IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum aleg banca la care sa fac credit?
Vizitator_S.Alexandra.
mesaj Jan 19 2010, 12:46 PM
Mesaj #31

Guests

Buna. Pentru a va decide in privinta bancii si a alege un credit cat mai avantajos, puteti accesa site-ul www.FinZoom.ro, unde puteti compara compara produsele in functie de dobanda anuala efectiva. Pe mine m-a ajutat foarte mult acest portal, pentru ca poti sa aplici online si esti contactat de un reprezentant al bancii.
Go to the top of the page

+Quote Post
Adi Bellevue
mesaj Feb 19 2010, 09:11 PM
Mesaj #32

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 138
Inscris: 12-February 10
Utilizatorul numarul: 18 674

Citeaza (danutzzza @ Sep 12 2008, 08:45 PM) *
Cel mai bine este sa mergi la un broker de credite. Asa economisesti timp, nu te costa nimic si nu-ti mai bati capul cu atatea acte si documente. Brokerul stie exact unde e cea mai avantajoasa dobanda, cunoaste dobanzile, produsele bancare ....de ce sa nu apelezi si tu? Eu asa as face in locul tau. Mai ales ca e gratuit.

////

Cunosc pe cineva care si-a luat credit prin ei si au fost foarte multumiti.

In viata de pe planeta noastra nimic nu e gratuit. cand cineva e platit sa dea sfaruri "gratuite", banii vin de undeva si cu siguranta nu vin de pe alta planeta. Bafta cu creditul!
Eu as alege o banca care se pricepe la ce nevoi am eu. Intrebarea ta e ambigua si vei primi raspunsuri pe masura.

+Quote Post
Vizitator_ggod.bee.
mesaj Apr 16 2010, 11:53 AM
Mesaj #33

Guests

good.bee Credit, membra a Erste Group, ofera agentilor economici credite pentru capital circulant si pentru investitii. Creditele oferite sunt adaptate diferitelor tipuri de afaceri si se adreseaza producatorilor agricoli, persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale, intreprinderi familiale, societati comericale.
Avantaje : garantii flexibile, grafic personalizat, in functie de specificul activitatii, pana la 6 luni/an perioada de gratie.
Detalii pe www.goodbeecredit.ro //.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Apr 16 2010, 02:01 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Mar 23 2009, 06:26 AM) *
Ar fi cazul sa fii ceva mai responsabil in afirmatiile tale... ti-ar conveni sa te bag in aceeasi oala cu colegii tai de breasla care vin la job doar sa semneze condica? citeste si poate iti mai schimbi opinia http://iulianpro.blogspot.com/2009/02/de-c...de-credite.html

Amice,

Lasa-ne cu prostiile astea de gen Brokerul vrea sa te ajute. Brokerii au contracte cu 1, 2 .... x banci. Deci, automat, iti vor prezenta numai oferta respectivelor banci (chiar daca exista alte banci in piata care iti dau creditul "aproape gratis").
Din bancile cu care au contract si de la care isi iau comision, brokerii vor pune accent pe creditul acordat de banca de la care ei incaseaza cel mai mare comision.

Personal, nu vad nimic rau in asta. Daca esti comod si vrei sa apelezi la broker, este normal sa platesti (plata=sa nu iei creditul cel mai avantajos posibil).

Dar mi se pare o aberatie imensa imaginea de broker care nu este interesat de bunastarea sa ci de cea a clientului. Tu lucrezi pe comision, si la sfarsitul zilei te doare undeva daca Cetateanul X a luat un credit dezavantajos pentru el.

+Quote Post
Vizitator_GUEST.
mesaj Aug 22 2010, 06:22 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Nick @ Apr 16 2010, 02:01 PM) *
Amice,

Lasa-ne cu prostiile astea de gen Brokerul vrea sa te ajute. Brokerii au contracte cu 1, 2 .... x banci. Deci, automat, iti vor prezenta numai oferta respectivelor banci (chiar daca exista alte banci in piata care iti dau creditul "aproape gratis").
Din bancile cu care au contract si de la care isi iau comision, brokerii vor pune accent pe creditul acordat de banca de la care ei incaseaza cel mai mare comision.

Personal, nu vad nimic rau in asta. Daca esti comod si vrei sa apelezi la broker, este normal sa platesti (plata=sa nu iei creditul cel mai avantajos posibil).

Dar mi se pare o aberatie imensa imaginea de broker care nu este interesat de bunastarea sa ci de cea a clientului. Tu lucrezi pe comision, si la sfarsitul zilei te doare undeva daca Cetateanul X a luat un credit dezavantajos pentru el.

Prietene,

Se pare ca vorbeste in necunostinta de cauza, au trecut vremurile acelea cand brokeri decideau pentru clienti, in momentul de fata cele mai multe firme de brokeraj au contract de colaborare cu 15-20 de banci(brokeri care au experienta pe piata gen: creditzone, kiwi finance). Consilierul beneficiaza de acelas comision indiferent de ce banca isi alege clientul. Asa ca informeazate inainte sa vorbesti.

+Quote Post
Vizitator_guest.
mesaj Aug 22 2010, 06:27 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Adi Bellevue @ Feb 19 2010, 09:11 PM) *
In viata de pe planeta noastra nimic nu e gratuit. cand cineva e platit sa dea sfaruri "gratuite", banii vin de undeva si cu siguranta nu vin de pe alta planeta. Bafta cu creditul!
Eu as alege o banca care se pricepe la ce nevoi am eu. Intrebarea ta e ambigua si vei primi raspunsuri pe masura.

Salut,

Brokerul este platit din profitul banci, mai exact toate tipurile de credit cu exceptia Programului Prima Casa au un comision de acordare, cota parte din acest comision ii este atribuit brokerului pentru intermediere. La fel, daca nu detii informatiile necesare nu mai informa clientii eronat.

+Quote Post
Vizitator_mos ion roaba.
mesaj Aug 22 2010, 07:18 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (GUEST @ Aug 22 2010, 06:22 PM) *
Prietene,

Se pare ca vorbeste in necunostinta de cauza, au trecut vremurile acelea cand brokeri decideau pentru clienti, in momentul de fata cele mai multe firme de brokeraj au contract de colaborare cu 15-20 de banci(brokeri care au experienta pe piata gen: creditzone, kiwi finance). Consilierul beneficiaza de acelas comision indiferent de ce banca isi alege clientul. Asa ca informeazate inainte sa vorbesti.

vorbesti despre brokeri si $, dar nu stii unde s-a pui o cratima?
mai degraba il cred pe el decat pe tine!

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Aug 22 2010, 10:51 PM
Mesaj #38

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (mos ion roaba @ Aug 22 2010, 07:18 PM) *
vorbesti despre brokeri si $, dar nu stii unde s-a pui o cratima?
mai degraba il cred pe el decat pe tine!

FOARTE TAREE!

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: Aug 22 2010, 10:52 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
ioanadumitru2010
mesaj Sep 15 2010, 05:41 PM
Mesaj #39

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 15-September 10
Utilizatorul numarul: 23 738

Citeaza (Nick @ Apr 16 2010, 02:01 PM) *
Amice,

Intradevar brokerii au contract cu x banci. Profitul acestora e obtinut din comisioanele pe care banca le plateste pentru creditele luate prin ea. Fiecare comision difera in functie de banca. Ce este avantajos pentru persoanele care apeleaza la ei: li se dau ofertele pe bancile cu care acestia au contracte, li se explica toate comisioanele, taxe, cat vine rata, actele necesare etc. gratis iar daca iti convine poti depune dosarul prin ei daca nu direct la banca. Nu te obliga nimeni odata ce ai primit toate informatiile sa iei creditul prin ei. De asemenea nu te impiedica nimeni sa te informezi de conditiile la restul bancilor cu care brokerii nu au contract. Comisioanele pentru intermediarii de credite sunt incluse in comisionul de analiza (in general) si acesta este acelasi pentru toata lumea indiferent daca te ajuta sau nu o firma de brokeraj. Mai pe romaneste platesti aceeasi rata si comisioane indiferent daca iti obtii creditul direct de la banca sau printr-o firma de consultanta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2010, 11:44 AM
Mesaj #40

Guests

Ati avut neplaceri in relatia cu bancile sau cu functionarii acestora?

Spune la toata lumea. Posteaza pe http://banca-rea.blogspot.com/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 1 2010, 02:35 PM
Mesaj #41

Guests

Vezi pe site-ul celor de la costo.ro. Au postata o comparatie intre banci care iti poate fi foarte utila.

+Quote Post
Vizitator_banca.
mesaj Dec 15 2010, 05:47 PM
Mesaj #42

Guests

Atentie cand se "negociaza" cu banca! Estimarea initiala a sumei finale pe care banca zice ca ti-o poate oferi, este asa, wishfull thinking!
Cand te duci cu actele o sa ai surpriza ca suma reala oferita de banca este cu cel putin 15 - 20 % fata de estimarea initiala.
Nu te lua dupa estimarile online, toate's facute sa-ti vanda gogonele!
Atentie la contract si ce scrie in el... in euforia momentului poti omite diverse "chestii" care se pot intoarce impotriva ta, mai tarziu!
Mai ales ca vremurile astea sunt prea tulburi pentru credit iar bancile stiu asta si isi imbrobodesc produsul cu cele mai frumoase si pompoase funde astfel incat sa nu vezi "rahatul" decat dupa ce-ai desfacut pachetul (in speta, semnat contractul! )

+Quote Post
Vizitator_banca pe care o alegi.
mesaj Feb 12 2011, 10:41 AM
Mesaj #43

Guests

Pai in primul rand inarmeaza-te cu multa rabdare.

Trebuie sa iei toate bancile din Romania la rand. Ca sa fie eficient trebuie sa analizezi minim 10 banci si nu neaparat pe cele mari. Cele mari isi permit sa aiba o oferta mai proasta decat cele mici pentru ca vor compensa prin reteaua mare teritoriala de unitati bancare pe care o au si prin campaniile de marketing prin care duc de nas multi oameni.

Inainte sa mergi trebuie sa te gandesti pe ce perioada vrei sa faci creditul si ce suma vrei sa imprumuti. Dupa asta, trebuie doar sa mergi din banca in banca si sa vezi unde platesti cea mai mica rata pentru aceeasi suma imprumutata pe aceeasi perioada de timp. Atentie! E posibil sa mai fie alte asigurari sau comisioane pe care ti le pot baga pe gat. Tu trebuie sa intrebi direct cat vei plati pe luna si sa studiezi foarte bine contractul.

Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Mar 17 2011, 06:41 PM
Mesaj #44

Guests

Salut,dupa ce am studiat toate bancile si dobanzile care le-am gasit... , eu de exemplu mi-am facut la CitiBank un credit de nevoi personale de 21000 Ron (5000 Euro) fara girant sau ipoteca, ca sa imi iau o masina.Mia placut mult ca rata la creditului era fixa pe perioada contractului,mi-a dat scadentar adik o foaie unde imi arata cat am de platit si pe ce termen si mi-a placut mult ptr ca au fost foarte transparenti in ceea ce priveste creditul si tot ce trebuia sa le dau a fost doar o adeverinta de salariu si copia de buletin iar a doua zi am si primit banii.O chestie tare e ca banii poti sa ii ridici de la orice posta sau sediu bancar Citi Bank.Nu am platit nici un comision de administrare sau alte comisioane.Adik tu iei banii si platesti rate.Siplu ca buna ziua.Acum mai am de platit un an si 3 luni si nu am intampinat vre-o problema sau sa platesc mai ceva in plus.Daca vrei pot sa iti dau numarul de telefon a Consultantului care mi-a facut creditul si sa te consulti cu el:0743326754

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Mar 19 2011, 04:28 PM
Mesaj #45

Guests

Eu cred ca am avut noroc, am stat vreo 2 saptamani si am consultat toate ofertele bancilor pe care le-am gasit pe internet (am apelat la credit zone dar nu mi-au raspuns) si pana la urma mi-am refinantat creditul la o banca, nu-i dau numele sa nu se creada ca e reclama si am scazut costul lunar cu vreo 20%.
Va recomanda moneycenter.ro si daca nu gasiti acolo vreo banca sa intrati pe siteul ei direct.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Mar 19 2011, 05:08 PM
Mesaj #46

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Nu e reclama cand dai un sfat , e reclama cand inunzi forumu' cu spamuri

Citeaza (Andrei @ Mar 19 2011, 05:28 PM) *
Eu cred ca am avut noroc, am stat vreo 2 saptamani si am consultat toate ofertele bancilor pe care le-am gasit pe internet (am apelat la credit zone dar nu mi-au raspuns) si pana la urma mi-am refinantat creditul la o banca, nu-i dau numele sa nu se creada ca e reclama si am scazut costul lunar cu vreo 20%.
Va recomanda moneycenter.ro si daca nu gasiti acolo vreo banca sa intrati pe siteul ei direct.

+Quote Post
Vizitator_datornicu.
mesaj Mar 19 2011, 05:26 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Andrei @ Mar 19 2011, 04:28 PM) *

Hmm sa iti fie rusine ca nu te-ai dus la Iulian sa te consilieze smile.gif.
Ca tot mi-a dat peste nas public pe forum. Eu nu inteleg domne cum iti permiti sa te descurci fara un broker de credite care este prietenul tau pana la urma si face asta doar ca sa ajute oamenii sa ia credite.
Ontopic : Oare nu este mai bine ca acel broker sa fie platit pentru timpul petrecut cu tine ? (fee only?) in felul asta esti sigur ca nu are un interese ascunse sa recomande o banca sau alta . Altfel am mari indoieli.
Si da imi cer scuze ca am bagat toti brokerii in aceeasi oala . Unii sunt exceptii si sunt capabili sa renunte la comisionul lor doar pentru binele clientilor.
In fine am postat sa zic ca cea mai buna analiza eu cred ca o faci tot tu in functie de nevoile tale. Brokerul nu poate in final sa influenteze procesul de analiza al dosarului poate doar in functie de datele stranse sa prezica oarecum ca o banca da mai usor creditele decat altele.

+Quote Post
Vizitator_Singur impotriva tuturor.
mesaj Mar 19 2011, 05:36 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (datornicu @ Mar 19 2011, 05:26 PM) *
Eu nu inteleg domne cum iti permiti sa te descurci fara un broker de credite care este prietenul tau pana la urma si face asta doar ca sa ajute oamenii sa ia credite.

Eu nu inteleg de ce nu exista un site sponsorizat de un ONG (sau platit de cetateni interesati) in care sa gasim toate produsele bancare in limba romana (nu in limba bancherilor). Sa compare pentru mine un om priceput avantajele si dezavantajele diverselor credite, capcanele intinse de banci, iesirile din capcane etc.

+Quote Post
Vizitator_datornicu.
mesaj Mar 19 2011, 05:57 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Singur impotriva tuturor @ Mar 19 2011, 05:36 PM) *
Eu nu inteleg de ce nu exista un site sponsorizat de un ONG (sau platit de cetateni interesati) in care sa gasim toate produsele bancare in limba romana (nu in limba bancherilor). Sa compare pentru mine un om priceput avantajele si dezavantajele diverselor credite, capcanele intinse de banci, iesirile din capcane etc.

Raspunsul "off the record":
Pentru ca un om prost si banii lui sunt foarte usor de separat.
Nu vreau sa imi aduc aminte de cate ori am fost in banci si mi-au fost facute oferte care erau clar in dezavantajul meu (de genul card de credit de pe care sa retrag numerar sub forma de "cadou" la alt credit) si care dupa cateva schimburi de intrebari si raspunsuri nu aveau absolut nici un avantaj real pentru mine ci doar pentru banca. Am incercat sa explic cat se poate de politicos ca oferta lor nu imi ofera nici un avantaj real .. si evident ca nu continuau.

Asta e raspunsul real din pacate smile.gif. Cele mai multe credite toxice sunt luate de oameni care nu au pregatire financiara la nivelul care ar trebui si nici instinct de business ... si care nu sunt capabili sa inteleaga pe deplin consecintele actiunilor lor in plan financiar.

Raspunsul "oficial" ar fi ca toata lumea ar trebui sa aiba educatia financiara necesara si sa nu aiba probleme in a evalua fara probleme ofertele. Doar totul e scris alb pe negru in contracte si nu trebuie decat sa le citesti (cu ajutorul unui ... consilier .. sau avocat .. sau alta terta persoana).

Nimeni niciodata nu este mai interesat de protectia propriilor finante decat voi insiva .. Andrei a facut ce trebuie a studiat , a analizat si a ales exact ce avea nevoie. Si-a luat soarta in propriile maini.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_laurentiu..
mesaj Mar 22 2011, 06:00 PM
Mesaj #50

Guests

am o intrebare,poate ma puteti ajuta.daca operatiunea de poprire se aplica asupa conturilor unei persoane,este valabila si rudelor acesteia/rude primare(sotie,fiu)/ se deduce ca si acestea au conturi la filialele unde a avut loc operatiunea de proprire.astept un raspuns.mc

+Quote Post
Dresden
mesaj Mar 23 2011, 10:42 AM
Mesaj #51

Nou venit
*

Inscris: 23-March 11
Utilizatorul numarul: 26 632

Salut!si eu mi-am facut la Citibank un credit de nevoi personale de 42000 lei pentru ca sa imi renovez locuinta.si mi s-au parut f avantajoase ofertele ptr ca de ex tatal meu a facut un credit la o banca care avea o oferta timp de o luna cu dobanda de 10% si dupa ce trecuse luna in care era oferta,dobanda a revenit de la 10,99% la 17,99%..deci tseapa...de aceea am prospectat toate bancile si comparand toate dobanzile am ales banca cu cea mai buna oferta.acum platesc o rata fixa in lei,mi-au dat un scadentar unde imi arata pe fiecare luna cat am de plata...cu alte cuvinte este o banca transparenta si mi-a placut ca agentul imi sta la dispozitie 24/24 si vine el la mine cand am nevoie de informatie,nu trebuie sa merg eu la el.
Daca doreste cineva sa faca vre-un credit sau vre-o refinantare chiar vi-l recomand:0771693341

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Mar 23 2011, 04:30 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Vizitator_laurentiu. @ Mar 22 2011, 06:00 PM) *
am o intrebare,poate ma puteti ajuta.daca operatiunea de poprire se aplica asupa conturilor unei persoane,este valabila si rudelor acesteia/rude primare(sotie,fiu)/ se deduce ca si acestea au conturi la filialele unde a avut loc operatiunea de proprire.astept un raspuns.mc

Nu-s de meserie, dar ce stiu eu este ca daca nu-ti platesti ratele banca se-ndreapta impotriva titularului de credit si asupra girantilor. Adica daca in contract ai semnat ca tu esti de acord ca banca sa-ti puna poprire pe conturi, atunci banca (dupa un numar de luni de neplata) isi va trage in fiecare luna din conturile tale banii respectivi (schimbandu-i la cursul stabilit de ea).

Daca si girantii au semnat asa ceva, acelasi lucru li se va intampla si lor.

Daca sotia/fiul/rudele nu sunt giranti nu au ce sa pateasca.

PS: Nu stiu ce se-ntampla daca tu+sotia ati cumparat o casa (bun comun) si doar tu nu iti platesti ratele. Nu stiu daca nu cumva banca te poate da in judecata sa incerce sa iti vanda partea ta din casa.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Mar 23 2011, 09:20 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Dresden @ Mar 23 2011, 10:42 AM) *
Salut!si eu mi-am facut la Citibank un credit de nevoi personale de 42000 lei pentru ca sa imi renovez locuinta.si mi s-au parut f avantajoase ofertele ptr ca de ex tatal meu a facut un credit la o banca care avea o oferta timp de o luna cu dobanda de 10% si dupa ce trecuse luna in care era oferta,dobanda a revenit de la 10,99% la 17,99%..deci tseapa...de aceea am prospectat toate bancile si comparand toate dobanzile am ales banca cu cea mai buna oferta.acum platesc o rata fixa in lei,mi-au dat un scadentar unde imi arata pe fiecare luna cat am de plata...cu alte cuvinte este o banca transparenta si mi-a placut ca agentul imi sta la dispozitie 24/24 si vine el la mine cand am nevoie de informatie,nu trebuie sa merg eu la el.
Daca doreste cineva sa faca vre-un credit sau vre-o refinantare chiar vi-l recomand:0771693341
tu iti faci reclama aici...... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Apr 22 2011, 07:50 PM
Mesaj #54

Guests

As vrea daca puteti sa ma ajutati si pe mine sa iau o
hotarare in ceeace priveste dobanda unui credit pe
cate vreau sa il fac,
Am 2 optiuni : -una la o banca cu dobanda variabila la 6 luni
-alta la o alta banca cu dobanda fixa pe toata
perioada creditului
Mentionez ca suma totala de rambursat la data de azi 22.04.2011
cand mi s-au facut simularile difera intre banci doar cu 200 lei .
Daca se poate astept sugestii la adresa dan66aurel@gmail.com
Multumesc

+Quote Post
georgiana.ciontu...
mesaj May 26 2011, 07:38 PM
Mesaj #55

Nou venit
*

Inscris: 26-May 11
Utilizatorul numarul: 28 240

Citeaza (Black @ Jul 28 2008, 10:40 AM) *
Am facut credite de consum mici. Vreau sa fac un credit mai mare. Cum aleg banca la care fac credit. Prima oara , va spun sincer, am ales in functie de cat de aproape de casa e banca si de cat de amabili sunt functionarii. A doua oara Banca m-a ales pe mine, aveam cont la ei si m-au convins.

Acum vreau sa aleg eu. Care sunt criteriile dupa care ar trebui sa aleg?

Usurinta cu care iau un credit, functionarii amabili si compententi, dobanda, comisioanele?

(Chestia cu functionarii e absolut reala. Aveam cont in doua banci. A trebuit sa fac o chestie mai ciudata, sa aduc ceva din Germania si la o banca m-au lasat cu ochii-n soare, ori habar n-aveau, ori n-aveau pofta sa ma sfatuiasca. La cealalta au recunoscut ca nu stiau ce sa faca, dar a doua zi am primit telefon si mi-au explicat foarte clar ce sa fac si cum sa fac si m-au ajutat sa completez formularele. E adevarat, la aceasta a doa banca comisioanele sunt mai mari decat la prima, dar si serviciile sunt mai bune)

A doua paranteza sau intrebare, e adevarat ca pot avea consiliere financiara gratuita de la firme de consultanta financiara? Adica e pe bune?

Cred ca e bine sa te uiti, pe langa ratele de dobanda, si la comisioane. Acestea pot ajunge la sume foarte mari daca clientul nu este bine informat inainte.

+Quote Post
EmilMartin
mesaj May 26 2011, 09:13 PM
Mesaj #56

Nou venit
*

Inscris: 26-May 11
Utilizatorul numarul: 28 241

Citeaza (georgiana.ciontu1306433102502 @ May 26 2011, 07:38 PM) *
Cred ca e bine sa te uiti, pe langa ratele de dobanda, si la comisioane. Acestea pot ajunge la sume foarte mari daca clientul nu este bine informat inainte.

Exact si de aia este foarte inspirata ideea ca in momentul actual sa apelezi ori la brokeri ori sa te informezi foarte bine pe site-uri de specialitate.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 28 2011, 08:17 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Vizitator_dan. @ Apr 22 2011, 07:50 PM) *
As vrea daca puteti sa ma ajutati si pe mine sa iau o
hotarare in ceeace priveste dobanda unui credit pe
cate vreau sa il fac,
Am 2 optiuni : -una la o banca cu dobanda variabila la 6 luni
-alta la o alta banca cu dobanda fixa pe toata
perioada creditului
Mentionez ca suma totala de rambursat la data de azi 22.04.2011
cand mi s-au facut simularile difera intre banci doar cu 200 lei .
Daca se poate astept sugestii la adresa dan66aurel@gmail.com
Multumesc

Ei, buna intrebare, cine stie raspunsul corect deja isi face planuri pentru o vacanta in Bahamas. Parerea mea este ca pentru credite in Euro Euribor-ul nu are loc decat de crestere deci daca diferenta dintre cele 2 tipuri de credite ca si cost total e de doar 200 lei atunci mergi pe varianta cu dobanda fixa.
Daca creditul e in RON atunci cred ca mai bine mergi pe varianta cu dobanda variabila, inflatia o sa scada in anii urmatori (asa ar trebui, sa urmeze trendul din ultimii 10 ani, cu exceptia anului trecut cand s-a marit TVA_ul).

+Quote Post
Dani.El
mesaj May 31 2011, 07:14 PM
Mesaj #58

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-February 11
Utilizatorul numarul: 26 155

Sincer? Daca vrei sa traiesti bine in continuare ... pur si simplu renunta la a mai face afaceri cu banca. Oricare ar fi ea!

+Quote Post
Vizitator_cucu.
mesaj Jun 2 2011, 06:38 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Mircea @ Mar 17 2011, 06:41 PM) *
Salut,dupa ce am studiat toate bancile si dobanzile care le-am gasit... , eu de exemplu mi-am facut la CitiBank un credit de nevoi personale de 21000 Ron (5000 Euro) fara girant sau ipoteca, ca sa imi iau o masina.Mia placut mult ca rata la creditului era fixa pe perioada contractului,mi-a dat scadentar adik o foaie unde imi arata cat am de platit si pe ce termen si mi-a placut mult ptr ca au fost foarte transparenti in ceea ce priveste creditul si tot ce trebuia sa le dau a fost doar o adeverinta de salariu si copia de buletin iar a doua zi am si primit banii.O chestie tare e ca banii poti sa ii ridici de la orice posta sau sediu bancar Citi Bank.Nu am platit nici un comision de administrare sau alte comisioane.Adik tu iei banii si platesti rate.Siplu ca buna ziua.Acum mai am de platit un an si 3 luni si nu am intampinat vre-o problema sau sa platesc mai ceva in plus.Daca vrei pot sa iti dau numarul de telefon a Consultantului care mi-a facut creditul si sa te consulti cu el:0743326754

e clar: e al tau numarul si lucrezi la Citi...

+Quote Post
Dartz
mesaj Jun 2 2011, 09:27 PM
Mesaj #60

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 2-June 11
Utilizatorul numarul: 28 309

Criteriul meu ar fi : Cea mai ieftina, logic!

Cea mai buna strategie ar fi sa luati o agenda cu voi si sa faceti cateo vizita la banci .. trageti linie si comparati voi , dupa asta puteti alege si in functie de alte detalii .. smile.gif succes!

--------------------
http://www.creditlabanca.ro

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2019 - 11:56 AM