IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Vreau sa-mi cumpar 4x4 second-hand, Recomandare de cumparare a unui 4x4 second -hand
Vizitator_nicolae.
mesaj May 31 2009, 08:28 AM
Mesaj #61

Guests

poate asa ceva iti trebuie:
http://www.auto-motor-si-sport.ro/autoanun...php?siteid=4638
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_melcu'.
mesaj Jun 28 2009, 01:13 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (ovidiu @ Jun 27 2009, 10:34 AM) *
[am un subaru forester dubai edition 2.5 aspirat, full. 15.000 euro. 07xxxx

laugh.gif blink.gif laugh.gif Tu vii de pe marte ? Pai nici daca e nou nu iei atatia bani pe el. Daca iei pret cu 5 cifre sa dai de baut la toti prietenii si sa mergi mai des la biserica. Plus ca 4x4 si benzina - e ca si cum ai avea laptop cu gaz lampant. Benzina e pt super-car - M-uri, porsche, AMG-uri de tot felul, etc. Pt 4x4 nu exista altceva decat diesel.

+Quote Post
Vizitator_useru'.
mesaj Jun 28 2009, 01:42 PM
Mesaj #63

Guests

Land Cruiser: masina care trece peste orice, in afara de benzinarii. restul e can-can

+Quote Post
Vizitator_Constantin Palade.
mesaj Jun 29 2009, 12:49 PM
Mesaj #64

Guests

Am si eu un Santa Fe dizel din 2003.Am 203000 Km si l-am bagat pe unde nu credeam ca voi trece,atit la munte cit si la mare si in delta pe ploaie si furtuna. Am fost cu masina uin Turcia ,Grecia ,Bulgaria, Austria<Germania....
Nu ma dezamagit si nu ma lasat niciodata. Apropo este cu tractiune integrala permanenta. Intretinerea este ieftina si nu-i greu de respectat cerintele pentru schimb ulei ,distributie si filtre.Am inteles ca cele produse dupa 2003 sint un oic mai proaste .... Cred ca vei gasi si la pret chiar foarte bun . BAFTA

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Jun 29 2009, 05:08 PM
Mesaj #65

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Citeaza (Constantin Palade @ Jun 29 2009, 01:49 PM) *
Am si eu un Santa Fe dizel din 2003.Am 203000 Km si l-am bagat pe unde nu credeam ca voi trece,atit la munte cit si la mare si in delta pe ploaie si furtuna. Am fost cu masina uin Turcia ,Grecia ,Bulgaria, Austria<Germania....
Nu ma dezamagit si nu ma lasat niciodata. Apropo este cu tractiune integrala permanenta. Intretinerea este ieftina si nu-i greu de respectat cerintele pentru schimb ulei ,distributie si filtre.Am inteles ca cele produse dupa 2003 sint un oic mai proaste .... Cred ca vei gasi si la pret chiar foarte bun . BAFTA

[offtopic]
Pot sa fiu carcotas?! Se scrie "Nu m-a dezamagit si nu m-a lasat niciodata"

Scuze pentru offtopic, dar nu m-am putut abtine.

+Quote Post
Vizitator_Teodor.
mesaj Jul 10 2009, 06:06 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (vali @ Aug 12 2008, 10:19 AM) *
daca vreti off-road adevarat cumparati-va defender sau lada niva........le da ceata la toate suvurile din lume....

Îți recomand, din proprie experiență, să optez

+Quote Post
Vizitator_Teodor.
mesaj Jul 10 2009, 06:27 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (vali @ Aug 12 2008, 10:19 AM) *
daca vreti off-road adevarat cumparati-va defender sau lada niva........le da ceata la toate suvurile din lume....

Îți recomand, din proprie experiență, să optezi pentru HONDA CRV, mașină făcută în Anglia, deci fără taxe vamale la nivel de EU, Diesel 2,2l, 140 CP, EURO 5, excelentă; poți găsi o mașină cu puțini km la bord la un preț modic față de Romania, în primul rând. Apoi nu este o problemă cu piesele de schimb - ca timp de procurare - și totodată îți spun că reprezentanțele firmelor japoneze au un comportament extrem de civilizat și îndatoritor față de clienții lor. Recomand sudul Germaniei, eu mi-găsit mașina în Bavaria, am angajat-o pe net ( mobile.de) , în două ceasuri am plecat spre casă. Dacă găsești o mașină aflată încă în garanție, lucru extrem de posibil, să ai grijă ca pe carnetul de service să fie trecută data primei vânzări, cu ștampila firmei care a vândut prima oară mașina, firmă care tb să fie reprezentanță sau agreată de HONDA, asta ca să poți beneficia de garanție în continuare( 3 ani sau 100.000 km). Cât despre comportamentul în condiții grele, numai laude.
Și să nu uit să-ți spun un proverb. tot japonezul laudă Toyota, dar își cumpără Honda. Iar în ceeace privește consumul, este uimitor de redus: 8-10 l/100km în oraș, evident că nu rupi pedalele, sub 8 în afară, la o medie de 100-120 km/h.

+Quote Post
Vizitator_C.A.C.A.T. MANCAT.
mesaj Jul 11 2009, 02:19 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (JEEP @ Apr 15 2009, 01:14 PM) *
Ma uimeste ca NIMENI nu spune nimic da JEEP . Am nu unul, ci 2 GRAND CHEROKEE ; Unul pe benzina 4700cmc ,din 2003 (al sotiei) si unul 2700 CRD Diesel , al meu, din 2004 .
Tin sa va spun ca al sotiei are 35.000 km, (doar oras) , consuma 28 @ suta, dar RUPE TOT ; are 300 de cai .
Al meu are 140.000 km, si singurul lucru care s-a defectat a fost pompa de servo directie, in UNGARIA, dar din vina mea : ma bateam cu un BMW 750i pe autostrada, si la 200 pe ora (dupa vreo 60-70 de km la viteza asta) mi s-a spart un furtun, si a ramas pompa fara lichid . Paguba a fost de 250 de euro (motorul e Mercedes) . De atunci nu ma mai pun cu BMW-urile cu motoare de 5000 . !!!!
Am fost acum 2 saptamani la munte , cu aceeasi masina , cu aceeasi echipare de sosea, si traversand muntii LOTRULUI, am dat de zapada de 70-80 de cm .....no problem......apoi m-am ratacit ( eroare GPS) si am intrat pe un DRUM FORESTIER ( pe GPS aparea ca drum judetean), unde am intalnit doar un tractor forestier si niste TAF-uri . Nu am avut nici o clipa nici cea mai mica tresarire ca as ramane in noroaie de 40 de cm, sau ca nu trec denivelarile mari si de 1m, sau ca raman prin ogasele lasate de tractoarele care au tras busteni .

Parerea mea esta ca Grand Cherokeeul este masina OPTIMA pentru ROMANIA ( cel diesel ) La un consum mixt de 10,5-11 (asta de cand cu euro 5 , ca inainte mergea cu 9-10 %) .Este echipat SUPER, extrem de confortabil, merge si tare pe sosea , si extrem de bine off-road. La cea pe benzina impozitul e cam mare : 34 de milioane, dar masina e super si se gaseste extrem de ieftin.
Pe off-road le depaseste doar Land Rover Discovery, iar pe sosea doar BMW X5 sau Porsche Cayenne, dar ca masina "universala" e cea mai buna.
Coreenele-s extrem de slabe, Subaru e mai mult de oras, Ranalut, sau X-trail sau RAV4 sunt vai mama lor, japonezele-s problematice cu piesele .... Eu asta as recomanda.
Se gasesc la 10-12.000 in germania, si mai costa prima inmatriculare cam 4-5000.
Modelele noi, din 2005 incoace mie unul nu-mi plac (aduc cu hummerul, si -s urate )

Succes

Bai fratilor, da' chiar nu se gaseste NIMENI sa zica ceva de bine vizavi de masina ariciului asta de mai sus? Ceva de genu: masina este SUPERBA, fabricata de campioni in domeniu, etc, etc. Da' zice-ti ba careva ceva ca se umple Balalau de spume ca nu-i umfla nimeni coaja. daca nu cumva la luat amocu' ca postu' e cam vechi..
Auzi cumnate, am o curiozitate nesatisfacuta: ce GPS ai vere care in anul de gratie 2009 nu face diferenta intre un drum forestier si unu' judetean, hai?
Alta: sa stii ca noroaiele alea de 40cm nu sint noroaie ratonule mic ci putin pamint amestecat cu putina apa, ai inteles? Daca ti-e rau medicamentele se numesc FJ75 sau FJ80 sau FJ100 sau Pajero sau Defender.
Bai abureala, de exemplu, RAV-ul ala nu o avea el garda la sol cit a ta, sau unghiurile de plecare sau apropiere, da' are 500 Kg mai putin... Intelegi? Intelegi pe dracu, ca daca intelegeai nu dadeai din tine aberatia de mai sus.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jul 12 2009, 11:15 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (C.A.C.A.T. MANCAT @ Jul 11 2009, 02:19 PM) *
Bai fratilor, da' chiar nu se gaseste NIMENI sa zica ceva de bine vizavi de masina ariciului asta de mai sus? Ceva de genu: masina este SUPERBA, fabricata de campioni in domeniu, etc, etc. Da' zice-ti ba careva ceva ca se umple Balalau de spume ca nu-i umfla nimeni coaja. daca nu cumva la luat amocu' ca postu' e cam vechi..
Auzi cumnate, am o curiozitate nesatisfacuta: ce GPS ai vere care in anul de gratie 2009 nu face diferenta intre un drum forestier si unu' judetean, hai?
Alta: sa stii ca noroaiele alea de 40cm nu sint noroaie ratonule mic ci putin pamint amestecat cu putina apa, ai inteles? Daca ti-e rau medicamentele se numesc FJ75 sau FJ80 sau FJ100 sau Pajero sau Defender.
Bai abureala, de exemplu, RAV-ul ala nu o avea el garda la sol cit a ta, sau unghiurile de plecare sau apropiere, da' are 500 Kg mai putin... Intelegi? Intelegi pe dracu, ca daca intelegeai nu dadeai din tine aberatia de mai sus.

Invidie. Clar.

+Quote Post
Vizitator_frustratu.
mesaj Jul 12 2009, 05:00 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jul 12 2009, 11:15 AM) *
Invidie. Clar.

zi cat? ca o cumpar eu ...sa nu mai fie atata jale...da' fa un pret corect si lasa date clare

+Quote Post
RaechelParker
mesaj Nov 20 2009, 06:22 PM
Mesaj #71

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 20-November 09
Utilizatorul numarul: 16 559

thanks. very helpful post. I read a few of your other posts and they all helped me.

+Quote Post
Vizitator_Nichi Mitu.
mesaj Dec 23 2009, 09:26 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (mira_mobile @ Jan 21 2009, 09:31 AM) *
Scuze ca ma bag asa dar eu aduc numai suv-uri 4x4 de afara. Am vandut f multe Santa Fe si Hyundai Tucson. Pot spune ca sunt expert. Ai dreptate este o masian f practica, de familie, piesele sunt f ieftine. Chiar isi merita banii si vorba aia" Mergi acasa cu un jeep"....eu mai am ceva pe stoc de vanzare si plec saptamana viitoare dupa altele.....alte Suv-uri ...mai am Toyota Rav 4(2003), Mitubishi Outlander( euro 4) si Land Rover Freelander(2002).
Daca intereseaza pe cineva ma poate contacta oricand...pot aduce si la comanda .

+Quote Post
Vizitator_Canada_vesela.
mesaj Jan 18 2010, 02:23 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (melcu' @ Jun 28 2009, 01:13 AM) *
laugh.gif blink.gif laugh.gif Tu vii de pe marte ? Pai nici daca e nou nu iei atatia bani pe el. Daca iei pret cu 5 cifre sa dai de baut la toti prietenii si sa mergi mai des la biserica. Plus ca 4x4 si benzina - e ca si cum ai avea laptop cu gaz lampant. Benzina e pt super-car - M-uri, porsche, AMG-uri de tot felul, etc. Pt 4x4 nu exista altceva decat diesel.

America de nord e plina de 4X4 pe benzina.

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 18 2010, 02:58 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Radmann @ Jan 18 2010, 01:31 PM) *
O vreau IO!!!! Va sa zica in 19 ani a facut doar 100,000 km, adica, 5,263 km/an, adica 438 km/luna, adica 15 km/zi, nu???
Ha! Ha! Ha!
Ai idee cate TE COSTA O MASINA CE MERGE NUMAI 15 km/zi???
PS: In europa de west, norma unei masini utilizata in conditii normale este de 50,000 km/an=>masina are undeva intre 500-700,000 de km la bord. E ca noua frate! CA NOUA!

laugh.gifsmile.gif) Plus ca dupa cum vezi nici nu e prezentata marca pentru ca o poate customiza cu orice marca vrei: Vrei Land Rover? Land Rover o face. Vrei Toyota LandCruiser? Nimic mai simplu, avem stickere si de asa ceva

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 18 2010, 09:57 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Tudor @ Jul 10 2008, 07:05 PM) *
As mai avea cateva intrebari..

Aveti idee cam in ce zona din Germania ar fi bine sa caut u 4x4? Nu am mai fost asa ca nu prea am idee.

Cum bugetul mi-e sub 15.000eur, care sunt sansele sa gasesc un 4x4 cam de prin 2004 care sa aiba vreo 2000cm? Inca mai fac cautari, si incep sa am o idee, dar daca imi puteti recomanda vreun model ar fi perfect.
Nu caut ceva care sa urce Postavarul, dar sa nu aiba probleme pe drumuri proaste.

Mersi mult.

Tudor

+Quote Post
Vizitator_ALEX.
mesaj Jan 18 2010, 09:58 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Nicky @ Jul 11 2008, 07:09 AM) *
Incearca sa-l cauti mai in sud, Land Roverul meu l-am luat din nord, de langa Marea Nordului si datorita climei are ceva rugina in el (asta e teoria!).
Dar daca umbli dupa o anumita masina, o sa mergi sa o iei acolo unde o gasesti (asta e practica!).
Succes la cumparaturi

+Quote Post
Vizitator_darius_raiderstreet.
mesaj Jan 20 2010, 09:28 PM
Mesaj #77

Guests

munchen,frankfurt si berlin.....cat despre masina.....eu as opta pt un audi A6 allroad de prin 2003..intra in banii aia....daca studiezi putin masina o sa iti dai seama ca e chiar practica...tinand cont de suspensia pneumatica..........desi toti au sarit cu masini adevarate pentru offroad....eu am auzit ca mergi pe niste drumuri mai neamenajate...nu trasee de offroad....dar totusi...nissan pathfander,navara;toyota land cruisler,un mercedes ML270....cum sa mai zis...suvurile sunt de fitze.....dar asta nu inseamna ca nu e bun la ce iti trebuie tie....oricum........iati masina sa fie:vw,audi,marcedes,bmv,toyota,opel.....si am auzit ceva vesti bunicele despre nissan si volvo smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jan 21 2010, 09:19 AM
Mesaj #78

Guests

Ford Ranger si urci si pe Postavarul. Are diferential blocabil si reductor.

+Quote Post
Vizitator_edy.
mesaj Feb 8 2010, 07:50 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (mihai @ Sep 25 2008, 09:41 AM) *
nissan terrano II .. 2.7 tdi... spatios frumos , puternic , diesel ca din cate stiu io un off-road tre sa fie diesel .. si e in jur de 15000 cu km f putini si pana in 2-3 ani

+Quote Post
Vizitator_edy.
mesaj Feb 8 2010, 07:54 PM
Mesaj #80

Guests

Eu nu vas recomanda suv-uri in Bucurestiii este greu de parcat...consuma ff mult bunicu meu are un renault megane sedan 2008 1.5 motorina cred ca e cea mai buna alegere e o masina perfecta din toate punctele de vedere tata are un x5 si mie ca am mers cu amandoua nu imi pl e fff nasol x5 nu va recomand

+Quote Post
Rebek
mesaj Feb 9 2010, 10:31 AM
Mesaj #81

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 5-October 09
Utilizatorul numarul: 13 789

Citeaza (Nicu @ Sep 16 2008, 10:13 AM) *
Intreb aici ca sa nu deschid un nou topic. Am fost in vacanta la pensiune agroturistica inspre munte si aproape ca mi-am rupt sedanul pe drumurile "neamenajate" si forestiere din zona. Peisajele sunt insa foarte faine, asa ca m-am hotarit sa-mi iau un off-road second hand strict pentru a-l calari in concedii pe drumuri de tara.

Vreau sa iau ceva din Germania in jur de 5000 de euro. Din ce am cautat pe net am vazut ca pentru sectiunea off-road printre modelele pe care mi le-as permite sunt bine vazute Nissan Pathfinder si Subaru Forester. Am gasit pe mobile.de intre 5 si 6000 de euro vechi de 10 ani si cu 150.000 km. Sunt ok? Prea multi km pt un off-road? Care dintre cele doua modele e mai bun?

Precizez ca nu intentionez sa merg cu ea prin oras, doar in vacante pe la munte/dealuri/tara.

Mersi pentru ajutor.

Incearca un Mitsubishi Pajero de 2,8 diesel, 1996/2000 care costa in jur 3500-6000 euro. Eu am unul in aceleasi scopuri si are tot ce trebuie pe el. Am tractat n SUV-uri ramase pe drumuri de munte cu aceasta masina ce se descurca la fel de pe bine pe orice tip de teren.
E doar o parere!

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Feb 27 2010, 04:23 PM
Mesaj #82

Guests

depinde ce vrei de la o masina 4x4 am un ren rx4 si un discovery din 93 fiecare din ele are avantaje si dezavantaje k masina buna la toate nu s a inventat.renoul e extraordinar la drumuri lungi e confortabila vizibilite mare etc sta p asfalt destul de bine dar cu emotii k se inclina serios p viraje. merge si p coclauri cu cauciucuri adecvate dar sa nu incerci sa urci o panta serioasa cu el k NU POATE lipsa reductorului se face simtita imediat.P scurt daca te dai p asfalt si p drumuri neamenajate in limita bunului simt un SUV e o alegere ok.LRD ul p asta il folosesc cel mai des e un tractor cu roti egale biggrin.gif huruie transmisia zdrangane k un camion vechi da merge cand se termina drumu' nu-i bai... tupeu gume bune si sigur ajungi aks..p asfalt in schimb esti victima daca te grabesti ..scutura k o capra nebuna p drumurile patriei de ti vine sa o iei p camp biggrin.gif cat despre intretinere e cam la fel consumabilele costa la fel intervalele de service sunt la fel etc...si apoi ar mai fi ceva un suv e un jeep de blonde p cand un discovery sau un defender sau o niva biggrin.gif parca emana testosteron ....astea nu arata bine daca nu au noroi p ele biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Johan.
mesaj Feb 27 2010, 09:48 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Tudor @ Jul 4 2008, 09:55 AM) *
A venit momentul sa imi schimb vechiul Ford prafuit si cu niste bani adunati cu spor, sper sa fac o alegere buna.

In primul rand, imi voi cumpara masina din Germania pe la inceputul lui iulie (ca tot romanul) si vroiam sa va cer niste sfaturi.

Inclin sa imi cumpar un 4x4 din motive variate. Fac drumuri saptamanal la munte, pe niste drumuri mai putin prietenoase, si ocazional in zone mai rurale. Daca adaug si faptul ca uneori mai trebuie sa transport niste chestii catre destinatiile de mai sus, si ma gandesc inclusiv la confort si siguranta, m-am hotarat pt un 4x4.

Ma gandesc sa aleg un Hyunday Santa-Fe.

Imi puteti impartasi din experianta voastra cu un 4x4 sau chiar cu modelul de mai sus?
Imi puteti recomanda niste modele care sa se incadreze (aprox) in bugetul de 15.000 Eur?

Orice alt sfat e binevenit]

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_Johan.
mesaj Feb 27 2010, 09:50 PM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (nicolae @ May 31 2009, 08:28 AM) *

Mai bine sa-si ia un magar laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_titipalade@yahoo.com.
mesaj Feb 28 2010, 04:28 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (mihai @ Sep 25 2008, 09:41 AM) *
nissan terrano II .. 2.7 tdi... spatios frumos , puternic , diesel ca din cate stiu io un off-road tre sa fie diesel .. si e in jur de 15000 cu km f putini si pana in 2-3 ani

Eu am un santa fe diesel 2000din 2003 si am cu el 214000 km si pe drumuri imposibile pe munte si in delta.
Sint foarte multumit si intretinerea este eftina.Atentie t5ipul mai vechi este mai bun.
Bafta

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Feb 28 2010, 10:41 PM
Mesaj #86

Guests

Toyota Rav 4,diesel.
O am din 2007.
II pun numa'motorina si habar nu am ca am masina.
Consum fara a/c- 6,1 cu a/c -6,5.
Si am tot mers cu ea...si in jafurile astea de drumuri dar si 'afara'...
Nu am avut niciodata vreo problema!

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Apr 22 2010, 05:54 PM
Mesaj #87

Guests

[am un isuzu rodeo....frontera.....3.2 benzina inmatriculat cu care poti face ce vrei...arata super si il dau in 2000 euro....si cu plata la fisc te rezolv sa nu platesti mult

+Quote Post
Vizitator_FLORIN.
mesaj Apr 22 2010, 05:58 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (florin @ Apr 22 2010, 05:54 PM) *
[am un isuzu rodeo....frontera.....3.2 benzina inmatriculat cu care poti face ce vrei...arata super si il dau in 2000 euro....si cu plata la fisc te rezolv sa nu platesti mult

RELATII LA 0742011404

+Quote Post
Vizitator_forumduster.ro.
mesaj Apr 26 2010, 07:32 PM
Mesaj #89

Guests

Mai asteapta un an sau doi si iti iei Duster cu 7-8000 euroi tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Apr 27 2010, 06:59 AM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Tudor @ Jul 4 2008, 09:55 AM) *
A venit momentul sa imi schimb vechiul Ford prafuit si cu niste bani adunati cu spor, sper sa fac o alegere buna.

In primul rand, imi voi cumpara masina din Germania pe la inceputul lui iulie (ca tot romanul) si vroiam sa va cer niste sfaturi.

Inclin sa imi cumpar un 4x4 din motive variate. Fac drumuri saptamanal la munte, pe niste drumuri mai putin prietenoase, si ocazional in zone mai rurale. Daca adaug si faptul ca uneori mai trebuie sa transport niste chestii catre destinatiile de mai sus, si ma gandesc inclusiv la confort si siguranta, m-am hotarat pt un 4x4.

Ma gandesc sa aleg un Hyunday Santa-Fe.

Imi puteti impartasi din experianta voastra cu un 4x4 sau chiar cu modelul de mai sus?
Imi puteti recomanda niste modele care sa se incadreze (aprox) in bugetul de 15.000 Eur?

Orice alt sfat e binevenit.

Multumesc

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th July 2019 - 12:58 AM