor (care de fapt nici nu exista in preocuparea prea-ocupatilor de sus sau de mai sus) :

................................................................................
..................................
Bradut Florescu, unul din "vechii" publicitatii romanesti, si-a incheiat contractul cu Realitatea Catavencu, unde coordona strategia de comunicare a grupului, si a plecat in Thailanda.

IATA CE ARTICOL A SCRIS, DUPA CE A PLECAT :

Rostul

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia (batranii), pamantul si credinta.

Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism de 20 de ani. Îi tine în foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii, calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele, momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.
Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta si întelepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara batrani nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant în tara aia? Cine-l mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se întampla vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare de la tarile "prietene".
La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca de-aia avem UE.
Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait, nu le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti da, ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul îngropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbracat, greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si pus la loc în lada de zestre împreuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici, prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti, botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor, daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se împutineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada .

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani, altfel se prostitueaza.
Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la c-- pe vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor, conduse de securistii nostri.

Suna-ti familia,
pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare pentru vii si pentru morti.

Sa traiesti.

Bradut Florescu
................................................

Din fericire sper ca mai sunt si exceptii, cred...poate ati auzit voi de ele prin vreun sat...si ne spuneti si noua.
Ataseaza preview
Imagine atasata

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]

+Quote Post
Vizitator_D. Ontologu.
mesaj Feb 4 2012, 10:56 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (kansas @ Feb 4 2012, 10:44 AM) *
Daca-mi permiteti sa alunec aparent offtopic, sa incerc sa ajung la radacina, si sa spun ca vorbim despre lucruri firesti din tari normale, Olanda, Suedia... in Olanda ''fiecare om are dreptul la o locuinta'' pare a fi sloganul firesc al administratorilor, citand din memorie...

................................................................................
..................................
Bradut Florescu, unul din "vechii" publicitatii romanesti, si-a incheiat contractul cu Realitatea Catavencu, unde coordona strategia de comunicare a grupului, si a plecat in Thailanda.

IATA CE ARTICOL A SCRIS, DUPA CE A PLECAT :

Sa traiesti.

Bradut Florescu
................................................

Din fericire sper ca mai sunt si exceptii, cred...poate ati auzit voi de ele prin vreun sat...si ne spuneti si noua.

Dragut Bradut, accu' ca job la vintu nu mai are, e erou nevoie mare. Stie oare omu; nost(ru) ca am ajuns aici si fiindca jurnalistu' primeste politica editoriala "prin batista", cum spune stapinul proaspat condamnat? Cand presa te minte, pleci, nu?

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Feb 4 2012, 11:40 AM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Ca mai avea sau nu job la vantu mi se pare irelevant. Adevarat grait-a Bradut...

Am muncit (si trait) trei ani in inima Baraganului. Pe taranul din ziua d astazi nu-l mai intereseaza munca aia sanatoasa a campului. Daca din pamatul pe care l-a vandut, de cele mai multe ori, sau l-a arendat isi poate pune in casa de chirpici antena satelit termopane si neaparat, baie cu gresie si faianta atunci el este fericit... Nu conteaza ca are doi sau trei copii (rar) care atunci cand vor creste mari vor trebui neaparat sa plece ca sa aiba din ce trai pentru ai lor parinti destepti au vandut pamantul si acum lucreaza la vreun danez, italian, olandez destept. Ei, copiii, nu mai au nici o sansa de a ramane si a dezvolta, de fapt, patura de mijloc pe care se bazeaza toate celelalte tai vestice... Danezul, fostul patron, A RECONSTRUIT ferma parintilor lui, chiar daca era una de porci si nu una de cereale. Si mai mult nu ii era rusine sa ne povesteasca ce copilarie a avut, cum el si familia lui au crescut porci toata viata!!! Si nici unui vestic venit aici cu afaceri nu-i este rusine de trecutul lui chiar daca vine de la coada vacii, a porcului sau a calului!!!

Dar ei acum 50 intrau intr-o perioada fasta pentru ei, pe cand noi am intrat in cea mai neagra perioada din era moderna... Stramutarile, colectivizarea, trimiterea cu forta la munca la oras si multe altele au acum drept unic rezultat vremurile pe care le traim...

PS. Sunt bucurestean de trei generatii, dar daca se iveste ocazia, am sa plec la tara, sa muncesc iar in agricultura precum strabunicii mei FARA SA PRIVESC INAPOI...

+Quote Post
circotas
mesaj Feb 4 2012, 11:46 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Statisticile pot fi usor eronate (non-raspunsuri etc), dar nu pot fi chiar atat de eronate incat sa rateze 20% din populatie, nu?

Te asigur (in cunostinta de cauza...) ca statisticile prezentate cu ocazia acestui recensamint trebuie privite cu o mare (as zice chiar foarte mare) reticenta. Nu cred ca eventualii "coeficienti de atenuare" (sau cum dracu' s-or numi) pot sa estompeze erorile imense de organizare si de coordonare ale colectarii datelor. Daca ar fi dupa mine, pur si simplu as anula actiunea si as relua-o, in alte conditii si cu mult mai multa atentie. Si, evident, cu alt presedinte al INS rolleyes.gif

Daca vrei sa afli argumentele mele, vezi ca am postat de mai multe ori pe thread-ul dedicat actiunii de recenzare...

+Quote Post
circotas
mesaj Feb 4 2012, 11:48 AM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Feb 4 2012, 11:40 AM) *
PS. Sunt bucurestean de trei generatii, dar daca se iveste ocazia, am sa plec la tara, sa muncesc iar in agricultura precum strabunicii mei FARA SA PRIVESC INAPOI...

Daca ai mei nu vor reusi sa distruga si sa instraineze totul pina vor da coltul, te caut (la vremea potrivita) sa-ti vind o proprietate la 43 de km de Bucale wink.gif

Aceasta postare a fost editata de circotas: Feb 4 2012, 11:48 AM

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Feb 4 2012, 12:27 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (circotas @ Feb 4 2012, 11:48 AM) *
Daca ai mei nu vor reusi sa distruga si sa instraineze totul pina vor da coltul, te caut (la vremea potrivita) sa-ti vind o proprietate la 43 de km de Bucale wink.gif

Daca este in directia buna, negresit...

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Feb 4 2012, 04:26 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (kerosen @ Feb 3 2012, 09:17 PM) *
...
5. Chiar daca sunt gramada de proprietati libere nimeni nu se grabeste sa se scape de ele prin vanzare.
Prea multi au cumparat in scop speculativ, stiu ca au pirdut, dar nu vor sa vanda, in speranta ca va creste pretul si vor mai reduce din pierderi.
Vand doar cei care nu mai au alta solutie.
...

Pai tocmai asta e partea ilogica. Cum ar mai putea sa creasca preturile daca populatia este in scadere? Migratia rural-urban s-a cam terminat. Trendul este acum invers. Imigratie? Vin chinezii si indienii? Putin probabil.

+Quote Post
datornicu
mesaj Feb 4 2012, 07:38 PM
Mesaj #24

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 22-January 12
Utilizatorul numarul: 31 241

Citeaza (pehash @ Feb 4 2012, 04:26 PM) *
Pai tocmai asta e partea ilogica. Cum ar mai putea sa creasca preturile daca populatia este in scadere? Migratia rural-urban s-a cam terminat. Trendul este acum invers. Imigratie? Vin chinezii si indienii? Putin probabil.

Cum au crescut si pana in 2008. Multa , multa manipulare , credite ieftine si mai mult lipsa de educatie financiara.
Normal ca nu o sa creasca .. ulciorul nu merge de 2 ori la apa ... sau merge ?
Chiar parerea mea este ca o sa scada incet , incet . inca 15 ani poate daca nu vine vreun guvern sa dea credite subprime ca "Prima Casa".
Nu va mai fi nici un business sa "investesti" in case in afara de inchiriere. Ceea ce poate ca va fi mai bine.

+Quote Post
Vizitator_Cozonac cu mac.
mesaj Feb 4 2012, 07:52 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (datornicu @ Feb 4 2012, 07:38 PM) *
Cum au crescut si pana in 2008. Multa , multa manipulare , credite ieftine si mai mult lipsa de educatie financiara.
Normal ca nu o sa creasca .. ulciorul nu merge de 2 ori la apa ... sau merge ?
Chiar parerea mea este ca o sa scada incet , incet . inca 15 ani poate daca nu vine vreun guvern sa dea credite subprime ca "Prima Casa".
Nu va mai fi nici un business sa "investesti" in case in afara de inchiriere. Ceea ce poate ca va fi mai bine.

Cei care au avut informatie si s-au priceput sa manipuleze piata (politicieni, banci, oameni de afaceri agreati) au facut bani gramada din imobiliare. Daca stai sa te gandesti ce s-a intimplat, aproape ca-ti vine sa rizi: romanii s-au imprumutat de la banci, si-au vindut apartamentele ceausiste unii,altora, cei de la sate si-au vindut pamintul si si-au luat masini (BMW, AUDI), cativa 'ingineri financiari' au construit si au vindut case la preturi uriase si in urma acestui proces, aceiasi romani au acum aceleasi apartamente doar ca acum sunt ipotecate la banci si platesc rate din greu, in timp ce 'dibacii' isi numara sacii cu bani:). Probabil urmatoarea mare afacere e cu pamint (deja se deruleaza). Hehe, te intrebi de chirie versus proprietate. Noi inca avem traditie de proprietari, suntem tara cu cel mai mare procent de proprietari, nu avem cultura chiriei.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 5 2012, 06:15 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (unu @ Feb 3 2012, 11:15 AM) *
@Alex: Sa faci tu cu banii tai o gradinita „a poporului”! Eu nu am suficienta dispozitie financiara sa arunc cu banii ca Becali in vremurile lui apuse.
Ontopic: N-am zis ca vreau profit, in limbajul tau "mârșăvie capitalistă". Am zis ca macar in 5 ani sa-si amortizeze investitia. Adica daca pot sa dau ceva comunitatii fara sa-mi bag pielea-n saramura, o fac cu cea mai mare placere. Daca nu, am suficiente rate de platit si griji cat sa nu-mi arda sa ma leg la cap cu asa ceva. Altfel, promit ca dupa primul milion de dolari/euro/ron sa ma apuc de acte de filantropie.

Era o ironie, tocmai că mi se pare absurdă întrebarea din titlu. Oamenii nu vând pentru că nu sunt mulțumiți de prețul oferit și cu asta basta. În aceeași notă absurdă mi se pare articolul din respectabilul „The Guardian”: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/20...lthy?CMP=twt_gu

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Feb 5 2012, 08:18 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (pehash @ Feb 2 2012, 04:45 PM) *

Sunt proprietari barosani (din administratie, cei care gestionează fondurile UE, privaţi abonaţi la contracte cu primării etc.) care au câte 5 -10 apartamente, unele închiriate altele nelocuite, în rezervă în perspectiva vânzării. Nu apar în declaraţia de avere pentru că mulţi le trec direct pe numele copiilor şi rudelor mai neexpuse public sau politic. Nu-s puţini tinerii care la majorat se "trezesc" cu apartament şi Audi A6. Vezi şi mulţimea de piţipoance care conduc ultimele modele de maşini.

+Quote Post
Vizitator_MM.
mesaj Feb 5 2012, 02:22 PM
Mesaj #28

Guests

As vota un primar care ar avea curajul sa creasca impozitele locale si ar folosi banii pentru a-i ajuta pe cei care nu au o locuinta (desi nu ma aflu in aceasta situatie).

Oameni ca tine care cer creşterea impozitelor sînt un pericol public.
Bineînţeles că se găsesc mereu scopuri nobile pentru creşterea impozitelor, ceea ce nu-mi poate schimba simţămintele de scîrbă şi dispreţ faţă de cei care susţin asemenea măsuri.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Feb 6 2012, 06:56 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (MM @ Feb 5 2012, 02:22 PM) *
Oameni ca tine care cer creşterea impozitelor sînt un pericol public.
Bineînţeles că se găsesc mereu scopuri nobile pentru creşterea impozitelor, ceea ce nu-mi poate schimba simţămintele de scîrbă şi dispreţ faţă de cei care susţin asemenea măsuri.

Un pericol public? Pentru care public? Ala care subventioneaza primaria pentru ca nu se strang destui bani din taxele ridicol de mici? Sau ala care beneficiaza de subventie? smile.gif
Cine e mai sarac, pensionarul cu 700 de lei pe luna, abonament gratuit de transport si apartament de 50k euro sau angajatul cu 1400 de lei care plateste chirie si are o masina in leasing?
Cred ca simtamintele tale sunt direct proportionale cu nivelul educatiei...

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Feb 6 2012, 07:24 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (pehash @ Feb 6 2012, 06:56 AM) *
Un pericol public? Pentru care public? Ala care subventioneaza primaria pentru ca nu se strang destui bani din taxele ridicol de mici? Sau ala care beneficiaza de subventie? smile.gif
Cine e mai sarac, pensionarul cu 700 de lei pe luna, abonament gratuit de transport si apartament de 50k euro sau angajatul cu 1400 de lei care plateste chirie si are o masina in leasing?
Cred ca simtamintele tale sunt direct proportionale cu nivelul educatiei...

Eu cred ca tu vrei o casa..

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 02:28 PM