IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Gatitul variat inseamna gatit sanatos
Serban Slavescu
mesaj May 11 2009, 06:25 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 20-January 09
Utilizatorul numarul: 5 910

M-am gandit ca ar fi mai bine sa folosim termenul de " gatit variat ".Daca am analiza ceea ce mancam in timpul zilei si in urmatoarele zile o sa observam ca ne alimentam relativ constant ( ccea ce nu-i bine !).
" Sa mancam sanatos "," Sa gatim sanatos " ne duce cu gandul ca toti suntem bolnavi,ceea ce este fals.Pentru acest motiv am introdus termenul de " variat ",nu stiu daca este cel mai corect !
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_Voicu.
mesaj May 11 2009, 11:18 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Serban Slavescu @ May 11 2009, 06:25 AM) *
M-am gandit ca ar fi mai bine sa folosim termenul de " gatit variat ".Daca am analiza ceea ce mancam in timpul zilei si in urmatoarele zile o sa observam ca ne alimentam relativ constant ( ccea ce nu-i bine !).
" Sa mancam sanatos "," Sa gatim sanatos " ne duce cu gandul ca toti suntem bolnavi,ceea ce este fals.Pentru acest motiv am introdus termenul de " variat ",nu stiu daca este cel mai corect !

Ce inseamna variat?

Adica sa nu mananc cartofi mai des de o data pe saptamana, de exemplu?

Sunt de acord cu ceea ce spuneti ca sanatos nu inseamna sa mancam ca si cand am fi bolnavi.

insa cred ca fiecare are unele predispozitii spre diferite boli, predispozitii carora nu trebuie sa le dam curs prin alimentatie. Aproape toata lumea are probleme cu colestrolul. Aceste persoane trebuie sa evite grasimile.

Mie imi placeau foarte mult fructele de mare. Am mancat ani in sir tot felul de fructe de mare, in tot felul de retete. Am facut excese, am avut saptamani in care am mancat doar asta. Acum m-am linistit. Nu imi mai plac atat de mult, din cauza ca ma fixasem pe ideea asta de fructe de mare si am exagerat cu consumul. robabil ca organismul s-a plictisit de ele.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posteaza in acest topic

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 02:20 PM