IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cumperi sau stai cu chirie?, Dilema anului
Administrator
mesaj May 27 2008, 05:51 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 17
Inscris: 22-May 08
Utilizatorul numarul: 357

Cele doua texte de pe blogul lui Dragos Manac:

Cumperi sau stai cu chirie

si

Cumperi sau stai cu chirie? Nuante

au starnit multe reactii, unele chiar inversunate, pe blogul autorului si pe site-ul HotNews. Cum piata imobiliara pare sa ne promita cateva surprize anul acesta, consider ca subiectul va ramane actual. Va invit sa continuam aici dezbaterea.
Go to the top of the page

+Quote Post
Alois
mesaj May 27 2008, 04:58 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 17-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 199

Parerea mea: faceti un efort, mai cereti la 'ai batrani, la prieteni, stresatii, imprumutati-va ... dar luati-va o casuta personala.

Atat timp cat preturile si la chirii sunt aberante, mai avantajos proprietate.

+Quote Post
necst
mesaj May 27 2008, 09:53 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 15-May 08
De la: Romania
Utilizatorul numarul: 92

Este evident ca speculatiile de pe piata imobiliara din Romania vor lua sfarsit cat de curand. Inca de acum un an am apreciat ca va avea loc o cadere a preturilor (corectie) care nu sunt echilibrate cu puterea de cumparare a romanilor. Trebuie sa recunosc c-am gresit, neluand in calcul si inertia romanilor sau naivitatea multora (desii exemplele gen Caritas sau FNI exista). Sa mai adaug ca, multi romani din cei plecati nu mai trimit bani in tara in acelasi ritm ca cel din anii trecuti? Acum a venit vremea celor care au facut investitii speculative sa piarda bani multi si eventual sa intre in faliment (caderea nu va fi o usoara corectie).

Doar ieri au fost in presa doua articole pe aceasta tema (in Ziua si-n Cotidianul, daca-i nevoie de link-uri le pun)

Presiunea este si mai mare in acest moment datorita Cresterii preturilor la petrol si alimente, ceea ce va agrava situatia multora dintre cei deja bagati in datorii si va face aproape imposibila obtinerea unui credit a celor care doresc sa-si cumpere o locuinta.

Concluzie:
- Bula imobiliara o sa se sparga in curand.
- Este bine sa mai asteptati pentru a face o investitie.

+Quote Post
popnadrian
mesaj May 28 2008, 01:01 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 824

catre necst: ok, sa zicem ca astept inca 2 an, pana ce preturile mai scad. In perioada asta stau in chirie (150-200 euro/luna). In aceste conditii, mai e profitabil sa astept, stiu eu, 2-3 ani, pana o sa scada cat de cat preturile la locuinte?

Sa calculam un pic...cu 2 ani, 200euro/luna rezulta 5000 euro/2ani. Un apartament care acuma costa, sa zicem 60.000 de euro....oare ce pret o sa aiba peste 2 ani? 55000 euro? hmmm...nu prea profitabil. Acuma eu nu is expert in imobiliare, daca poate sa ma ajute cineva, astept orice fel de informatii (spe sa fie bune, cat de cat) despre care o sa fie evolutia pieti imobiliare. Merci

+Quote Post
ozon
mesaj May 29 2008, 09:14 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 13
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 836

Pana la urma, scaderea sau cresterea preturilor apartamentelor nu tine atat de piata imobiliara, cat de ansamblul pietei. Este imposibil sa dai un pronostic pe termen de doi ani.
Daca se inregistreaza o scadere a investitiilor, scade si pretul la apartamente si birouri. Dar e putin probabil. eu pronostichez o scadere cu 10 -15 la suta a preturilor la apartamentele vechi si cele din cartiere cu mijloace proaste de transport, adica drumuri, transport public si o crestere de 10 -15 la suta la proprietatile mai noi si plasate mai bine.
Pretul terenurilor de langa Bucuresti ar trebui sa scada si el din aceeasi cauza, a traficului.

+Quote Post
TinYman
mesaj May 29 2008, 11:03 AM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 27-May 08
De la: North by Northwest
Utilizatorul numarul: 722

Atat timp cat exista cerere, piata imobiliara nu o sa cada!

Teoria mea: Este posibil sa fie o scadere a preturilor artificiala, doar daca le iese schema speculantilor, prin manipularea populatiei ca o sa cada piata imobiliara!
Din moment ce un om a fost informat ca o sa se prabuseasca piata imobiliara, el va astepta sa se prabuseasca si din acest motiv cererea va scadea, la fel si preturile.
Teoria este simpla! Prostim populatia ca o sa pice piata imobiliara, o sa scada preturile, noi speculantii investim la greu iar apoi prostim populatia ca o sa creasca piata imobiliara si ne vindem noi produsele.
Aceasta teorie aberanta smile.gif este valabila doar daca omul se lasa prostit si nu mai face investitii in piata imobiliara

+Quote Post
Elfi
mesaj May 29 2008, 12:09 PM
Mesaj #7

Nou venit
*

Inscris: 29-May 08
Utilizatorul numarul: 873

Citeaza (TinYman @ May 29 2008, 12:03 PM) *
Aceasta teorie aberanta smile.gif este valabila doar daca omul se lasa prostit si nu mai face investitii in piata imobiliara

Nu cred ca tine atata de psihologia omului, ci de mecanisme ale pietei.Nici eu nu cred ca va scadea pretul la locuinte.

Am tot citit si am tot auzit pareri despre evolutia pietei imobiliare si in urma lor am ajuns la cateva concluzii. Nu judec din perspectiva mea, ci incerc sa vad lucrurile in ansamblu.

1. O scadere a preturilor apartamentelor nu ar fi chiar ok pentru foarte multi oameni care deja au credit la banca. Un om care are 80 de mii credit si plateste 700 de euro pe luna ar fi destul de dezavantajat de o scadere a pretului apartamentului sau care acum valoreaza 100 - 120 de mii. Daca apartamentul sau ajunge la 90 de mii el a facut o investitie proasta, pentru care va trage toata viata. Ii va fi foarte greu sa-si mai schimbe locuinta, in urmatorii 10 ani. Iar in 10 ani blocurile ceausiste vor fi din ce in ce mai stricate.

2. Speculatorii nu joaca un rol atat de important pe piata in general, ci doar pe piata locuintelor noi. Sa facem un calcul, cam cat din piata e ocupata de speculatori sau investitori, cum vreti sa o luati? Un apartament din 20? Dar in ceea ce priveste apartamentele noi? Multi bucuresteni au doua apartamente, unul mostenit si unul pe care si l-au cumparat. Sunt ei speculatori?

3. Pretul locuintelor nu e dictat doar de piata imobiliara. Accesul la credite a dus la scumpirea apartamentelor, scumpire de care au profitat destui. Dar si intrarea in tara a veniturilor celor plecati afara si ceea ce se numeste "economie de consum" sunt facctori de luat in seama. Daca romanii vor plati mai putin pentru credite decat acum - adica la nivelul dobanzilor din Europa - acest lucru se va vedea si pe piata imobiliara.

4. Parerea mea este ca numarul locuintelor noi nu va creste chiar asa repede incat sa suplineasca cererea. Poate in 5 ani putem vorbi despre asta.

5. Cred ca piata se va diferentia. Vor creste preturile in continuare la un tip de locuinte, vor scadea la altele. Aceasta pare a fi tendinta.

6. In Budapesta preturile la apartamente sunt de vreo 2 -3 ori mai mici decat in Bucuresti. Dar rareori vezi un Audi pe strada. Ceea ce inseamna ca lucrurile functioneaza altfel acolo si nu este un bun exemplu. (poate e bine de investit in apartamente in Bulgaria sau in Ungaria)

8. Nu cred ca vor scadea preturile prea curand, dar nici nu vor creste mai mult de 10 la suta. Presiunea speculatorilor va disparea treptat, isi vor investi in alta parte banii, probabil. O scadere a preturilor se va produce doar in cazul unei nevoi mare de lichiditati, adica ori daca creste foarte tare economia, ori daca scade foarte tare.

+Quote Post
cezarjipa
mesaj May 29 2008, 03:58 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Utilizatorul numarul: 744

Citeaza (necst @ May 27 2008, 09:53 PM) *
Este evident ca speculatiile de pe piata imobiliara din Romania vor lua sfarsit cat de curand. Inca de acum un an am apreciat ca va avea loc o cadere a preturilor (corectie) care nu sunt echilibrate cu puterea de cumparare a romanilor. Trebuie sa recunosc c-am gresit, neluand in calcul si inertia romanilor sau naivitatea multora (desii exemplele gen Caritas sau FNI exista). Sa mai adaug ca, multi romani din cei plecati nu mai trimit bani in tara in acelasi ritm ca cel din anii trecuti? Acum a venit vremea celor care au facut investitii speculative sa piarda bani multi si eventual sa intre in faliment (caderea nu va fi o usoara corectie).

Doar ieri au fost in presa doua articole pe aceasta tema (in Ziua si-n Cotidianul, daca-i nevoie de link-uri le pun)

Presiunea este si mai mare in acest moment datorita Cresterii preturilor la petrol si alimente, ceea ce va agrava situatia multora dintre cei deja bagati in datorii si va face aproape imposibila obtinerea unui credit a celor care doresc sa-si cumpere o locuinta.

Concluzie:
- Bula imobiliara o sa se sparga in curand.
- Este bine sa mai asteptati pentru a face o investitie.

E bine daca se va intampla asa. Ar fi, ce-i drept, prima oara in istoria contemporana cand un roman isi poate face un plan de viata pe mai mult de 6 luni. Adica stie ce se va intampla cu el si actioneaza in consecinta.
Trecand peste siguranta haioasa afisata, eu sper ca preturile astea sa scada si sa-ti cumperi totusi locuinta dorita. Personal, am 3. Asta nu ma face, totusi, insensibil la dorintele celorlalti, poate doar putin prea relaxat smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Samba.
mesaj Jun 3 2008, 11:16 AM
Mesaj #9

Guests

Din pacate solutia nu poate fi decat migrarea de la oras catre localitatile invecinate. Sunt sigur ca incet/incet comunele adiacente oraselor se vor transforma in suburbii. 25-35 de kilometri nu inseamna foarte mult pentru un drum dus-intors zilnic. Din pacate, intrarile in orase sunt ingrozitoare, subdimensionate.

In prezent metrul patrat la 25-35 km de oras este inca scazut. La pretul unui apartament cu 2 camere in bucuresti iti poti face o casa de 80 metri patrati cu 500-1000 de metri alocati. Este adevarat ca odata cu cresterea pretului petrolului devine tot mai scumpa "naveta" auto.

+Quote Post
Vizitator_Heraclit.
mesaj Jun 11 2008, 09:23 AM
Mesaj #10

Guests

Eu am renuntat sa caut o locuinta in oras. In Canada nu e nimic neobisnuit sa locuiesti la 20-30 km de locul de munca. Este adevarat ca ei au cai de acces in oras rapide si decongestionate. Pentru noi intrarile in Capitala sunt ingrozitor de aglomerate dimineata si seara, dar sper ca in urmatorii ani presiunea va creste tot mai mult si primarii vor gasi solutii pentru imbunatatirea/multiplicarea lor. Asa ca imi voi lua o casa de 150 metri patrati si cu 1500 metri de teren la acelasi pret cu un apartament de 3 camere in Capitala.

+Quote Post
CapraVecinului
mesaj Jun 11 2008, 05:17 PM
Mesaj #11

Membru
**

Postari: 38
Utilizatorul numarul: 751

Am nevoie de un apartament cu 3 camere, nu pot sa locuiesc in apartament mai mic. Momentan sunt chirias, platesc 400 euro/ luna (ceva mai putin decat pretul zonei). Apartamentul in care locuiesc are 30 ani si pretul lui (s-a vindut in vexini, deci stiu) e de 150000 euro. Deci sa vedem ce inseamna sa cumpar acest apartament IN RATE: scot 30000 euro din buzunar, imprumut 120000 euro pe 30 ani si platesc pentru ei aproximativ 270000 euro. 270000 euro+30000 euro= 300000 euro. Asta inseamna ca anual voi plati 10000 euro, aproximativ 900 euro pe luna. Peste 30 ani voi avea un apartament vechi de 60 ani, numai bun de demolat.
Daca stau cu chirie, platesc 400, hai 500 euro pe luna...PAI DACA STAU CU CHIRIE, ECONOMISESC 400- 500 EURO PE LUNA, BANI NU GLUMA.
De ce oare cumpara bucurestenii apartamente vechi si evident nerentabile? Va las sa va ganditi.

+Quote Post
Vizitator_lupu.
mesaj Jun 11 2008, 07:35 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Jun 11 2008, 05:17 PM) *
Am nevoie de un apartament cu 3 camere, nu pot sa locuiesc in apartament mai mic. Momentan sunt chirias, platesc 400 euro/ luna (ceva mai putin decat pretul zonei). Apartamentul in care locuiesc are 30 ani si pretul lui (s-a vindut in vexini, deci stiu) e de 150000 euro. Deci sa vedem ce inseamna sa cumpar acest apartament IN RATE: scot 30000 euro din buzunar, imprumut 120000 euro pe 30 ani si platesc pentru ei aproximativ 270000 euro. 270000 euro+30000 euro= 300000 euro. Asta inseamna ca anual voi plati 10000 euro, aproximativ 900 euro pe luna. Peste 30 ani voi avea un apartament vechi de 60 ani, numai bun de demolat.
Daca stau cu chirie, platesc 400, hai 500 euro pe luna...PAI DACA STAU CU CHIRIE, ECONOMISESC 400- 500 EURO PE LUNA, BANI NU GLUMA.
De ce oare cumpara bucurestenii apartamente vechi si evident nerentabile? Va las sa va ganditi.

-pentru ca vor si ei sa fie apropitari odata si odata, ca restul de 80%;
-pentru ca nu se stie cat o sa fie chiria peste 30-n ani;
-pentru ca e un mod de economisire;
-pentru ca au copii si vor sa le lase ceva, fiecare dupa puteri, cand o fi sa fie, nu doar amintiri din vremea cand stateau in chirie...

...ai copii, caprita?

+Quote Post
Vizitator_Damian.
mesaj Jun 16 2008, 06:33 AM
Mesaj #13

Guests

Nu stiu cum e cu apartamentele, dar va spun ca preturile la terenuri in jurul Bucurestiului sunt in continua crestere. Am un teren intravilan la 10 km de Bucuresti si la fiecare 3 luni primesc cel putin 2 oferte de cumparare. In ultimii 2 ani pretul terenului aproape ca s-a triplat. Daca aveti bani investiti intr-un teren in zona "metropolitana" - 15-25 de km de Capitala. Mai e loc de crestere. Ma astept la inca o dublare a preturilor in urmatorii 2 ani.

In plus de asta sa stiti ca infrastructura a inceput sa se dezvolte in comunele din jurul Bucurestiului. Curent, gaze, cablu TV, internet, telefon chiar si apa curenta si canalizarea a inceput sa devina obisnuite. Ramin caile de acces in oras proaste si aglomerate, asa cum scria cineva mai sus, dar probabil ca pemasura ce tot mai multe firme isi vor muta sediile aici vor aparea presiuni chiar si de "prietenie" si amicitie politica asupra primarului si Consiliului Bucuresti sa faca ceva in privinta asta.

+Quote Post
Mutul
mesaj Jun 17 2008, 02:42 PM
Mesaj #14

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 17-June 08
Utilizatorul numarul: 1 309

Citeaza (lupu @ Jun 11 2008, 07:35 PM) *
-pentru ca vor si ei sa fie apropitari odata si odata, ca restul de 80%;
-pentru ca nu se stie cat o sa fie chiria peste 30-n ani;
-pentru ca e un mod de economisire;
-pentru ca au copii si vor sa le lase ceva, fiecare dupa puteri, cand o fi sa fie, nu doar amintiri din vremea cand stateau in chirie...

...ai copii, caprita?

Cred ca raspunsul la intrebarea asta depinde de multe... Daca as prinde o oferta coerenta de finantare si o casa la un pret bun, de ce sa nu merita sa cumpar? Daca as incheia un contract beton de inchiriere si as avea garantia ca nu poate proprietarul sa ma dea afara cand vrea el sau sa imi mareasca chiria dupa bunul plac, de ce sa nu inchiriez? Cred ca depinde de la un caz la celalalt!

Mai bine am discuta daca exista contracte de inchiriere beton in Romania!

+Quote Post
Vizitator_joebarricciano.
mesaj Jul 16 2008, 07:50 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Elfi @ May 29 2008, 12:09 PM) *
Nu cred ca tine atata de psihologia omului, ci de mecanisme ale pietei.Nici eu nu cred ca va scadea pretul la locuinte.

Am tot citit si am tot auzit pareri despre evolutia pietei imobiliare si in urma lor am ajuns la cateva concluzii. Nu judec din perspectiva mea, ci incerc sa vad lucrurile in ansamblu.

1. O scadere a preturilor apartamentelor nu ar fi chiar ok pentru foarte multi oameni care deja au credit la banca. Un om care are 80 de mii credit si plateste 700 de euro pe luna ar fi destul de dezavantajat de o scadere a pretului apartamentului sau care acum valoreaza 100 - 120 de mii. Daca apartamentul sau ajunge la 90 de mii el a facut o investitie proasta, pentru care va trage toata viata. Ii va fi foarte greu sa-si mai schimbe locuinta, in urmatorii 10 ani. Iar in 10 ani blocurile ceausiste vor fi din ce in ce mai stricate.

2. Speculatorii nu joaca un rol atat de important pe piata in general, ci doar pe piata locuintelor noi. Sa facem un calcul, cam cat din piata e ocupata de speculatori sau investitori, cum vreti sa o luati? Un apartament din 20? Dar in ceea ce priveste apartamentele noi? Multi bucuresteni au doua apartamente, unul mostenit si unul pe care si l-au cumparat. Sunt ei speculatori?

3. Pretul locuintelor nu e dictat doar de piata imobiliara. Accesul la credite a dus la scumpirea apartamentelor, scumpire de care au profitat destui. Dar si intrarea in tara a veniturilor celor plecati afara si ceea ce se numeste "economie de consum" sunt facctori de luat in seama. Daca romanii vor plati mai putin pentru credite decat acum - adica la nivelul dobanzilor din Europa - acest lucru se va vedea si pe piata imobiliara.

4. Parerea mea este ca numarul locuintelor noi nu va creste chiar asa repede incat sa suplineasca cererea. Poate in 5 ani putem vorbi despre asta.

5. Cred ca piata se va diferentia. Vor creste preturile in continuare la un tip de locuinte, vor scadea la altele. Aceasta pare a fi tendinta.

6. In Budapesta preturile la apartamente sunt de vreo 2 -3 ori mai mici decat in Bucuresti. Dar rareori vezi un Audi pe strada. Ceea ce inseamna ca lucrurile functioneaza altfel acolo si nu este un bun exemplu. (poate e bine de investit in apartamente in Bulgaria sau in Ungaria)

8. Nu cred ca vor scadea preturile prea curand, dar nici nu vor creste mai mult de 10 la suta. Presiunea speculatorilor va disparea treptat, isi vor investi in alta parte banii, probabil. O scadere a preturilor se va produce doar in cazul unei nevoi mare de lichiditati, adica ori daca creste foarte tare economia, ori daca scade foarte tare.

Iara ajungem acolo ca la noi e problema de mentalitate.Investitorii si speculantii(la fel si BNR) vorbesc despre o cerere mai mare decat oferta.Haideti oameni buni!!!Sa nu credem asa ceva!Numai ajunge sa te uiti in ziare,vezi oferte cu miile.Dar cereri?Numai 10% in comparatie de oferte!Dupa parerea mea,ar trebui sa scada preturile, pentru ca in Bucuresti sunt cele mai mari preturi din Uniune, dupa o statistica sunt mai mari decat in LOndra.Sa nu uitam ca inca suntem cu 50 de ani in urma fata de Marea Britanie.(mentalitate,economie)
Ungaria e un bun exemplu!Acolo oamenii mai bine isi cumpara apartamente, traiesc mai bine, merg in excursii etc, si nu umbla cu Audi pentru ca nu tine de clasa lor sociala.La noi toata lumea isi cumpara Mercedesuri,Audi, Bmw(sa nu uitam majoritatea din Germania-second -hand) si are o viata de ....La noi ala e bine ce se vede!Adica masinile.Suntem capsunari, traim cu biscuiti si apa in Spania si Italia,dar ne intoarcem cu Audi.
De exemplu in Germania o familie din clasa sociala medie nu cumpara Mercedes S-Class,chiar daca isi poate permite,pentr ca e constient de faptul ca ala nu l-ar reprezinta.Isi ia masina care e fabricat pentru clasa lui sociala!La noi nu asa merge...Aici nu sunt constienti oamenii de viata lor sociala.(NIci de celelalte de fapt.)
Concluzie?Mai reveniti si voi pe Pamant!Deja ajungem acolo ca pe nimeni nu intereseaza cu ce masina mergi,ce haine de firma imbraci,ce bijuterii ai.Aia mai destepti nici nu se uita la astia!Vad de viata lor.Pentru ca in final, numai fericirea conteaza.Mie-mi nu-mi trebuie Audi, oricum e o unealta.Nu de aia am masina ca seara sa ies sa vada lumea ca pot sa-mi permit dar nu am ce sa mananc acasa, so numai odata am fost in afara tarii:sa culeg fructe in Italia.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2008, 09:52 AM
Mesaj #16

Guests

Si totusi este mult mai simplu de calculat! Daca cititi literatura de specialitate (ma refer la studii de real estate din afara, nu minciunile debitate de agenti imobiliari romani) veti afla ca important este sa cumperi casa pe care ti-o permiti. Ce inseamna asta? Pai lumea civilizata spune ca trebuie sa dai pe locuinta ta veniturile pe 2 pana la 4 ani (4 ani pt grandomani).
Sa vedem.. salariu mediu net in romania calculat de INS pentru luna mai era pana in 400 de euro. Asta inseamna 9.6k pe 2 ani - 19.2k pe 4 ani. Luam in calcul la extrem economia subterana si dublam suma.. maxim 40k! Asta ar fi un pret maxim pentru o locuinta in care sta o familie cu venituri de 800 euro/luna. Normal ar fi 20k.
Preturile calculate la venituri pe 2 ani s-ar aplica in suburbii si in orasele mai mici, nu vreau sa dam in diverse, dar am vazut destule capitale europene ca sa stiu ca Bucurestiul nu merita mai mult de veniturile pe 18 luni :)
Acum sa-si calculeze fiecare singurel cam cati bani tre' sa dea pentru cosmelia lui. Dupa ce terminati de calculat la cat merita sa cumparati impartiti frumos la 180 sa aflati foarte vag cat ar fi rata la banca pentru 30 de ani si imediat veti sti si cam cat ar trebui sa fie chiria.. adica maxim vreo 80% din rata.

Din pacate unul din motivele pentru care inchiriatul este o aventura la noi este lipsa legislatiei adevarate in domeniu. Altfel orice om care are un minim de cultura economica isi da seama ca e mai eficient sa stai in chirie. Asta nu inseamna ca un profesor de economie nu poate sa-si cumpere o casa, dar el o face doar daca o considera o investitie sau daca dorinta de a fi proprietar bate ratiunea economica.

Succes la cumparaturi si nu uitati ca scopul final ar trebui sa fie cresterea calitatii vietii. Casa inseamna un loc confortabil in care sa mananci, te speli si dormi... restul timpului poate fi petrecut cu mult mai mult succes in alte parti.

+Quote Post
Vizitator_Shaq.
mesaj Jul 16 2008, 10:08 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (joebarricciano @ Jul 16 2008, 07:50 AM) *
Iara ajungem acolo ca la noi e problema de mentalitate.Investitorii si speculantii(la fel si BNR) vorbesc despre o cerere mai mare decat oferta.Haideti oameni buni!!!Sa nu credem asa ceva!Numai ajunge sa te uiti in ziare,vezi oferte cu miile.Dar cereri?Numai 10% in comparatie de oferte!Dupa parerea mea,ar trebui sa scada preturile, pentru ca in Bucuresti sunt cele mai mari preturi din Uniune, dupa o statistica sunt mai mari decat in LOndra.Sa nu uitam ca inca suntem cu 50 de ani in urma fata de Marea Britanie.(mentalitate,economie)
Ungaria e un bun exemplu!Acolo oamenii mai bine isi cumpara apartamente, traiesc mai bine, merg in excursii etc, si nu umbla cu Audi pentru ca nu tine de clasa lor sociala.La noi toata lumea isi cumpara Mercedesuri,Audi, Bmw(sa nu uitam majoritatea din Germania-second -hand) si are o viata de ....La noi ala e bine ce se vede!Adica masinile.Suntem capsunari, traim cu biscuiti si apa in Spania si Italia,dar ne intoarcem cu Audi.
De exemplu in Germania o familie din clasa sociala medie nu cumpara Mercedes S-Class,chiar daca isi poate permite,pentr ca e constient de faptul ca ala nu l-ar reprezinta.Isi ia masina care e fabricat pentru clasa lui sociala!La noi nu asa merge...Aici nu sunt constienti oamenii de viata lor sociala.(NIci de celelalte de fapt.)
Concluzie?Mai reveniti si voi pe Pamant!Deja ajungem acolo ca pe nimeni nu intereseaza cu ce masina mergi,ce haine de firma imbraci,ce bijuterii ai.Aia mai destepti nici nu se uita la astia!Vad de viata lor.Pentru ca in final, numai fericirea conteaza.Mie-mi nu-mi trebuie Audi, oricum e o unealta.Nu de aia am masina ca seara sa ies sa vada lumea ca pot sa-mi permit dar nu am ce sa mananc acasa, so numai odata am fost in afara tarii:sa culeg fructe in Italia.

genial mesaj frate, pe cuvantul meu. imi fac cruce cand vad natia asta fudula dar muritoare de foame.

+Quote Post
Vizitator_sa mori tu......
mesaj Jul 16 2008, 02:21 PM
Mesaj #18

Guests

Cand o sa-ti mai creasca creerul o sa vezi ca omul e o fiinta inteligenta dintr-o rasa superioara care vrea sa lase ceva in urma lui, mai ales in conditiile in care are urmasi..... Daca le-am povesti toti pe unde ne-am petrecut timpul in loc sa le lasam un acoperis deasupra capului, probabil ca am fi "recompensati" cu niste trimiteri la inaintasi... Poate nu stii, dar exista un mit ce spune ca un barbat nu e implinit daca nu face macar o casa.... Insa e normal ca unii vor sa-si petreaca timpul aiurea si sa-si cheltuie agoniseala pe unde vor, cu cine vor, insa nu cred ca cei ce cred asta sunt "reprezentativi" pentru "teoria" mai bine cu chirie....

+Quote Post
Vizitator_stramosul tau.
mesaj Jul 16 2008, 06:44 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (sa mori tu..... @ Jul 16 2008, 02:21 PM) *
Cand o sa-ti mai creasca creerul o sa vezi ca omul e o fiinta inteligenta dintr-o rasa superioara care vrea sa lase ceva in urma lui, mai ales in conditiile in care are urmasi..... Daca le-am povesti toti pe unde ne-am petrecut timpul in loc sa le lasam un acoperis deasupra capului, probabil ca am fi "recompensati" cu niste trimiteri la inaintasi... Poate nu stii, dar exista un mit ce spune ca un barbat nu e implinit daca nu face macar o casa.... Insa e normal ca unii vor sa-si petreaca timpul aiurea si sa-si cheltuie agoniseala pe unde vor, cu cine vor, insa nu cred ca cei ce cred asta sunt "reprezentativi" pentru "teoria" mai bine cu chirie....

mi-e mila de urmasii tai care te vor iubi doar daca le lasi o cutie de betoane pentru care ai muncit toata viata. asta vrei sa-i inveti?
ai grija sa ii faci pe la 55 de ani. cu speranta de viata din Romania la ora actuala ai sanse sa le lasi casa cand vor ajunge la majorat smile.gif
mitul ala asa cum l-ai spus tu ar fi "un barbat nu e implinit daca nu munceste ca un sclav toata viata pentru o casa".
n-a zis nimeni mai sus ca e rau sa ai casa, doar ca trebuie sa mai si gandesti... evident mesajul este inutil pentru tine

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2008, 08:49 PM
Mesaj #20

Guests

ne tot chinuim de luni de zile sa aflam si noi cate apartamente sunt de fapt libere, cam cat e costul real al blocurilor noi si la ce preturi se vand in realitate apartamente vs preturile din ziare.
Vin tot felul de dezinformari pe care presa le publica ori din interes ori din lipsa de profesionalism, gen indicatori calculati pe baza anunturilor din ziarul nu'sh care...

si totusi exista informatii reale!
raportul BNR asupra stabilitatii financiare din 4 iulie 2008 (pe care il veti gasi pe site-ul bnr la publicatii) spune la pagina 86 intr-o nota de subsol cam asa "Noua metodă de estimare nu se mai bazează pe actualizarea fluxurilor viitoare din chirii, ci doar pe datele
furnizate de Camerele Notarilor Publici privind apartamentul standard de trei camere şi preţul pe metru pătrat al
locuinţelor rurale." la pagina 87 ne da si evolutia pretului pe metru patrat, cu o nota de subsol indicand aceeasi sursa.
Mai e si un grafic la 86 care arata clar cate credite ipotecare au fost acordate in bucuresti si care este valoarea medie.
Concluzia? Avem date, dar evident nu exista prea mare interes sa fie facute publice.. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Leda.
mesaj Jul 17 2008, 09:53 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Jun 11 2008, 05:17 PM) *

Raspuns CapraVecinului
Desigur, cand vei avea pensie de 100-200 euro pe luna iti vei permite sa dai acest "derizoriu" pret pe chirie. Mai ales daca preturile chiriilor vor ajunge la nivelul celor din Paris, Madrid, etc

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Jul 17 2008, 02:39 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 16 2008, 09:52 AM) *
Si totusi este mult mai simplu de calculat! Daca cititi literatura de specialitate (ma refer la studii de real estate din afara, nu minciunile debitate de agenti imobiliari romani) veti afla ca important este sa cumperi casa pe care ti-o permiti. Ce inseamna asta? Pai lumea civilizata spune ca trebuie sa dai pe locuinta ta veniturile pe 2 pana la 4 ani (4 ani pt grandomani).
Sa vedem.. salariu mediu net in romania calculat de INS pentru luna mai era pana in 400 de euro. Asta inseamna 9.6k pe 2 ani - 19.2k pe 4 ani. Luam in calcul la extrem economia subterana si dublam suma.. maxim 40k! Asta ar fi un pret maxim pentru o locuinta in care sta o familie cu venituri de 800 euro/luna. Normal ar fi 20k.
Preturile calculate la venituri pe 2 ani s-ar aplica in suburbii si in orasele mai mici, nu vreau sa dam in diverse, dar am vazut destule capitale europene ca sa stiu ca Bucurestiul nu merita mai mult de veniturile pe 18 luni smile.gif
Acum sa-si calculeze fiecare singurel cam cati bani tre' sa dea pentru cosmelia lui. Dupa ce terminati de calculat la cat merita sa cumparati impartiti frumos la 180 sa aflati foarte vag cat ar fi rata la banca pentru 30 de ani si imediat veti sti si cam cat ar trebui sa fie chiria.. adica maxim vreo 80% din rata.

Din pacate unul din motivele pentru care inchiriatul este o aventura la noi este lipsa legislatiei adevarate in domeniu. Altfel orice om care are un minim de cultura economica isi da seama ca e mai eficient sa stai in chirie. Asta nu inseamna ca un profesor de economie nu poate sa-si cumpere o casa, dar el o face doar daca o considera o investitie sau daca dorinta de a fi proprietar bate ratiunea economica.

Succes la cumparaturi si nu uitati ca scopul final ar trebui sa fie cresterea calitatii vietii. Casa inseamna un loc confortabil in care sa mananci, te speli si dormi... restul timpului poate fi petrecut cu mult mai mult succes in alte parti.

Sunt complet de acord cu tine. Mi-am contractat un apartament, pe care imi voi da veniturile pe 16 luni, dar bineinteles ca nu veniturile din Romania

+Quote Post
Vizitator_baba.
mesaj Jul 17 2008, 03:13 PM
Mesaj #23

Guests

imobilul in ro sau tot acolo?

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jul 17 2008, 04:03 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Elfi @ May 29 2008, 12:09 PM) *

Ceea ce nu ai luat in consideratie este numarul de romani care au un venit indeajuns sa cumpere la aceste preturi. Economic vorbind, cerera este formata de cei care vor si isi permit, nu doar de cei care vor. Parerea mea este ca nu se merita sa bagi banii intr-un apartament acum risti sa te imprumuti si sa platesti mult timp la banca (30 ani) pentru ceva ce nu va mai valora cat ai platit.

+Quote Post
thesefirah121137...
mesaj Jul 18 2008, 06:15 AM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 18-July 08
Utilizatorul numarul: 1 897

E vorba de inima economiei de piata: cerere - oferta, iar cererea este mult mai mare ca oferta. Restul sunt manipulare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 18 2008, 12:31 PM
Mesaj #26

Guests

Mai oameni buni, cum sa scada preturile la apartamente cand lumea nu are unde locui? Cum poti 'caza' 3-400.000 locuitori in Bucuresti, daca se contruiesc foarte putine apartamente...

Problema locuintelor este asemanatoare cu cea a masinilor acum 10 ani.. Cine isi permitea acum 10 ani o masina 'straina' ? Foarte putini...
Au venit dealerii, multi la numar, au aparut oferte, multe chiar, si au aparut bancile.. E, uite, tot romanul si-a dorit, si-a luat si conduce o masina straina...

Acum, cu apartamentele e la fel.. Romanul isi doreste, dar nu si-a putut permite.. A facut credit, cu aparitia bancilor, dar acum... NU are ce sa mai cumpere, ca nu sunt case, nu sunt spatii.. Asa ca a aparut o discrepanta URIASA intre cerere si oferta!

REZOLVARE: Sa vina 2-3 investitori, sa se faca un contract cu primariile, sa se contruiasca cartiere rezidentiale si sa fie vandute pe adaos mic, iar investitor sa primeasca scutiri de taxe, scutiri de impozite pe profit, impozit 0 pentru angajati, pret redus la combustibili ( fara taxe ) etc...

Cu alte cuvinte sa se dea de pomana hectarele care stau in paragina intre capitala si soseaua de centura - vb de sudul capitalei, care este un imens camp viran - de la IMGB, Real, pana la Jilava - hectare intregi , sa se contruiasca ieftin, iar investitorul sa primeasca tot felul de facilitati..

Dar, deh, in veci nu o sa se faca asa ceva.. Pentru ca investitorul o sa fie de-al lor, cu o clauza in contract, cu o mica virgula, prin care nu e obligat sa faca nimic, ci doar sfatuit.. Si uite asa...

NICIODATA nu o sa fie bine in tara asta... Niciodata!

+Quote Post
Vizitator_hbunny.
mesaj Jul 18 2008, 04:55 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza
Sa calculam un pic...cu 2 ani, 200euro/luna rezulta 5000 euro/2ani. Un apartament care acuma costa, sa zicem 60.000 de euro....oare ce pret o sa aiba peste 2 ani? 55000 euro? hmmm...nu prea profitabil. Acuma eu nu is expert in imobiliare, daca poate sa ma ajute cineva, astept orice fel de informatii (spe sa fie bune, cat de cat) despre care o sa fie evolutia pieti imobiliare. Merci

la calculul tau nu e vorba de 5.000 de euro diferenta(55.000 viitorul pret fata de 60.000 acum), in afara cazului in care ai banii jos pentru apartament, calculul se face diferit (Pretcurent-Pretulviitor)*3, pentru ca la atat te duce un credit ipotecar imobiliar in momentul asta pe 25, 30 de ani. si nu stiu la altii cum e, dar eu sigur nu am in acest moment banii astia "cash".

probabil 15.000 de euro nu sunt multi, dar cazul era ipotetic, ca acum greu gasesti o garsoniera la 60.000 si gandindu-ma la viitor, "famelie mare, remuneratie mica", as lua macar unul cu doua camere, si daca diferenta intre acum si doi ani in viitor, ar fi si numai de 10.000, dar eu zic ca o sa fie mai mare, cel putin la apartamentele vechi, in final, la achitarea creditului ar insemna o reducere aproximativa de 30.000 euro, ca sa nu mai vorbesc ca in 2, 3 ani dobanda e posibil sa scada cu 2, 3 procente, ceea ce la un interval de 20 - 30 de ani, inseamna ceva...

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 23 2008, 06:40 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 398
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Citeaza (thesefirah1211377215 @ Jul 18 2008, 06:15 AM) *
E vorba de inima economiei de piata: cerere - oferta, iar cererea este mult mai mare ca oferta. Restul sunt manipulare.

asa li se spunea si americanilor pana anul trecut ca sa justifice cresterea preturilor "cresterea economica" si s-au trezit pana la urma. ce te faci daca peste 5 ani apartamentul tau valoreaza iar cat a fost in urma cu 5 ani, tara e in recesiune si tu n-ai bani de paine? lipsa de cultura economica ii face pe multi sa creada ca preturile la imobiliare nu vor scadea niciodata. eu cred ca merita exact ceea ce primesc pentru comoditatea lor.

hai sa vad dau un exemplu ca sa nu sariti cu raspunsuri inutile:
July 23 (Bloomberg) -- Fannie Mae, the largest U.S. mortgage finance company, couldn't find a buyer who would pay $6,900 for the three-bedroom house at 1916 Prospect St. in Flint, Michigan. So broker Raymond Megie, who is handling the foreclosure sale, advised cutting the price to $5,000. Megie still couldn't sell it. ``There's oversupply,'' he said. The home sold in 2005 for $110,000.

ala e iulie 2008, iar articolul il gasiti aici. daca nu stiti cine e bloomberg nu va mai obositi sa accesati site-ul ala. nu stiu ce inseamna pretul pentru locatia respectiva, dar diferenta fata de 2005 este foarte interesanta.

+Quote Post
maddy
mesaj Aug 25 2008, 05:12 AM
Mesaj #29

Nou venit
*

Inscris: 24-August 08
Utilizatorul numarul: 2 584

Parerea mea categorica este ca e mult mai bine sa cumperi decat sa stai cu chirie. Si o spun in calitate de chirias. Stau in bucuresti de 7 ani, cu chirie, care la inceput a fost maimica, apoi din ce in ce mai mare. O medie a chiriei pe astia 7 ani ar fi de 300 de euro pe luna. Deci 84 de luni inmultit cu 7 ani = 25.200 de euro - bani aruncati pur si simplu pe fereastra (bagati in buzunarele proprietarilor). Acesti bani ar fi suficienti, astazi, pentru inceperea constructiei unei case, adaugand un imprumut as putea face o casa, al carei cost, cu tot cu imprumut,l-as rambursa in cativa ani, iar casa mi-ar mamane mie...si urmasilor mei. De cumparat apartament sau garsoniera, ar fi prea putin acesti bani, dar ar fi utili pentru un avans "gras" la banca, ce mi-ar usura creditul pentru cumpararea unui apartament, care, iarasi, mi-ar ramane mie, dupa rambursarea creditului.
Nu cred ca cineva ar sta cu chirie de buna voie, sau pentru ca ii place, ci pur si simplu DE NEVOIE - asa cum am stat si eu in acesti 7 ani si urasc data la care trebuie sa dau lunar banii pe chirie. Abia astept sa-mi construiesc o casuta care sa stiu ca este a mea - chiar daca rata lunara a creditului va depasi cu siguranta valoarea chiriei pe care o platesc acum, avantajele sunt infinit mai mari.

+Quote Post
Vizitator_chirias inca.
mesaj Aug 25 2008, 12:42 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (maddy @ Aug 25 2008, 05:12 AM) *
Parerea mea categorica este ca e mult mai bine sa cumperi decat sa stai cu chirie. Si o spun in calitate de chirias. Stau in bucuresti de 7 ani, cu chirie, care la inceput a fost maimica, apoi din ce in ce mai mare. O medie a chiriei pe astia 7 ani ar fi de 300 de euro pe luna. Deci 84 de luni inmultit cu 7 ani = 25.200 de euro - bani aruncati pur si simplu pe fereastra (bagati in buzunarele proprietarilor). Acesti bani ar fi suficienti, astazi, pentru inceperea constructiei unei case, adaugand un imprumut as putea face o casa, al carei cost, cu tot cu imprumut,l-as rambursa in cativa ani, iar casa mi-ar mamane mie...si urmasilor mei. De cumparat apartament sau garsoniera, ar fi prea putin acesti bani, dar ar fi utili pentru un avans "gras" la banca, ce mi-ar usura creditul pentru cumpararea unui apartament, care, iarasi, mi-ar ramane mie, dupa rambursarea creditului.
Nu cred ca cineva ar sta cu chirie de buna voie, sau pentru ca ii place, ci pur si simplu DE NEVOIE - asa cum am stat si eu in acesti 7 ani si urasc data la care trebuie sa dau lunar banii pe chirie. Abia astept sa-mi construiesc o casuta care sa stiu ca este a mea - chiar daca rata lunara a creditului va depasi cu siguranta valoarea chiriei pe care o platesc acum, avantajele sunt infinit mai mari.

smile.gif Sentimentalisme - ne atasam de pietre/betoane si fiare (masini, motoare etc...); in viata e mai mult de atat.
Si eu stau cu chirie: sunt in Bucuresti din '97: 5 ani la camin; cam 2 ani la varu-meu - pret de cazare nesemnificativ. 2 ani chirie de 120 euro/luna; anu trecut am avut 270euro, acum am 350. A crescut in ultimul an, dar nu cred ca mai creste semnificativ, si zona inca imi convine/pret. Dupa 4 ani de chirie, o sa am in mai 2009 de platit cam 10k euro in total. Suma pare mare pt. 2004; nu o aveam la vremea respectiva si salariul era de 5 ori mai mic!!!. Intre timp mi-am luat a 3-a masina noua si m-am plimbat peste tot pe unde am vrut in tara si pe afara. M-am gandit ca o sa am timp de economisit la varsta a doua. Acum vreau sa ma plimb si sa vad lumea: de ce sa platesc 1000 euro pe luna pt un ap. de 3 camere si sa maninc numai salata si sa am concedii de weekend, eventual cu o masina in care sa fierb in fiecare zi sau cu prietenii care au masina, cand vor ei si unde au ei chef, fiindca eu mi-am luat apartament la bloc si chiar gandesc am facut afacerea vietii mele: adica sunt sclavul ei pe 25-30 de ani.
Am preferat sa am mobilitate si sa nu-mi numar niciodata banii de la un salariu la celalalt. Masinile au fost in credit, dar toate le-am achitat in maxim 2 ani asa ca deja ma doare in cot de banci: doar imi dau dobanda la banii din cont tongue.gif. Prefer sa adun eu banii si sa cumpar cand consider ca piata e matura; nu e bine sa cumperi ceva de care toata lumea vorbeste si vrea sa-si ia: ala e momentul sa vinzi acel lucru smile.gif

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 02:53 PM