IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

94 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Daca ai avea 10.000 de euro ti-ai lua un Logan sau o masina nemteasca second hand?, O dilema pe care o au 90% dintre cei care vor sa-si cumpere o masina
El Greco
mesaj Jun 17 2008, 01:16 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 17-June 08
Utilizatorul numarul: 1 307

Eu unul nu as avea dileme... un VW de 4 ani face mai mult decat orice Logan... M-am acrit de Logan pana peste cap!
Go to the top of the page

+Quote Post
Mutul
mesaj Jun 17 2008, 01:22 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 3
Utilizatorul numarul: 1 309

Citeaza (El Greco @ Jun 17 2008, 02:16 PM) *
Eu unul nu as avea dileme... un VW de 4 ani face mai mult decat orice Logan... M-am acrit de Logan pana peste cap!

De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

+Quote Post
Cositor
mesaj Jun 17 2008, 01:34 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 1
Utilizatorul numarul: 1 310

Raspunsul e clar: second hand! Cine vrea sa injure, sa isi ia Logan. Am un Opel second hand cu 150.000 de kilometri la bord si merge super ok. Am luat-o la 100.000 de kilometri cu 6.000 de euro. Deci daca as avea 10.000 de euro mi-as lua un Opel de 6.000. Nu vad nici o dilema aici.

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 17 2008, 01:39 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 13
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 836

Citeaza (El Greco @ Jun 17 2008, 01:16 PM) *

Probabil ca esti roman daca gandesti asa laugh.gif

Si eu sunt si gandesc ca tine. Dar, daca as fi un om rational mi-as lua Logan nou. La pretul lui e super ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

Problema cu Loganul e ca suntem romani si da foarte rau sa iti iei lucruri romanesti. Toata lumea face misto de tine. Daca esti agent de vanzari si vii la mine-n Logan, imediat increderea mea in tine scade. Vecinii te considera un fraier - fraierul ala cu Logan - colegii te considera un bleg, despre femei nu mai vorbesc... Poate sotia e singura care iti va aprecia intelepciunea de a-ti lua Dacia, restul, in cel mai bun caz o sa te ironizeze.

Crezi ca un Fiat Albea e mai bun ca un Logan? Nu prea cred. Si totusin italienii cumpara Fiat Albea pentru ca lor nu le e rusine ca sunt italieni.

+Quote Post
El Greco
mesaj Jun 17 2008, 01:47 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 2
Utilizatorul numarul: 1 307

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 01:39 PM) *

Si eu sunt si gandesc ca tine. Dar, daca as fi un om rational mi-as lua Logan nou. La pretul lui e super ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

Problema cu Loganul e ca suntem romani si da foarte rau sa iti iei lucruri romanesti. Toata lumea face misto de tine. Daca esti agent de vanzari si vii la mine-n Logan, imediat increderea mea in tine scade. Vecinii te considera un fraier - fraierul ala cu Logan - colegii te considera un bleg, despre femei nu mai vorbesc... Poate sotia e singura care iti va aprecia intelepciunea de a-ti lua Dacia, restul, in cel mai bun caz o sa te ironizeze.

Crezi ca un Fiat Albea e mai bun ca un Logan? Nu prea cred. Si totusin italienii cumpara Fiat Albea pentru ca lor nu le e rusine ca sunt italieni.

Daaaaa! Pai din cauza asta nu-si iau romanii Logan pentru ca rade lumea de iei... De aia vand astia vreo cateva sute de masini pe an. O discutie pe marginea Logan sau second hand cred ca trebuie sa plece de la fiabilitate, costuri etc. Iti iei Logan si incepi sa mori de nervi cand vezi ca exista masini mai bune si la preturi mai mici.

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 17 2008, 02:13 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Citeaza (El Greco @ Jun 17 2008, 02:47 PM) *
Daaaaa! Pai din cauza asta nu-si iau romanii Logan pentru ca rade lumea de iei... De aia vand astia vreo cateva sute de masini pe an. O discutie pe marginea Logan sau second hand cred ca trebuie sa plece de la fiabilitate, costuri etc. Iti iei Logan si incepi sa mori de nervi cand vezi ca exista masini mai bune si la preturi mai mici.

Daca nu ma crezi uita-te cine-si ia Logan? Cei care o folosesc cu adevarat si cei pe care nu-i intereseaza deloc cum le sta in ea.

Tu zici de Golf second hand. Ok, accept ca poate fi o alternativa la Logan. Dar e o loterie, poate sa fie o masina buna, poate sa nu fie. O masina noua, e o masina noua.

+Quote Post
Vizitator_Jderu.
mesaj Jun 17 2008, 02:21 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 02:13 PM) *
Daca nu ma crezi uita-te cine-si ia Logan? Cei care o folosesc cu adevarat si cei pe care nu-i intereseaza deloc cum le sta in ea.

Tu zici de Golf second hand. Ok, accept ca poate fi o alternativa la Logan. Dar e o loterie, poate sa fie o masina buna, poate sa nu fie. O masina noua, e o masina noua.

Ba sa stii ca le pasa ffff mult. Tu i-ai vazut cit de aroganti sint, cum se uitat de sus la tine la intersectie? Zici ca au cel putin gipan. De-aia nu o sa-mi iau never logan

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 17 2008, 02:25 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Citeaza (Jderu @ Jun 17 2008, 02:21 PM) *
Ba sa stii ca le pasa ffff mult. Tu i-ai vazut cit de aroganti sint, cum se uitat de sus la tine la intersectie? Zici ca au cel putin gipan. De-aia nu o sa-mi iau never logan

Se uita de sus cei pentru care Loganul e prima lor masina. Toti astia mandri au lamaie pe parbriz. Sau nu sunt din Bucuresti iar la ei la Simeria Loganul e un asset.

+Quote Post
Mutul
mesaj Jun 17 2008, 02:36 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 3
Utilizatorul numarul: 1 309

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 02:25 PM) *
Se uita de sus pentru cei pentru care Loganul e prima lor masina. Poti sa te uiti ca toti astia mandri au lamaie pe parbriz. Sau nu sunt din Bucuresti si la ei la Simeria Loganul e un asset.

Eu nu cred ca asta e un argument sa nu iti iei o masina. Cred ca ar trebui sa discutam argumente tehnice, nu modul in care se uita soferii de Logan la stop. Dupa argumentul asta nimeni nu ar trebui sa isi mai cumpere BMW-uri sau... tractoare! Apropo, ai vazut cat de sus sunt "pozitionati" soferii de tractor sau de TIR-uri? laugh.gif Glemeam!

+Quote Post
Vizitator_Aurica.
mesaj Jun 17 2008, 02:47 PM
Mesaj #10

Guests

Eu cred ca tot taranu isi ia Logan! Si asta se vede intr-adevar la semafor. Daca ar avea putina minte si-ar lua o masina decenta, fie ea si la mana a doua. E vorba doar de un calcul simplu: cat confort primesc pentru o anumita suma de bani. Daca un posesor de Logan imi spune ca se simte mai bine in cutia aia decat intr-un Opel Astra, inseamna ca nu stie ce vorbeste.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 17 2008, 02:50 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Aurica @ Jun 17 2008, 02:47 PM) *
Eu cred ca tot taranu isi ia Logan! Si asta se vede intr-adevar la semafor. Daca ar avea putina minte si-ar lua o masina decenta, fie ea si la mana a doua. E vorba doar de un calcul simplu: cat confort primesc pentru o anumita suma de bani. Daca un posesor de Logan imi spune ca se simte mai bine in cutia aia decat intr-un Opel Astra, inseamna ca nu stie ce vorbeste.

Eu cred ca tu esti mai taran decat toti posesorii de Logan luati la un loc.

+Quote Post
Vizitator_Aurica.
mesaj Jun 17 2008, 02:58 PM
Mesaj #12

Guests

A fost doar o exprimare. Sper sa nu te fi suparat. Iti pot aduce mai multe argumente pentru o masina straina second hand in detrimentul Loganului:

1. Fiabilitatea. Nu cred ca un Logan la 150.000 de km va arata ca un Opel sau VW.
2. Confort. Trebuie sa admiti ca se conduce mult mai placut o masina germana decat un Logan.
3. Siguranta. Intre un VW si un Logan, as prefera VW daca e vorba de un accident.
4. Chiar daca piesele sunt mai scumpe la VW, ele rezista mai mult. Garantat.

+Quote Post
Vizitator_Monica.
mesaj Jun 17 2008, 03:01 PM
Mesaj #13

Guests

S-au incins discutiile! Dar pana la urma? Eu ce sa imi iau? Logan sau Fiat? Ma poate ajuta cineva? Sunt fata... Si nu imi doresc decat o masina rosie...

+Quote Post
Vizitator_Jderu.
mesaj Jun 17 2008, 03:05 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Monica @ Jun 17 2008, 03:01 PM) *
S-au incins discutiile! Dar pana la urma? Eu ce sa imi iau? Logan sau Fiat? Ma poate ajuta cineva? Sunt fata... Si nu imi doresc decat o masina rosie...

Monica, ia-ti o Kia C'eed. E f buna pt oras, e extrem de fiabila, iar faptul ca a fost aleasa masina anului in 2007 nu e deloc o intimplare. Si eu eram reticent, dar un prieten de-al meu si-a luat. E f buna.
Ca alternativa, cred ca un Ford Fiesta ar merge

+Quote Post
Vizitator_Monica.
mesaj Jun 17 2008, 03:08 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Jderu @ Jun 17 2008, 03:05 PM) *
Monica, ia-ti o Kia C'eed. E f buna pt oras, e extrem de fiabila, iar faptul ca a fost aleasa masina anului in 2007 nu e deloc o intimplare. Si eu eram reticent, dar un prieten de-al meu si-a luat. E f buna.
Ca alternativa, cred ca un Ford Fiesta ar merge

O sa ii propun prietenului meu care nu are in cap decat BMW second hand. Dar eu vreau o masina rosie si astia de la BMW nu prea fac masini rosii. angry.gif M-am uitat pe net si pare draguta Kia ta. Kiss u!

+Quote Post
Vizitator_Jderu.
mesaj Jun 17 2008, 03:18 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Monica @ Jun 17 2008, 03:08 PM) *
O sa ii propun prietenului meu care nu are in cap decat BMW second hand. Dar eu vreau o masina rosie si astia de la BMW nu prea fac masini rosii. angry.gif M-am uitat pe net si pare draguta Kia ta. Kiss u!

Sper sa-l convingi ca BMW la mina a 2-a e o solutie destul de proasta: consuma mult, e inutil de puternica (mai ales pe soselele din Romania), plus ca toti jmekerii se afiseaza cu gagicile in BMW-uri second hand smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Jun 17 2008, 03:23 PM
Mesaj #17

Guests

@Monica si Jderu:

Da, Kia Ceed e o masina interesanta. merita sa va uitati si la toyota yaris, care e super-fiabila si consuma putin. Oricum eu zic ca mai bine iei o masina noua decit un second hand. Parerea mea smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_Eugen.
mesaj Jun 17 2008, 04:15 PM
Mesaj #18

Guests

Si care naiba sunt argumentele pentru o masina noua in detrimentul uneia second hand?

+Quote Post
Vizitator_Ginu.
mesaj Jun 17 2008, 04:41 PM
Mesaj #19

Guests

Argumente pro-masina noua:
1. Stii ca nu a dat nimeni cu ea in toate gropile
2. Costuri de intretinere mai mici
3. Garantie

+Quote Post
Vizitator_Viitoru Scornicesti.
mesaj Jun 19 2008, 09:19 AM
Mesaj #20

Guests

De ce sa imi iau o cutie de tabla care isi spune masina si se numeste Logan numai pe argumente de genul sunt roman sau e o masina noua? Chiar nu se pot aduce niste argumente serioase de ordin tehnic pentru a-mi lua Logan?

+Quote Post
Vizitator_Loganu vesel.
mesaj Jun 19 2008, 09:27 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Ginu @ Jun 17 2008, 04:41 PM) *
Argumente pro-masina noua:
1. Stii ca nu a dat nimeni cu ea in toate gropile
2. Costuri de intretinere mai mici
3. Garantie

De ce nu cred ca stau in picioare aceste argumente:

1. Stii ca nu a dat nimeni cu ea in toate gropile. Ok, si la ce ma ajuta asta daca la prima groapa serioasa pe care o iau masina se rupe?

2. Costuri de intretinere mai mici - Sa fim seriosi. Iti iei o masina noua in leasing pe 4 ani sa zicem. Mergi la revizie obligatoriu numai la service-urile care vor ei. Stii cat costa o revizie la Logan intr-un service Dacia? Sa facem comparatie cu revizia la o VW de 100.000 de km intr-un service decent pe care il aleg eu insa. Este net in defavoarea Logan. Sa schimbe uleiul si placutele de frana se pricepe orice mecanic, credeti-ma!

3. Garantie Poate fi un argument bun, insa spuneti-mi si mie de cate ori ati apelat la garantie in cazul unei masini noi. Daca se strica ceva, cu siguranta la service iti va spune ca acelei piese nu i se acorda garantie. E adevarat ca pentru defectiuni grave... e buna garantia. Un exemplu: un amic si-a luat un BMW cu plafon transparent. Pe la Otopeni a facut implozie plafonul. La service i s-a spus ca nu ii poate da garantie si ca trebuie sa isi repare masina pe CASCO. In Germania primea dauna totala pentru asa ceva. La ce l-a ajutat garantia?

+Quote Post
Vizitator_Vestejiti.
mesaj Jun 19 2008, 11:43 AM
Mesaj #22

Guests

Eu sunt exemplul viu al omului care si-a luat teapa cu un second hand nemtesc. Am descoperit ca fusese taxi in Germania. Sfaturi pentru cei care isi iau un second hand:
1. Luati seria motorului si mergeti la fabricant pentru a afla cati kilometri reali are masina. Multe au kilometrajul dat peste cap.
2. Cereti o carte de service pentru a vedea reviziile, daca au fost facute la timp. In functie de asta va puteti da seama si daca masina are kilometrajul dat peste cap. Daca revizia de 75.000 de kilometri, de exemplu, a fost facuta acum trei ani, iar acum masina are 85.000 pe bord, fiti siguri ca nu sunt reali.

+Quote Post
Vizitator_Tata.
mesaj Jun 20 2008, 06:46 AM
Mesaj #23

Guests

Daca as avea 10.000 de euro biggrin.gif mi-as lua masina nemteasca... noua (Golf). Sau masina japoneza noua (Aygo), sau masina coreana noua (i10, Getz, ), sau masina frantuzeasca noua (107, 206, C1, C2), sau masina italieneasca (Panda, Punto)... O multime de variante mai bune decat o masina SH sau un Logan.

+Quote Post
Vizitator_Junk.
mesaj Jun 20 2008, 12:08 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Tata @ Jun 20 2008, 06:46 AM) *
Daca as avea 10.000 de euro biggrin.gif mi-as lua masina nemteasca... noua (Golf). Sau masina japoneza noua (Aygo), sau masina coreana noua (i10, Getz, ), sau masina frantuzeasca noua (107, 206, C1, C2), sau masina italieneasca (Panda, Punto)... O multime de variante mai bune decat o masina SH sau un Logan.

Aygo - 107 si C1 sunt identice. Aceleas masini facute intr-o fabrica unica din Cehia care apartine in comun japonezilor si francezilor. Sun diferite doar niste plastice si forma farurilor. In rest, absolut identice. Si sunt niste cotete de gaini, nu masini.

Hyunday are probleme cu service-urile insuficiente.

Golf-ul ala de-i face reclama la 10.000 de euro e chel, chel. Nu are nimic, aer conditionat, sistem audio, etc etc. Mai bagi gramada de bani pe optionale.

Despre masinile italienesti nu prea stiu ce sa zic ca nu am servit. Dar imi amintesc cu cu vreo 5-7 ani in urma Fiatul a fost pe buza falimentului.

Oricum, toate astea enumerate sunt nimic pe langa un Audi sau Mercedes la mana a doua de 10.000 euro. Nu se poate face comparatie. Solutiile tehnice, motorul, calitatea subansamblelor, confortul e cu totul si cu totul si cu totul altceva.

+Quote Post
Vizitator_Vornicu.
mesaj Jun 21 2008, 01:21 PM
Mesaj #25

Guests

Ce ati alege voi intre Kia Ceed si Hyundai i30.

Le-am incercat pe amandoua, preturile sunt super pentru dotarile pe care le au, I30 arata mai bine in interior, kia mai bine in iexterior, in plus la Kia e si garantia de 7 ani, in limita a 100 de mii de km.

Hyundai parca e mai usor de condus, imi place cum ia curbele, Kia mi se pare mai solida si mai sigura.
Eu as opta pentru kia, desi am auzit plangeri pentru varianta pe benzina, dar si ridicari in slavi pentru diesel.

+Quote Post
Vizitator_MNU.
mesaj Jun 27 2008, 06:20 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 01:39 PM) *

Daca taceai... filozof ramaneai. Pentru o informare corecta, Fiat Albea NU SE VINDE IN EUROPA DE VEST... se vinde doar in tari bananiere ca... Romania de exemplu. Se vinde pentru ca clientul tinta de Logan sa aibe o varianta in plus de unde sa aleaga.
Eu personal conduc un Logan (masina de srviciu) si un VW Golf (masina personala). Ceea ce vreau sa spun este ca... NU SUPORTA COMPARATIE. Ambele au toate dotarile dar Loganul e cu o clasa mai jos.

+Quote Post
Vizitator_nemo.
mesaj Jun 28 2008, 04:18 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (El Greco @ Jun 17 2008, 01:47 PM) *

Amice am Logan DCI..si sincer nu imi pasa cum ma vede lumea ,important este ca imi fac treaba cu el!:Motorizare este super , vopseaua cam lasa de dorit.

+Quote Post
Vizitator_Dorin.
mesaj Jun 28 2008, 08:47 PM
Mesaj #28

Guests

daca aveti un drum din vestul tarii spre Pitesto o sa vedeti un lucru interesant : o gramada de tiruri pline de Logan ies din tara spre vest ( eu am vazut intr-o zi cel puntin 30 de tiruri) si din sens invers dimspre Germania spre Romania si Bulgaria toate harburile care pe remorci, tiruri si alte modalitati balcanice. Deci cei care sufera si au depresii din cauza Loganului sa stea linistiti.......Sa-si ia in continuare ce arunca altii

+Quote Post
Vizitator_Roman.
mesaj Jun 29 2008, 10:33 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Aurica @ Jun 17 2008, 02:58 PM) *
A fost doar o exprimare. Sper sa nu te fi suparat. Iti pot aduce mai multe argumente pentru o masina straina second hand in detrimentul Loganului:

1. Fiabilitatea. Nu cred ca un Logan la 150.000 de km va arata ca un Opel sau VW.
2. Confort. Trebuie sa admiti ca se conduce mult mai placut o masina germana decat un Logan.
3. Siguranta. Intre un VW si un Logan, as prefera VW daca e vorba de un accident.
4. Chiar daca piesele sunt mai scumpe la VW, ele rezista mai mult. Garantat.

1. Ca sa ajungi la 150.000 km trebuie sa mergi 30.000 km/an timp de 5 ani, ori cine pastreaza o masina 150.000 km sau 5 ani?!

2. La aceeasi dimensiune exterioara ai mai mult spatiu intr-un Logan.

3. Loganul este o masina conceputa de Renault, dupa standarde Renault (chiar daca e produsa in Ro). renault a fost primul constructor de automobile care a reusit sa obtina 5 stele la testele EuroNCAP, nu a fost nici VW nic OPel si nici macar BMW sau Mercedes.

4. Poate ne dai si un link la un studiu care are ca si concluzie ca piesele VW rezista mai mult decat cele de le Logan.

In rest numai bine.

+Quote Post
Vizitator_Silviu Boiangiu.
mesaj Jul 1 2008, 11:37 AM
Mesaj #30

Guests

Desi loganul este o masina patratoasa, luata noua isi merita toti banii luata noua. Nu merita sa iei o masina sh (mai ales din romania unde drumurile sunt cum sunt), nu stii cum a circulat omul cu ea - are esp, si ce daca solicitarea (forta de torsiune) din planetare tot mare e, ca sa nu mai spun la intoarcerile cu frana de mana la ce solicitari pune caroseria si puntea spate (mai ales ca la masinile straine e diferentiala).

Asa ca mai bine dai banii pe o masina noua decat pe una sh - stii sigur ca nu a fost schimbat neautorizat softul de la calculator (pentru tunning, marirea puterii, modificat nr de kilometrii, pacalit xenoane, etc).

La condus, loganul se comporta ok - nu asa cum se comporta un golf IV - diferenta fiind in primul rand de greutate si de centrul de greutate.. care este mai ridicat in cazul loganului si de aici este mai instabila.

Piesele rezista in functie de solicitarea mecanica a lor - ca sunt facute din aceleasi materiale (daca nu stiati - piesele componente sunt facute de terti nu de companie) asa ca nu-i diferenta.

Amaratul cu logan? da.. ne permitem sa dam 9-10 mii pe un logan NOU decat pe o masina umblata cu ea n ani.

+Quote Post

94 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd July 2019 - 03:34 AM