IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Revolutia sa inceapa pe HotNews! :), ne-am saturat de mizerii, vrem un dialog civilizat!
polemica
Ai fi de acord ca hotnews sa cenzureze declaratiile politice si comentariile la articole/pe forum respectand regulile acestea?
Da [ 0 ] ** [0.00%]
Nu [ 9 ] ** [100.00%]
Total voturi: 9
Musafirii nu pot vota 
pehash
mesaj Sep 7 2010, 11:16 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Am o propunere pentru redactia HotNews.
Sunt un 'consumator' moderat de stiri, particip uneori la discutii pe forumuri si comentez la articole. Intr-o periaoda am preferat sa intru doar pe hotnews pentru ca m-a atras tonul impartial al articolelor si nivelul ceva mai evoluat al cititorilor. In ultima vreme insa, observ ca majoritatea presei online tinde catre acelasi nivel.. de mocirla de insulte si frustrari aruncate din toate partile. Este greu sa mai gasesti o argumentatie logica in articole, este imposibil sa o gasesti cand este citat un politician roman. Am ajuns sa ignor orice tine de presa scrisa/online din romania si sa o citesc doar pe cea externa.
Putini stiu ca in vest exista scoli care incurajeaza polemica de dragul.. polemicii.. adica discutii in contradictoriu.

Asa ca eu va propun un experiment: incercati macar o saptamana sa respectati regulile de mai jos cand scrieti articole, cand publicati declaratiile publice ale oricarui politician, cand moderati comentariile cititorilor la articole sau pe forumuri. Daca este prea dificil, incercati macar sporadic.. marcati acele articole si discutii de pe forum care respecta regulile de mai jos astfel incat sa fie evident pentru cititori ca vor avea parte de un pic de civilizatie.. de respect.. pentru ca, in opinia mea, atunci cand hotnews scrie ca x la injurat pe y in parlament, atat x cat si hotnews dau dovada de lipsa de respect la adresa cititorilor..

REGULILE POLEMICII CIVILIZATE
(Universitatea din Oxford, 1890)

În orice polemica stiintifica, sociala sau politica, discutia trebuie sa se rezume la schimbul de idei si numai la acele idei care au contingenta cu problema respectiva.

Partile aflate în polemica folosesc drept argument fie teorii stiintifice, fie fapte concrete din realitate care sunt relevante în ceea ce priveste problema discutata.

Partile nu au dreptul sa aduca în discutie caracterul, temperamentul sau trecutul adversarului, deoarece acestea nici nu infirma, nici nu confirma validitatea ideilor pe care le sustine.

Partile nu au dreptul sa puna în discutie motivele care determina atitudinea ideatica a adversarului, deoarece se abate discutia de la problema în sine.

Etichetarea adversarului prin mentionarea scolii de gândire, clasei sociale, organizatiei profesionale sau partidului politic din care acesta face parte constituie o încalcare a regulilor polemicii si dezvaluie slabiciunea lipsei de argumente.

Într-o polemica civilizata conteaza numai argumentele invocate de adversar ca persoana si nu ca membru al unei scoli sau organizatii. Nu ai dreptate pentru ca esti gânditor materialist, patron sau laburist, ci numai daca argumentele tale sunt convingatoare sau nu.

(recunosc, nu le-am tradus chiar eu, sunt preluate de pe generatiaeuropeana.ro, dar daca vreti detalii le gasiti pe oxford-union.org)
Si in final, ca sa va ajut sa decideti, un mic chestionar pentru cititori smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post

Posteaza in acest topic

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th January 2020 - 11:04 PM