IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> URASC RCS & RDS !, Limitele suportabilului au fost demult depasite... Traiesc un cosmar&#
Vizitator_Magureanu Constantin.
mesaj Dec 31 2010, 01:17 AM
Mesaj #271

Guests

Cei care aveti probl;eme cu ei sa stiti ca e din cauza voastra :-) glumesc , am avut si eu probleme dar am invatat sa-i fac sa le rezolve in cateva ORE Ex haios : suna sotia la ei ca nu merge netu la care opertorul RCS RDS 'sotul nu este acasa?' deoarece eu cand am avut probleme la inceput si nu le rezolvau pur si simplu ii terorizam impreuna cu mai multi prieteni sunam la ei pana le blocam centrala dar pe urma am invatat sa le scriu e-mail iar in cc sa pun juma de mass media de atunci primesc si raspuns in scris si rezolvare si tot ce vreau

La multi ani !
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Silvana.
mesaj Dec 31 2010, 09:08 AM
Mesaj #272

Guests

Citeaza (Magureanu Constantin @ Dec 31 2010, 01:17 AM) *
Cei care aveti probl;eme cu ei sa stiti ca e din cauza voastra :-) glumesc , am avut si eu probleme dar am invatat sa-i fac sa le rezolve in cateva ORE Ex haios : suna sotia la ei ca nu merge netu la care opertorul RCS RDS 'sotul nu este acasa?' deoarece eu cand am avut probleme la inceput si nu le rezolvau pur si simplu ii terorizam impreuna cu mai multi prieteni sunam la ei pana le blocam centrala dar pe urma am invatat sa le scriu e-mail iar in cc sa pun juma de mass media de atunci primesc si raspuns in scris si rezolvare si tot ce vreau

La multi ani !

Hahahaaaa... Ce tare!
O sa incerc si eu abordarea asta! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Dec 31 2010, 09:53 AM
Mesaj #273

Guests

Cum face RDS un supliment anual ilicit de cateva milioane de euro:

Imediat după introducerea internetului prin cablu în România, fiecare utilizator conectat primea o adresă IP statică şi unică. Pe măsură ce reţelele de internet s-au extins şi mai ales odată cu diminuarea până la dispariţie a micilor provideri de cartier, adresele IP statice au început să dispară în favoarea IP-urilor dinamice, adică, mai pe întelesul tuturor, la fiecare conectare abonatului i se alocă aleator o adresa IP din zestrea de IP-uri de care providerul de net dispune.
La prima vedere au avut de pierdut cei care aveau acasă diferite servere (de la servere web până la DVR-uri pentru camerele de supraveghere prin internet) şi care in lipsa unui IP static al lui si numai al lui nu işi mai puteau seta DNS pentru adresă web în litere. Un alt dezavantaj uşor de intuit este pentru deţinătorii de servicii web care nu mai pot face statistici corecte legate de traficul pe servere intrucât vizitatorii lor işi iau la fiecare relogare la net o altă adresă IP, facându-i astfel neidentificabili si lipsiti de unicitate. Acest ultim aspect reprezintă şi avantaj pentru utilizatorii indisciplinaţi care nu mai pot să fie banaţi de către administratorii de servere.

Ceea ce puţini ştiu este insă că trecerea la IP-urile dinamice a generat distribuitorilor de net profituri. Lucru care nu ar deranja pe nimeni dacă ... şi aici vine informaţia să zicem ... interesantă:
Un provider de internet trebuie sa achiziţioneze clasele de IP pe care apoi le realocă abonaţilor. Preţul pe care providerul de net trebuie să îl plăteasca când achizitionează clase sau subclase de IP variază în jurul sumei de 1 dolar pe lună pentru fiecare IP. Din studiile companiilor de internet a reieşit că vârful de conectări simultane nu depaşeste două treimi dintre abonaţi. Ca să intelegeţi mai bine am să iau un exemplu. Să zicem că avem un distribuitor cu acoperire naţională, cu un milion de abonaţi. Dintre acestia statistic vorbind se vor conecta în medie simultan la internet cam 250 de mii iar ca vârf de conectări simultane nu se v-a sări niciodata de 650 de mii. Speculând acest lucru providerul de internet achiziţionează numai 650 de mii de IP-uri, număr considerat acoperitor, renunţă să acorde IP static abonaţilor, pentru că nu are atâtea IP-uri cât abonati, şi trece la IP dinamic. În acest mod realizeaza o economie de 350 de mii de IP-uri care tradusă în bani echivalează cu o economie de 350 de mii de dolari pe lună, respectiv 4.200.000 de dolari anual. Dacă întâmplator se vor conecta simultan 650.001 abonaţi la internet, abonatul conectat ultimul va constata că nu îi merge internetul pentru că distribuitorul de net nu mai are IP-uri disponibile.
Suntem puşi practic în situatia în care cineva vinde 650 de mii de ouă la 1 milion de oameni, promitând si garantând fiecaruia un ou, dar bazandu-se că nu toti vor veni să îşi ridice oul plătit.

+Quote Post
Vizitator_costi.
mesaj Dec 31 2010, 12:08 PM
Mesaj #274

Guests

Si la mine atitudinea celor de la RCS-RDS a fost ca fata de primul persoaa din primul post. Mi-a mers bine netul o vreme dar de la un moment dat a inceput sa cada din ce in ce mai des. Suma de fiecare data si primeam cele mai bizare explicatii (pe care la inceput le luam de bune: ca s-a taiat cablul, ca se baga fibra optica, ca s-a blocat routerul si cea mai tare ca nu-mi merge mie bine calculatorul..... Asta m-a dat gata. Si bineinteles mergea o zi doua si iar cadea doua saptamini. Pina la urma am obosit si mi-am reziliat contractul. O mizerie de firma. Acum folosesc un modem Vodafone si desi mai scump, stiu ca merge.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Dec 31 2010, 07:10 PM
Mesaj #275

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

Nu inteleg de ce nu renunti la ei si nu mergi la alt provider.

+Quote Post
Vizitator_dany.
mesaj Jan 1 2011, 03:07 AM
Mesaj #276

Guests

De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Am sunat din nou pe 5 noiembrie - la 07:36 si la 09:57 - ACELASI RASPUNS!!!
Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...
Am avut net pentru o ora... iar acum am luat-o de la capat.

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Si aveti dreptate. Am repetat over and over again aceeasi poveste .
Dar aceasta poveste am trait-o si eu.
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Astazi am vorbit deja cu un avocat, si am programat o intalnire la ANPC.
Fingers crossed.

In acest moment exista pe facebook:
Un grup - RCS & RDS SUCKS!!! / 694 de membri
Un profil - RCS RDS (Sax)* / 154 de prieteni
* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Ambele create acum 2-3 zile.
Feel free to join!

Aboneaza-te la altii , doar nu sunt singurii .

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Jan 2 2011, 09:03 PM
Mesaj #277

Guests

Citeaza (dany @ Jan 1 2011, 03:07 AM) *
Aboneaza-te la altii , doar nu sunt singurii .

Mai rau e cand platesti pe 6 luni in avans... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 3 2011, 12:40 PM
Mesaj #278

Guests

Citeaza (Daniel @ Dec 31 2010, 09:53 AM) *

Imediat după introducerea internetului prin cablu în România, fiecare utilizator conectat primea o adresă IP statică şi unică. Pe măsură ce reţelele de internet s-au extins şi mai ales odată cu diminuarea până la dispariţie a micilor provideri de cartier, adresele IP statice au început să dispară în favoarea IP-urilor dinamice, adică, mai pe întelesul tuturor, la fiecare conectare abonatului i se alocă aleator o adresa IP din zestrea de IP-uri de care providerul de net dispune.
La prima vedere au avut de pierdut cei care aveau acasă diferite servere (de la servere web până la DVR-uri pentru camerele de supraveghere prin internet) şi care in lipsa unui IP static al lui si numai al lui nu işi mai puteau seta DNS pentru adresă web în litere. Un alt dezavantaj uşor de intuit este pentru deţinătorii de servicii web care nu mai pot face statistici corecte legate de traficul pe servere intrucât vizitatorii lor işi iau la fiecare relogare la net o altă adresă IP, facându-i astfel neidentificabili si lipsiti de unicitate. Acest ultim aspect reprezintă şi avantaj pentru utilizatorii indisciplinaţi care nu mai pot să fie banaţi de către administratorii de servere.

Ceea ce puţini ştiu este insă că trecerea la IP-urile dinamice a generat distribuitorilor de net profituri. Lucru care nu ar deranja pe nimeni dacă ... şi aici vine informaţia să zicem ... interesantă:
Un provider de internet trebuie sa achiziţioneze clasele de IP pe care apoi le realocă abonaţilor. Preţul pe care providerul de net trebuie să îl plăteasca când achizitionează clase sau subclase de IP variază în jurul sumei de 1 dolar pe lună pentru fiecare IP. Din studiile companiilor de internet a reieşit că vârful de conectări simultane nu depaşeste două treimi dintre abonaţi. Ca să intelegeţi mai bine am să iau un exemplu. Să zicem că avem un distribuitor cu acoperire naţională, cu un milion de abonaţi. Dintre acestia statistic vorbind se vor conecta în medie simultan la internet cam 250 de mii iar ca vârf de conectări simultane nu se v-a sări niciodata de 650 de mii. Speculând acest lucru providerul de internet achiziţionează numai 650 de mii de IP-uri, număr considerat acoperitor, renunţă să acorde IP static abonaţilor, pentru că nu are atâtea IP-uri cât abonati, şi trece la IP dinamic. În acest mod realizeaza o economie de 350 de mii de IP-uri care tradusă în bani echivalează cu o economie de 350 de mii de dolari pe lună, respectiv 4.200.000 de dolari anual. Dacă întâmplator se vor conecta simultan 650.001 abonaţi la internet, abonatul conectat ultimul va constata că nu îi merge internetul pentru că distribuitorul de net nu mai are IP-uri disponibile.
Suntem puşi practic în situatia în care cineva vinde 650 de mii de ouă la 1 milion de oameni, promitând si garantând fiecaruia un ou, dar bazandu-se că nu toti vor veni să îşi ridice oul plătit.

E corect ceea ce zici tu. Dar sa stii ca tu atunci cand iti faci contractul nu cumperi IP static/dinamic. Cumperi promisiunea ca vei putea folosi serviciile lor de internet la niste parametri de trafic si/sau viteza bine stabiliti.

Din acest motiv, ca utilizator persoana fizica, pe mine nu ma intereseaza daca am IP static sau dinamic. Ma intereseaza ca ei sa imi puna la dispozitie serviciul atunci cand am nevoie de el - implicit, pe mine nu ma intereseaza ca ei sa cumpere IP-uri statice pt. fiecare client - ci sa cumpere "suficiente" IP-uri dinamice ca sa nu existe intreruperi pentru nici un utilizator atunci cand decide sa-si foloseasca serviciul cumparat.

Oricum, eu am reziliat de mult contractul cu nesimtitii astia. Dar sa stii ca nici UPC-ul nu a fost mai breaz - am luat pachet complet (net, CATV si tel fix) si cu toate acestea cablu am avut instalat dupa 2 saptamani iar net-ul a mers probabil 1 saptamana din 2 luni cat am avut abonament cu ei - de telefon nu am apucat sa ma "bucur" pana la reziliere. biggrin.gif

Pentru net de baza au ramas inca retelele de cartier, iar la TV, cu Dolce nu am avut probleme pana acum.

Eu zic ca Tibishor a facut o treaba buna cu topicul asta - daca stiam cati se plang de RCS&RDS si UPC nu mai imi faceam nervi de pomana cu plangeri la sediu sau la ANPC - pur si simplu nu mai incheiam contract cu ei din start.

+Quote Post
Vizitator_Ileana Rogojan.
mesaj Jan 3 2011, 04:06 PM
Mesaj #279

Guests

Citeaza (Cristi @ Jan 2 2011, 09:03 PM) *
Mai rau e cand platesti pe 6 luni in avans... wink.gif

Stiu exact cum te simti. Si eu am facut aceeasi greseala, crezand ca daca voi fi o clienta model... cu plata la zi (in avans chiar), voi fi tratata normal.
GRESIT!
Pe sistemul NICIUN BINE NU RAMANE NEPEDEPSIT, si eu am beneficiat de acelasi tratament, si tot la ANPC am ajuns in cele din urma.
Asta e!
In cazul meu a meritat.

+Quote Post
Vizitator_bibiku.
mesaj Jan 3 2011, 07:21 PM
Mesaj #280

Guests

Citeaza (Daniel @ Dec 31 2010, 09:53 AM) *

Bine ma, Daniel, ai descoperit si tu apa calda si te-ai gandit sa inventezi si gaura la covrig. Prea tarziu, ca apare IPv6 si o sa aiba toti IP si la masina de spalat. Poate ne zici si de unde ai tu tarifele pentru IP-uri inchiriate.

+Quote Post
Vizitator_costi.
mesaj Jan 4 2011, 01:01 PM
Mesaj #281

Guests

De ce? E simplu.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Am sunat din nou pe 5 noiembrie - la 07:36 si la 09:57 - ACELASI RASPUNS!!!
Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...
Am avut net pentru o ora... iar acum am luat-o de la capat.

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Si aveti dreptate. Am repetat over and over again aceeasi poveste .
Dar aceasta poveste am trait-o si eu.
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Astazi am vorbit deja cu un avocat, si am programat o intalnire la ANPC.
Fingers crossed.

In acest moment exista pe facebook:
Un grup - RCS & RDS SUCKS!!! / 694 de membri
Un profil - RCS RDS (Sax)* / 154 de prieteni
* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Ambele create acum 2-3 zile.
Feel free to join!

Citeaza
Din pacate sunt zone unde detin monopolul si nu mai exista alti provideri in afara de ei...
Am avut si eu nenumarate probleme cu internetul pe care m-am saturat de cate ori le-am reclamat si am primit aceleasi raspunsuri penibile si neprofesioniste gen : "nu oferim suport decat pentru utilizatori cu XP si cu PC-ul direct conectat in utp-ul tras de ei sau pierderi de pachete <10% nu afecteaza serviciile si nu pot sa deschida tichet etc.."
Le-am demonstrat de fiecare data ca au o problema in retea, le-am trimis mail-uri cu print-screenuri, troubleshooting de la mai multi useri din RDS si din alte retele, cu toate verificarile posibile dar in cele din urma m-am saturat sa fiu tratat cu neseriozitate si am renuntat sa mai reclam la ei cu convingerea ca orice as face ei actioneaza ca niste roboti care spun aceeasi poezie pe care au invatat-o ca papagalii.

+Quote Post
Vizitator_Paul Iliescu.
mesaj Jan 4 2011, 03:54 PM
Mesaj #282

Guests

Citeaza (Ileana Rogojan @ Jan 3 2011, 04:06 PM) *
Stiu exact cum te simti. Si eu am facut aceeasi greseala, crezand ca daca voi fi o clienta model... cu plata la zi (in avans chiar), voi fi tratata normal.
GRESIT!
Pe sistemul NICIUN BINE NU RAMANE NEPEDEPSIT, si eu am beneficiat de acelasi tratament, si tot la ANPC am ajuns in cele din urma.
Asta e!
In cazul meu a meritat.

Si eu!! Abia astept sa dispara nemernicii astia!

+Quote Post
Vizitator_Raluxa.
mesaj Jan 8 2011, 05:13 AM
Mesaj #283

Guests

Ramasesem datoare cu finalul povestii despre aventura personala cu RCS RDS. Apropo, multumesc tuturor pentru reactii: pe Facebook, pe Twitter, pe blogurile personale. A fost un demers de succes care va face obiectul unui articol separat despre ofensiva antibrand pe bloguri. Din pacate (sau din fericire) oferta blogrollului deschis se termina aici.

Sa reiau povestea. Evident, dupa ce m-am lamurit ca degeaba imbatranesc acasa asteptand echipele tehnice si mi-am varsat oful pe blog, am decis sa reziliez. Primul pas – am sunat in customer service. Pentru a cata oara in trei zile? Pierdusem numaratoarea… Mi s-a comunicat, senin, ca nu se accepta solicitari de reziliere prin telefon dar ma pot duce la un centru de relatii cu clienti pentru a depune o cerere si pentru a achita 50 de lei taxa de reziliere si inca 50 taxa de instalare. Suna rezonabil, nu?

Va spun atat: centrele de relatii clienti RCS RDS sunt denumite asa din cauza relatiilor sexuale purtate cu clientii, care pleaca de acolo si f…, si cu banii luati. Pardon my French.
Pe mine m-a luat in primire in Auchan Titan o vrajitoreasa care isi ratase vocatia de purtatoare de matura (zburatoare sau nu!) si sub ale carei unghii lungi, in contact cu o tastatura chestionabila, zaceau probabil mai multi microbi decat pe bara de sprijin din metrou, la ora de varf. “Nu puteti rezilia!” se uita sfidator la mine. “De ce?” “Pentru ca sunteti in perioada contractuala!“. Am crezut ca fac apoplexie incercand sa ii explic legea 161/2010 si faptul ca am dreptul sa reziliez oricand daca achit contravaloarea promotiilor de la abonare. Vorba vine, mai precis nefericita instalare a decodorului de catre un electrician dubios si grobian.

N-a fost chip sa o scot la capat cu vrajitoarea asa ca pasul 2 a fost sa sun din nou la serviciul clienti unde mi s-a recomandat o audienta in sediul central RCS RDS din Dr.Staicovici (pe langa Izvor).

AUDIENTA, da?smile.gif) Eu stiam ca in audienta te duci la primar, prefect, ministru. O autoritate in masura sa te ajute sa-ti rezolve problemele, la care nu poti apela altfel. Ei bine, dragii mei, eu am ajuns in AUDIENTA la o pustoaica stresata si platita probabil prost, care are de-a face toata ziua cu mosi care put a tuica de dimineata si molfaie analfabet proteste ca nu le merge cablul (cum era cel de dupa mine). Da, ma aflam in audienta alaturi de un anturaj select, incercand sa-mi temperez nervii si presiunea sangelui din tample. M-am simtit ultimul om si singurul gand caruia ii suradeam era faptul ca le construiam, in acelasi timp, o AUDIENTA pe cinste, pe online:)

Doamne, acum pare amuzant, atunci imi venea sa le pun o bomba in toaleta.

Pustoaica, aterizata probabil din legislatia 2009 si anterior, mi-a comunicat senin ca 1. nu pot rezilia inainte de implinirea a 2 ani contractuali, dar 2. pana la urma s-ar putea rezilia, dar pentru asta trebuie sa achit o taxa de ochi frumosi de 100 euro si ca aceasta taxa se regaseste in conditiile pe care le agreasem la semnarea contractului de servicii. Am recitat frumos capitolul “Incetarea contractului” unde scria clar ca voi achita doar contravaloarea eventualelor promotii si a abonamentului pe luna in curs, i-am spus ca la telefon era vorba de doua taxe de 50 de lei fiecare si am intrebat-o din ce orificiu a scos suma de 100 de euro. Nervoasa, a inceput sa dea telefoane “pe la contracte, pe la procesari” nu inainte de a ma anunta ca nu ea hotaraste taxa aia, ca asa e regulamentul, ca e o chestiune a departamentului legal (oare restul departamentelor erau ilegale?=))) si ca aia e, trebuie sa o achit. Si NU, nu pot discuta cu altcineva. NU, nu am cui sa ma adresez.

Practic ea era ultima persoana din lantul trofic RCS RDS si cu ea trebuia sa mor de gat. Ceea ce am si facut, de altfel. Dupa cateva telefoane i-a devenit si ei clar ca taxa respectiva fusese retrasa, asa ca mi-a cerut sa mai astept cateva zile pentru a “obtine aprobarile necesare” si apoi puteam rezilia.

Nu va pot descrie bucuria, cateva zile mai tarziu, de a primi un apel de la ea prin care imi confirma ca pot rezilia la – exact! – un centru de relatii sexuale cu clientii, cu conditia sa le predau si tristul decodor. Am trecut peste faptul ca RCS RDS continua sa imi acapareze timpul, banii, energia si nervii plimbandu-ma pe la diverse centre si sedii, mi-am scuipat in san si m-am indreptat din nou spre o vale a plangerii. Toata distractia m-a costat asa cum stiam deja: 50 lei taxa de reziliere, 50 de lei taxa de instalare decodor, 40 lei abonamentul pe decembrie. Cam scump amuzamentul, dar a fost cel mai frumos moment din toata relatia mea cu RCS RDS.

Concluzia: Adio RCS RDS! Intre noi a fost doar o relatie de-o saptamana, dar mai mult decat suficient pentru nervii mei! Cine mai face ca mine, ca mine sa pateasca!

Epilog: A doua zi, cand o echipa de service blajina si competenta de la UPC imi reconecta pe scara blocului cablul meu analog si cu semnal limpede ca oglinda, ma trezesc cu vecinul de alaturi la ei, interpelandu-i: “Nu va suparati, mi-am pus recent digital de la dvs dar se vede foarte prost… Am sunat la relatii clienti dar nu mi-au oferit nicio solutie si n-a venit nicio echipa pana acum sa se uite… Puteti sa verificati dvs decodorul?”.

Intr-o inspiratie de moment, il intreb: “Vecine, dar de la ce companie ai cablu? Ca dansii sunt de la UPC.”

Ce credeti ca mi-a raspuns?smile.gif

+Quote Post
neverman
mesaj Jan 8 2011, 11:03 AM
Mesaj #284

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 23
Inscris: 8-January 11
De la: SUCEAVA
Utilizatorul numarul: 25 336

Asa este ! M-am confruntat si eu cu nesimtirea astora de la RDS-RCS! Si nu numai a astora , mai peste tot te lovesti de prostie , de atata prostie , tipic romaneasca multilateral acceptata!
Avem nici mai mult , nici mai putin de 2 luni de cand mergem cu schimbul , cand eu cand sotia mea , pentru a obtine un ceaun din ala si un selector de canale de la RDS-RCS, dar de fiecare data o ametita de la relatiile cu clientii ne tot spune ca momentan nu au , dar vor primi si ne vor instiinta.
Iar daca te enervezi si ai curajul sa ridici vocea , risti sa fii privit condescendent , cu intelegere si mila tampa de cei prezenti acolo. Ba mai mult , risti sa fii dat afara cu cucuie de niscai tampit analfabet de la vreo firma de paza!
Oricum , in fiecare zi , imi vine sa plec din tara asta !

+Quote Post
neverman
mesaj Jan 8 2011, 12:07 PM
Mesaj #285

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 8-January 11
De la: SUCEAVA
Utilizatorul numarul: 25 336

Citeaza (kjjkhkjh @ Nov 16 2010, 03:25 PM) *
Eu sunt multumit de serviciile lor.

Deocamdata........................ Au tocuri inalte , din permopane la usi , dar cand vor monta tocuri mai scunde la usi , vei da cu capul si de pragul de sus.................. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Jan 9 2011, 07:01 AM
Mesaj #286

Guests

Citeaza (neverman @ Jan 8 2011, 12:07 PM) *
Deocamdata........................ Au tocuri inalte , din permopane la usi , dar cand vor monta tocuri mai scunde la usi , vei da cu capul si de pragul de sus.................. rolleyes.gif

Hhahahahaahahaa!!
GENIAL!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_mitic.
mesaj Jan 9 2011, 07:52 AM
Mesaj #287

Guests

RDS & RCS e ok.N-am avut niciodata probleme cu cablul sau netul.
Keep going RDS& RCS.

+Quote Post
Vizitator_Cilibi Moise.
mesaj Jan 9 2011, 09:49 AM
Mesaj #288

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 16 2010, 11:28 AM) *
eu n-am nici un fel de probleme cu ei, netul merge superok, gigimobilul la fel, şi pot să vă spun că huaweiul face mai multe parale decât rahaturile cu moţ de la morgange sau vodcafone.

şi am abonament mordange de vre-o 8 ani, votcafone de când nu se numea încă aşa (pe cartelă).
de cosmote nu pomenesc: aia e orice numai telefonie mobilă nu.

uitam: sunt abonat la ei de când m-am mutat, aka 3 ani şi un pic.

tu cu rds-ul probleme n-ai, dar cu comunicarea ....... non-verbala smile.gif

+Quote Post
Vizitator_RDS-RCS "lover".
mesaj Jan 9 2011, 11:18 AM
Mesaj #289

Guests

Citeaza (mitic @ Jan 9 2011, 07:52 AM) *
RDS & RCS e ok.N-am avut niciodata probleme cu cablul sau netul.
Keep going RDS& RCS.

Daca nu ai probleme cu netu/cablul, sunt "cea mai tare firma".
Daca ai ghinionul sa nu-ti mearga... ai pus-o!!!

Aceleasi probleme le-am avut (parca trase la indigo) cu initiatorul topicului.
De vreo cateva luni nu am avut probleme majore, decat cate o zi-doua (cel mult un weekend) in care nu mergea netul pe toata strada smile.gif)

De ce credeti ca pot si faca de cap in ultimul hal? Ceva finantari acordate partidului de guvernamant?
Prietenii stiu de ce!

+Quote Post
Vizitator_luc.
mesaj Jan 9 2011, 03:26 PM
Mesaj #290

Guests

dati denuntare pe linkul lor de facebook, la categoria "spam / continut inselator"
nu ajuta, dar nu strica:
http://www.facebook.com/pages/RCS-RDS/178829462133582?v=wall

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Jan 9 2011, 05:28 PM
Mesaj #291

Guests

de la desteptii de la RCS&RDS eu tot nu am nici un raspuns..se apuca se trimita facturi aiurea la oamenii care nu au avut niciodata contract cu ei, si mai important carora nu le furnizeaza nimic si apoi nu raspund cu lunile ca doar nu-i intereseaza acum e problema fraierului sa plateasca.. dar nu toti suntem asa fraieri cum ne cred indivizii astia

+Quote Post
Vizitator_pur-si-simplu.
mesaj Jan 9 2011, 06:30 PM
Mesaj #292

Guests

Citeaza (mircea @ Jan 9 2011, 05:28 PM) *
de la desteptii de la RCS&RDS eu tot nu am nici un raspuns..se apuca se trimita facturi aiurea la oamenii care nu au avut niciodata contract cu ei, si mai important carora nu le furnizeaza nimic si apoi nu raspund cu lunile ca doar nu-i intereseaza acum e problema fraierului sa plateasca.. dar nu toti suntem asa fraieri cum ne cred indivizii astia

Daca esti sigur ca nu ai nicio datorie la ei, fa o contestatie in scris, trimite-o recomandata si dupa, daca mai vin facturi sau solicitari arunca-le consecvent la cos.

+Quote Post
Vizitator_Claudia.
mesaj Jan 15 2011, 09:00 PM
Mesaj #293

Guests

Citeaza (mircea @ Jan 9 2011, 05:28 PM) *

Si eu am patit exact acelasi lucru. Mi-au trimis doua facturi pentru iunie. Am refuzat sa o platesc pe a doua, pe motiv ca in 2010 exista o singura luna iunie.
Mi-au spus ca e o eroare in sistem... CHIAR DACA EU AVEAM CHITANTA SEMNATA SI STAMPILATA, emisa de doamna care a incasat banii...

+Quote Post
Vizitator_Victor Mandache.
mesaj Jan 16 2011, 05:17 PM
Mesaj #294

Guests

Citeaza (luc @ Jan 9 2011, 03:26 PM) *
dati denuntare pe linkul lor de facebook, la categoria "spam / continut inselator"
nu ajuta, dar nu strica:
http://www.facebook.com/pages/RCS-RDS/178829462133582?v=wall

S-a facut. smile.gif)

+Quote Post
Frankie
mesaj Jan 16 2011, 06:01 PM
Mesaj #295

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 23-March 09
Utilizatorul numarul: 7 175

Daca nu exista RCS&RDS, poate si acum plateati zeci de euro pe luna la internet de 3-4 Mbps si zeci de euro ptr un abonament la telefon fix.

+Quote Post
Vizitator_Virgil Crudu.
mesaj Jan 17 2011, 09:58 AM
Mesaj #296

Guests

Citeaza (Frankie @ Jan 16 2011, 06:01 PM) *
Daca nu exista RCS&RDS, poate si acum plateati zeci de euro pe luna la internet de 3-4 Mbps si zeci de euro ptr un abonament la telefon fix.

Ei, as... N-ar fi mai bine sa primim serviciile pentru care platim? How 'bout that?

+Quote Post
Wurhox
mesaj Jan 17 2011, 08:20 PM
Mesaj #297

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 6-February 10
Utilizatorul numarul: 18 581

citesc si ma minunez... parca e vorba de o alta firma. sincer nu am avut si nu am probleme cu cei de la RCS-RDS. Si cei care sunt nemultumiti, un sfat reziliati contractele, nu mai faceti abonamente decat de la concurenta, poate ca asa in "zonele" cu problema vor face remedierile necesare.

+Quote Post
Vizitator_wrtie&run.
mesaj Jan 18 2011, 07:17 AM
Mesaj #298

Guests

Si eu ma mir. RDS&RCS nu e cea mai minunata companie, dar nu e nici asa catastrofala... Sunt unii care au pretentia unor servicii ca in Elvetia. Sa stiti domnilor ca nici in Germania nu vine acasa de la Deutsche Telekom sa-ti repare imediat conexiunea deranjata. Trebuie sa astepti si acolo, uneori dai de oameni angajati pe cunostinte (e companie de stat wink.gif ) Deci nu va mai agitati atat. Daca nu va convine RDS, treceti la alta companie si nu va mai tanguiti atat. Oricum, eu am fost jecmanit de UPS. Am inteles ca la Romtelekomiker e si mai catastrofal. Acum am o conexiune de la un provider "de cartier". Nici asta nu e perfecta. De ex si aseara a cazut. Dar per ansamblu, e ok. Si aici, daca suni sa vina sa-ti repare modemul din scara, sau ceva de genul asta, nu se rezolva pe loc. Oamenii aia nu sunt platiti sa-ti rezolve numai tie problemele. Trebuie sa ai rabdare si urletele si injuraturile nu rezolva treaba mai repede.
RDS e o companie romaneasca si e mai ieftina. Luati-va internet de la Orange, ca au abonamente si pentru acasa prin modem + fax si telefon fix. Platiti 130 de lei pe luna pentru 10 GB de trafic si o sa aveti conexiune buna la net, o sa aveti viteza de transfer si va merge MAI bine. Dar perfect nu e nici ala.

+Quote Post
Vizitator_Cornel.
mesaj Jan 18 2011, 04:25 PM
Mesaj #299

Guests

Citeaza (wrtie&run @ Jan 18 2011, 07:17 AM) *
Si eu ma mir. RDS&RCS nu e cea mai minunata companie, dar nu e nici asa catastrofala... Sunt unii care au pretentia unor servicii ca in Elvetia. Sa stiti domnilor ca nici in Germania nu vine acasa de la Deutsche Telekom sa-ti repare imediat conexiunea deranjata. Trebuie sa astepti si acolo, uneori dai de oameni angajati pe cunostinte (e companie de stat wink.gif ) Deci nu va mai agitati atat. Daca nu va convine RDS, treceti la alta companie si nu va mai tanguiti atat. Oricum, eu am fost jecmanit de UPS. Am inteles ca la Romtelekomiker e si mai catastrofal. Acum am o conexiune de la un provider "de cartier". Nici asta nu e perfecta. De ex si aseara a cazut. Dar per ansamblu, e ok. Si aici, daca suni sa vina sa-ti repare modemul din scara, sau ceva de genul asta, nu se rezolva pe loc. Oamenii aia nu sunt platiti sa-ti rezolve numai tie problemele. Trebuie sa ai rabdare si urletele si injuraturile nu rezolva treaba mai repede.
RDS e o companie romaneasca si e mai ieftina. Luati-va internet de la Orange, ca au abonamente si pentru acasa prin modem + fax si telefon fix. Platiti 130 de lei pe luna pentru 10 GB de trafic si o sa aveti conexiune buna la net, o sa aveti viteza de transfer si va merge MAI bine. Dar perfect nu e nici ala.

Nu se tanguieste nimeni. Cred ca n-ai citit prea bine topicul.
Omu' asta a platit in avans... a stabilit timp de DOUA SAPTAMANI, IN FIECARE ZI, de comun acord cu erceesu' orele la care echipa ar fi trebuit sa vina sa remedieze avaria.
SI NU A VENIT NIMENI NICIODATA. Parca asa scrie.
Nu vad nici o relevanta in comentariul cu servicii ca-n Elvetia... sau in exemplul cu Deutsche Telekom...

A platit niste servicii... A asteptat doua saptamani in zadar... Si s-a hotarat sa faca public povestea, ca sa afle cat mai multi oameni despre serviciile de doi lei ale aceste companii.
Nu am inteles ca ar fi injurat pe / urlat la nimeni.
Zi si tu ceva, mai!
Uite ce-ntelege lumea! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_muciflenduri.
mesaj Jan 18 2011, 07:53 PM
Mesaj #300

Guests

Povesti horror avem cu totii, cu diverse firme romanesti.
Experienta mea cu RCS/RDS e una pozitiva totusi. De cate ori mi s-a 'stricat internetul' (de vreo 3 ori in 2 ani), i-am sunat si au aparut in cateva ore.
E drept ca stau in provincie, iar aici serviciile lor sunt peste media romaneasca.
Una peste alta ofera (aici) servicii mult mai bune decat UPC.

PS: nu, nu m-au platit sa le fac reclama

+Quote Post

16 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 07:04 AM